PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İSMEK Kadın İşsizlerin Yanında

biricik
04-12-2007, 04:32 PM
OECD 2007 yılı istihdam raporuna göre Türkiye kadın işsizliğinin en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Bu konuda İSMEK tarafından kadınlara yönelik özel çalışmalar yapılıyor. İSMEK kadınların üretime katılması için hem yeni iş alanları yaratıyor hem de düzenlediği çeşitli eğitim programlarıyla çalışan kadınlara destek oluyor.

Türkiye'de çalışma yaşındaki kadınların sadece yüzde 65'i çalışırken, erkeklerin ise yüzde 87'si çalışmakta. Araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bulgulara göre, kadınların iş hayatına girmemelerinin ya da çalışanların işten ayrılmalarının öncelikli sebebi anne olmaları. Kadınların çocuk sahibi olduktan sonra işten ayrılmasında önemli etkenler olarak, gerekli sosyal düzenlemelerin eksikliği, çocuğunun bakımı ve eğitimi için duyduğu kaygı ön plana çıkıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları(İSMEK), kadın istihdamı konusunda yaptığı özel uygulamalarla kadın istihdamını arttırmayı hedefliyor.

Kariyer mi, çocuk mu?

Son yıllarda kadınlar arasında oldukça popüler bir slogan olan “Çocuk da yaparım kariyerde” diyerek iş hayatına atılan annelerin en büyük kaygısı, çalışma saatleri boyunca çocuklarından uzak kalmaları. Kadınların aktif olarak iş hayatında yer alması sonucunda kreşlere olan talep sürekli artarken, bu alanda hizmet verebilecek güvenilir ve yetişmiş eleman açığı ortaya çıkıyor. İSMEK, bu ihtiyacı karşılamak ve uzman personel açığını kapatmak amacıyla Eğitici Annelik programı konusundaki çalışmalarını hızlandırdı.

Özellikle okul öncesi eğitim kurumlarından ve kreşlerden gelen yoğun talep üzerine, İSMEK tarafından Eğitici Annelik branşındaki çalışmalara öncelik verildi. Eğitici annelik programı ile çocukların gelişim evrelerinde tüm gereksinimlerine uygun şekilde cevap verebilecek, bu dönemde onlara destek olabilecek, bilimsel donanıma sahip, aileler tarafından güven duyulacak niteliklere sahip olan uzman elemanların yetiştirilmesi amaçlanıyor.

İSMEK İstihdam Rehberliği İstanbul’daki anaokulları ve kreşlere eğitimli personel ihtiyaçlarını karşılama konusunda da destek oluyor. Okul öncesi eğitim kurumları, anaokulları, kreşler İSMEK’e başvurduklarında ayrıntılı bir şekilde, hangi bölgede, hangi semtte, ne tür donanıma sahip bir öğretmene ihtiyaçları olduklarını belirterek, çocuk gelişimi mezunu kursiyerlerle bağlantıya geçebiliyorlar.

Annelerin gözü arkada kalmayacak

İSMEK tarafından verilen eğitimle çocuk gelişimi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika sahibi olan bakıcılar sayesinde, annelerin gözleri arkada kalmayacak. Geçtiğimiz yıllarda gerek çeşitli Avrupa ülkelerinde gerekse ülkemizde olsun, niteliksiz, eğitimsiz bakıcıların gözetimine bırakılan çocukların karşılaştığı kötü muamele, medyada oldukça fazla yer aldı. Bu olaylar çalışan kadınlar için kaygı unsuru olurken aynı zamanda konuyla ilgili olarak çeşitli güvenlik teknolojilerinin de gelişmesine yol açtı. Günümüzde çocuklarını bakıcıya bırakmak zorunda kalan kadınlar, ince eleyip sık dokuyor, çocuk gelişimi ve eğitimi konusunda bilgili, güvenilir kişiler arıyorlar. Evlere kurulan kameralı güvenlik sistemleri büyük talep görürken bazı çocuk yuvaları ise internetten sürekli yayın yapıyorlar. Bu sayede çalışan kadınlar istedikleri zaman işyerlerinde bile internetten bağlanarak çocuklarını izleyebiliyorlar. Çalışan anneler çocuklarından uzak kalmamak için yeni yöntemler de geliştiriyorlar. Statüleri yüksek olan veya işyeri sahibi olan kadınlar, işyerlerindeki bir odayı kreş haline getiriyorlar ve böylelikle hem çalışıyorlar hem de çocukları ile gün boyu birlikte oluyorlar.

Avrupa'da da anneler, en azından çocukları okul çağına gelinceye kadar, işi bırakmayı ya da part-time çalışmayı tercih ediyor. Anneler, part-time çalışarak çocuklarına daha fazla vakit ayırıyor ve babaların üzerine kalan mali yükü hafifletiyor. Avrupa ülkelerinde, yetişkinlere eğitim veren çeşitli fonlarla desteklenen bir çok eğitim kurumu bulunuyor. Ülkemizde ise İSMEK sanat ve meslek eğitimleri, yarattığı istihdam olanakları ile örnek bir kurum olarak dikkat çekiyor. İSMEK tarafından verilen ücretsiz eğitimler her yaştan kadın tarafından büyük ilgi görüyor. Özellikle el sanatları ve mesleki eğitim konusunda kursa giderek kendisini yetiştiren kadınlar, hem aileleriyle ilgilenebiliyor hem de evlerinde yaptıkları, takı, ahşap boyama, rölyef, folyo, nakış işleri benzeri ürünleri satarak aile bütçesine katkıda bulunuyor. Son dönemde gelişen teknolojiyle birlikte, ürünlerini internette kurduğu siteler aracılığıyla satan kadınların sayısı da sürekli artıyor.

Daha kolay iş bulmak

Bu çalışmalara ek olarak ayrıca, İSMEK ve İŞKUR Şişli Şube Müdürlüğü işbirliği ile İSMEK kursiyerlerine “İş Arama Becerilerini Geliştirme” eğitimleri veriliyor. İş arayan İSMEK kursiyerlerinin bilgi ve donanımlarının arttırılması ile istihdam olanaklarından daha kolay yararlanmalarını hedefleyen ücretsiz eğitimler yıl boyunca devam edecek. İstihdam eğitim seminerlerinde “İş aramaya başlamadan önce yapılması gerekenler, iş görüşmelerinde karşılaşılabilecek sorular ve cevapları, özgeçmiş nasıl hazırlanmalı, işverenin çalışandan beklentileri, iş bulmak için başvurmamız gereken özel istihdam büroları ve kamu kuruşları hangileridir?” benzeri konular işleniyor.