PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Okb değil sadece korku

seventytwo
09-08-2009, 07:40 PM
Eskiden Okb'liydim şimdi ise % 100 okb'siz.Buraya yeni kayıt oldum.Okb ile ilgili yanlış bilinen o kadar çok şey var ki.Ve psikiyatristlerin çoğu bu rahatsızlık konusunda o kadar bilgisizler ki.Şunu unutmayın:Bir Okb'liye ancak o rahatsızlıktan kurtulmuş başka bir okb'li yol gösterebilir.Psikolojiye bırakırsanız bu hastalığınb kesin bir tedavisinin olmadığını size söyleyecektir.Siz onlara inanmayın depresyonun tedavisnin olmadığı söylense mllet depresyondan çıkamayacak.Demek istedğim iş sizlerde bitiyor.Bu rahatsızlığı yeneceğinize dair kendinizi öncelikle inandırmanız gerekir.Eğer inanmazsanız nasıl iyi olabilirsiniz k!Bu hastalığı yenmiş binlerce kişi var.Sizlerin de onlardan hiç bir farkı yok.İşte yenenlerden bir kaç link veriyorum hemencik size:(ingilizcesi olanlar için)
http://www.myspace.com/88485045
www.therootcause.co.uk

Buraya zamanım yettiğince bu rahAtsızlığı nasıl yenebileceğinize dair ipuçları vermeye çalışacağım.bir kaç ipucunu hemen veriyorum

1-KENDİNİZE GÜVENİN

2-OKB'Lİ İNSAN İLE OKB'SİZ İNSANI BİRBİRİNDEN AYIRAN TEK FARK KORKUDUR.(okb'Li kişi düşüncelerinden korku duyar.okb'siz kişi ise düşünceye karşı duyarsızdır.)

3-OKB'lİ İNSAN TAKINTILI DÜŞÜNCEYİ ZİHNİNDEN ATMAYA ÇALIŞIR.RAHATLAMAK ADINA BAZI EYLEMLERDE BULUNUR(KOMPÜLSİYON).
RAHATLAMA ADINA YAPILAN HER TÜRLÜ GİRİŞİM KORKUNUN BİR SONRAKİ SEFERE DAHA DA BİR GÜÇLENMESİNE SEBEBİYET VERİR.ŞUNU UNUTMAYIN KOMPÜLSİYONU UYGULAMAK YA DA UYGULAMAMAK SİZİN DENETİMİNİZDE OLAN BİR ŞEYDİR.KOMPÜLSİYONLARINIZI YERİNE GETİRMEYİN.'''HADİ CANIM,BİR SONRAKİ SEFERE YAVRUM,DEYİP GEÇİŞTİRİN.''

4-OKB'Lİ KİŞİ ZİHNİNDE RAHATSIZ EDİCİ FİKİR BULUNDUĞU ESNADA MUTLU OLAMAYACAĞINI DÜŞÜNÜR.BU; BEYNİN ONA KARŞI KULLANDIĞI EN BÜYÜK TUZAKLARDAN BİRİDİR.ÇÜNKÜ KİŞİ O AN DEPRESYONDADIR VE O NEGATİF DÜŞÜNCENİN ETKİSİNDEDİR.TEMEL SEBEP BURDADIR.

5-OKB'Lİ KİŞİLERE KENDİ TAKINTILARININ HAKLI GEREKÇELERİ VARDIR.HALBUKİ BEYİN KAYGI VE KORKUYLA YOĞRULMUŞ OLAN DÜŞÜNCEYİ ÇOK CİDDİ BİR KILIFA SOKMUŞTUR.BÜTÜN OKB'LİLERİN KORKTUKLARI ŞEYLER KOMEDİ DALINDA OSCARA ADAYDIR.BURAYA KORKULARINIZI YAZIN HEP BERABER GÜLELİM TAKINTILARIMIZA.İLK KENDİMDEN BAŞLAYAYIM:HASTAYKEN AYNI DÜŞÜNCEDEN HİÇ ÇIKAMAYACAĞIMI DÜŞÜNÜR,ÖLENE DEK AYNI FİKİRLE YAŞAYACAĞIMDAN KORKARDIM(PUAHAHHAHAHAHAHA:)

DEVAMINI SİZ GETİRİN ARKADAŞLAR:)

buhara
09-08-2009, 10:24 PM
bende bi okb liyim ve bazen bu düşünceler saçma geliyo işte bazıları öss sınavından iyi bi sonuç alırsam arkadaşlarımın beni küçümsiycek ve inanmıycak olmaları ve boğazımda bi ağrı varmış hissi sanki şişmiş gibi bikere saklı sigara içiyodum çok yüksekden bi uçağın geçtiğini gördüm ve hangi konuda endişelendim biliyomusunuz o uçakda dürbünlü bi fotoraf makineli bi yolcu aşşağıda benim fotomu çeker ve internete falan verir ailemin haberi olur ne kadar saçma :D bence bunların nedeni içe kapanık yaşanan hayat çünkü ben evden çıkmazdım ders çalışma bahanesiyle ama hiçbişey anlamazdım ama nedense o masadan kalkamazdım ama şimdi ne kadar umursasamda umrumda değilmiş gibi davranıyorum :D nese sanırım en son uçak olayı oskara aday olabilir :D

seventytwo
09-08-2009, 11:06 PM
[QUOTE=buhara;67705]bende bi okb liyim ve bazen bu düşünceler saçma geliyo işte bazıları öss sınavından iyi bi sonuç alırsam arkadaşlarımın beni küçümsiycek ve inanmıycak olmaları ve boğazımda bi ağrı varmış hissi sanki şişmiş gibi bikere saklı sigara içiyodum çok yüksekden bi uçağın geçtiğini gördüm ve hangi konuda endişelendim biliyomusunuz o uçakda dürbünlü bi fotoraf makineli bi yolcu aşşağıda benim fotomu çeker ve internete falan verir ailemin haberi olur ne kadar saçma bence bunların nedeni içe kapanık yaşanan hayat çünkü ben evden çıkmazdım ders çalışma bahanesiyle ama hiçbişey anlamazdım ama nedense o masadan kalkamazdım ama şimdi ne kadar umursasamda umrumda değilmiş gibi davranıyorum nese sanırım en son uçak olayı oskara aday olabilir

Hocam ne yaptınız yahu:)
Teknoloji o kadar ilerlemiş mi?Google earth'ten bulmasınlar sakın:)

Bu arada takıntınızı umursamanıza neden olan korkularınızla başa çıkabilmenin mümkün olduğunu bilin.FOTONUZU KENDİNİZ ÇEKİP AİLENİZE GÖSTERİN:)
NASIL GÜZEL ÇIKMIŞ MIYIM? DİYE DE BİR SORU YÖNELTİN KENDİLERİNE:)

zeyneppp
10-08-2009, 02:53 PM
ben okb den kurtulacağım ınancını tamamen kaybettım

Aykutme
10-08-2009, 03:32 PM
biraz daha açabilirmisiniz konuyu?

zeyneppp
10-08-2009, 06:19 PM
bende bır okb hastasıyım 23 yasındayım ve çocukluğumdan berı de farklı sekıllerde tekrar ortaya çıkıyor.tam bıttı kurtuldum derken türü değişiyor ama hastalık bıtmıyor..ankarada uygun bir psikiyatrıs tanıyan var mı

patrick
10-08-2009, 10:54 PM
seventytwo bunların hepsini çok iyi biliyorum, ben küçüklüğümden beri ufacık bir problem yaşasam bu olmasın, olmamalı, bu neden oldu diye düşünürdüm. Uzun uzadıya anlatmak istemiyorum. Sizin bu yazınızın altındaki başlık "lütfen bakmadan geçmeyin" kısmını okuyabilirmisiniz. yazdıklarınızın hepsine katılıyorum ama uygulayamıyorum. Benim eksiğim nerde? Neden veya nelerden korkmamam gerektiğini, asıl korktuğumun ne olduğunu bilmiyorum...

seventytwo
11-08-2009, 05:11 PM
Patrick Hocam,Sizde ciddi bir durum yok.Depersonalizasyon da bir çeşit kaygı bozukluğu.Tedavisi mümkün bir şey.Aynaya bakınca korkuyorsunuz,kendi organlarınızın size ait olmadığına dair kuruntular geliştiriyorsunuz.Kaygı ve korkuyu elerseniz bu rahatsızlık da hemen geçer gider.Demek istediğim bu da bir çeşit korku hastalığı.Korku alışılan bir şey ;bir alışkanlık...Bütün alışkanlıklar oluşageldikleri gibi yok olabilirler.

seventytwo
11-08-2009, 11:05 PM
Etrafınızdaki insanlara bakın.Onlarla aranızda herhangi bir fark görebiliyor musunuz?Hayır,sadece kötü bir alışkanlığınız var; Okb değil.
Peki Okb'siz kişinin zihnine hiç mi rahatsız edici düşünceler takılmıyor?Tabii ki de takılıyor.Ancak okb'lilerdeki kadar inatçı ve rahatsız edici değil?NEDEN PEKİYİ?İşte bütün mesele burada yatıyor.Eğer bu neden iyi sorgulanırsa çözüm de kalıcı ve net olur.

OKB'li kişiler diğer insanlardan farklı olduklarını düşünürler ve bir daha da eskisi gibi olamayacaklarına dair korkulara kapılırlar.Bu yanlış bir düşünce tarzı.Okb kalıcı ve yenilemeyecek bir rahatsızlık değil.Önce bunun bilinmesi gerekiyor.Daha sonra ilkin belirttiğim gibi Okb'siz kişilere özgü düşünce şekillerinin benimsenilmesi gerekiyor.Nedir o düşünce şekilleri?

1-Okb'siz kişi düşüncelerinden korkmaz.Okb'li kişi ne yapar,düşüncesinden korkar?Bu korkunun da hiç bir haklı gerekçesi maalesef yoktur?Eğer haklı bir gerekçe mevcut olsaydı Okb'nin bulaşıcı bir rahatsızlık olması gerekirdi.Ama değil.

2-Okb'siz kişi düşüncelerine hükmetmeye çalışmaz,hükmetmeye çalışsa da nafile olduğunu bilir.Peki Okb'liler bu durumda ne yapar?Düşüncelerine hükmedebilmenin mümkün olduğunu düşünür.En büyük yanlış burada başlar.Zira düşünceler çoğu zaman kişiden bağımsız hareket ederler.Düşüncenin mesuliyeti kişiye ait değildir.

3-Okb'li kişi yoğun bir mükemmelliyetçilik ve kontrolcülük anlayışına sahiptir.Bu nedenledir ki düşüncelerini de kontrol edebileceğini ya da edebilmesi gerektiği yanlışına kapılır.Peki okb'li kişilerdeki bu mükemelliyetçilik ve kontrolcülük anlayışı değiştirilemez mi?Pek tabii değiştirlebilr.Dağınık bir yaşam tarzı bunun en büyük ilacıdır.Kendinize tembellik ,dağınıklık yapmak için biraz zaman ve hak verin.Zamanla bu tahakkumcu kişilk yapısı da pek ala değişecektir.

seventytwo
05-09-2009, 12:36 AM
Şayet rahatsız edici düşünceden kurtulamıyorsanız ve zihninizdeki düşüncelere göre hareket ediyorsanız düşüncelerinizi pek ala durdurabilirsiniz.Bunun imkansız olduğunu düşünenler olabilir.Ama değil.
Psikoloji de de vardır bu: Düşünce durdurma tekniği diye.

Rahatsız edici fikir zihne yerleşince onu resmen kovuyoruz.Evet kovuyoruz.Bir nevi bastırıyoruz.Zihnimiz bize ait ve onu biz kontrol etme yetkisine sahibiz.Önce buna inanmak gerek.Kendine güven şart diyoruz.

Kovduktan sonra geri mi geldi düşünce?Hayır bu bir yanılgı.Olsa olsa düşüncenin geri gelmesinden duyulan korkudur bu.İstediğimiz şeyi düşünme hakkına sahibiz.Ve bunda yapay hiç bir taraf yoktur.Deneyin siz de ama kendinize güvenin.Düşüncenin geri geldiğini sanmayın.İpler sizlerin elinde.Mümkünse sessiz ve karanlık bir köşede deneyin bunu.Düşünce sizin ,zihin sizin.Düşüncelere müdahale hakkımız elbette ki var.Nasıl ki düşüncenin zihne girip bize tesir etmesine rıza gösteriyorsak,aynı şekilde kovmaya ve ondan kurtulmaya da hakkımız var.Bu kendini kandırmak değildir asla.Bilakis doğruyu seçmektir.
İLK ETAP KENDİNE GÜVENMEK
İKİNCİ ETAP SESSİZ VE KARANLIK BİR MEKAN BULMAK
ÜÇÜNCÜ ETAP KENDİ İSTEĞİNİZİ KENDİNİZE SÖYLEMEK(KONTROL BİZİM!)
DÖRDÜNCÜ ETAP MOTİVASYON
SON ETAP. DURDURMA
GERİYE NE KALDI ?:RÜMİNASYON
BİTTİ.

pelin22
08-09-2009, 06:23 AM
merhabalar ben bu foruma yeni kayıt oldum... bende okb.den müzdaribim aşırı derece de rahatsızlık duyuyorum okb.den kurtulan arkadaşlardan yöntemlerini öğrenmek istiyorum. günlük hayatımı aşırı derece olumsuz etkilemeye başladı arkadaşlar; örneğin su içmek için bardağa su koyarken geçmişte yaşadığım kötü bi olay kafamda canlanıyorsa bardağa doldurduğum suyu içemiyorum döküp yeniden iyi şeyler düşünerek doldurmaya çalışıyorum, sanki o suyu içtiğim an o olayları yeniden yaşayacağım hissine kapılıyorum. saçma olduğunu biliyorum ama bunu yapmaktan kendimi alamıyorum ...Lütfen yardım edin... şimdiden teşekkürler.

bossness
17-09-2009, 11:50 AM
pelin,
bu düşünce takıntısı var bende de, şu an düşünmekten ve düşünmemeye çalışmaktan bu sebeple yaptığım tekrarlardan bıkmış bezmiş haldeyim, seventytwo'nun yazdığı herşeyi biliyorum deniyorum farkındayım ama yok yine yok. o kompulsiyonu yapmanın verdiği rahatlık hiçbirşeyde yok çünkü. kafamda bir yerde sanki bir taş var, yapmazsam o taş ordan kalkmıyor kendime ne söylersem söyleyim, telkin edeyim. yok yine yok.
mesela geçen gün şirketin iftar yemeği vardı gitmekle alakalı düşünürken gidersem şu şu olur diye kötü bir düşünce takıldı aklıma, sonra arkadaşların ısrarıyla gittim, şu an keşke gitmeseydim diye o kadar pişmanım ki,
ve o şey olmasın diye erkek arkadasımdan vazmıgecsem diye düşünyorum aptal aptal. çünkü kurduklarım onla alakalı.
bıktım valla bıktımmm.

power
17-09-2009, 03:31 PM
Hepimiz sorunumuzu çözeceğiz Allah ın izniyle. okb ye de savaş sonrası post travmatik strese de fobilere de ve her olumsuz şeye mobbinglere ve bizim dışımızdaki şerefsizlere karşı da (bizi bu hastalığımızdan dolayı aşağıladıkları alay ettikleri için) çözüm bulacağız. iyileşeceğiz. hayata karşı bir duruşumuz olacak. işte biz burdayız diyeceğiz. nasıl olsa ölmekten korkmuyoruz ve kaybedecek bir şeyimiz yok. okb bizden korksun artık. fobiler bizden korksun artık. her olumsuz şey ve kişi ve durum bizden korksun artık.

kendi kendimize yeter olduğumuz halde dayanışma içindeyiz artık. kim tutar bizi. hangi güç önümüzde durabilir söyleyin bana hangi güç hangi engel bize köstek olabilir? Allah ın izniyle hiç biri.

artık titreyecek ve kendimize geleceğiz. arkadaşlar eğer bu bir savaşsa ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum. gidin ve hastalıklı haliniz ölene kadar savaşın. ölen hayvandır. aşıklar ölmezler. ve biz bizdeki hayvanı (mecazen okb ye atıftır) öldüreceğiz ve aşık olarak (mecazen iyileşmiş halimize atıftır) yaşayacağız.

gerekirse taş üstünde taş omuz üstünde baş koymayacağız bu hastalıklara dair. ve kanımısın son damlasına kadar savaşacağız bu okb ve diğer bütün nevroz larla. bize örnek olarak ceddimiz yeter. onlar nice zorlukları aştılarsa biz bu zorlukları illaki aşacağız.

Kendi Kurtuluş Savaş ımızı yapacağız. kendi bağımsızlığımıza ulaşacağız. ve hatta kendi krallığımızı bile ilan edeceğiz. (bireysel olarak cumhuriyet pek işe yaramaz zati bir kişi kendimiziz. demokratik bürokrasiyle uğraşmaya gerek yok. yöneten biz yönetilen biziz. bu yüzden rejime değil olaya odaklanın).

sonra umutlarımız yeşerecek daha müreffeh daha iyi gelecekler İnşallah bizim olacak. ve biz daha iyi bir insan olarak daha başarılı bir insan olarak ve hatta tecrübe ettiğimiz hastalıklarımızdan kazandıklarımızla öğrendiklerimizle daha gelişmiş daha güçlü daha dayanıklı olarak bu dünyayı imar etmeye çalışan güzel insanlar olacağız.

hastalıkmı
11-10-2011, 01:01 PM
Eskiden Okb'liydim şimdi ise % 100 okb'siz.Buraya yeni kayıt oldum.Okb ile ilgili yanlış bilinen o kadar çok şey var ki.Ve psikiyatristlerin çoğu bu rahatsızlık konusunda o kadar bilgisizler ki.Şunu unutmayın:Bir Okb'liye ancak o rahatsızlıktan kurtulmuş başka bir okb'li yol gösterebilir.Psikolojiye bırakırsanız bu hastalığınb kesin bir tedavisinin olmadığını size söyleyecektir.Siz onlara inanmayın depresyonun tedavisnin olmadığı söylense mllet depresyondan çıkamayacak.Demek istedğim iş sizlerde bitiyor.Bu rahatsızlığı yeneceğinize dair kendinizi öncelikle inandırmanız gerekir.Eğer inanmazsanız nasıl iyi olabilirsiniz k!Bu hastalığı yenmiş binlerce kişi var.Sizlerin de onlardan hiç bir farkı yok.İşte yenenlerden bir kaç link veriyorum hemencik size:(ingilizcesi olanlar için)
http://www.myspace.com/88485045
www.therootcause.co.uk

Buraya zamanım yettiğince bu rahAtsızlığı nasıl yenebileceğinize dair ipuçları vermeye çalışacağım.bir kaç ipucunu hemen veriyorum

1-KENDİNİZE GÜVENİN

2-OKB'Lİ İNSAN İLE OKB'SİZ İNSANI BİRBİRİNDEN AYIRAN TEK FARK KORKUDUR.(okb'Li kişi düşüncelerinden korku duyar.okb'siz kişi ise düşünceye karşı duyarsızdır.)

3-OKB'lİ İNSAN TAKINTILI DÜŞÜNCEYİ ZİHNİNDEN ATMAYA ÇALIŞIR.RAHATLAMAK ADINA BAZI EYLEMLERDE BULUNUR(KOMPÜLSİYON).
RAHATLAMA ADINA YAPILAN HER TÜRLÜ GİRİŞİM KORKUNUN BİR SONRAKİ SEFERE DAHA DA BİR GÜÇLENMESİNE SEBEBİYET VERİR.ŞUNU UNUTMAYIN KOMPÜLSİYONU UYGULAMAK YA DA UYGULAMAMAK SİZİN DENETİMİNİZDE OLAN BİR ŞEYDİR.KOMPÜLSİYONLARINIZI YERİNE GETİRMEYİN.'''HADİ CANIM,BİR SONRAKİ SEFERE YAVRUM,DEYİP GEÇİŞTİRİN.''

4-OKB'Lİ KİŞİ ZİHNİNDE RAHATSIZ EDİCİ FİKİR BULUNDUĞU ESNADA MUTLU OLAMAYACAĞINI DÜŞÜNÜR.BU; BEYNİN ONA KARŞI KULLANDIĞI EN BÜYÜK TUZAKLARDAN BİRİDİR.ÇÜNKÜ KİŞİ O AN DEPRESYONDADIR VE O NEGATİF DÜŞÜNCENİN ETKİSİNDEDİR.TEMEL SEBEP BURDADIR.

5-OKB'Lİ KİŞİLERE KENDİ TAKINTILARININ HAKLI GEREKÇELERİ VARDIR.HALBUKİ BEYİN KAYGI VE KORKUYLA YOĞRULMUŞ OLAN DÜŞÜNCEYİ ÇOK CİDDİ BİR KILIFA SOKMUŞTUR.BÜTÜN OKB'LİLERİN KORKTUKLARI ŞEYLER KOMEDİ DALINDA OSCARA ADAYDIR.BURAYA KORKULARINIZI YAZIN HEP BERABER GÜLELİM TAKINTILARIMIZA.İLK KENDİMDEN BAŞLAYAYIM:HASTAYKEN AYNI DÜŞÜNCEDEN HİÇ ÇIKAMAYACAĞIMI DÜŞÜNÜR,ÖLENE DEK AYNI FİKİRLE YAŞAYACAĞIMDAN KORKARDIM(PUAHAHHAHAHAHAHA:)

DEVAMINI SİZ GETİRİN ARKADAŞLAR:)

swentwo bu durumun aslında hastalık olmadığının bilincindesin yani bu durumu insanın kusurları hataları yanlışları vs gibi şeyler olarak görüyosun değilmi? ozaman bu durumun adını hastalık olarak nitelendirmenin anlamı yok sadece senin yazdıklarını okudum ve senin bu yaşadığın durumun adına yanlışlarım olarak adlandırmanı doğru buluyorum ama diğer kişilerin yaşadığı durum okb olabilir.Onlara bişey demiyorum çünkü bende senin gibiyim ve yanlış yaptığımda ve hata yaptığımda ah hastalık yaptım demek biraz saçma olur şöyle bişey olsaydı hastalık olabilirdi yanlış düşünüldüğünde kardeşim sen yanlış düşünüyosun çünkü şöyle şöyle denildiğinde kişi yanlış düşündüğünü bildiği taktirde hala o şekilde düşünüyosa bu durum hastalık olabilir.Grip olunduğunda kardeşim grip kötü bişeydir olma denildiğinde kişinin elinde olmadığı için sadece kendisi o durumdan kurtulamaz ve senın durumun elinde olan bişey bilmem yanlışmı düşünüyorum?

goffee
11-10-2011, 01:58 PM
Psikolojinin özü inanmaya dayanır.
Neye inanırsanız o olmaya başlarsınız.
Bu yüzden psikolojide neye inandırılmaya çalışıldıgınızı farkedip eğer doğru buluyorsanız kendinizi düzeltmeniz eğer yanlış buluyorsanız inanmıyorum diyebilmeniz önemlidir.
Bazen sizi yıkmak isteyenler sizi eleştirerek olmadıgınız ve olmak istemediğiniz biri olmanızı sağlamaya çalışırlar gücünüzü elinizden almaya kendinize olan güven duygusunu kaybetmenizi saglamaya çalışırlar.
Böyle kişilerin başarı sağlamaması sizin elinizde.

hastalıkmı
11-10-2011, 04:05 PM
bizi olumsuz etkilemiyecek şekilde inandırılmak veya inanmakta bi sorun yaşanılmayacagının kaanatindeyim.Ama yanlışlar hastalıktır diye inanırsak bu inanç bizi olumsuz etkileyecegını düşünüyorum çünkü bi yanlış yaptığımızda yapacak bişey yok hastalık diyip geçiştiririz.Veya kalıplaşmış şekillerde davranırız dolayısıyla yanlışlarımızı düzeltme.Konusunda sorunlar yaşarız.Ve şunu da ekliyim hastalıktır demek.Bizim elimizde değil o yuzden şunları şunları yap çağrışımını uyandırmıyomu.Evet şurasıda var bu yanlış inanç bazı kişilerin hayatını olumsuz etkiler bazılarının etkilemez. Ama bu dururumun doğru inandırılırsa yani doğru tespit edilirse ozaman bu inançın bi sorun yarataçağını düşünmüyorum.İyi tespit edilmeli doğru olan söylenmelidir.

yapayalnız değlsn
11-10-2011, 09:18 PM
bunları yüzyüze konuşalım o zaman istanbul'da buluşmak istiyoruz siz de buyrun:)

aysenur7919
13-10-2011, 10:53 AM
Yok hiçbir yolu yok 1 yıl oldu hayatımı mahvetti. Bazen kendiliğinden iyi oluyor mesela bugün hiçbirşeyim yok gibiyim gece başlayacaktır beynim otomatiğe bağlamış kendi kendini istediği gibi yönetiyor evet psikolojik kanser diyorlar doğru. Öyle kötü birşeyki hiçbirşeyin anlamı yok tadı yok. İlaçlarında bir faydası olmadı 3 ay felan kullandım. Belkide kişiden kişiye farkediyordur bazısı iyileşebiliyordur. Gözlerim donuk bakıyor kötü olduğum zamanlarda beynim donuyor vs vs vs milyonlarca düşünce sıkıntı. Öylesine günlerimi zorla geçiriyorum hayattan hiçbir beklentim kalmadı artık. İyileşebilenlere ne mutlu hayatın kıymetini bilsinler meğer eskiden ne mutluymuşum değerini bilmemişim. Herkese şifa diliyorum.

Arzu Dağ
13-10-2011, 11:20 AM
okb'li yaşam gerçekten zor :(

sibel_87
13-10-2011, 01:06 PM
selam ben özellikle düşünce ağırlıklı okblerin yani dinsel ve cinsel içerikli akla istenmeyen düşüncelerin,sözlerin,görüntülerin vs gelmesi..geçeceğine inanmıyorum çünkü gözlemlediğim kadarıyla (1.5 sene boyunca) bu düşüncelere bir kez yakalandıysanız artık beynin ayrılmaz parçası haline geliyor bunlar..geçmişinizi ,çocukluğunuzu unutabilirmisiniz? hayır ,,peki neden çünkü bilinçaltınızda saklı duruyor ve beyin sizin hatırlamıyo sandığınız bir anınızı hiç ummadık zamanda karşınıza getiriveriyor..işte bu hastalık da böylee ..tıp kı çocukluğunuz gibi geçmişiniz gibi bilinçaltınızdaki yerini almış..ve siz ilaçlar kullanırsınız terapiler alırsınız geçti sanırsınız ummadık anda bu düşünceler size gülümser..yani geçmezz sadece beyinde bir köşede saklanır bu düşünceler.. peki çözüm, umursamıcaksınız (zor olsada) ve sanırım ilaçlarla uzun bir müddet yaşamaya devam edeceksiniz..ben başka çözüm bulamıyorum ..ağladınız,dua ettiniz,uyudunuz günlerce,kafanızı başka şeylere verdiniz,gezdiniz eğlendiniz,isyan ettiniz..bir işe yaradı mı ? sadece yaşayan bilir ve bu hastalığın içinde olup da hastalığı iyice kavramış biri bu hastalıkla yaşaması gerektiğini öğrenmiştir artık ...psikoloji tam anlamıyla anlaşılmış ,çözülmüş degil zaten neyin mücadelesini veriyoruz ki ?

aysenur7919
15-10-2011, 11:00 PM
selam ben özellikle düşünce ağırlıklı okblerin yani dinsel ve cinsel içerikli akla istenmeyen düşüncelerin,sözlerin,görüntülerin vs gelmesi..geçeceğine inanmıyorum çünkü gözlemlediğim kadarıyla (1.5 sene boyunca) bu düşüncelere bir kez yakalandıysanız artık beynin ayrılmaz parçası haline geliyor bunlar..geçmişinizi ,çocukluğunuzu unutabilirmisiniz? hayır ,,peki neden çünkü bilinçaltınızda saklı duruyor ve beyin sizin hatırlamıyo sandığınız bir anınızı hiç ummadık zamanda karşınıza getiriveriyor..işte bu hastalık da böylee ..tıp kı çocukluğunuz gibi geçmişiniz gibi bilinçaltınızdaki yerini almış..ve siz ilaçlar kullanırsınız terapiler alırsınız geçti sanırsınız ummadık anda bu düşünceler size gülümser..yani geçmezz sadece beyinde bir köşede saklanır bu düşünceler.. peki çözüm, umursamıcaksınız (zor olsada) ve sanırım ilaçlarla uzun bir müddet yaşamaya devam edeceksiniz..ben başka çözüm bulamıyorum ..ağladınız,dua ettiniz,uyudunuz günlerce,kafanızı başka şeylere verdiniz,gezdiniz eğlendiniz,isyan ettiniz..bir işe yaradı mı ? sadece yaşayan bilir ve bu hastalığın içinde olup da hastalığı iyice kavramış biri bu hastalıkla yaşaması gerektiğini öğrenmiştir artık ...psikoloji tam anlamıyla anlaşılmış ,çözülmüş degil zaten neyin mücadelesini veriyoruz ki ?

tebrik ederim çok doğru tespitler yapmışsın aynen anlattığın gibi.

nevrotik80
16-10-2011, 10:58 PM
ilaçlar. psikoterapi hepsi boşmuş. esas önemli olan bu hastalığı tedavi etmek değil, hastalıkla yaşamayı öğrenmekmiş. tabi yaşamaksa...

dogruluk
17-10-2011, 10:00 PM
buluşalım arkadaşlar
okb den kurtulmayı öğretsinler bize

basketbolasktır
27-06-2012, 11:17 PM
bende bir okb hastasıyımve kendimi cok kötü hissediyorum tam kurtulkdum derken bu aralar yine basladı bişey düşünüyorum mesela bazen bunu sesli diyorum sonra benim yüzümden oldu hersey diyorum ve bunalıma giriyorum benim dememle sesli yada sessiz birine bişey olurmu