PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : erkeğe(XY) bağlı ama kadın sorumlu

biyolog
27-03-2008, 09:29 PM
ERKEĞE BAĞLI AMA KADIN SORUMLU
Bölgede erkek çocuğu olmadığı için eğitim düzeyi ne olursa olsun kişilerin toplumsal baskıdan nasibini aldığını da kaydeden Yalınkaya, “eğitimli kişiler arasında bile iki kızı olan çiftler, iki erkek çocuğu olanlara göre daha fazla üçüncü çocuk yapma eğilimindedirler. Erkek çocuğu olmadığı için eşi sürekli doğum yapan hatta 7-8 kız çocuğu olan üniversite hocaları da vardır” dedi. Yalınkaya, kız ya da erkek çocuk doğurmanın tamamen erkeğin eşey hücresine bağlı olduğunu söyledi. Toplumda, erkeğin bu konuda sorumlu tutulmadığını belirten Yalınkaya, şunları söyledi:

“Kız ya da erkek doğurmak tamamen erkeğin eşey hücresine bağlıdır, yani kadının bunda hiçbir olumsuz rolü yoktur. Ancak bizim toplumlarda erkek hiçbir şekilde sorumlu tutulmaz. Eğer erkekten kaynaklanan bir kısırlık söz konusu ise bunun kadından sakladığına zaman zaman tanık oluyoruz. Çünkü burada erkeğin ve ailesinin gururu söz konusudur. Erkek çocuğun olmamasından erkek sorumlu tutulmamaktadır. Bunu ya bilmiyorlar ya da bilmek istemiyorlar. Bazılarına anlatılsa bile işlerine gelmediği için duymak istemezler. Bir kadın erkek çocuk doğurmazsa eşi ve eşinin ailesi tarafından aşağılanmakta ve hatta boşanmaya zorlanmaktadır. Bu kadınlar çaresizlikten daha çok doğum yaparak, daha çok risk almaktadırlar.”

Yalınkaya, birçok ailenin erkek çocuğu, soy ağacının devamı için istediğini belirterek, “Erkek adamın erkek çocuğu olur” sözüyle toplumsal bir baskının söz konusu olduğunu kaydetti. Erkek çocuğa kalıcı sermaye gözüyle, kız çocuğa ise er ya da geç evden ayrılacak gözüyle bakıldığını anlatan Yalınkaya, “dini faktörler de etkili oluyor. Dini yönden daha radikal olanlar daha çok çocuk yapma eğilimindedirler. Eğitimliler arasında da bu durum değişmemektedir. Burada ‘veren rızkını da verir’ mantığı egemendir. Düşük sosyo-ekonomik düzeye sahip bireyler arasında bu daha yaygındır” dedi.

ANNE VE BEBEK ÖLÜMLERİ
D.Ü Tıp Fakültesi Hastanesi’nin farklı servislerinde her ay 2 annenin gebelik nedeniyle yaşamını yitirdiğini kaydeden Yalınkaya, “doğurganlık arttıkça anne ve bebek ölümleri de artıyor. Her ay gebelik nedeniyle hastanemizin değişik servislerinde yaklaşık iki anne ölmektedir. Bölgemizde hala anne ölümlerinin en önemli nedenleri yüksek tansiyonlu gebelikler ve doğum kanamalarıdır. Yine zamanında yapılacak uygun tıbbi müdahale ile bu ölümlerin yüzde 90’ından fazlası önlenebilmektedir” diye konuştu. Yalınkaya, sorunun çözümünde en etkili yolun sosyal refahın artması ve eğitim düzeyinin yükseltilmesi olduğunu sözlerine ekledi.

Gümüş
27-03-2008, 09:37 PM
"Bir kadın erkek çocuk doğurmazsa eşi ve eşinin ailesi tarafından aşağılanmakta"

benim annem bundan nasibini çok aldı...biz 4 kardeşiz ve sadece en küçüğümüz erkek..annem doğum yaptığı zaman kız olunca babamdan o kadar çok korkarmışki,çocuğuna bakamazmış...erkek kardeşim doğduğuı zaman bayram yapmışlar bütün sülale:Dgerçi iyiki doğmuş benim bitanem canım kardeşim:)
çok güzel bir konu seçmişsin biyolog...sağol paylaşım için...;)

BeYaZ_KeLeBeK
27-03-2008, 09:56 PM
evet çok güzel bir konuya değinmişsin biyolog....

tamamen cahillikten ileri gelen bir durum...ataerkil toplumlarda ne yazıkki erkekliğe leke sürdürmemek için hep kadın suçlanır,herşeyden kadın sorumlu tutulur....bilhassada bu konuda...bana erkek çocuk doğuramadın gibi suçlamalara maruz kalır kadın....halbuki gerçekler çok farklı.....ama o gerçekler o erkeklere her zaman acı gelecek ne yazıkki.....

biyolog
27-03-2008, 10:26 PM
evet arkadaşlart malsef böyle işte ... kadında xx kromozomu var.. erkekte xy var arkadaşlar. y erkeklik kromozomu x te dişi kromozmu ...
kadın her koşulda zaten x kromozumu yolluyor... erkek te x i gönderirse doğacak çocuk xx kız................ eğer erkek y kromonunu gönderirse. doğacak çocuk xy erkek oluyor....yani BÜTÜN SORUMLULUK BİZDE.

XX + XY= XX DİŞİ ( 23+23) 46 kromozm
XX + XY= XY ERKEK (23+23) 46 KROMOZOM

TABİKİ BUNDA BİZİM SUÇUMUZDA YOK YARATAN GÜÇ
BÖYLE PROGRAMLAMIŞ.HİÇ KİMSE SUÇLU DEĞİL.
BİRDE SÖYLE DURUM OLUYOR TABİKİ ALLAH GÖSTERMESİN
BAYAN HER İKİ X KROMOZUMUNU GÖNDERİYOR

XX + XY = XXY DOWN SENDROMU OLUR ERKEK ( 47 kromozom)

XX + XY= XXX DOWN SENDROMLU DİŞİ. ( 47 kromozom)

BAZEN ÇİFTLERDEN BİRİ HİÇ KROMOZM GÖNDERMEYEBİLİR

XX +xy= X0 DİŞİ TURNER SENDROMU HASTA YAŞAMAZ 45 KROMOZOM

XX+xy = YO ERKEK TURNER SENDROMU ÖLÜR 45 KROMOZOM

ARKADAŞLAR BUNLARI BULAN DA BİR DİN ADAMIDIR. AVUSTRALYALI BİR PAPAZDIR ARKADAŞLAR. MENDEL BU ÇAPRAZLAMALARI BEZELYELERDE TEST ETMİŞ VE BULMUŞTUR. BU BEZELYELERİDE KİLİSENİN BAHÇESİNDE YETİŞTİRİYORDU.
MENDEL GENETİĞİN BABASIDIR.. O MOLEKÜLER GENETİĞİN OLUŞUMUNUN TEMELLERİNİ O YILLARDA ATMIŞTIR

BeYaZ_KeLeBeK
27-03-2008, 10:49 PM
çok güzel bilgiler...emeğine sağlık biyolog....

kromozomlarla ilgili olanı biliyordum ama down sendromunu falan bilmiyordum nasıl olduğunu....öğrenmiş oldum...sağol....

biyolog
27-03-2008, 11:04 PM
beyaz kelebek önemli değil. daha başka kromozma bağlı rahatsızlıklarda ALLAH hiçbirimize bunu göstermesin. klienfelter sendromu var. ve daha bir dizi kromozoma bağlı rahatszılıklar var. ben yeri geldikçe anlatıcam tabiki sizlerde isterseniz hem bende bilgileri daha canlı tutyom sadece ellerim yoruluyor o kadar ama biyolojiyi çok seviyorum. bunlar koromozomlara bağlı bozukluklar birde genlerle ilgili bozukluklar var.
kromozomu bir tesbih giibi düşün.
genleride bu tesbih taneleri
46 kromozom üzerinde 2000 yılında 5000 tane genin varlığından söz ediliyordu.
bir kişide 46 kromozm olursa bu ille hasta olmucak anlamına gelmiyor 46 kromozm vardır. fakat bu kromozmda otizm geni taşıyordur. ve bu gende bir tetiklemeyle çevresel stres veya başka bir şey harekete geçer ve hastalık ortaya çıkar.dah a yazcam ama elim inanın çok yoruluyor.

BeYaZ_KeLeBeK
27-03-2008, 11:08 PM
anlıyorum biyolog....

ben şahsen yazmanı isterim ama kendini sıkma...istediğin zaman yaz...ben çok severim bu tür bilgileri...

asılben
28-03-2008, 02:04 PM
Eğitime rağmen çevresel baskı nedeniyle ve baştan yetiştirilirken bireye empoze edilen düşünceye göre her zaman erkek çocuk doğmalı, kadın erkek çocuk doğurmalı mantığı bizim ülkemizde devam ediyor.
Yeni doğmuş bir kız bebeğin aile bireylerinin hiçbiri tarafından kucağa alınmadığına şahit oldunuz mu?

ates
28-03-2008, 05:42 PM
genlerimizde çeşitli hastalıklar taşıdığımız gibi aynı zamanda bazı hastalıkların düşmanı diyeyim [şuanda aklıma gelmedi kelimenin tam karşılığı...] var bildiğim kadarıyla...
taşıdığımız o genlerle vücudumuzu bazı hastalıklardan koruyabiliyoruz... :confused: (fereksiz bir bilgi oldu galiba ama olsun... içimde kalsın :) )

biyolog
29-03-2008, 10:34 AM
Bu Konuyu Araştiricam Genlerle Ilgili Her Gün Yeni Bir şeyler Ortaya Atiliyor.. Fakat Genom Projesinin Daha Tam Kesin Sonuçlari Açiklanmadi Saniyorsam.