PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : siz ne düşünüyorsunuz?

olvido
22-02-2008, 12:36 AM
bugün derste hocanın bir sözünden bahsetmek istiyorum
psikiyatriye gidenler kendilerinde garip bir durum olduğunu bilirler fakat ne olduğunu bilmezler dedi
psikiyatrist teşhis koyarken aslında onlara bir etiket yapıştırır dedi
yardım için giden hastalar eninde sonunda bu etiketi kabullenirler ve ona göre davranmaya başlar dedi
hatta bununla ilgili bir hikaye anlattı
hikaye kısaca bir yerde yabancı bir kadını deli zannetip akıl hastanesine götürüyorlar halbuki kadın hasta değil fakat konuştuğu dil çok başka ve kimse tarafından bilinmiyor. 3 yıl sonra hastanenin müdürü değişiyor ve durumu farkediyor ve hastaneden çıkarılıyor. fakat kadının belli bir süreden sonra bu durumu kabullendiği görülüyor
merak ediyorum bu konuda siz neler düşünüyorsunuz?
buyrun tartışalım

BeYaZ_KeLeBeK
22-02-2008, 01:13 AM
aslında doğru olabilir...insan içinde bulunduğu durumdan çıkamıyacağını düşününce bir süre sonra o duruma adapte olmaya başlayabilir....kendini o şartlara alıştırıp öyleymiş gibi olmaya başlayabilir.....

ama psikiyatristler için öyle değil bence..sonuçta onlar hastalığı teşhis ediyorlar ve ona göre hastayı bilgilendirip ilaç yazıyorlar...hastanın bundan etkilenip ona göre davranması kişiye göre değişir...

yani öğretmenin tam olarak ne demek istemiş anlamadım açıkçası...psikiyatriler insanları etiketliyor derken...:confused:

kamiloglu
22-02-2008, 01:42 AM
aslında konu buradaki örnekle hastalıkların benimsenmesiyle ilgili sınırlandırılmış
ama benim hikayeden çıkardığım daha başka sonuçlar var.

öncelikle hikayeden aslında kadının hasta olmadığı fakat hastaların bulundugu bir ortamda dura dura hastalandığı veya bu hastalıgı benimsediği anlamı çıkıyor sanırsam...
akıllı kadın burada ortama uymuş yani sıradanlaşmış (normalleşmiş)
bunun tersi de olabilirdi:
farzedelim ki ben bir deliyim ve akıllı insanların arasında kendime göre bir dünya oluşurup bu ortamı kanıksadığım için kendimi akıllı varsayıyorum.
yani bende bu durumda kadının yaptığı gibi normalleşiyorum.
o zaman ben gerçekte kimim? çevre tarafından şekillendiren kişi mi yoksa bilinçaltına itilmiş asıl benlik mi?
hepimiz dünyaya ilk adımını atmış ademler veya havvalar olsaydık acaba korkularımız, sıkıntılarımız, sevinçlerimiz, üzüntülerimiz neler olurdu?
yemeği sağ elle yiyelim diye bir kaygımız olurmuydu?
kırmızı araba bana yakışmadı mavi renk araba almalıyım gibi çok saçma bir isteklerle beynimizi meşgul edermiydik?
mutfakta illede porselen tabak çanak takımı bulundurarak başkalarına caka satacağımız aptalca ego tatminlerimiz olurmuydu?

buradan ben şöyle bir sonuç çıkardım: Biz çevremize uyarak, hiçbir zaman geri kazanamamak üzere asıl kişiliğimizi malesef kaybediyoruz.

konu dağıldı sanırım...
böyle bir konuyu tartışmaya açtığın için teşekkürler olvido...

Minty
22-02-2008, 05:02 AM
Bence hoca belirli bir kesim icin saptama yapmis.bunu genelledigimizde garip bir durum ortaya cikiyor; baskalarinin kanaatiyle yasamak oluyor.
neyse daha fazla yazasim yok..soora yazarim :)

keşiş
22-02-2008, 09:57 AM
Olabilir, mümkündür.

9 ŞUBAT
22-02-2008, 10:10 AM
bir atasozu var :

bir insana kırk gun deli deyin , o insan kendini deli zanneder ,

bence bu soz çok guzel açıklıyor , insanlar kendi başlarına olamayacakları için toplum tarafından onlara yakıştırılanı ya kabul edicekler yada aykırı davranıp asi diye adlandırılacaklar , oyle oluncada ister istemez yapıştırılan etiketi kabullenicekler ,

ama anlamadıgım şu var , mademki dr lar bir etiket yapıştırıyorlar o zaman niye onlara gelen kişiye kırmızı degilde mesela sarı etiket yapıştırıyorlar ?

hadi yapıştırdılar diyelim o zaman niye her etiket aynı renk degil de ayrı ayrı renkler ?

haliyle bir kişiye tanı konarken taşıdıgı semptomlara gore tanı konuyor , bu kişi o özellikleri taşıyor diye yoksa olmadıgı halde ona sen şusun denmiyor , tabi dr yanlış tanı koymadıysa ,

bu durumdada zaten kendini toplumdan soyutlamış olan kişi bunu kolaylıkla kabulleniyor , oysa çevresinde destek olanlar olsa herhalde bu kadar kolay kabullenecegini sanmıyorum .

9 ŞUBAT
22-02-2008, 10:17 AM
kamilogluna katılıyorum ,
insan bir muddet devamlı bir ortamda bulununca ister istemez oraya uyum saglıyor , bu uyum ister iyi ister kotu yonde olsun ,

mesela saglam bir insanı hastane ortamında bir hafta on gun dışarı çıkmamak kaydıyla tutun o kişi yavaş yavaş hasta olduguna inanıcak ve toplumda o yonde onu yonlendirdigi için hasta oldugunu kolayca kabullenecek ,

bilinç altımızdaki bir topluma dahil olma arzusu ve yalnız kalma dışlanma korkusu bence bu tur davranışları tetikliyor ,

olvido çok guzel bir tartışma konusu , bunu hep beraber tartışmayı ve daha sonra bu konuda hocanın soylediklerini bize iletmeni rica ederim , boylece sayende bizlerde bir şeyler ogrenmiş oluruz .

ates
22-02-2008, 07:04 PM
Bildiğim kadarıyla böyle bir deney var... Tabi deneyi hayvanlar üzerinde deniyorlar...
bi ara bilgi kuramı dersinde hocamız anlatmıştı galiba...aslında 2 yıl oldu ama tam olarak hatırlamıyor olabilirim...

bir hayvanı eğitmekle ilgiliydi... eğer hayvana her zil çaldığınızda götürüp yemek veriyorsanız...bir süre sonra her zil çaldığınızda köpek gelip kendi yemeğini yer...bu duruma alışmıştır ve kendiliğinden uygulamaya başlar...(gibi birşeydi!)
her neyse...

bir insana deli muamelesi yapılırsa insan elbette bir süre sonra deli gibi davranmaya başlar... Bilinç altına işlenmiştir artık... ;)

olvido
22-02-2008, 08:10 PM
arkadaşlar öncelikle düşüncelerinizi yazdığınız için teşekkür ediyorum
bana da mantıklı gelmişti zaten bunu söyleyen bölüm başkanımız sözüne güvenilir biri yani ben zaten inanırım ona
ateş bahsettiğin deney pavlovun deneyi klasik koşullanma ile ilgili aslında haklısın biraz benziyo bu duruma

turkuaz
22-02-2008, 09:32 PM
bence de olabilir
zaten her insan bazı zamanlarda deli olduğunu düşünür.başkalarının da böyle düşünmesi sonucu deliliği kabullenir.