PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Psikiyatrik ilaçların kullanımı.

9 ŞUBAT
30-12-2008, 05:13 PM
Psikiyatrik ilaçlar

Psikiyatri ilaçları da diğer tıp dallarında verilen ilaçlar gibidir
Hepsinin etkisi ve yan etkisi vardır
Psikiyatri ilaçları mutlaka doktor tarafından verilmesi gereken ilaçlardır
Komşuma iyi geldi bana da iyi gelir yada eşim kullanıyor bende kullanayım şeklinde ki düşünceler yanlıştır
Psikiyatri ilaçlarının yan etkileri doza bağlı olup
Halk arasın da ki yaygın inanışın tersine hepsi uyuşukluk ve uyku hali yapmaz
Bunun tam tersi canlandıran enerji veren psikiyatri ilaçları da mevcuttur
Gene halk arasında ki yanlış inanışın aksine bu ilaçlar doktor tarafından verildiği ve doktor takibinde kullanıldığı zaman alışkanlık yapan ilaçlar değildir
Gerektiğinde çocuklarda gerektiğinde erişkinlerde kullanılmaktadır
Antibiyotikleri çocuklara verirken nasıl doktor kontrolünde veriyorsak
Bu ilaçları da doktor kontrolünde verdiğimizde bir sorun olmayacaktır
İlaçların içinde ki bilgiler yada komşularımızın, yakınlarımızın sözleri ile kafamız karıştığında mutlaka açıp doktora sormalıyız
İlaçlar kullanılması gerektiği zaman kullanılmalı, ihtiyaç olmadığı zaman kesilmelidir
Yeterli süre ve yeterli dozda kullanıldıkları zaman zararları olmayacak tam tersine sorunu ortadan kaldırdıkları için faydalı olacaklardır
Psikiyatrik hastalıklarında diğer hastalıklar gibi bir hastalık olduğu unutulmamalı
Ben zayıf birisi miyim ilaçsız bunu yenemez miyim düşüncesine kapılmamalıdır
Zaten ilaçsız atlatılacak olsa doktorların ilaç önermeyeceği terapi ve önerlerle ile bu hastalıkları tedavi yoluna gidecekleri göz ardı edilmemelidir
İlaç kullanılması gerektiği zaman kullanmamak hastalığın sürmesine ve ilerde tedavinin daha zorlaşmasına neden olabileceği gibi bizim de bu süre içinde sıkıntı yaşamamıza yol açacaktır
Hastalığımız tam olarak iyileşmeden belirtilerin ortadan kalkması ile ben artık iyi oldum diyerek ilacı kesmek hastalığın daha sonra tekrar çıkmasına sebep olacaktır
Psikiyatriste gittiğimizde başka kullandığımız ilaçlar varsa onları ve başka hastalıklarımızı da söylemek sonuçta daha sağlıklı ilaç kullanmamızı sağlayacaktır
Hastalıksız günler dileğiyle

Uzm.Dr.R.Sabri YURDAKUL
Psikiyatri
http://www.doktorsitesi.com