PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Temizlik Hastası mısınız?...

9 ŞUBAT
31-07-2008, 04:08 PM
Temizlik hastalığı sosyal hayatta büyük sorunlara yol açıyor. VKV Amerikan Hastanesi Psikiyatri Bölümü uzmanlarından Dr. İsmet Bora, temizlik hastalığının bireyin günlük hayattaki iletişimini olumsuz yönde etkilediğini, hayatını büyük ölçüde zorlaştırdığını, tedavi edilmediği takdirde ise ciddi sorunlar oluşturduğunu vurguluyor.
Psikiyatrik bir hastalık olan temizlik hastalığı, kişiye sürekli rahatsızlık vererek gündelik hayatının akışını büyük ölçüde etkiliyor. VKV Amerikan Hastanesi Psikiyatri Bölümü uzmanlarından Dr. İsmet Bora, temizlik hastalığının obsesif-kompulsif hastalığının alt türü olduğunu belirterek, tedavi edilmediği takdirde hastalığın kişiye ciddi rahatsızlıklar verebileceğinin altını çiziyor.
Temizlik hastalığı olan kişilerin kirli nesnelere dokunduklarında ellerini yıkama mecburiyeti hissettiklerini ve kirlenmiş olma fikrinin çok kişisel olduğunu vurgulayan Dr. İsmet Bora, temizlik hastalığı konusunda şunları dile getiriyor;
“Kişi kafasına takılan temizleme ritüellerini tamamlamadan anksiyeteleri yatışmaz ve rahatlamaz. Dolayısıyla elini yıkama, evini, eşyalarını temizleme zorunluluğu; tekrarlayan, çok zaman alan, sinir bozan, kişiyi yoran, hırpalayan ve kişinin birlikte yaşadığı insanlarla ilişkilerini de olumsuz yönde etkileyen sorunlar haline gelebilir.”
Dr. İsmet Bora, obsesif-kompulsif bozuklukları arasında “temizlik”in yanı sıra;

• Her şeyi eksik ya da yanlış yapıp yapmadığını kontrol etme,
• Simetri ve düzene koyma,
• Gereksiz eşyalarını atmayıp biriktirme,
• Bir hata yapmış olma ve günah işleme düşünceleriyle sürekli aynı konuları sorup anlatma ve
• Dua etme biçimlerinin de bulunduğuna dikkat çekiyor.

Hastalığın, kadın ve erkeklerde eşit sıklıkta rastlandığına ve toplumda yüzde 2,5 oranında görüldüğüne değinen Dr. İsmet Bora, erkeklerin hastalıkla 18 yaşında, kadınların ise ortalama olarak 22 yaşında karşılaştıklarını söylüyor.
Hastalığın tedavi edilebildiğini ifade eden Dr. İsmet Bora öncelikle anlamsız, yersiz ve saçma gelen takıntılar ile bunlara eşlik eden davranışlarının ağır bir ruhsal hastalığa yol açmayacağının hastaya anlatılması gerektiğini vurguluyor. Tedavide 2 yıl sürebilecek yüksek dozlarda antidepresan kullanılması gerektiğini belirten Dr. İsmet Bora ayrıca davranışçı tedavilerin de uygulanmasını öngörüyor. Dr. İsmet Bora, “maruz bırakma” (hastayı kirli olduğunu düşündüğü bir nesne ile temas ettirme) ve “tepkiyi engelleme” (elini yıkamayı önleme) olarak tanımlanabilecek bu davranışçı tedavilerin uygulanması ile hastanın aşama aşama kaygılarının üstesinden gelebileceğine dikkat çekiyor.

http://www.ailem.com

gunesligunler
06-05-2009, 11:02 AM
çamaşırı at makinaya yıka.
çok basit gibi görünüyor ama bir OKB hastası olan bana sorun ne kadar zorlandığımı. Çamaşırlar kirlenecek diye ödüm kopuyor neredeyse kirlenmesinler diye giymeyeceğim. Çamaşırı yıkamam için öncelikle çamaşırı çıkaracağım çamaşır sepetinin son derece temiz olduğuna inanmam lazım, onun için de çamaşır sepetini deterjanla onlarca defa sildikten sonra iyice durulamalıyım, tabii bu arada çamaşır sepetini sildiğim bezin de son derece temiz olduğundan emin olmam gerekir; tercihen yeni alınmış temizlik bezi, poşetinden yeni çıkarılmış, ama önce onu iyice yıkamalıyım. Çamaşırlar yıkandı ve temizliğine kanaat getirdiğim çamaşır sepetine çıkarıldı, şimdi de onları asmak bir problem. çamaşır ipini de deli gibi temizlemeliyim, temiz bir bezle, defalarca deterjanlı bezle sonra da defalarca duru bezle ve sonra da mandalları önce detrjanlı suda sonra da duru suda teker teker yıkayıp temiz bir bezle kurulamalıyım.eğer balkona asacaksam balkonu ve balkon demirlerini deli gibi temizlemeliyim. tabi balkon yıkanacaksa önce balkon yıkanacak sonra da çamaşır ipi. bu arada ben balkonu temizlerken kirlendim, girip banyoya yıkanmalıyım, sonra da en temiz geceliğimi giyip temiz çamaşırları kurumak üzere ipe asacağım. çamaşırlar kurumaya koyuldu. ben de sokağa çıktım. geldiğimde ya üst komşum balkonu yıkadıysa ve çamaşırımın üstüne sıçradıysa, gidip sorarım. yıkamadık dese bile emin olamam ve çamaşırı tekrar yıkarım. akşam da bitap bir şekilde bir daha bu işkenceye nasıl dayanacağımı düşünüp, yaşlanıp bu işleri yapamazsam ne yaparım diye düşünüp aklımı kaçırmak üzere büyük bir açmazın içine gömülürüm. şimdi çamaşır yıkamaya gidiyorum.

gunesligunler
06-05-2009, 11:36 AM
çamaşırın nasıl yıkandığını anlattım, bu arada çamaşırı yıkama fiili de bir başka fiilin ön koşulu olabilir ki ekseriyetle öyledir, şunu yapmam için çamaşır yıkamalıyım gibi bir şartım vardır. çamaşır yıkama gayet zahmetli bir iş olduğu için ilk hedefimden oldukça uzaklaşmış oluyorum, eğer çamaşır yıkamam mümkün değilse o zaman ilk hedeflediğim fiil tümden güme gitmiş oluyor; çünkü çamaşır yıkamak o fiilin ön koşuluydu.
saçmalığa bakın ilk yapmayı hedeflediğim fiille çamaşır yıkamak arasında hiç bir ilişki olmamasına rağmen benim zihnim onun önüne onu onun önüne onu yğıyor ve bu zincirleme yığıntılar beni mahvediyor.

ataserr
23-05-2009, 09:36 AM
güneşli günler seni çok iyi anlıyorum.biran önce tedavi olman lazım benim gibi.

suçiçegi
02-06-2009, 02:29 AM
güneşli günler..sanırım sende benim gibisin yada bende senin gibiyim yazdıklarını okurken biran kendimi gördüm sende..bendede aynısı ve degişikleri var malesef,ev temziligi esya temziligi cam kapı halı..vs esyalara hizmet ediyorum senin anlayacagın..bende diger normal insanlar gibi temzilik yapmadan cam kapı silip balkon yıkamadan dısarı çıkabilecekmiyim??okadar cok istiyorumki temizlik yapmadan dısarı çıkmayı ve dısarıdaykende eve gelince nasıl temizlik yapıcam nerden baslıycam demeden uyumayı o kadar çok ihtiyacım varki..allahım yardım et sen aklımı koru...

TheDarkmeLy
05-06-2009, 08:27 AM
Allahım bana da diğer kullarına verdiğin gibi temizlik düzen duygularını enjekte etseymissin keske ... :D:D

nymphadora
05-06-2009, 05:20 PM
Allahım bana da diğer kullarına verdiğin gibi temizlik düzen duygularını enjekte etseymissin keske ... :D:D

eminim okbli olsaydın bunu bi daha düşünürdün..hem de bin defa...
o zmn da bunu isteyebilcek miydin orasını hiç sanmıyorum..:mad:
keşke her şey o kdr basit olsa bi anda o duyguları evrenin en ucra köşesine atabilsek yada eksik olduğunu düşünen bazıları gibi alabilsek...

simla
24-09-2012, 02:55 PM
OKB'lilerin yanında kendimi pis hissediyorum:)
şaka bir yana Allah kolaylık versin çok zor bir durum olmalı

nur67
13-11-2012, 10:53 AM
ben dışarıda yemek yerken çok zorlanıyorum iki elimi kullanamıyorum çünkü birini saçım önüme gelince yemek yerken değmesin diye arkaya atacam kalkınca çantamı tutacam bir elimi temiz tutmam gerekiyor yani.aslında çatal kullanıyorum kullandığım elimde temiz ama ben onu kirlendi bi kere diye düşünüyorum.of çok zorlanıyorum.şimdi yağmurda yağıyo paçalara bişeyler sıçraması yukarılardan saçaklardan ağaçlardan su damlaması ya deli gibi düşündürüyo beni.işe arkadaşımın arabasıyla geliyorum ama bugün geç kaldım otobüse bindim ayakta biyerleri tutarken stres oluyorum elim terliyo sıkıntıdan. ayağıma basan oluyo falan çantaları değse yere koydularmı ki diye düşünüyorum çok sıkıntı çekiyorum.ellerim yıkamaktan kuruyo tahriş oluyo.iş yerinde yere evrak düşse alamıyorum.dosya düşse ıslak mendile deterjan sürüp dosyayı siliyorum.ölü defin ruhsatı mernis hazırlıyorum örneğin insanların nüfus cüzdanlarını ellemek evraklarını ellemek rahatsız ediyo beni her seferinde sık sık el yıkıyorum.bir yere yemek yemeğe gittiğimizde oturcağım yerden sıkıntı duyuyorum kirlimidir diye.iş yerinde masam tozlanıyo sık sık siliyorum silerken kurtulamıyorum.ev işlerinde başkasına güvenemiyorum ablam geliyor yapıveriyor.ama iki üç gün geçince tekrar ev kirlendi hissediyorum yerlere basarken kendimi kasıyorum sıkıntı giriyo.yere bakmaya çekiniyorum saç kıl bi toz görcem diye bazen evin kirlendiğini çok hissedersem sıkıyorum kendimi arada titreme bi sirkelenme oluyo bende ama temizlikte yapamıyorum başlayamıyorum bile içinden çıkamam ki beceremiyorum.bi yumurta bile kırıp yiyemiyorum.yağ koyarsam huylanıyorum sıçrıyormuş gibi geliyo.zaten tavuk yumurta et çiğini görmemem lazım pişmiş olarak görmem lazım yani ben pişiremiyorum çiğini görünce yiyesim gelmiyo.yazları sıcaktan çok çekiyorum çok terliyorum sıcak ve nem tiksinti yapıyo bende sıkıntı yapıyo.kışın da çok üşüyorum hep en aşırılarda yaşıyorum herşeyi.az bi mesafe yürüsem tıkanıyorum yoruluyorum boğuluyormuş gibi oluyorum nefes nefese kalıyorum.benim hayatımın her saniyesi psikolojik bi rahatsızlık.çekemiyorum kendimi.kendimden kurtulasım geliyo.ölümüm yakın olsun istiyorum.ölmek istiyorum yaşamak istemiyorum.intihar etmekten de korkmuyorum ama ölünce kurtulamayacağımı da biliyorum.allaha karşı gelmek istemiyorum.ölme isteğimi bastırıyorum allahım sabredecem çekecem bana yardım et diyorum.allah ne zaman isterse ozamana kadar sabredip yaşayacağım.inşallah sabredebilirim bi delilik yapmak istemiyorum.

nur67
13-11-2012, 10:55 AM
çamaşırı at makinaya yıka.
çok basit gibi görünüyor ama bir OKB hastası olan bana sorun ne kadar zorlandığımı. Çamaşırlar kirlenecek diye ödüm kopuyor neredeyse kirlenmesinler diye giymeyeceğim. Çamaşırı yıkamam için öncelikle çamaşırı çıkaracağım çamaşır sepetinin son derece temiz olduğuna inanmam lazım, onun için de çamaşır sepetini deterjanla onlarca defa sildikten sonra iyice durulamalıyım, tabii bu arada çamaşır sepetini sildiğim bezin de son derece temiz olduğundan emin olmam gerekir; tercihen yeni alınmış temizlik bezi, poşetinden yeni çıkarılmış, ama önce onu iyice yıkamalıyım. Çamaşırlar yıkandı ve temizliğine kanaat getirdiğim çamaşır sepetine çıkarıldı, şimdi de onları asmak bir problem. çamaşır ipini de deli gibi temizlemeliyim, temiz bir bezle, defalarca deterjanlı bezle sonra da defalarca duru bezle ve sonra da mandalları önce detrjanlı suda sonra da duru suda teker teker yıkayıp temiz bir bezle kurulamalıyım.eğer balkona asacaksam balkonu ve balkon demirlerini deli gibi temizlemeliyim. tabi balkon yıkanacaksa önce balkon yıkanacak sonra da çamaşır ipi. bu arada ben balkonu temizlerken kirlendim, girip banyoya yıkanmalıyım, sonra da en temiz geceliğimi giyip temiz çamaşırları kurumak üzere ipe asacağım. çamaşırlar kurumaya koyuldu. ben de sokağa çıktım. geldiğimde ya üst komşum balkonu yıkadıysa ve çamaşırımın üstüne sıçradıysa, gidip sorarım. yıkamadık dese bile emin olamam ve çamaşırı tekrar yıkarım. akşam da bitap bir şekilde bir daha bu işkenceye nasıl dayanacağımı düşünüp, yaşlanıp bu işleri yapamazsam ne yaparım diye düşünüp aklımı kaçırmak üzere büyük bir açmazın içine gömülürüm. şimdi çamaşır yıkamaya gidiyorum.

sen bir çamaşırda böyleysen diğer şeylerde kim bilir nasılsın biraz anlatsana temizlikle ilgili neler var başka

malahit
13-11-2012, 12:21 PM
güneşli günler nede güzel anlatmış çamaşır yıkama olayını.benim durumda farklı değil ve hayat sadece çamaşır yıkamaktan ibaret değil.artık bende çevremde çok yoruldu bu durumdan.ya işten eve gidip şunu yap bunu yap derken uyku vakti geliyor.şöyle oturup tv izlemeyi, hatta çekidek çitlemeyi isterdim..ama saçmalık oldugunu bildiğim halde vazgeçemediğim şeyler o kadar çk vaktimi alıyorki..yoruldum tükendim artık...
ve takıntılar yüzünden yapmam gereken diğer şeylere yetişemiyorum.hatta bu yüzden sanırım dağınık biriyim.çelişki görünsede...

nur67
03-06-2013, 09:45 AM
güncel....