PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Depresyon niçin erkeği daha çok vurur.

9 ŞUBAT
19-07-2009, 10:55 AM
Depresyonun kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de, içe kapanıklık, asosyallik olarak dışa vuracağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Depresyon erkeklerde genellikle kızgınlık ve öfke ile maskelenmiş şekilde açığa çıkıyor.

Erkekler depresyondan düşündüğümüzden çok daha fazla muzdaripler. Kanada’da yapılan bir araştırmaya göre; işsiz yedi erkekten birinin altı ay içinde depresyona girmesi kuvvetle muhtemel. Erkeklerin kadınlardan 3 kat daha fazla intihara meyilli olduğu da bilinen gerçekler arasında.

Ancak çoğu zaman erkeklerde depresyon teşhisi koymak ve yardım almalarını sağlamak hiç de kolay olmuyor. “Erkekler kolay kolay yardım talep etmiyorlar.” diyor Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü (NIMH) Müdürü Thomas Insel ve “Bu Y kromozomunda bulunan bir genden kaynaklanıyor olsa gerek.” diye ekliyor.

Depresyonda Cinsiyet Farkı

Yıllardır, en temel bilgilerimiz, kadınların erkeklerden iki kat daha fazla depresyona girdiği şeklindeydi. Ancak son çalışmalarla bu durum uzmanlar tarafından inceleme altına alındı ve şimdiye kadar depresyona girdiği tespit edilen erkeklerin raporları incelenmeye başlandı. Uzmanların ezber bozacak olan sorusu şu: erkekler kadınlar kadar çok depresyona giriyorlar mı?

McLean Hastanesi Erkekler Merkezi Müdürü aynı zamanda Harvard psikologlarından William Pollack bu yerleşik yargıya karşı -yani depresyon konusundaki cinsiyet farkı konusunda- bir çalışma yönetiyor. Pollack depresyona giren erkek sayısının kadınlarınkine eşit olduğunu savunuyor. “Bunu anlamak için intihar oranlarına bir bakın yeter” diyor Pollack ve ekliyor: “Erkeklerin intihar sayısı kadınlarınkine oranla 4/1 daha fazla. Bu oran depresyona giren erkeklerin sayısının düşük olduğunu söyleyenlere ne denli yüksek olabileceğinin bir ispatıdır.” dyor.

Erkeklerin Depresyonu Farklı Görünüyor

Çünkü bu bozukluğun başlangıcında “Erkekler hisleri konusunda; üzüntülü mü, depresif mi, sıkıntılı mı olduklarına dair konuşmuyorlar.” diyor Iowa Üniversitesi psikologlarından ve “Erkeklerle Derinlemesine Psikoterapi” isimli kitabının yazarlarından olan Sam Cochran. “Erkekler genel itibariyle işle ilgili ve performanslarına yönelik şikayetlerde bulunuyorlar. Halbuki erkekler çabuk kızabilen ve ayrıca öfkeye meyilli kişilerdir. Bunlar depresyonun ciddi ciddi göstergesidir aslında. Fakat bu duygular klasik tanının bir parçası olmadığı için pek çok doktor bu ayrıntıyı gözden kaçırıyor.” diye ekliyor Sam Cochran.

“Erkekler rahatsızlık hislerini dışa vurmaya meyillidirler – içlerine atmazlar” diyor Kaliforniya Redlands Üniversitesi psikologlarından ve “Erkeklerle Derinlemesine Psikoterapi” kitabının bir diğer yazarı olan Fredrich Rabinowitz ve devam ediyor: “Erkekler kendilerini kötü hissettiklerinde; evde aile fertleriyle ya da iş yerinde arkadaşlarıyla kavga etmeye, tartışmaya başlıyorlar. Çünkü erkekler işlerine ve alışkanlıklarına takıntılıdırlar ve bu noktalarda kendilerini deşarj ederek rahatlayabiliyorlar. En önemlisi de erkekler iç huzursuzluk yaşadıklarında içkiye ve uyuşturucuya yöneliyorlar ki bu da çok önemli bir nokta gerçekten…”

Hormonların Rolü Olabilir mi?

Erkekler hormonal değişimler sonucu depresyona girmezler ve bu kadınlara has bir durum olarak bilinir. Fakat son zamanlarda uzmanlar testosteron seviyesindeki değişimlerin erkeklerin ruh halini etkileyip etkilemediğini araştırmaya başladı. Şu an itibariyle bulgular oldukça çelişkili, dolayısıyla bu çalışmada henüz bir netliğe varılamadı.

Diğer Teoriler

Bazı araştırmacılar depresyon konusunda kadınları ve erkekleri aynı genlerin etkilemediğini düşünüyorlar. Virginia Cumhuriyet Üniversitesi’nden psikiyatrist Kenneth Kendler de bu düşünceyi destekler mahiyette şunları söylüyor: “Erkeklerde belli etkiler gösteren genler kadınlarda aynı etkileri göstermeyebilir. Kadınlarda etkili olan bazı genler de erkeklerde aynı etkilere neden olmayabilir.”

Bu konudaki şüpheler dolayısıyla erkeklerde ve kadınlarda depresyona sebep olan genlerin hangi genler olduğu bir grup araştırmacı tarafından araştırılmaya devam ediliyor.

Öyle ya da böyle, hiç şüphe yok ki erkekler istatistiklerin gösterdiğinden çok daha fazla depresyondalar. Kadınlar depresyonda girdikleri kadar erkekler de depresyona girmektedirler ve uzmanların da hem fikir olduğu gibi erkekler, uzun süre yardım almadan depresyonla baş etmeye çalıştıkları için bu durum hayatlarına ciddi anlamda zararlar verebilmektedir.

Neyse ki, tedavilerde büyük oranda cinsiyet körlüğü var. Yani tedaviler ve ilaçlar erkek-kadın ayırımı yapmıyor. Yine de Amitriptline ve imipramine gibi eski ilaçlar kadınlarda erkeklerden çok daha etkili olmasına rağmen, Prozac ve buna benzer yeni antidepresanlarda böyle bir ayrım yok. Bununla beraber birçok çalışma kadınlar için de erkekler için de eşit miktarda iyi sonuçlar veren muhtelif psikoterapi teknikleri bulunduğunu göstermektedir.

Zeynep Özkan

Hydra
29-08-2010, 05:34 AM
Okunması gereken bir yazı olduğunu düşünüyorum.
Geçenlerde bu konu ile ilgili bir yazı vermiştim foruma.
Bazı rahatsızlıklar cinsiyetlere göre farklı tarzlara bürünebiliyor.Kanser olan kadınlarla kanser olan erkeklerin tedaviye yanıt vermeleri ve verme tarzlarında farklılıklar görülebiliyor.Anladığımız kadarıyla psikolojik rahatsızlıklarda da bu durum söz konusu.

balık
29-08-2010, 12:34 PM
“Erkekler genel itibariyle işle ilgili ve performanslarına yönelik şikayetlerde bulunuyorlar. Halbuki erkekler çabuk kızabilen ve ayrıca öfkeye meyilli kişilerdir. Bunlar depresyonun ciddi ciddi göstergesidir aslında. Fakat bu duygular klasik tanının bir parçası olmadığı için pek çok doktor bu ayrıntıyı gözden kaçırıyor.”

Her sinirli olan erkek depresyonda o zaman :) Sadece sinir katsayısına bakarak depresyon teşhisi konulmaz. Alkolizm, madde bağımlılığı ve benzerleri birer tanı kriteri olabilir ama alkolik olan ya da madde bağımlısı her erkeğin depresyon hastası olduğu söylenemez. Bu sadece genellemeye girer. Sinirli erkek depresyondadır, alkolik erkek depresyondadır...Basit genellemeler bunlar.
Çevremde en az bir kez depresyon geçirmiş birsürü kadın tanırken depresyon geçirmiş ya da geçiren bir erkeğe henüz rastlamadım. Depresyon hala aynı belirtileri veriyorsa tabii.

ararat
29-08-2010, 12:50 PM
sanırım çoğu erkek ya depresyonun bir hastalık olduğunu kabul etmiyor ya da kabul etse bile böyle bir hastalığı kendine yaklıştıramıyor uzun süredir tedavi görüyorum ve rastladığım hastalar sıklıkla kadın oluyor bence psikolojik rahatsızlığı olan erkek sayısı çok

lokum
29-08-2010, 04:27 PM
Bir erkek olarak daha fazla depresyonun olduğundan eminim...

Hydra
29-08-2010, 04:50 PM
Çevremde en az bir kez depresyon geçirmiş birsürü kadın tanırken depresyon geçirmiş ya da geçiren bir erkeğe henüz rastlamadım. Depresyon hala aynı belirtileri veriyorsa tabii.

Erkeklerin geçirdiği depresyonu farkedememiş olabilir misiniz?

balık
29-08-2010, 05:00 PM
Erkeklerin geçirdiği depresyonu farkedememiş olabilir misiniz?

Aşırı sinirli ve ailesi ile ve çevresindekilerle bu nedenle sorunlar yaşayan bir erkek tanımıyorum.
Tanıdığım bir tane alkol bağımlısı var, onun da işle ilgili takıntıları ve sinirlilik hali yok.
Ara sıra haklı ve normal olarak sinirlenebilir insanlar, bu normal insanların da yaşayabileceği bir şey.
İçine kapanmış ve işkolik birini de tanımıyorum.

Hydra
29-08-2010, 05:05 PM
Aşırı sinirli ve ailesi ile ve çevresindekilerle bu nedenle sorunlar yaşayan bir erkek tanımıyorum.
Tanıdığım bir tane alkol bağımlısı var, onun da işle ilgili takıntıları ve sinirlilik hali yok.
Ara sıra haklı ve normal olarak sinirlenebilir insanlar, bu normal insanların da yaşayabileceği bir şey.
İçine kapanmış ve işkolik birini de tanımıyorum.

Anladım Balık :)

balık
29-08-2010, 05:18 PM
Anladım Balık :)

:) Aslında erkeklerin çözemeyeceği bir durumu kabullenmeyip görmezden gelmelerini ve kadınların aksine yani anlatıp rahatlamak yerine içine atmalarını göz önünde bulundurursak, bu araştırmanın haklı yanları vardır. Ama gene de kadınlardan daha yüksek oranda erkek depresyon hastası olduğunu sanmıyorum. Bir de işin uzmanı olmadığım için elbette ki gözümden kaçmış olabilir, bu konuda haklısınız. Fakat...
Kadınların daha duygusal olması, evlilikle üstüne binen yükümlülükler, evle, işle ve çocuklarla artan sorumlulukları, sosyal hayatın ve iş hayatının getirdiği zorluklar, bazı kadınların ekonomik özgürlüğünü kazanamamış olmasının getirdiği sıkıntılar, çalışmayıp tüm gün evde boş ve sosyal yaşamdan izole bir şekilde durmaya zorlanan ya da şartların bunu gerektirdiği kadınlar, kocasından şiddet gören, toplumun baskısı ve toplumun namus anlayışından dolayı fiziksel ve psikolojik şiddet gören artı istediği yaşamı yaftalanmadan yaşayamadan kadınlar, aile içi şiddet ve cinsel tacize uğramış kadınlar, tecavüz mağdurları, sosyal yaşamdaki taciz olayları, daha çok doğu bölgelerimizde ortaya çıkmış töre anlayışı ve kız çocuklarının istemediği evlilikler yapmaya zorlanmaları (hem de çocuk yaşta), istedikleri halde okula gönderilmemeleri ve benzerleri göz önüne alındığında ben sadece kadınların hayatını zorlaştıran biraz da kültürümüzden kaynaklanan zorlayıcı etmenler olduğunu görüyorum. Elbette ki erkeklerin de birçok kişiye ve işlerine sorumlulukları var, onların da birçoğunun sorunları var ve sorunları görmezden gelip psikolojik yardım almayı reddetmeleri aslında en büyük sorun fakat tüm bu etkenlere bakınca ben gene de kadınların depresyona girmek için erkeklerden daha çok nedeni var diye düşünüyorum :) Tabi bu kadınlar açısından iyi bir şey mi, tabi ki hayır... Ben tam tersinin olmasını dilerdim şahsen.. :)

Hydra
29-08-2010, 05:33 PM
Kadınlarımızın bu durumlara daha açık olduğu aşikar.
Burada daha çok erkeklerin depresyonu farklı yaşadıkları üzerine duruyor.
Sevgiler Balık:)

balık
29-08-2010, 05:38 PM
Kadınlarımızın bu durumlara daha açık olduğu aşikar.
Burada daha çok erkeklerin depresyonu farklı yaşadıkları üzerine duruyor.
Sevgiler Balık:)

Ama aynı zamanda kadınlardan daha çok depresyona meyilli oldukları da söyleniyor :o

Hydra
29-08-2010, 05:41 PM
Ama aynı zamanda kadınlardan daha çok depresyona meyilli oldukları da söyleniyor :o

Meyilli olmasının genetik ve hormonal yapılarından kaynaklandığını söylemeye çalışıyorlar.Yani yukarıda saydığınız gibi çevresel etmenler olmamasına rağmen erkekler organizma olarak daha yatkınlar.Kadınlarda çevresel faktörler durumu hızlandırıyor.

:)

ararat
29-08-2010, 06:36 PM
tecavüz ya da tacizde bulunan erkekler hasta mıdır

Hydra
29-08-2010, 06:41 PM
tecavüz ya da tacizde bulunan erkekler hasta mıdır

Sorunuzun ne anlamda sorduğunuzu anlayamadım?

ararat
29-08-2010, 07:32 PM
Bir erkek olarak daha fazla depresyonun olduğundan eminim...
bu sözün muhatabı ben miyim?

lokum
29-08-2010, 08:29 PM
Kendi adıma söyledim

ararat
30-08-2010, 08:58 AM
[QUOTE=Hydra;85025]Sorunuzun ne anlamda sorduğunuzu anlayamadım?[/QUO
bir kadına tecavüz eden ya da tacizde bulunan erkek ruh hastası değil midir

Hydra
30-08-2010, 06:48 PM
ararat

Neden sorduğunuzu açıklar mısınız? Soruyu anlayabiliyorum.Bana sormanızın gerekçesini anlayamadım :)

ararat
30-08-2010, 07:38 PM
hydra belki bilginiz vardır diye soruyorum başka bir nedeni yok nerden duyduğumu hatırlamıyorum ama tecavüzde bulunan erkeklerin narsist kişilik yapısına sahip olabileceğini duymuştum

Hydra
30-08-2010, 07:45 PM
Tek bir özelikte olduklarını düşünmüyorum.Bununla ilgili okuduğum makalelerde Mr çekimlerinde beyindeki bazı bölgelerinde farklılıklar söz konusu olduğu görülmüş.bu da bana sahip oldukları klinik durum çeşitli olabilir fikrini veriyor.

Tecavüzde bulunan bireylerin bu anlamda ruh sağlığı konusunda çoklu durum rahatsızlıklar gösterebileceklerini düşünüyorum.

Birden öyle bir soru gelince anlayamadım.Hatam olduysa özür dilerim.

Saygılar

ararat
31-08-2010, 10:06 AM
evet haklısın biraz damdan düşer gibi oldu :o napim ben böyleyim işte birden aklıma gelir sorarım