PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Antidepresanı kestim mecburen çok sıkıntı var içimde yardımcı olun lütfen

borabora
11-11-2015, 11:59 AM
37 yaşındayım, yaklaşık 15 yıldır antidepresan kullanıyorum. En son Paxera kullandım. Sebepleri, depresyon, obsesif kompülsif bozukluk denildi. Muayene ücretleri çok yüksek olduğundan 6 ayda bir falan gidiyordum doktora son zamanlarda. Eşimle çocuk sahibi olmaya karar verdik, sperm sayım az çıktı. Antidepresanların olumsuz etkileyebileceğini okudum nette ve yavaş yavaş azaltarak bıraktım. Bırakalı 2 ay oldu. Sperm sayım mucizevi bir şekilde 0.8 milyondan 90 milyona çıktı ama antidpresanı kesmem mi buna sebep oldu yoksa vitaminler mi yoksa başka bir şey mi bilmiyorum. Velhasıl kesme sebebim bu özetle.

İlacı bırakırken de vardı sıkıntılarım, şimdi daha da çok arttı, her şeyi çok kafaya takıyorum, beynim hep meşgul hiç boş kalmıyor, hep olumsuz düşünceler, acaba kötü bir şey mi olacak, yakınlarımın başına bir şey mi gelecek, sürekli bir endişe, sürekli kaygı hali hiç rahat değilim, mutlu değilim.

Bir psikoloğa mı gitsem sizce ? Psikiyatriste gitmek istemiyorum yine ilaç yazıp gönderecek.

Dvrmchrkt
11-11-2015, 01:21 PM
Kardeş, ben de 15 yıl obsesif ve kaygı sorunları yaşadım ileri boyutta.Yazacaklarımı sindire sindire oku.

1- İlaçla bu rahatsızlığı yenemezsin ama baskılarsın.İlaç kullandığın müddetçe çok daha rahat olursun.İlacı bıraktığında tekrar başlar. İlaç, sürekli kullanacaksan bir çözümdür.Artıları ve eksileri ile beraber bakarsak, ilaçlar, kullandığın müddetçe senir rahatlatır ama seni daha pasif bir insan yapar hayatta.
2- Bu rahatsızlığı ilaçsız yenebilirsin. Ama çok sağlam bir bilişsel terapiye ihtiyacın var. Şükür ki, ben ona denk geldim(Amerikada bulunduğum dönem, en iyi psikiyatristlerden birisini araştırıp buldum)
Ama yok araştırıp bulamam yapamam diyorsan, sana Takıntılarla başa çıkma yolları kitabını öneririm. Bu kitapta çok müthiş ve sana çokkkkk katkı sağlar.
Ama kitabı yaşaman lazım. Uygulaman lazım. Sorunların tamamen bitecek ya da sana zarar veremeyecek kadar azalacak.

Kitabın adı:Takintilarla Basa Cikma: Obsesif Kompulsif Bozuklugunuzu Kontrol Altina Almanin Yollari
Yazarlar: David A. Clark, Christine Purdon

Bu rahatsızlığı yenebilirsin.İmkansız değil.
İlaçsız da yenebilirsin, benim gibi. Zira, ben ileri derecede obsesifi ilaçsız yendim. Ama tamamen ruh halini bu moda sokman lazım.

İlaçla ile bilişsel terapi arasındaki fark şu:İlacı bırakınca, rahatsızlığın nüksetme ihtimali yüksek, kontrol sende değil, ilaçta yani.
Ama bilişsel terapi de, kontrol sende.
Bu ikisi arasındaki ayrım, herşeyi belirliyor.

Eşinle mutlu bir hayat dilerim.

Recep
11-11-2015, 03:58 PM
İyi bir psikoloğa gitmenizi öneririm. Hoş insanın iyisini seçmek de bir psikolojik canlılık gerektirir ki sorun; seçin ve seçerken de pek seçici davranın ki imkânınız içinde olabildiğince en iyileriyle muhatap olun.

borabora
11-11-2015, 04:28 PM
Dvrmchrkt Çok teşekkür ederim öneriler için. Bilişsel terapi psikologlar uygulayabiliyor mu ? Sizde de benzer sıkıntılar var mıydı hep bir endişe hep bir kaygı ? Kafa hep dolu, bir rahatlama gevşeme hiç yok. Gerçekten geçiyor mu bu sıkıntılar ya da azalıyor mu ? Artık hep böyle devam edecek endişesi yaşıyorum :(

Kitabı en kısa zamanda alacağım, bir de uygun fiyatlı bir psikolog bulursam gideceğim.

Recep ben de o konuda çok şaşkınım, iyisini nasıl bulacağım bilmiyorum. Sadece haklarında yapılan yorumlara bakabiliyorum bazı sitelerde onlar da ne kadar objektif tartışılır..

Recep
11-11-2015, 06:29 PM
Recep ben de o konuda çok şaşkınım, iyisini nasıl bulacağım bilmiyorum. Sadece haklarında yapılan yorumlara bakabiliyorum bazı sitelerde onlar da ne kadar objektif tartışılır...

Görünüşe bakılarak, pek nesnel değiller.

Biraz kurnazlık yapalım. Kendinizi daha iyi bir işe mensup biri olarak tanıtıp, düzenli psikoterapi tedavisi alacak bir psikolog aradığınızı söyleyin. Ardından "Gelin de görüşelim" demekte ayak diretiyorsa bir kenara atıp, her psikolog para kazanmak ister ki "özverili" psikolog bulmak için, konuşması "Gelin ki görüşelim değil de pek özverili ve çokça iyi niyetliyse (siz tahmin edeceksiniz) telefon ya da internet görüşmenizi sonlandırıp sırtınızı duvara yaslayabilirsiniz. Birçok açıkgözlük edilebilir, türetebilirsiniz. Düzenli terapi edilene malik olma ihtimali, bana 15 dakika sohbeti ettirir. Bir düşünce.

Dvrmchrkt
11-11-2015, 10:34 PM
Dvrmchrkt Çok teşekkür ederim öneriler için. Bilişsel terapi psikologlar uygulayabiliyor mu ? Sizde de benzer sıkıntılar var mıydı hep bir endişe hep bir kaygı ? Kafa hep dolu, bir rahatlama gevşeme hiç yok. Gerçekten geçiyor mu bu sıkıntılar ya da azalıyor mu ? Artık hep böyle devam edecek endişesi yaşıyorum :(.
Kitabı alıp uygularsan (ama kelimesi kelimesine uygularsan) bu sorunu atlatacağına kefil olabilirim.Çünkü çevremde, bu durumdaki herkes faydalandı.
O kitabı tavsiye etme nedenim ise, psikiyatristimin ben de uyguladığı yöntemlerim tamamının o kitapta da yer alması.Fazlası var eksiği yok kitabın.
Yeniden doğmuş gibi oluyorsun ama sancılı bir süreç. Bir anda olmayacak.

Recep ben de o konuda çok şaşkınım, iyisini nasıl bulacağım bilmiyorum. Sadece haklarında yapılan yorumlara bakabiliyorum bazı sitelerde onlar da ne kadar objektif tartışılır..

Okuyucu yorumları beni hep kuşkulandırır.Doktorlar ya da psikologlar, kurnazlık yapıp kendi kendilerinin reklamını yapıyor mu bilmek çok zor.
Eğitimine ve bu konudaki geçmiş deneyimlerine, tecrübelerine bakmak en iyisi.

Ama bana kalırsa, kitap yeterlidir.

dreamer8
12-11-2015, 10:25 AM
Antidepresanlar, ereksiyonu, ejakülasyonu zorlaştırır, libidoyu ve sperm sayısını da azaltır. Çocuk düşündüğün süre boyunca bırakmalısın. Sperm sayın bariz derecede yükselmiş. Seçimini yapacaksın, çocuk mu, psikoloji mi? Gebelik kesinleşince hemen başlarsın ilaçlarına. Geçmiş olsun.

borabora
12-11-2015, 11:26 AM
Kitabı alıp uygularsan (ama kelimesi kelimesine uygularsan) bu sorunu atlatacağına kefil olabilirim.Çünkü çevremde, bu durumdaki herkes faydalandı.
O kitabı tavsiye etme nedenim ise, psikiyatristimin ben de uyguladığı yöntemlerim tamamının o kitapta da yer alması.Fazlası var eksiği yok kitabın.
Yeniden doğmuş gibi oluyorsun ama sancılı bir süreç. Bir anda olmayacak.

Okuyucu yorumları beni hep kuşkulandırır.Doktorlar ya da psikologlar, kurnazlık yapıp kendi kendilerinin reklamını yapıyor mu bilmek çok zor.
Eğitimine ve bu konudaki geçmiş deneyimlerine, tecrübelerine bakmak en iyisi.

Ama bana kalırsa, kitap yeterlidir.

Kitabı mümkün olursa bugün alacağım. Gerçi bir kaç kitap daha var elimde, bir tanesi antidepresan tuzağı, ona da başlayamıyorum, kafam o kadar doluki konsantre olup okumaya başlayamıyorum...

Süreçten bahsetmişsiniz, tabi bir anda mucize beklemiyorum ama her şey yolunda giderse ne kadar zaman alır kendimi toparlamam ?

Bu arada bir psikolog buldum muayenesi 150 tl, Cumartesi ona da gideceğim, umarım faydası olur.

borabora
12-11-2015, 11:28 AM
Antidepresanlar, ereksiyonu, ejakülasyonu zorlaştırır, libidoyu ve sperm sayısını da azaltır. Çocuk düşündüğün süre boyunca bırakmalısın. Sperm sayın bariz derecede yükselmiş. Seçimini yapacaksın, çocuk mu, psikoloji mi? Gebelik kesinleşince hemen başlarsın ilaçlarına. Geçmiş olsun.

Çok teşekkür ederim dreamer. Umarım bir an evvel olur çocuk.Tercih o yönde. Aslında hayatımı antidepresanlarla da geçirmek istemiyorum ama tabi toparlyamazsam yine başlayacağım mecburen eğer psikoterapi işe yazamaz ise.