PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yardım lütfen

inanan
13-11-2007, 09:56 PM
sorun yok arkadaşlar aynen foruma

inanan
14-11-2007, 06:22 PM
böyle konuyu sürekli takip etmek zorunda kalıyorum bi cevap yazsanız

Nefertiti
14-11-2007, 06:39 PM
benim yanımda bi tane çocuk dolaşıyor sürekli git diyorum gitmiyorda çocuktan nasıl kurtulacam yardım edermisiniz onun yüzünden diğer arkadaşlarıma yeterince yaklaşamıyorum çocuğuda kimse sevmiyor benim yanımda dolaşması bana sorun oluyor çocuğu yanımdan nasıl gönderirim arkadaşlar?

Daha evvel yanılmıyorsam herşeyin düzene girdiğini yazmıştın.Açıksası ben ondan dolayı cevap yazmadım
Çocuğu göndermek isteme sebebini de anlayabilmiş değilim.Arkadaşların seni mevcut arkadaşınla niye kabullenmesinki.Çocukla ilgili olumsuz bir şey yazmamışsın,diğerlerine yaranacağım diye niye bunun kalbini kırmak ve uzaklaştırmak istiyorsun.Arkadaşının bizim bilmediğimiz uygunsuz davranışları varsa ,eğer sen halledemiyorsan ailen veya okul yetkilileri ile görüşmende fayda var.Yaşını bilmiyorum ama lise çağlarında olsan gerek.Kendi kararlarını verebilecek yaştasındır ama içinden çıkamadığın bir durumda aileni bilgilendirmeni tavsiye ederim...

BeYaZ_KeLeBeK
14-11-2007, 06:49 PM
bende bronza katılıyorum yeterli yardımı yapmış...

çocuğu istememenin sebebini bende anlayamadım..ama sana tavsiye başka insanların gözüne girmek ya da onlara yaranmak için insanların kalbini kırma....;)

onatcecen
20-07-2009, 05:20 PM
Arkadaşlar siteye yeni üye oldum belki yardım istediğim konu hakkında başka başka sayfalarda bilgi vardır ama sitede acemi olduğum için bulamadım..tembelliğimi bağışlayınız lütfen
sorum şu: psikoloji bölümü yüksek lisansı(tezli) alan dışı lisans mezunu olan biri için ne işe yarar. özellikle bir çok vakıf üniversitesinde klinik psikoloji yüksek lisansı bulunmakta ve bu bölümler için giriş şartı çoğu zaman bir lisans bölümü mezunu olmak neredeyse ..bu programlar bitirilince bu kişiler iş bulabiliyorlar mı?
teşekkürler

onatcecen
21-07-2009, 04:09 PM
bu sitede kimse yok mu?

sevdenur
21-07-2009, 04:16 PM
Bilgisi olan arkadaşlarımız mutlaka var ancak sanırım forumuzu görmemişlerdir, henüz 22 saat olmuş konuyu açalı belki siteye girmemilerdir. Biraz sabır.;)

Müdavim
22-07-2009, 11:52 PM
Rehabilitasyon merkezine girebilir ve klinik açabilir/klinikte çalışabilir diye biliyorum.

metal34
26-07-2009, 04:17 AM
Selam foruma yeni üye oldum.psikoloji ile alakalı yazılar okurken bu siteyi buldum derdimi anlatacak psikolojiden anlayan birilerin yardımına ihtiyacım var..:(
Nereden anlatmaya başlasam bilemiyorum çünkü o kadar çok şey yaşanıldı ki...Kız arkadaşımla 7 aydır ilişkimiz var çok zor günlerde geçirdik güzel günlerde geçirdik.Üniversite tatil olduğu için birbirimizden oldukça uzaktayız şu an..Son günlerde bir kaç tartışmamız oldu ve tartışma konumuzdan alakasız bugün bana birşey söyledi.Ben psikolojisinin özel bir ailevi nedeninden dolayı bozuk olduğunu biliyordum hatta bu yüzden onun agresifliğini felan anlayışla karşılamaya çalışıyordum.Ama bugün söylediğini beni şok etti..Kafam çok karıştı.:(...Bana şunları söyledi senin yüzünden delirdim.Sayende şizofreni oldum.Her gece hayaletlerle uğraşıyorum ve bir tanesi de sensin.Her gece yanımdasın delirttin beni sonunda.Usanmıyor musun benle uğraşmaktan ..felan dedi..
Dediğini göre onu uykusundan uyandırıyormuşum..Sessiz olmasını istiyormuşum..Kollarını tutuyormuşum ve benden kurtulmak için ellerini duvara vuruyormuş ..O yüzden sabah kalktığında canı yanıyormuş elleri morarmış dediğine göre.Sonra dışarı çıkalım diyor ve dışarı çıkması için zorluyormuşum o da gelmek istemeyince yüzünü ve bacaklarını tırmalıyormuşum..Sonra da zorla uyumasını istiyormuşum..Sabah yatağından başka yerde uyanıyormuş.Önceleri beni sadece geceleri yanında otururken masada otururken görüyürmuş toplamda 3 aydır beni bu şekilde görüyormuş..Ama son 2 aydır böyle kötü şekilde görüyormuş ve bana bugün bahsetti bu durumdan...
Bende doktora gitmesini tedavi görmesini istedim.İstemiyor.Ailesinin öğrenmesini istemiyor.Ablana söyleyeyim dedim ya da kendin anlat dedim ..Eğer sen anlatırsan intihar ederim kendimi öldürürüm diyor :(((
Önceleride zaten bazen kendini öldürmek istediğinden bahsediyordu ama ben böyle ciddi birşey yaşadığını bilmiyordum.Şu anda kafam dondu ne yapacağımı bilmiyorum..Benim önceden de ilişkilerim olmuştu hiç böyle şeyler yaşamamıştım benim yüzümden hasta olduysa çok üzülürüm :(((((((..........Yani bunun sebebi nedir neden olur?Hasta ise ismi nedir?Ne yapılmalı?O ne yapmalı?Geçici birşeymidir?

birmelek
26-07-2009, 01:32 PM
Şizofren gibi duruyor. Burda aslında yardımcı olabilecek uzman kişiler yok ama herkes mutlaka doktora görünmesinden yana olacak ve o yönde akıl vereceklerdir..ama illa bi uzmana sormak istersen, doktorsitesi.com diye bir yer var..oradaki bi psikiyatr'a mesaj bırakabilirsin. En azından bi uzman görüşü almış olursun. En geç 2 ya da 3 günde cvp vermiş oluyorlar. Keşke arkadaşın tedavi konusunda ikna edilebilse..şimdi olmasa bile okulunuz başladığında mutlaka sen al bi doktora götürmeye çalış..gerçekten zor bi durum..geçmiş olsun. Allah yardımcınız olsun.

metal34
26-07-2009, 03:44 PM
Şizofren gibi duruyor. Burda aslında yardımcı olabilecek uzman kişiler yok ama herkes mutlaka doktora görünmesinden yana olacak ve o yönde akıl vereceklerdir..ama illa bi uzmana sormak istersen, doktorsitesi.com diye bir yer var..oradaki bi psikiyatr'a mesaj bırakabilirsin. En azından bi uzman görüşü almış olursun. En geç 2 ya da 3 günde cvp vermiş oluyorlar. Keşke arkadaşın tedavi konusunda ikna edilebilse..şimdi olmasa bile okulunuz başladığında mutlaka sen al bi doktora götürmeye çalış..gerçekten zor bi durum..geçmiş olsun. Allah yardımcınız olsun.

sağol doktor sitesine de yazdım.
arkadaşım ile konuşuyorum fakat o kişinin ben olduğumu söylüyor.sanki gerçekmiş gibi..iyi olmamı istiyorsan gelme diyor ...

metal34
26-07-2009, 05:33 PM
yorm yapacak yardım edebilecek biri yok mu?:(

metal34
26-07-2009, 06:43 PM
Kendisi üniversitede yurtlarda kalıyor.O zaman final zamanı gece 4 te bir sınavına çalışırken camda dışarıda beni görmüş.Sonra çalışma odasından çıktıktan sonra çalışma odasının kapısının yanında çırılçıplak oturan bir kız görmüş.Bu olayı o zaman bana anlatmıştı.Bir kız gördüm çırılçıplaktı manyak mı ne demişti bana.Bana sinirli baktı bende hemen gittim oradan demişti.O zaman anlattığı zaman olay çok tuhafıma gitmişti.Şimdi anlıyorum ki büyük ihtimal o çıplak gördüğü kişi de gerçek değil..:confused:
Sanki suçlu ben mişim gibi beni suçluyor.Sen geceleri yanıma gelmezsen düzelirim.Doktora gitmeme gerek yok niye gideyim ki bana ne yapacak diyor.Ailesine anlatmakda istemiyor..İntihar etmekten felan bahsediyo.
Aramıza şu an kilometrelerce uzaklık var ben nasıl geleyimde seni bulup rahatsız edeyim dedim.O da belki gelmişşsindir buradasındır ne bileyim diyo...
Sanki bana ben rahatsızmışım gibi davranıyo.Ama sonra kabulleniyo hasta olduğunu...
Ben bu durumda ablası ile görüşücem telefonda.Umarım ablası bana inanır.Çünkü kız arkadaşım eğer ablama söylersen o uyduruyor yalan söylüyor derim diyo sana mı inanacaklar bana mı dedi.bana inanırlar tabiki de diyo..:(:confused:

therapi25
26-07-2009, 09:35 PM
doktora gitmesi çok önemli... eğer sizofrenik bir durum varsa erken önlem alınması ve hastalığın ilerlememesi adına çok önemli olabilir....

arkadaşının kaygıları var... rahatsızlığının bilinmesini istemiyor.... halisilasyon görmenin çeşitli nedenleri olabilir.... mesela kan değerinin düşüklüğü de halisilasyon görmeye neden olabiliyor.... illa şizofren diye peşin teşhis koymamak gerekiyor....

doktora gitmesini şiddetle tavsiye ederim.....

metal34
26-07-2009, 10:49 PM
Evet kaygıları var ailem öğrenirse kimse bana inanmayacakl bana deli diyecekler diyor...Ben nasıl davranmam gerektiğini bilemiyorum ona karşı benimde dengem bozuluyo..:(

therapi25
26-07-2009, 11:19 PM
Evet kaygıları var ailem öğrenirse kimse bana inanmayacakl bana deli diyecekler diyor...Ben nasıl davranmam gerektiğini bilemiyorum ona karşı benimde dengem bozuluyo..:(

doktora gitmezse çiddi sorunların önüne birden geçilmeyebilir... ve bu şekilde ilerlerse hastalık daha kötü sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir....

bir kere arkadaşına şunu söyle. psikolojik rahatsızlıklar duygudurum bozukluğudur... akıl hastalıkları değildir.... duygusal sorunlarla ortaya çıktığı için deli diye bir tabir ile anılmaz.... hem şizofren olma olasılığı o kadar yüksek değil.... şizofrenler hayalleri ve gerçeklerin ayrımına varamaz.... eğer kız arkadaşın varabiliyorsa o zaman şizofren tanısı konması yersizdir.... bence kan değeri düşüklüğü sonucu ortaya çıkan bir imgelem bozukluğu yaşıyor....

bunu arkadaşına anlatabilirsin..... ve rahat olmasını ona söyleyebilirsin.... kimse onu doktora gitti diye deli gibi bir damga vermez.... çoğu sanatçılar psikolog ve psikiyatgra gidiyor.... ve bu gayet normaldir.... avrupada herkes hemen hemen terapisyene gider... ve terapisyene gitmeyi anormal bulmazlar....

metal34
27-07-2009, 12:15 AM
Kan degeri ile alakalı bir durum olarak düşünmüyorum çünkü 2 aydır bu durumu devamlı üst üste yaşıyormuş..Şizofrenler gerçek ve hayal ayırt edemezler demişsiniz ama kız arkadaşım kendinisi o şekilde rahatsız eden kişinin ben olduğuma o kadar inanıyor ki.Demek ki o kadar gerçekçi yaşıyor ve görüyor...:confused:

therapi25
27-07-2009, 10:16 AM
Kan degeri ile alakalı bir durum olarak düşünmüyorum çünkü 2 aydır bu durumu devamlı üst üste yaşıyormuş..Şizofrenler gerçek ve hayal ayırt edemezler demişsiniz ama kız arkadaşım kendinisi o şekilde rahatsız eden kişinin ben olduğuma o kadar inanıyor ki.Demek ki o kadar gerçekçi yaşıyor ve görüyor...:confused:

arkadaşım halisilasyon gören kişiye gördüğünün hayal olduğunu bir türlü anlatamazsın.... halisilasyon gören kişi gördüğünün gerçekliğini sana ıspat etmeye çalışır sürekli.... ve hiç bir şekilde hayal mi acaba sorusunu kendine sormaz...

kan değeri düşüklüğünde de ayları bulan halisilasyonlar söz konusu olabilir.... ben bu duruma bizzat şahit oldum..... halisilasyonlar görüyordu bir kız.... cinlerin kendine musallat olduğunu düşünüyordu... hemde uzun bir süre bu şekilde devam etti... en sonunda doktora gittiler ve sonuç kan basıncı ve yoğunluğunun düşüklüğü nedeniyle halisilasyon gördüğü ortaya çıktı.... tedavisini oldu ve halisilasyon görmemeye başladı....

ben bir ihtimal olarak söyledim bunu.... ilk akla gelen şizofren oluyor.... ama her halisilasyon görene bu tanı konmaz.... ben bunu anlatmaya çalıştım sadece.... en doğru tehşisi doktor verecektir....

eğer arkadaşın doktora gitmeyi ertelerse bu psikolojik işkence süresini uzatmış olur.... psikolojik sorunlar yardım almadan kendi kendine kolay kolay düzelmez..... psikolojik sorunları zamana bırakmak en büyük hatadır.... bunu bilin.... ve en kısa zamanda tedavi yollarına baş vurun.... size tavsiyem budur.

metal34
27-07-2009, 12:17 PM
Zaten ablasına kendi anlattı bende ablası ile görüştüm.Sanırım kendisi beni suçluyor hala..Ablalarını da bir şekilde ikna etmiş olmalı çünkü bana cevap vermiyorlar.Ne ablası ne kendisi...Benimde sinirlerim çok bozuldu artık.Yardım etmek isterken suçlu konumuna sokuyorlar insanı..
Kendisi intihar etmekten bahsediyordu intihar ederim bundan da seni sorumlu tutarım demişti.Çok dengesiz duyguları vardı zaten seni seviyorum seni çok özledim diyor sonra farklı davranıyor.Beni suçluyo şimdi de.:confused:
Seni öldürürüm bir daha gelme diye tutturdu seni öldürür sonra da kendimi öldürürüm diyo.Dün kriz geçirmiş.Ben ne yaptım bu kadar anlamadım valla.:mad:
Ben hasta değilim sen hastasın diyor.Ablamlara neler söyledin herkes beni deli sanacak diyor.:(

9 ŞUBAT
27-07-2009, 02:45 PM
Selam foruma yeni üye oldum.psikoloji ile alakalı yazılar okurken bu siteyi buldum derdimi anlatacak psikolojiden anlayan birilerin yardımına ihtiyacım var..:(
Nereden anlatmaya başlasam bilemiyorum çünkü o kadar çok şey yaşanıldı ki...Kız arkadaşımla 7 aydır ilişkimiz var çok zor günlerde geçirdik güzel günlerde geçirdik.Üniversite tatil olduğu için birbirimizden oldukça uzaktayız şu an..Son günlerde bir kaç tartışmamız oldu ve tartışma konumuzdan alakasız bugün bana birşey söyledi.Ben psikolojisinin özel bir ailevi nedeninden dolayı bozuk olduğunu biliyordum hatta bu yüzden onun agresifliğini felan anlayışla karşılamaya çalışıyordum.Ama bugün söylediğini beni şok etti..Kafam çok karıştı.:(...Bana şunları söyledi senin yüzünden delirdim.Sayende şizofreni oldum.Her gece hayaletlerle uğraşıyorum ve bir tanesi de sensin.Her gece yanımdasın delirttin beni sonunda.Usanmıyor musun benle uğraşmaktan ..felan dedi..
Dediğini göre onu uykusundan uyandırıyormuşum..Sessiz olmasını istiyormuşum..Kollarını tutuyormuşum ve benden kurtulmak için ellerini duvara vuruyormuş ..O yüzden sabah kalktığında canı yanıyormuş elleri morarmış dediğine göre.Sonra dışarı çıkalım diyor ve dışarı çıkması için zorluyormuşum o da gelmek istemeyince yüzünü ve bacaklarını tırmalıyormuşum..Sonra da zorla uyumasını istiyormuşum..Sabah yatağından başka yerde uyanıyormuş.Önceleri beni sadece geceleri yanında otururken masada otururken görüyürmuş toplamda 3 aydır beni bu şekilde görüyormuş..Ama son 2 aydır böyle kötü şekilde görüyormuş ve bana bugün bahsetti bu durumdan...
Bende doktora gitmesini tedavi görmesini istedim.İstemiyor.Ailesinin öğrenmesini istemiyor.Ablana söyleyeyim dedim ya da kendin anlat dedim ..Eğer sen anlatırsan intihar ederim kendimi öldürürüm diyor :(((
Önceleride zaten bazen kendini öldürmek istediğinden bahsediyordu ama ben böyle ciddi birşey yaşadığını bilmiyordum.Şu anda kafam dondu ne yapacağımı bilmiyorum..Benim önceden de ilişkilerim olmuştu hiç böyle şeyler yaşamamıştım benim yüzümden hasta olduysa çok üzülürüm :(((((((..........Yani bunun sebebi nedir neden olur?Hasta ise ismi nedir?Ne yapılmalı?O ne yapmalı?Geçici birşeymidir?

oncelikle her ikinizede geçmiş olsun diyorum , benim sana tavsiyem en kısa yoldan arkadaşından ayrılman .

bunu okuyanlar oh ne guzel sorun yokken lay lay lom ,kızcagız zor durumdayken bırak çek git ne biçim duşunce tarzı diye duşunebilirler .

7 aydır bir aradayız diyorsun ve bu sure zarfında demekki sana pek ilgi duymamış,zaten bu sureninde 3 ayı sorunluymuş ,
arkadaşının anlattıklarından benim çıkardıgım sana kibarca hayatımdan çık demek istiyor ,belki seni uzmek istemediginden belkide kendince başka sebeplerden dolayı bunu sana söyleyemiyor ,

belliki ailevi nedenleri yakasını bırakmamış ve bırakmayacak anladıgım kadarıylada ,eger şizofren olmak bu kadar basit olsaydı ,bir çogumuz şu anda şizofrendik bence uzaktan yakından alakası yok ,ama yıllar onceden şizofreninin belirtilerini taşıyor ve şimdi ortaya çıktıysa ,o zamanda suç arkadaşında .

madem senle sorunu vardıda bu kadar uzun sure niye beklediki ,sana hoşuna gitmeyen yonlerini soylerdi sende mumkun oldugunca gerekeni yapmaya çalışırdın ,bu kadar basit .

dedigim gibi bence sorunun buyuk kısmı arkadaşında ve bunun halledilmesi biraz zaman alıcak ,tabi sende bu arada kendini sorgula nerelerde hata yaptıgını gormeye çalış ,böylece ileride başkalarına karşıda aynı hataları tekrarlamamış olursun .

metal34
27-07-2009, 03:17 PM
Benimde hatalarım oldu tabiki ama bana ailevi sorununu dile getirmeden önce ben yaptığı hatalara tepki gösteriyordum.Yani kesinlikle şiddet uygulamadım.Hep alttan aldım hatalarını.Onun yaptığı hataları sır arkadaşıma anlattığım zaman sen nasıl dayanıyorsun felan diyordu bana..
Bir ara benden ayrılmak istedi ailesindeki ciddi problemden bahsetti.Gerçekten çok ciddi birşeydi.Benden bu yüzden ayrılmak istedi.Çünkü o problemden dolayı kendi geleceğide garanti değildi.Ama sonra yine devam ettik.Sonuna kadar nereye kadar giderse.Ben onun sorunlarını bildiğim için artık eskisi gibi tepki göstermedim anlayışla karşılamaya başladım.Onunla o kadar ilgileniyorumki mesaj telefon ne derdi sıkıntısı öğrenmek istediği şey varsa ilgi gösteriyordum.Ailemdeki bir insandan farkı yoktu hatta daha çok ilgilendim onula.
Ama son günlerde benim ilişkimiz için beklentim yok sana bırakıyorum ben felan demeye başlamıştı.Kafası çok karışıktı.Neden rahatsız oluyordu bilmiyorum çünkü hiçbirşey anlatmıyordu.İşte son tartışmamızda da bu yaşadıklarından bahsetti bende şok oldum tabi
Önceleri beni çok seviyordu ya da bilmiyorum.Çünkü kendisi de çok istekli başladı ilişkiye.Bir insan bu kadar değişken olabilir mi?Benim duygularım önemli değil mi anlamıyorum.Şu anda bana düşmanıymışım gibi davranıyor.Halbuki 2 gün önce seni çok özledim seni çok seviyorum diyordu..
Ayrılmak için böyle bir şey yapamaz.Bu sizce kibarca mı?Ne gerek var ki bu kadar teferruata?Ben senle yapamıyom desin tamam.
Bane ilgi duymadığını nasıl anladınız?

9 ŞUBAT
27-07-2009, 03:22 PM
en iyisi bir muddet aramayı kes ve onu kendisiyle başbaşa bırak ,ne olursa olsun arama ve o ararsa da konuşma ,böylece oda kendini degerlendirme fırsatı bulur , hiç korkunda olmasın eger aranızda sevgi varsa kolay kolay ayrılmazsınız .

en onemliside ailevi sorunu ,bu sorun oldukça derinlerde yatıyor ve hallolmadıgı surece her zaman aranıza girecek her ikinizide mutsuz edicek .

metal34
27-07-2009, 03:30 PM
Haklısın ona çok fazla ilgi gösterdim.Çünkü beni sevene ben hiç bi fedakarlıktan kaçmam..Biraz kendi kendine kalsın belki anlar.
Telefonu kapatıyo zaten benimle görüşmek istemiyo.Devamlı beni suçluyo geceleri gelme artık diyo başka birşey demiyor.

9 ŞUBAT
27-07-2009, 03:40 PM
Haklısın ona çok fazla ilgi gösterdim.Çünkü beni sevene ben hiç bi fedakarlıktan kaçmam..Biraz kendi kendine kalsın belki anlar.
Telefonu kapatıyo zaten benimle görüşmek istemiyo.Devamlı beni suçluyo geceleri gelme artık diyo başka birşey demiyor.

o zaman bugunden itibaren bu kararını uygulamaya başla ,böylece seni suçlaması içinde bir neden kalmamış olur ,hemde sen biraz kendine gelirsin ,yoksa ona yardım edeyim derken olan sana olucak .

metal34
27-07-2009, 04:06 PM
Beni suçlama nedeni geceleri beni halüsilasyonunda görüyo.o yüzden..Bunun içinde tedavi olması gerekiyo doktor agitmesi gerekiyo.Ama tedaviye gitse de onunla okul başlayana kadar görüşmeyi düşünmüyorum...Çünkü benimde psikolojim bozuluyo kafamda devamlı onu düşünüyorum..Dediğin gibi olan bana olacak..

Elzem
27-07-2009, 04:24 PM
Beni suçlama nedeni geceleri beni halüsilasyonunda görüyo.o yüzden..

İçindeki sorunları bir şekide sizinle bağdaştırıp dışa vurmasını sağlıyor bu durumda da çıkış noktası olarak sizi suçluyor muhtemelen.
Ya da ayrılmak istiyor kendince kurguladığı bir şey.
Ben 9 şubata katılıyorum aramayı bırakmalısın, eğer kişi kendine yardım etmek istemiyorsa senin etmen çok zordur.
Sen yardım isteyinceye kadar kendi haline bırakmalısın.
Üstüne gitmek duygudurmun bozukluğunun derecesini bilemdiğimiz için kötü olabilir, dediği gibi bir durum söz konusu olursa burda sizde bu durumdan zarar görüceksiniz.
Bırakınca daha iyi olucağını söylüyorsa bırakmalısın,
biraz üzerindeki baskı azalırsa bir ihtimal belki düşüncelerini kontrol eder ve
yardım almayı düşünür, bu bir noktada sizin iyiliğiniz içinde şart.

İyi haberler vermeniz dileğiyle..

metal34
28-07-2009, 04:50 PM

Dediğiniz gibi doktorlar sitesine de soru sordum ancak sadece ruhsal bir sorunu olabilieceğini ve psikiyatriye başvurması gerektiğini söylemiş.
Dün ablası ile görüştüm biz gerekeni yapacağız ona zaman gerekiyor sinirleri bozuk kafası karışık dedi..

lecosse
28-07-2009, 10:24 PM
Dostum Öncelikle kötü bir durum sana şu kadar söylemem gerekiyor..devamlı bu şikayetler varsa yani bayadır varsa Psikotik bozukLuğu vardır pisikotik bozukluk demek sadece şizofreni demek deiLdir Öncelikle Bunu anlayalım ikincisi sinirleri bozuLmş o yüzden devamlı hayal görebilir ama eğer bu abartlcak düzeydeyse evden cıkmıoorsa insanlardan kaçıoorsa kendi kendine knşuoor vs... ise biran evveL doktora götürülmeli ama o insan doktorada gidmek istemiyceği için buLunduğu yerdeki en yakın sağLık kuruluşunun başhekimliğine gidip ricada bulunabilir yada poLisden yardım aLINABİlir...Tabi Bunların Hepsi Şizofrense yani bu dediğim şikayetler varsa ve uzun süredir varsa...

metal34
29-07-2009, 12:54 PM
Ben onu sildim zaten kafamdan silmeye çalışıyorum..ama bana koyan bana hiçbirşey dememesi..zamanda istediğini söylemedi ayrılmak istediğini de..hiç birşey.sadece bu yaşadığını anlattı ve bu kadar.3 gündür konuşmuyo..ne yapmak istiyosa bilmiyorum kendi evinde keyfi gıcır orası kesin ablası ile konuştuğumda ailesi ile balkonda çay içiyordu en son...
Onun için o kadar şeyden fedakarlık yaptım kendimden taviz verdim şu an bunun sıkıntısını çekiyorum boşa kürek sallamışım saçma bir insan için...

esen_gül
29-07-2009, 02:22 PM
ya açıkçası anlattığı şeyler doğruysa şizofrenik bi durum gibi ama diyorumya doğruysa..ama senle ilgili sıkıntıları varsa seni kendisinden uzaklaştırmak için de yapıyor olabilir..bu sadece bi tahmin.. her ne yapıcaksın bunu ona söyleme bence senin yardım etmek istedğini düşünmeyecektir..umarım bi çıkar yol bulursun. ama şunu unutma senin yüzünden olan bi durum değil..Sen ona karşı çok kötü davranmadıysan ve onu derinden yıpratıcak şeyler yapmadıysan tabi...

metal34
29-07-2009, 04:02 PM
Mesela biraz son tartışmamızdan bahsedeyim mesaj atarken bana karşı gelmeye başladı bende bana karşı gelme dedim...Sonra bana emir cümlesi kullanma felan demeye başladı.Sonra tabi bunun tartışmasını yapmaya başladık..Bana:'' sen kimsin annem misin babam mısın ya da nesin dedi..dediklerini yapıyorsam ilişkimiz için yapıyorum.iyi davrandığım için dediklerini yapıyorsam köle mi zannediyorsun.Bu ne şımarıklık sana verilen değerin karşılığı böyle mi oluyor emir etmek mi dedi..
Sonra tartışma sonu özür diledi affet dedi beni...Sen benim değerlimsin dedi..''
Benim anlamadığım şu benim isteklerim her erkeğin isteyebileceği türden şeyler..Sanki bana hizmetçilik yapıyo gibi söylüyo .Çoğu tartışmada annesinin babasının lafını ediyo.Sanki benim onlara bir garezim varmış gibi.Böyle gereksiz bir tartışma için o kadar saçma şeyler söyledi ki o gün hiç anlam veremedim.
Sonra ki gün akşama kadar iyiydi sonra nasıl olduysa yine nasıl olduysa şunları demeye başladı muhabbet ederken:''Benim bir şey yaptığım yok söyledim sana ilişkiden bir beklentim yok sen ne biliyorsan onu yap.sinirini benden çıkarıyorsun böyle konuşmaya devam edersen intihar ederim ve seni sorumlu tutarım vallahi de yaparım delirdim bunu da yaparım.sen çok akıllıysan benimle ne işin var git kendine daha kaliteli birini bul dedi.Bundan sonra da işte en başta size bahsettiğim gece gördüğü halusinasyondan bahsetti.
Önceden de böyleydi en ufak birşeye çabuk sinirleniyor..Tahammülü yok nedense.İstediklerim mi zor geliyo ilişkiden mi sıkıldı bilemiyorum ama normal davranmıyo.İşte en son da bu gece gördüklerinden bahsetti neden bu kadar uzun süre 2 ay boyunca bana bundan bahsetmemiş anlayamıyorum....

Selina
29-07-2009, 04:17 PM
sanirim onu cok seviyorsun,terketmekte istemiyorsun..
anladigima göre o seni istemiyor ve acikcada söylüyor..intihar edersem sen sorumlusun diyor,kardesim sana simdiden vijdanina yükleniyor..gene sen bilirsin,birazda kendini düsün ileriyi düsün..onunla birgün evlensen nasil olur diye düsün..ne icin caba verdigini düsün

metal34
29-07-2009, 04:27 PM
sanirim onu cok seviyorsun,terketmekte istemiyorsun..
anladigima göre o seni istemiyor ve acikcada söylüyor..intihar edersem sen sorumlusun diyor,kardesim sana simdiden vijdanina yükleniyor..gene sen bilirsin,birazda kendini düsün ileriyi düsün..onunla birgün evlensen nasil olur diye düsün..ne icin caba verdigini düsün

Seviyorum ama neden böyle yaptığını anlayamıyorum..Geçmişte o kadar farklıydı ki elimi bırakmazdı.Her yere beraber giderdik her türlü yardım fedakarlık vardı.Benimle her özel şeyini paylaştı.Onun için tek söyleyeceğim şu bunun üniversiteye gidişi var ona sevgim kine nefrete döner benim hayatımı mahvetti kaç gündür bunun acısını yaşatırım ona.Bana 1 olursa ona 10 katı olur....rezil ederim onu.
Annesi babası ile konuşurum gerekirse çünkü haklıyım o kadar sevdiği ailesi onun yaptığı saçmalıkları öğrenince ne diyecek acaba?

esen_gül
29-07-2009, 05:13 PM
intikam duyguların yeşermiş bence daha fazla üstüne gitme ona biraz zaman ver içine girerek değilde uzaktan anlmaya çalış belkide gerçekten yapar dedğini o zaman senn içinde çok kötü olur iyisimi uzak dur boşver acısını çıkarmaya da çalışma onun ne halde olduğunu bilmiyosunki belkide istemedn yapıo bunları içinde bulunduğu durumdan dolayı.

metal34
29-07-2009, 05:33 PM
intikam duyguların yeşermiş bence daha fazla üstüne gitme ona biraz zaman ver içine girerek değilde uzaktan anlmaya çalış belkide gerçekten yapar dedğini o zaman senn içinde çok kötü olur iyisimi uzak dur boşver acısını çıkarmaya da çalışma onun ne halde olduğunu bilmiyosunki belkide istemedn yapıo bunları içinde bulunduğu durumdan dolayı.

Kaç yaşına gelmiş artık.Olgunluk mantık bekliyorum ondan.Ama mantığını yitirmiş olmalı.ileride yaptıları için çok üzülecek..

metal34
30-07-2009, 03:03 PM
Bu kadar gündür telefonu kapalıydı mesaj atmış ..
''Beni bu duruma getirdin rezil ettin her gece babamın yanında yatıyorum birşey yiyemiyorum.daha 22 yaşındayım bu hale geldim.Rabbimden tek isteğim seninde en yakının bu hale gelsin ki benim gibi ol.Ben ailemi nasıl üzdüysem sende öyle üzül.Doktora görürecekler beni hepsi tuhaf bakıyor bana mutlu musun şimdi?Azıcık birini seveyim dedim simdi ki halime bak deliden farkım yok ben sana ne yaptım ki bu hale geldim.Seni gördüğüm yerde öldüreceğim bu ahım olsun..''
Ya ne oluyorda benden bu kadar nefret edebiliyor ?Zaten benim ailemden biri gibi o benim için.Bunu anlamadı gitti.Kaç gündür ne kadar üzülüyorum..Bir de bu mesajlarını görünce daha kötü oluyorum..
Cuma günü dokktora götüreceklermiş düzelir mi ki bilmiyorum...Daha ne kadar beklemem gerekecek?
İkinci sorum bir insan böyle bir hastalık yüzünden bir anda değişebilir mi ?

9 ŞUBAT
30-07-2009, 03:47 PM
Bu kadar gündür telefonu kapalıydı mesaj atmış ..
''Beni bu duruma getirdin rezil ettin her gece babamın yanında yatıyorum birşey yiyemiyorum.daha 22 yaşındayım bu hale geldim.Rabbimden tek isteğim seninde en yakının bu hale gelsin ki benim gibi ol.Ben ailemi nasıl üzdüysem sende öyle üzül.Doktora görürecekler beni hepsi tuhaf bakıyor bana mutlu musun şimdi?Azıcık birini seveyim dedim simdi ki halime bak deliden farkım yok ben sana ne yaptım ki bu hale geldim.Seni gördüğüm yerde öldüreceğim bu ahım olsun..''
Ya ne oluyorda benden bu kadar nefret edebiliyor ?Zaten benim ailemden biri gibi o benim için.Bunu anlamadı gitti.Kaç gündür ne kadar üzülüyorum..Bir de bu mesajlarını görünce daha kötü oluyorum..
Cuma günü dokktora götüreceklermiş düzelir mi ki bilmiyorum...Daha ne kadar beklemem gerekecek..

metal aslında bir daha senin başlıga cevap yazmıyacaktım ama dayanamadım .

ilk mesajımda sana kızın senden kurtulmak istedigini kibarca beni bırak demek istedigni yazmıştım ve duşunduklerimde çıktı .

niye bu kadar ısrarcısın kızdan ayrılmamakta anlayamıyorum ,her ikinizide bu kadar uzmeye bu kadar yıpranmaya ,beddua etmeye kadar varan öfke krizlerine ne gerek var anlayamıyorum hala .

tamam bir kaç kere konuştun ,fikirlerini soyledin niye her şeyi tadında bırakmadın ,sitedeki arkadaşlarda kendi duşuncelerini söylediler ama ne yazıkki goruyorumki pek bir faydası olmamış sana yazdıklarımızın .

gozlerini kapamış öfkeyle ,bir yol tutturmuş gidiyorsun .

bence yapman gereken en iyi şey ,geçmişi tatlı bir anı olarak (son zamanlarda yaşadıgın tatsız olayları yok sayarak ) kabul edip içindende olsa sana bu guzel gunleri yaşattıgı için ona teşekkur edip ,yoluna gitmen .

her fırsatta ailesini arayıp ,ona destek olmaya çalışma davranışında pek hoş degil ,bu şekilde davranarak kızın ailesi içindede yeni yeni sorunların ortaya çıkmasına neden oluyorsun .

uzun lafın kısası bir kez daha söyluyorum ,kızı kendi haline bırakıp ,yeni bir hayata başlaman ,

aksi takdirde bugunleride arar duruma gelicek binlerce kez pişman olacaksın .

metal34
30-07-2009, 04:26 PM
Doğru diyorsun ..Ama o kadar emek verdim.Sizin üzerinde uğraştığınız birşeyi o kişi bir anda parçalasın bakalım hoşunuza gider mi?O bu yaptığını biliçli yapıyorsa cezasını çekecek.Onu kendi haline bırakmam kimseyle mutlu olamasın.Yediremem bunu kendime.Şu an beni üzmeye çalışıyo başarıyorda ama bu uzun sürmeyecek onun için.Ben zamanında onun için kendi hayatımı riske attım.Bu insan için hayatımı riske attım.Ama sabrediyorum şu an.Ailesi huzursuz olsun umrumda deil.Çünkü benim ailemde huzursuz..
Beni bırakmak istese bırakırdı.
Ailesi yalnız bırakmıyormuş o yalnız kalmak istiyormuş ama.Kimseyle konuşmuyormuş bir şey söylemiyormuş..Onlarda bu durumun geçmesini istiyorlar.Beni biraz tutan da bu ailesi ile iletişimim olması.

esen_gül
30-07-2009, 06:03 PM
ya ben anlamadım sen bu kıza bişeymi yaptında bu derece sana kin beslemiş yoksa tamamen seni başından savmaya hayatını karartmayamı çalışıo farkındaysan senin ona bi yardımın olmiycak baksana sana neler söylemiş sen hiç ilgilenme bakalım ailesi halletmeye çalışsın..sana gerçek anlamda zarar verdğinde ailen ne hale gelir düşünebiliyormusun..mantığını kullan

metal34
30-07-2009, 06:51 PM
Ben her erkeğin yaptığı şeyleri yaptım.Kıskandım giyimine karıştım arkadaşlık yaptığı kişilere karıştım.Yani erkeklerle arkadaşlık yapmasını istemedim herkes ile.Bu istediklerime zor alıştı ama yaptı..
Geçmişini çok araştırdım çünkü ciddi düşünebileceğim tipten bir insandı sevmiştim ilk defa birisini.Geçmişini araştırdım bazen ona inanmadığım oldu ona güvenmedim hemen güvenemedim.Güvenmem için zaman gerekiyordu ama o hemen herşey olsun istiyordu.''Hemen ona güveneneyim istediği gibi davranayım''.Benim en nefret ettiğim şeydir lay lay lom yapmam kimseyle.Kimseyle vakit geçireyim diye düşünmem.
Zaten bundan bayağı önce psikolojisi bozuktu ailesindeki problem çok ama çok etkiledi onu.O problemden kaynaklı erkeklere nefreti var..Ben tedavi olmasını istedim psikolojik olarak bu olaylaradan önce üniversitedeyken.Ama bana''hayır bu tedaviyi göremem aileme söyleyemem bilmelerini istemiyorum onlara polyanacılık oynuyorum'' demişti.
Allahtan ailesi ile ilişkim iyi.Bana güveniyorlar dediklerime.Ablasının düğünü yakın olduğu için bayağı meşguller ama yarın doktora gidecek bakalım..

esen_gül
30-07-2009, 07:12 PM
ailesi ile aranın iyi olması neyi değiştirirki:S umarım herşey onun adına yoluna girer ama mademki bişeyleri eğlencesine yapmayan bi insansın ve ciddi düşünüyosun bzı konuları ben bu kişiyle devam edebileceğinden şüphe duydum yani mutlu olablrmisn..sonuçta herkesn hayatı kendine değerlidir

metal34
30-07-2009, 07:56 PM
ailesi ile aranın iyi olması neyi değiştirirki:S umarım herşey onun adına yoluna girer ama mademki bişeyleri eğlencesine yapmayan bi insansın ve ciddi düşünüyosun bzı konuları ben bu kişiyle devam edebileceğinden şüphe duydum yani mutlu olablrmisn..sonuçta herkesn hayatı kendine değerlidir

Ciddiyetimi sadece evlenmek felan olarak algılama.Ailesi ile aramın iyi olması benim için avantaj.Eskiden yapıpda cezasını ödetmediğim ve bu hatası dahil ondan acısı çıkacak.Benim kimsede 5 kuruş fazlam kalmaz.Bu zamana kadar da olmadı...
Ben zaten bi çukurdayım neye inanacağımı bilemiyorum artık.Çevremdeki yanımdaki sevdiceğim insandan ihanete uğradım resmen..

aLoneaqLe
31-07-2009, 06:25 AM
Geçmiş olsun diyerek başlamak istiyorum. Ben de seninle aynı kaderi paylaştım. Kız arkadaşım sürekli halisunasyon görüyordu ve bu beni cidden çok üzüyordu. Arkadaşların dediği gibi gördüklerinin aslında halisunasyon olduğunu anlatmakta çok zorlanıyordum. Mesela telefonda konuşurken bana birinden bahsediyor, anlattıkça anlatıyor, ee kim bu dediğimde az önce odamdaydı diyor. Aslında gördüklerinin hayal olduğunu kabul ediyordu fakat buna engel olamıyordu. En ufak mutsuzluğu, aynı gece halisunasyon görmesine sebep oluyordu. Ha birde şöyle ki, bir yandan da ruhani varlıklar olabileceğini düşünüyordu. Ben bunu, onun bilinç altında kılıf uydurma olarak değerlendirdim ama ne çare, anlatamadım. İlaç tedavisi görüyordu ve işe yaramıyor da değildi. Bir uzmana görünmesinde büyük fayda olacaktır arkadaşım, cidden ihmale gelmeyecek bir konu bu.
Tekrar geçmiş olsun dileklerimle..

Saygılar.

metal34
31-07-2009, 12:36 PM
Benim aklıma bir sürü şey geliyo.Bu konularda çok iyi düşünen biri değilim.Büyü veya 3 harfli gibi şeyler geliyo aklıma..

plüton
31-07-2009, 12:36 PM
İşin aslını tamamen öğrenmeden ayrılma, sonra kendini suçlar daha çok acı çekersin.
Kızların bir erkeğe yapabileceği en kötü şeydir sebep göstermeden bahanelerle, sevmiyorum demeden ayrılmaları, sonuna kadar git hastaysa tamam tedavi olur düzelir yok eğer başka bir sebebi varsa o sebebide yüzüne vurur gidersin. Sen ayrılma ama çokta peşine düşüp kendini yıpratma, biraz zaman geçsin işin aslı ortaya çıkar nasılsa.

metal34
31-07-2009, 02:08 PM
İşin aslını tamamen öğrenmeden ayrılma, sonra kendini suçlar daha çok acı çekersin.
Kızların bir erkeğe yapabileceği en kötü şeydir sebep göstermeden bahanelerle, sevmiyorum demeden ayrılmaları, sonuna kadar git hastaysa tamam tedavi olur düzelir yok eğer başka bir sebebi varsa o sebebide yüzüne vurur gidersin. Sen ayrılma ama çokta peşine düşüp kendini yıpratma, biraz zaman geçsin işin aslı ortaya çıkar nasılsa.
Evet aslında tam olarak yapmaya çalıştığım şey bu..Keşke yakında bir yerde olsaydı da gidebilseydim yanına..Ablası ile devamlı görşüyorum zaten.Bugün doktora götürdüler.Ablası zamana ihtiyacınız var ikinizinde diyo ondan sonra herşey düzelir diyo.Bakalım bekliom bende..

aLoneaqLe
31-07-2009, 06:31 PM
Benim aklıma bir sürü şey geliyo.Bu konularda çok iyi düşünen biri değilim.Büyü veya 3 harfli gibi şeyler geliyo aklıma..

Yapma arkadaşım ya, gereksiz korkular yaratmayın içinizde.. Uyanıkken rüya görmek gibi birşey bu işte, farklı tanımlar yapmaya hiç gerek yok. O kadar korkuyor ki insanlar, ismini bile söylemeye çekiniyor yahu. Ben söylerdim de, korkulara da saygı duymak gerekir. Anlamaya çalıştığını hissettir sen kız arkadaşına, fazla da üstüne gitme. Tedavi ve sevdiklerinin yardımıyla atlatacaktır inşallah.

metal34
31-07-2009, 06:53 PM
Doktor ağır depresyon teşhisi koymuş..Anti depresan vermiş.Zamanla geçer demiş.
Şu anda benimle hala görüşmüyor..Ablası ile görüşüyordum ona da tepkimi gösterdim mesaj ile.Ablası onun telefonunu açmasını istemiyor(kafasını dinlesin felan diyor) ve ablasının bana dediğine göre diğer arkadaşları bile ona ulşmak için ablasını arıyormuş..
Ablasına şu mesajı attım.:''Elinden geleni yaptığına inanıyorum .Kendi ilişkinde karşındaki kişinin sebepsiz sana kin beslediğini düşün.Sana hiç bir açıklama yapmadığını düşün.Bu durumda neler hissederdin?O beni şu an psikolojik olarak çökertti bunu başardı.Ama herşeyin bir bedeli vardır.Daldan dala atlamak ise niyeti bunu bilemem..Bunun yarını var 5 yıl sonrası var 10 yıl sonrası var..Onun için çok fedakarlık yaptım çok taviz verdim.O bunları görmez ise ileride başka şeyleri benim gözüm görmez.Ne olucak birazda ben unuturum biraz da ben görmemezlikten gelirim..Şimdi o aklını kullanmıyor bir kere de ben ileride kullanmam...Allah korkusu var bende ama herşeyi ona havale edemiyorum...''
Ağır depresyon geçiren birisi halusinasyon görebilir mi?Böyle bana karşı bu tarz davranışlar sergilemesi bu şekilde cümleleler kurması normal midir?
Bir de ondan bana birşeyler demesini istiyorum zaman istiyorsa ağzıyla söylesin ya da niyeti ne ise.Ablasına bu talepte bulunsam mI?

hoyrat
31-07-2009, 07:29 PM
unuttuğun nokta şu an onun hasta olduğu, bun unutma derim ben...

metal34
31-07-2009, 07:33 PM
Evet hasta.Ama ben bu durumu ne kadar bekleyeceğim daha?

hoyrat
31-07-2009, 07:36 PM
bilemem.. sabır ve zaman gerek bolca sanırım ;)

metal34
31-07-2009, 07:38 PM
bilemem.. sabır ve zaman gerek bolca sanırım ;)

Ya ben çok sabırsızım benimle konuşması gerekmez mi?Beni niye kendinden uzaklaştırmaya çalışıyo ki

metal34
01-08-2009, 08:16 PM
Arkadaşlar;arkadaşım doktora gittikten sonra biraz rahatlar diye düşündüm ve ablası aracılığı ile konuştum onunla.Bir saat felan görüştük yine bana hiç iyi şey söylemedi ben hep iyi şeyler söyledim..Ama beni dinledi.2 ay sonra koluna birini takarsın bu kız deliydi bıraktım dersin diyo...Bir sürü beddua ediyo bana.İnşallah sende aynı derdi çekersin diyo.Bende üzüntümü anlatmaya çalışıyorum devamlı.Konuşmanın sonunda boğazım kurudu kötü oluyorum artık dedi sonra kapadı.Kendi telefonu kapalı.Ama günde bazen bir kere açtığı oluyo ..O yüzden mesaj atmayı düşünüyom bende atsam mi acaba?Telefona mesaj gelmiş mi diye bakıyo galiba..

metal34
07-08-2009, 12:00 AM
Selam arkadaşlar..Kız arkadaşım telefonu hep kapalıydı ilk defa açtı işte kandil mesajı atmış bana..benimle mesajlaşmaya başladı benden vazgeç ben sevgiyi haketmiyorum dedi.ben hayallerle yaşıyorum bunlarla mutlu oluyorum kafamda kurguladıklarımla dedi..Beni de unutursun senin için iyi olacak dedi kimse senden değerli deil dedi.Tanıdığım değerli insansın dedi..beni unut düzenli bir hayat kur kendine insanları iyi tanı hemen sevme.Benim gibi biri karşına çıkmasın dedi..Telefonumu kapatıyorum çünkü kabuslar geliyo dedi..
Erkeklerden nefret ettiğini ve sadece babasına aşık olduğunu ve onu sevdiğini söyledi..Ben rüya aleminde yaşıyorum bunu kabullendim dedi.Ve hala gece gördüklerinden bahsediyor..Geceleri ışıl diye bir çocuk geliyo diyo o da ses yapmıyo diyo(ders verdiği çocuk)
Bende bir şekilde ikna ettim onu bana seninle arkadaş olalım dedi.Dertleşelim dedi..
Şu anda durum bu şekilde...Yorum yapabilir misiniz?Neden böyle yapıyo?
Mesela benim kardeşimle telefonda konuşmuştu eskiden..Söyledim konuşmuştunuz diye ..O da yok ben konuşmadım dedi..Çok garip davranıyo..Ben kimseyle evlenmem dedi.Ve bana arkadaşım diye hitap ediyo..Benle arkadaş olmak isteme sebebi de çevremde hiç arkadaşım kalmadı dedi..
Söylemeyi unutmuşum.Ailesi içinde gayet normal ablasından öğrendim.Birde arkadaşlarından bir tanesi ile görüştüm o da onun gayet iyi olduğunu söyledi yani bana karşı bu şekilde davranıyo..Ve arkadaşına dediğine göre beni tanıyamamış ve kaba birisiymişim..Ama şu anda tekrar benimle yukarıda anlattığım gibi görüşmeye başladı..Tamamen ayrılmıştık oysaki...

plüton
07-08-2009, 12:50 AM
Düşünmesi bile kötü, acaba babasıyla arasında birşeymi geçmiş :(

metal34
07-08-2009, 01:09 AM
Düşünmesi bile kötü, acaba babasıyla arasında birşeymi geçmiş :(
Yok sanmıyorum dostum ama düzenli bir aile hayatları var gerçekten onların.Babasını sevme sebebi çünkü o onun babası.ve gece korkutuğu için onun yanında yatıyormuş..
Hem böyle birşeyi nasıl çıkardın?İçime kurt düşürdün.

plüton
07-08-2009, 01:26 AM
Yok sanmıyorum dostum ama düzenli bir aile hayatları var gerçekten onların.Babasını sevme sebebi çünkü o onun babası.ve gece korkutuğu için onun yanında yatıyormuş..
Hem böyle birşeyi nasıl çıkardın?İçime kurt düşürdün.

pardon arkadaşım. :(

babası hariç tüm erkeklerden nefret etmesinin bir sebebi olmalı diye düşündüm sadece.

Düzenli bir aile hayatları varsa olmaz böyle birşey.

meleknur1
07-08-2009, 05:05 AM
ilaç içsin düzelir

metal34
07-08-2009, 01:08 PM
ilaç içsin düzelir
Ben nasıl davranmalıyım?İlgi göstermelimiyim?neden böyle davranıyor ki?Bana hiç normal gelmiyo böyle şeyler..BU hastalığın ismi ne oluyo peki ya da kişilik bozukluğunun?
Benim anladığım kız arkadaşım çok fazla hayal kuruyor ve onlarla mutlu oluyor..Yani hatta onları gerçek sanıyor..

metal34
07-08-2009, 09:43 PM
Şİzofreni mi oluyor?Doktor ağır depresyon teşhisi koymuştu..
Benimle mi oynuyor?Ne yapıyor?Litfen yorum yapın hadi lütfeeeen.

Bİrileri bi akıl versin lütfen gerçekten sinirlerim bozuk

metal34
07-09-2009, 02:21 PM
selam arkadaşlar uzun bir süreden sonra.konuyu taküp edenler için yazıyorum..
ailesi durumu ciddiye aldılar sonunda.çünkü kız arkadaşım ablasına ben böyle böyle olayları yaşadım mı felan diye sormuş ablası şok olmuş.ablası ile görüştüm bu zamana kadar.
beyin tomografisi çekilmiş.1 aylık ilaç tedavisine almışlar dediğine göre..babası götürüyormuş tedaviye.
ilişkimize gelince bana geri dönmüştü.vicdanım olmasa geri dönmezdim dedi bana.benden eskisi gibi olmamı bekleme dedi.sonra birkaç gün geçtikten sonra.telefonda normal konuşmasına rağmen.attığı mesajlar çok kötüydü.beni yalnız bırakın öldürmek istiyorsun beni felan diyordu.bende sonra geri aradım ve ayrıldım.o da telefonda sessizleşti bir anda hiçbirşey demedi.ondan sonra o da ayrılık mesajı attı ve bitti...
inşallah tedavisi sonucunda iyileşir.çok yıprandım artık...

plüton
07-09-2009, 02:43 PM
Geçmiş olsun. Okadar uğraşıp emek verdikten sonra ayrılmakta zor ama herşeyden önce kendini düşünmelisin. Hayırlısı olsun nasipte varsa birşekilde olur.

hayriye ulus
09-09-2009, 02:07 PM
arkadaşım öncelikle geçmiş olsun,durumunuza üzüldüm,arkadaşımın kardeşide aynı durumda onun doktor işleriyle ben ilgileniyorum.maalesef arkadaşınızın psikolojik rahatsızlığı ilerlemiş ve şizofreni başlangıcında tedavisi uzun zaman alan hatta ömürboyu ilaç tedavisi isteyen bir durum.arkadaşınız sebep sizi gösteriyor ama hiç alakası yok sadece onun takıntısı başlangıç geçmişinden geliyor.,yaşadıklarının getirisi, kesinlikle uzman doktora gitmeli ve hemen tedaviye başlamalı aksi takdirde tedaviye hiç cevap veremez ve intihar eder,sizin yapacağınız eğer ailesine ulaşma imkanınız varsa arkadaşınız duymadan bildirin ve tedaviye başlamalarını sağlayın,bu gibi hastalar devamlı frekans halindedirler halüsinasyonlar görürler ve kendi kendilerine konuşurlar gece uykuları düzensizdir tedaviyi kesinlikle kabul etmezler bazıları çevrelerine belli etmezler taki intihar edene kadar.Allah onun ve sizin yardımcısı olsun kesinlikle hemen tedaviye başlanmalı her geçen zaman aleyhine

metal34
09-09-2009, 05:51 PM
Babasını aradım bugün.Konuştum babası ile ve onun tedavi gördüğünü söyledi.Aradan bir süre geçti ve kız arkadaşım aradı.Ve onu telefonda tanıyamadım babasının telefondan aradı çünkü ona hat almamışlar ve telefon kullanmasına içiz vermiyorlar.Ve kız arkadaşım bana ağır küfürler etmeye başladı.Birşey demedim.Sonra babası ile konuştum beni anladı.Benimle görüşecek ve benden yardım istedi.Doktor tedavisi görüyor şu an.Ben rahatsızlığını sordum ne teşhisi koyulduğunu sordum.Babası da genç kızlarda daha çok olan uğrama dedi.tam anlamadım tıp dilindeki ismini sordum ama bilmiyordu sanırım.bende bilmiyorum uğrama nedir...
Yni nerdeyse 20 30 gündür ilaç kullanıyor hiç mi düzelme olmaz.Sanki daha da kötü olmuş...:(Çok ama çok üzülüyorum..

Ex mi Amor
09-09-2009, 08:58 PM
En yakın zamanda bir uzmana başvurmasını tavsiye ediyorum...Halisünasyon görmesi tek başına şizofreni belirtisi değil dir psikoz ve ya bipolar da olabilir ama eğer şizofrenik kopuş belirtisiyse biranönce hastalığın türünün belirlenmesi ve hastalık ilerlemeden tedaviye başlanması çok önemlidir...bu arada başka nedenlerde olabilir..

Ex mi Amor
09-09-2009, 09:00 PM
metal yazdıklarını okudum hastalığı büyük ihtimalle bipolar yada paranoid tip şizofreni ben yazdıklarından onu anladım

desperado
05-11-2009, 01:01 PM
merhaba ben sitede yeniyim sizle beni olduğumdan çok başka bi insan yapan sorunumu paylaşıcam
üniversite öğrencisiyim ben ve sosyal hayatın çok da iyi olmadı bi bölümd okuorum ve 2 senelik bi dostum vardı,herşeyi birlikte yapardık o kadar yakındık ki bütün bölüm bizi sevgili zannedermiş, ama o benle tanıştığında çok uzun süreli bi ilişkisinden ayrılmıştı,ve ne kadar çok benzesek ve birbirimizi sevsekte hayat görüşü olarak çok farklıydık,hayatımda gördüüğüm en komik en tatlı en şirin yaratık o zannederdim ama beynim kalbime hep dur olmaz dedi ve zorda olsa kendime hep engel oldum ona karşı bişeyler hissetmemk için,ve en sonunda bi gün mail adresinde istemeden bi maile şahit oldum eski erkek arkdaşıyla bi cinsel hayatı varmış,cocuk bekaretini ondan aldğı için özür filan dilemiş,o an dünyam yıkılmış gibi hissettim,kaç gün oldu kendime gelemedim,yüklediğim sıfatlar ,duyduğum sevgi böle bişeyi kaldırabilcek gibi değildi,herkesin hayat görüşü diorum istedni yapabilir diorum,erkek arkdaşı olcak kişi düşünsün diorum ama bi türlü aklımdan çıkaramıorum,dikkatimi toplıyamıorum aklıma garip garip şeyler gelio,ya ben bu kıza kendimi tutmıyıp aşık olsam diorum o zman nolurdu halim,uzaklaşamıorum kopamıorum çünkü gerçkten çok seviorum,etrafımızdaki insanlar ne olup bittiğini sorguluo kimseye bişi anlatamıorum,nedir benim sorunum ,yardım almalımıyım sizce şimdiden teşekkür ederim

9 ŞUBAT
05-11-2009, 03:02 PM
merhaba ben sitede yeniyim sizle beni olduğumdan çok başka bi insan yapan sorunumu paylaşıcam
üniversite öğrencisiyim ben ve sosyal hayatın çok da iyi olmadı bi bölümd okuorum ve 2 senelik bi dostum vardı,herşeyi birlikte yapardık o kadar yakındık ki bütün bölüm bizi sevgili zannedermiş, ama o benle tanıştığında çok uzun süreli bi ilişkisinden ayrılmıştı,ve ne kadar çok benzesek ve birbirimizi sevsekte hayat görüşü olarak çok farklıydık,hayatımda gördüüğüm en komik en tatlı en şirin yaratık o zannederdim ama beynim kalbime hep dur olmaz dedi ve zorda olsa kendime hep engel oldum ona karşı bişeyler hissetmemk için,ve en sonunda bi gün mail adresinde istemeden bi maile şahit oldum eski erkek arkdaşıyla bi cinsel hayatı varmış,cocuk bekaretini ondan aldğı için özür filan dilemiş,o an dünyam yıkılmış gibi hissettim,kaç gün oldu kendime gelemedim,yüklediğim sıfatlar ,duyduğum sevgi böle bişeyi kaldırabilcek gibi değildi,herkesin hayat görüşü diorum istedni yapabilir diorum,erkek arkdaşı olcak kişi düşünsün diorum ama bi türlü aklımdan çıkaramıorum,dikkatimi toplıyamıorum aklıma garip garip şeyler gelio,ya ben bu kıza kendimi tutmıyıp aşık olsam diorum o zman nolurdu halim,uzaklaşamıorum kopamıorum çünkü gerçkten çok seviorum,etrafımızdaki insanlar ne olup bittiğini sorguluo kimseye bişi anlatamıorum,nedir benim sorunum ,yardım almalımıyım sizce şimdiden teşekkür ederim

aramıza hoş geldiniz ,oncelikle geçmiş olsun .

insanın böyle uzun sureli arkadaşlıgı olunca bu ya bagımlılıga yada her ne kadar istemesekte sevgiye donuşebiliyor bunu engellemek çok zor .

onu sevdigini soyluyorsun, peki ya o senin hakkında ne duşunuyor onun gozunde hala sen bir dostmusun yoksa başka bir şeymi ?

oncelikle bunu anlaman lazım ,eger oda seni seviyorsa sorun geçmişiyle ilgili duşuncelerin ,

yok egerki sana karşı hala aynı duşuncede ve seni dost olarak goruyorsa(bunu anlamak için gerekirse açık açık ona karşı olan duygularını anlatman lazım ''her ne kadar bunu yapmak çok zor olsasa '') o zaman sevgini içine gomup gerçek dostlugunu gostermen gerekiyor ,

diyelimki onunda sana karşı duyguları aynı ,o durumda seni hayal kırıklıgına ugratan konuyu aşman gerekicek ,kabullenmek gerekecek .

insan duygularına kapılıp ona gore davranabiliyor ve bu beraberlik ilişki egerki evlilikle sonuçlanırsa sorun olmuyor ,ama tam tersi olursa bir hata olarak goruluyor ,

gunumuzde erkeklerin bu tur davranışları hoş goruyle kabullenilirken ,kızlarınki buyuk bir tabu olarak degerlendiriliyor ,bu onlara yapılan çok buyuk bir haksızlık bence ,

erkekler için nasıl dogal bir ihtiyaç duşuncesi varsa ,aynı şey kızlar içinde geçerli ayrım yapılmaması gerekir .

her neyse şu an yapacagın en onemli şey kızın senin hakkındaki duşuncelerini ogrenmek ve ona gore karar vermen ,

burda bizlerle paylaşabilirsin sorununu bizlerde elimizden geldigince yardımcı oluruz ,ancak profesyonel bir destek almanında bir zararı olmaz .

supragt
13-11-2009, 06:20 PM
lütfen yardım edin delirme noktasına geldim :( ilk önce gerçeklik hissimi kaybettim daha sonra aklıma sen yaşamıyosun ölüsün gibi düşünceler gelmeye başladı ve ben bu düşüncelerin kendimden mi çıktı yoksa başkası mı söyledi diye kaygılanmaya başladım ve gerçekten ölü müyüm yoksa diye düşünmeye başladım bir insanın farkında olmadan bir düşünceyi aklından geçirmesi gibi bişey olabilir mi ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz

9 ŞUBAT
13-11-2009, 07:10 PM
lütfen yardım edin delirme noktasına geldim :( ilk önce gerçeklik hissimi kaybettim daha sonra aklıma sen yaşamıyosun ölüsün gibi düşünceler gelmeye başladı ve ben bu düşüncelerin kendimden mi çıktı yoksa başkası mı söyledi diye kaygılanmaya başladım ve gerçekten ölü müyüm yoksa diye düşünmeye başladım bir insanın farkında olmadan bir düşünceyi aklından geçirmesi gibi bişey olabilir mi ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz

aramıza hoş geldin ,geçmiş olsun .

ne yazıkki şu andaki ruh halini zaman zaman hepimiz yaşayabiliyoruz bu çok dogal ,bazen gerçekmiyiz yoksa hayalmi diye şuphe ettigimiz olabiliyor .
insan umudunu ,beklentilerini gerçekleştiremedimi bu tarz duşuncelere kapılması çok dogal ,

ama hayır işte etimizle kemigimizle gerçegiz ve yaşıyoruz ,sadece bir anlık kaygıya kapıldık hepsi o .

sende şu anda yazdıgım yazı kadar gerçeksin ,yeterki biraz silkin kendine gel .
eger sık sık bizle bir arada olur ,paylaşırsan sıkıntılarını bu durumu çok daha kolay atlatacagına eminim .

supragt
16-11-2009, 08:11 AM
aramıza hoş geldin ,geçmiş olsun .

ne yazıkki şu andaki ruh halini zaman zaman hepimiz yaşayabiliyoruz bu çok dogal ,bazen gerçekmiyiz yoksa hayalmi diye şuphe ettigimiz olabiliyor .
insan umudunu ,beklentilerini gerçekleştiremedimi bu tarz duşuncelere kapılması çok dogal ,

ama hayır işte etimizle kemigimizle gerçegiz ve yaşıyoruz ,sadece bir anlık kaygıya kapıldık hepsi o .

sende şu anda yazdıgım yazı kadar gerçeksin ,yeterki biraz silkin kendine gel .
eger sık sık bizle bir arada olur ,paylaşırsan sıkıntılarını bu durumu çok daha kolay atlatacagına eminim .

yazdığınız yazı beni biraz olsun rahatlattı teşekkürler. aklımdan hep sen ölüsün sen yaşamıyorsun gibi düşünceler geçiyor ve bazen aklımdan geçenleri ben mi söylüyorum kendi kendime yoksa başkası mı söyledi bilemiyorum :mad: bu tür düşünceler gerçeklik hissimi kaybettikten sonra ortaya çıktı beynimi kontrol edemiyorum inançlı biriyim ama genç yaşta ölmekten de korkmuyor değilim.

maymun
16-11-2009, 11:10 PM
herkeste olabilecek normal bir durum. ama işte gel görki bazen bu durumlardan korkuyoruz ve endişeleniyoruz işte o zamanlarda bunu abartıyoruz. esasen normal bir süreç. lakin baktın normal seviyenin üzerine çıktı. hayatını zindan etti. normal günlük aktivitelerini yerine getiremez oldun. işte o zaman bir problem olur. bekle kendiliğinden geçsin. karıştırdıkça deştikçe büyür canavar olur. salla gitsin.

supragt
18-11-2009, 06:32 PM
neden böyle bir hastalık oluştu bir türlü anlamadım :( 1 - 2 ay önce güzel bir hayatım vardı birden oldu bir iş yapıyorum ve o işi yaptığımı hatırlamıyorum halimi düşündükçe başıma ağrı giriyor çok zor bir durum Allah hiç kimsenin başına böyle dert vermesin böyle derdi olanada Allah en kısa zamanda şifa versin.

boşver
27-07-2010, 10:23 PM
arkadaşlar öncelikle merhaba insan sorunlarını paylaştıkça bir nevi olsun rahatlıyor.fakat burdan çıktıkça yine aynı.neyse uzatmadan takıntı yaptığım bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum.ben 1ay önce başıma şöyle bir olay geldi.dışarda arkadaşla otururken sol tarafımda birinin tipsiz dediğine duydum sol tarıma baktığımda 3 tane yaş ortalaması 16 bilemediniz 17 olan kız.bir tanesi bana baktı tebesümlü bir şekilde sonra arkadaşına baktı.bana dediler mi bilmiyorum fakat orda herşey beni gösteriyordu.çünkü kız sol tarafıma baktığımda bana bakıyordu.ve bu bende takıntı haline geldi .artık dışarı her çıkışımda kızların yanından geçerken bana tipsiz mi dediler diye düşünüyorum.kendi kendime sesler duymaya başladım.birileri bana tipsiz dedi diye.kızların kurtukları cümlelerde siz geçiyorsa bunlar bana tipsiz dedi diyorum.tam delirdim yürürken kızların olmadığı yerlerden gizlene gizlene geçiyorum.siz li bişey duyuyorum ha diyorum bana tipsiz dediler diyorum sesin geldiği tarafa bakıyorum kimse yok veya bir kaç tane erkek kendi aralarında konuşuyorlar.şimdi bunları anlatırken size sıradan gelebilir fakat çok kötü durumdayım.bunu atlatacağım bilmiyorum.hani gerçekten tipsiz olsam anlyıacam tipsizde değilim .kızlarda benim bildiğim tipsizede tipsiz demezler.tipsiz hakkında yorum yapılmaz.hani kızlara baksam rahatsız olsalar anlayacam ama öle bir durumda yoktu .kendi halimde oturmuşum sol taraımdan tipsiz diye bir ses neyse yardımlarınızı bekliyorum ne yapmalıyım?yolda yürüyemiyorum arkadaşlar anlayın

Hydra
27-07-2010, 11:52 PM
arkadaşlar öncelikle merhaba insan sorunlarını paylaştıkça bir nevi olsun rahatlıyor.fakat burdan çıktıkça yine aynı.neyse uzatmadan takıntı yaptığım bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum.ben 1ay önce başıma şöyle bir olay geldi.dışarda arkadaşla otururken sol tarafımda birinin tipsiz dediğine duydum sol tarıma baktığımda 3 tane yaş ortalaması 16 bilemediniz 17 olan kız.bir tanesi bana baktı tebesümlü bir şekilde sonra arkadaşına baktı.bana dediler mi bilmiyorum fakat orda herşey beni gösteriyordu.çünkü kız sol tarafıma baktığımda bana bakıyordu.ve bu bende takıntı haline geldi .artık dışarı her çıkışımda kızların yanından geçerken bana tipsiz mi dediler diye düşünüyorum.kendi kendime sesler duymaya başladım.birileri bana tipsiz dedi diye.kızların kurtukları cümlelerde siz geçiyorsa bunlar bana tipsiz dedi diyorum.tam delirdim yürürken kızların olmadığı yerlerden gizlene gizlene geçiyorum.siz li bişey duyuyorum ha diyorum bana tipsiz dediler diyorum sesin geldiği tarafa bakıyorum kimse yok veya bir kaç tane erkek kendi aralarında konuşuyorlar.şimdi bunları anlatırken size sıradan gelebilir fakat çok kötü durumdayım.bunu atlatacağım bilmiyorum.hani gerçekten tipsiz olsam anlyıacam tipsizde değilim .kızlarda benim bildiğim tipsizede tipsiz demezler.tipsiz hakkında yorum yapılmaz.hani kızlara baksam rahatsız olsalar anlayacam ama öle bir durumda yoktu .kendi halimde oturmuşum sol taraımdan tipsiz diye bir ses neyse yardımlarınızı bekliyorum ne yapmalıyım?yolda yürüyemiyorum arkadaşlar anlayın

Siz özelsiniz.Herkesi yaratan merciden sonra yarattıkları kendi aralarında o olmamış bu olmamış demesi ne kadar mantıklıdır? Bunu düşünün bence.Yazdıklarınızı okurken aslında cevaplarınızı kendinizin verdiğini görebiliyorum.Demek ki sizde yazdıklarınızı tekrar okuyun eminim doğru düşünmeye başlayacaksınız.Sizde yardım edilecek bir durum söz konusu değil.Sahip olduğumuz her çekinceyi yardım edin kıstasına sokamayız.Takdir edersiniz ki güzellik göreceli kavram.İnsanların sizinle hiç alakası olmayan bir şekilde eleştirmesi sizi ne kadar etkileyebilir?
''Ne yapmalıyım demişsiniz'' Bence hiçbirşey yapmayın.Açın birkaç satır bir şeyler okuyun.Keyfinize bakın.Neticelerde boğulmayın neticenin ta kendisi olun.Ha unutmadan yazdığınızı tekrar okuyun emin olun cevabınızı siz vereceksiniz...
SAygılar

afanbulo
28-07-2010, 02:58 AM
kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş durumu, kız seni beğenmiş ancak seninle iletişim kurmak veya tanışmak için zekası nispetinde böyle bir yol izlemiş.ikincisi hassas bir dönemdesin bilinçaltında kafanı meşgul eden bir problemin var,farkında olmadan basit şeyleri kendine sorun yaparak asıl sorununu bilincinin derinliklerine iteklliyorsun.bu sağlıklı her beynin yaptığı birşeydir.zaman sorununu çözecektir.

Hydra
28-07-2010, 03:08 AM
kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş durumu, kız seni beğenmiş ancak seninle iletişim kurmak veya tanışmak için zekası nispetinde böyle bir yol izlemiş.

Bu açıdan düşünmemiştim.

broken
28-07-2010, 05:50 PM
Size ''tipsiz'' lafını söylemiş ya da söylememiş olmaları bişey değiştirmez. İnsanların düşünceleriyle ruh haliniz böyle alt üst oluyorsa özgüveninizde sıkıntı var demektir. Özgüveninizi güçlendirmeniz lazım... Muhtemelen kendinizi yeterince saygın ve değerli görmediğinizden, bütün enerjinizi saygınlığınıza yüklüyorsunuz. Bu yüzden söylenen bir söz sizi bu derece sarsmış, bunu egonuza bir saldırı olarak görüyorsunuz... Kitaplardan özgüveninizi güçlendirme konusunda yararlanabilirsiniz. Daha derinse sorununuz, uzmana başvurmanız daha anlamlıdır.

boşver
28-07-2010, 06:39 PM
öncelikle mrb herkesin yazdıklarını okudum tşk.haklısınız özgüveni hiç olmayan biriyim .dönem dönem saçma sapan takıntılarım oldu.kapıyı kontrol etme gibi ,hastalıklardan korkma gibi ama bunları bir şekilde atlattım.uzman desteği olmadan şimdide bu çıktı başıma .bu durumun tek sebebi özgüvenimin olmaması ve herşeyin yerli yerinde eksiksiz olmasını istememdir.bana bir gününü anlat deseniz bu 1 aydan sonra bana hergün 3-4 kızın tipsiz dediğini söylerim.tabi bunların hiçbirinin mantıklı açıklaması yok.kızlardan ''siz'' duymuşum bana tipsiz demişlerdir diyorum.bugün mesela saat 1800 kadar dışarı çıkmadım ama markete gitmek gerekiyordu.evden dışarı çıkarken inşallah markete gidip gelene kadar kimse bana tipsiz demez dedim.kasaya kadar sorun olmadı.ama arkamda duran 2 bayan kendi aralarında konuşuyorlardı (yanlarındada bir erkek vardı).ve cümlenin içinde siz geçiyordu gerçi pek bişey duyduğum söylenemez .sadece ben bu konuya fazla taktığım için sadece ''siz'' i duydum belkide ''siz'' de yoktu bana öyle geldi.ben de arkamı dönüp baktım biri kendi kendine gülüyordu.galiba bana yine tipsiz dediler dedim.kafama taka taka eve geldim.bunların saçma olduğunu biliyorum ama kafamda daima böyle saçma sapan düşünceleri atamıyorum.şimdi bana tipsiz diyen kız eseriyle övünsün.eline ne geçti.sana çıkma teklifi mi ettim ters ters baktım mı bunların hangisi durup dururken böyle bişey yaptın demekki gıcıklığına yaptın...

Hydra
28-07-2010, 06:55 PM
öncelikle mrb herkesin yazdıklarını okudum tşk.haklısınız özgüveni hiç olmayan biriyim .dönem dönem saçma sapan takıntılarım oldu.kapıyı kontrol etme gibi ,hastalıklardan korkma gibi ama bunları bir şekilde atlattım.uzman desteği olmadan şimdide bu çıktı başıma .bu durumun tek sebebi özgüvenimin olmaması ve herşeyin yerli yerinde eksiksiz olmasını istememdir.bana bir gününü anlat deseniz bu 1 aydan sonra bana hergün 3-4 kızın tipsiz dediğini söylerim.tabi bunların hiçbirinin mantıklı açıklaması yok.kızlardan ''siz'' duymuşum bana tipsiz demişlerdir diyorum.bugün mesela saat 1800 kadar dışarı çıkmadım ama markete gitmek gerekiyordu.evden dışarı çıkarken inşallah markete gidip gelene kadar kimse bana tipsiz demez dedim.kasaya kadar sorun olmadı.ama arkamda duran 2 bayan kendi aralarında konuşuyorlardı (yanlarındada bir erkek vardı).ve cümlenin içinde siz geçiyordu gerçi pek bişey duyduğum söylenemez .sadece ben bu konuya fazla taktığım için sadece ''siz'' i duydum belkide ''siz'' de yoktu bana öyle geldi.ben de arkamı dönüp baktım biri kendi kendine gülüyordu.galiba bana yine tipsiz dediler dedim.kafama taka taka eve geldim.bunların saçma olduğunu biliyorum ama kafamda daima böyle saçma sapan düşünceleri atamıyorum.şimdi bana tipsiz diyen kız eseriyle övünsün.eline ne geçti.sana çıkma teklifi mi ettim ters ters baktım mı bunların hangisi durup dururken böyle bişey yaptın demekki gıcıklığına yaptın...

Ne yani bunların sebebi sadece o kızın sana böle dediğini sanmış olman mı?

boşver
28-07-2010, 06:58 PM
o kadar şeyden sadece şu son cümleyi mi çıkardın

Hydra
28-07-2010, 07:05 PM
o kadar şeyden sadece şu son cümleyi mi çıkardın

Takdir edersiniz ki yazdığınız bir paragraflık yazıda okurken giriş gelişme sonuç yapıyorum.Anlamam için sonuç kısmı daha verimli oluyor.Temelde bu problem olduğunu düşünüyorum.Yazınızda cevapları kendiniz veriyorsunuz aslında.Yukarıda dediğim gibi özel olduğunuzu unutmayın.Neticelere takılmayınız.Acizane.
Saygılar

Hydra
29-07-2010, 01:47 AM
Yani uzun lafın kısası : Kaportaya bakma motora bak :)

broken
29-07-2010, 11:05 AM

sorununuz netten çözülecek kadar basit değil, bir uzman desteğini muhakkak alın...

boşver
29-07-2010, 01:02 PM
arkadaşım bu kadar umursama, sana tipsiz deseler ne olacak birisi bizzat gelip yüzüne öyle derse ne o evlencekmiydim seninle de yoo derse o zaman tipsizliğim seni ilgilendirmiyo dersin, biraz pratik düşün bi kelimeye saplanıp kalma. tipsizlik veya güzellik görecelidir ayrıca bi kız seninle çıkmak için tipine bakıyosa bi problem var demektir henüz karakteri oturmamıştır karakterli bi kız tipe değil düşüncelerine bakar seni düşüncelerin için sever; yani tip öyle çokta önemli değil git bi üniversite çıkışına, kızlarla birlikte olan erkeklere ve bazı yakışıklı erkeklerle olan kızlara bak hepsi süper güzel/yakışıklı değil.

yani diyeceğim o ki biraz kendinle barışık ol ilk anlattığın olayda kız seni beğendiği için sana laf atmış da olabilir başkası hakkında konuşurken bi an gözgöze geldiğiniz içinde sana denildiğini sanmış olabilirsin. insanların ne söylediğini umursama milletin ağzı torba değil ki büzesin sen kendine bak eğer öğrenciysen derslerine çalış bi işteysen işinde usta olmaya çalış zamanla bi kariyerin olur o zaman tipsiz olsan bile kimse umursamaz ;)

doğru konşuyorsun ama ben bunları kendime anlatamıyorum.keşke anlatabilsem.öğrenciyim okul bitti .hayatımı böyle boş şeyleri taka taka mahvettim elde bir kanıt olsa anlayacam .o zaman taksam yine elde kanıt ver diyecem o da yok sadece bu böyle oldu kendi kendime senaryo kuruyorum ve daima olumsuz sonuçlanıyor .bu tür düşüncelerim olmasaydı daha doğrusu takıntılarım çok eminim çok farklı ve güzel yerlerde olurdum.ama elimde olduğunu sanmıyorum.beynimle ilgili bir sorun var.sizce uzmana mı gitmeliyim .çünkü uzmana gitsem bile konuşmayla olacağını sanmıyorum.saygılar...

boşver
29-07-2010, 04:04 PM
nasıl bir uzmana gitmeliyim acaba hipnozla filan olacak şey mi bu

Hydra
29-07-2010, 04:06 PM
nasıl bir uzmana gitmeliyim acaba hipnozla filan olacak şey mi bu

Yok hipnoz değil.Psikolog ya da psikiyatriye gidersen yardımcı olabilirler.

broken
29-07-2010, 04:06 PM
psikolog bu konuda size yardım edebilir. kalıplaşmış düşünceleriniz ve takınıtılarınız var ve aşmak için çabanın gerekli olduğu uzun bir tedaviye ihtiyacınız var...

Hydra
29-07-2010, 04:09 PM
psikolog bu konuda size yardım edebilir. kalıplaşmış düşünceleriniz ve takınıtılarınız var ve aşmak için çabanın gerekli olduğu uzun bir tedaviye ihtiyacınız var...

Broken'a katılıyorum.Bencede sizin düşünceleriniz kemikleşmiş.Bu anlamda çaba göstermeniz gerekir.

malahit
29-07-2010, 10:31 PM
merhaba..

o sözü size söylememiş olma ihtimalinin zaten farkındasınız.diyelim size dediler.bence bir kaç şımarık kızın sizden nasıl tepki vereceğinizi görmek için yaptıkları saçma bir davranış.o yüzden sorunun bu tip şımarık insanlarda olduğunüd uşünün bence.ve unutmayın her insan özeldir ve ruh güzelliği en önemlisidir.

yakın zamanda bir arkadaşım bana hakaret etmişti ve ben günlerce teypten duyar gibi o kelimeye takıldım, üzüldüm ağladım. ve uzun süre sonra bunu sadece üzmek adına inanadamn söylediği bir kelime olduğunu öğrendim.bazen insanlar sonuçlarını düşünmeden davranabiliyor malesef.yoksay ve hayatına devam et bence.

bornde
04-11-2010, 11:48 PM
Arkadaşlar ben bi konuda danışmak istedim size bir sorunum var ama bunu kendi başıma ne kadar ugraşsamda çözemedim sonra bu siteyi buldum sormakta fayda var diye üye oldum herşeyi açık açık anlatıcağım.
( bu arada erkeğim :D)
Ben 16 yaşındayım lisede okuyorum. Eskiden çok neşeli komik biriydim sürekli konuşurdum ne olursa olsun ama son 2 senedir yani liseye başladıgımdan beri suskunluktan başka birşey yok bunun nedeni belkide yeni arkadaşlarımdır ama bunu bilmem yinede bişeyi değiştirmiyor.

Saçmalayıp rezil olmaktan dolayıda fazla konuşmamayı tercih ediyorum bazen. Ben böyle olmak istemiyorum ne kadar çabalasamda kendimi aylardır bu duruma bi çözüm getiremedim.Küçüklüğümden beri tanıdıgım insanlarla yine eskisi gibiyim ama diğer tüm tanıdıklarımlarımın yanında o kadar rahat olamıyorum aslında hiç rahat olamıyorum.

Bu durumum aslında arkadaşlarımın görünüşleri ile de alakalı yani onların hakkımda düşüneceklerine verdiğim önem ile görünüşleri veya popülerliği diyelim doğru orantılı mesela bazı arkadaşlarımla onların düşüncelerine fazla aldırmadan rahatlıkla konuşabiliyorum espri fln yapabiliyorum yani ama herkese aynı şekilde davranamıyorum işte olmuyor :(

Sizlerin tavsiyelerini almak istedim sizce ne yapmalıyım ? Aslında yinede bunun pek bi işe yarıyacağını sanmıyorum :D herneyse denemekten bi zarar çıkmaz şimdiden teşekkürler.

Banlıcan
05-11-2010, 12:09 AM
Büyümüşsün.
Olay bu.
30 yaşında inan daha beter olacaksın.
Ama hayat bu.
Hepimiz olduğumuz gibi kabullenilmek isterdik ama olmuyor hepimiz maskeler takıyoruz ve bu maskalar aslında hepimize çok ağır geliyor ama çaktırmıyoruz.
ARAMIZA HOŞGELDİN.

goffee
05-11-2010, 12:12 AM
Ortada bir sorun yok büyüyorsun artık bir liseli gibi davranmaya başlamışsın.

bornde
05-11-2010, 12:59 AM
böyle olmak istemiyorum ama :)

yunus buğtekin
05-11-2010, 01:02 AM
böyle olmak istemiyorum ama :)

sanırım sorun ergenlik, yardımcı olmaya çalışalım

ERGENLİK: Ergenlik; çocukla yetişkinlik arasına kalan bir ara dönemdir.Ergenlik dönemi duygusal oluşumların, zihinsel değişimlerin, fiziksel olgunluğun bir biçimidir.Ergen Gençler
Bu dönemde “BEN KİMİM?” , “NEYE İNANIP DEĞER VERİYORUM?” gibi soruların cevabı aranır.
Ergenlik, çocukluktan çıktıktan sonra yetişkin bir insan olmadan önce bir kimlik kazanma dönemidir.
Ergenlik; çocukluk ve gençlik arasında kalan 12–24 yaşları arasındaki gruptur.
Ergenliğin yaş sınırları oldukça geniş tutulmaya çalışılmıştır.
Bunun sebebi bireysel ayrılıklardır. Sağlık ve bedensel yönden koşullar iyileştikçe ergenlik dönemi daha küçük yaşlarda ortaya çıkmaktadır.
Ergenin somut yapısı ile ilgili olarak en önemli gelişmeler boy ve ağırlık artışı, iskelet ve kas gelişimi, iç salgı sistemindeki gelişme ve çeşitli organlarda görülen büyümelerdir.

ERİNLİK DÖNEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Erinlik çakışan bir dönemdir: Erinlik çocukluğun sonlarına doğru başlar ve ergenlik yıllarında devam eder. Erinlik bir yandan çocukluk, diğer yandan ergenlikle çakışan bir dönemdir.
Erinlik kısa bir dönemdir: 2 yıldan 4 yıla kadar uzayabilir. Erkeklerde 4, kızlarda 3 yıla kadar sürmektedir.
Erinlik hızlı bir değişme dönemidir: Erinlik, gerek fiziksel gerekse psikolojik değişikliklerin çok hızlı olduğu bir dönemdir. Bu hızlı değişme karmaşa, yetersizlik ve güvensizlik duygularına ve bir çok çocukta istenmeyen davranışlara yol açar.
Erinlik bir olumsuzluk evresidir: Olumsuzluk, bireyin karşıt bir tutum içine girmesini yada daha önce geliştirdiği bazı iyi niteliklerin olumsuzlaşmasını açıklar.
Erinlik yaşı değişiktir: Erinlik yaşı ortalama olarak kızlarda 13, erkeklerde 14 yaş olarak saptanmıştır.

ZİHİNSEL GELİŞİM

Ergenlik döneminde zeka, gelişmesini sürdürse de boy uzaması gibi birden sıçrama göstermez.
Zekanın ergenlik çağına kadar dik bir eğri boyunca hızla geliştiği, 15-16 yaşlarında doruğa ulaştığı, ondan snra daha yatık bir eğri izleyerek 20 yaşına kadar yavaş bir gelişme gösterdiği kabul edilmektedir.
12 yaşlarından başlayarak ergenlerde soyut düşünme yeteneği hızlı bir gelişme gösterir.
Yani bu dönemde kavramları kullanarak yeni kavramlar ve düşünceler üretebilme yeteneği,yaratıcı ve üretici düşünme biçimi gelişir.

DUYGUSAL GELİŞİM
Ergenliğin başlarındaki büyümenin hızlı oluşu, ergenin hem duygularında, hem de davranış ve tutumlarında belirgin farklılıklar sergilemesine neden olur.Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:
Duyguların Yoğunluğunda Artış
Aşık Olma
Mahcubiyet ve Çekingenlik
Aşırı Hayal Kurma
Yalnız Kalma İsteği
Çalışmaya Karşı İsteksizlik
Çabuk Heyecanlanma
Tedirgin ve Huzursuz Olma

ERGENLİK DÖNEMİNDE EN SIK RASTLANAN HEYECAN BİÇİMLERİ

KORKU
ENDİŞE
DUYGUSAL KIRGINLIKLAR
ÖFKE
RUHSAL ZORLANMALAR

ERGENLİĞİN İLK YILLARINDA ANNE-BABALAR ÇOCUKLARI HAKKINDA SIKÇA ŞUNLARI SÖYLERLER:

Asi ve Hırçın
Evde Huysuz
Alıngan, Karamsar, Ters
Dışarıda Sıkılgan, Durgun ve Dalgın
Kendi Başına Buyruk ve Sorumsuz
Banyoya Girmiyor
Olur Olmaz Her Şeye Ağlıyor
Ders Çalışmıyor
Süse Düşkün
Çok Geziyor
Bazen Yalan Söylüyor

BEDENSEL GELİŞİM

Büyüme ve gelişme, döllemeden başlayarak ergenlik dönemi sonuna kadar devam eder.
Ergenlikte; eller, ayaklar, kollar ve bacakların daha önce geliştiğini görmekteyiz. Büyüme ve gelişmenin hızı, miktarı ve zamanı bakımından normal çocuklar arasında önemli farklar bulunmaktadır. Bazı çocuklar daha çabuk büyüyerek ergenliğe akranlarından önce girebilir ve bedence gelişmelerini önce tamamlayabilirler.

BÜYÜME VE GELİŞMEYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER:

Kalıtım
Hormonlar
Beslenme Düzeni
Sağlık Durumu
Coğrafi Koşullar
İklim

Psikolog Yunus Buğtekin

nursel
05-11-2010, 01:05 AM
Banlıcan ında dediği gibi büyüyorsun yani halk arasında denildiği gibi olgunlaşıyorsun bu çok güzel varayoğa boş konuşmaktansa ağırbaşlı olmak daha hoştur. bu benim düşüncem.

bornde
05-11-2010, 01:09 AM
herkes büyüyor ama yaşıtlarım fln hepsi öyle değil yani ben herkes e aynı davranamıyorum işte susuyorum hep herneyse saolun

IDDQD
05-11-2010, 01:18 AM
Büyümüşsün.
Olay bu.
30 yaşında inan daha beter olacaksın.
Ama hayat bu.
Hepimiz olduğumuz gibi kabullenilmek isterdik ama olmuyor hepimiz maskeler takıyoruz ve bu maskalar aslında hepimize çok ağır geliyor ama çaktırmıyoruz.
ARAMIZA HOŞGELDİN.
Doğru söylemiş. Böyle devam ederse, 30 yaşında daha kötü olacaksın. En güzeli 30'una gelmeden at kendini bir yerlerden. Ben öyle yapmayı planlıyorum.

16 yaşında gayet normaldir bu durum. Arkadaş çevreni değiştirmeyi dene. Rahat olduğun insanlarla vakit geçir bir süre. Diğerlerine de alışırsın belki. Pek yardımcı olmadığımın farkındayım. Ama yardımcı olabilecek durumda olsaydım, ilk randevumu kendime verirdim.

bornde
05-11-2010, 01:25 AM
mantıklı bunu deniyeceğim :D

bornde
05-11-2010, 01:29 AM
teşekkürler

IDDQD
05-11-2010, 02:16 AM
inan hepimiz aynı yollardan geçtik ..ve biliriz unutmadık şükür.... Ben o yoldan geçerken bir yerlerden yuvarlanmışım herhalde. Kayboldum, hâlâ o yoldayım. Yol önümde ikiye ayrılıyor. Birisi hak yolu diğer bok yolu. :(
Çayırdan mı devam etsem ne

devhis
05-11-2010, 09:25 AM
ya ben dışlanan insanlara çok üzülüyorum.ben sana yardım edemicem onu getir.
:mad:

devhis
05-11-2010, 09:26 AM
Ben o yoldan geçerken bir yerlerden yuvarlanmışım herhalde. Kayboldum, hâlâ o yoldayım. Yol önümde ikiye ayrılıyor. Birisi hak yolu diğer bok yolu. :(
Çayırdan mı devam etsem ne
sende acayip beni güldürme potansiyeli var yalnız bak gene koptum ben uhahah
süpersn