PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Temizlik Takıntıları Olan Arkadaşlar

inciş
01-02-2010, 02:20 AM
Hekese Selamlar

bir okb hasyasıyım 1 yıldır tedavi görüyorum ama pek fayda sağlayamadım temizlik takıntım var en kötüsü kapı takıntım defalarca kapı kontrol ediyorum gideciğim yerde acaba kapı açık kaldımı diye düşünmekten rahat oturamıyorum birde yaptığım hiçbirşeyden emin olamıyorum yeri sildim diyelimki yok silinmedi diye tekrar siliyorum sonra yok yine silmedim diye tekrar kaç kere yaptığımı bilimiyorum daha neler var neler dışarı çıktığımda daha kapını önünde çıkarıyorum herşeyi doğruuu makineye ya pis bir yere değdiysem ya kedi köpek değdiyse bana nereye dokunsam ellerimi yıkıyorum , defalarca banyodayken saçlarımı yıkıyorum çünkü kaç kere yıkadığımı hatırlamıyorum çamaşırları makinede 5-6 kere yıkıyorum 10 kg deterjan 1 haftda bitiyor. bide en kötüsü artık olmayan şeylerde olmuş gibi geliyor mesela kediye değmesem bile değmişim gibi elim bir değmesede değmiş gibi geliyor daha sayamadığım şeylerde var ne yapcam beeeen revoxin 100*3 kullanıyorum faverin muadli
Benim gibiler siz nasıl başa çıkıyorsunuz bunlarla Allah rızası için banada bir yol lütfennnnnn

tamermelda
01-02-2010, 01:22 PM
OKB genellikle titiz ve yargılayıcı kişiler tarafından (anne baba) büyütülenlerde olur. Kişi bir hata yaptığında temizleyerek veya bir şeyi düzelterek sistemi dengeye getirir. Bunlarda ilaç tedavisi genellikle yararlı eğildir, ancak kişinin sıkıntısını azaltabilir, takıntılar ise genellikle devam eder. İlaçla geçse bile tekrarlama ihtimali yüksektir. Tedavisi dinamik psikoterapi ile yapılır. Yani geçmişte bu takıntılara neden olan olumsuz anılar bulunarak terapisi yapılır.

okbli
04-02-2010, 11:58 AM
Hekese Selamlar

bir okb hasyasıyım 1 yıldır tedavi görüyorum ama pek fayda sağlayamadım temizlik takıntım var en kötüsü kapı takıntım defalarca kapı kontrol ediyorum gideciğim yerde acaba kapı açık kaldımı diye düşünmekten rahat oturamıyorum birde yaptığım hiçbirşeyden emin olamıyorum yeri sildim diyelimki yok silinmedi diye tekrar siliyorum sonra yok yine silmedim diye tekrar kaç kere yaptığımı bilimiyorum daha neler var neler dışarı çıktığımda daha kapını önünde çıkarıyorum herşeyi doğruuu makineye ya pis bir yere değdiysem ya kedi köpek değdiyse bana nereye dokunsam ellerimi yıkıyorum , defalarca banyodayken saçlarımı yıkıyorum çünkü kaç kere yıkadığımı hatırlamıyorum çamaşırları makinede 5-6 kere yıkıyorum 10 kg deterjan 1 haftda bitiyor. bide en kötüsü artık olmayan şeylerde olmuş gibi geliyor mesela kediye değmesem bile değmişim gibi elim bir değmesede değmiş gibi geliyor daha sayamadığım şeylerde var ne yapcam beeeen revoxin 100*3 kullanıyorum faverin muadli
Benim gibiler siz nasıl başa çıkıyorsunuz bunlarla Allah rızası için banada bir yol lütfennnnnn

Bahsettiğin herşeyin aynısı bende vardı yanlız olduğunu düşünme,olmayan şeylerin olduğunu düşünerek hareket etme noktasında gittim doktora,2.5 ay oldu ilaca başlayalı,sana ilaçla ilgili şunları söyleyebilirim,her ilaç herkese aynı etkiyi yapmaz,hatta kiminde fayda göstermez,sen 1 yıldır tedavi oluyorsan ve ilaçlarını düzenli kullanmana rağmen ufacık bir değişiklik bile olmadıysa hemen doktorunu durumdan haberdar et ve hatta söylemene rağmen ilacını değiştirmezse doktorunu değiştir.Ayrıca ilaç obsesyonları değilde daha çok kompülsiyonları engellemene yardımcı oluyor,yani aslında ilaç sadece bir yardımcı.Şöyle açıklayayım,sana cesaret verip mantıklı düşünebilmen için destek oluyor,dokunamadığın veya korktuğun şeylerin üstüne gidip aslında hiç de korktuğun gibi olmadığını bunların beyninin sana oynadığı saçma bir oyun olduğunu görebilmen için yardım ediyor,işte o noktada şöyle düşünmeye başlıyorsun 'diyelim ki oldu,ne olacak?','ölüm' olmadığı kesin,kirlenirse bir defa yıkarsın,eğer düzelmeyecek bişey olduysa atarsın,işte olay burada başlıyor,bunu düşünebildiğin zaman herşey yolunda gidiyor demektir.Aslında bende de oluyor hala değdim mi acaba,kirlendimi acaba??? ama bu soruları yok etmek için hiçbirşey yapmıyorum,rajatsızlık veriyor evet ama kriz yaratmıyor,bekleyelim ve görelim diyorum,bekliyorum ve görüyorum,her zamanki gibi bu sadece bir olumsuz düşünce,sonra başka birşey geldiğinde aklıma,'daha öncede boşu boşuna korkmadın mı,emin ol bu da aynı saçma düşünce hiçbirşey olmayacak diyorum' bir süre böyle geçtikten sonra (tabii dikkatimi dağıtacak şeylerle de ilgileniyorum bu arada) bakıyorum ki unutmuşum,geçmiş,bitmiş ve ortada kirlenen,pislenen,kötü sonuç yaratan bişey yok.Bunun üstüne gidip kendi gözlerinle görmeden için rahat etmeyecektir.Kapıyı bir defa kapat kilitle ve çık,çatlasanda patlasanda dönüp arkana bakma,açıksa ne olur mesela?,hırsız mı girer,eğer açık bıraktıysan kapıyı ve hırsıza malum olduysa gelip girecektir ve sen bu ihtimal için kendine dünyayı dar ediyosun,en azından gerçekten girerde sende boş yere canını sıkmamış olursun değil mi:D dışarıda işin bittikten birkaç saat sonra eve geldiğinde göreceksin ki kapı kilitli ve eve hiçbirşey olmamış,ertesi gün yine aynı düşünce aklına gelecek evden çıkarken kilitledim mi diye,bir önceki gün yaptığının aynısını yapacaksın,bir defa kilitleyip dönüp arkanı gideceksin ve göreceksin gün geçtikçe bunu daha kolay yapıyor olacaksın,hatta en sonunda o korku,düşünce aklına bile gelmeyecek alışmış olacaksın.Ama dediğim gibi ilaç yardımı olmadan bunları yapman çok zor.Benim bu kadar rahat anlattığıma bakma,bende aynı senin gibiydim,ki eğer ilaçların sana fayda etseydi sende aynen bu dediklerimi yapabilecektin.İhmal etmeden hemen doktoruna durumu bildir olmazsa doktorunu değiştir.Umarım herşey yolunda gider allah yardımcın olsun...

elmaelma
06-02-2010, 01:34 AM
Aynı takıntıları bnde yaptım aşırıyada kaçtım en çok dışarıdan eve gelince temizlenme benim için çok zor çünkü ailemle yaşıyorum giysilerimin nereleri deydiyse oraları sezsizce banyoda elimle ıslatarak siliyorum özellikle otobüste giderken tutacakları tutmadan dermirden tutuyorum daha az kirli diye bu sefer otobüs sallanınca tutacaklar saçıma değince saçımıda yıkıyorum en kötüsü dediğin gibi şüphe artık her eve gelişimde bende duş alıyorum vs daha 3 haftadır lusrtral kullandım hala aynı gibiyim bir yıl daha böyle yaşamak benim için çok ama çok zor olacak yaşama devam seçeneğine devam etmek beni zorlamya başladı

HarryHaller
02-03-2010, 04:53 PM
elma inan aynı şeyleri yaşıyorum..seni okurken kendimin de otobüsteki halini düşünerek baya güldüm..özellikle otobüs sallanınca tutacakların başa değmesi olayı..bunun dışında düğmeye basmakda büyük sorun..o nedenle ben benle aynı durakta birinin inmesi ve düğmeye basmasını umuyorum..onun dışında eğer koridorda oturmuşsam her geçenin bir güzel üstüne bana sürmesi de beni rahatsız eden şeylerin başında geliyor..ayrıca bende aynı şeyi düşünerek demirden tutuyorum..dolayısıyla birbirimizi otobüste metroda falan görürsek muhtemelen tanırız..bunun dışında bazen alışveriş merkezlerinin wc lerinde mahsur kaldıığım olabiliyor..kapı kolunu tutmadan açmak için dışardan birinin gelmesini bekliyorum..
neyse inci bacının yazdıklarını okuyunca ben kendi adıma bir çözüm buldum..yerleri kaç kez sildiğini hatırlajayarak tekrar silen birinin arada bir benim evime uğraması benim evin temizliğinden emin olmama yol açabilir sanıyorum..böylece evde özgürce dolaşabilirim..

rockkk
08-03-2010, 01:53 AM
bende her eve gelişimde banyo senaryosu oluyor,dışarı çıkmak işkence gibi..en ufağından markete bile gitmek istemiyorm..dışarda kullanacağım hrşey işkence sanki..otobüste brirnin kalktığı yere oturmak bile beni türlü türlü düşücelere sevkdiyor o anda bunalım oluyorum fln..yara yapıcam temizlemekten cildimi ama hala temiz gibi gelmiyrm kendime..bide bu yüzden kendimden nefret fln ediyorum..

rockkk
08-03-2010, 11:09 PM
doğru söylüyosun..ama benim ilacım yokkk:) yani ben bunun için doktora gitmedim,psikiyatra gitmedim,gitmek istesemde o cesareti bulamadım..gidersem o damgayı alıcam,gitmediğim için yokmuş gibi sayıyorum..alıştım böyle yaşamaya hayat beni zorluyor..

nur67
31-05-2012, 01:31 PM
Aynı takıntıları bnde yaptım aşırıyada kaçtım en çok dışarıdan eve gelince temizlenme benim için çok zor çünkü ailemle yaşıyorum giysilerimin nereleri deydiyse oraları sezsizce banyoda elimle ıslatarak siliyorum özellikle otobüste giderken tutacakları tutmadan dermirden tutuyorum daha az kirli diye bu sefer otobüs sallanınca tutacaklar saçıma değince saçımıda yıkıyorum en kötüsü dediğin gibi şüphe artık her eve gelişimde bende duş alıyorum vs daha 3 haftadır lusrtral kullandım hala aynı gibiyim bir yıl daha böyle yaşamak benim için çok ama çok zor olacak yaşama devam seçeneğine devam etmek beni zorlamya başladı
birgün daha bitiyor ertesi güne başlamak istemiyorum çünkü yine sıkıntılı şeyler bizi bekliyor.güne uyanmak istemiyorum.yemek yiyecez elimize ağzımıza bulaşacak.elimizi yıkayaz tekrar takrar lavaboya gitmek var daha birsürü şey.şuan anafranil,dideral,rexapin,xanax kullanıyorum yine devam ediyor rahatsızlıklarım ama en azından biraz daha kolay başedebiliyorum.xanax ı kullanmaya başlayalı daha aldırışsızım.bide depresyonda varsa fazla düşündürtmüyor serbestlik oluyor insanda boşluk oluyor öylesine yaşamış oluyorsunuz bu kötü birşey ama en azından ayakta tutuyor işte yaşamı bir şekilde sürdürüp sona gelmek için haplara razıyım

nur67
31-05-2012, 01:39 PM
birtek ilaçla tedavi olabilen var mı?
okudukça yazılanları beni tarif ediyormuşsunuz gibi oluyor.işe gidip gelirken otobüse binmem gerektiğinde çok sıkıntı çekiyorum.inene kadar elim sıkıntıdan terliyo tuttuğum yerler rahatsız ediyor.insanların elinde ki poşetler üstüme değecek sıkıntısı.biri kafama doğru öksürecek korkusu.allahtan iştyerinde bi arkadaşın arabasıyla gidip geliyorum allah razı olsun beni büyük bir sıkıntıdan kurtarıyor.tuvaletin kapısını başkası açsın diye beklemek,musluğu kapatmamak için sırada bekleyene buyrun demem kapatmadan çekilmek için.sizlerle karşılaşmayı karşılıklı konuşmayı arkadaş olmayı çok isterdim.

nur67
31-05-2012, 01:54 PM
Okb ve depresyon rahatsızlığı olan arkadaşlar kaçınız günah olduğu için ve ölünse de kurtulamayacağınIZA inandığıNIZ için intiharı seçmiyorsunuz.ben kurtuluşumuz olmayacağını bildiğim için yani kendi hayatıma son verince daha kötü dertlerin beni beklediğini düşündüğüm için ölümü seçmiyorum günah olmasa çoktan yapardım.bu derece rahatsızlık veren bi hastalık düşünün artık.ruhun kanser olması.ilaç kullanıp tedavi oluyorsun ama iyileşemiyorsun kanser olsam daha iyi olurdu dedirtiyor.en azından ya öldürür ya iyileşir insan

Kimene
31-05-2012, 02:45 PM
Okb ve depresyon rahatsızlığı olan arkadaşlar kaçınız günah olduğu için ve ölünse de kurtulamayacağınIZA inandığıNIZ için intiharı seçmiyorsunuz.ben kurtuluşumuz olmayacağını bildiğim için yani kendi hayatıma son verince daha kötü dertlerin beni beklediğini düşündüğüm için ölümü seçmiyorum günah olmasa çoktan yapardım.bu derece rahatsızlık veren bi hastalık düşünün artık.ruhun kanser olması.ilaç kullanıp tedavi oluyorsun ama iyileşemiyorsun kanser olsam daha iyi olurdu dedirtiyor.en azından ya öldürür ya iyileşir insan
Sizi anliyorum,aci cekiyor ve bu acinin hic dinmiycegini du$unuyorsunuz.Caresiz hissediyorsunuz..Depresyon hastalarinin da,intihar egilmii cok yaygindir.Ya$am kalitesi du$mus,hic bir $eyden zevk alinamayan ruhi bir cokuntu..Evet cok zor bir durum..
Bir de baska bir baki$ acisi gelistirelim,ne dersiniz?
Sizin, cok guzel bir i$iniz,mutlu,huzurlu bir aile ya$aminiz var.Hayat dolusunuz..Veeee aniden kanser gibi cok zor bir rahatsizliginiz oldugunu ogreniyorsunuz.Tedavi sureciniz basliyor.Ameliyatlar,yogun ilac tedavileri,kemoterapiler..Ve olum korkusuyla gecen gunler..
Sevgili arkadasim, gonul ister ki,hic kimse bu acilarla tani$masin (gerek psikolojik,gerek fiziksel).Ama ya$amin bir gercegi bu,mutluluk kadar acilarida kabulenmemiz gerekiyor.Pes etmek yerine,savasmayi secmeliyiz.
Ilac tedavisi yaninda,psikoterapi,gurup terapileri alabilirsiniz.Bu sekilde iyilesme sureciniz hizlanicak, bu yolda yalniz yurumediginizi de gormu$ olucaksiniz..
Saglik ve sabirlar dilerim..

nur67
31-05-2012, 04:33 PM
Sizi anliyorum,aci cekiyor ve bu acinin hic dinmiycegini du$unuyorsunuz.Caresiz hissediyorsunuz..Depresyon hastalarinin da,intihar egilmii cok yaygindir.Ya$am kalitesi du$mus,hic bir $eyden zevk alinamayan ruhi bir cokuntu..Evet cok zor bir durum..
Bir de baska bir baki$ acisi gelistirelim,ne dersiniz?
Sizin, cok guzel bir i$iniz,mutlu,huzurlu bir aile ya$aminiz var.Hayat dolusunuz..Veeee aniden kanser gibi cok zor bir rahatsizliginiz oldugunu ogreniyorsunuz.Tedavi sureciniz basliyor.Ameliyatlar,yogun ilac tedavileri,kemoterapiler..Ve olum korkusuyla gecen gunler..
Sevgili arkadasim, gonul ister ki,hic kimse bu acilarla tani$masin (gerek psikolojik,gerek fiziksel).Ama ya$amin bir gercegi bu,mutluluk kadar acilarida kabulenmemiz gerekiyor.Pes etmek yerine,savasmayi secmeliyiz.
Ilac tedavisi yaninda,psikoterapi,gurup terapileri alabilirsiniz.Bu sekilde iyilesme sureciniz hizlanicak, bu yolda yalniz yurumediginizi de gormu$ olucaksiniz..
Saglik ve sabirlar dilerim..
Teşekkür ederim
ilaç tedavisinin yanında magnetoterapi tedavisi oldum.TMS (Transkraniyel manyetik stimülasyon) tedavisi de oldum.denenmedik yol bırakmadım nerdeyse .şimdi de emdr terapiyi deneyeceğim

nur67
31-05-2012, 04:38 PM
Sizin, cok guzel bir i$iniz,mutlu,huzurlu bir aile ya$aminiz var.Hayat dolusunuz..Veeee aniden kanser gibi cok zor bir rahatsizliginiz oldugunu ogreniyorsunuz.Tedavi sureciniz basliyor.Ameliyatlar,yogun ilac tedavileri,kemoterapiler..Ve olum korkusuyla gecen gunler
çok haklısınız bu açıdan bakınca da böyle birşey çok kötü

belgin
31-05-2012, 07:58 PM
Sizin, cok guzel bir i$iniz,mutlu,huzurlu bir aile ya$aminiz var.Hayat dolusunuz..Veeee aniden kanser gibi cok zor bir rahatsizliginiz oldugunu ogreniyorsunuz.Tedavi sureciniz basliyor.Ameliyatlar,yogun ilac tedavileri,kemoterapiler..Ve olum korkusuyla gecen gunler
çok haklısınız bu açıdan bakınca da böyle birşey çok kötü selam...en yakın arkadaşlarımdan biri nedeniyle kanserle tanışan ve ne kadar lanet bir hastalık olduğunu çok iyi bilen ve öğrenen biriyim.arkadaşımın hastalığı erken teşhis edildiği çok şanslıydı.2 sene boyunca dünyanın ilaçlarını içti.öyle ağır ilaçlarki yan etkilerini siz düşünün artık.hergün kusmakdan içi dışına çıktı.68 kilodan 53 kiloya düştü.ağrıları bazen o kadar çok artıyordu ki '' artık uyumak istiyorum,çok yoruldum'' diyor.bazende 2 çocuk annesi kendisi.anne olmak çok farklı bir duygu.dua ediyordu.''benim için değil çocuklarım için beni yaşat,benim yaşamam lazım'' diye.bu kadar yeterli sanırım.daha bir çok şey var.bahsetmeyeceğim.psikolojisi iyice bozuldu.yanında ben dahil herkezin psikolojisi bozuldu.hastanede ise ağır kanser hastalarını hep uyutuyorlar.kanser denen illete tanık olsaydınız.eminim ki ağzınıza almazdınız.şükürler olsun hastalığı atlattı.kontrollere gidiyor.şu anda halen psikolojik tedavi görüyor.hayatta her şeye rastlamak mümkün.yapılcak bir şey yok.olumsuz durumlarda savaşmayı bırakarak,kendimize acıyarak bir yerlere varamayız.bunun yerine güçlü olmak,çözüm yolları üretmek ve bizim durumumuzdan daha fazla sorunları olanları görerek aslında ne kadar şanslı olduğumuzu hissetmemiz lazım.bunları yapıyorsak bulunduğumuz durumdan çok daha ileri yerlere gelmemiz mümkün.rahatsızlığınızı yaşam boyu yapmak istediklerinizin düşmanı olarak görün.takıntılarla uğraşmak yerine ve zaman harçamak yerine sizi mutlu edecek aktiveteler ,arkadaşlar kazanmayı çalışın.en azından takıntılarla uğraşmak yerine güzel bir resim yapmak veya güzel bir manzara seyretmek veya arkadaşlarla hoş bir gezinti yapmak sizi daha mutlu etmez mi?

nur67
01-06-2012, 11:43 AM
takıntı demek kolay oluyor.yaşamayınca ne olduğu bilinmiyor.tabi ki allah kimseyi kanser etmesin korusun.

nur67
01-06-2012, 02:10 PM
Haklısınız haklısınız kahretsin bir de biz düzelebilsek.allah beni ıslah etsin bıktım artık huyumdan da suyumdan da

Kimene
01-06-2012, 02:40 PM
Haklısınız haklısınız kahretsin bir de biz düzelebilsek.allah beni ıslah etsin bıktım artık huyumdan da suyumdan da
Sevgili Nur,
Isyan, umutsuzluk sizi sadece geriye iter.Biliyorum, zor $eyler ya$iyorsunuz,fakat inancinizi yitirmeyiniz.
Once kendinize,sonra doktorunuza ve terapistlerine inanin ve umudunuzu yitirmeyin..
Perdelerinizi aralayin ki, gune$ yureginize siza bilsin...

nur67
01-06-2012, 02:48 PM
Isyan etmiyorum ben kendime kızıyorum.yine de şükrediyorum. yaşamam gereken günler var terkedip gidemiyorum da bu hayatı.ailemE eşimE sevdiklerimE nasıl bu acıyı yaşatıRım.bir de günah olduğunu da biliyorum allahın verdiği canı ben alamam.irade birazz daha irade yaşamam için

Kimene
01-06-2012, 03:01 PM
Isyan etmiyorum ben kendime kızıyorum.yine de şükrediyorum. yaşamam gereken günler var terkedip gidemiyorum da bu hayatı.ailemE eşimE sevdiklerimE nasıl bu acıyı yaşatıRım.bir de günah olduğunu da biliyorum allahın verdiği canı ben alamam.irade birazz daha irade yaşamam için
Sevgili Nur,
Ofkenin en tehlikelisi,kendimize duydugumuz ofkedir..Bu oylesi bir durumdur ki, icten ,ice bizi tuketir..
Yineliyorum;sizin anliyorum,caniniz yaniyor, acilarinizi kesinlikle kucumsemiyorum..
Fakat iradayi ya$amaya devam edebilmek icin degil, bu rahatsizliga karsi verdiginiz savas icin dileyin.

nur67
01-06-2012, 03:09 PM
sevgili nur,
ofkenin en tehlikelisi,kendimize duydugumuz ofkedir..bu oylesi bir durumdur ki, icten ,ice bizi tuketir..
Yineliyorum;sizin anliyorum,caniniz yaniyor, acilarinizi kesinlikle kucumsemiyorum..
Fakat iradayi ya$amaya devam edebilmek icin degil, bu rahatsizliga karsi verdiginiz savas icin dileyin.

tam da istediğim şey bu işte rahatsızlığım için iradeli olmalıyım ki yaşama devam edebileyim.iradeyi de çareyi de bu yüzden istiyorum

Kimene
01-06-2012, 03:28 PM
Daha once,MDR terapi yontemine ba$liycaginizi yazmi$tiniz.Ne zaman ba$lamayi dusunuyorsunuz?
Eminim ki guzel sonuclar alicaksiniz..

nur67
01-06-2012, 03:50 PM
okb için uygun bir yöntem mi onu araştırıyorum doktoruma da danışacam pazartesi randevum var

the guest
01-06-2012, 07:36 PM
tedavinin ve ilaçların sana tek faydası seni anlık rahatlatması ve buda seni depresyondan koruyor.aklındaki tek düşünce bunlar olunca hayatın bunların üzerine kuruluyor ve bunlar insanlarla olan ilişkilerini kötü etkiliyo bu şekilde devam edersen yıkılması daha zor duvarlar oluşucak tabi yaşını bilmedigim için tam yorum yapamam ama insanlardan korkma onları kaybetmekten korkma hayatta en çok önem vermen gerekenin ailen oldugunu bil onlardan başka kimse seni senin kadar düşünmez.bu yuzden hata yapmaktan korkma zaten yapsanda yapmasanda insanların gözünde hepimiz hiçiz.kendine güven ve yavas yavas korkularının üstüne git ve allaha sükret

candannn
07-07-2012, 07:05 PM
temizlikden muzdaribim artık dışarı bile çıkamıyorum her yer kirli geliyor yardım edicek biri var mı?

selvi
20-07-2012, 09:19 PM
ben de aynı dertten muzdaribim. artık usandım. kurtulmak istiyorum.

Agamennon
14-08-2012, 01:20 PM
Takıntılarını biraz ertelemen lazım, cep telefonuna hatırlatma kur ve o takıntını 1-2 saat sonra yap.ben denedim faydalı oluyor gerçekten.Böyle yaptıkça günler geçtikçe o takıntının sende yaptığı sıkıntı azalıyor.

Agamennon
14-08-2012, 01:48 PM
Erteledikçe takıntıların üzerindeki kontrolü yavaş yavaş ele geçirmiş olacaksın.

Delirium
26-09-2012, 11:08 AM
Merhaba,
Kapı kontrol etme takıntısı yan komşumda da var. İtiraf etmem gerekirse kapı deliğinden ne yaptığına bakıyorum; önce kapıyı açıyor - ki bu biraz zaman alıyor, önce açıp sonra yanlışlıkla kilitliyor, sonra tekrar açmaya çalışıyor olabilir- eve girdikten sonra kapıyı kapatıp içerden bir iki defa açıp tekrar kapanıyor. Dışarı çıkarken de kapıyı kilitledikten sonra tapı tokmağına asılıp bir iki defa çekiyor, ayağıyla kontorl ediyor. Tüm bu süreç yaklaşık 20 dakika sürüyor.

Uzman değilim ama takıntının sadece ilaçla çözülebilmesi zor gibi görünüyor. Bir süre zor gelse de takıntı oluşturan hareketi yapmamak için uğraşmak en iyisi.
Mesela ben banyo yapmadan kesinlikle dışarı çıkamıyorum. Eğer sular kesikse bir şekilde bir yerden su bulup ocakta kaynatıp yıkanıp öyle işe gidiyorum.

yurdagül
14-11-2012, 09:43 AM
bu tür durumlarda takıntılarınız zihninize geldiğinde düşünmemeye çalışın. kendinizi başka uğraşlar bulun. aklınıza geldiğinde ve sürekli düşündüğünüzde zihnininz daha kötüsünü kuracak bu defa kendinizi daha kötü hissedeceksiniz.

9 ŞUBAT
14-11-2012, 11:37 AM
Merhaba,

Bir süre zor gelse de takıntı oluşturan hareketi yapmamak için uğraşmak en iyisi.

bu tür durumlarda takıntılarınız zihninize geldiğinde düşünmemeye çalışın. kendinizi başka uğraşlar bulun. aklınıza geldiğinde ve sürekli düşündüğünüzde zihnininz daha kötüsünü kuracak bu defa kendinizi daha kötü hissedeceksiniz.

Her iki arkadaşta çok dogru söyluyor ,takıntılı oldugunuz konuyu ne kadar duşunurseniz içinden ondan o kadar zor kurtulursunuz .

Yapmanız gereken işi yapıp bırakın ,tekrar tekrar yapmayın bir kaç gun ne olursa olsun kendinizi zorlayıp yapmamaya çalışın .İnceldigi yerden kopsun deyip kestirip atın ,eger bunu yapabilirseniz bir kaç gun sonra yavaş yavaş beyniniz bu yeni duruma alışmaya başiayacaktır .

Bu ilk adımı ne olursa olsun atabilirseniz gerisi mutlaka gelicektir .

9 ŞUBAT
14-11-2012, 11:47 AM
Son zamanlarda ilginç bir deneyim yaşadım ve insanların neden temizlik takıntısına kapıldıgını çok daha iyi anladım .

Geçen sene çıktıgımız eve ,bir tesaduf eseri yeniden taşındık .

Geçen yıl evi evsahibine silip supurup temizce teslim etmiştik,bizden sonraki kiracı topu topu 8 ay kalmasına ragmen ev oldukça fazla kirlenmiş .

Tabi biz böyle bir şeye alışkın olmadıgımız için epey etkilendik ,eşim annesinin rahatsızlıgı nedeniyle yanımızda olmadıgından kızım ve ben evi temizligiyle ilgilendik .Eve temizlikçi kadın almayı sevmedigimizden kızıma elimden geldigince yardım etmeye çalıştım .

Eşim telefonda sık sık şöyle yaptınızmı böyle yaptınızmı diye sordukça tereddute kapıldım ve yeniden yeniden temizlik yapma geregi hissettim .

Bir ara duşundum eger bu şekilde devam edersek kısa zamanda temizlik takıntısına saplanıp kalacagım diye duşundum ve bundan uzaklaşmak için hiç kafama takmamaya karar verdim .

Eşim sordugundada elimden geldigince yaptım ,eger begenmezsen sen geldiginde kendin temizle deyip kesitirip attım .

Ondan sonrada artık kafaya takmaz oldum ve şu anda çok rahatım .

Takıntılar önce masum tereddutlerle ortaya çıkmakta sonra kendimize hakim olamayınca beynimizde yer etmekte .

Sonrada bunlardan kurtulacagız diye hayatı kendimize zehir etmekteyiz .Hayat bu kadar kolay harcanacak ,mutsuz olucak kadar basit bir şey degil .

İnceldigi yerden kopsun deyip kesitirip atın ,siz eksik yaptınız diye sonunda ölum yokya ,boş verin gitsin .

Hayat hoştur gerisi boştur .

Hepinize takıntılardan arınmış mutlu gunler dilerim .

nickname
23-11-2016, 12:39 PM
Ayni ben benziyoruz ama benim durum daha farkli biraz daha gibi :(

6senelik konuyu hortlatmışsın :D

nickname
23-11-2016, 03:27 PM
Peki mesela benim bi yakinim var ellerini yikiyor ama yikamadan once saclarini elliyor baska yerleri elliyor bu sizce igrenc mi

hayır degil elini yıkmadan saç ellenebilir nolcakki hiç bi mahsuru yok

nickname
23-11-2016, 03:28 PM
Peki mesela benim bi yakinim var ellerini yikiyor ama yikamadan once saclarini elliyor baska yerleri elliyor bu sizce igrenc mi

hayır degl elini yıkmadan saç ellemede ne mahsur olacakki gayet normal bi durum

istanbu1525
23-11-2016, 03:50 PM
Belki biri yardim eder diye :( bana :(

Sana yardım etmek istiyoruz ama edemiyoruz:(
Çünkü önce senin kendine yardım etmeyi istemen lazım.

istanbu1525
23-11-2016, 04:06 PM
Ben istiyorum yardim etmek kendime :(

O zaman 2 saat boyunca tuvalet ve abdest hariç hiç bir şeyi yıkama ya da silme:)

istanbu1525
23-11-2016, 04:28 PM
Calisiyorum aslinda bunu basarmis gibiyim sayilir ya digerleri?

Evdeyken mi yoksa dışardayken mi başardın bunu?

istanbu1525
23-11-2016, 04:57 PM
O zman tum kadinlardan igrenebilirsiniz. Hepsi oyle cunku igrenc. Resmen tuvaletini yapip elini yikamammakla 3sddeger sorun surdaki . Ben o kadinin elini yokamadigini fark ederken sizler bunun farkinda bile olmuyorsunuz.

Hepsi öyle değil. Hatta hiç biri öyle değil demek lazım. Sui zan olur yoksa. Kendini buna inandırmak zorundasın intention yoksa nasıl iyileşeceksin. İnsanların ellerini yıkayıp yıkamadıklarını takip etmek gibi bir görevimiz yok:) bize düşen herkesi temiz kabul etmek. Gözünle görünce iğrenmen normal. Ama görmemeye çalış. Göz görmeyince gönül katlanır derler. Senin ilk yapman gereken görmemeye çalışmak bence. Sonra da pislendiğini görmediğin her şeyi temiz kabul etmek. Mecbursun buna. Yoksa işin içinden çıkamayız. O oraya değdi, sonra buna değdi, o da pislendi, bu da pislendi bu da bu da bu da bu da bu da..... Bu böyle gider. Tam bir kısır döngü. Bir yerden kestirip atmamız lazım. Temizlik takıntısı yaşamış biri olarak seni anladığımı düşünerek yazıyorum bunları.

Dvrmchrkt
23-11-2016, 05:01 PM
Esyalari falan artik silmekten cvazgectim degil direkt olarak silemiyorum ki zaten. Mesela bir yeri silsem olmadi bi daha olmadi bi daha dedigim icin sıkinti oluyor genelde anneme sildiriyorum bi yerleri. Onun disainda zaten kendimi esyalarimi evimizi temiz tuttugum icin bir sıkinti olmuyor silmeye ihtiyac duymuyorum. Beni ayrintili dinleseniz ne derece bi manyak oldugum anlasilir mesela otobusu tuttum sonra telefonumu tutamam ama buna da kismen alistim sayilir. Tutabiliyorjm. Ama ellerimi yikamadan elimi sacima suremem hayatta mesela

Sen TIP öğrencisisin, bilmen lazım. Bakteriler ve mikroplar gözümüzle göremeyeceğimiz kadar küçük.
Yani, hiçbir zaman emin olamazsın ne kadar temiz olduğundan.
Genel geçer ortalama insan davranışına uy yeter.

istanbu1525
23-11-2016, 05:02 PM
O zman tum kadinlardan igrenebilirsiniz. Hepsi oyle cunku igrenc. Resmen tuvaletini yapip elini yikamammakla 3sddeger sorun surdaki . Ben o kadinin elini yokamadigini fark ederken sizler bunun farkinda bile olmuyorsunuz.
Hepsi öyle değil. Hatta hiç biri öyle değil demek lazım. Sui zan olur yoksa. Kendini buna inandırmak zorundasın intention yoksa nasıl iyileşeceksin. İnsanların ellerini yıkayıp yıkamadıklarını takip etmek gibi bir görevimiz yok bize düşen herkesi temiz kabul etmek. Gözünle görünce iğrenmen normal. Ama görmemeye çalış. Göz görmeyince gönül katlanır derler. Senin ilk yapman gereken görmemeye çalışmak bence. Sonra da pislendiğini görmediğin her şeyi temiz kabul etmek. Mecbursun buna. Yoksa işin içinden çıkamayız. O oraya değdi, sonra buna değdi, o da pislendi, bu da pislendi bu da bu da bu da bu da bu da..... Bu böyle gider. Tam bir kısır döngü. Bir yerden kestirip atmamız lazım. Temizlik takıntısı yaşamış biri olarak seni anladığımı düşünerek yazıyorum bunları.

Dvrmchrkt
23-11-2016, 05:18 PM
Benim mikrop bqkteri takintim yok dediginiz gibi onlar varken de yasariz ben hasta olurum ya da bi yer bakterili oradan igreniyorum takintim yok. Derdim insan diskisi idrari bazi sivilari falan. Onsanlar duzgun yikanmadigi icin her yeri yuttuklari icin insanlarda pis budur sıkintim anlamistiniz sanmistim :(
Yani kısmen anladım ama herşey o kadar iç içeki.
Sen böyle anlatınca, aklıma eski bir olay geldi.
Babam anlatmıştı. Yıllar önce askerken, akıl hastalarının bulunduğu yere gidiyorlar. Askeri bir sebepten.Darbe yılları
Neyse iki deliden birisi diğerinin dışkısını yiyormuş:)

Millet birbirinin dışkısını yiyor, sendeki lükse bak
(Konuyu nasıl bağladım ama:))

Dvrmchrkt
23-11-2016, 05:28 PM
Dvrchrkt ben yrdim istiyorum lux yaptigim belki de kibirlendigimin de farkindayim bundan uzuntu de duymaktayim . Ama ne yapacagimi bilmiyorum kendimden igrendigim zatan da temiz esyalarima dokunamiyorum. Dokunmuyorum. Her neyse ben den baska temizlik hastasi da yok zatrn. Ayticq brn ozellikle kucuk cocuklar ve annelerinden igreniyorum cocugun altini temizliyor siliyor elini yikamiyor bu nasil bi kafadir

Bak kardeşim.
Tartıştığımız konu, matematik değil.
Bu yüzden mutlak manada rahatlama bekleme. Beyinsel sorun sendeki. Ben OKB ile savaştığım günlerde de, beyinsel bir sorun yaşadığımın farkındaydım.
Yani, 2 kere 2 4 edercesine, bıçakla keser gibi kurtulamazsın bundan.

Bununla yaşamaya alış. Sadece iyi bir tedavi ile bu sorunlar konusunda rahatlarsın.
Yani, sen sorunun beynindeki düşüncelerle alakalı olduğunun net olarak farkında olup olmadığını iyice düşün.

Mesela ben de senin gibi temizlik takıntısı yok ama çocuğunun altını temizleyen bir anne, elini yıkamazsa ben de tiksinirim o kadından. Hatta gelişigüzel yıkarsa bile tiksinirim.

Yani, sorun nerede başlar nerede biter. Bunu çizmek çok zor. Genel olarak, çaktırmadan insanları gözlemle. Genel, ortalama bir insan davranışını çöz, ona uy.Başka türlü olmaz.

Dvrmchrkt
23-11-2016, 05:32 PM

Ben , en yakınımdan yengemi biliyorum en azından.
Kadın muhakkak elini yıkardı. Temiz bir kadındı. Yoksa onun yaptığı o baklavaları yemezdim:)

Ama belki çoğunluk senin dediğin gibidir, bilemem

SeLf_ConTRoL
23-11-2016, 07:04 PM
İyice suyunu çıkardınız. Sen bebekken acaba hazır bez var mıydı? İllaki vardı da ailen alıp sana kullanabiliyor muydu? Tuvalet kağıdı bile hayatınıza gireli kaç yıl oldu? Bebeklerin altını zaten ıslak mendil ile siliyorlar.senden temiz koktuğuna eminim.elini yıkmadan tutmaya kıyamadığın o saçın gün boyu dışarıda elinden daha kirli mikroplara maruz kalıyor zaten.elinden temiz değil. Orta okulda bir arkadaşım vardı.her teneffüs önce tuvalete giderdik saçını düzeltir ayakkabılarını silerdi.tabi benı de deli ederdi.

geray
23-11-2016, 07:23 PM
acaba ne yaşadın da iğrenmeye başladın? çocukluğunda filan?

SeLf_ConTRoL
23-11-2016, 07:27 PM
self ağır okb hastasıyım bana yaptığın yoruma bak elimde mi sanıyorsun ben o tatlı bebekleri sizden az mı seviyorum sanıyorsun hastanede şirin şirin bebeklere ölüp bittiğim halde sevemediğim dokunamadığım için o kadar acı çekiyorum ki beni anlayamazsın. ben bebekken hazır bez varmış ama annem kullanmamış . o zman insanlar tuvaletten sonra yıkanmasın ben zaten orama elimi bile sürmem. peçete değer sadece . tuvalet kağıdı 25 yıldır falan hayatımızda. benden temiz koksun o sizin fikriiz ben daha temiz olduğuma eminim ha temziolmam bi rşey ifade etmez o meleğin yanında o da ayrı. o kıyamadığım saçımı da beni de Allah kahretsin bıktım artık kendimden ayrıca başımı örtüyorum pislenmesi mümkün değil ne saçınm bi yere değer en de ben elim pisken tutarım. saçım da temiz. benortaokuldaki arkadaşınız gibi tuvalete gitmem . çünkü içeri girip aynaya bakmaya bile tahammüülüm yok o kadar ağır hastayım

ben sana bebekleri sevmiyorsun demedim.altlarini degistirmenin o kadar da igrenc olmadigini vurguladim.

SeLf_ConTRoL
23-11-2016, 07:32 PM
ben de bebeklerin altını değiştim ama ellerimi bi yere sürmeden hemen yıkadım çocuğun kıyafetini bil eöçkemeden elimi yıkadım ama ben bebek altını açaniliyorum yoksa yapabiliyorum

cocugun alti ni degistikten sonra el yikamak temizlik hastaligi degil kisilik meselesidir.

geray
23-11-2016, 07:38 PM
90 yaşında bir komşumda temizlik takıntısı var. evde kendi eşyalarını bile ellerine poşet geçirerek dokunuyor. banyodan 1 saatten önce çıkamıyor. ve kendine çok kızıyor bu huyu için. yıllardır böyle gençlikte de böyleymiş. babasında da varmış. yaşayıp gidiyor ilacı da hep reddetmiş.

bende de bir takıntı var 5-6 yıldır. daha farklı bir takıntı. yapacak bir şey yok. beynine hükmedemiyorsun. fakat hep iğreneceksin, bazen azalır bazen çoğalır. siner yeniden hortlar. en azından farkındasın takıntı olduğunun.

ben beynimle konuşurum, senin düşündüğün şeyi eşek tepsin filan derim. dalga geçerim onla.

içimde 3-5 kişi var her kafadan bir ses çıkıyor, ilaçlarla susturuyoruz napalım :)

u2222
23-11-2016, 11:36 PM
intention bazen senin doktor adayı olmandan ciddi derecede endişeleiyorum

istanbu1525
24-11-2016, 11:58 AM
Sen kendin mücadeleyi bırakmışsın hep dışarıdan birilerinden, doktorlardan yardım bekliyorsun. Bence bu çok yanlış. İlk önce senin mücadele etmen lazım. Ben ağır hastayım diyerek işin içinden çıkmamalıyız bence. Mücadeleden kaçmak bu. Hasta olabilirsin, olabiliriz. Ama bu demek değil ki mücadele etmemeliyiz. Senin adım atman lazım. Mesela korktuğun şeyin üzerine gitmen gerek. Kirlenmekten korkuyorsan kirlen, karanlıkta yatmaktan korkuyorsan karanlıkta yat. En azından bunları yapmaya uğraş. Kendine süreler koy. Düşükten başla ama hep arttır süreleri. Her gün banyo yapıyorsan bunu 2 günde bir yapmaya çalış. Yarım saatte bir el yıkıyorsan, 2-3 saate çıkarmaya çalış. Ama uğraş, çabala. Biliyorum bunları yapmak sana zor geliyor ama hastalığın çaresi de bana kalırsa böyle yapmaktan geçiyor. Bir şekilde ilk kritik eşiği aşarsan zamanla azalıp kaybolacaklar inş. Seni üzmek maksatlı yazmadım sakın yanlış anlama. Senin içinde hastalığa karşı koyabilecek potansiyel var onu harekete geçirmek amacım.

u2222
26-11-2016, 01:54 AM
Neden sebebi nedir olamam diye mi birine bir sey yaparim diye mi?

İkisinden de

cbr_150
29-11-2016, 03:17 PM
Takıntılar cinlerdendir kim ne derse desin belki dedikleri gibi seratoninde eksiklik falan olabilir ama bu bence sebep degil sonuçtur.Cocuklugumdan beri okb hastasiyim 30 a yaklastim.ilaclar falan sadece uyusturdu beni dusunceler yavaslayinca haliyle takintilari susturmak daha kolay oluyor.Bir kere cogu takinti insan benligine cok yabanci sozcukler olarak kafanda döner sırf o kafandan gitsin diye hareket yinelemelerin olur ama yaptigin tekrar harekerleri takintilari beslemekten öte gitmez.Psikiyatristlere sorsan bilincalti isteklerin bastirilmasi sonucu aciga cikan dusuncelerdir der yani sana ait oldugunu soyler.Zerre alakasi olduguna inanmiyorum.Kuranda bir cok ayette şeytanin kalbe attigi suphelerden vesveselerden bahseder kimini zinaya kimini ickiye kimini hirsizliga sevkeder boylece Allahtan sizi uzaklastirmaya calisir kiminide iste vesveselerle oyalar durur.Siz elinizi yikama isini bitiripte sofraya oturana kadar herkes coktan yemegini yemis sofradan kalkmis olur ayni şeyi ders clismak icin dusunelim vesveseye muptela olmayan biri takilmadan kitabin 10.sayfasina geldiginde siz acaba elim kirlendi mi acaba su hareketi yapmazsam basima bisey gelirmi diye dusunmekten kendinizi alikoyamazsiniz kendinizi basladiginiz yerde bulursunuz o sesin şeytandan geldigini anladiginizda isiniz daha kolay olur anlayacaginiz seytan bir olta atiyor bizde zokayi yutuyoruz zokayi yutmayan yani sacma kuruntulari kendilerine mal etmeyenlerse gulluk gulistanlik yasiyor eliniz fakan kirli degil kirli dusuncelerde eger siz rahatsizlik duyuyorsaniz sizden degildir iciniz rahat olsun kirli oldugunu varsaysak bile birakin kirli kalsin saatlerce temizlik yapip hayati kendinize zehir etmekten iyidir

carpe_diem
01-12-2016, 05:15 PM
İşin aslı temizlik ya da kontrol etmek değil..takıntılar her yönde olabilir..önemli olan zihnin çalışıyorken, sana komut veriyorken onun yalnızca bir ses olduğunu farketmek..ve yapıp yapmaman sana kalmalı, zihne değil..zihin mekanik bişey..sadece bi araç..onu önemsemeyebilmelisin..o zaman takıntıdan kurtulursun...''Bi ses var ve ben onu dinliyorum.'' farkındalığına ulaşırsan kurtulursun her türlü takıntıdan..Eckhart Tollenin ''Şimdinin Gücü'' kitabını tavsiye ederim. Bir de aynı kitabın pratiği var. Ama pratik sonra okunmalı..