PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ben Şizofren Miyim

Mumya
11-09-2008, 12:53 AM
Merhaba .

Sitenizi görünce hemen atladım. Artık bi şeyleri birileriyle paylaşmam gerekiyor. onun için hemen başlıyorum.

Henüz lise 2 öğrencisiyim. Bi kıza aşık oldum lise 1 de. Bunu hep içime attım. Mayısta bi arkadaşım söylemiş ona. Ama kızın çıktıı biri vardı. Ondan sonra kız artık benimle konuşmamaya başladı vs vs normal durumlar işte... Yaz tatili başladıktan sonra çok saçma şeyler olmaya başladı. Elimde olmadan bazı şeyler yapıyordum. Hayal dünyasında yaşıyordum. İnternette de sanalda tanıştıklarımı hayal dünyamı gerçek gibi anlatıyordum. Giderek daldım ben buna. Artık yaşamımın bir parçası haline geldi. Dün okullar açıldı. Gerçeklere geri döndüm. Çevreme bi bakındım şöyle. 1 Saat sonra aklıma takıldı. Az önce ben hayal mı kurmuştum yoksa yaşamış mıydım. Yaz tatilinde yaşadıklarımı düşünüyorum. Hayal ile gerçek arasında bi yerdeler. Ben de oraya sıkıştım. Eziliyorum artık hayallerimde. Ne yapabilirim? Bana yardım edin ben şizofren miyim?

eliftetik
11-09-2008, 12:59 AM
Merhaba .

Sitenizi görünce hemen atladım. Artık bi şeyleri birileriyle paylaşmam gerekiyor. onun için hemen başlıyorum.

Henüz lise 2 öğrencisiyim. Bi kıza aşık oldum lise 1 de. Bunu hep içime attım. Mayısta bi arkadaşım söylemiş ona. Ama kızın çıktıı biri vardı. Ondan sonra kız artık benimle konuşmamaya başladı vs vs normal durumlar işte... Yaz tatili başladıktan sonra çok saçma şeyler olmaya başladı. Elimde olmadan bazı şeyler yapıyordum. Hayal dünyasında yaşıyordum. İnternette de sanalda tanıştıklarımı hayal dünyamı gerçek gibi anlatıyordum. Giderek daldım ben buna. Artık yaşamımın bir parçası haline geldi. Dün okullar açıldı. Gerçeklere geri döndüm. Çevreme bi bakındım şöyle. 1 Saat sonra aklıma takıldı. Az önce ben hayal mı kurmuştum yoksa yaşamış mıydım. Yaz tatilinde yaşadıklarımı düşünüyorum. Hayal ile gerçek arasında bi yerdeler. Ben de oraya sıkıştım. Eziliyorum artık hayallerimde. Ne yapabilirim? Bana yardım edin ben şizofren miyim?

mumya hoşgeldin hayallere sığıman yaşamındaki istemediğin sahnelerden kaçış olabilirmi diye düşündüm

rockkk
11-09-2008, 01:00 AM
ben bişeyi anlayamadım.internette yeni birileriyle tanışıyosun,ve onlara aşık oldğn kızla çıktığını mı anlatıyosun? hayal dünyam dediğin hangisi

Mumya
11-09-2008, 01:06 AM
yaklaşık 5 yıllık internet kullanıcısı olarak çevrem bayağı geniş internette ondan dolayı yeni tanıştığım fazla kişi yok. aksine iyi tanıyorum çoğunu. ama işte... bilmiyorum hepsini istemeden yaptım. nedensiz bir şekilde mesela sevdiim kıza msn açtım ben oymuşum gibi konuştum işte sevdiim kızla arkadaşlarımı tanıştırdım ama önceleri mutlu ediyordu beni... Ama şimdi eziliyorum hayallerimin altında

mumya hoşgeldin hayallere sığıman yaşamındaki istemediğin sahnelerden kaçış olabilirmi diye düşündüm

Bilmiyorum ama kendimden nefret ediyordum ben zaten. Hayatımın hep daha değişik biçimde olmasını istemişimdir..

BeYaZ_KeLeBeK
11-09-2008, 01:22 AM
ben tam olarak anlamadım sorununu:confused:

insanlara ve sevdiğin kıza kendini aslında kendin olmadığın gibimi anlatıyorsun...ya uykum geldi ondanmıdır nedir kafam durdu benim:(

Mumya
11-09-2008, 01:24 AM
evet öyle bi şey. aslında asıl yakındığım şey. utangaçlığım ve hayal ile gerçek...

rockkk
11-09-2008, 01:26 AM
[QUOTE=Mumya;38372]yaklaşık 5 yıllık internet kullanıcısı olarak çevrem bayağı geniş internette ondan dolayı yeni tanıştığım fazla kişi yok. aksine iyi tanıyorum çoğunu. ama işte... bilmiyorum hepsini istemeden yaptım. nedensiz bir şekilde mesela sevdiim kıza msn açtım ben oymuşum gibi konuştum işte sevdiim kızla arkadaşlarımı tanıştırdım ama önceleri mutlu ediyordu beni... Ama şimdi eziliyorum hayallerimin altında

anladım.yani sen olmayan bişeyi olmuş gibi göstermişsin gerçekmiş gibi.yaz boyuca bunu sürdürdün hayal dünyasında yaşadın.okullar açıldı gerçeği gördün ve kendini kötü hissediyosun.rüyadan uyanmış gibi yani..
şizofren daha farklı bildiğim kdrıyla.kötü şeyler yaparlar zarar verirler.sen olmasını istediğin keşke olsa dediğin bişeyin hayalini kurup öyleymiş gibi yapmışsın.seninki masum bi hayal bence.şizofrenler olmayan şeyleri olmuş gibi görürler.
o kız seinle ilgilenmiyosa
sende onu daha fazla düşünme bence.yani kendi sağlığın daha önemli.biraz internete fazla takıldın yaz boyu sanırım ondan da olmuş olabilir.internet insanın hayal dünyasını çok harekete geçiriyor ve gerçekte yapamadıklarını söyleyemediklerini insana yaptırıyor malesef.interneti gerektiğinden fazla kullanmak insanı gerçek hayattan soyutlar,düşünsene sürekli ekrana bakarak tüm zamanını geçiriyosun en önemli yaşlarını o ekran karşısında harcıyosun
bence sen biraz gez dolaş kafanı dağıt derim.aklına takmışsın çok fazla.gör bak daha mutlu olacaksın hayal dünyan dağılacak

Mumya
11-09-2008, 01:28 AM
deniycem bakalım umarım düzgün bi hale girer hayatım...

eliftetik
11-09-2008, 01:31 AM
yaklaşık 5 yıllık internet kullanıcısı olarak çevrem bayağı geniş internette ondan dolayı yeni tanıştığım fazla kişi yok. aksine iyi tanıyorum çoğunu. ama işte... bilmiyorum hepsini istemeden yaptım. nedensiz bir şekilde mesela sevdiim kıza msn açtım ben oymuşum gibi konuştum işte sevdiim kızla arkadaşlarımı tanıştırdım ama önceleri mutlu ediyordu beni... Ama şimdi eziliyorum hayallerimin altında

Bilmiyorum ama kendimden nefret ediyordum ben zaten. Hayatımın hep daha değişik biçimde olmasını istemişimdir..

etme canım benim düzelir herşey çok hassas bir yaştasın şimdi herşeyi yoğun algılıyorsun

rockkk
11-09-2008, 01:31 AM
utangç oldğun için hepsini hayal dünyanda saklıyosun.eyleme geçmekten çekiniyosun.eyleme geçmek yerine hayalinde yaşamayı tercih ediyosun.bu sana gerçekmiş gibi yetiyo gibi geliyo.
bak bence bi kere eyleme geçmeyi dene.ne dersin

Mumya
11-09-2008, 01:34 AM
utangç oldğun için hepsini hayal dünyanda saklıyosun.eyleme geçmekten çekiniyosun.eyleme geçmek yerine hayalinde yaşamayı tercih ediyosun.bu sana gerçekmiş gibi yetiyo gibi geliyo.
bak bence bi kere eyleme geçmeyi dene.ne dersin

Bugün denedim az önce yaklaşık 5 dk önce. İnternette en iyi arkadaşıma herşeyi anlattım çok zor geldi. internetten bile olsa terledim. ağladım... Kendimden nefret ediyorum. bunu gerçekte asla yapamam diye düşünüyorum şimdi..

Ve söylemeyi unuttum... Artık Hiçbir Şeye Şaşırmıyorum... Bbama kapat artık diyor. siz cevap yazarsanız sevinirim. ben kapatıyorum... Şaşırma duygumu yitirdim yani...

rockkk
11-09-2008, 01:41 AM
kendini çok saklıyosun gibime geldi.duygularını açığa vurmaktan çekinme.rahat ol.ve kendine güven.kendinden nie nefret ediyosun? sen önemli birisin.önce kendini sev kendi duygularından emin ol ben şunu hissediyorum ben bunu yapıyorun ben böyleyim de içinden kimseye hesap vermek zorunda hissetme kendini

Mumya
11-09-2008, 08:48 AM
ya ol diyince olmuyor ya :(

9 ŞUBAT
11-09-2008, 01:25 PM
aramıza hoş geldin mumya, rockk ında dedigi gibi her şeyden once kendini fazla germemeye çalış rahat ol biraz,kafandakileri bizlerle paylaş ,düşüncelerini anlatki bizde sana destek olalım ,
şu anda yaşadıgın olaylar birçok gencin başına gelen şeyler ve çok dogal,anladıgım kadarıyla yetiştigin çevre ve geçirdigin çocukluktaki olaylar seni biraz içine kapanık hale getirmiş ,yazdıklarından bunları çıkarıyorum.
benim sana tavsiyem hem bizlerle paylaş hemde rehberlik ve araştırma merkezine giderek oradan destek al,çok buyuk faydasını görecegine eminim ne kadar kısa surede yaparsan o kadar çabuk kendine gelirsin,bu arada biraz daha fazla çevrenlede irtibata geçmeni sık sık aktivitelere katılmanı oneririm.

Mumya
11-09-2008, 05:42 PM
gözleri simsiyahtı... kaşları ve her zaman arkaya topladığı saçı yüzünü daha da açığa çıkarıyordu. Güldüğü zaman dudakları biraz esnerdi. Ağzını açmayı fazla sevmezdi. Ama güldüğü zaman ortaya çıkan dişleri tamamlıyordu yüzünü... Diğer zamanlar dudakları her zaman kapalı kalırdı... Dudaklarının hemen altında güldüğü zaman çok güzel bi değişme olurdu. Bunun adını veremiyorum ben . Ama çok güzeldi...

Gözleri alıp götürüyordu beni uzak diyarlara... Onlar bir çift hayal kuyusuydu sanki... Baktığım zaman derinlerine dalıyordum o kuyunun. En dipte su vardı. Oraya ulaştığım zaman başını çevirmiş olduğunu anlıyordum. Gözlerini göremiyordum artık. Yine de kendisi ordaydı işte. Bir kaç adım uzağımda....

Fiziksel olarak bir kaç adım uzağımdaydı sadece. Duygularım onun benden kilometrelerce uzak olduğunu söylüyorlar..

Hatırlarım da şubat - 16 mayıs arası çok iyi anlaşırdık. Bir gün bilgisayar odasındaydık. Bizim sınıfa yetecek kadar pc yoktu. Ben oturmadım öyle bi sandalye çekip tekerlekli olduğu için geziniyordum. Sonra baktım kendisi de öyle dolaşıyordu. Sonra gelip bana çarptı. Ben de bu savaş demektir dedim çok güzel bi kaç dakikaydı... Sonra zil çaldı...

Bir gün sos oynamaya davet etmiştim oynuyorduk. ama ben ayaktaydım. Çünk sırasında sıra arkadaşı da vardı ve az bi yer vardı. ben onu rahatsız etmemek için ayakta kaldım. O da gülerek sıra arkadaşına biraz yana kaymasını söyledi ve benim oturmamı söyledi...

Bazı zamanlar sanki o da bi şeyler hissediyor benim gibi diyorum... Bu zamanlar da az değildi 16 mayısa kadar... Sonrası malum...

busra14
12-09-2008, 03:30 PM
gözleri simsiyahtı... kaşları ve her zaman arkaya topladığı saçı yüzünü daha da açığa çıkarıyordu. Güldüğü zaman dudakları biraz esnerdi. Ağzını açmayı fazla sevmezdi. Ama güldüğü zaman ortaya çıkan dişleri tamamlıyordu yüzünü... Diğer zamanlar dudakları her zaman kapalı kalırdı... Dudaklarının hemen altında güldüğü zaman çok güzel bi değişme olurdu. Bunun adını veremiyorum ben . Ama çok güzeldi...

Gözleri alıp götürüyordu beni uzak diyarlara... Onlar bir çift hayal kuyusuydu sanki... Baktığım zaman derinlerine dalıyordum o kuyunun. En dipte su vardı. Oraya ulaştığım zaman başını çevirmiş olduğunu anlıyordum. Gözlerini göremiyordum artık. Yine de kendisi ordaydı işte. Bir kaç adım uzağımda....

Fiziksel olarak bir kaç adım uzağımdaydı sadece. Duygularım onun benden kilometrelerce uzak olduğunu söylüyorlar..

Hatırlarım da şubat - 16 mayıs arası çok iyi anlaşırdık. Bir gün bilgisayar odasındaydık. Bizim sınıfa yetecek kadar pc yoktu. Ben oturmadım öyle bi sandalye çekip tekerlekli olduğu için geziniyordum. Sonra baktım kendisi de öyle dolaşıyordu. Sonra gelip bana çarptı. Ben de bu savaş demektir dedim çok güzel bi kaç dakikaydı... Sonra zil çaldı...

Bir gün sos oynamaya davet etmiştim oynuyorduk. ama ben ayaktaydım. Çünk sırasında sıra arkadaşı da vardı ve az bi yer vardı. ben onu rahatsız etmemek için ayakta kaldım. O da gülerek sıra arkadaşına biraz yana kaymasını söyledi ve benim oturmamı söyledi...

Bazı zamanlar sanki o da bi şeyler hissediyor benim gibi diyorum... Bu zamanlar da az değildi 16 mayısa kadar... Sonrası malum...

çok tatlısın ya yazdıkların o kadar masum şeylerki bence kendini bu kadar üzme bu yaptığın şeydende utanma bence sen cadece yapmak isteyipte yapamadığın şeyi sanal alemde yapmışsın ve anladığım kadarıyla daha küçüksün hayatta ne sahtekarlar var yaptığın dolandırıcılıkmı sanki sadece küçük bir oyun bende arkadaşlarıma katılyorum biraz daha dış çevrenle ilgilen aktif ol yani herşey düzelir.bunlar en güzel yılların gerçek acıları tatmamışsın daha allahta tattırmasın.

nehir16
12-09-2008, 10:10 PM
Mumya öncelikle foruma hoşgeldin..platonik sevdalı günlerimdeki duygularımı anımsadım okudukça. :) arkadaşlar çok yararlı önerilerde bulunduklarından, aklıma pek öneri gelmiyor.aynı okulda olduğunuzdan eğer erkek arkadaşı da ordaysa,onu çok izlemen,gerilip öfke duymasına sebep olacaktır, önemsemiyormuş gibi davranman ilerde ikiniz için de yararlı olabilir..esenlikler,yeni okul sezonunda başarılar dilerim.

NAR_K
17-09-2008, 05:08 AM
2 senelik psikoloji egitimimle bu konuya biraz katkm olsun istedim..
oncelikle 1-2 neden ile (hayallerinde yasamak gbi) kendine hemen sizofreni tanisi koyman cok yanlis ,aklindan gecirmen bile.. sizofreni tehlikeli bir hastalik ve sadece hayallerinle yasamakdan cok daha seyler gerektiriyo mesela; kafanda sesler duyma yada konusma bozukluklari gibi ..
benim dusuncem sen mutsuz olmakdan korkdugun icin bu mutlu hayallerin arkasinda saklaniyosun,utangac olmanda gercek hayatda insanlarla olan bagini zorlasdiriyor ama kendini biraz zorlarsan baska gruplara girip arkadaslik kurarsan kisa surede bu sorunundan kurtulabilirsin diye dusunuyorum..

deryami_DENİZ
31-10-2008, 08:35 PM
anlatayım siz karar verin,aslında kısa süreli psikotik tedavi gördüm fakat işe yaramadığını görünce doktorum ilaçları kesti anksiyolitik ve anti depresan alıyorum onlarsız hiç olmuyor benim sorunum hiç bir yere tutunamamam insanlarla sürekli problem yaşamam işyerinde olan değişikliklşer bazen kendi isteğimle bazen amirlerim yoluyla yerim değiştiriliyor aslında yaşanan sorunlar büyük olmuyor fakat sanal bahanelerle yerimi değiştiriyorlar ,mesela biriyle tam iyi gidiyor dediğim anda karşımdaki kişinin olumsuz tepkisi ilişkiyi bitiriyor yani işte ve özel yaşamda insanlarla olan iletişim sorunları aslında bunu hiç istemiyorum samimi dostlarım olsun işyerinde mutlu olayım istiyorum ama bunu karşımdakiler hiç istemiyor bir adım yaklaşmama müsade etmiyorlar ve beni dışlıyorlar bariz bir şekilde dışlıyorlar ben yaklaşıyorum onlar kaçıyor ,kendime bakıyorum evime bakıyorum bir kızım var ona bakıyorum sorumlulukarımı yerine getirmeye çalışıyorum izole olmamak için elimden geleni yapıyorum fakat sizi temin ederim hep izole oluyorum ve böyle yaşamaktan çok sıkıldım elimdekileri kaybetmek istemiyorum ve sanrılarım var nede başka şeyler acaba ben şizofrenmiyim

rockkk
31-10-2008, 09:08 PM
belirtilerinizi yazarsanız daha iyi olur..peki kendinizi hiç sorguladınız mı insanlar benden nie kaçıor die..hemen şizofren olduğunuzu düşünmeyin..bu sorunun nerden kaynaklandığını bulun önce..belkide sdc psikolojik desteğe ihtiyacınız vardır..

YaSsqOo!
28-02-2009, 10:46 PM
yhaa arkadaslar sizfreni hastalıqı ordalıqa saldrıan insnlr hsdlıqı deildr sacmasapan sler yasmısnıs acaip sinr oldm sizofren kşiliq bosuqluqu ve hyl ile gerceqi hayl edememkdr sisn yasdıqlarınısda ;;;;; " ordalıqa saldrıan zararlı insanlar " ne bu yha biras arastırbda bşileri onumuse sunun kulakdn dolma bilgilerle gidipde milletin aklına ynns sler sokmyn enasındn bilmynlre :mad:

mmontessori
03-03-2009, 01:33 PM
Merhaba .

sevdim seni roman yada tiyatro oyunu yazmaya başla ilerde ünlü bi yazar olabilirsin belki
ortada bi top var sağ taraftan başka sol taraftan başka görünür.
hangi taraf hoşuna gidiyosa o taraftan bak
kendini sev insanların düşünceleri sana şekil vermesin sende insanlara şekil vermek gibi bi çabaya girme kendini hiç birzaman aşağılama

lilith
18-04-2009, 12:01 AM
slm arkadaşlar
doğrusu sorununmun ne olduğunu öğrenmek istiyorum ve bana yardımcı olursanız cok sevinirim

ben durmadan herkezin bana baktığı hissine kapılıyorum özelliklede karşı cinsin
beni takip ettiklerini ve hatta hepsinin benden hoşlandığını
istediğim bişey olmazsa hayallerle kendimi avutuyorum...

Selina
18-04-2009, 03:26 PM
allah şizofren hastaliktan uzak tutsun
ben biliyorum
cünkü kendim şizofrenim
sonunda erken emekli olmam, devlet tarafindan mecbur kaldim

Ex mi Amor
02-06-2009, 10:10 PM
Öncelikle Şizofreni değilsin Şizofrenler tehlikeli ve saldırgan olur diyen arkadaşa sormak istiyorum hayatında kaçtane Şizofren gördün...

internette yazıştığın kişilere hayallerini gerçekmiş gbi anlatıyosun ama bunların hayal olduğunun farkındasın ve yaptığının yanlış olduğunu bilincindesin ve pişmanlık duyuyosun bu senin içgörü sahibi olduğunu gösterir..ve maaaaşşşallah zekanda yerinde kız arkadaşın adına yeni bi msn acıp ordan kendi arklarınla kız arıı tanıştırman fena bi fikir değil..

Benim anladığım kadarıyla Şizofren değilsin ancak sen yinede bi Pisikiyatra görün çünkü biz kulaktan dolma olmasakta birine teşhis koyabilecek kadar yeterli bilgiye sahip değiliz..;)