PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lütfen Bakın, Çok kötüyüm... :(

cokkotuyum
23-08-2009, 01:54 AM
Merhaba arkadaşlar,

Hepinize gecmis olsun son 3 yıldır ben kötü şeyler yaşıyorum.Ne olduğu hakkında bir bilgim yok. Önce ne olduğunu anlatıyım : Hayatı dışardan yaşıyorum sanki , sanki kafama bir fanus inmiş ben arkasındayım, hareketlerimi ben yapmıyormusum gibi sanki çok değişik bişey Bunu idare edebiliyorum fakat ardından gelen Kaygılar çok kötü Şöyle başlar. Bu dolap mı ? Benım adım bu mu ? ben burada mı hyaşıyorum ? insanlar nasıl bişey ? insan ne ? dünya nasıl bişey gibi sürekli icinden cıkılmayacak soruları sorup kaygıda kalıyorum cevabını bildiğim halde.

Ne olur arkadaşlar, Hayattan zevk alamaz oldum hele ki bugün çok ağırlaştı gece uykuya dalamayınca. Lütfen bişey bilmeseniz bile bir yorum yapın yalvarıyorum.

hoyrat
23-08-2009, 01:55 AM
öncelikle net bir bilgim yok onu söyliyim, hatta hiç bilgim yok
uzun süredir yaşıyorsun, doktora gitmeyi denedin mi..

sofistt
23-08-2009, 01:59 AM
yorum yapmamız doğru olmaz yanliş yönlendirebiliriz.en iyisi bir uzmana görün.bütün hastalıklar zordur ve acı verir.

serenesky
26-09-2009, 11:54 AM
öncelikle hiç korkma. aynı durumu üniversite 2 başında ben de yaşadım. panik bozukluk semptomlarından bahsediyorsun. derealizasyon, depersonizasyon.. yani çevrendeki gerçeklere karşı ve kendine karşı tuhaf bir yabancılaşma duyuyorsun. ve hiç geçmiyor. mütkiş korkuyorsun. bana ne oluyor ne olacak diyorsun. kulaktan duyma bilgilerle kendi kendine yorumlar yapıyorsun: ben şizofren miyim vs.. Çok şükür hiç ilgisi yok.. Bunlar hep panik bozukluk semptomları. Panik atak da bunlardan biri. O da muhakkak olmuştur yada olacaktır. Şimdi benim nasıl atlattığıma gelelim. Ben bu sıkıntıları çok şiddetli yaşarken, Allah razı olsun annem müdahale etti ve dedi ki bu iş böyle olmaz bir doktora, psikiyatriste gideceğiz. Gittiğim doktorla randevu nasıl geçti biliyor musun? Bir tarafta ben, çökmüş bitmiş mahvolmuş. Bir tarafta doktor. Adamcağız, psikiyatri el kitabını açtı, bir sayfa okuttu: panik bozukluk. Bu mudur dedi? Evet bunlar dedim. Bu kadarcık. Sonra Cipram kullanmaya başladım. Lustral, veya prozac gibi aynı işi gören başka bir ilaç da olabilir. Bu ilaçlar bir anlamda beynin bozulan kimyasını düzeltiyor. Seratonin isimli transmitter yeterli düzeylerde olmadığında bu şekilde beyin yanlış uyarılar, alarmlar veriyor. Bu ilaçlar seratonin seviyesini yükselterek beynin normal işlemesini sağlıyor. Sadece 2 ayda hayatım değişti. Sokağa bile çıkamaz hale gelmiştim. (Agorafobi de başlamıştı.) 2 ay sonra herşey gayet normale dönmüştü. Özetle, hiç beklemeden bir psikiyatriste git. Sakın oyalanma, oyalanmak durumu zorlaştırıyor.

power
26-09-2009, 10:15 PM
serenesky burada bazı ilaç isimleri vermiş. sakın bunları kendin alıp kullanma. hastalığının derecesine ne kadar nüksettiğine ne kadardır olduğuna yaşına boyuna kilona göre doktorun tavsiye edeceği bir ilacı yine doktorun önereceği dozlarda kullanman doğru olur. o yüzden mutlaka ilaç konusunda ilk etapta doktora psikitayatriste git.

Minnie
06-10-2009, 12:05 AM
serenesky burada bazı ilaç isimleri vermiş. sakın bunları kendin alıp kullanma. hastalığının derecesine ne kadar nüksettiğine ne kadardır olduğuna yaşına boyuna kilona göre doktorun tavsiye edeceği bir ilacı yine doktorun önereceği dozlarda kullanman doğru olur. o yüzden mutlaka ilaç konusunda ilk etapta doktora psikitayatriste git.

evet lütfen sadece doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın ve lütfen lütfen ilaçları kendiniz bırakmayın. İlaçları birden kesmek zararlı olabilir.

ececinsoy
08-10-2009, 02:38 PM
arkadaşlar yeni üye oldum bendede çok zamanadır süre gelen sorunlar var.toplulukta konuşmaktan korkuyorum çok gürültülü konuşmalardan korkuyorum sanki ben konuşunca kimse beni dinlemeyecek bana gülecek beni ciddiye almayacak gibi hissediyorum sıkılıyorum kızarıyorum terleme çarpıntı kendime kızıyorum sonra acaba öle yapmasamıydım diyorum engel olamıyorum hep sessiz sinmiş durumdayım sanki konuşsam bana gülecekler beni ciddiye almayacaklar gibi geliyor kendimi kötü hissdiyorum:eek:

ececinsoy
08-10-2009, 02:40 PM
sanırım bu biraz insanın kendine güveniyle alakalı aslında kendime güvenirim ama uzun zamandır yaşadığım sıkıntılar beni anti sosyal yaptı yani kalabalıklar içinde yalnız kalıyorum:confused:

Happy_Time
09-10-2009, 04:31 PM
Bu Konuda Herhangi Bir BiLgim Yok Ama En Kısa Zamanda Bi Uzmana Danışsan İyi Edersin...!! Umarım Herşey YoLuna Girer ;)

Hydra
16-06-2010, 04:38 PM
öncelikle hiç korkma. aynı durumu üniversite 2 başında ben de yaşadım. panik bozukluk semptomlarından bahsediyorsun. derealizasyon, depersonizasyon.. yani çevrendeki gerçeklere karşı ve kendine karşı tuhaf bir yabancılaşma duyuyorsun. ve hiç geçmiyor. mütkiş korkuyorsun. bana ne oluyor ne olacak diyorsun. kulaktan duyma bilgilerle kendi kendine yorumlar yapıyorsun: ben şizofren miyim vs.. Çok şükür hiç ilgisi yok.. Bunlar hep panik bozukluk semptomları. Panik atak da bunlardan biri. O da muhakkak olmuştur yada olacaktır. Şimdi benim nasıl atlattığıma gelelim. Ben bu sıkıntıları çok şiddetli yaşarken, Allah razı olsun annem müdahale etti ve dedi ki bu iş böyle olmaz bir doktora, psikiyatriste gideceğiz. Gittiğim doktorla randevu nasıl geçti biliyor musun? Bir tarafta ben, çökmüş bitmiş mahvolmuş. Bir tarafta doktor. Adamcağız, psikiyatri el kitabını açtı, bir sayfa okuttu: panik bozukluk. Bu mudur dedi? Evet bunlar dedim. Bu kadarcık. Sonra Cipram kullanmaya başladım. Lustral, veya prozac gibi aynı işi gören başka bir ilaç da olabilir. Bu ilaçlar bir anlamda beynin bozulan kimyasını düzeltiyor. Seratonin isimli transmitter yeterli düzeylerde olmadığında bu şekilde beyin yanlış uyarılar, alarmlar veriyor. Bu ilaçlar seratonin seviyesini yükselterek beynin normal işlemesini sağlıyor. Sadece 2 ayda hayatım değişti. Sokağa bile çıkamaz hale gelmiştim. (Agorafobi de başlamıştı.) 2 ay sonra herşey gayet normale dönmüştü. Özetle, hiç beklemeden bir psikiyatriste git. Sakın oyalanma, oyalanmak durumu zorlaştırıyor.

Anlattıklarınızı saygıyla karşılamamın yanı sıra ilaç ismi vermiş olmanızı pek doğru bulmuyorum.Ne yazık ki panik atak teşhisi koymak artık çok kolay hale geldi.Bu bu kadar basit değil.Aynı semptomları gösteren rahatsızlıklar mevcut.Herhangi bir uzman görüşü olmadan sende bu var demek etik olmasa gerek.Siz samimiyetinizle anlatmışsınız ama haddimi aşarak biraz daha dikkatli olmanız yönünde uyarmak zorundayım.İş sadece serotonin düzeyiyle alakalı olan organik bir neden olsa herşeyin çözümü çok basit olur.Ayrıca seratonin nörotransmitterdir.Direk olarak beynin kimyasalı değildir.SAygılar

Elzem
16-06-2010, 06:05 PM
Bu tanı ve tedavi konuları uzmanlara bırakılsa...
Tamam aynı sorunları yaşayan insanların birbirine destek olması paylaşılması güzel ama yorumlar adeta uzman gibi yapılması...
Bazı arkadaşlar kızabilir ya da ben bu hastalığa ömrümün yarısı verdim diyenlerde olablir ama ne olursa olsun tanı konusu lütfen uzmana bırakın...
Farkında olmadan o insanları yanlış yönledirebiliyorsuz, hatta o kadar ki yanlış öğrendiklerinle uzmana gittiklerinde çetin bir tartışmaya tutulabiliyorlar, öyleki ilk önce bu yanlış kanıları silmemiz gerekiyor bu da tedavi konusunda uzmanlara ve hastaya vakit kaybettiriyor...
Düşünün bütün insanların başı ağırabilir ama bunların hepsinin nedenleri farklıdır, bütün hepsine migren diyebilir miyiz?
Biz migreniz diye bize başım ağırıyor diyenlere migren ilacı vermek ne kadar mantıklı?

" cokkotuyum " Size gelince acizane bir tavsiye önce bir uzmandan yardım almanızı, neyle savaşmanız gerektiğini öğrenmenizi, ondan sonra sizinle aynı sorunları yaşanlarla irtibata geçmenizi öneririm böylesi daha doğru olucaktır...

Hydra
16-06-2010, 06:29 PM
Bu tanı ve tedavi konuları uzmanlara bırakılsa...
Tamam aynı sorunları yaşayan insanların birbirine destek olması paylaşılması güzel ama yorumlar adeta uzman gibi yapılması...
Bazı arkadaşlar kızabilir ya da ben bu hastalığa ömrümün yarısı verdim diyenlerde olablir ama ne olursa olsun tanı konusu lütfen uzmana bırakın...
Farkında olmadan o insanları yanlış yönledirebiliyorsuz, hatta o kadar ki yanlış öğrendiklerinle uzmana gittiklerinde çetin bir tartışmaya tutulabiliyorlar, öyleki ilk önce bu yanlış kanıları silmemiz gerekiyor bu da tedavi konusunda uzmanlara ve hastaya vakit kaybettiriyor...
Düşünün bütün insanların başı ağırabilir ama bunların hepsinin nedenleri farklıdır, bütün hepsine migren diyebilir miyiz?
Biz migreniz diye bize başım ağırıyor diyenlere migren ilacı vermek ne kadar mantıklı?

" cokkotuyum " Size gelince acizane bir tavsiye önce bir uzmandan yardım almanızı, neyle savaşmanız gerektiğini öğrenmenizi, ondan sonra sizinle aynı sorunları yaşanlarla irtibata geçmenizi öneririm böylesi daha doğru olucaktır...

Neyle savaşmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekir demişsiniz.İşte benim ifade etmek istediğim tam olarak bu.Bu yüzden buradan ilaç ismi verilmesini doğru bulmadım.Aynı problemleri yaşayan arkadaşlarımızın samimiyetlerine saygı duyuyorum ama buyurduğunuz üzere uzman gibi teşhis koymak pek yararlı olmayacaktır.Aksine yine buyudruğunuz gibi hekimle çatışmalar nüks edecektir.

Elzem
16-06-2010, 06:52 PM
Neyle savaşmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekir demişsiniz.İşte benim ifade etmek istediğim tam olarak bu.Bu yüzden buradan ilaç ismi verilmesini doğru bulmadım.Aynı problemleri yaşayan arkadaşlarımızın samimiyetlerine saygı duyuyorum ama buyurduğunuz üzere uzman gibi teşhis koymak pek yararlı olmayacaktır.Aksine yine buyudruğunuz gibi hekimle çatışmalar nüks edecektir.

Zaten ortada bir sorun var yanlış bilgilerlede katmerleşiyor, nedense en son uzmana başvuruluyor. Böyle olunca tedavi sürecide uzuyor, çünkü ilk önce danışanın ya da hastanın yanlış bilgilerini inanışlarına müdahale edip doğruları gösterme çabası ön plana çıkıyor, böyle oluncada asıl soruna yeterince müdehale edilemiyor.
Önce doğru tanı sonra doğru kaynaklardan çeşitli araştırmalarla karşılaştırma...
Samimiyetlerine bende inanıyorum ama özellikle böyle şeyler yaşıyorum ne olabilir sorularına çok yorumları doğru bulmuyorum, evet ben hekime göründüm böyle bir tanı kondu bu hastalıktan şikayetçi arkadaşalar neler söyler tarzında sorular daha mantıklı ve yararlı geliyor...
Önce uzman sonra bol bol araştırmaya vaktiniz olucaktır...

Hydra
16-06-2010, 07:01 PM
Zaten ortada bir sorun var yanlış bilgilerlede katmerleşiyor, nedense en son uzmana başvuruluyor. Böyle olunca tedavi sürecide uzuyor, çünkü ilk önce danışanın ya da hastanın yanlış bilgilerini inanışlarına müdahale edip doğruları gösterme çabası ön plana çıkıyor, böyle oluncada asıl soruna yeterince müdehale edilemiyor.
Önce doğru tanı sonra doğru kaynaklardan çeşitli araştırmalarla karşılaştırma...
Samimiyetlerine bende inanıyorum ama özellikle böyle şeyler yaşıyorum ne olabilir sorularına çok yorumları doğru bulmuyorum, evet ben hekime göründüm böyle bir tanı kondu bu hastalıktan şikayetçi arkadaşalar neler söyler tarzında sorular daha mantıklı ve yararlı geliyor...
Önce uzman sonra bol bol araştırmaya vaktiniz olucaktır...

Çok doğru buyurdunuz.Uzmanların ortak şikayeti de budur zaten.Hasta gelir önce kafasında ki yanlışları temizler ki bu gerçekten çok zor olur.Sonra asıl tedavi başlar.Bu süreç çok çetrefilli hala gelir.Foruma üye olduğumdan beri problemlerini anlatan arkadaşlarıma hayranlık besliyorum çünkü hepsi çok samimi çok içten.Benim nacizane kendime koyduğum bir kural var:Kesinlikle buradan teşhis koymayacağım!
Sadece hastanın bahsettiği problemleri biyolojik ve tıbbi olarak ele alıp değerlendirmeye çalışıyorum.Yani nacizane bahsettiği problemin kökenini sorgulamasına neden olmak istiyorum.Dediğiniz gibi önce uzmana gözükmek sonra da benzer problemleri yaşayanlarla ortak paylaşım sürecinde iyileşmeye çalışmak sanırım en doğrusu olacaktır.Saygılar