PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gençlerde Satanizm Merakı

9 ŞUBAT
16-03-2008, 01:34 PM
SATANİZM'İN TANIMI

Kısaca, Şeytana tanrı diye tapınmak şeklinde tanımlanan Satanizm'in tanımlarından bazıları şöyledir:
Satanizm, Şeytan'a, diğer bir ifadeyle Yahudi-Hıristiyan geleneği tarafından Tanrı'nın tam karşısında mutlak kötülük veya mutlak kötülüğün temsilcisi olarak tecessüm ettirilen şahsiyet veya prensibe ibadet etmek demektir. Aynı zamanda bu ibadet, Yahudi
Hıristiyan dinî tahakkümüne karşı bir başkaldırı hareketi olarak da tanımlanmaktadır.
Satanizm, Katolik Hıristiyanlığına karşı aşırı isyankar gruplar tarafından değişik zamanlarda uygulanmış olduğu söylenen, Şeytan'a tanrı diye tapınma faaliyetidir.
Satanizm, Şeytanî tasarruf veya uygulama; Şeytan'a ibadet ve özellikle Hıristiyan ayininin alaylı bir tarzda kutlanışıdır.
Satanizm, Hıristiyan ayinlerinin alaylı ve gülünç taklidi şeklindeki yarı dinî törenler ve Şeytan'ın yeryüzündeki hâkimiyet davasını yüceltmeye yönelik diğer fiillerin icrası ile Şeytan'a saygı gösterme kültünün icrasıdır.
Satanizm, Şeytan ibadeti, yani kötü olarak bilinen bir güce bilerek tapınmak diye de tanımlanmıştır.
Yapılan tanımlardan da anlaşılacağı gibi Satanizm, Şeytan'a tanrı diye tapınma faaliyeti adı altında Yahudi-Hıristiyan geleneğine,
Yahudi-Hıristiyan dinî tahakkümüne ve özellikle de Hıristiyanlığa karşı başlatılan bir reaksiyonun adı olmuştur. Buna "Modern
Protesto Hareketi" demek de mümkündür. Bugün geldiği nokta itibariyle bu hareket, başta Hıristiyanlık olmak üzere, bütün dinlere ve dinlerin ortaya koymuş olduğu kutsal değerlere karşı bir başkaldırıyı temsil etmektedir. Dolayısıyla Satanizm, Şeytan'ın en önemli özelliği olan muhalefet ve başkaldırıyı esas alarak, dinin ve dinî olan her şeyin karşısında; fakat Tanrı'nın karşısında olanın, yani Şeytan'ın ve onun temsil ettiği şeyin yanında yer alma hareketidir. Kısaca belirtmek gerekirse, Satanizm bir tepki ve başkaldırı hareketidir.
Satanizm'i bir düşünce ve anlayış biçimi olarak benimseyen Satanistler, Satanizm'in veya Satanist isminin kendilerine tam anlamıyla tatbik edildiği bir gruptur. Bu grup, Şeytan'ın kötü bir varlık, Allah'a karşı gelen bir isyankar, O'nun huzurundan kovulmuş bir baş melek ve Tanrı'nın ve Hıristiyanlığın düşmanı olduğunu bile bile Şeytan'dan yardım dilemektedirler. Onlar, Tanrı'nın insan ırkını yanlış yola saptırdığını iddia etmiş; Tanrı'nın düşmanı olan Şeytan'la bilinçli olarak ittifaka girmiş ve ona, gerçek tanrıya karşı bir muhalefet anlamına gelen âyinlerle tapındıklarını göstermeye çalışmışlardır.
GENÇLERİN SATANİST YAPILMASINDA İZLENEN YÖNTEMLER

Satanizmin yayılmasında Bilgisayar ve İnternet; bazı kitap, dergi, broşür, kaset, CD vb. teknik araçların dışında bazı unsurlar da kullanılmaktadır. Bunların başında da kadın, alkol, uyuşturucu maddeler, müzikli toplantılar, arkadaş grupları, eğlence partileri ve belli ölçüde para vs. gelmektedir.
Modern Satanizmin kurucusu sayılan ve önemli ölçüde günümüz Satanist anlayışını temsil eden Anton Szandor LaVey de Satanist düşüncelerini yayarken müziği kullanmış, müzikli eğlenceler tertipleyerek etrafında oluşturduğu büyük kalabalıklara müzik vasıtasıyla Şeytani düşüncelerini empoze etmiştir. Bugün de özellikle bazı metal ve rock grupları benzer sembolleri kullanmaktadır.
Arkadaş grupları oluşturularak ve genç kızlar devreye sokularak ve erkeklerin, istedikleri kızlarla arkadaşlık kurmalarına ve cinsel ilişkiye girmelerine zemin hazırlanarak bu tür toplantılar daha da cazip hale getiriliyor.
Çünkü Satanizmde serbest seks anlayışı vardır. Yani isteyen her erkeğin istediği genç kızla cinsel ilişkiye girme imkanı vardır.
Satanizmi benimseyen genç kızlar da bunu böyle kabul etmek durumundadır. Hatta onların bu konuda seçme hakları dahi yoktur.
Satanizmin kurucusu olarak kabul edilen LaVey’in şu sözü dikkat çekicidir.Satanist olmak demek, ayin sonunda isteyen her erkekle cinsel ilişkiye girmeyi göze almak demektir.
Satanist olmak isteyen bir genç kız sadece Satanizmin seks anlayışını dahi bilse Satanist olmak istemez.
Bugüne kadar ülkemizde Satanizm uğrunda intihar eden veya öldürülen gençlerin büyük çoğunluğunun niçin genç kızlar olması dikkat çekici bir konudur.
Gençlerin Satanist yapılması noktasında isteyenlere veya bağımlılığı olanlara alkol ve uyuşturucu imkanı da sağlanıyor. Hatta bu tür gençler, uyuşturucu satanlar için de küçük bir pazar oluşturuyor.
İşte gençlerin pek çoğu bu şekilde Satanist bir grubun içerisinde yer almış ve Satanizmin tuzağına düşürülmüş oluyorlar. Yine LaVey, Satanizm herkese göre değildir. İsteyen Satanist olur, istemeyen olmaz. Fakat bir defa Satanist olduktan sonra artık Satanizmden çıkmak mümkün değildir şeklindeki tehdit içeren sözleriyle, aslında Satanizmin çıkmaz bir yol olduğunu, elini kaptıranın kolunu kurtaramayacağını ifade etmiştir.
Öyle anlaşılıyor ki gençlerimizin büyük çoğunluğu Satanizmin ne olduğunu araştırıp incelemeden, bu konu ile ilgili olarak yazılıp çizilenleri okumadan bir anda Satanist olduklarını söylüyorlar veya bir şekilde bir Satanist grubun içerisinde yer alıyorlar. Aslında Satanist olmak ciddi bir tercih meselesidir. Dolayısıyla gençlerimizin, arkadaşlarını seçerken de çok dikkatli olmaları gerekmektedir.
SATANİZME DAHA ÇOK KİMLER YÖNELİYOR?

Parçalanmış ve problemli aile çocukları,
Anne ve babasından gerekli sevgi ve ilgiyi göremeyenler,
Ailesinde bulamadığı huzuru başka yerlerde arayanlar,
Okulda çevrede iyi arkadaşlar edinemeyen, arkadaşları ve çevresi tarafından dışlanan ve yalnızlığa itilenler,
Toplum tarafından gerekli ilgi ve desteği göremeyenler,
Kimliğini kişiliğini tam olarak gerçekleştiremeyen ve bu yüzden bunalıma düşenler,
Bazı psikolojik rahatsızlıkları bulunanlar,
Ergenlik döneminin getirmiş olduğu sıkıntı ve problemleri kolay atlatamayan ve bu dönemlerde bunalıma düşenler,
Farklı gruplar içerisinde yer alarak ve diğer insanlardan farklı görünerek kendini ispatlamaya çalışanlar,
Haklı veya haksız olarak ailesine, çevresine veya okulda öğretmenine vs. tepkisi bulunan bazı isyankar ruhlu kimseler,
Doğuştan sakatlığı bulunan ve bundan dolayı Allah’a karşı isyankar tutum içerisinde bulunanlar,
Maddi yönden doyuma ulaşmış fakat manevi yönden aç bırakılan ve bu yüzden tatmin arayışı içerisine girenler,
Cinsel yönden zafiyeti bulunanlar,
Bazı maceracı tipler,
Sadece meraktan bu tür grupların içerisinde yer alanlar,
Bunun yanında bazı gençler de, farkında olmadan ve Satanizmin ne olduğunu bilmeden bir şekilde Satanizmin tuzağına düşürülmekte ve arkadaşlarının kurbanı olanlar gelmektedir.
Yine bu konu ile ilgili olarak yapılan araştırma ve tespitler, bugüne kadar Satanizme yönelen veya bu uğurda intihar eden gençlerin büyük çoğunluğunun Lise öğrencileri ya da Lise çağındaki gençler olduğunu göstermektedir.
Bu durumda Neden Satanizme daha çok Lise çağındaki gençler yöneliyor? sorusunu akla getirmektedir.
Batıda Satanizme meyleden gençlerin yaşları genellikle 14-20 arasında değişmektedir. Ülkemizde bu oran bazen 25’e kadar çıkabilmektedir. Fakat 14-20 yaş arası genellikle gençlerin Lise yıllarına rastladığından Satanizme yönelme bu gençler arasında daha çok görülmektedir. Ayrıca bu yıllar gençlerin ergenlik dönemine rastlamaktadır. Bu dönemde gençlerde bazı fiziksel ve psikolojik değişiklikler meydana gelmektedir.
Yine bu dönemde gençlerin duygusal yönleri ön plana çıktığından, etkilenmeye ve yönlendirilmeye daha müsait olmaktadırlar.
Dolayısıyla arkadaş seçerken ve belirli gruplar arasında yer alırken daha çok duygusal olarak hareket ettiklerinden, arkadaşlarının veya içinde yer aldıkları grubun kendileri için faydalı veya zararlı olup olmadığı hususunda sağlıklı karar verememektedirler.

haber3.com

Rosalie
16-03-2008, 02:22 PM
Satanist arkadaşlarım oldu benim..Benide çekmek isteyenler oldu, tehditler bile aldığımı hatırlıyorum...Ama Allaha sığınarak ettiğim redler sonucunda başıma bişey gelmedi...Artık her lisede satanist guruplar var...Çoğu neden şeytana taptığını bile bilmiyor :rolleyes:

lazımdeil
18-11-2008, 07:52 PM
bu tamamen bir özenti ile başlar.fakat yaş ilerledikçe (eğer özenti ile kapmışsa) bu ilgi bu merak ona saçma gelmeye başlayacaktır.

negatif
18-11-2008, 08:12 PM
aile bağları zayıf olanlar bu hale geliyor bence..boşluk insana neler yaptırır var ya..hele ki ilgi yoksunluğu..kardeşim evlenen çiftlerden anne baba olmaya yeterlilik diploması isteyeceksin..uzun kurslar ve sınavlardan sonra evlenmelerine izin vereceksin..yoksa kedilerde enikliyor değil mi?çocuklar mı suçlu yoksa ebeveynler mi?????

Synderesis
06-06-2012, 04:50 PM
Satanizm medyanın insanlara karaladığı ve tam olarak bilmelerine,kavramalarına izin vermediği felsefelerden biri.Satanizm şeytana tapmak için yapılan ayinler,kutsal dinlere hakaret edip bu dinlerin kitaplarını yakmalar,bakire kurban etmeler,gotik akım ve hatta metal müzikle bağdaştırılmış asıl felsefesi gizlenmiş bir düşünce sistemidir.Satanizm orta çağda kilise baskısı,ve başta Hristiyanlık ve Yahudilik olmak üzere bütün dinlere ve bu dinlerin ortaya koyduğu değerlere karşı çıkan bir akım olarak doğmuştur.Bu felsefenin özünde pek çok dinde lanetlenen 'şeytan miti'ne tapmak yoktur.Malesef bu Satanizmi karalamak için yapılan propagandalardan biri.Şeytan başkaldırıyı temsil eder ve Satanizmi sembolize eder.Yani aslında yukarı makalede görüldüğü gibi öcü olarak algılanan şey insanları özgürleştirir.Neyse amacım burda Satanizmi savunmak değildi,sadece makalede çok fazla yanlış var ve objektif değil bunu belirtmek istedim.Ayrıca 'Gençlerde Satanizm Merakı' gibi bir başlık kesinlikle tüylerimi ürpertiyor.Neden gençlere beyini alınmış koyun muamelesi yapıyorsunuz? Ergenlik döneminin getirdiği bazı sorunlar onların düşünmesine ve neye inanacaklarını kendileri seçmesine engel midir? Belki şu noktada sizi anlayabilirdim; 'bu felsefeyi bazı insanlar kendi amaçları doğrultusunda yontarak gençlere zarar veriyorlar,onları yanlış şeyler yapmaya sevkediyorlar ve bu yanlış biz bundan rahatsız oluyoruz' Burdan anlıyoruz ki bu gençler Satanizmin felsefesini anlamamışlar ve sadece özentiliklerinden dolayı veya bu dönemde görülen belli şeyler vardır ki dini reddetme yada farklı olan din veya düşünce sistemlerini benimseyerek özel hissetme çabaları onları bu yola itmiş,ki bu da normal.Ayrıca kendini kullandırmaya meyilli olmaları da lazım.Herkes kendini kullandırmaz ki.Kaldı ki illa satanist olmasına gerek yok,kişiliği bu duruma açıksa karşısına onu kullanmaya hazır birçok insan çıkacaktır zaten ergenimizin karşısına.Bu noktada problem yaratır ama bundan bahsedilmemiş.Ben yukarıda ergen diye tabir edilen 14-20 yaş arası insanlara düşünme,inancını ve değer sistemlerini kendisi oluşturması şansı verilmediğini görüyorum.Bırakınız Satanizmi gerçekten anlayabilecek ve saçma davranışlardan uzak durabileceklerse satanist olsunlar! 21. yüzyıl insanların düşüncelerini kısıtlamak ve onlara neye inanıp inanmayacakları konusunda baskı yapmak için çok yanlış bir zaman.

9 ŞUBAT
06-06-2012, 05:57 PM
Satanizmin gerçek felsefesinin ne oldugunu anlamak için onu irdelemek ,araştırmak o duşunceye sahip insanlarla bir araya gelmek gerekirki bu çogu zaman kolay olmuyor .

Bir araya geldiklerinizin davranış duşunceleride ne yazıkki çogu zaman yukarıdaki makaleyi destekler nitelikte .Böyle oluncada ister istemez satanizm hakkında olumsuz duşuncelere sahip oluyorsunuz .

Ergenler her zaman yaşadıkları donemdeki duzene karşı çıkmakta aksini duşunmekteler (bazen haklı da duşunuyorlar ),ama o anki şartlar her zaman insanların istedikleri yaşamı onlara veremiyebilir ,o yuzdende karşı çıkarken neden yetişkinlerin böyle davrandıkları konusunda kafa yormalarında yarar var .

Satanistere karşı toplumda gordugum en olumsuz yaklaşım siyah giymeleri ,siyah giyen bir gence (giydigi tişortun baskısı veya takıları nedeniyle )hemen olumsuz yaklaşmaktalar .Oysa siyah giyen her insan satanist dir diye bir kural yok .

Eger böyleyse etraf satanistten geçilmiyor ,dışarı çıkın bir bakın 100 insanın en az 60 -70 i siyah giymekte ,bunların hepsi satanıistmi acaba ?

Emre_
30-06-2012, 05:15 AM
Satanist lafı bile beni ürkütüyor doğrusu
Kedi kanı içtikleri doğru di mi :eek:
Kedi kanı içen insan kanı neden içmesin :confused:
Allaha inanıyorum ve devam edeceğim yönümden şaşırmadan..

belgin
30-06-2012, 12:21 PM
satanizim bazı kesimler için özentidir bence.özelikle ergenler için.içlerindeki asi duyguları bu şekilde gösteriyorlar.zaten bir çoğuda sıkılarak veya heveslerini aldıkdan sonra başka şeylere yöneliyorlar.yani bu satanizim bir çoğu için düşünceden öteye geçmiyor.ben çok azının gerçek satanist olduğunu düşünüyorum.

okur-yazar
30-06-2012, 02:56 PM
konuyla ilgili diyanet yayınlarında Prof. Dr. Ahmet GÜÇ tarafından 2004 yılında yazılan "SATANİZM ŞEYTANA TAPINMANIN YENİ ADI" isimli bir kitap var.

netten okuma imkanı da var eklediğim sayfada...

http://www.diyanet.gov.tr/yayin/dok/satanizm.pdf

9 ŞUBAT
30-06-2012, 05:48 PM
Keşke satanizmi benimseyen arkadaşlar aramıza katılsada bu felsefeyi bize daha iyi anlatsalar .Böylece dogruları ogrenme imkanı bulacagız.

gloxinia
09-09-2012, 03:21 PM
satanist forumlara takılıp araştırmak lazım valla ben bir vakit bu işe girişicem.o satanizme merak salan çocuklar muhtemelen sanal dünyadan da çok uzak değildirler tahminimce.ben bu güne kadar satanist akımını hiç tınlamazdım çünkü yukarıda dediğiniz gibi genelde ergenlik çağındaki kişiler oluyorlar ve ben alayının özentilik, tarz yaratma çabası, dikkat çekme çabası ile satanist olduğunu düşünürdüm.ama bu amaçlar için satanist olmayı tercih etmekde ayrı bir psikolojik bozukluk ve de bilgisizlik belirtisi tabi.
ama bu işi gerçekten abartanlar varsa, hele ki bu uğurda intihar eden insanlar varsa bu konuyu incelemeliyiz bence.satanizm felsefesini değil de, insanların neden satanizmi tercih ediyor olmasıyla alakalı gerek yukarıdakileri bize birazdaha detaylı açıklayabilecek, gerek yenilerini, gördüklerini, bildiklerini paylaşabilecek kişiler varsa çok iyi olur..

bu arada gerçekten gördüğünüz her siyah giyene, her gotiğe, her metal dinleyene satanist demeyin gerçekten lütfen :D

belgin
09-09-2012, 07:57 PM
satanizm konusu gerçekten insanda merak uyandırıyor.yani neden insanlar satanist olur diye..ben bu konuya baktığımda siteninin birinde "satanist bir kızın günlüğü"diye bir yazı okudum.gerçekten ürkütücüydü.durum düşünüldüğünden vahim galiba.okumak isteyenler googleden bulabilirler.gerçekten çok düşündürücü.ateizm forumlarına girmiştim bir ara.türlü türlü laf oyunları.bu forumlar ergenler için gerçekten tehlikeli forumlar..

Bay Kurabiye
04-10-2012, 06:34 PM
İnanç sistemi. Tamam öyle bakmayın, gerçekten bir inanç sistemi. Budistinden, satanistine kadar pek çok inanç sistemine dahil olan insan ile karşılaştım. Kedi kanıymış, düzenli ayinmiş, bunlar yok. Tapındıkları farklı, ara sıra toplanıyorlar sohbet ortamı gibi bir şeyler yapıyorlar. Hiç dahil olmadım fakat içeriğini az çok biliyorum. Kendi meselelerini tartışıyorlar, yol gösteriyorlar v.b. Tabii kendi inançları ile ilgili konuşmalar oluyor. Bu adamlar saç uzatıp siyah tişört giyen adamlar değil, işinde gücünde koca adamlar bile var, tıpkı her düşünce ve inanç sisteminde olduğu gibi. Desteklediğimden değil, satanist de değilim şahsen. Fakat böylesi bir şişirme bana tuhaf geliyor, onun ya da bunun için değil, her inanç ve görüş için. Giden ister kol düğmesini cam fanusa koyar ona tapınır. Burada önemli olan ön yargı denen şeyi kırmaktır. Kimsenin kimseyi yok etmeye çalıştığı yok. Hiçbir inanç sistemi birbirini yok etme düşüncesi içinde değil. Sistem istemiyor bunu, o sistemleri bir şekilde kullanmaya çalışanlar istiyor. Önemli olan o insanlara karşı örgütlenmek. Ha satanizm büyük ve yaygın olan dinlere taban tabana zıt bir inanıştır, bunu yok saymıyorum... Onu kurban etme, bunu kurban etme olayı 15. yüzyılda kaldı, bunu söylüyorum.

Benim görüşüm şudur, yeryüzünde olan insan sayısı kadar inanç vardır. Bir bireyin insancı, asla yeryüzündeki başka bir bireyin inancı ile %100 uyuşmaz, mutlaka birinden biri bir yerde fire verecektir. Bazen bilmek de zarar...