PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : acaba şizofrenmiyim ?

seliim
27-12-2008, 07:52 PM
arkadaşlar ben toplum arasına girince okadar kendimi sıkıyorum ki anlatamam mesela arkadaşlarımla konuşurken lafları gereksiz yerlerde kesebiliyorum bazen 3-4 yıllık arkadaşlarımın arasında bile heycanlanıyorum yolda yürürken sanki birisi bana bakıyormuş beni izliyormuş gibime geliyor ve yoldaki yürüyüşüm bile degişiyor birisine bişi anlatıyorsam bütün herkez susmuş beni dinliyorsa lafları acayip saçma yerlere baglıyorum otobüsdeyken sanki düşücekmişim gibime geliyor saçma hareketler yapabiliyorum arkadaşlar arasında oturmuş sohbet ediyorsak ben oradan kalmak istesem bile kalkamıyorum kalsam bile okadar acayip bi şekilde kalkıyorum ki veya dersanede ders çalışırken okadar çok sıkılıyorum sanki herkez beni izliyor gibime geliyor veya oturdugum yerden kalkıp çöp atıcaksam bile nasıl kalcam die düşünüyorum bazen, arkadaşımla konuşurken acayip dengesiz hareketler yapıyorum elim biyerde kolum biyerde ea gözlerim aşırı yoruluyor yardımcı olursanız sevinirim ...

rockkk
27-12-2008, 08:37 PM
hoşgeldin selim..saydıklarının çoğu bendede oluyor..sanırım bunlar sosyal fobinin özelliklerinden gibi görünüyor..yada aşırı kaygıdan olabilir..bende tam bilemiyorum..ama rahatsız edici durumlar olduğunu biliorum..kendini rht tutmaya çalış..seni çok rahatsız ediyorsa,doktora gidebilirsin,en iyisini o söyleyecektir..

eliftetik
27-12-2008, 08:40 PM
arkadaşlar ben toplum arasına girince okadar kendimi sıkıyorum ki anlatamam mesela arkadaşlarımla konuşurken lafları gereksiz yerlerde kesebiliyorum bazen 3-4 yıllık arkadaşlarımın arasında bile heycanlanıyorum yolda yürürken sanki birisi bana bakıyormuş beni izliyormuş gibime geliyor ve yoldaki yürüyüşüm bile degişiyor birisine bişi anlatıyorsam bütün herkez susmuş beni dinliyorsa lafları acayip saçma yerlere baglıyorum otobüsdeyken sanki düşücekmişim gibime geliyor saçma hareketler yapabiliyorum arkadaşlar arasında oturmuş sohbet ediyorsak ben oradan kalmak istesem bile kalkamıyorum kalsam bile okadar acayip bi şekilde kalkıyorum ki veya dersanede ders çalışırken okadar çok sıkılıyorum sanki herkez beni izliyor gibime geliyor veya oturdugum yerden kalkıp çöp atıcaksam bile nasıl kalcam die düşünüyorum bazen, arkadaşımla konuşurken acayip dengesiz hareketler yapıyorum elim biyerde kolum biyerde ea gözlerim aşırı yoruluyor yardımcı olursanız sevinirim ...

aramıza hoşgeldin selim belki biraz uzman bir desteğe ihtiyacın olabilir şikayetlerinle ilgili ama burda olmaya da devam et buradaki arkadaşların ilgiside bu anlam da kendini iyi hissetmede etken olacaktır

negatif
27-12-2008, 08:41 PM
şizofreni belirtileri değil bunlar ama doktora gitmelisin..ben daha çok sosyal fobi anksiyete bozukluğu agorafobi panik bozukluk grubuna benzettim..psikoz bir durumun yok gibi..ama doktoru ihmal etme derim git ve öğren..ben okb nevroz hastasıyım yaşadıklarını harfiyen yaşıyorum..sırf bu yüzden izole bir hayat seçtim kendime..tabi çözüm olmadı daha kötü oldu..bazen bende kendime acaba şizofren miyim diyorum ama şizofren ilk 3 senede ortaya çıkar diye biliyorum ben..ne kadardır bu durumdasın?geçmiş olsun..aramıza hoşgeldin:D

ikra``
27-12-2008, 09:59 PM
sizofren hic degilsin bence,sadece kendin olmaya calis,insanlarin senin hakkinda ne dusunecegi o kadar onemli degil,herkes ALLAH`in kulu.Kendinden,kendi kisiliginden uzaklasma...Ergenlik donemindeysen eger bunlar normal sayilir,cunku egrenlikte duygular,dusunceler ve davranislar iyice oturmamislardir...Sakinlik ver icine...
Aramiza hosgeldin:)

seliim
27-12-2008, 11:01 PM
hoşbulduk arkadaşlar bende biyandan benim kuruntularım olabilcegini düşünüyorum ama sosyal bir faaliyetim olmadıgın dan kaynaklanıyor gibime geliyor önceden tiyatroculuk yapıyordum çok makara geçiodu günlerim şimdi birden böyle oluca ne biliyim kötü oldum galiba ama sosyalleşmeye çalışıyorum artık bikere daha böyle olmuştu pc yüzünden gece 4 lerde yatıordum 7 de kalkıyordum tekrar gece 4 yatıyor 7 kalkıyor sürekli böyleydi artık hayatın pc olmasını istiyordum sosyalleşerk bu sorunun üstünden gelmiştim

Nefertiti
27-12-2008, 11:24 PM
Merhaba Selim hoşgeldin foruma.
Okuduklarımla sınırlı olmakla beraber,şizofren tanımı anlattıklarına hiç uymuyor.

Aşağıda sosyal fobi ile ilgili bilgiler bulacaksın.Okumanı tavsiye ederim.

Sosyal fobi; kişinin sosyal faaliyet ve aktivitelerde bulunma ve katılmaya karşı geliştirdiği kaygı durumu olarak tanımlanabilir. Tek başına korku ve kaygı olmadan yapabildiği faaliyetleri, başkalarının önünde aynı rahatlıkla yapamaması olarak belirtmemiz mümkündür. Bu kaygı durumundan kurtulmak için de; sosyal ortam ve faaliyetlere katılmama, çekinme veya uzak durması ile belirginleşerek ortaya çıkar.

Bir dereceye kadar sosyal ortamlardan korku normal kabul edilmelidir. Çekingenlik yada utangaçlık da, kişiye ciddi bir yük ve korku getirmiyorsa problem olarak yer almaz. Bunun hastalık olup olmadığına, kişinin yaşadığı engellenmeler ve kısıtlanmalar karar verecektir. Sosyal fobi diyebilmemiz için; kişinin istediği halde, korku ve kaygı oluşturan sosyal faaliyet ve ilişkilere katılamamasıdır.

Sosyal fobi, tek bir boyutu olmayan, azdan çoğa doğru genişleyebilen bir yelpazede ele alınmalıdır. Karşı cinsten biri ile sohbet ederken ortaya çıkan korku ve kaygı halinden; tanıdık biri ile karşılaşıp konuşma zorunda kalacağını düşünerek sokağa çıkmamaya kadar varabilen genişliğe sahiptir. Ancak bu yelpazenin her iki boyutu da tedavi edilmesi ve düzeltilmesi gereken bir problem olarak görülmelidir.

Sosyal fobisi olan kişiler kaygı durumuna düşmemek için de farklı kaçınma yollarına müracaat ederler. Bu kaçınma davranışları; korkulan ortama girmeme (sosyal etkinliklere girmeme ve okul fobisi gibi), korkulan ortamı terketme, konuşulanı işitmezden gelme, hastalanma, zıtlaşma, göz temasına girmeme, ilgisiz şeyler düşünme, hayallere dalma, konuyu değiştirme ve alkol kötüye kullanımı olarak özetlenebilir. Böylece kendilerini kaygı oluşturabilecek durumlardan soyutlayarak; küçük düşmemiş, utanç verici bir olay yaşamamış ve benliğinin bütünlüğünü korumuş olur.

Sosyal fobisi olan kişiler hata yapma, gülünç duruma düşme yada kendilerine yakışmayacaklarını düşündükleri davranışları yapma korkusu içindedir. Sosyal faaliyetlerde arka plana itilmiş olmaktan, dostça olmayan bir şekilde kendilerine davranılmasından, aptalca görünmekten, kontrolü kaybetmekten, panik yaşamaktan, ne söyleyeceğini bilememekten ve bir de bunlara eşlik eden birçok fiziki belirtileri yaşamaktan korkmaktadır. Bu fiziki belirtileri; ellerde terleme ve titreme, yüz kızarması, ses kısılması ve titremesi, kaslarda gerginlik, çarpıntı ve gögüste sıkışma hissi, sıcak ve soğuk basmaları, mide rahatsızlıkları, baş ağrısı olarak sıralayabiliriz.

■ SF bir kez ortaya çıktıktan sonra kısır döngü süreci şöyle işleyebilir: Sosyal Fobili korktuğu ortamlarda bulunmaktan kaçınır. Kaçındıkça özgüveni azalır, korkusu artar. Korkusu arttıkça da daha çok kaçınmaya çalışır. Bu arada kendisiyle meşgul olmayı da ihmal etmez. Başkalarının hakkında ne düşündüğünü hesaplar. Ne derece iyi yaptığını, ne kadar doğru, ne kadar yanlış davrandığını düşünür. İnsanların tepkileri üzerine tahminler yürütür. Hiç gerçekleşmeyecek olan kusursuzluk idealini hayallerle besler. Böylece SF iyice kök salar.

İçinde bulunduğun durumdan kendi iradenle çıkamayacağını düşünüyorsan bir uzmandan yardım almanı öneririm.