PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Okbden kurtulmak isteyenler

maxpayne
29-10-2009, 04:34 AM
Evet arkadaşlar öncelikle şunu belirteyim ben doktor değilim. (fakat bazı doktorlar gibi yaz ilacı göndere de çok kızarım)

Bu yazdıklarım kendi ürünümdür. dikkatle okuyunuz kurtuluş sadece sizin elinizde.

Öncelikle şunu da belirteyim okbden kurtulan o kadar çok hasta var ki fakat bunların çoğunun hatta yüzde 95 i tek takıntısı kalmıştır o da okbli ortamdan uzak durma takıntısı

bu yüzden hiçkimseye bahsetmez forumlara girmezler. kurtulduklarını soylemezler. aslında çok sayıdalar fakat hep hastalarla karşılaşırız. aslında hastalar da çok gizlidir çünkü bunun bir hastalık olduğunu öğrenmek bile bir mucize gibidir. çünkü kimse böyle bir hastalığın varlığından haberdar değildir. bu memlekette psikiyatristre gitmek de zor iştir.

Neyse gelelim OKBye

Aslında anlatılacak o kadar çok şey var ki
mecbur kısaltmak zorundayım

okbnin nasıl oluştuğundan ne olduğundan falan bahsetmicem zaten hepimiz biliyoruz.

önce yaşamdan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle herkesin hayat anlayışı farklı hayata bakışı sokakta mendil satana bakışı farklı.

Kimisi bir çift çorap almak için çıkar 5 torba giysi alır. kimisi bayramlık almaya gider hiç bir
şey beğenemeden geri gelir. kimisinin evi yansa umursamaz kimisinin duvarı is olsa 2 gün uyuyamaz. kimisine dalga geçsen güler kimisine geçsen 1 hafta içine sindiremez bunlar uazar gider. tüm insanlar farklı peki ama neden...

İşte bütün bunların nedeni ne ise okb de aynı

yani hem genetik hem çevresel olaylar.

aslında hem çevresel olaylarla vücüdümzdaki bazı hormanları, hemde genetik olaylarla çevreye bakımız değişebilir. Şimdi bazı hormonları düşünceyle bile arttırabiliyoruz. bu da bir hormonal bozukluk olduğundan bunu da arttırmak hiç de zor olmaa gerek.

bilim aslında o kadar çok o kadar mükemmel deneyler yapıyor ki. o antidepresanlar nerelerden bu günlere gelmiş bir bilseniz. plasebo etkisi bile araştırılıyor.
örneğin araştırmalarda
aynı yaşayan çift yumurta ikizleri : genler farklı yaşam aynı
aynı yaşayan tek yumurta ikizleri: genler aynı yaşam aynı
farklı yaşayan tek yumurta ikizleri: genler aynı yaşam farklı

tüm bunlar hemen her hastalıkta araştırılıp genetik mi olduğu araştırılıyor.

ve okbnin tek yumurta ikizlerinde görülme olasılığı yüzde 80 olarak bulunmuştur.

fakat çevresel etkilerde söz konusudur. hayatının 20 senesini okb siz geçiren kişi neden bir anda olsun ki bir 20 sene ve ondan sonra bi 20 sene daha hayatını okbsiz geçirebilirdi.

ayrıca bakın arkadaşlar bazı kişiler kendi kendine okb teşhisi koyuyor bu çok yanlış. ufak tefek takıntıları olan bile ne abartıyor okb yim diye. eğer öyle bakılırsa herkes okb...

neyse birazda bu hastalıktan KURTULMAKTAN bahsedelim.

Öncelikle şunu belirtmeliyim OKBden kurtulmak için şu anda 5 adet yol bulunmaktadır. Sırası ile inceleyelim

1. Meşhur ANTİDEPRESANLAR
(başarı şansı yüzde 60-70)
(başaranların tekrarlama riski yüzde 55-65)

(amaç ilacı uygun dozda alıp aradan 3-4 hafta geçmesini bekleyip terapi uygulamak)

Sinir hücrelerinde bulunan ve iletimi sağlayan serotonin adlı bir norotransmitin reseptor hucrelere bağlanırkenki seçiciliğini arttırmak. serotonin dopamin ve noradrenalin kısımlarına girmicem işin tıbbı yanı bunlar.

Yalnız bilmemiz gereken gerçekten beyin kimyamızın dengesinde bozukluk var. bu gerçek amacımız önce bunu düzeltmek. bunu nasıl biliyorlar diyorsanız. normal insan beyni okbli insan beyni x-ray incelemeleri, falan filan bir çok yol mevcut...

1970 de klomipraminin keşfi okb hastaları için mucize olmuştur. Okb hastalarının takıntıları geçmeye başlamıştı. Hatta daha sonra ssrı tipi antidepresanlar da takıntıları geçirdiği ve yan etkilerinin daha az olduğu keşfedilmiştir.

araştırmalar okb hastalarının seçici serotonin miktarının düşük olduğunu gösterir. ve bu nedenle bilgi rahat aktarılmaz ve sıkıntıya yol açar.

ve yine araştırmalar gösterir ki bu ilaçlar belli bir dozda alınmalı(direk yuksek doz vucuda cok zararlı oldugu için yavasca arttırılmalı) ve her ilaç her insanda aynı etkiyi yapmadığından doğru ilac bulunup hastaya verilmelidir.

ve ayrıca bu ilaclar okb hastalarının yalnızca 3 te ikisine etki eder. 3 te 1 ine etki etmez.

antidepresanların yan etkileri mevcuttur fakat zamanla geçicektir. Bazı hastalar için antidepresan şarttır gerçekten iletimde sorun yaşarlar. ve takıntıya sebep olur.

antidepresan hakkında yanlış bilinenler
1)antidepresanlar suni mutluluk getirmez. beyindeki dengeyi düzeltir.
2)antidepresanlar depresyonda olmayan kişilerde pek etki göstermez.
3)etkileri düzenli ve uygun dozda kullanım sonucu 3-4 haftada başlar.
4)bağımlılık yapmaz
5)keyif vermezler. uyuşturucu değildir.

öncelikle herkes antidepresana başvuruyor ancak bazıları için çok gereksiz ve hatta etkisi bile olmaz. ancak bazıları için değişmez şarttır ilaç kullanmak. çünkü beyin kimya dengesi gerçekten alt üst olmuştur.

işin aslı davranışçı bilişsel terapidedir. çünkü ilaçla tekrarlama riski yuksektir. çünkü bir ömür ilaçla yaşamak zordur...

2.DAVRANIŞÇI-BİLİŞSEL TERAPİ
(başarı şansı yüzde 80)
(tekrarlama sansı yüzde 15-20)

terapi deyince çocukluğunuza falan inilecek kötü olan bir şey iyi gösterilmeyecek emin olun.
zaten davranışçı terapi olmadan okb yi atlatmak imkansızdır.

şimdi gelelim bu davranışçı terapiye.

öncelikle okb bayağı bir kola ayrılır. temizlik, kontrol, cinsel, dini, falan bayağı gider...

hepsi için ayrı uygulama vardır. hepsi için ayrı bir çözüm vardır.

zaten bunlar da kendi içinde ayrılır.
mesela temizlik takıntısı olan her okb li direnç boyutları farklıdır.

biri elini bir kere yıkar biri on kere..

gelelim DAVRANIŞÇI TERAPİYE

bu terapide amaç hastanın kompulsiyonlarının önlenmesidir. tabi bunlar yavaş ve ev ödevi şeklinde olmalıdır.

belli başlı yöntemler şunlardır.

ÜSTÜNE GİTME YÖNTEMİ

TEPKİYİ ÖNLEME YÖNTEMİ

BIRAK GELSİN YÖNTEMİ

Bu yöntemleri ve açıklamaları devamını en kısa zamanda yazacağım arkadaşlar biraz daha sabır...

malahit
29-10-2009, 04:55 AM
yazınızı ilgiyle okudum ve teşhisi konulmuş bir okb olarak devamını bekliyorum:)

sizin yazınıza eklemek istediğim birşey var.Belirttiğiniz gibi küçük takıntılarda bile kendi kendine okb teşhisi koyanlar azınsanmayacak kadar çok.bu konuda ayrım şudurki,eğer günlük hayatınıza fazla engel oluyor ve vaktinizin büyük kısmını alıyorsa okb olabilirsiniz.

sofistt
29-10-2009, 10:53 AM
ayrıntılı bilgi "takıntılar" oğuz tan timaş yayınları.okuyun.

pelindeniz
30-10-2009, 09:39 PM
çok güzel bir yazı olmuş bu gerçekten de..
ilgiyle okudum bende..umarım devamı gelir..ben bir de hipnoterapi yi önermek istiyorum, ve MEHMET Başkak tan "derin sıçrayış" kitabını öneririm ayrıca..
sevgiler herkese..

han84
23-11-2009, 04:42 PM
ne olur bana yardım edin çok kötüyüm...

What is Ocd
23-11-2009, 05:43 PM
ne olur bana yardım edin çok kötüyüm...

Merhaba arkadaşım bu hastalık tedavisi olmayan bir hastalık değil bunu bilmen gerekir eğer istersen düzelebileceğin bir hastalık bu okb

öncelikle yalnız kalma ailenle birlikte bişeyler yapmaya çalış, mutluluğunun bir derece arttığını kesinlikle göreceksin

ikincisi çok önemli bir konu bi psikoloğa git ssk da psikolog hizmeti veriliyo ssk da psikiyatr da var ona göre ilaç alırsın

daha önce bi iletide daha bahsetmiştim okb de en etkili yöntem "Exposure and response prevention" yani üzerine gitme tekniğinidir elini yıkaman gerekiyosa kendini yıkmamaya alıştır yıkayınca sıkıntın geçiyoya, yıkamayınca bi süre sıkıntın çoğalacak ama az daha zaman geçince elini yıkamadığın halde sıkıntın kalmayacak sonra göreceksin ki elini yıkamadığımda da sıkıntım geçiyomuş

ve iki sonuçlu bişey çıkacak ortaya
1. elini yıkayınca sıkıntı geçirmek
2. elini yıkamayıp biraz bekleyince sıkıntıyı geçirmek (bunu sürekli yaptığında artık aklına el yıkamak gelmeyecek bile)

hangisini tercih edersin?

unutma elini yıkamayınca direk rahatlıcaksın demiyorum ama yıkamazsan ve biraz beklersen sıkıntının geçtiğini göreceksin

1. şimdi elini yıkamak kısa vadede seni rahatlatacaktır, ama uzun vadede elini sürekli yıkamana sebep olacak ve hastalığının artmasına neden olacak

2. elini yıkamamak seni kısa vadede sıkıntıya sokacak ama uzun vadede böyle bi problemin kalmayacak, elimi niye yıkıyım diyeceksin

Yüce ALLAH tüm şifa arayanlara şifa versin. Amin.

isa84
02-12-2009, 07:40 PM
arkadaşın yazısına bende katılıyorum çünkü annem okb sini öle yendi , annemde kontrol takıntısı , bi yere basınca başına kötü bişey gelcek die aynı yere tekrar tekrar gidip basma takıntısı vb. bazı takıntılar vardı , annem doktora gitmedi açıkcası ama kendisi babamında yardımıyla o yaptıklarını yapmamamya başladı ve sonra bitti ve senelerdir en ufak bi takıntısı yok annemin . bu arada şunuda sölemek isterim bazı okb le ,r özellikle sadece kafada olan ve pratiğe dökülemeyen okb kerr daha zor geçiyomuş . ben bide bişey sormak istiyorum eğer bilginiz varsa ben okb ile savaşmak istiyorum ama çok çabuk depresyona giriyorum bu durumu nasıl engelliyebilirim veya geciktirebiklirim ????

deli_yaban
03-12-2009, 03:45 AM
arkadaşın yazısına bende katılıyorum çünkü annem okb sini öle yendi , annemde kontrol takıntısı , bi yere basınca başına kötü bişey gelcek die aynı yere tekrar tekrar gidip basma takıntısı vb. bazı takıntılar vardı , annem doktora gitmedi açıkcası ama kendisi babamında yardımıyla o yaptıklarını yapmamamya başladı ve sonra bitti ve senelerdir en ufak bi takıntısı yok annemin . bu arada şunuda sölemek isterim bazı okb le ,r özellikle sadece kafada olan ve pratiğe dökülemeyen okb kerr daha zor geçiyomuş . ben bide bişey sormak istiyorum eğer bilginiz varsa ben okb ile savaşmak istiyorum ama çok çabuk depresyona giriyorum bu durumu nasıl engelliyebilirim veya geciktirebiklirim ????

zamanla - sabırla - umutla - duayla - olumlu olmayla vb.

isa84
06-12-2009, 01:56 PM
ilacı katmammışsın içine :)

çürük
06-12-2009, 02:16 PM
hahaha doğru dedin gözüm. ilaç da kriterlerin en babası tabi.