PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : soru- öğrenme acil yardım lütfen

Upolitika
13-04-2008, 09:39 PM
Dilara babasının dondurma alması için yakarır, Babası reddeder, fakat dilara babası dondumayı alana kadar babasına mızmız eder ve tartışır ve babası dondurmayı alır. Babası için dilaranın mızmız davranışının sonlanması __________ pekiştireç, dilara için dondurma ________ pekiştireç.
a)olumlu,olumlu
b)olumsuz,olumlu
c)olumsuz,olumsuz
d)olumlu,olumsuz
acil cevap ve açıklama lütfen

intihar
13-04-2008, 10:41 PM
çok saçma...

Upolitika
13-04-2008, 10:57 PM
:) daha ne saçma sorular var ama hepsi böyle ,bir cevap gelse diğerlerinide yazacağım ama gelmiyor işte. üniversite psikoloji örnek sorularından birisi. Türkçeye çevirdim bu kadar oldu . psikoloji ve felsefe hocalarımız yokmu yardım edebilirmisiniz ?

intihar
13-04-2008, 11:58 PM
burda psikoloji hocaları çok merak etme cevap gelcektir... ama bugün kimseyi göremedim...

butterfly
14-04-2008, 12:50 AM
babası dondurmayı almısmı almamısmı??
buda acıklanıodur soruda muhtemelen

eger varsa onuda yasarsan ii olur:confused:

Upolitika
14-04-2008, 01:31 AM
üzgünüm orayı atlamışım babası dondurmayı alıyor

BiG EviL
14-04-2008, 02:18 AM
bence d şıkkı psikoloji dersim iyi ve severim açıklamasıda dilaranın ağlaması babasını rahatsız ediyo ve susması onun için olumlu ama dilara mızmızlayarak istediğini elde edebileceğini düşünüyo ve bundan sonrada aynı şekilde davrancak ondan dilara için olumsuz pekiştireç

busra14
14-04-2008, 09:04 AM
bence (c) şıkkı psikoleji dersi görmedim ama bana (c) gibi geldi babası için susması olumlu ama her istediğinde istediğini yapması yönünden olumsuz babasının bu davranışı. belki saçma düşünmüş olabilirim.çocuk içinde olumsuz çünkü bu mızmız tavrıyla herşeyi elde edebileceğini düşünüp ileriki yaşlarındada bunu kullanabilir.bakan yine söylüyorum saçma düşünüyor olabilirim çünkü hiç psikoleji okumadım .

9 ŞUBAT
14-04-2008, 10:14 AM
Dilara babasının dondurma alması için yakarır, Babası reddeder, fakat dilara babası dondumayı alana kadar babasına mızmız eder ve tartışır ve babası dondurmayı alır. Babası için dilaranın mızmız davranışının sonlanması __________ pekiştireç, dilara için dondurma ________ pekiştireç.
a)olumlu,olumlu
b)olumsuz,olumlu
c)olumsuz,olumsuz
d)olumlu,olumsuz
acil cevap ve açıklama lütfen

bence cevap c olmalı ,

çunku baba kızının susması için dondurma almakta ve boylece susturma işlemi olumlu hale çevrilmekte ,

dilaranın bir şey elde etmesi için yaptıgı bir girişim var ve amaca ulaşıyor ,bu durumda onunkide olumlu hale gelmekte ,

bu durumda dilara her zaman bir şey elde etmek için zorlama yolunu kafasında model olarak alıcak,babada susması için istenen şeyi verme yolunu model seçicek ,

bu durumdada her ikisi için bu tarz bir model olumsuz bir pekiştirme olacaktır o yuzden cevap c dir.

butterfly
14-04-2008, 02:49 PM
bence d şıkkı psikoloji dersim iyi ve severim açıklamasıda dilaranın ağlaması babasını rahatsız ediyo ve susması onun için olumlu ama dilara mızmızlayarak istediğini elde edebileceğini düşünüyo ve bundan sonrada aynı şekilde davrancak ondan dilara için olumsuz pekiştireç

babanın dondurmayı alması davranısın tekrarlanmasına sebep olacaktır

butterfly
14-04-2008, 02:52 PM
cevap : c

babanın bu durumda dondurmayı almıs olması olumsus pekiştireçtir cünkü kısının bu davranısı tekrarlamasına sebep olacaktır...aynı sekilde cocuk içinde olumsus pekiştirectir

Upolitika
14-04-2008, 05:44 PM
cevap anahtarı yok ama be b diye düşünmüştüm. olumlu pekiştireçte davranış artmıyormuydu(dilara için dondurma olumlu olmalı pek. olmalı artık her istediğinde ağlayıp dondurma alabilir)

butterfly
14-04-2008, 07:11 PM
pekiştireç: bir davranısı isleyen ve islediği davranısın gelecekte tekrarlanma olasılığını arttıran bir uyarıcıdır...

olumlu pekiştireç: bir davranısın gelecekte tekrarlanma olasılığına katkıda bulunur yada bu olasılığı arttırır...(ör: yiyecek)

olumsus pekiştireç: bir davranısın gelecekte tekrarlanma olasılığını arttırır ancak bunu cevredeki NAHOŞ bir seyin ortadan kaldırılmasıyla yada azaltılmasıyla gercekleştirir...( ör: elektrik soku)

olumlu ve olumsus pekiştireçte de davranısın artması sös konusudur..

ortada hoşa gitmeyen bi durum var(mızmızlık) bunu ortadan kaldırmak için uygulanan pekiştireç negatif(olumsus) pekiştireçtir...cünkü bu hoşa gitmeyen davranısın artmasına sebep olacaktır...