PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rüya yorumlarınız...

_ZeuS
29-12-2008, 11:05 AM
http://img504.imageshack.us/img504/7034/dreamry7.jpg

Sevgili küçüklerim pek muhterem büyüklerim kısacası arkadaşcağızlarım,
Bu sabah 11 sularında aklıma siteye gördüğümüz rüyaları yanlış yalan olmadan eklemenin ve bunları hep beraber tartışmanın güzel bir seçenek olduğunu düşündüm.
birazda bilgi....
İslam âlimlerinden bazıları rüyanın, rüya melekleri tarafından gösterildiğine inanırlar. Bunun da insana rüyasında refâkat eden rüya meleklerinin, insan ruhuna refâkat ederek değişik yerlere götürülüp gezdirilmesi şeklinde olduğunu söylerler. Bu seyahat sırasında ruhun gördüğü olaylar, akıl veya zihin olarak tabir edilen hafıza tarafından kaydedilir, sonra yeri ve zamanı geldikçe veya uyandıktan sonra bir şekilde hatırlanır.
Rüyayı gören kimse, hakikaten bu hayal âleminde yaşadığını sanır.
İnsanların uykuda gördükleri ve birbirine benzemeyen sayısız rüyalar, bazen vuku bulmuş olayların tekrarlanması, bazen olması arzu edilenlerin görülmesi gibi tabiî şekillerde olduğu gibi, saçma sapan, aklın alamayacağı anormal şeyler de görülür.
Rüya hakkında Batı bilginleri şu malûmatı veriyor:
Rüyalar, uyanık iken geçen muhtelif olayların şuuraltı yankılanmasıdır. Başka bir tâbirle rüya günün tortusudur.
Rüya ruhî hayatın mühim bir parçasıdır.
Bir insanın bütün hayatı tıpkı bir ceviz kabuğu gibi bir rüya içine toplanabilir.

Rüya, insanoğlunun kendini tanımaya başladıktan sonra hayal gücünü faaliyete geçiren ruhî bir olaydır.

Kontes Sirkof un, rüya hakkında yazdığı bir eserden aldığımız şu satırlar dikkate şayandır:
"Bazıları rüyanın insan muhayyelesinin doğurduğu birtakım hezeyanlar ve evhamlardan ibaret olduğuna inanırlar. Halbuki bu yanlış bir inançtır. İnsan uyuduğu zaman cesedin bağlarından kurtulan ruh muhakkak ki büyük bir rol oynamaktadır.
Rüyalar, uyanan adamın düşünceleridir, onları gizli bir kuvvet iyiliğimiz için faaliyete getirmiştir. Onun için her rüyanın bir mânâsı ve kendine has bir yorumu vardır."
İptidaî insanlar rüyalarında atalarının veya insan üstü varlıkların kendilerini gösterdiklerini sanırlar ve böylece ruhlar âlemi ile bağ kurduklarına inanırlardı.

Eski Mısırlılar, Güldanîler, İbranîler rüyaların geleceği' haber verdiğine, rüyanın sihirli bir kuvvet olduğuna inandıkları için rüya tâbirini bir bilgi dalı haline getirmiş ve onu bir hayli genişletmişlerdi.

(ordan burdan (ç)alıntı)

ikra``
29-12-2008, 11:09 AM
paylaşımın için teşekkürler ZeuS...:)

_ZeuS
29-12-2008, 11:10 AM
aptalca olsa bile her rüyanın bir anlamı vardır diye düşünüyorum ve dün gördüğüm saçma salak bir rüyayı anlatayım.
dün gece üstüm açık kalmış galiba kendimi elimde içinde garip bir sıvı bulunan şişeyle buldum ve peşimden amazon ve james bond kızı karışımı bir bayan o sıvıyı almak için koşmaya başladı bende haliyke kaçmaya,neyse mesafeyi gittikçe kapatıyordu kadın ve belli beni öldürecekti(normalde bir kadından kaçmam da rüya işte):) neyse sonra bu şişede ki sıvıdan içtim ister istemez onun sihirli birşey olduğunu düşünüyordum ve hakikaten de öyle oldu yerçekiminden daha az etkilenmeye başladım ve yarı uçar vaziyette kaçmaya başladım...daha sonra büyük bir arenaya geldik bu şeye benziyordu eski yunanlıların oditoryumlarına orada biraz köşe kapmaca oynadıktan sonra uyandım.
doktor bu ne şimdi :D

johnbarleycorn
29-12-2008, 11:33 AM
Tevil, Allah'ın, çok özel kullarına bahşettiği bir yetenektir. Keşke böyle bir yeteneğim olsaydı da, yardım edebilseydim...

BETÜLL
29-12-2008, 11:37 AM
bu gün gerçekten ilginç bir rüyada ben gördüm.ama anlatmaya korkuyorum.manası kötü çıkıcak rüyaların anlatılmaması gerektiğini duymuştum.çok etkiledi ama beni,acaba niye gördüm öyle bişey de merak etmeden duramıyorum

eliftetik
29-12-2008, 03:03 PM
aptalca olsa bile her rüyanın bir anlamı vardır diye düşünüyorum ve dün gördüğüm saçma salak bir rüyayı anlatayım.
dün gece üstüm açık kalmış galiba kendimi elimde içinde garip bir sıvı bulunan şişeyle buldum ve peşimden amazon ve james bond kızı karışımı bir bayan o sıvıyı almak için koşmaya başladı bende haliyke kaçmaya,neyse mesafeyi gittikçe kapatıyordu kadın ve belli beni öldürecekti(normalde bir kadından kaçmam da rüya işte):) neyse sonra bu şişede ki sıvıdan içtim ister istemez onun sihirli birşey olduğunu düşünüyordum ve hakikaten de öyle oldu yerçekiminden daha az etkilenmeye başladım ve yarı uçar vaziyette kaçmaya başladım...daha sonra büyük bir arenaya geldik bu şeye benziyordu eski yunanlıların oditoryumlarına orada biraz köşe kapmaca oynadıktan sonra uyandım.
doktor bu ne şimdi :D

bence çok hayırlı bir rüya muhammed