PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : obsesifler burayaaaaa

negatif
10-09-2008, 10:36 PM
misafir olarak giren ve obsesif kompülsif nevroz teşhisi konan arkadaşlara sesleniyorum..lütfen mesajları okuyup çıkmayın..eğer sizde bununla mücadele içindeyseniz yaşadıklarınızı paylaşın..hepinizi burdan davet ediyorum..türkiyede bu rahatsızlığı yaşayan ve internet kullanabilen bir obsesif olduğuna inanmayacağım bu gidişle..hadi burayaaaaaaaaaa

elsamera
08-10-2008, 12:41 AM
merhaba ben yaklaşık 8 senedir obsesifim.boy abdestini almakta zorlanmakla başladı,daha sonra temizlik ve din ile ilgili,bi ara psikiyatriste gittim ama yarım bırakmıştım en kısa zamanda tekrar gideceğim,kesinlikle bi uzman şart

9 ŞUBAT
08-10-2008, 05:30 PM
merhaba ben yaklaşık 8 senedir obsesifim.boy abdestini almakta zorlanmakla başladı,daha sonra temizlik ve din ile ilgili,bi ara psikiyatriste gittim ama yarım bırakmıştım en kısa zamanda tekrar gideceğim,kesinlikle bi uzman şart

aramıza hoş geldiniz .
evet bundan kurtulmak için kesinlikle uzman destegi gerekiyor yoksa yalnız başıma hallederim derseniz sadece kendinizi kandırırsınız .

sevdenur
08-10-2008, 10:42 PM
Aslında benimde bir çok takıntım var ama ben reddediyorum, kafama takmıyorum, uzaklaştırıyorum hemen. O yüzden hastalığa dönüşmüyor şükürler olsun. Gerçi bende olan takıntılar genelde bir şeye üzüldüğüm zaman ortaya çıkıyor... Normal zamanda yok...

negatif
09-10-2008, 01:40 AM
geçmişler olsun hoşgeldin.deneyimlerini paylaşısan seviniriz..

sevdenur
12-10-2008, 10:54 AM
Hoş buldum negatif... Tabi anlatırım. Bende bir ara dini konularda çok takıntı oluyordu, ancak biliyordumki ben öyle hissettiğim için gelmiyordu bu düşünceler aklıma. O düşüncelere önem vermiyordum ve kısa süre sonrada kurtuluyordum hamd olsun. O tür düşüncelerde eğer kendinden şüphe edersen kaybedersin. Eğer kalbinle beynindeki düşünceleri karşılaştırır ve benim gerçek düşüncem bu o değil dersen kazanırsın. Çünkü dini konularda takıntılar insanı çok daha fazla yıpratıyor, diğer takıntılara göre... Şuan sadece bu takıntım aklıma geldi. Diğerleride geldiği zaman yazarım...

negatif
12-10-2008, 03:13 PM
teşekkürler sevdenur:D:D

*luna*
26-10-2008, 10:22 PM
merhaba arkadaşlar bende bi süredir bununla ilgili sorunlar yaşıyorum o kadar takılıyorum ki bazı şeylere bu yüzden işlerimin aksadığı oluyo çoğu zaman ve bu çok sinirimi bozuyo daha önce hiç uzmanla fln görüşmedim ama baya bi araştırdım bunu sanırım bende ileri derecede okb hastasıyım

negatif
26-10-2008, 11:34 PM
merhaba arkadaşlar bende bi süredir bununla ilgili sorunlar yaşıyorum o kadar takılıyorum ki bazı şeylere bu yüzden işlerimin aksadığı oluyo çoğu zaman ve bu çok sinirimi bozuyo daha önce hiç uzmanla fln görüşmedim ama baya bi araştırdım bunu sanırım bende ileri derecede okb hastasıyım
neden bir uzmanla görüşmedin?hoşgeldin bu arada..

paradox
26-10-2008, 11:42 PM
neden bir uzmanla görüşmedin?hoşgeldin bu arada..

Canim senin bir gorusmen vardi, naptin gide bildinmi nasil gecti?

negatif
27-10-2008, 12:27 AM
Canim senin bir gorusmen vardi, naptin gide bildinmi nasil gecti?
gittim ama arabayla..otobüse binemedim..yolculuk süperdi de doktorun söyledikleri yetmedi ya..hastaneye yat istersen falan dedi..bilmiyorum ne olucak ilerde..sağol canım benim

*luna*
27-10-2008, 12:23 PM
ben bi uzmanla görüşmedim çünkü benim ailem biraz farklı psikolojik şeyleri hastalık olarak görmüyolar bunun gereksiz olduğunu düşünüyolar ve anlattığım zaman sadece ailem değil çevremdeki birçok insan aman ne var ki sanki bazen benim de öyle oluyo deyip geçiştiriyolar...benim abarttığımı dikkat çekmeye çalıştığımı düşünüyolar ama ben gerçekten hiç iyi değilim...bu saplantılarım biraz daha böyle devam ederse artık kendim gidip bi uzmanla görüşmeyi düşünüyorum

9 ŞUBAT
27-10-2008, 12:52 PM
ben bi uzmanla görüşmedim çünkü benim ailem biraz farklı psikolojik şeyleri hastalık olarak görmüyolar bunun gereksiz olduğunu düşünüyolar ve anlattığım zaman sadece ailem değil çevremdeki birçok insan aman ne var ki sanki bazen benim de öyle oluyo deyip geçiştiriyolar...benim abarttığımı dikkat çekmeye çalıştığımı düşünüyolar ama ben gerçekten hiç iyi değilim...bu saplantılarım biraz daha böyle devam ederse artık kendim gidip bi uzmanla görüşmeyi düşünüyorum

geçmiş olsun .
ne yazıkki insanlar ruhsal sorunlar konusunda çok bilgisizler ,durum böyle oluncada ileride ne tur sonuçlar çıkabilecegini kestiremiyorlar ,benim size tavsiyem daha fazla beklemeyip en kısa zamanda bir uzmana gitmeniz böylece hastalık fazla ilerlemeden gerekeni yapmış olursunuz .

*luna*
27-10-2008, 12:59 PM
çok teşekkürler 9 şubat
yeni bir üniversite öğrencisiyim ilk defa ailemden ayrı uzak bir şehirde yaşıyorum ve bu bendeki sorunları artırmaya başladı yani artık bi uzmanla görüşmem şart oldu

9 ŞUBAT
27-10-2008, 01:02 PM
çok teşekkürler 9 şubat
yeni bir üniversite öğrencisiyim ilk defa ailemden ayrı uzak bir şehirde yaşıyorum ve bu bendeki sorunları artırmaya başladı yani artık bi uzmanla görüşmem şart oldu

hayırlı olsun başarılar dilerim , alieden uzak olmanın bir çok sıkıntıları var ne yazıkki zaman içerisinde yavaş yavaş alışacagını umuyorum ,benim tavsiyem sorunları fazla kafana takmamaya çalış böylece daha kolay goguslersin durumunu ayrıca ,en kısa zamanda eger bulundugun yerde pskolog varsa ona yoksa milli egitim bakanlıgına baglı rehberlik araştırma merkezine başvurup destek almaya çalış .

*luna*
27-10-2008, 01:10 PM
:)teşekkür ederim

negatif
27-10-2008, 07:31 PM
doktora hemen git..takıntılar otomatik olarak birbirine eklenen halkalar gibidir..ilk halkayı yakalarsan önüne geçersin..süper işte üniversiteye de başlamışsın.düşündüğün takıntıları değiştirmeye çalış..istem dışı düşünceler geldiğinde hemen toparlanıp ne bilim ders çalış birşeyler yap..düşünce biçimini değiştirmeyi öğretiyor doktorlar sadece..gene iş biz takıntılılara düşüyor..doktorlarda bu konuda çok fazla bir şey yapamıyor çünkü akıl bozukluğu değil bir kişilik bozukluğu..biraz kişiliğn yapısıyla ilgili..bunu tamamen değiştirmek mümkün değil ama en azından bunu törpüleyebiliriz..obsesyonlarımızı beslememek lazım..elimizde geldiğince yerine koyma tekniğini uygulamalıyıız..ve kaybetmeyi de öğrenmeliyiz..eksiklerle yaşamayı insanları olduğu gibi kabul etmeyi ve takıntılarla barışmayı bilmemiz gerekiyor..çok zor biliyorum ama bunun başka yolu yok..

rockkk
27-10-2008, 10:10 PM
çok teşekkürler 9 şubat

tabiiki bi uzmandan yardım da alabilirsin..ama ilk üniversite zamanlarımı hatırlıyorum da,zor bi dönemdir.ilk ailem beni bıraktığında,içim kor gibi yanmıştı.arkalarından bakakalmıştım yapayalnız..hiçbilmediğim bi şehir,bilmediğim insanlar..odama girip o kdr çok ağlamıştımki.ben napıcam die dakikalarca ağlamıştım.ama zamanla alıştım.az bi zmn da değildi bu.takıntı konusunda ewt korkularım artmıştı,arkadaşlarım olsa da içimde tarifsiz bi yalnızlık duygusu vardı,eksiklik gibi bişeydi.alıştığım halde ağlardım bazı zmnlar şiirler yazardım gözyaşlarımla birlikte:)
zamanla ortama alıştım hatta ailemin yanına bile az gider olmuştum,takıntılar azalmıştı :) ama şimdi iyki o zorlukları yaşamışım diyorum inan bunu yaşamakla en büyük adımı atmış oldun hayatında.ailesiyle aynı ilde okuyan ark.larım başta rhtken şuanda zor durumdalar.kişilik adına hayattaki en büyük tecrübelerden biridir ayrı ilde üniversite okumak.kendini rht bırak,alışmaya bak,daha az düşünürsün birazda zmn lazım..o zor dönemi uzmandan yardım alarak da geçirebilirsin

yaren
31-10-2008, 09:17 PM
slm negatif sen ne yapıyorsun bu okb ile.nasıl baş ediyorsun?paylaşırmısın

yaren
31-10-2008, 09:26 PM
sevgili 9 şubat sen bu konuda bayağı deneyimlisin gibi geliyor gibi bana.ve sevgili rockkk sendende yardım bekliyorum.ne yapabilirim.bana yardım edin.okb yüzünden bir işe başlayamıyorum.canım sıkkın.şuan için doktora gidemem.ancak iki ay sonra gidebilirim.bu sürede ne yapabilirim?kendim çabalamaya çalışıyorm

negatif
31-10-2008, 09:44 PM
şimdilik hayat beynimin istediği düzen doğrultusunda gidiyor..tabi sorunlar var ama başedebiliyorum..çalışmak ve sevdiğim işi yapmak benim en güçlü antidepresanım..tökezlediğim çok oluyor.ama toparlanıyorum hemen..mesela bu hafta işimle ilgili sıkıntılar oldu dünyam sarsıldı..çok sinirliydim..yanlızken böyleyim..başkalarıyla iletişimi de şöyle kuruyorum..hümanist olmayan anlayışlı olmayan bütün arkadaşlarımı eliyorum..genelde maske kullanıyorum..iyiyim diyorum..beynimde bin tane takıntı dolaşırken o an konuştuğum insana ve muhabbete odaklanmaya çalışıyorum..eğer konsantrem hiç yoksa yanlız kalmak istediğimi direk söylüyorum..kırılan kırılır..hiç kimsenin kalbi sağlığımdan daha önemli değil..irademi kullanıyorum.ben biraz şaklabanımdır..bol bol geyik yapıyorum..ne kadar gülümsersem o kadar kar diyorum.en dibe vurduğumda kimsenin başını ağrıtmadan eve kaçıyorum.gömüyorum kafamı yastığa geçmesini bekliyorum..geçince gülümsemeye devam ediyorum.canımı yakanların canını yakıyorum.yakmayanların değerini biliyorum..gidene değil gelene bakıyorum..kendimi çok seviyorum..ama benim yaptığım en akıllıca şey rahatsızlığım doğrultusunda bir iş yapmak oldu..bu da sevdiğim bir iş olunca ballı kaymak oldu..çalışmak bence çok önemli..beni işim hayata geri döndürüyor..ama işimi kaybedersem bu kadar pozitif olur muyum bir okb li olarak muhtemelen olamam..ama o zaman da yeni bir iş kurarım kendime...bilmiyorum ben iyileşmedim..ama şartlarımı iyileştirdim

negatif
31-10-2008, 09:49 PM
sevgili 9 şubat sen bu konuda bayağı deneyimlisin gibi geliyor gibi bana.ve sevgili rockkk sendende yardım bekliyorum.ne yapabilirim.bana yardım edin.okb yüzünden bir işe başlayamıyorum.canım sıkkın.şuan için doktora gidemem.ancak iki ay sonra gidebilirim.bu sürede ne yapabilirim?kendim çabalamaya çalışıyorm
hastalığının bir işte çalışmak adına nasıl bir engeli var..ben aynı zamanda sf li olduğum için başkalarının yanında çalışamadım..durumu tam anlatırsan daha iyi olur

rockkk
31-10-2008, 10:03 PM
hangi sorunların var peki..yazarsan daha iyi olur..ben de doktora gitmedim kendim çabalıyorum.mesela bugün kafamda ayndınlatamdığım bi belirsizlik vardı..durup dururken o kdr sinirlendim ki..annemi kırdım..kafamda belirsizliği aydınlatamadığım sürece sinirliydim..beynim örümcek ağı gibi oldu çözülmeyecek zannettim deliriyo gibi oldum..biraz rhtlamaya çlıştım sonra başka şeylerle oyalandım..bişeylerle oyalanmak iyi geliyo..dua ederken sorun yaşıyorum başlayamıyorum yine bişeylerle oyalanırken daha rht ediyorum..yani nası diyim beynim sürekli istemsiz bişeyler yaptırıyo sürekli..bak mesela kumandayla kanal değiştiricem,tırnağımla 3 kez vurup öyle basıyorum bilmiyorum nie yapıyorum her şeye basarken parmak kullanırken böyle oluyo..böyle şeylerin var mı..bnm daa çok şey var ama anlatırsam uzar gider..

çocukken ilkokulda..yazılarımda her harf 2 kez üstünden geçiyomuşum..yani bi kere yazıyorum,ikinciye tekrr geçiyomuşum..yazım çokgüzel olduu için sonra öğretmen farketmiş..defterim kötü oluyodu,karalı karalı,kalın harfler..önceki yazdıklarıma bile bakarken dayanamıyodum tekrar geçiyodum çizgiler üst üste olmalıydı,arada boşluk kalmamlıydı..sonu gelmiyodu..biliyodum ama engel olamıodum..anneme söylemiş..hatta sorarlardı ark.larım nie böyle yapıyosun die..bilmem rht olamıyorum diyodum..öyle kalmıştı..

aklıma geldi yaw bi anda unutmuştum ben bunu..nys kfayı rht tutmaya çalışıp gamsız gibi olmaya çabalayınca biraz rht oluyor.kendini gamsız gibi hisset.çok düşünme yüz ifadelerinin farkında ol gözlerini iyi kullan bunları keşfettim şimdilik :) zor bi durum yaa hem okb sin,hemde olmamak için çabalıyosun zor yaşam bizim için zorr :)

rockkk
31-10-2008, 10:15 PM
sosyal zamanlarda olan durumumdan bahsedyim..bende negatif gibi aklımdaki takıntılarr bi köşede beni zorlarken kendimi o ana vermeye çabalıyorum bi şekilde..çok zor oluyor. beynim rht olmuyor bnu okb ler iyi anlarlar.bende gülüp eğleniyorum,normal hayatıma devam ediyorum.ama nasıl ediyorum die sorarsan,zorlukla..öyle değilmişim gibi göstermeye çalışıyorum,normalmişim,beynim rhtmış gibi..ama hep tetiktte olyorum psikolojik olarak..sürekli bi kygı halinde oluyorum..değilmiş gibi gösteriyorum bende yapıcak başka bişey yok..evde soluk alıyorum işte:) bi de gülümsemek faydalı oluor.gülmek..yüz ifadeni ve gözlerini iyi kullanmak..yüksek sesle konuşmak..bunlar sf içinde iyi gelior..

negatif
31-10-2008, 11:29 PM
obsesif takıntı saplantı demektir kompülsif bu takıntılara bağlı zorlantılar geliştirmektir..obsesifi olan biri takıntısıyla bir şeyleri yapmaya mecbur hissediyorsa kendini okb hastasıdır..bun engellemek için de tabi ki tedavi görür..kompulsif yaklaşımlar yoksa obsesyonu genede beyni meşgul eder ki başka düşüncelerle bunu bastırmaya çalışır..bu da bir zorlantıdır..tek başıma tedavi olmadım tabi ki..iyileşmediğimi söyledim zaten yukarda..doktorların hepsi bu senin kişilik yapın diyor..bundan kesin olarak tedavi olarak kurtulacağımın garantisi vermiyor..hem kişiliğn bu diyor hem herşey senin elinde diyor..açıkçası bu çok havada kalan bişi..sadece takıntılarımızı törpülemekte yardımcı olabiliyorlar..ben iyileşemeyeceğimi bildiğim için yaşam koşullarımı iyileştirmeye bakıyorum..bunu denedim ve işe yaradı çünkü..doktorların bana vermedikleri cevabı ben böyle buldum..çalışarak iyileştim..kafam dağıldı çünkü..takıntılarımı daha az düşündüm..tavsiye ederim okb lilere kendilerine amaç edinmelerini..ben bu hastalıktan tamamen kurtulabileceğine kesinlikle inanmıyorum..

negatif
31-10-2008, 11:34 PM
neden?açıkla o zaman obsesif olan biri mutlaka zorlantı geliştirir

negatif
31-10-2008, 11:40 PM
iyi beeeeeeeee:p

rockkk
01-11-2008, 02:26 AM
okb ile obsesif kişilik bozukuluğnu kariştirmayın.ben doktora gitmeddim kendim baş ediyorum diyorsanız siz okb hastası değisiniz.hiçbir okb hastası bu hastalıkla tek başina mücaele edemez.obsesif kişilk bozukluğu hasatalık değildir.

valla benim derdim bana yetmiş ztn..önemli olan geçici hastalık veya kalıcı bozukluk farkı değil,benim sorunumun ciddiyeti..basit görünen şeyleri yazdım buraya belki ama yazamadığım başka tuhaf şeyler var.eşyalara gözlerimle tuhaf sınırlar çiziyorum,onlara isim takıyorum,defalarca dönüp bişeye bakıyorum,gözlerimi kırpıyorum yetmiyo bi daha bi daha vs..vs..daha fazla da yazamam deli dersin.ben bunlar üzerine yaşıyorum tüm gün.burda çok bişey anlatmadım anlatamam daha doğrusu..doktora gidicem yakında ne olduğunu yazarım

obsesif bi kişiliğim ama KOMPÜLSİF üzerine yaşıyorum.

obsesif kişiliği geçtim beni rhtsız eden zirvedeki tuhaf eşi benzeri görülmemiş engel olamadığım kompülsiflerim ztn onların geçmesini istiyorum obsesif kişilik bozukluğunu ztn kbllendim

rockkk
01-11-2008, 04:03 PM
benim dediklerimi nie tekrarlıyosun kiiii ben obsesifim ve bunun sonucu kompülsiflerimin kurbanı olrak yaşıorum onlarla mücadele edemiyorum yani okb yim dedim ve tedavi olucam ne anladın ne çıkardın ne diyosun yaw?

negatif
01-11-2008, 08:17 PM
rockkk çalışıyor musun sen?ya da okuyor musun?

yaren
01-11-2008, 11:11 PM
sevgili negatif ben bir yerde çalışıyorm zaten.bana engel oluyor derken günlük hayat adına engel oluyor.yani takıntı yüzünden konsantre olamıyorum günlük şeylere dikkatimi zor topluyorm.allah'tan bir işim var.zaman geçiyor.takıntılarımı zorda olsa bir şkilde belli zaman diliminde unutuyorm.sürekli kendimi bir şeylerle meşgul etmeye çalışıyorm.ama kafam sürekli tetikte.gerginlik var üzerimde.kafama günde bin tane şey takılıyor.ama dağıtmaya çalışıyorm kafamı.bazen baş edebiliyorum.bazen teslim oluyorum.takıntı yaptığım şeyleri istemeyerekte olsa yapıyorm.beynim öyle istiyor.engel olamıyorm kendime.bir tane okb örneğini söyleyeyim:gün içinde yaptığım işler,gittiğim yerler kafama takılıyor.acaba doğru yaptımmı,işlerimi bitirdimmi,eksik kalan varmı,ya unuttuğum varsa.ve birde içimden bazen daha önce söylediğim kelimeleri tekrarlıyorum bastıra bastıra.okb bende yıllardır var.bazen çoğalıyor bazen azalıyor yokmuş gibi hayatımı etkilemiyor oluyor.o zamanlar rahatım.ama bir aydır yine kafayı yemek üzereyim.sürekli kafa yorgunluğu.ama ben inanıyormki çabayla ve doktor desteği ile hayat daha güzel olur.ve sizlerin desteği ile.benim gibi kimse yok derdim.ama baktımki çokmuş.sizlerle konuşmak ve beni anlayan birilerini görmek beni umutlandırdı.yoksa beni alayan yoktu.saçma şeyler derler diye kimseye anlatamadım.bu hastalığa teslim olmayalım.ben olmayacağım....belki üzerimden tam atamam ama hayatımı yönlendirmesine izin vermek istemiyorum.

yaren
01-11-2008, 11:16 PM
nihat kardeşsana sesleniyorum. sen insanları anlamıyorsun gördüğüm kadarıyla.başa gelmeyince anlaşılmaz bu durum.bari anlamıyorsun.bari insanlar saygı duy.takıldığın insanların sıkıntısı onlara yetiyordur zaten

yaren
01-11-2008, 11:20 PM
sevgili rockkk söylediğin şeyler için teşekür ederim.allah yardımcımız olsun.

negatif
02-11-2008, 12:03 AM
çok sevindim umutlu olmana..bu dveyi güdeceğiz başka çıkış yok.bende insanlarla konuştuğum zaman onun söylediklerini kendi söylediklerimi sürekli tekrar tekrar düşünürüm.ortada hiç bir şey yoktur..ama ben saatlerce bana söylenen bişeye kafa yorar yıpratırım kendimi..baktım olmuyor sinir olduğum insanları çıkardım hayatımdan.umarım birgün hepimiz tamamen iyileşiriz.hayatı olduğu gibi kabul etmeyi hiçbirşeyin mükemmel olamayacağımızı o inatçı çocuk beynimize öğretmemiz lazım..bunu ancak biz yapabiliriz.çalışmak bir işle meşgul olmak okb nöbetlerini uyutuyor.böylece rahatlıyorum

rockkk
02-11-2008, 12:16 AM
sevgili rockkk söylediğin şeyler için teşekür ederim.allah yardımcımız olsun.

rica ederim cnm.geçmiş olsun.

rockkk
02-11-2008, 12:20 AM
ya git tedavi ol da bizde rahatlayalım.

:D sağol ya.umarım.ben rht olayım yeter bana:D

negatif
02-11-2008, 12:59 AM
negatifçim;) ben bu yaz mezun oldum öğretmenim..kpss ye hazırlanıyorum şu anda..yüksek bi puan almam gerekiyo malesef diğerlerine oranla..üniversite son snfta da çalışamamıştım geçen sene yani..aynı anda iki iş yapamıyorum verimli olamıyorum malum konuştuğumuz rhtsızlıktan dolyı..ama iş başvurusunda da bulundum geri dönerlerse duruma göre bakıcam..
oky..dilerim sınavını verirsin.zaten bu kpss yüzünden öğretmenler çok mağdur oluyor biliyorum..dersane destekli çalışırsan eminim olur..bölünmemekle iyi yapmışsın..

PinkPrincess
10-02-2009, 05:43 AM
Selam ben geldim.senelerdir okb ile savaşıyorum.sayısız ilaç,sayısız doktor denedim.xanax,cipram,laroxil,anafranil,tranko buskas,paxera...hala da tedaviye devam ediyorum.çok şey öğrendim zamanla,doktorlar kadar oldum nerdeyse...bundan kurtuluşu yok bunu anladım.ilaçlar hafifletiyor.bırakınca tekrar başa dönüyorsun.bir de tanımadığın insanlara(psikiyatristler)laf anlat..sıkıldım artık.Allah herkese şifa versin diyorum başka da birşey diyemiyorum...

9 ŞUBAT
10-02-2009, 06:17 PM
Selam ben geldim.senelerdir okb ile savaşıyorum.sayısız ilaç,sayısız doktor denedim.xanax,cipram,laroxil,anafranil,tranko buskas,paxera...hala da tedaviye devam ediyorum.çok şey öğrendim zamanla,doktorlar kadar oldum nerdeyse...bundan kurtuluşu yok bunu anladım.ilaçlar hafifletiyor.bırakınca tekrar başa dönüyorsun.bir de tanımadığın insanlara(psikiyatristler)laf anlat..sıkıldım artık.Allah herkese şifa versin diyorum başka da birşey diyemiyorum...

aramıza hoş geldiniz ,geçmiş olsun .
bu konuda size bir şey dememe gerek yok zaten siz oldukça tecrube kazanmışsınız ,yapılacak en iyi şey bence okb yi fazla kafaya takmamak ,kabullenmek böylece çok daha rahat olur hayat .

amygdala
10-02-2009, 07:20 PM
merhaba.foruma bugün üye oldum.ben okb hastası yakınıyım.o yüzden hastalığı yakından takip etme şansım oldu.yakınım bir buçuk ay önce paxil ve zyprexa ile başladı.ama paxil 30 mg olduğunda başını kaldıramıyordu.bütün gün uyuyordu.daha sonra paxili aşamalı olarak kesip akupunktur tedavisine başladık.daha üçüncü seanstayız.rahatladığını söylüyor.umarım işe yarar.sentetik ilaçların geçici işe yaradığına inanıyorum.bağımlılık riski işin cabası.umarım tercihimizden pişman olmayız.hepinize acil şifalar diliyorum.

karanfil
13-02-2009, 02:01 AM
ben de okb liyim hemde 12 yıldır bende çok kötü günler yaşadım daha sonra yine konuşuruz çok şükür şimdi eskiye göre daha iyiyim

PinkPrincess
13-02-2009, 02:29 AM
Arkadaşlar manyetik dalga tedavisi hakkında fikirlerinizi merak ediyorum...

inkıraz
05-04-2009, 06:59 PM
Merhaba arkadaşlarYeni bir sınıfa kayıt olmuşçasına bir başlangıca benzedi bu giriş. Yıllardır hayatımı , aklımı, zihnimi, algımı, herşeyimi kuşatan bu adı konulmamışlık yok sa OKB mi? Doğrusunu isterseniz temizlik ve kontrol takıntıları yok ama iş düşünceye gelince durum korkunç.... En başta ölüm, din inanç, iman ile ilgili korkunç ikilemler ve bunlara eşlik eden korkular... Ve saplantılar, anlamsızlık, bayağılık, mutsuzluk ve tatminsizlik.... Kısa bi psikiyatrist macerasından sonra bıraktım mücadeleyi... Nedir bu? ne ne ne

omega
23-04-2009, 11:59 AM
bende obsesifim 9 yıldır mucadele ediyorum ama nafile
tıbbın bu kadar zayıf olduguna inanamıyorum

pınar ayça
23-04-2009, 12:46 PM
ben de obsesiftim ama şuan okadar deilim haplardan mıdır nedir 6 senedir mücadele veriyorum hayırlısı ..

ataserr
22-05-2009, 11:30 PM
Arkadaşlar merak ediyorum bu el yıkama olayından tamamen sıyrılan biri var mı aranızda?Eğer başardıysa nasıl?Umumi wc leri kullanmak ne zordur temizlik takıntısı olanlar için.Para da kan görmek,kanlı mendile basmak,prezervatife basmak,umumi wc lerdeki beyaz lekeleri sperm kırmızı lekeleri kan olarak görmek,paçalarının yere değip değmediğini kontrol etmek,tükürüklere basmadan yürümeye çalışmak,lavabolarda elini yıkarken aynı anda bi yere değmemesine dikkat etmek,değmese bile değmiş gibi hissetmek,tokalaştığın insanların ellerinde yara veya kan olup olmadığını kontrol etmek,edemeyince "eliniz kanıyor galiba" diyerek gerçekten kanayıp kanamadığını görmeye çalışmak,şirketlerdeki ortak kullanılan araçlarda senden önce aracı kullananın burnunu karıştırdığını gördüğün halde ondan hemen sonra aracı kullanmak zorunda olmak,(burnunu karıştıranlardan nefret ediyorum.Hele sonra ellerini yıkamayanları dövmek lazım :) )otobüste yanına oturan kişi erkekse kolunda yara bere vardır diye değmemeye çalışmak bayansa "acaba ben bu kızın koluna değip cinsel istismar mı yapıyorum?" diye iyice cama yapışmak,yolda yürürken kolunda,elinde yüzünde birden bire ıslaklık hissedip "kim tükürdü" diye apartmanlara çevreye dövecekmiş gibi bakmak( bu arada geçen ay bi dershanenin önünden geçerken gerçekten tükürdü veletler :) ....... gülüyorum ama ne zor be kardeşlerim!

MUTSUZLUK
25-05-2009, 01:19 PM
Haklısın negatif.güzel ama yapamıyorum işde.insanları olduğu gibi kabul edemiyorum.

MUTSUZLUK
25-05-2009, 01:32 PM
doktora hemen git..takıntılar otomatik olarak birbirine eklenen halkalar gibidir..ilk halkayı yakalarsan önüne geçersin..süper işte üniversiteye de başlamışsın.düşündüğün takıntıları değiştirmeye çalış..istem dışı düşünceler geldiğinde hemen toparlanıp ne bilim ders çalış birşeyler yap..düşünce biçimini değiştirmeyi öğretiyor doktorlar sadece..gene iş biz takıntılılara düşüyor..doktorlarda bu konuda çok fazla bir şey yapamıyor çünkü akıl bozukluğu değil bir kişilik bozukluğu..biraz kişiliğn yapısıyla ilgili..bunu tamamen değiştirmek mümkün değil ama en azından bunu törpüleyebiliriz..obsesyonlarımızı beslememek lazım..elimizde geldiğince yerine koyma tekniğini uygulamalıyıız..ve kaybetmeyi de öğrenmeliyiz..eksiklerle yaşamayı insanları olduğu gibi kabul etmeyi ve takıntılarla barışmayı bilmemiz gerekiyor..çok zor biliyorum ama bunun başka yolu yok..

evet haklısın.ama maalesef insanları olduğun gibi kabel edemiyorum.o yüzden birçok takıntılara yer veriyorum.bende istemiyorum takmak. Aman boşver demek istiyorum.ama olmuyor

hayalsiz
01-06-2009, 06:52 PM
ilk defa bir çoğunluk içinde obsesif olduğumu söylemek oldukça ürkütücü...sanal bile olsa insanların sana garip bi şekilde bakıcagnı görebiliosn sanki yıllarca bunu saklamak garip takıntıları önlemeye çalışırken yaptıgn abuk subuk hareketlerin en yakınların tarafından görülmesini önlemek ne zorsa şuan bunu yazmakta o kdr zor belki de...yıllardır obsesifim küçük yaştan beri takıntılarım arttıkça arttı sadece bi alanla sınırlıyken başka takıntılarla birleşip kabusum halini aldı...ve aldığım ilaçlar beni biraz olsa huzurlandırsa da yan etkileri daha kötü bi duruma soktu beni ilaçların yan etkileri yüzünden çarpıntı vs... paniklemeye başladım panik atak belirtileri başladı bi hastalıkla uğraşmak zorundayken başka bir hastalığın korku çemberine girdim hala ilaçsız hayatıma devam ediyorum ama o kadar yorulmuşum ki artık insanlara katlanamıyorum insan bi yerden sora ailesine sevgilisine en yakın arkadaşlarına zarar veriyo agresifleşiyo kendine bile katlanamıyo ve bunu OBSESİF OLMAYAN ANLAYAMAZ çok zor anlaması...bazen dilimin ucuna geliyo söylemek çevreme ama anlaşılmıcagmı bildgm için susuyorum sanki beynim çöp kutusu gibi o kdr gereksiz şey üretiyo ki artık bu takıntılar o kdr çok yer kaplamış kiii normal yapılması gerekenleri unutuyorum boş kalmamaya kendimi dinlememeye çalışıyorum yalnızlıktan korkar hale geldim hayatı o kdr çok severken takıntılarm yüzünden hayattan korkar hale geldim benim durumumda olan arkadaşlara tavsiyem boş kalmamaya kendinizi dinlememeye çalışın düşünmeyin çok fazla tiyatro müzik ya da başka bi etkinlik bulup başka yönlere kayın ne kdr çok boş vakit o kdr çok takıntı

suçiçegi
02-06-2009, 02:12 AM
selam arkadaslar bende forma yeni üye oldum 10 yıldır okb hastasıyım bunu yaşayan bilir yaşamayana anlatmak o kadar zordurki ve o kadar kolay gelirki insanlara takma kafana demek bıktım bu sözden artık takma kafana,bosver gibi basit sözleri duymaktan nefret ediyorum.. içimdeki huzursuzluktan sebepsiz moral bozukluklarından skıntılardan yoruldum artık.31 yasındayım 10 yıldır mücadele ediyorum en son olarak prozax kullandım ama yinede bi degişiklik yok ne ben degişiyorum nede içimdeki sıkıntılardan takıntılardan kurtulabiliyorum. derdi veren şifasınıda verir inşallah kurtuluruz bu hastalıktan...

ebru hanım
13-07-2009, 10:56 AM
selam arkadaslar bende forma yeni üye oldum 10 yıldır okb hastasıyım bunu yaşayan bilir yaşamayana anlatmak o kadar zordurki ve o kadar kolay gelirki insanlara takma kafana demek bıktım bu sözden artık takma kafana,bosver gibi basit sözleri duymaktan nefret ediyorum.. içimdeki huzursuzluktan sebepsiz moral bozukluklarından skıntılardan yoruldum artık.31 yasındayım 10 yıldır mücadele ediyorum en son olarak prozax kullandım ama yinede bi degişiklik yok ne ben degişiyorum nede içimdeki sıkıntılardan takıntılardan kurtulabiliyorum. derdi veren şifasınıda verir inşallah kurtuluruz bu hastalıktan...

aynı durumdayım.32 yaşındayım ve takıntılarımdan kurtulamıyorum.en son en sevdiğim arkadaşımı araya araya bunalttım.ve artık benimle görüşmek istemiyor.açıköğretime taktım 9 yıl oldu.ama bu sene doktorumu dinledim açıköğretimi bıraktım.içim içimi yiyor.savaşmak çok zor bu takıntılarımla

ebru hanım
14-07-2009, 09:41 AM
Obsesyon (saplantı) yineleyici, ısrarlı, anksiyeteye neden olan, istenmeden gelen benliğe yabancı (ego distonik) düşünce, dürtü ya da düşlemlerdir. Kompulsiyon ( zorlantı) ise; obsesyonları kovmak için yapılan, yineleyici, kişinin kendini yapmaktan alıkoyamadığı davranışlar ya da zihinsel eylemlerdir. Kişi obsesyonlarını kendi zihninin bir ürünü olarak görür, mantıksız ya da saçma olduğunu bilir. Kompulsiyonlar ise obsesyonun doğurduğu anksiyeteyi azaltmak amacıyla yapılır, gerçekle ilgisi yoktur, belirgin olarak abartılıdır, geçici rahatlama sağlar. Obsesyonu etkisizleştirmeye yöneliktir. Obsesyon ve kompulsiyonlar kişinin zamanının harcanmasına, günlük işlerin aksamasına, toplumsal ve mesleki işlevselliğin bozulmasına yol açar.

Ortalama başlangıç yaşı 20’li yaşlardır. Yaşam boyu yaygınlığı %2-3 dolayındadır., Çoğu zaman sinsi başlar, süregen alevlenip yatışan bir gidişi vardır. Bu alevlenmeler stresle ilişkili olabilir.

Oluş nedenleri içinde biyolojik nedenler önemli bir yer tutmaktadır. Sağaltımında kullanılan serotonin gerialım inhibitörlerinin etkili olması, bozuklukta serotonerjik dizgenin rolü olduğunu düşündürmüştür. Beyin görüntüleme çalışmalarında özellikle kaudat çekirdekte küçülme olduğuna ilişkin bulgular vardır. Kalıtımsal çalışmalarda OKB’li hastaların birinci derece yakınlarında 5-10 kat daha fazla benzer hastalık öyküsüne rastlanmaktadır.

Klasik psikoanalitik kurama göre anal döneme gerileme ana düzenektir. Bu dönem özellikleri (cimrilik, kararsızlık, aşırı düzenlilik, titizlilik, inatçılık) bu kişilerde sık görülür. Bu kişiler büyüsel düşünceleri yoğun olan, katı ve cezalandırıcı üstbenlikleri olan kişilerdir. İzolasyon, yap-boz (undoing), karşıt tepki kurma (reaksiyon-formasyon), yer değiştirme sık kullanılan savunma düzenekleridir.

sellin
17-07-2009, 07:09 PM
Bu hastalığa maruz insanlar genelde kendileriyle savaş halindedirler yani hiç birşeyi kabul etmezler birşeyi ilk önce güzel olarak kabul ederler sonra y deiglse ya aslında çok kötü birşeyse ya kötü birrşey demek istemişse gibi sanki kendin düşmanınmış ve hiç birşey dogru degilmiş gibi süregelen sinirlilik aglama istedgi saçma oldugunu bildigi halde geçici bir rahatlama için yapılan bir sürü davranışlar aslında bu davranışlar tekrarlanmayınca rahtlanılacagı bilinir ama beynin dört bir taraftan üstüne gelince yapılması kaçınılmayan davranışlar şüphe kurma hiç bir şey iyice kurcalanıp eşilmeden dogrumu degilmi veyada birine 3 kere onaylatılmadan kabul edilmez bire de insanlar hangi konuyla meşgulse o ara veyada hangi konu canını sıkıyorsa o konu kaçınılmaz hedefidir vb....

JimMorrison
26-07-2009, 05:23 AM
Arkadaşlar öncelikle merhaba,

Neden daha önce farkedememişim bu forumu bilmiyorum : )

Uzun zamandan beri bu hastalıkla malesef (!) yaşayan biri olarak, yazıma şöyle başlamak istiyorum. Bazı arkadaşlarımız bu hastalığı genellemişler. Yani; "OKB'liler şöyle yaparlar, böyle ederler..." falan filan diye. OKB, ciddi boyutlara ulaştığında insanın hayatını karartabilecek, daha büyük sorunlara yol açabilecek bir hastalıktır ve herkeste farklı şekillerde görülebilir.
Kimine saçma gelen takıntılar, mantık duvarımızdan geçiremediğimiz savlar, düşüncelerdir bizim için.

Herşeyden önce, bir doktor teşhisi olmadan kendinize Obsesif Kompulsif Bozukluk tanısı koyamazsınız. Neyse bu bilinçli konuşma geyiğini bir yana bırakıyorum...

Yaklaşık 3 senedir bu hastalıktan muzdaribim. 1 sene kadar psikiyatr kontrolünde tedavime devam ettim. Küçük de olsa faydasını gördüm ama, okuldu, sınavlardı, yaklaşık 6 aydır tedavim durmuş durumda.

Hayat nasıl geçiyor derseniz, hastalıkla bağlantılı olarak genelde okula bile gitmediğim zamanlar oluyor. Evde kapanıp ders çalışmayı yeğliyorum. Eskiden yaşadığım "Eve ayakkabıyla girmeme" takıntısı, bugün başıma çok daha büyük sorunlar açtı. Hayat inanılmaz zor. Dahası, etrafımda ki insanlar büyük zarar görüyorlar. Dolayısıyla üzerimde büyük bir baskı var.

Bu biraz çığ gibi. Hatta ne birazı, bu resmen çığ gibi büyüyen bir hastalık! Durduramazsam, hayatım büyük ihtimalle mahvolacak.

Kimi zaman kafama taktığım şeyler, kafamda o kadar büyüyor ki, beni rutin işlerimden alı koyuyor. Öylesine sinirimi bozuyor ki, inanılmaz bir ümitsizliğe kapılıyorum.

Yukarıda da belirttiğim gibi, öğrenciyim. Evimize doğru düzgün pek kimse giremiyor benim bu hastalığımdan ötürü. Ailemin bu konuda ki fikirlerine gelince... Ailemin beni suçladığını düşünmüyorum, onların da canına tak etmiş durumda sadece.

Bugün düşündüğümde, aslında çok küçük yaşlarımda aslında bu hastalığın baş göstereceği belliymiş gibi geliyor. Çocukluğumda yaşamış olduğum takıntılarım, ümitsizliklerim vs.

Uzun zamandır, insanların benim düşündüklerimi neden saçma bulduklarını düşünüyorum. Hatta o kadar çok düşünüyorum ki son zamanlarda; araba kullanırken, kitap okurken ve hatta ders sırasında bile...
Sonunda şunu farkettim ki; aslında benim mantıklı bulduğum şeyleri, etrafımda ki çoğu insan saçma buluyor. Yani toplum tarafından doğru diye nitelendirilen bazı şeyler, benim için aslında çok mantıksız. İşte bu noktada, diğer insanlara karşı kendi düşüncelerinizi korumak için bir savaş ortamına giriyorsunuz ve bu sizde bir takıntıya sebep oluyor.

Şöyle bir örnek vereyim... Psikiyatristimle terapi esnasında şu tip konuşmalar sıklıkla geçiyordu.

Ben: İnsanlar bla bla yapmazlar/etmezler ya da yaparlar/ederler anlayamıyorum ?!?
Psikiyatrist: Niçin anlayamıyorsunuz, ama doğru olmayanın bu olmadığını biliyorsunuz!
Ben: Bilmiyorum, daha önce de söylediğim gibi bu sadece bir gözlem. Mantığım kabul etmiyor bunu malesef.

Demek istediğim, genelde ortada bir düşünce bozukluğu oluşuyor hastalarda. Yani takıntılarının esaretinde gerçekleştirmiş oldukları eylemler, aslında yanlış ya da eksik bir düşüncenin sonucu.

Kendimi bildim bileli, hep birşeyleri kafaya taktım. "Amaan ne olacak, boşver" dediğimi hatırlamıyorum diyebilirim. İnanılmaz sıkıcı bir durum. Zaman zaman intiharı da düşündüğüm oldu. Bu düşünceye her kapıldığımda, hemen doktorumu aradım. Sonuç yine olumsuz. Çok şükür henüz intihar girişiminde falan bulunmadım, ama hayat ne gösterir bilemiyorum. Bende ki bu takıntılar bazen panik atağa dönüşüyor. Bu panik atak anları, hayatımın en acı verici anları benim için. Ha bunları niye anlatıyorsun derseniz, amacım sadece ve sadece olayın ciddiyetini belirtmek.

Nihayetinde, OKB; bir hastalıktır ve fizyolojiktir. Yani beynin içinde ki hormon mu denir, salgı mı denir herneyse onunla ilgili bir olaydır. İlaçla tedavi bu yüzden çok önemlidir. Malesef bu tip ilaçlar çok ağır olduğundan, tedavilerde başarısızlık olasıdır. Ben uzun zamandır ilaç kullanamıyorum, inatla reddediyorum. Bazı ilaçlar beni sabahtan akşama kadar uyutuyor, bazısı da 30-35 saat hiç uyutmuyor. Kimi titreme yapıyor, diğeri başka bir yan etki yapıyor. Bu yüzden ilaçlara karşı ciddi bir psikolojik bağışıklık kazandım diyebilirim. Asprin bile alamıyorum bu yüzden :)

Bu hastalık konusunda deneyimliyim diyebilirim. Uzun süre araştırdığım için ciddi bir birikime sahibim. Umarım fikir paylaşımında bulunmaya devam ederiz.

Son olarak bu hastalıktan muzdarip herkesin hayatı ne kadar zor tahmin edebiliyorum. Herkese geçmiş olsun diyor, huzurlarınızdan ayrılıyorum.

Sevgiler, saygılar...

meleknur1
07-08-2009, 05:11 AM
herkeste olan durum ama bellı derecede tutmak lazım

canturk54
20-09-2009, 03:22 AM
Mrb arkadaşlar ben foruma yeni katıldım. Bu hastalıktan çok çekmiş ve halada çekmekte olan biri olarak beni yalnızca sizler anlarsınız. En önemli iki etkisi öss sınavında 20 puan daha az almam ve kız arkadaşım ayrılmama onu çok aramamın etkili olması oldu

Bu hastalıkla tanışmam 18 yaşlarında oldu ama sonra anladımki aslında küçüklüğümden beri bende varmış şu ana kadar yaşadığım acıların sebebi büyük oranda okb imiş. 5 senedir bu hastalıkla ciddi manada savaşıyorum 2 tane doktor değiştirdim 2 yıl ilaç tedavisi gördüm ama iyileşmedim.anladım ki bu hastalığın kesin bir çaresi yok çoğu hasta ilaç tedavisine cevap vermiyor benimde umudum azalıyor gittikce zaman zaman yeniyorum artık gailba dediysem de hep başa döndüm ve kesin olarak kurtulamadım bu illetten.

Benim takıntılarım şüphe, saldırganlık ve dini takıntılar.Bu şüphe öle bir şüphe ki kendimden dahi şüphe etcem neredeyse. Şüphenin gerçekten şüphe anlamına geldiğini dahi sorguluyorum bu konuşma dilinde ve yazı dilinde çok etkili oluyor. Örneğin biri bana kitap dediği zaman zihnimde oluşan anlamı sorguluyorum ben kitabın o anlama geldiğini nasıl öğrendim ? zihnimde anımsadığım kitap anlamı doğrumu ? doğruysa ben bunun o anlama geldiğini nasıl bilebiliyorum ne zaman öğrendim ne zaman öğrendiğimi hatırlamıyorum öyleyse nasıl emin olabiliyorum? gibi takıntılarım var kitap okumak film seyretmek eziyet

Saldırganlık takıntım ise sevdiklerime zarar verme korkusundan kaynaklanıyor evde bir bıçak gördüğüm zaman sanki elimde olmadan istemdışı anneme babama saplıcakmışım gibi hissediyorum ve bu bana çok acı veriyor. dini takıntılarım ise imanla ilgili akıl almaz sorular biçiminde ortaya çıkıyor. Tam kendimi mutlu hissettiğim zaman ben şimdi mutluyum ama mutsuz olan acı çeken bir sürü insan var bu adalet değiL bu benden elbet çıkar gibi saçma sapan sorularla güzellikleri dahi yaşayamıyorum.

Bu hastalıkla ilgili iyi bir bilgi birikimim var burada aynı derdi taşıyan insanlarla fikir alışverişi yapmak herşeyden önce dertleşmek güzel umarım birbirize faydası dokunan sohbetlerde bulunuruz. Asla pes etmek yok asla vazgeçmiyeceğiz yaşamaktan yenilmeyeceğiz.Allah hepinizin yardımcısı olsun

Bu arada hepinizin bayramını en kalbi duygularla kutlarım.

power
20-09-2009, 04:38 AM
obsessif kompulsüf bozukluk
obsessif kompulsüf nevroz
obsessive–compulsive disorder
saplantı zorlantı bozukluğu
okb
vesvese
bela
müsibet
kafamdaki şeytan
beynimdeki düşman
deliliğin sınır çizgisi
delilik bir adım ötesi
korku
kaygı
panik
bunaltı
sıkıntı
dert
keder
sebep
ah vah
kısır döngü
daralan çember
aynı nakarat
zindan
kader

surrender8.
05-10-2009, 11:55 PM
Çok zor gibi dimi evet yaşam çok zor bir obsesifliye ,isterseniz yanına depresyonda ekleyin olmadı hipokondriaziz de ekleyebilirsiniz durum gercekten dibe vurmanında ötesinde gerci bu yazdığım seyler başlıklar halinde uzar.Arkadaşlar öncelikle size sunu sölim biraz kişilik yapısı birazda kimyasallarla ilgili bunu unutmayın. Evet tedavisi var ilaç vs... ama etkisi kısa ve gecicidir Vücut tolere etmeye başlıcaktır ilacı er yada geç ilk haftalardaki rahatlığı sonraki ardı sıra gelecek markaları farklı işlevleri aynı olan ilaçlardada daha az etkili ve daha az yararlı hatta yararsız olarak yaşarsınız.Bence yaşama tutunmayı asla bırakmayın, kalabalık ortamlara sıkılsanızda girin, içinizden muhabbet etmek gelmıyorsa zorlayın muhabbet edın kafanız içinizdeki sesi yada zorlantılarla uğraşsa dahi muhabbet edin etrafınızı inceleyin eskiden olduğu gibi, evet beynınızde baskıda hissedersiniz oksijensiz kalıyomus gibi bunun yanında baska etkileride olucaktır bu bozukluğun ama ne yaparsanız yapın zorlamayın kendinizi kurtulmak ve iyileşmek için bile zorlama fazla sadece kafanı duygularını ve hayatını yaşama bağla eğer kurtulmak için çabalarsan er yada geç bu sefer farkında olmadan kendini kasacaksın ve olduğun yerde sayacaksın son sözüm arkadaşlar FARKINDALIK şuan nerdeysen yada ne yapıyorsan farkına var.zamanın farkına var ve iç görünü geliştir zamanla daha yararlı olucak Çok önemli bir not psikiyatri servisleri yada doktorlar nereye gidersen git tek farkları yüzlerindeki tebessümlerdir gerisi sana kalmıs yine ilaç yazacaktır herzaman yazacaktır bunu unutma derman kendinde zaten hayatta pek uzun değil elbet buda gelir gider: ) de gec ...Mutlu günler

paradox
06-10-2009, 09:47 PM
Çok zor gibi dimi evet yaşam çok zor bir obsesifliye ,isterseniz yanına depresyonda ekleyin olmadı hipokondriaziz de ekleyebilirsiniz durum gercekten dibe vurmanında ötesinde gerci bu yazdığım seyler başlıklar halinde uzar.Arkadaşlar öncelikle size sunu sölim biraz kişilik yapısı birazda kimyasallarla ilgili bunu unutmayın. Evet tedavisi var ilaç vs... ama etkisi kısa ve gecicidir Vücut tolere etmeye başlıcaktır ilacı er yada geç ilk haftalardaki rahatlığı sonraki ardı sıra gelecek markaları farklı işlevleri aynı olan ilaçlardada daha az etkili ve daha az yararlı hatta yararsız olarak yaşarsınız.Bence yaşama tutunmayı asla bırakmayın, kalabalık ortamlara sıkılsanızda girin, içinizden muhabbet etmek gelmıyorsa zorlayın muhabbet edın kafanız içinizdeki sesi yada zorlantılarla uğraşsa dahi muhabbet edin etrafınızı inceleyin eskiden olduğu gibi, evet beynınızde baskıda hissedersiniz oksijensiz kalıyomus gibi bunun yanında baska etkileride olucaktır bu bozukluğun ama ne yaparsanız yapın zorlamayın kendinizi kurtulmak ve iyileşmek için bile zorlama fazla sadece kafanı duygularını ve hayatını yaşama bağla eğer kurtulmak için çabalarsan er yada geç bu sefer farkında olmadan kendini kasacaksın ve olduğun yerde sayacaksın son sözüm arkadaşlar FARKINDALIK şuan nerdeysen yada ne yapıyorsan farkına var.zamanın farkına var ve iç görünü geliştir zamanla daha yararlı olucak Çok önemli bir not psikiyatri servisleri yada doktorlar nereye gidersen git tek farkları yüzlerindeki tebessümlerdir gerisi sana kalmıs yine ilaç yazacaktır herzaman yazacaktır bunu unutma derman kendinde zaten hayatta pek uzun değil elbet buda gelir gider: ) de gec ...Mutlu günler

Sizi kutluyorum.Siz sorun odakli degil cozum odakli bir paylasimda bulunmakla bu sorunu yasayan arkadaslarimizada moral verip motivasyonlarini artirmak adina buyuk bir adim atmisiniz.

surrender8.
07-10-2009, 01:02 PM
Keşke herkez sorunları değilde çözümleri konuşabilse bende ilk zamanlar çözümden çok sorunlarla boğuşurdum. Hayatta çaresi olmayan tek şey ebediyet yani ölümdür.Bunun dışında inanın herseyin çaresi var ama ilk önce yaşadığının ve nefes aldığının farkına başlayarak güzel bir adım atacaksın pes etmek olmıcak asla başa dönsen bile olmicak .Şunuda sölim genelde bizimle aynı durumu yaşayan arkadaşlar eve çok kapanıyorlar ve iş hayatına fazla gelemiyorlar inanın ben hayatımın en kötü döneminde bile çalışmaya devam ettim ve özel bir süpermarketler zincirinde mağaza sorumlusuyum : ) ve ozamanlar şuanda olduğum kadar bilinçli değildim sen istersen başarı devam eder o yüzden yaşama bağlanmaya çalışalım zor olsada...

han84
23-11-2009, 04:54 PM
merhabalar arkadaşlar ne olur yardım edin!!!Ben 8 yıldır okb hastalığı teşhisi konan biriyim.Benim takıntım lisede bölüm seçimi ile başladı ve hala da iş hayatımda da devam ediyor o mesleği mi yapsam bunu mu yaapsam geleceğim nasıl olur falan bir sürü şey düşünüyorum ve elimdeki işimi de yapamıyorum bu çeşit okb si olan var mı acaba (MESLEK SEÇİMİYLE ALAKALI)ne olur yardım edin yaptığım her işi bırakıyorum başka iş yapmaya yöneliyorum ve yavaş yavaş batıyorum ne olur yardım edin ilaç kullanıyorum ama faydası yok...

ararat
23-11-2009, 08:17 PM
sanırım düşünmekten hiç bir şeye konsantre olamıyorsun.bu bende de var
ama doktoruna danışmalısın .şu ana odaklanamazsan hiç bir şey başaramazsın.

maymun
23-11-2009, 09:30 PM
ben de okb liyim.

Calipso
25-11-2009, 06:11 PM
Ben de Obsesif Kompusif problemi olan biriyim, 1 Yıl Önce Uzman yardımı aldım ve 6 ay boyunca antidepresan tedavisi gördüm.. %99 Oranında başarı sağlandı,yalnız son aylarda tekrar nüksettiğini düsünüyorum..

mehmet2009
28-11-2009, 12:06 AM
bende OKB yim. bir ilacı 1 ay ancak kullandım. şimdi yeni tedaviye başladım bakalım. bu gidişle sokağa çıkamyacağım...hayırlısı inş.. Allah cümlemize şifa versin...

luckyp
28-11-2009, 06:12 PM
merhaba.ben 16 senedir o.k.b. hastasıyım.ama 4 senedir tedavi oluyorum.cinsel obsesyonlarım var.herkese geçmiş olsun.

Banfif
28-11-2009, 06:19 PM
Benim hayatdaki tek takıntım sevdiğim insanları (aile bireyleri)kaybetme korkusu,hayal etmesi bile beni korkutuyor...

rosekuvars
29-11-2009, 01:13 AM
6 senedir yaşıyorum...hiç bir ilerleme göremiyorum.tam tersine..şu ilaçtan iyileşme görenlere ne kadar imreniyorum anlatamam.ben de hiç fayda etmedi de

Cengiz Albayrak
10-12-2009, 08:56 AM
Öncelikle herkese merhaba.Ben Cengiz.Ben de yıllardır OKB rahatsızlığı çeken birisiyim.Ben biraz kendi öykümden bahsedeyim.Yaptığım, söylediğim şeylerin beni küfüre (dinden çıkmaya) götürmesi düşüncesi oluşuyor.Ayrıca, aklıma gelen bu düşünceler bana mantıklı gibi de geliyor.Ancak OKB olduğumu biliyorum -teşhis de konulmuştu elbette- ve herkes gibi iyileşmek istiyorum.Bu başlığın altında bizleri olumlu, olumsuz etkileyen şeyleri, hastalığımız için etkisinin olduğunu düşündüğümüz tecrübelerimizi paylaşırsak, sağlıklı ilerleme kaydedebiliriz diye düşünüyorum.Bu site aslında bizim için çok kıymetli, çünkü bizimle aynı hastalığı taşıyan insanlarla kolayca biraraya gelmemize yardım ediyor.Bizim de bu imkanı en etkili şekilde kullanmamız lazım.
Benim hastalığım, böyle forumlara üye olup yazmama bile engel oluyordu, ancak bir hamle yapıp başardım.Somut olarak bir şeyler söylemek gerekirse, okb hastaları çok ayrıntıcılar takıntıları konusunda.Bunun farkına varmak, konunun özünden uzaklaşıldığını anlamak çok önemli.Bakış açısı değişmeli, yanlış bir bakış açısına sahip olunduğunun farkına varılmalı bence.Çünkü olaylara bakış değişmedikçe takıntılardan kurtulmak mümkün olmaz.Bu söylediklerim sizi ümitsizliğe götürmesin lütfen.Umarım akılla, birbirimize destekle ve sabırla başarırız bu söylediğimi.
Son olarak şunu söylemek istiyorum; bu başlığın altına diğer hastalara yardımcı olacağını düşündüğümüz şeyleri yazalım arkadaşlar.Belki bazı hastaların tecrübeleri, düşünceleri diğerlerine yol gösterici olabilir.

hergele79
10-12-2009, 01:57 PM
arkadaşın dediği üzere başlığa sahip çıkmak adına yazıyorum ve bu isteğe katılıyorum

her kim ki okb lidir veya okb sini yenmiştir yada okb hakkında bilgisi vardır lütfen buraya yazsın. neler yaşadığını, neler yaptığını, hangi tedavileri uyguladığını, hayatını nasıl etkilediğini, keşiflerini, anladıklarını, kavradıklarını, bildiklerini, hissettiklerini vb. her türlü paylaşımlarını bizlerle paylaşırsa müteşekkir oluruz.

Cengiz Albayrak
10-12-2009, 04:28 PM
Örneğin benim takıntım, beni bir şeyler yapmaktan alıkoyuyor.Ancak ben buraya yazarken, bu takıntımı dinlemiyorum.İnsan takıntısını dinledikçe, yaşamı sınırlanıyor.Takıntınızı dinlememek çok zor olabilir, benim için de öyle.Ancak galiba tek çözümümüz bu; yani güçlü olup, onu dinlememek, istediğini yapmamak.

Bu rahatsızlık, bir sabah uyanınca birden geçmiş olmayacak, insan tavrını değiştirmedikçe bu hastalık da onu bırakmıyor.Bu söylediklerim, lütfen sizleri ümitsizliğe düşürmesin, olayı doğru kavramak önemli olduğundan söylüyorum bunları.

Bu rahatsızlığa yakalanıp, atlatan bir arkadaşım bana, "sen onu dinlemedikçe o zayıflayacak, sen de o zayıfladıkça güç kazanacaksın" gibisinden bir şeyler demişti.Bu söylediğini göz önünde bulundurmak gerekiyor bence.

hergele79
10-12-2009, 08:33 PM
Örneğin benim takıntım, beni bir şeyler yapmaktan alıkoyuyor.Ancak ben buraya yazarken, bu takıntımı dinlemiyorum.İnsan takıntısını dinledikçe, yaşamı sınırlanıyor.Takıntınızı dinlememek çok zor olabilir, benim için de öyle.Ancak galiba tek çözümümüz bu; yani güçlü olup, onu dinlememek, istediğini yapmamak.

Bu rahatsızlık, bir sabah uyanınca birden geçmiş olmayacak, insan tavrını değiştirmedikçe bu hastalık da onu bırakmıyor.Bu söylediklerim, lütfen sizleri ümitsizliğe düşürmesin, olayı doğru kavramak önemli olduğundan söylüyorum bunları.

Bu rahatsızlığa yakalanıp, atlatan bir arkadaşım bana, "sen onu dinlemedikçe o zayıflayacak, sen de o zayıfladıkça güç kazanacaksın" gibisinden bir şeyler demişti.Bu söylediğini göz önünde bulundurmak gerekiyor bence.

evet yaklaşım bu şekilde olmalıdır. bu yöntem davranışsal yaklaşımın
"Maruz bırakma ve Tepki önleme( exposure and response prevention,
exposure and response prevention therapy" yöntemidir. düşünsel olarak da bunun okb nin gerçek olmadığı bilmek ve kavramak iyidir.

isa84
11-12-2009, 07:03 PM
arkadaşlar yazduklarınızı okudum ama hep karamsar şeyler yazmışsınız , bende 2004 senesinden beri okb liyim . okb nin temizlik din ve küfür ile ilgili olanlarını yendim hemde ilaçsız doktorsuz . aynı şekilde annemde kontrol takıntısı vardı oda yendi ama merkezde bi takıntım var onu yenemedim işte :( onun için doktora gidicem . size sormak istediğim bi kaç soru var cvp verirseniz sevinirim 1- kaçınız düzenli tedavi oldunuzda okb den kurtulamadınız ( ialcınızı yemenizi içmenizi yaşantınızı içine katarak yazarsanız ii olur ) ? 2- kaçınız depresyonla uğraşıyosunuz bunun yanında ?

Cengiz Albayrak
11-12-2009, 07:26 PM
İsa, ben düzenli tedavi oldum ve kurtulamadım.Belki üç seneden fazla ilaç kullandım.Lustral kullandım çoğunlukla.Hatta başka ilaç kullanmadım neredeyse.Anafranil kullandım mı diye düşünüyorum, tam emin değilim, ancak dediğim gibi kullanmış olsam da çoğunlukla Lustral kullandım.Şu anda da her gün 50 mg alıyorum.Sen küfür konusunu ilaçsız çözdün?

Bu arada msn adresim: tekstil@ymail.com , isteyen arkadaşlarla msnden de konuşabilirim.

isa84
12-12-2009, 06:54 AM
kardeş samimiyetle söylüyorum küfür takıntım geldi geçti aklıma geliyodu takmıyodum kafaya nie dersen sonunu düşünmüyodum aman diyodum napıym diyodum edersem ederim diyodum . dikkat ettiysen çoğu yaşadığımız okb de sonunu düşünmek var . örneğin birinin temizlik takıntısı var diyoki eer temizlemessem elimi mikrop kapar dio sonunda hasta olurum dio ölürüm dio belki , diğeri takip ediliyorum dio eğer beni yakalarsa bana bişey yapar dio vs vs yani bütün takıntıların bi sonucu var bize göre bizde o sonuçtan korktuığumuz için rahatsız oluyoruz . o sonuçla başedebilirsek sorun çıkmaz. . birde sana bi bilgi veriym SADECE ZİHİNDE OLAN OKB LER yani PRATİĞE DÖKEMEDİĞİN OKB LER KÜFÜR GİBİ , inancı sorgulamak gibi , DİĞER OKB LERE GÖRE DAHA ZOR GEÇİYOMUŞ . ÇÜNKÜ DİĞER OKB LERDE yani pratiğe dökülen okb lerde pratiği fiilen yapmıyarak yenebiliyosun . MESELA TEMİZLİK OKB Sİ ADAM GİDİYO ELİNİ YIKIYO RAHATLIYO İŞTE BU TİP OKB LER ZİHİNSEL OKB YE GÖRE DAHA KOLAY GEÇİYO . ÇÜNKÜ PARTİĞİNİ YENME İMKANIN VAR . BUNU YABANCI Bİ MAKALEDE OKUDUM . BANADA ÇOK MANTIKLI GELDİ. O YUZDEN SABRETMEK LAZIM . birde şunu düşün sen kaç yıldır okb lisin en az okb li olduğun yıl kadar tedavi süren olabileceğini düşün bence çünkü beynin ve sen o kadfar yıldır yorgunsunuz . hemen iyileşemesseizniz .

isa84
12-12-2009, 06:59 AM
bişey daha sölemek istiyorum arkadasım islam da nefsi körertmek die bi tabir vardır . yani nefsinin istediğini yapma , yapmamaya çalış sen yapmadıkça , o artık sana daha az gelmeye başlar ve seni etkilememeye başlar . ve zamanla seni rahatsız etmiyecek duruma gelir .

goffee
12-12-2009, 01:02 PM

artık doktorun tahmini dogru gibi okb oldugum fikri banada dogru gelmeye başladı.
laroxyl ve paxera bende işe yaradı.
sorunu tamamen çözmüyor sanırım ancak kullanmamız gerekiyor.
en azından sorununun nasıl çözecegini sorunun ana kaynagını anlayamayan insanların çok depreştikleri ve depresif bir ruh hali aldıkları zamanlar için gerekli birşey.
ben 1.5 yıl laroxyl kullandım.
doktorum ilacı verip askere gitti malesef bilmediğim için ben gerektikçe çogaltma yoluna gittim. yani tam olarak dogru şekilde kullanamadım.
yavaş yavaş azaltılması gereken bir ilaç olmasına ragmen ben ilaca doydugumu farkedip aniden kestim.
çok sükür ilacın prospektüsünde anlatılan yoksunluk sendromları oluşmadı.
yanlız sanırım paxera bana daha uygun bir ilaçtı.
1-1.5 yıl kadar kullanmam gerekiyordu ancak birkaç ay kullanmam bile yetti.
onu kullandıktan sonra sorunlarım daha azaldı.

tabi birde inanıslarımı değiştirmek işe yaradı.
artık inançlarımıza saplanmamak gerektigine inanıyorum.
takıntı halini almasına izin vermiyorum.
olursa olur olmazsa olmaz diyorum.
dini inanışlarımada Allahı cellat gibi göstermeye calısıyorlar elbette hatalar yapacagız hemen bizi kulagımızdan tutup cehenneme sallayacak değilya o zaman Allahın Allah olmasının anlamı olmaz diyorum. yanlış bilgilendirildimiz için böyle düşünüyorum diyorum.
ev temiz değilse illa çok temiz olması gerekmezki diyorum.
yerlerimi yalayacagım sanki diyorum.
versin herkes kadar temizliyim benden yada ailemden önemli değil ya diyorum.

barmen2005can
15-12-2009, 02:46 AM
arkadaşlar aranıza yeni katılıyorum.böyle bir forum platformu az aramadım üylerden gelen mesajları okudum.dünyada bu hastalıkla yalnız olmadığını bilmek çok güzel bir duygu. elbette türlü tarzda okb ler mevcut benimkilerde saymakla bitmez yaklaşık 20 yıldır yaşıyorum.yenemedim bir türlü ama dönemsel tabiki birileri gitti yendim yenileri geldi. ve herşey acaba ile başlıyor bunu unutmayın:) acaba yoksa okb de yok. daha çok konuşucaz tanışıcaz inşallah .burda tek mesajla herşeyi anlatmak mümkün olamaz ama arkadaşlar bir avantajımız var ancak aptal insanlar okb olamaz bana göre bu bence birazda zekanın getirdiği bir hastalık birazda hayatın ve herşeyin farkında olmak .cahil ve kültürsüz hayattan bir haber bir insan düşünün ne kadar mutlu.
hiç birşeyin farkında değil. doğal olarak acı yok ve gelelim bize yada bana en sonki takıntılarım sadece araştırmak ve öğrenmek le oldu .neden derseniz şu an son takıntılarım mikrop kapma korkusu bulaşıcı hastalıklar normal yada cinsel yoldan bulaşabilecek ama cinsel ilişki doğrultusunda değil bunu taşıyanlardan enfekte olma hususunda bunun gibi bir sürü şunu söyliyim hayatım durmadı ama korkunç korkularla sürüyor yolda yürüyemez hale geliyorum bazen topluluk arasına giremiyorum bir yere otururken defalarca batıcı kesici sivri bir cisim olup olmadığını kontrol ediyorum sadece tek bir örnek tabi bu sonra hayvanları çok severdim ama artık dokunamıyorum onlardan hastalık yada kene vesaire gibi bu ve buna benzer yada çok daha çeşit binlerce dürtü. yakınlarıma zarar verme korkusundan.dinsel fobiler ve bir çoğu nasıl çıkıcam bu işin içinden bilmiyorum üzerine gidiyorum ama çok acı çekiyorum.şunu diyim son olarak şu an çalışmıyorum işsizim ve maddi yetersizlikten hekim yardımı alamıyorum ama dediğiniz gibi ALLAH herkesizn yardımcısı olsun şüphe yerinde güzel fazlası çok acı verici .şüpheye kapılan herkes dinleyin hepiniz zeki insanlarsınız türlü türlüyetenekleriniz var ben başaramıyorum bunu ama okb yi pozitif yönde kullanmayı bilmeli ...ve şüphe sandığımız şeyler gerçekten paronoyamı gerçekmi .gerçekse ne kadar tozda endişeye kapılmalıyız yada gerçekleri görmezden gelip paronoyamı demeliyiz banada bunun cevabını yazarsanız sevinirim ara ara sorunlarımı paylaşıcam ve arkadaşlardan gelen mesajlara da elimden geldiği kadar fikirbazında yardımcı olmaya çalışırım hepinize sevgiler saygılar..formu kuranlara ve tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler.

goffee
15-12-2009, 01:38 PM
arkadaşlar aranıza yeni katılıyorum.böyle bir forum platformu az aramadım üylerden gelen mesajları okudum.dünyada bu hastalıkla yalnız olmadığını bilmek çok güzel bir duygu. elbette türlü tarzda okb ler mevcut benimkilerde saymakla bitmez yaklaşık 20 yıldır yaşıyorum.yenemedim bir türlü ama dönemsel tabiki birileri gitti yendim yenileri geldi. ve herşey acaba ile başlıyor bunu unutmayın:) acaba yoksa okb de yok. daha çok konuşucaz tanışıcaz inşallah .burda tek mesajla herşeyi anlatmak mümkün olamaz ama arkadaşlar bir avantajımız var ancak aptal insanlar okb olamaz bana göre bu bence birazda zekanın getirdiği bir hastalık birazda hayatın ve herşeyin farkında olmak .cahil ve kültürsüz hayattan bir haber bir insan düşünün ne kadar mutlu.
hiç birşeyin farkında değil. doğal olarak acı yok ve gelelim bize yada bana en sonki takıntılarım sadece araştırmak ve öğrenmek le oldu .neden derseniz şu an son takıntılarım mikrop kapma korkusu bulaşıcı hastalıklar normal yada cinsel yoldan bulaşabilecek ama cinsel ilişki doğrultusunda değil bunu taşıyanlardan enfekte olma hususunda bunun gibi bir sürü şunu söyliyim hayatım durmadı ama korkunç korkularla sürüyor yolda yürüyemez hale geliyorum bazen topluluk arasına giremiyorum bir yere otururken defalarca batıcı kesici sivri bir cisim olup olmadığını kontrol ediyorum sadece tek bir örnek tabi bu sonra hayvanları çok severdim ama artık dokunamıyorum onlardan hastalık yada kene vesaire gibi bu ve buna benzer yada çok daha çeşit binlerce dürtü. yakınlarıma zarar verme korkusundan.dinsel fobiler ve bir çoğu nasıl çıkıcam bu işin içinden bilmiyorum üzerine gidiyorum ama çok acı çekiyorum.şunu diyim son olarak şu an çalışmıyorum işsizim ve maddi yetersizlikten hekim yardımı alamıyorum ama dediğiniz gibi ALLAH herkesizn yardımcısı olsun şüphe yerinde güzel fazlası çok acı verici .şüpheye kapılan herkes dinleyin hepiniz zeki insanlarsınız türlü türlüyetenekleriniz var ben başaramıyorum bunu ama okb yi pozitif yönde kullanmayı bilmeli ...ve şüphe sandığımız şeyler gerçekten paronoyamı gerçekmi .gerçekse ne kadar tozda endişeye kapılmalıyız yada gerçekleri görmezden gelip paronoyamı demeliyiz banada bunun cevabını yazarsanız sevinirim ara ara sorunlarımı paylaşıcam ve arkadaşlardan gelen mesajlara da elimden geldiği kadar fikirbazında yardımcı olmaya çalışırım hepinize sevgiler saygılar..formu kuranlara ve tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler.

bildigim kadarıyla okb ilaçları çok pahalı değil.
en fazlası 3-5 yada 8 liradır ve bir ay kadar dayanır.
anlatımına göre durumun bana ciddi gözüktü bence mutlaka bir doktora görünmelisin aynen bize yazdıklarını doktora anlatmalısın.
hastanede muayene ücretleri en son 15 lira felandı.
ilaçlarını aldıgın zaman keşke daha önce gelseymişim diyeceksin o şekilde hayat çekilmez.
sorunun düzelmedikce yeni sorunları beraberinde getirir.
bu seferde sorunu çözemediğin için birşeyleri takmaya başlayacaksın.
bu arada altını çizeyim ben doktor değilim ancak bir okb rahatsızlgı geçirdiğim için az bucuk anlıyorum.
anladıgım kadrylada okb lilerin en büyük sorunu aşk hayatlarında oluyor.
genelde ayrılıklar depresyona sokuyor.
şuan işim oldugu için daha fazla tavsiye yazamıyorum tekrar yazacagım.

hergele79
15-12-2009, 02:46 PM
bu okb beni sinir ediyor. şakadan değil gerçekten sinir ediyor. en çok sinir eden tarafı sadece psikolojik olarak değil hem de fiziklsel olarak beni yıpratması. ama dua ediyorum ve elimden geldiğince terapi yapıyorum. inşallah iyileşeceğim.

tolunay
15-12-2009, 02:52 PM
bu okb beni sinir ediyor. şakadan değil gerçekten sinir ediyor. en çok sinir eden tarafı sadece psikolojik olarak değil hem de fiziklsel olarak beni yıpratması. ama dua ediyorum ve elimden geldiğince terapi yapıyorum. inşallah iyileşeceğim.
hergele sende herşeye sinir oluyorsun , bence sinir oluyorum deme bu kabulleniştir

barmen2005can
15-12-2009, 03:54 PM
ALLAH razı olsun arkadaşlar sağolun mesajlar ve verdiğiniz bilgiler için paylaşmanız bile yeterli ama dediğiniz gibi en kısa zamanda da doktor yardımıyla
da bunu çözücem inşallah ALLAH a emanet olun.

sssert
21-04-2011, 03:54 AM
herkesin kafada tahta eksik olur bizimkinde fazla dıye sorun = )

fightokb
22-04-2011, 01:04 AM
selam bende de okb var ...6 senedir devam ediyo şimdi doktora gdiyorum 3 aydır ...inşallah iyileşicem

innocent
22-04-2011, 10:01 AM
Fightokb geçmş olsun. Şifalar dileirm aynı şey bende de var.Çok da sinsi bir hastalık. Ne zaman bi rahat bıraksan hemen kendini gösteriyor.

fightokb
22-04-2011, 03:07 PM
teşekkürler Allah butun okblılere sabır versin..buyuk ımtıhan hakkaten.çevremden gelen akışına bırak abi " tepkileri uzerıne bı de oyle yapmayı denıyım dedım ama bu sefer aklıma bişeyler geliyo geliyo bı bakıyorum farkında olmadan mutsuz olmusum..bı yontemı bı caresı var ama ben yapamıyorum sanırım..onu da psikoterapide orenıcem 3 ay sonra galıba

takıntı61
24-04-2011, 04:27 PM
16 yaşındayım bendede 1 yıldır var aşağı yukaı dışarda tuvalete girememe banyoda çok kalma çok elini yıkama dışardaki dokunduğum şeyleri pisliği temizliği tedaviye yeni başladım ama dğişim yok şuan için ama şunu anladım acelem olduğu zaman takıntılarımınn hiç biri olmuyor nerdeyse Allah herkesin şifasını versin

baskabiseydusun
23-08-2011, 03:21 PM
merhabalar oncelıkle; ben de aranıza yenı katıldım,
benım de obsesıf dusuncelerım var,ve bazen cok sacma gelıyor,ama beyın oyle bır yapıymıskı hukmetmesı cok zor olan bır gen merkezı gıbı,sen neyı dusunmek ıstemessen o denlı cok fazla dusunuyorsun ıstemeden,bunun cozumu dusunmek ve kendı ıcınde cozmekmıs, demesı kolay gıbı gorunuyor ama gelınde bunu gen merkezımıze anlatalım, mesela bır sahısa takmıstım eskıden,sankı o aklıma geldıgınde her hangı bıseyı yaparken, onu getırmeden tekrar yapma ıstegı duymak gıbı,cunku beyıne hukmedebılecez sanıyoruz o zmanlarda ama oyle degıl olmaz hıc bır ınsan beynıne hukmedılemez,ınsan dusunen bır varlıktır,sımdıye kadar dusunduklerınızı bır dusunsenıze,herseyı dusunuyorsunuz sadece sıze agır gelen yada kendımızı kotu hıssedecek seylere takılıyoruz,dedıgım gıbı ınsan dusunmeden yapamaz bır flas bellek gıbı dusunebılırsınız,gordugu hıc bır seyı asla unutmayan ve sılmeye calıstıkca adeta ara butonuna basmak gıbı,ben belkıde dedıgım seylerı yapamıyorm herzamn ama yapmaya calısıyorm,ve cok uzunca bır sure gecmıstı bu benden,ama sonra down sendromlu cocukları gordum,ve yenı takıntımda bu oldu,bılmıyorm kım ısterkı oyle bır olayı,ama bu aklıma geldıgınde ıcımde karıncalanmalar oluyor,ve o dusunce gıdene kadar kendıme kendımce olusturdugum koplusıf davranısları uyguluyorm,mesela o dusuncenın yerıne ıyı bır dusunce dusunmek gıbı,bu bazen cok uzun suruyor bazende cok kısa,ama bu bır hastalık,belkıde degıldır,cunku daha beyının kımyasını cozebılen bırı olmadı,arada sıkılıyorm dusunmekten,o dusunce geldıgınde yaptıgım davranıslarda gundelık hayatımda ne degısıklık oluyor baskaları acısından hıc bırsey,ama senın acından bosa uzuntu ama beyın bu ya o ankı mantık bazen kayboluyor,ve tekrar kurana kadar uzun zaman gecebılıyor,bendekı obsesyonda boyle,ama bır yerde okudum beyınde lıtyum tuzları eksıklıgınde boyle bır olay gorulmekteymıs ne derece dogru bılemem,ama dıger arkadaslarıma seslenıyorm,mesela temızlık kapı kılıtleme sahıs takıntıları falan geldıgınde bırakın acık kalsa nolcak dıyın hasta olsam nolcak ya olsem nolcak? zaten cogumuzun aklında o dusuncelerı dusunmektense olmeyı tercıh etmek var,ama unutmayın Allah'ın verdıgı canı yanlız Allah alır,bırakın boslayın,bıseylerı olmadan yasamayın,en dogru mantık budur kendımce,ama gelde bunu benım beynıme anlatın,bazen mantıklı bazen mantıksız dusunebılırsınız,ama unutmayın hersey guzel olacak buna ınanın ve ınancınızdan vazgecın,beyın sadece dusunur ama sız uygularsınız,dusunmek suc degıldır,ve suc olmadıgı surece kendızını uzmenız gereksızdır...dusunmeyen ınsanda yoktur,

bu arada yasım 21 cukurova unı. m.muhendıslıgı 3.sınıftayım.adanada cok ıyı bır psıkologa gıttım bana paxil diye bir ilac verdı,kullanıyorm sımdılık,cok sukur olsun her hangı bı yan etkısınıde gormedım..

bu arada kendını normal zanneden her ınsanda var bu hastalık,kı buna hastalık bıle demek gereksız bence,yanlız degılsınız ve olamassınız,en basta annemde ve babamda var hıc bılmıyordum ogrenınce guldum sadece :)

bu hastalık aslında mukemmellıyetcı ınsanlarda gorulurmus,herseyın kusursuz olmasını ısteyenlerde,mesela ben sureklı o dusunceler gelmeden yapmak ısterdım yaptıgım herseyı,sızlerdede aynı sekılde kusursuz olmasını ıstersınız,ama brakın kusursuz ınsan yoktur,sızlere bu sekılde yardım ettıkce bende tesellı oluyorm,beynım kendını onarıyor,eger varsa ımkanlarınız sızı psıkologta toplu seanslara gıtmenızı onerırım,sızın gıbı ınsanların oldugunu gormek mutlu eder sızlerı,ve unutmayın sız mukemmel degılsınız herkes gıbısınız...ve olmak ıcın kendınızı zorlamayın.

zülal
25-09-2011, 02:13 PM
Merhaba, benim tez konum dini obsesif kompulsif bozukluklar ve bu hastalığa yakalanmış -atlatmış veya atlatmamış- kişilerle mülakat yapmam gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

yapayalnız değlsn
25-09-2011, 02:19 PM
selam zülal yeni konu başlığı açtım.Sen nerdesin şu an ist yakınları ise buluşmamıza sen de gel:)

goffee
25-09-2011, 02:26 PM
Merhaba, benim tez konum dini obsesif kompulsif bozukluklar ve bu hastalığa yakalanmış -atlatmış veya atlatmamış- kişilerle mülakat yapmam gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Dini obsesyon yaşamam için çok fazla zorlanıldım ancak zaman içinde bunların normal dışı davranışlar oldugunu kavramama üyesi oldugum tarikatın sahtekarlığını farketmem yardım etti.
Kuranda yazılan bazı emirlerin tam tersini yaymaya çalıştıgını farkedince tarikatten uzaklaştım.
Tabi tarikatın bize uygulatmaya çalıştıgı obsesyona sebeb olan uygulamalardanda uzaklaştım.
Uygulamaların neler oldugunu anlatmayacagım çünkü zaten obsesyona sebeb olan şeyler ve herşeyi obsesyon yapmaya hazır insanlara birde böyle şeyler anlatmak istemiyorum.
Zaten bazı kişiler tarafından bunların hastalık haline getirilmesi için emek verenleride farkettikten sonra hiç anlatmam.
Teziniz için bu bilgiyi kullanabilirsiniz bu benm kişisel bilgimdir izin veriyorum.

PassiveAttack
25-09-2011, 03:42 PM
Öncelikle Selamun aleyküm;

ben forumda dolaşırken Obsesif-Kompulsif Bozukluk konusunu gördüm ve internette nedir, ne değildir diye bir araştırma yaptım. Ve bu (http://www.psikolojikdanisma.net/obsesif_bozukluk.htm) sitede ki belirtilerden Obsesif kısmında

Kirlilik : çevreden kan, tükrük, mikrop veya semen gibi kir bulaşması veya kişinin çevreye kir bulaştırması
Tekrarlayan ve kontrol edilemeyen cinsel düşünceler
Dinle ve ahlaki değerlerla aşırı uğraşma v.b.
belirtileri var ama kompulsif kısmında ki belirtilerden sadece "aşırı dua etme gibi başka kompulsiyonlarda olabilir." ama ben beddua değil küfür ediyorum kendimi tutamadan ama hani anneme, babama değilde Hz.Muhammed (s.a.v)'e ediyorum istem dışı olarak. Bu belirtiler doğrultusunda ben sizin tabirinizle okb miyim :)

konu açacaktım ama zaten böyle bir konu varken gerek görmedim. Herkese iyi forumlar.

Sevgi, saygı ve dua ile.

nur67
06-05-2012, 07:07 PM
ben rahatsızlığı olan kişilerle tanışmak istiyorum beni anlayabilecek birileriyle konuşmak çok iyi olurdu

nur67
06-05-2012, 07:11 PM
ya ben de sizlerle tanışmak konuşmak istiyorum bıktım artık derdimi anlatmaya çalışmaktan beni anlayanlarla dertleşmek istiyorum

Kimene
06-05-2012, 07:50 PM
ya ben de sizlerle tanışmak konuşmak istiyorum bıktım artık derdimi anlatmaya çalışmaktan beni anlayanlarla dertleşmek istiyorum
Bunun icin dogru yerdesiniz sevgili Nur..Burada sizi anliycak, sizinle ayni sorunlari yasayan,pek cok uyeyle sorunlarinizi paylasa bilirsiniz..

nur67
07-05-2012, 09:48 AM
benim sorunum temizlik her gün yeni bir sıkıntım çıkıyor şimdi de birden sıkıntı girmeye başladı.yemek yerken çarşıda gezerken ufak bi iş yaparken terliyorum.içimde sürekli bir rahatsızlık var bu yüzden bunalıyorum.yemek yerken üstüme birşey dökülmesinden elime kolumun yemek masasına değmesinden sürekli tedirginlik içindeyim.bi bisküvi bi çuk kraker yesem örneğin elime bulaştı diye yıkıyorum.üstüme yemek yerken bir şey sıçramasından korkuyorum.ufak bi ekmek kırıntısı düşse siliyorum üstümü.yağmurlu havalarda yürürken huylanıyorum pantolonuma birşey sıçramasından.kafama saçıma yürürken birşey damlamasından korkuyorum.tırnaklarımı kesmem çok uzun sürüyor.çok dipten kesiyorum olmadı diye sürekli tekrarlıyorum.birisi konuşurken ağzından tükürük gelir suratıma diye tedirgin oluyorum.gidip yüzümü yıkıyorum.ağzıma yanlışlıkla saçım girerse saçımın giren yerini yıkıyorum ya offf bitmek bilmiyor.sürekli içimde sıkıntı bir tedirginlik rahatsızlık hali oluyor.sabahları işyerinde poğoça yemek bile bana dert oluyor.yerken üstüme kırıntı düşmesinden korkuyorum.düşerse siliyorum.ya tarif edemediğim daha çok şey var.ya benim gibi olan birisiyle tanışmak istiyorum hayat çok zor yalnız hissediyorum kendimi bu konuda.hergün güne başlamak istemiyorum.hep yatakta kalmak istiyorum hayat bana çok zor geliyor.birgünü bile yaşamak zor geliyor.çünkü yemek yiyecez banyo yapacaz yolda yürüyecez.ben bunları yapmada çok zorlanıyorum.başıma bi hastalık gelse de ölsem diye bakıyorum ve günaha girdiğimi de biliyorum.allahıma olan inancım da büyük ama çaresiz kalıyorum.

nur67
07-05-2012, 10:04 AM
29 yaşındayım 15-16 yaşımdan beri hergün hersene değişen huylarımla obsesyonlarımla uğraşmaktan bıktım sizler neler yaşıyorsunuz tedavi olan varmı ben sürekli ilaç kullnıyorum yok yok çaresi yok geçmiyor 14 senedir gitmediğim yer kalmadı tedavi için.en son tms tedavisi gördüm her seansı 150 tl den 20 seans girdim fayda etmedi ayrıca ilaçta kullandım.

nur67
07-05-2012, 11:38 AM
Dikkatini dağıtmalı ve farklı konularla ilgilenmelisin ancak yinede benim bahsettiğim kadar kolay bir durum değil, sık sık forumda sohbetlere katılır eminim faydası olacaktır.
FARKLI KONULARLA İLGİLENMEME İZİN VERMİYORKİ DİKKATİMİ BU HASTALIKTAN BAŞKA BİR YÖNE ÇEKEBİLMEK NE MÜMKÜN.NE YAPARSAM YAPAYIM HAYATIMIN HER SANİYESİNDE BU RAHATSIZLIK VAR.

theprestige
07-05-2012, 11:45 AM
FARKLI KONULARLA İLGİLENMEME İZİN VERMİYORKİ DİKKATİMİ BU HASTALIKTAN BAŞKA BİR YÖNE ÇEKEBİLMEK NE MÜMKÜN.NE YAPARSAM YAPAYIM HAYATIMIN HER SANİYESİNDE BU RAHATSIZLIK VAR.

Şimdi öyle söyleyince hemen olurmu bilmem ama bir sevgili edin. Ama çok yakışıklı olmasına değil de, senin ilgini çekebilecek, çok değer verebileceğin birisi olmasına özen göster. İşe yarar.

Ayrıca basit ama zaman bazlı hobiler edinebilirsin. Mesela ben Anime çeviri yaparım. Anime haftalık çıkıyorsa çıktığı gün onunla uğraşırım akşama kadar hazırlanması ve yayınlanması gerektiğinden uğraşlıdır. O ara başka birşeye aklımı takacak vaktim olmaz. :)

nur67
07-05-2012, 12:27 PM
Nerden çıktı bağırdığım ama şöyle birşey oldu yaaaaa diye başladım derdimi anlatamaz bi ifadeyle

nur67
07-05-2012, 02:38 PM
[QUOTE=zivrisinek;110072]İnternet ortamında yapılan yazışmalarda büyük harfle konuşmak bağırmak anlamı taşır o sebepten söylemiştim[/QUOben farkında değilim pardon evet öyle olmuş.içimde ki ses gerçekten öle dışa vurmak için kendini istemesemde yükseliyor

nur67
08-05-2012, 09:10 AM
Öfke kontrolü ile ilgili bir çalışmaya dahil oldunmu hiç yada bilgin varmı?

beni sakin biri olarak tanımlarlar.öyleyimdir de.öfkesine engel olamayanı yatıştırmada da başarılıyımdır.

nur67
08-05-2012, 09:12 AM
derdim öfke kontrolü olsa keşke...

nur67
08-05-2012, 12:14 PM
şimdi 29 yaşındayım nerdeyse 13 senedir gittiğim doktorlar hep ilaç verdi.ilaç yanında terapi olması gerektiği yazıyor.televizyonda da hep bunu duyuyoruz.ama bana yalnız ilaç veriyorlar.tabi artık özel muayenehanelerde kalktı uzun uzadıya konuşulmuyor.hasta sayısı fazla.özel bi kliniğe başladım orda bile terapi uygulanmadı.bi de istanbula git gel uzak oluyodu.

nur67
08-05-2012, 12:33 PM
zaten evliyim sevgili edin yazmış bi arkadaş ondan diyorum

nur67
08-05-2012, 01:46 PM
teşekkür ederim.psikoloğa gitmeliyim evet.

nur67
09-05-2012, 09:06 AM
çok güzel anlatmışsın bizim sıkıntılarımızı.senin tedavini takip edeceğim burdan bakalım nasıl bir sonuç alacaksın.

nur67
09-05-2012, 09:48 AM
bir de ofelya cabral diye bi bayan var.ona gidip iyileşenleri duydum nasıl bir tedavi yöntemi kullanıyor bilen var mı? yada araştırıyorum ben de öğrenen olursa paylaşabilir mi

nur67
09-05-2012, 02:09 PM
valla seni karşıma allh çıkardı çok sağol gerçekten çoksağol.hem de hiç üşenmeden bu kadar şeyi yazmışsın.çok teşekkürler.ben her çareye atlamak istiyorum ama bu yazdıklarını okuyunca iyiki sormuşum dedim.ben tms tedavisine okadar para döktüm.yol parası seanslar 150 tl den 20 seans.bi faydası olmadı son umudum tms tedavisiydi halbuki.he bide magnetoterapi var.onada girdim.ofelyaya da onca para dökecektim.insan bişeyi deneyip fayda etmeyince daha da hasta oluyo.benim bi ara fayda etmedi dahada ilerledi umutsuzluğa kapıldım.şimdi ilaçlarla toparladım kendimi.
bir kişi yazmış okb hastasıymış ve iyileşmiş isteyen varsa yardımcı olurum diye yazmış.bir terapi yöntemi emdr terapisi.netten girip araştırırsan güzel mantıklı bir tedavi gibi gözüküyor.

nur67
09-05-2012, 08:39 PM
benim tek umudum bu emdr.1-2 seans denemek istiyorum zaten işe yarayacaksa anlarım. bir iki seans baktım olacak gibi devam ederim bişiye fayda olmıycaksa ilk seanslardan belli olur.çok sağolun.denemedik yöntem bırakmamışsınız insan maddi yönden bayağı zorlanır.bende her yolu deniyorum gitmedik yer kalmadı doktorlara para dökmekten başka bişi elde etmedim.ama insan yinede bir umuttur denemek istiyor.

nur67
10-05-2012, 09:15 AM
bakalım ne gibi bir sonuç olacak.yakın bi zamanda denemek istiyorum.paylaşırım nasıl bi sonuç olacak.

nur67
10-05-2012, 11:10 AM
bir kişi bu hastalığı yenmiş.DOĞAN DEMİRKAN ÖZDEMİR diye bir doktor var ankarada netten araştırdım çok memnun kaldıkları falan yazıyo hastaların.öneren kişi de hastalığından kurtulmaya başlamış iyi gelmiş.ben de randevu alıp gitmeyi düşünüyorum.inşallah iyi gelir denemeliyim

nur67
10-05-2012, 11:12 AM
sizin rahatsızlığınız hangi takıntılar benzer şeyler mi merak ettim.

nur67
10-05-2012, 11:13 AM
ayrıca bu yazdığım doktor hastaya hangi tedavi uygunsa test ediyormuş öyle karar veriyormuş emdr nin yanında uyguladığı tedavilerde olabiliyormuş

nur67
10-05-2012, 12:25 PM
bende de sıkıntı veren hisler var.kısa mesafede yürüsem hemen sıkıntıya giriyorum giysiler beni sıkmaya başlıyor.bunalıyorum.sonra ellerii sık yıkamazsam ellerim kirli geliyor içimde sıkıntı oluyor ben de yıkıyorum rahatlıyorum.obsesyonlarıma sabredip aşmaya çalışıyorum ama sıkıntı oluyo içimde çözmezsem yada o rahatsızlık verici şeyi halletmezsem bunalıyorum sıkılıyorum aklımdan gitmiyor.temizlikle ilgili takıntılarım var

nur67
10-05-2012, 03:30 PM
insanlar sahilde çekirdek mısır dondurma yerler ben elim kirlenecek diye dışarda bişiy yiyemiyorum.yedikten sonra hemem elimi yıkamam gerekiyor.bi bisküvi tahi yesem rahatsız oluyorum elimi biyere süremiyorum.restorantta elim kolum masaya değse huylanıyorum ya masa temiz değilse diye.dışarda biryere oturamıyorum.sürekli tedirgin bir ruh hali oluyor

nur67
10-05-2012, 03:32 PM
ben şimdi yeni bir yöntem buldum tedavi.emdr yukarda yazmıştık bahsetmiştik.netten araştırabilirsin mantığa da yatıyo.

nur67
10-05-2012, 03:34 PM
denenmedik yol bırakmadım kullanmadığım ilaç kalmadı ilaçsız bi tedavi yöntemi bu