PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sevgi mi?gurur mu?

babyrose
27-10-2007, 09:04 PM
eşinizi çok seviyorsunuz her şeye rağmen onu geri istiyorsunuz.
soru şu
gururunuzu bir kenera bırakıp evliliğinizi kurtarabilmek için sonuç ne olursa olsun tüm duygularınızı açıklarmısınız.
yoksa
gururlu ama mutsuz olup acı çekmeye devam mı edersiniz.

aslında bir sorum daha var.
insan evliliğini kurtarmak adına yaptığı şeyler gurursuzluk olarak değerlendirilebilir mi?

ates
27-10-2007, 09:39 PM
canım benim öncelikle şunu söylemek istiyorum
sevgi emek ister!
ve şunu da unutma ki sevgi sevileni değil seveni yüceltir!
sen elinden geleni yap eğer hala olmuyorsa bırak gitsin yoluna ;)
yapmadıkların için pişman olacağına yap ki daha sonra beynini kemirmesin sorular!
eğer sen şu anda içinden geçenleri yapmazsan ileri de yapsaydım acaba nasıl olurdu gibi sorulara kapılacaksın ve bu insanın canını daha çok acıtıyor
işte bu yüzden elinden geleni yap eğer hala gitmek istiyorsa karşındaki bırak yol ver gitsin!
ve unutma aşkta gurur olmaz yoksa hiç mutlu olamazsın!!!

iyi günler diliyorum :)

babyrose
28-10-2007, 02:19 PM
evet ateş çok haklısın.hergün bunu düşünüyorum.kafayı yemek üzereyim.artık kaybedecek bişeyim yok hiç değilse bunu yaparsam belki de hiç birşey değişmiycek ama ben kendimi daha iyi hissedicem.kafamdakileri boşaltıcam. bu şeklide kendime daha çok zarar veriyorum

ates
28-10-2007, 02:22 PM
evet baby bu şekilde kendine daha çok zarar veriyorsun
madem kaybedecek hiçbirşeyin yok koyul yola belki kazanacağın biri olur! ;)

babyrose
28-10-2007, 02:24 PM
evet baby bu şekilde kendine daha çok zarar veriyorsun
madem kaybedecek hiçbirşeyin yok koyul yola belki kazanacağın biri olur! ;)
inşallah ateş inşallah

ates
28-10-2007, 02:27 PM
o zaman hadi koyul işee canım benim
sen elinden geleni yap gerisini Allah'tan bekle :) ;)

SeNSiZ_GeMi
28-10-2007, 08:10 PM
Sevgi ve gururu birbirine karıştırmamak lazım. Sevgide çok önemlidir gururda. Ama sevgi fedakarlık ve emek ister. Eğer sonunda sevgiyi tekrar kazanmak ve mutlu olmak varsa gururu ortaya atmayıp biraz fedakar davranmak daha ii olur bence. Ama yaptıklarına değmiyor ve haketmiyorsa herkez kendi yolunu secer. Hakedene canım feda haketmiyen kendi yoluna.

birmelek
28-10-2007, 08:34 PM
Ateşimmmm..canım benimmm..öğrenmişsin bak sonunda sende..senden bunları duymak çok güzel. Bence de sevgi için elden gelen neyse yapılmalıdır. Ve ben de katılıyorum ki..en büyük pişmanlık yapmadıklarından duyduğun pişmanlık olacaktır. Benim verdiğim bi örnek vardır bu konu da. Ateş bilir. Bi milli piyango bileti alırsın kendine. Önemsemez ve alır koyarsınız bi yere ve sonra kaybolduğunu görürsünüz. Yani ona gereken önemi verip saklamazsınız onu. Sonra kazananlar açıklandığında siz bilemezsiniz aslında size gerçekte ne çıktığını. Belki bi amorti..belki büyük ikramiye ve belki de hiççç...yani o bileti kaybettiğiniz için bunun hesabını hiç yapmazsınız. Halbuki ona gereken önemi verip onu saklayıp, sonunda ne çıktığına bakabilseydiniz, aklınızda hiç bi soru işareti kalmazdı. Ve konuyu kapatıp gidersiniz. O yüzden bırakın gururu ve elinizden ne gelirse yapın. Kaybederseniz kaybedersiniz, yeter ki sonunda elimden gelen herşeyi yaptım ama yinede olmadı diyebilesiniz. Yani siz yeter ki onu arayıp sormayı ertelemeyin. Nasıl olsa yerinde duruyor, şu gün giderim demeyin..

babyrose
28-10-2007, 08:56 PM
Ateşimmmm..canım benimmm..öğrenmişsin bak sonunda sende..senden bunları duymak çok güzel. Bence de sevgi için elden gelen neyse yapılmalıdır. Ve ben de katılıyorum ki..en büyük pişmanlık yapmadıklarından duyduğun pişmanlık olacaktır. Benim verdiğim bi örnek vardır bu konu da. Ateş bilir. Bi milli piyango bileti alırsın kendine. Önemsemez ve alır koyarsınız bi yere ve sonra kaybolduğunu görürsünüz. Yani ona gereken önemi verip saklamazsınız onu. Sonra kazananlar açıklandığında siz bilemezsiniz aslında size gerçekte ne çıktığını. Belki bi amorti..belki büyük ikramiye ve belki de hiççç...yani o bileti kaybettiğiniz için bunun hesabını hiç yapmazsınız. Halbuki ona gereken önemi verip onu saklayıp, sonunda ne çıktığına bakabilseydiniz, aklınızda hiç bi soru işareti kalmazdı. Ve konuyu kapatıp gidersiniz. O yüzden bırakın gururu ve elinizden ne gelirse yapın. Kaybederseniz kaybedersiniz, yeter ki sonunda elimden gelen herşeyi yaptım ama yinede olmadı diyebilesiniz. Yani siz yeter ki onu arayıp sormayı ertelemeyin. Nasıl olsa yerinde duruyor, şu gün giderim demeyin..
ateş,birmelek hepinize teşekkür ederim.aslında bu konuyu açana kadar kimsenin benim gibi düşünmediğini sanıyordum.bana yorumlarınızla güç verdiniz.

mavigece
29-10-2007, 04:42 AM
canım sevgide gurur olmaz...eğer eşini çok seviyorsan ve evliliğini kurtarmak istiyorsan gerekeni yaparsın...ancak burada önemli olan eşinin neden ve nereye gittiğidir...ama herşeye rağmen diyorsan ...sen bilirsin...;)

deryami_DENİZ
06-11-2008, 09:59 PM
Taibiki evliliğin şatlarınıda düşünmek lazım mesela çocuklar olunca daha farklı düşünülüyor kendi hayatın var ayrıca yanında bir başka hayat var çocuğun ister istemez onuda düşünüyorsun nasl olur filan derken zaten birşeyler yapıyorsun ne bileyim aslında sorunlu olan evliliklerde hiç çocuk yapılmamalı sonra evlilik sorunluda olsa bırakamıyorsun benim merak ettiğim bir konu var anneler ve çocuklar hakkında anne neyi düşünmeli öncelikle kendinimi çocuğunumu bu konuda yorum yapan olursa çok sevineceğim çocuklarınmı annenin kendi çıkarlarımı önemlidir sizce

negatif
06-11-2008, 10:56 PM
sevdiğin için durup düşünüyorsun aşık olsaydın bu soru aklına bile gelmezdi...direkt yanında yalvarırken bulurdun kendini..evlilikle ilgili yorum yapamam..ama aşkın olmadığı yerde işim olmazdı..bu yüzden evlenmeyeceğim..

paradox
07-11-2008, 02:57 AM
sevdiğin için durup düşünüyorsun aşık olsaydın bu soru aklına bile gelmezdi...direkt yanında yalvarırken bulurdun kendini..evlilikle ilgili yorum yapamam..ama aşkın olmadığı yerde işim olmazdı..bu yüzden evlenmeyeceğim..

Zaten senle biz bu kafadayken evde kalicaz kesin be negatifim:)

negatif
07-11-2008, 07:14 PM
:)kaldık bile paradoxum:D

NAR_K
07-11-2008, 07:20 PM
sevdiğin için durup düşünüyorsun aşık olsaydın bu soru aklına bile gelmezdi...direkt yanında yalvarırken bulurdun kendini..

aynen katiliyorum..

guzella
07-11-2008, 09:12 PM
eger konu evlilikse gurur yaparken düşünürdüm ama eger flörtse kesinlikle gururum herşeyin önüne geçer

pcshik
07-11-2008, 10:53 PM
konu evlilik ve sevilen bir eşse ve birey kaybedicek birşeyim yok diyorsa; gurur çoktan dönüp çekip gitmeli bence.. ;) sormaya gerek yok..

zenan
07-11-2008, 10:58 PM
bence sorulurken bile yapılması gerekenin ne olduğunu çok ii biliyorsun. kalbin kabedecek bir şeyin olmadığını ve o diye hala atıyorsa yapılacak tek şey var o da gurur denen zehri bir kenara bırakıp yapılması gerekeni yapmaktır. zaten gerçekten çoks even yürekte gururun barınamayacağına inanlardanım. o nedenle sen elinden geleni yap en azından gerişye dönüp bakarken keşke demek adına...

pcshik
07-11-2008, 11:28 PM
keşke dememek adına .. evet kesinlikle doğru..

olvido
08-11-2008, 02:35 PM
ben sevgim için herşeyi yaptım gururumu bıraktım bi kenara
ama sonunda ne oldu ne sevgimi kurtarabildim ne de gururum kaldı
keşke dedim gururumu bırakmasaydım en azından teselli bulacağım bişey olurdu inanın insan kendini daha kötü hissediyo
ama eğer gerçekten çok seviyosan zaten gurur felan aklına gelmiyo

pcshik
08-11-2008, 02:48 PM
öyle düşünme.. en azından sen elinden geleni yaptın gururunu bile arka plana attın.. bu seni yüceltir.. gidenin tercihidir yapacak birşey yok.. bununla ilgili çok ünlü bir yazı vardı inşallah bulurum

pcshik
08-11-2008, 03:03 PM
üşenmedim gittim kitaplarımı didik ettim buldum ve internette de bulup kopyalıyorum şimdi :D

Bir aşk için yapabileceğin her şeyi yaptığına inanıyorsan ve buna rağmen hala yalnızsan, için rahat olsun. Giden zaten gitmeyi kafasına koymuştur ve yaptıkların onun dudağında hafif bir gülümseme yaratmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır.

Sen kendini paralarken o her zaman bahaneler bulmaya hazırdır. Hani ağzınla kuş tutsan "Bu kuşun kanadı neden beyaz değil?" diye bir soruyla bile karsılaşabilirsin.. iki ucu keskin bıçaktır bu işin. Yaptıklarınla değil yapmadıklarınla yargılanırsın her zaman. Bu mahkemede hafifletici sebepler yoktur. İyi halin cezanda indirim sağlamaz.

Sen, "Ama senin için şunu yaptım" derken o, "şunu yapmadın" diye cevap verecektir. Ve ne söylesen karşılığında mutlaka başka bir iddiayla karşılaşacaksındır. Üzülme, sen aşkı yaşanması gerektiği gibi yaşadın.Özledin, içtin, ağladın, güldün, şarkılar söyledin, düşündün, şiirler yazdın. "Peki o ne yaptı" deme. Herkes kendinden sorumludur aşkta. Sen aşkını doya doya yaşarken o kendine engeller koyuyorsa bu onun sorunu. Bir insan eksik yaşıyorsa, ve bu eksikliği bildiği halde tamamlamak için uğraşmıyorsa sen ne yapabilirsin ki onun için? Hayatı ıskalama lüksün yok senin. Onun varsa, bırak o lüksü sonuna kadar yaşasın.

Her zamanki gibi yaşayacaksın sen. "Acılara tutunarak" yaşamayı öğreneli çok oldu. Hem ne olmuş yani, yalnızlık o kadar da kötü bir şey değil. Sen mutluluğu hiçbir zaman bir tek kişiye bağlamadın ki.... Epeydir eline almadığın kitaplar seni bekliyor.Kitap okurken de mutlu oluyorsun unuttun mu? Kentin hiç görmediğin sokaklarında gezip yeni yaşamlara tanık olmak da keyif verecek sana.Yine içeceksin rakını balığın yanında. Üstelik dilediğin kadar sarhoş olma özgürlüğü de cabası....

Sen yüreğinin sesini dinleyenlerdensin ve biliyorsun aslolan yürektir.Yürek sesi ne bilmeyenler, ya da bilip de duymayanlar acıtsa da içini unutma; yasadığın sürece o yürek var olacak seninle birlikte. Sen yeter ki koru yüreğini ve yüreğinde taşıdığın sevda duygusunu. Elbet bitecek güneşe hasret günler. Ve o zaman kutuplarda yetişen cılız ve minik bitkiler değil, güneşin çiçekleri dolduracak yüreğini...

Hayatı ıskalamaya lüksün yok senin.....
(Mehmet Coşkundeniz)