PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kendini gerçekleştiren kehanet!

Nefertiti
28-11-2008, 09:26 PM
Her sinirlendiğinde 'boşanalım' deme!

Evlilikte her çatışmayı tartışmalara dökerek evliliği bitirme tehdidinde bulunmak ciddi şekilde kumar oynamaktır.

Tartışmalarda iki taraf da dürtüleriyle hareket eder ve boşanmayı birbirlerinin sadakatini test etmek için gündeme getirir.

Evlilik test edilir mi?

Eşlerin birbirlerine karşı yaptıkları en önemli iletişim hatalarının biri de tartışmaları sorunları evlilik testlerine dönüştürmektir. Evlilikte her çatışmayı tartışmalara dökerek evliliği bitirme tehdidinde bulunmak ciddi şekilde kumar oynamaktır. Tartışmalarda iki taraf da dürtüleriyle hareket ederler ve boşanmayı birbirlerinin sadakatini test etmek için gündeme getirirler.

Tartışmalarda bir tarafın "ben gidiyorum evi terk ediyorum" ya da "o zaman ayrılalım" şeklindeki tavırları genelde gerçek niyetlerini ortaya koymaz. Bu sadece karşı tarafa "ayağını denk al" ya da "beni kaybedebilirsin" mesajıdır.

Tartışmalarda sürekli bu tarz bir yaklaşım sergilenmesi 'Kendini gerçekleştiren kehanet kuralı'nı işletmeye başlar. Bu kurala göre söylenen söz istenilen durum samimiyetle dile getirilmemiş olsa bile bir müddet sonra gerçekleşir. Beyin söze uygun mesaj üretir.
İnsanın söylediği söz ok gibidir ağızdan bir kere çıktıktan sonra artık kontrol sahibinde değildir ve nereye gideceği kestirilemez. Bir söz beyinde üretildikten sonra sık sık tekrarlanırsa beyin o söze uygun mesaj üretmeye başlar. Sonra da insanın kendisi ilk başta gerçek amacı farklı olan o söze inanmaya başlar.

Mesela çalışkan bir çocuğa sürekli tembel derseniz bir müddet sonra gerçekten o çocuk önce buna inanmaya ve tembel rolüne girmeye başlar. Bu yüzden bırakın tartışmaları normal bir iletişim anında şaka bile olsa "boşanalım" gibi sözleri sık sık kullanmak doğru değildir.

Eşler kıskançlığı ciddiye almalı

Kıskançlık eşleri kardeşleri arkadaşları birbirine düşüren önemli bir duygudur. Bu yüzden evlilikte kıskançlık ciddiye alınmalı ve bu duyguya karşı akıllıca hareket edilmelidir. Patolojik kıskançlık dediğimiz aşırı kıskançlık ise marazi bir durumdur ve tedavi ile düzeltilir. Aşırı kıskanç kişi genellikle hasta olduğunu kabul etmediği için tedavi olmayı kabul etmez. Aşırı kıskanç eşe açık ve net davranmak gerekir. Örneğin "Ben istediği kişiyle beraber olan tiplerden değilim. Bana güveniyorsan evliliğimiz devam etsin güvenmiyorsan ayrılalım" gibi kararlı açık konuşulduğu ve davranıldığı zaman bu tutum onda güven oluşturur.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan

GKHNCKR
13-01-2009, 01:25 AM
Her ne kadar medeni kanunlar boşanmada kadın ve erkeğe eşit haklar versede, insanın yaratıcısı olan Rabbimiz'in gönderdiği dinimizde olaylar daha farklıdır.
Öncelikle kadının boşanma hakkı yoktur. Bu çok ilginç bir ayrıntı bana göre. Acaba bizi yaratan, kalbimizi ve karakterimizi bilen Allah (c.c.), neden kadına boşanma hakkı vermemiştir? Bununla ilgili olarak kadının tezcanlılığı ve kızgınlık hallerinde erkeğe göre daha mantıksız hareket ettiği gösterilebilir.
Diğer bir hususta "boşanalım" demenin şaka olmadığıdır. Şaka bile olsa erkeğein 3 defa boşanmak istemeyi kasdetmesi evliliği bitirmeye yetmektedir. Sorumluluk erkeğin üzerinde olduğundan her zaman mantıklı düşünmek zorundadır. Hatta bu konu ile ilgili aklımda ki küçük bir Nasreddin Hoca kıssasını anlatmak isterim.

Nasreddin hoca evde hanımı ile oynaşırken :), eşinin üstüne çıkmış. Eşi "hoca üstümden kalk" demiş. Hoca'da arapçada 3 hakkınıda kullanarak boşanma anlamına gelen "3'ten 9'a talak" demiş. Hoca'nın eşi "biz artık boşandık" demiş. Hoca'da ben kafiye olsun diye söyledim deyince kadı'ya gitmişler. Ve kadı'da boşandıklarına hükmetmiş.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan hocamızda bu makalesinde bunun şakasının olmayacağını ve ciddi bir durum olduğunu belirtmiştir.

plüton
13-01-2009, 01:39 AM
Güzel ve yararlı paylaşımlar. Teşekkürler arkadaşlar.

plüton
13-01-2009, 01:41 AM
Güzel ve yararlı bilgiler. Teşekkürler arkadaşlar.

NAR_K
13-01-2009, 04:52 AM
Her ne kadar medeni kanunlar boşanmada kadın ve erkeğe eşit haklar versede, insanın yaratıcısı olan Rabbimiz'in gönderdiği dinimizde olaylar daha farklıdır.
Öncelikle kadının boşanma hakkı yoktur. Bu çok ilginç bir ayrıntı bana göre. Acaba bizi yaratan, kalbimizi ve karakterimizi bilen Allah (c.c.), neden kadına boşanma hakkı vermemiştir? Bununla ilgili olarak kadının tezcanlılığı ve kızgınlık hallerinde erkeğe göre daha mantıksız hareket ettiği gösterilebilir.
Diğer bir hususta "boşanalım" demenin şaka olmadığıdır. Şaka bile olsa erkeğein 3 defa boşanmak istemeyi kasdetmesi evliliği bitirmeye yetmektedir. Sorumluluk erkeğin üzerinde olduğundan her zaman mantıklı düşünmek zorundadır. Hatta bu konu ile ilgili aklımda ki küçük bir Nasreddin Hoca kıssasını anlatmak isterim.

Nasreddin hoca evde hanımı ile oynaşırken :), eşinin üstüne çıkmış. Eşi "hoca üstümden kalk" demiş. Hoca'da arapçada 3 hakkınıda kullanarak boşanma anlamına gelen "3'ten 9'a talak" demiş. Hoca'nın eşi "biz artık boşandık" demiş. Hoca'da ben kafiye olsun diye söyledim deyince kadı'ya gitmişler. Ve kadı'da boşandıklarına hükmetmiş.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan hocamızda bu makalesinde bunun şakasının olmayacağını ve ciddi bir durum olduğunu belirtmiştir.

zaten eger din'i kari$tircak olursak bu olaylara, icinden hic cikamayiz:)