PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bir duyurum var!

olvido
01-12-2008, 11:05 AM
arkadaşlar yeni bir grup kurdum
ismi psikologlar ve psikoloji öğrencileri
ben rehberlik ve psikolojik danışmanlık 3. sınıf öğrencisiyim
istedim ki bu grupta öğrenciler birbirimizi tanıyalım, bir sorumuz veya ödevimiz olduğunda yardımlaşalım.
ayrıca uzman psikologlarımızın tecrübelerinden faydalanalım
benim profilime girerek guruba katılabilirsiniz
katılımlarınızı ve paylaşımlarınızı bekliyorum

marmaraclinic
01-12-2008, 11:08 AM
SİGARA NASIL BIRAKILIR?

İyi insanlar sürekli kendilerini güçlendirirler. —Konfüçyüs

İnsanlar sigaranın zararlı olduğunu bildiği halde içmeye devam ederler. Bırakmak isteyenlerin ise birçoğu bu konuda başarısız olur. Sigarayı kolaylıkla hayatınızdan çıkarmanız için bu süreci iç dünyanızın kabul edeceği bir duruma getirmelisiniz ki bu kararınızı uzun dönemli devam ettirebilesiniz. İşte bunun için bu durumu psikolojik dengenizin de kabul etmesi için şu adımları takip ederek bu işi kendi kendinize de başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Depresyonun en güçlü panzehiri ise, hayatı farklı görmek ya da yeni bir bilişsel çerçeve yaratmaktır. — Dr. Daniel Goleman

Psikolojik Yapınıza GÜÇ Verin

1.Karar Verin: Buradaki karar verme sürecinden kastımız sizin için Açık, Net, Güçlü ve Anlamlı olan bir karar vermenizdir. Yani sizin için duygusal yoğunluğu olan bir karar vermektir. Bunu yapabilmek içinse sigarayı bırakıp neye ulaşmak istediğinizi netleştirin. (sağlık mı, canlılık mı, temizlik mi, huzur mu,…) bu durumun mümkün olduğu kadar gözle görülür elle tutulur bir durum olmasını sağlayacak kadar düşünün.

2.Yeni Bir Alternatif Bulun: Sigara içerek neye ulaşmaya çalışıyordunuz? Sigara size ne veriyordu? Sigara içmenin sizin için anlamı nedir? Yada sigara içmek size ne sağlıyor? Bunları netleştirin. Birçok insan bu adımı görmezden gelip, sigara bana hiç bişi vermiyor, zararını bile bile içiyorum der, oysa bu kişiler içsel dünyalarından kopuk hareket ederler. Çünkü onların fark etmek istemedikleri ve kendilerine göre sigaradan elde ettikleri bir yarar & kazanç vardır. Bunun bilinmesi şarttır. Şimdi yaşadığınız çevre koşullarını, işinizi, hayatınızı düşünerek sigaranın size sağlıyor olduğu bu ikinci adımdaki faydayı da yine vermeye devam edecek ve aynı zamanda ulaşılması sigaradan daha kolay ve daha yararlı olan en az üç yeni seçenek bulun. ( Kitap okumak, sakız çiğnemek, meyve sebze yemek, spora başlamak, …..). Sigara içen yönünüzle bağlantılı olarak gerçekten seçtiğiniz bu yeni alternatiflerden en uygun olan bir tanesini kullanın. Bu adımları attığınız zaman göreceksiniz ki artık sigara içmek istemeyeceksiniz. Daha sonra nikotinin zararlarını vücudunuzdan atmak için aşağıdaki ilkeler doğrultusunda adımlar atabilirsiniz.

Sorunlarınızla yüzleşmeyi öğrenin. Mutluluklarınızı daha da artırın. Hele ruhunuzun mabedi olan bedeninizi kül tablası niyetine kullanmayın; yazık edersiniz… - Prof. Dr. Turgay Biçer

Sigarayı Azaltmayınız: Sigarayı azaltarak bırakmaya çalışmayın. Sigarayı azaltma denemelerinin kendinizi sigaraya karşı daha bağımlı hissettireceğini biliniz.
Bırakma Kararınıza Güç Verin: Sigarayı bırakma kararınızı tam olarak verebilmeniz için bir kağıda niçin sigarayı bırakmak istediğinizi ve bırakırsanız neler kazanacağınızı yazın. Bunu mutlaka yazılı hale getirip yanınızda taşıyın.

Stresinizi Siz Yönetin: İnsanların sigarayı içmelerindeki en önemli sebeplerin başında stres gelir. Bu nedenle stresi başarıyla nasıl yöneteceğiniz konusunda kendi içinizde çözümler üretin, bunlar ne kadar çok olursa sigaradan uzun dönemde kurtulmanız o kadar çok olacaktır.

Bol Su İçin: Sigarayı bıraktığınız ilk bir hafta mümkün olduğu kadar bol su için böylece vücudunuzdaki nikotinin ve zararlı kimyasalların atılmasına yardımcı olursununuz. Bu durum aynı zamanda sigaranın verdiği zararları düzeltecek ve yemek yeme istediğinizi de azaltacaktır.

Günde 15 Derin Nefes: Sigarayı bıraktığınız ilk 10 gün boyunca günde min. 1 tane özel zaman ayırarak derin nefesler alıp verin. Bu derin nefesler vücudunuzun oksijenle dolmasını sağladığı için hem bağımlılık sürecinde sizi kurtaracak hem de kendinizi canlı ve enerji hissetmenizi sağlayacaktır.

1 Saatlik Bir Yürüyüş: Sigarayı bıraktığınız ilk 3 gün boyunca vücudunuzun iç dengesini kurmasına destek olmanız için 3 gün üst üste günde 1 saatlik tempolu yürüyüş egzersizi yapınız.

Kol Masajı: Sigara içen kişilerde sigaradan ilk nefes çekildiğinde sigara kalp atış hızını ortalama olarak 15 vuruşa yakın artırır, bu da kişilerin rahatlamasını sağlayan yollardan biridir. Bu nedenle sigarayı bıraktığınız ilk 10 günde siz bu bu rahatlamayı kendinize doğal yoldan vermek için günde 3 veya 5 ayrı kez kol masajları yapınız. Bunun için bir kolunuzu avucunuz yukarı bakacak şekilde aşağı ve öne doğru uzatın diğer elinizle de açık olan dirsek içinize elinizi çok hızlı bir şekilde aşağı yukarı hareket ettirin. Bunu içinizden 50 ye kadar sayarak yapın, daha sonra aynı işlemi diğer kolunuza uygulayın.

Kilonuzu Kontrol Edin: Sigarayı bıraktıktan sonra metabolizmanız düzenli çalışmaya başlayacağı için iştahınızda açılma yaşayacaksınız, bu durum normaldir, bu durumda kilo alımınıza engel olmak için her hangi bir diyete girmeyin ve yemeklerden önce mutlaka dilinizi bir parça tuz ile tatlandırın. İlk iki üç hafta boyunca bol bol meyve ve sebze yemeye ve yoğurt tüketin ve az az sık sık yemek yiyin ve mutlaka çiğneme sürenizi bariz olarak uzatın böylece doyma hissine daha çabuk ulaşacaksınız.

Güçlendiren Hatırlatıcılar Oluşturun: Sigara içen kişilerin çok büyük bir kısmının sigara içmesinin bir diğer nedeni de çevrelerinde sigara içmelerine neden olacak çok fazla uyarının bulunmasındır ( Kül tablası, arkadaş ikramları, kafeler, evin veya ofisin düzeni….). Sigarayı bıraktıktan sonra tamamen eski hatırlatıcıları düzenleyin ve size güç verecek yeni durumları hatırlatacak düzenlemeler yapın (eve, ofise çiçek alımı, ofis içi yer değişimi,…..)

Unutmayın, Sağlığınız En Değerli Hazineniz.

olvido
01-12-2008, 11:42 PM
konuyu güncelliyorum biri görürde katılır diye

Nefertiti
02-12-2008, 12:10 PM
Çok güzel düşünmüşsün Olvido...eee nerde bizim psikoloji öğrencilerimiz???

9 ŞUBAT
02-12-2008, 03:04 PM
yeni gurubunuz hayırlı ugurlu olsun ,
ara sıra gurubunuzu ziyaret etmemizde sakınca yoktur umarım , nede olsa psikoloji siteleriyle ilgilene ilgilene epey bilgi sahibi olduk sayılır .