PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yoksa Alışveriş Hastası mısınız?

9 ŞUBAT
31-07-2008, 03:57 PM
Özellikle kadınlarda ve adet öncesi dönemde daha fazla görülen "alışveriş hastalığı", haftada bir, ortalama bir saat süren ataklarla kendini gösteriyor. Hastalar, birkaç pahalı eşyadan ziyade, çok sayıda ucuz eşya almayı tercih ediyor. Bayanlar daha çok giysi, parfüm ve mücevher, erkekler ise elektronik, otomobil ya da hırdavat satın alıyor.
Psikiyatri Literatüründe 1900’lü yılların başında “Oniomania” olarak tanımlanmış olan "alışveriş hastalığı" son yıllarda “kompulsif alışveriş” şeklinde ele alınıyor. Kontrolsüz, impulsif ve aşırı miktarda alışveriş krizlerinin görüldüğü bu bozukluk, dürtü kontrol bozuklukları kapsamında yer alıyor. Dürtü kontrolü bozukluğunun başlıca özelliği, kişiye ya da başkalarına zarar verecek bir eylemde bulunmaya yönelik bir dürtü, güdü ya da dayanılmaz isteye karşı koymada başarısızlık şeklinde tanımlanıyor.
VKV Amerikan Hastanesi Psikiyatri Bölümü'nden Dr.Gülçin Arı Sarılgan'ın verdiği bilgilere göre, birey alışverişte bulunmadan önce gerginlik ya da uyarılma duygusunda giderek artma hissediyor ve sonra alışveriş sırasında haz alma, doyum bulma ve rahatlama yaşıyor. Alışverişin ardından çok para harcadığı için pişmanlık, kendini kınama ya da suçluluk duygusu da hissedebiliyor.
Diğer dürtü kontrolü bozuklukları arasında ise; aralıklı patlayıcı bozukluk (ciddi saldırganlık atakları), kleptomani (çalmaya yönelik dayanılmaz dürtü), piromani (haz alma amacıyla yangın çıkarma), patolojik kumar oynama, trikotillomani (haz alma amacıyla kişinin kendi saçını yineleyen biçimde yolması) yer alıyor.

18 Yaşında Ortaya Çıkıyor

"Alışveriş hastalığı" Amerikan toplumunda yüzde 1-6 oranında görülüyor ve bunun yüzde 80-90’nını bayanlar oluşturuyor. Özellikle adet öncesi dönemde daha fazla görülen bu bozuklukta başlangıç yaşı 18 yaş civarı olsa da, bunun problem olarak fark edilmesi genellikle 10 yılı alıyor.
Nedeni tam olarak bilinmiyor. Ancak psiko analitik görüşe göre bu kişilerin genellikle benlik değerleri düşüktür; giyim ve mücevher en çok satın alınan şeyler olup, bunlar dış dünya tarafından en çok dikkat çeken objelerdir. Kişi satın alma davranışı ile "geleceğin var olduğunu" kendine inandırarak temel ölüm kaygısını azaltır.

Kadınlar Giysi, Erkekler Elektronik Eşya...

Bu bozukluğa sahip bireylerin alışveriş paternleri tipiktir. Alışveriş dürtüleri genellikle epizodik olup haftada bir civarında, ortalama bir saat süren ataklar halinde ortaya çıkar. Tüm yıl boyunca süregenlik gösterir, diğerleri gibi yalnızca doğum günleri ve bayramlarda yoğunlaşmaz. Kişi genellikle evdeyken, kendini çökkün ya da gergin hissederken bu dürtü belirir, kişi çoğunlukla kendisi için alışveriş yapar, bazen diğerleri için de alır. Birkaç pahalı eşyadan ziyade, çok sayıda ucuz eşya satın alırlar.
Bayanlar daha çok giysi, parfüm ve mücevher, erkekler ise elektronik, otomobil ya da hırdavat satın alır.
Büyük bir sıklıkla kredi kartı ile büyük mağazalardan yalnız alışveriş yapar, yanında genellikle birden fazla kredi kartı taşır.

İhtiyaç Duyulmayan Şeyleri Satın Alırlar

En önemlisi kendisinin ihtiyaç duymadığı şeyleri satın alır, dolabı bir kere bile giymediği, üzerinde etiketi bulunan giysilerle doludur. Bunları bazen başkalarına hediye olarak verir. Evi bir sürü gereksiz ev eşyaları ile tıkıştırılmıştır.İlaç ve alkol bağımlılığında görüldüğü gibi bir süre sonra tolerans gelişir; kişi rahatlamak için giderek daha fazla miktarlarda alışveriş yapar. Alışverişin doğası ve paterni gereği yakın ilişkilerinde bir süre sonra sorunlar yaşamaya başlar, boşanmalar sıktır. Kişi satın aldığı şeyleri gizler.Alışverişe çok fazla zaman ayırdığı için çalışıyorsa işte sorunlar yaşamaya başlar.
Bu bozukluk kronik seyirlidir. Başka psikiyatrik bozukluklarla birlikte görülebilir. Duygulanım bozuklukları (depresyon,iki uçlu mizaç bozukluğu), anksiyete bozuklukları(obsesif bozukluk, panik bozukluk, fobiler ), madde kötüye kullanımı, yeme bozuklukları ve diğer dürtü kontrol bozuklukları gibi...
Tedavide iç görüye yönelik terapi, desteklayici terapi, grup terapilerinin yanı sıra ilaç tedavileri ile bu durum kontrol altına alınabilir.

http://www.ailem.com

BeYaZ_KeLeBeK
03-08-2008, 05:30 PM
bu bende biraz var galiba....

gerçi hiç bir zaman aşırıya kaçmam....benimki hastalık boyutunda değil ama alışveriş rahatlatıyor beni....tek bir şey bile alsam kendimi daha iyi hissediyorum....

ama asla müsrif değilim....

sevdenur
03-08-2008, 05:39 PM
Ben alışverişe gittiğim zaman eğer yanımda beni frenliyecek herhangi biri yoksa yandım...:o Neyi beğenirsem artık...:) Tabi o eskidendi...:D Şimdi şükürler olsun biraz düzeldim...

TheDarkmeLy
05-06-2009, 08:29 AM
Kadınlar Giysi, Erkekler Elektronik Eşya...
ne kadar ters bi insanım ben ya .. nerde teknomarket orda ben =)

simla
24-09-2012, 02:58 PM
ben de bazen ben kadın değil miyim acaba diyorum:)
alışveriş yapmayı hiç sevmiyorum,bir şey beğenemiyorum
sırf ihtiyacım olduğu için alışveriş yapıyorum ve beğenmediğim şeyleri almak zorunda kalıyorum:(
laf aramızda para harcamayı da sevmiyorum :rolleyes:

Kimene
24-09-2012, 03:06 PM
Magaza, magza gezip kiyafetler denemekten nefret ederim..Fakat bu teknoloji, ah bu teknoloji resmen para tuzagi:)
Onlline ali$ veris tuzagi kurdular, cuzdanlari bosaltiyorlar:)

mysticxx
24-09-2012, 03:27 PM
işte bu benimm :)))

simla
24-09-2012, 03:56 PM
kredi kartınızı iptal edin böylelikle internetten kolay alışveriş yapamazsınız:)