PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "Senin bir seyin yok" denen sosyal fobili.

merdivenler
05-03-2008, 02:35 AM
Fiziksel ya da psikolojik olsun, beni mutsuz eden bir durum oldugunu soyledigimde cevremden hep "birseyin yok senin, buyutme, zamanla gecer" cevabını aldım. Bu beni cok yaraladi. Cunku beni mutsuz eden seyleri ciddiye almiyordu kimse.

Ozellikle sosyal fobimi "cekingen cocuk" diyerek gormezden gelen insanlar yuzunden bu sorunumu cozmek icin hic bir sey yapmamayi sectim. Ve tabii ki sorunum kendiliginden yokolmadi... Is yine basa dustu, koca bir yetiskin oldugum zaman.

Benim gibi baskalari da vardir diye tahmin ediyorum. Size de boyle davranildi mi? nasil ustesinden geldiniz?

benim sosyal fobili oldugumu hala ailem bilmiyor. birlikte yasadigimiz halde.. Onlara gore evden cikmak istemeyisim tembel oldugumdan, arkadaslarimin olmamasi da secici bir insan olmamdan kaynaklaniyor. Etkinliklere katilmamak, disari cikip gezip alisveris yapmamak, vesaire bu liste uzayip gidiyor. Hepsine bir sebep uydurup cektigim sikintilari gormezden geldiler hep.

Soylemek istiyorum onlara, artik bana tembel demeyin, benim bir fobim var, demek istiyorum. Ama gülerler diye korkuyorum...
Tipik bir davranis degil mi? :o

rockkk
06-03-2008, 12:37 AM
mrb.merdivenler sana katılıyorum.bende aynen zorluklar çekiyorum hala daha.22 yaşındayım ve öğretmen olcam artık hatta yarın ilk kez ders anlatmam gerek stajda ve ben napıcamı kara kara düşünüyorum.sanki hiçbişey yapamıcam gibi hissediyorum.bütün arkadaşlarım böyle ama ben mesleği bile kuyruğuna gelmişken bıraksammı die bile düşündüm şu günlerde.
ben çoğu şey için nası gidicek napıcaz fln diyorum,büyütme diyolar..çok büyütüyosun abartma vs..biliyorumki herkesin içinde var bunlar ama göstermiyolar zayıflıklarını bunu başarıyolar.ben dışa vuruyorum..içimde tutarsam içim içimi yer durur başa çıkamam.ama bu sefer karşındakine güven aşılıyosun iyice artıyo rahatsızlık.niye m,i?çünkü insanlarda öyle bi psikoloji var ki,ne kdr heycanlı,çekingen,utangaç,sessiz,güvensiz,yapamıca k hissi beceremicek hissi gösterirsen,insanlar bunları görüyo ve kendilerine güven geliyo rhtlıyolar hatta ezme çabasına bile giriyolar(kişilikle alakalı tabi bu).göstermemeyi farkettirmemeyi başarmak zorundasın bi şekilde.yoksa sosyal fobi inadına ilerliyo kimse yardım etmiyo çünkü herkes kendi egosunun peşinde.ve öyle bişey varki sen bişeyi çekiyosan bunu karşıdakine ne kdr anlatırsan anlat onda sosyal fobi yoksa hayatta anlamaz seni.o zorlukları bilmez yaşamamışki.
sosyal fobi öyle bişeyki tam bişeyleri hallediyorum sanıyosun güven geliyo kendine tamam yeniyorum yavaş yvaş diosun kişilğinin duvarlarını örüyosun,bişey oluyo ve o duvarları yıkıyo bi anda.sen yine eski sensin.bi türlü yenemiyosunyenik düşüyosun,
en kötüsüde bunu kişiliğinin bi parçası olarak görüyo diğer insanlar ve seni saymamaya başlıyolar böyle bi derdi olmaaynlar tabii..halbuki sen odeğilsin içinden istiyosun ama olmuyo bunu söyleymiyosun garip bi his..ben bunu önceden kişiliğim sanıyodum ama büyüdüm ve farketmeye başladım..başetmeye çalışıyorum artık,ve aileme söylüyorum ben dinliyolar sdc bizdede var o fln ne varonda diyolar onlar içinnormal bir durum ama onlar napsınki bana?? ben yine bana kalıyorum beynimle savaş veriyorum....

9 ŞUBAT
06-03-2008, 11:35 AM
evet en buyuk iş size duşuyor , bolumdede bir çok yerde yazıldıgı gibi en iyi tedavi terapi almak çok buyuk faydası oluyor ,
gunumuzde hala sosyal fobi nedir , niye olur bilmeyen birçok kişi var ve buna karşında bu rahatsılıgı çeken insanlar var ,
bir kısmı bu tur sitelerden habersiz tek başlarına ne yapacaklarını bilmez durumdalar , en azından sizler şanslısınız sizi anlayan veya anlamaya çalışan bir topluluk içindesiniz buda insana yalnız olamadıgını ona destek olmak isteyen birilerinin varlıgını bilmesi açısından vede iyileşme açısından buyuk destek olur ,
tabi en iyi çeken bilir ama bizlerde elimizden geldigince sizlere seve seve destek olmaya çalışırız .

kamiloglu
06-03-2008, 11:54 AM
terapinin yanı sıra hipnoz'un da sosyal fobiyi yenmede faydalı olduğunu okumuştum.
sonuçta kişi bu fobiyi mücadele ederek yenebilir. bu konuda çevrende seni anlayan kimse yoksa bir uzmandan destek almalısın.

tuonela
26-03-2008, 08:26 PM
Sosyal fobi esasında bir facia,korkmak hislerin en kötüsü sanırım.Bende de sosyal fobi var ve şu an öğretmenlik yapıyorum:) küçüklükten beri hep sorundu,sınıfta konuşama,kalabalıkta konuşama,üniversitede yine konuşama...Yinede bazı hususlarda oldukça aktif olduğumu,şu an öğretmenlikte de oldukça iyi gittiğimi söyleyebilirim.Sadece ilk adım çok büyük problem.Sanırım bana en büyük kolaylığı sağlayan bütün gerginliğe rağmen hiçbir şey yokmuş gibi yapmam,sonrasında da duruma alışıyorsun zaten.

rockkk
27-03-2008, 07:54 PM
ewt aynen..bende buarada atlattım stajımda gayet başarılıyım bu bana daha da çok güven verdi çooook büyütmüşüm :) ve anladımki bi sorun varsa onu ne kdr çok düşünürsen gözünde büyüyo..korkmaya başlıyosun tedirgin oluyosun napıcanı şaşırıyosun.ama artık öğrendim bişey varsa onu o an gelene kdr büyütmüyorum..o an ztn geliyo ve geçiyo gidiyo sen meşgul beyninle,yorulmuş bedeninle,kaygınla ve belkide titreyen ellerinle kalakalıyosun:) dediğim gibi artık isteyerek gidiyorum staja hiç bi sorunum yok doğru ilk adım önemliymişş.....

irmak
04-04-2008, 02:01 AM
Ben ce sosyal fobi panikbozukluk ta ve de panikatak ta da yaşanmakta.. yani başlı başına bir sosyal fobi olarak düşünmüyorum. pa bozukluğunda yaşamaktayım ben de, öyle bir an geliyorki arkadaşlarımla ya da herhangi bir insanla konuşurken başımdan aşağı bir ateş basması, kızaran bir yüz ve terleme oluyor, o kadar rahatsız edici bir olayki yaşayanlar bilir bu dehşeti...

asılben
08-04-2008, 05:46 PM
En çok duyduğum kelimeler saçmalama ve abartma. Sonrasında en çok kullanılan kelime senin işine gelmiyor işine gelse kesin yaparsın. Yanlışlıkla birinin yanında ağzımdan bir sayı çıksa aman delimisin sen işin gücün yok ondan bu türleri şeylere dikkat ediyorsun diyorlar.Sanki saçma olduğunu ben bilmiyormuşum gibi davranıyorlar. Bende saçma olduğunu biliyorum ama önemli olan aklımdan çıkartıp atabilmek.
Sen zehir gibisin, sen çok akıllısın hiçte senin bişeyin yok.........................:mad:

yildizkaymasi
13-04-2008, 01:29 AM
Sosyal fobiyi bende kücükken yasadim, bir arkadasim vardi hep benim icin konusurdu, hep benim söylemek istedigimi ona söyler o aktarirdi millete, aklimdan cikan bütün düsünceleri, mantiklari o söylerdi, ben cekindigim icin.
Insan soguk suya atarya, nasil birden sarsilir öyle bir sey gerekti bana.
Arkadasimla yollarim ayrildiginda, calismaya basladigimda, sesim cikmiyordu,
Patronum bana, cok cekingensizi dedi.
Bunu degisecegiz demisti, bende nasil olacak dedigimde.
Söyle cevap verdi

"Ilk önce ses tonunuzu yükseltin" konusurken ses tonunu biraz yükselttiginde, kendi söyledigine kendinde inaniyorsun, ve cok dogru konustugunu hissediyorsun, karsindakide seni duydugu gibi konustugunda, anlayinca seni, bu davranisin sana geri geliyor, ve sana yardimci oluyor.

Ben böye kurtuldum, cekingenlikten, insanlar arasina girerim, ve bildigim konularda konusurum. Bilmedigim konulari es gecerim, sadece dinlerim.

Yukarda yazildigi gibi, tembelsin, evden cikmak istemiyorsun v.s demeleri cok dogal, cünkü toplum olarak karsindakinin durumunu anlamaya calismiyoruz, cünkü hep kendimizle mesguluz da ondan.
Hastayim denildiginde, "bir seyin yok kafanda büyütüyorsun" diyerek; kendi hastaligini anlatmak en basta gelen yanlislardan biri, böyle karsilik gören, daha cok icine kapaniyor.

Umarim herkes bu konuyu ciddiye alir, sosyal hayattan uzak olan yarim kalir, ve asil kisiigini gelistiremez, gelistirdiginde ne kadar faydali oldugunu anliyor, ve gelistirdikce, kendine güveni dahada artiyor ve böylelikle bu fobiden kurtulmus oluyor.

Bir uzmana görünmek elbette iyidir, ama her sey kendi icindeki mücadeleye bagli, ses tonunuzu yükseltin, bana bu fayda etti.

rockkk
13-04-2008, 02:04 AM
ewt haklısın katılıyorum..

rastmus
23-05-2008, 09:48 PM
Sosyal fobi esasında bir facia,korkmak hislerin en kötüsü sanırım.Bende de sosyal fobi var ve şu an öğretmenlik yapıyorum:) küçüklükten beri hep sorundu,sınıfta konuşama,kalabalıkta konuşama,üniversitede yine konuşama...Yinede bazı hususlarda oldukça aktif olduğumu,şu an öğretmenlikte de oldukça iyi gittiğimi söyleyebilirim.Sadece ilk adım çok büyük problem.Sanırım bana en büyük kolaylığı sağlayan bütün gerginliğe rağmen hiçbir şey yokmuş gibi yapmam,sonrasında da duruma alışıyorsun zaten.

ben de var bu fobi ama arkadaş gibi ben de samki bişey olmayacakmış gibi davranıyorum. misal topluluk önüne çıkacaksam gidip çıkıyorum heyecanımı o anda yenmeeye çalışıyorum işe yarıyor. ama gene de uzmadan yardım almakta fayda vardır kanaatindeyim

etocan
25-05-2008, 01:18 PM
öyle bir an geliyorki arkadaşlarımla ya da herhangi bir insanla konuşurken başımdan aşağı bir ateş basması, kızaran bir yüz ve terleme oluyor, o kadar rahatsız edici bir olayki yaşayanlar bilir bu dehşeti... aynen bende de oluyor :mad: böle kızarıyor insan ateş basıyor elinden ayagından yüzünden başlayarak bence tek yaptıgım hata yine yüzümün kızaracagini düşünmek yoksa hiçbirşey yok:( üzerine gidip düşünmemek gerekir diye düşünüyorum arkadaslar..

9 ŞUBAT
25-05-2008, 02:44 PM
öyle bir an geliyorki arkadaşlarımla ya da herhangi bir insanla konuşurken başımdan aşağı bir ateş basması, kızaran bir yüz ve terleme oluyor, o kadar rahatsız edici bir olayki yaşayanlar bilir bu dehşeti... aynen bende de oluyor :mad: böle kızarıyor insan ateş basıyor elinden ayagından yüzünden başlayarak bence tek yaptıgım hata yine yüzümün kızaracagini düşünmek yoksa hiçbirşey yok:( üzerine gidip düşünmemek gerekir diye düşünüyorum arkadaslar..

hiçbir şeyi kafaya takma yuzun kızarırsa kızarsın ne olacak,ölummu var sonunda gayet normal bir olay, hiç canını sıkma ve sen ne konuşacaksan konuş ne kadar çok kafaya takmazsan o kadar çabuk kurtulursun , geçmiş olsun.

yorgun_
15-07-2008, 09:39 PM
bazi seyler söylemesi kolay ama bazen de insan okadar korkuyor ki ölüm o yasayacagindan daha kolay geliyor insana.
Ölmeyi düsünmedim ama bu heyecan falan ve tüm sosyal fobi bin kere öldürüyo insani ,insanin hayatini caliyor .
Yasitlarim hep mutlu olurken ben herseyde zorluk cekiyorum hic digerleri kadar mutlu olamiyorum.Bu yüzden sosyal fobimden bikmisim ben.

egeli
02-08-2008, 01:46 PM
evet arkadaş seni çok iyi anlıyorum
ve aynı durumları bende yaşıyorum
ve ben kimseyle paylaşmıyorum
bir iki denedim ve aynı senin de dedigin olayları yaşadım
ve şimdi kimseye söylemiyorum artık
ve gercekten çok haklısın .

cashbacter
05-08-2008, 12:10 AM
Ben de aynı sıkıntıyı yaşayanlardanım ama benimki biraz farklı.Sosyal fobim özellikle bayanların bulunduğu ortamda kronikleşiyor.27 yaşındayım hala üniversitedeyim ve üniversiteden çok fazla arkadaşım yok.Şu anki arkadaşlarım liseden ve onların üniversite ortamından arkadaşları.Bir bayanın yanına yaklaştığımda çarpıntı ve titreme oluyor.Kelimeler ağzımdan yanlış sırayla ve çok hızlı çıkıyor bazen söylediğimi kendim işitmekte bile zorluk çekiyorum.Doğal olarak bugüne kadar hiç bir bayanla ilişkim olmadı.Bir bayan yanında konuşacak bir konu dahi bulamıyorum.Geceleri uyanığım ve gündüzlerimi uyuyarak geçiriyorum.Sürekli internette olmamdan ve evden çıkmamamdan dolayı ailem beni kınıyor.Bütün bunlara bağlı olarak derslerim ve ilişkilerim her geçen gün kötüye gidiyor.Bu sıkıntıyı çekenleri çok iyi anlıyorum.

eliftetik
05-08-2008, 12:29 AM
Ben de aynı sıkıntıyı yaşayanlardanım ama benimki biraz farklı.Sosyal fobim özellikle bayanların bulunduğu ortamda kronikleşiyor.27 yaşındayım hala üniversitedeyim ve üniversiteden çok fazla arkadaşım yok.Şu anki arkadaşlarım liseden ve onların üniversite ortamından arkadaşları.Bir bayanın yanına yaklaştığımda çarpıntı ve titreme oluyor.Kelimeler ağzımdan yanlış sırayla ve çok hızlı çıkıyor bazen söylediğimi kendim işitmekte bile zorluk çekiyorum.Doğal olarak bugüne kadar hiç bir bayanla ilişkim olmadı.Bir bayan yanında konuşacak bir konu dahi bulamıyorum.Geceleri uyanığım ve gündüzlerimi uyuyarak geçiriyorum.Sürekli internette olmamdan ve evden çıkmamamdan dolayı ailem beni kınıyor.Bütün bunlara bağlı olarak derslerim ve ilişkilerim her geçen gün kötüye gidiyor.Bu sıkıntıyı çekenleri çok iyi anlıyorum.

sevgili oğlum tam yatacakken yazın gözüme takıldı tahmin ediyorum ki seyrek yanılırım kimbilir nede yakışıklısındır bak istersen bu sorunun üstesinden gelirsin
prfosyonel destek alabilirsin çevrende bulunan hayat tecrübesi olan dostlarınla istişare yapabilirsin

en önemlisi kendine inan ben bunu yenebilirim de ve başla savaşa
eminimki eğer canı gönülden istersen kesinlikle bu savaşı kazanırsın

cashbacter
05-08-2008, 12:30 AM
tedavi olmadınmıDepresyon tedavim biteli 6 ay oldu.Şimdi ise bir psikologla görüşüyorum.Sosyal fobimin farkına varalı bir kaç gün oluyor(bu foruma üyeliğimden sonra farkettim) o yüzden psikoloğuma anlatamadım.Ama kendisiyle görüşür görüşmez anlatacağım.Herkese sağlık ve peşinde olduğum şey olmamasına rağmen mutluluklar dilerim.

cashbacter
05-08-2008, 12:52 AM
sevgili oğlum tam yatacakken yazın gözüme takıldı tahmin ediyorum ki seyrek yanılırım kimbilir nede yakışıklısındır bak istersen bu sorunun üstesinden gelirsin
prfosyonel destek alabilirsin çevrende bulunan hayat tecrübesi olan dostlarınla istişare yapabilirsin

en önemlisi kendine inan ben bunu yenebilirim de ve başla savaşa
eminimki eğer canı gönülden istersen kesinlikle bu savaşı kazanırsın
İlginize teşekkür ederim.Yanılmanızı istemezdim ama vasat bir tipim.Şu anda bir psikologla görüşmekteyim.Sağolun efendim.
yalnız ilaçlarını bırakma depresyon tekrar eden bir hastalıktır.kesin geçmez
uykuya yatar
Endişen için teşekkür ederim.İlaç kullanmıyorum artık.10 yıl süren ve kendini tekrarlayan bir depresyonun ardından yeteri kadar tecrübe sahibi oldum sanırım.10-12 saatlik uykular ve çöküntüler yaşamıyorum artık. Antidepresanların duyguları körelttiğini hissedip doğruluğunu öğrendikten sonra açıkçası kolay kolay da kullanmak istemem.Şimdi kaybettiğim duygularımın ve sosyal fobimin tedavisi peşindeyim.

cashbacter
05-08-2008, 01:02 AM
Sence depresyon nasil geÇer
Psikiyatristim bir test uyguladı ve beni bir psikoloğa yönlendirdi.2- veya 3 seans geçirdim psikoloğumla.Bana herhangi bir şey söylemedi.Sosyal fobi depresyonla ilintilimidir değil midir onu bilmiyorum ama depresyondaki düşünce sistemimle şu an ki düşünce sistemin ve hissettiklerim tamamen farklı.Bu konudaki bilgilerini öğrenmekten mutluluk duyarım.