PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yabanci Dizi-Film Bagimliligi

m.liesder
30-03-2015, 02:06 AM
Yaklasik 4 yildir neredeyse her gun dizi ya da film izliyorum. Takip ettigim 15-20 Dizi var (belki de daha fazla artik saymiyorum). Hepsini de en az 6-7 kere bastan sona izledim. Cogu 7 sezondan fazla diziler. Neredeyse izlemedigim film yok. En iyilerinin hepsini izledim. Ve bunun ne oldugunu bilmiyorum. Bir aclik var. Artik ayni diziyi tekrar izlemek zevk vermiyor. Izledigim filmleri tekrar izlemek te. Guzel film bulamiyorum. Ve birazcik kafayi yiyorum galiba. Nasil aciklayacagimi bilmiyorum. Sadece kendimi kaybediyormusum ve karanliga dogru gidiyormusum gibi hissediyorum dizi izledikten sonra. Gecen sene Halusinasyonlarim vardi. Kendimin gercek olmadigima inaniyordum. Gerci hala suphedeyim. 1 hafta once ameliyat oldum. 1 haftadir izlemedim hic bisey, sadece hastanedeki cizgi filmleri izledim yan taraftaki cocuk seviyor diye. Ve Eve geldim dun. 4-5 saattir dizi izledikten sonra bir yerlere yazmak istedim. YAnlis anlamayin diziler ve filmler beni arkadaslarimdan uzaklastirmadi. Ben yine onlarla takildim ama eve gelince direk dizi izlemeye basliyorum. Ve bunun yaninda Blumia olma ihtimalim var. Onlara sigindigimi kabul ediyorum. Diziler ve Filmler beni gerceklikten uzaklastiriyor. VE bunu seviyorum. Sanki filmlerdeki gibi onemli bir amacim varmis gibi hissediyorum ve siradan bir insan oldugumu dusunmek sinirimi bozuyor. Herkes gibi benim de o problemlerim var. Ask mesk, aile, saglik,akraba,arkadaslik, vesaire vesaire. Hic bitmiyorlar degil mi. Alistim aslinda. Sadece artik durumla dalga gecmek hosuma gidiyor. Gitmiyorda olabilir. Neyse yani sizden yani bunu okumasini umdugum sizden sadece bir kac kucuk sey istiyorum. 1.si lutfen bunlari okuyup ciddiye almis birinin olsun. 2.side benim sorunum ne? Hangi psikolojik sacmaligi yasiyorum yine? ve son soru ne yapmaliyim? Psikolok a git demeyin. Bu aralar cok mesgul bir hayatim var. Ailevi sorunlar iste. Neyse eger okuduysan buraya kadar ve yazacaksan ya da yazacak bisey aklina gelmiyorsa da tesekkur ederim

öyle yani
30-03-2015, 02:11 AM
Yaşın kaç nasıl bu kadar vaktin var ki izlemeye çalışıyor musun okuyor musun

m.liesder
30-03-2015, 02:15 AM
17 yasindayim. Evet okuyorum. Aslinda belirtmek istemedigim sebeblerden dolayi Psikolok a gidemiyorum.

öyle yani
30-03-2015, 02:22 AM
Sendeki şeyleri bilmezsek nasıl yardımcı olabiliriz ki travmatik bir şey mi yaşadın.bayan mi erkek misin bilmiyorum taciz Vs.çünkü bir hayalini kurduğun şeyi dizilerde buluyor tatmin oluyorsun.

öyle yani
30-03-2015, 02:25 AM
Birde daha önce bazı psikolojik durumlar yaşamışsın da gene demişsin nedir bu durumlar.

m.liesder
30-03-2015, 02:31 AM
Erkegim. Bana neden oldu bilmiyorum aslinda. Hep hasta olurdum kucukken. 11 yasina kadar 2 Ameliyat,4-5 kere bobrek tasi,4-5 kere tirnak batmasi ve hepsi cok aci veren seylerdi. Ve Isitme kaybim var cihaz takiyorum. Kucuklugumden beri hep alay edilen biriydim. Dalga gecerlerdi her konuda. Isitme Cihazimdan, kilomdan, yaptigim sacma seylerden. En yakin arkadasim dedigim insan beni birakip gitti. Babam hayatimin yarisindan cogunda yoktu ve hala da ondan uzak yasiyorum. Annemin de zaten gecmisten gelen psikolojik sorunlari vardi. Cocuklugumda surekli azarlardi. Her gun. Hic bisey yapmamis olsam bile. Aklima gelen en onemli seyler bunlar. Umarim bunlar yardimci olabilir.

m.liesder
30-03-2015, 02:33 AM
Yine den kastim halusinasyonlardi. 1 yildir falan halusinasyon gorup duruyordum. Sevdigim onemsedigim insanlar benimle alay ediyorlardi.

öyle yani
30-03-2015, 02:43 AM
Derslerin nasıl zeki bulur musun kendini

m.liesder
30-03-2015, 02:47 AM
Derslerim idare eder. Zayif almam. Yuksek de almam. Hep ortalarda gezinirim. Ama kendimi cok zeki bulurum. Hatta dahi bile derim ama buna inanmamak icin kendimi zorlarim. Zeki olmamaktan korktugum icin galiba

dreamer8
30-03-2015, 09:26 AM
Fulll tüm sezon izlediğim iki diziden biri prison break, diğeri de Oz du. Oz harikaydı, çok sevdim. Başka da dizi izlemedim. Aynı dizi ya da sinemayı iki kere izlemek zaten bir arıza olduğunun göstergesi. Aynı filmi iki kere izlemem. Aynen senin gibi ben de 4 senedir pc de film izliyorum ama gece yatarken 1 saat falan, abartmıyorum. Kendini frenlemelisin, spora başla ya da filmlerini ayakta ve egzersiz yaparken izle. Pek iyi bir yolda gitmiyorsun. Bedelini ödeyecek olan sensin. Dozaj ayarlaması yap artık. Günde bir bölüm dizi ya da bir sinema sadece.

m.liesder
02-04-2015, 12:02 AM
Durduramıyorum ki. Bedelini ödeyecek olan sensin derken ne demek istedin?

dreamer8
02-04-2015, 09:38 AM
Bedelini ödeyeceksin abicim. Beynin oksijensiz, başın gökyüzüsüz, gözlerin ışıksız, omurgan şekilsiz kalacak. Kopacaksın yavaş yavaş hayattan. Bitkiler alemine doğru serüvene çıkarken, günlük hayatın enstantanelerini de bir filmin karesiymiş gibi, pasif, robotça ve iradesizce izleyeceksin, yanlış anlama ama Türkçede biz buna mallaşma diyoruz. Çok oyun oynayan çocuklar, telefon bağımlıları, film müptelaları böyledir. Aşırı olan herşey bedelini ödetir, sen unutsan da o unutturmaz kendini. OZ gibi dizi var mı ya? Bu arada dün Slovenka filmini izledim. Beğendim filmi.

öyle yani
02-04-2015, 12:00 PM
Bence abartıyorsun Dream benim de 20 olmasa da çok sayıda yabancı dizileri takip ediyorum.tek farkı aynı diziyi tekrar izlemem mümkün olmaz.sporunu da yap derslerle ilgilen biraz hayata da katıl dizi izlemekte birsey kaybettirmez.Normal hayatta bulamayacagım bir bakış acıları dizilerden yakaladım.

dreamer8
02-04-2015, 03:55 PM
Benim de her gün bir adet yabancı sinemam var. Ben de bir sinemaseverim. ama günde 4 bölüm dizi ya da 3 film gerçekten fazla. Kaldı ki aynı sinema ya da diziyi iki kere asla izlemem zaten. İnsan bildiği bir sahneyi izleyerek nasıl bir merak, nasıl bir ilgi duyabilir ki? Önerim günde bir sinema ya da bir bölüm dizi. Bir bölüm dizi 45-60 dk, bir sinema en az bir buçuk saat sürüyor zaten.

sessizsakin
02-04-2015, 04:32 PM
Bence de günde bir tane yeter. Her şeyin fazlası zarar ;)

öyle yani
02-04-2015, 04:38 PM
savunma mekanizmasının gelişmesi için yaptığı şeyin çok kötü olduğunu düşünürseniz elindeki zarardan yarar çıkaramaz..Doğrudur demiyorum okadar izlemek kötüdür ama bu kötü şu kötü diye diye tek odaklı olduk.Para kazan evlen uslu akıllı ol...hayat bundan ibaret hale geldi.Bazen çılgınlık olsun diye arkadaşımla gece yarısı otobanda hız yapıyoruz. Biraz kurallı olmamak ta da fayda var. yoksa insan belli süreden sonra patlak veriyor.ARkadaşa da diyorum ki işi gücü bırakma. herşeyi yap. işini okulunu dizini izle herşeyden bir tat al.Tek renk tek koku teklik olmuyor bazen acınında gerekli olduğunu düşünüyorum.tuzlu yemeğinde..böyle yani düşüncem...

m.liesder
03-04-2015, 06:42 AM
Hayattan kopuk değilim. Sadece eve gelince kendi çekirdeğime kapanıyorum. Evde her gün kavga her gün sorun her gün bisey çıkıyor. Ben de odamdan çıkmıyorum. Sadece gerçeklik çok ağır geliyor. Mesela bu gece bir dizinin 5-6 bolumunu izledim. Sonra da 3-4 tane film. Sadece yanlış bir şeylerin olduğu için size yazdım. Sizde bana yazdınız. Çok
tesekkurler. Ama izlemeye devam edicem. Azaltmaya çalışıcam ama. Normal bir insan ne kadar izliyorsa o kadar izliyeceğim.

dreamer8
03-04-2015, 03:28 PM
Bizim evde babam bir gün kapatın şu televizyonu da iki kelime konuşalım dedi. eyse kapattık. 10 dk sonra herkes birbirine girmişti. Gittim tv yi açtım ve biz en iyisi TV ye devam edelim, konuşunca kavga çıkıyor dedim. Günümüzde eski zamanların güzelliğini yaşayabilmek adına yapılan, yapay hamleler, yapay ahşap mekanlar ve dizaynlar, nostaljik eşyaların kullanımı ya da bu eşyalarla döşenmiş işletmeler, 50 yıl öncesini özlemle anan ve bu örfleri yaşatmaya çalışan nafile uğraşlar....Ben eski zamanları çok seven ve teknolojiden nefret eden biriyim ama bu zamanda nostalji gerçekten yapay kalıyor. Nostaljik müzikler dışında hiçbirşey beni geçmişe götüremiyor. Müziğin, kişiyi ilk dinlenildiği zamanlara götürme gibi bir etkisi var.

bipolarım_tepemde
26-12-2015, 03:14 PM
Konuyu açan arkadaş halisülasyonlardan bahsetmiş ki bence ne çok üzerinde durulması gereken ve insanı korkutan konu bu. Birine görünmüştür umarım.