PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mutlu İnsan

Nefertiti
03-11-2007, 12:24 AM
Mutlu insan,
kendisini tanır,başkalarının 'ne kadar zekisin
ne kadar güzelsin'gibi bazı telkinlerinden etkilenmez,sürekli başkalarından ilgi bekleyen
sahte benlikler gibi onu takdir edecek onu övecek insanlara bağımlı olmaz.
Başkalarının onun hakkında söyledikleri onu endişelendirmez,korkutmaz.
O, kimsenin kendisini değil,söyleyenin kendini anlattığını bilir
O, kendisiyle çatışmayı bırakmıştır.Egosunun hep zoru daha fazlasını istediğini görmüş,bastırılan herşeyin değer kazandığını anlamış,egosunu bastırıp çoğaltmak yerine onu izlemeyi tercih etmiştir
O,hiçbir şeyi ispat etmeye çalışmaz
İlgi görmek için sevgi kelebeği gibi ortalıkta dolaşmaz,onun mütevaziliğinden bile haberi yoktur
Mutlu insan
Zihninin daha önce öğrendiklerini sürekli tekrarladığını,daha önce yapmadığı herşeye 'hayır bu tehlikeli' dediğini bilir ve zihnini dinlemez.Bilir ki tüm doğru yollar daha önce keşfedilmiştir,o,tehlikeyi seçer,yeni bir buluş olur belki de yeni bir beste olur,üretir,bu üretimde doğum yapan annelerin en güzel günüm dedikleri zamanı yaşar
Hayata anlam katar o...
Mutlu insan
Kendine karşı dürüsttür önce
Diğer insanlar gibi kendi bölünmüşlüğünü evrene yansıtmaz
Mutluluğun da mutsuzluğun da kendi seçimi olduğunu bilir
Özgürlüğün başkalarının ona sunduklarının değil,kendi deneyimlerinin olduğunu,özgürlüğün kendi iç sesine bağlı olmak olduğunu bilir
Onun çevreye karşı güvenlik duvarına ihtiyacı yoktur
O, başını kuma sokmayanlardan değildir
O yüzden yaşarmış gibi yapmaz yaşar o...
Mutlu insan
Kendisinde doğuştan sevgi potansiyeli olduğunu bilir
Sevginin severek arttığını,sevginin diğer herşey gibi severek öğrenileceğini bilir
O, sevginin yıllarca ona gelmesini beklemez,o sevgisini verir,geri dönüp dönmeyeceğini düşünmez
Sevgisi karşılık olarak dönse de dönmese de mutludur
O beklemez,sevgisi kendinden taştığı için başkalarına verir
Sevgi ticareti yapmaz,değiş tokuş yapmaz
Mutlu insan
Geçmişin acılarını geleceğin kaygılarını bırakır,An'ı yaşar
Bilir ki geleceği şu anda saklı,şu An'ın keyfini çıkarır,herkesi affeder,herkesde kendini affeder,kendinden özgürleşir,An'dan özgürleşir...
Mutlu insan
Dogmaya dönmeden unutur bildiklerini
Her gün yeniden keşfeder hayatı
Her gün son günüymüş gibi yaşar
Kafasının onu yönetmesine izin vermez,o kafasını yönetir
Olumlu düşünür,olumlu görür,bu yüzden mutludur o...

birmelek
03-11-2007, 11:08 AM
Güzel bir paylaşımdı Bronz..ellerine sağlık. Burdan bir kez daha gördüm ki, ben mutlu bir insan değilim. Kanıtlanmış oldu yani..sağol. ;)

isimsiz
03-11-2007, 11:31 AM
merhabalar,çok güzel bir paylaşım olmuş.Yanlız düşündürücü bu anlamda hangimiz bakabiliyoruz hayata.

ates
03-11-2007, 04:33 PM
valla ben seviyorum böyle yazıları :)

isimsiz hemen hemen çoğu cümlesi beni anlatıyor :)

sevgim yüreğimden taştığı için herkese sevgimi verebiliyorum
kin nefret yerine sadece sevgimi
an'ı yaşıyorum geçmişi pek kafama takmıyorum
hayatın kimi zaman mutluluk kimi zaman acı olduğunu biliyorum
yaşamayı seviyorum :)

Nefertiti
04-11-2007, 12:55 PM
Mutluluk nerdedir?

Mutluluk; cana can katanımla bir yaz denizinin karşısında, bir ağaç gölgesindedir. Tedirgin edilmeden uyanan bir toprak parçasındadır. Bir bahar sabahında çıplak ayakla koşulan ıslak çimenlerdedir. Sıcak bir günün bitimine doğru birdenbire esiveren serin bir yeldedir. Güvenli bir düşüncenin aydınlığında, sıcacık bir omuzun yumuşaklığında, uygun bir sesin titreşimindedir.

İçin yanarken içilen bir yudum suda, özlemle aranan bir fincan kahvededir. Bakkaldan alınan bir paketi taşırken dergilerden yapılmış kesekağıdında göz ucuyla okunan güzel bir sözdedir. Günün ilk aydınlığında, gecenin son karanlığındadır.

Renk renk duyguların oluşumunda bilinmeyen renklerin şekillenmesindedir. Bir babanın bakışında, bir canlının dokunuşunda, bir çocuğun gülüşündedir. Mutluluk yarınları istemektir.

Ne demişler...
Yaşam yetersiz önermelerden, yeterli sonuçlar çıkarma sanatıdır.
(Akşam gazetesi)

ates
04-11-2007, 01:11 PM
kısacası mutluluk her yerdedir

olaylara çevrene bakmasını bil yeter
mutluluk muhakkak ki oralarda biryerlerde sana el sallamakta ve onu görmeni beklemektedir :)