PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aşk nasıl anlaşılır?

nevangel
04-06-2008, 10:37 PM
Merhaba!

İnsan aşık olduğunu nasıl anlar?Hoşlanmakla aşk arasındaki farkı algılayabilir mi?Günümüzde bakılınca azıcık hoşlandığımızda dahi aşığız diyebiliyoruz.Gerçek aşk nasıl anlaşılır?

tatlışey
04-06-2008, 11:40 PM
onugördüğünde kalbin hızlı hızlı çarpmaya başlar.yanakların kızarır.onun yanından bi iki dk uzaklaştıgında dahi onu özlersin.yanında olsan bile özlem duyarsın.onu herşeyden çok sever ve onu çocugunmuş gibi korumak istersin.ona çok güvenirsin.tüm dünyan onun etrafında yaratılmıştır.ne düşünsen aslında onu düşünüo bulursun kendini.aşk çok güzel bir duygu.anlatılması zor bişey.benden bu kaadar;)

olvido
04-06-2008, 11:43 PM
eğer birisi için hiç yapmayacağın şeyi yapmaya başladıysan
çok şeyi göze alıp onun için birşeyler yapmak istiyosan aşıksındır
aşk delilik demektir kısmen

adonis
05-06-2008, 07:41 AM
AŞK O YANINDAYKEN ANLAYA BILECEGIN BİRSEY DEGIL SANIRIM ama o gidince ince ince ruhuna işlenen sevgi beslenemez hale gelince anlayabildigin birşey!!!!!111

9 ŞUBAT
05-06-2008, 12:49 PM
Merhaba!

İnsan aşık olduğunu nasıl anlar?Hoşlanmakla aşk arasındaki farkı algılayabilir mi?Günümüzde bakılınca azıcık hoşlandığımızda dahi aşığız diyebiliyoruz.Gerçek aşk nasıl anlaşılır?

aşk ın gerçegi yalanı yoktur, sadece aşk vardır,
bir insan ne zaman aptalca şeyler yapıyorsa,hep karşısındakini duşunuyor onla yaşıyorsa ,bir kişiyken iki kişilik duşunuyor hareket ediyorsa ,birine ait oldugunu hissediyorsa ,kısaca yerden bir kaç karış yukarıda yaşıyorsa o aşıktır.

Nefertiti
05-06-2008, 02:40 PM
veee kalbin öyle hızlı atarki.. midende hissedersin,sesini duyduğunda ve ya onu gördüğünde içinde yüzlerce kelebek birden havalanır ve kanat çırpmaya başlar.:p

eliftetik
17-11-2008, 07:16 PM
siz ahmet selçuk ilkanın AYTEN adlı şiirini dinlediniz mi işte aşkın büyük tanımlarından biri de o şiir

CaaLaa
17-11-2008, 07:57 PM
ask ask ask.. ask o varken biLe onu ozLemektir ayriLdiniisda msj yazdiginda yada aradiginda o iLk gunki heycanla acarsin teli o yokken sende yoksundur gece ruyanda bile onu gormk icn yalvarirsin o varsa varsndir o yoksa kalbin yoktur onun bir tek gulusu iicn yapmican sey yoktur asik oldugun zamn ztn sen sen olmuyosun o oluyosun onun iicn hersei yaparsin bi an dusunmeden hersei goze alirsin buutn dunyayi karsina alirsin ask ckck baska bise o hycan hic kaybolmaz yureginden ellerin titrer heycandn onunlayken bile deli gibi ozlersin 1000yil kalsa yaninda hic doyamazsinn ask öle iste be :D uzaip gidio uuzn yasmk istemiom

Raistlin_Majere
25-11-2008, 04:38 AM
Aşk Umuttur..Her Yeni Güne Onu Düşünerek Başlarsın.Gece Yatarken Yarın Onu Dusunerek Uyanıcagını Bilerek Yastıga Kafanı Koymaktır.Korkudur.Ya Giderse Diye.Ya Bu Güzel Duyguyu Bir Daha Yaşayamassam Diye.Ya Ölürsemde Bu Duyguyu Kaybedersem Diye.Fedakarlıktır.Canını Verirsin Kanını Dökersin Öl Dese Hemen Oracıkta Yere Seriliverirsin..Güneş Daha Bir Parlak , Rüzgarlar Daha Bir Yumuşak Olur.Sıcak Ve Soğuğu Aynı Anda Aynı Noktaya Hissetmektir Aşk.Gerekırse Gözlerinin içine 1 Saniye Bakabilmek Uğruna Sonsuz Cehennemi Kabul Etmektir Aşk.Ateştir Aşk...Hem Isıtır..Hem Yakar..

Sabaha Kadar Yazablirdim Aslında..

hayal peres
30-11-2008, 11:32 PM
bence ask öyle bi sey ki onu görmeden bi saniye bile duramassiniz onsuz bogazinizdan bir lokma gecmez seni sarayin icinede koysalar onsuz saray bir zindan olur :)

joe_tanto
01-12-2008, 08:49 PM
akşam kafanı yastığa koyduğun zaman eğer onu düşünürken gözünden 2 damala yaş süzülüyorsa..ve yaşlar süzülürken yorgana sarılıyorsan burnunu yorgana yaslıyip derin bi nefes çekiyosa onu kokluyomuş gibi yada yatağana onun parfümünü sıkarak yatıyorsan aşıksın demektir..

bence ......

atomcekirdegi
01-12-2008, 09:39 PM
Tam olarak nasıl anlaşılır bilmiyorum ama benim anlamadığım kesin..
Ama herhalde joe'nin imzasındaki gibi olursa anlaşılabilir...Gerçekten çok sevdim imzanı ;)

BeYaZ_KeLeBeK
01-12-2008, 10:25 PM
kendi adıma cevap vermek istiyorum aşkı yaşamış biri olarak....

gözümün hiç bişeyi ve hiç kimseyi görmediği ruh hali....

hiç bişey alıkoyamaz seni onunla olmaktan...ne mesafeler ne aile ne de başka bişey.....

onunla olunca sanki başka bir dünyada gibi olursun....sonsuz mutlu ve huzurlu...

onu görünce heycanlanmak falan saymıyorum hiç....

ben bunu 4 yıl yaşadım....kilometrelerce öteden....

elinde ne kaldı derseniz....HİÇ.....

sanırım aşk imkansız olunca aşk....

BeYaZ_KeLeBeK
01-12-2008, 10:32 PM
ha birde şu var....

aşık olunca ondan gelecek herşeye tahamülsüzleşiyor insan....

en ufak bir darbe derin yaralar açıyor...telafisi mümkün olmayan...

goodnews
01-12-2008, 11:24 PM
Yanında olduğun bir saniye ömrüne ömür katarken, ondan ayrı kaldığın her saniye işkence gibi gelir. Gözün kimseyi görmez, kulağın kimseyi duymaz olur. Bir tek onu görür onu duyarsın. Sürekli arkadaşlarına ondan bahsedersin. Yeter artıık kess:D laflarına maruz kalabilir bazıları (mesela ben:D) O olmadığı an ayakların sürekli onun olduğu yere gider. Onun bir bakışı bile gününü iyi geçirmeye yetebilir. Mesela;

x- Aaa çok mutlu görünüyorsun noldu böyle?
y- ....'yı gördüm bana gülümsedi.. Çok mutluyum be yaşasın :D
x- (hayal kırıklığı)

Tabi bazen istisnalarda olur..

x- Neden suratın asık böyle?
y- ...'yla ... beraber konuşuyorlardı. Kesin birbirlerini seviyorlar ya uff ..

diye uzar gider bu diyaloglar :D

joe_tanto
02-12-2008, 02:54 AM
Tam olarak nasıl anlaşılır bilmiyorum ama benim anlamadığım kesin..
Ama herhalde joe'nin imzasındaki gibi olursa anlaşılabilir...Gerçekten çok sevdim imzanı ;)

teşekkür ederim..

---------------------------------------

he bşide söyle bişi var aşkolmaktan önemli aşk olduğun insan acaba buna değermi?

Gökkuşağı
02-12-2008, 09:14 AM
Merhaba!

merhaba.
aşk konusunda deneyimli olan hemen anlar.ilk olan da kendine anlam veremez . ruh dünyasında değişiklikler yaşıyorsa anlar zaten. yani duyu organları olan her birey anlar.
hoşlanmakla aşk arasındaki fark ise herhangi bir sayıyı ,bir sayıya bölerken kalanlı çıkması gibi ...
tam anlamıyla aşık olmak ta kalanlı çıkan sayıya eş değer rakam eklemek....
yemek yapmak için evvela malzemeleri hazırlamak(hoşlanmak) gerekir,hazırlanmış malzemeyi yemeğe dönüştürmek (aşk) illa gerektiğine göre....
yemeğin, lezzeti,kişiyi beslemesi,vs....marifetten ...(marifetin devamı yuva kurmaya kadar gider .nihayeti bahtiyarlık)
yemeyin, kişiyi rahatsız etmesi, mideyi bulandırması hatta zehirlemesi ... talihsizlik.... (henüz yemek yapacak kadar olamamışsın. " acele etme! " vakti gelince elbet öğrenirsin " ) şimdilik aparatif le beslen ....
anlayana sivrisinek saz.anlamayana davul zurna az " derler" (her şeyin hayırlısı saygılar )

BETÜLL
02-12-2008, 10:59 AM
merhaba.
aşk konusunda deneyimli olan hemen anlar.ilk olan da kendine anlam veremez . ruh dünyasında değişiklikler yaşıyorsa anlar zaten. yani duyu organları olan her birey anlar.
hoşlanmakla aşk arasındaki fark ise herhangi bir sayıyı ,bir sayıya bölerken kalanlı çıkması gibi ...
tam anlamıyla aşık olmak ta kalanlı çıkan sayıya eş değer rakam eklemek....
yemek yapmak için evvela malzemeleri hazırlamak(hoşlanmak) gerekir,hazırlanmış malzemeyi yemeğe dönüştürmek (aşk) illa gerektiğine göre....
yemeğin, lezzeti,kişiyi beslemesi,vs....marifetten ...(marifetin devamı yuva kurmaya kadar gider .nihayeti bahtiyarlık)
yemeyin, kişiyi rahatsız etmesi, mideyi bulandırması hatta zehirlemesi ... talihsizlik.... (henüz yemek yapacak kadar olamamışsın. " acele etme! " vakti gelince elbet öğrenirsin " ) şimdilik aparatif le beslen ....
anlayana sivrisinek saz.anlamayana davul zurna az " derler" (her şeyin hayırlısı saygılar )

vayyy görümceme de bak sen tecrübesini konuşturmuş:D

Gökkuşağı
02-12-2008, 12:53 PM
ne tecrübesi ya ! tecrübeli olsam ne olcak. kendimi tarif ettiğime dair bir cümle kurmadım. insan ruhu adına yorum yaptım. aşk kelimesinden de haz etmiyorum zaten.

aysei
02-12-2008, 07:57 PM
Merhaba!

EYY ask BEN SAHSEN ASIK OLDUGUMDA YANI OYLE BILIYOR VE ZANNEDIYORUM BENCE ASK yemekten ıcmekten vs kesılıyo gozu bısey gormuyo aklında hep O var GUZEL BI ACI..ınsanı en kolay bu sekılde avlanır :) ınsana bı vazıfesı oldugu hatırlatılır bu sekılde olabılır..

böcük
12-12-2008, 06:21 PM
bence aşk; yanında olmasa da hayatını onunla yaşamaktır. belkide bir deli gibi her an onunla konuşmaktır:)

9 ŞUBAT
12-12-2008, 06:27 PM
ne zamanki karşı cinsten birine ilgi duydunuz ve her dakikanızı anınızı onunla geçirmek istiyor ,olmadık şeyler yapıyorsanız bilinki aşıksınız ,
boşuna aşkın gözu kör dememişler .

eliftetik
12-12-2008, 06:43 PM
aşk hangi açıdan bakarsanız bakın aşırı uçta bir histir

bu duyguyu binbir kılığa sokarak tanımlayabilirsiniz benim sık tanımlarımdan biriside

sen mi bendesin ben mi sendeyim biz nerdeyiz binlerce fersah derinliklerde yaşanan duygu patlaması

ama her nekadar aşırı uçta tanımı yapsamda ancak duygulu duyarlı kalplerde yanan bir kıvılcımdır kısaca aşk sonderece insani yaşanması gereken hoş bir histir

goodnews
12-12-2008, 07:06 PM
aşk hangi açıdan bakarsanız bakın aşırı uçta bir histir

bu duyguyu binbir kılığa sokarak tanımlayabilirsiniz benim sık tanımlarımdan biriside

sen mi bendesin ben mi sendeyim biz nerdeyiz binlerce fersah derinliklerde yaşanan duygu patlaması

ama her nekadar aşırı uçta tanımı yapsamda ancak duygulu duyarlı kalplerde yanan bir kıvılcımdır kısaca aşk sonderece insani yaşanması gereken hoş bir histir

Ne güzel bi söz..
Bana göre aşk.. Eğer onu görünce ondan başka herşeyi görmezden geliyorsanız, o yokken sürekli düşünüyorsanız ve onu herşeyden üstün tutuyorsanız bu aşktır..

atomcekirdegi
12-12-2008, 07:42 PM
teşekkür ederim..

---------------------------------------

he bşide söyle bişi var aşkolmaktan önemli aşk olduğun insan acaba buna değermi?

yine joe'ye katılmamam mümkün değil kesinlikle benim düşünebileceğim gibi düşünmüş.Tamam aşıkım ona ama o aşkıma değer mi,aşkımı hak ediyor mu,ya da aşkımı haketmek için neler yaptı.Valla benim öncelikli olarak kafamda cevaplamaya çalıştığım sorular.Eğer buna cevap verebiliyorsam objektif olarak,ben de kendime ket vurmaktan vazgeçer ve duygularımı onunla paylaşırım ;)
Umarım joe de bana katılıyordur :D

böcük
12-12-2008, 08:39 PM
aşık olduğunda bu mantığı kurmak çok zor ama ya :o zaten aşık olduğun insanı kayıtsız şartsız en mükemmel görüyosun

zenan
12-12-2008, 10:53 PM
--------------------------------------------------------------------------------
aşkkk...
hayatın içinde ama dışında... aslında aşk varlıkla yokluk arasında bir duygu devinimi. dediğin gibi ne anlatılması mümkün ve bence yaşaması da mümkün değildir. varken birden yok olan bir şey için ne derece varolduğu söylenebilirki. ya da yokluktayken kendini avutmak için bulduğun şey ne derece bağıra bağıra vardır diye bilirsinki.

ve bence aşkta hayat gibiidir. aşk içinde bulunduğun an içinde yaşadığındır. yüreğin yollarda yalın ayak yalpalanarak varlığını sürdürme çabasıdır. bazen kendini en farahtalıtıcı yollarda çimenlerde yürürken bulursun bazen de kendini güllerin içinde dikenler üzerinde yürürken görürsün. işte aşk dediğin o şeyde öyle bir duygu olsa gerek. ve kişiden kişiye göre yaşadıkça farklılaşan bir duyguuu....hayatta böyledir. andır anlıktır ve içinde yaşadığın anın dışında bir hiçtir. tanımlamalar yapmakta bir yerde saçmalamaktır. iyisimi yaşamaktır aşk yaşarken kendini içinde bulduğun ve katbettiğin kuyu misali....

NAR_K
15-12-2008, 09:51 AM
a$k = hayati 2 ki$ilik ya$amak ..:)
vericegin kararlardan once/sonra onu du$unmek .. tum bedeninde, zihninde, duygularinda, ruhunda onu hissetmek ve yaninda olmadigi zaman onu ya$atabilmek..

seboandmesut
15-12-2008, 12:50 PM
Bi yerlerde kalmıs birisi için geldi kalbim yerine tekrarda belki guldu agladı ama bu kadar deil di "aşk " denen bi şey warmıydı acaba diye dusundum hiç bi zamn inanamadım şeyi olduguna simdi inancakmıydım oysaki nerelerden cıktım ama yoktu aşk peki aşk kırıntısı kalmıs bi anti bakteriydim yada her neyse :.......

rome-nea
15-12-2008, 02:16 PM
kaybetme ihtimalin yüksek olduğu zaman hissedersin aşki,
bir tarifte göre sütlü kahveye benzetilmiştir aşıklar, bir kere birbirlerine karıştılarmı bir daha ayrılmaları mümkün olmaz denmiştir. acaba bu vuslata erenler içinde geçerli mi? bildiğimiz bütün aşk hikayeleri birbirlerine kavuşamayanlarla ilgili, hepsinin sonunda bir acı ve sonsuz ayrılıkla beraber bir sonsuz beraberlik var.
bir başka tarifte bir çok renkten iplikle örülmüş kilime benzetilmiştir (fatih kısaparmaktan bahsetmiyorum) içinde taşidiği zenginlik ipliklerin renginden ve motiflerden geldiğinden vs bahsedilir.
aşkin bir çok tarifi var herkes kendine göre algıladıği şekliyle ifade ediyor, ama gerçek olan bir şey var aşk karşindakinin buna değip değmeyeceğine karar vererek olgunlaşmaz. birden bire gelir sen farkına varmadan sarar seni, yani planli değildir. bir diğer tabirle geçici geri zekalilik olarak da adlandırıldığı olmuştur :) mantiğin duyguların himayesine girmesidir.
kısaca aşk bir isyandir, bir başkaldırıştır. neye isyan olduğunu da siz bulun :)