PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : çözemiyorumm

Lily.
14-02-2015, 04:24 PM
doktor ilk görüşmede bipolar teşhisi koydu fakat ona bahsetmediğim bir sürü şey var. Bipolarda sanrı, halisünasyon ve diğer etlenler var mı acabaa

cinis
14-02-2015, 04:34 PM
bipolar manide sanrı ve halüsinayson çok görülür. ama görülmeye de bilir. şart değil.
sanrılı ve halüsinasyonlu bipolar bazan şizofreni ile karıştırılır...

Lily.
14-02-2015, 04:45 PM
bipolar manide sanrı ve halüsinayson çok görülür. ama görülmeye de bilir. şart değil.
sanrılı ve halüsinasyonlu bipolar bazan şizofreni ile karıştırılır...

ikisini ayıran fark nedir peki? bende duygu durumun yanısıra düşünmede sorun var

cinis
14-02-2015, 04:59 PM
ikisini ayıran fark nedir peki? bende duygu durumun yanısıra düşünmede sorun var

bipolar genelde sadece manik iken psikotik olur. manik değilken psikotik olmaz.
şizofren ise her zaman psikotiktir...

Lily.
14-02-2015, 05:04 PM
bipolar genelde sadece manik iken psikotik olur. manik değilken psikotik olmaz.
şizofren ise her zaman psikotiktir...

Psikotik ? bir de manik ve depresif durumlarım aylar ya da haftalar içinde değil gün içinde sürekli değişim gösteriyor. Çevremdekiler bu yüzden dengesiz olduğumu düşünüyor ama tek tek herkese anlatamazsın işte..

cinis
14-02-2015, 05:12 PM
psikotik yani sanrılı ve halüsinasyonlu.
gün içinde değişiklikler daha çok borderline kişilikte görülür...

Lily.
14-02-2015, 05:19 PM
psikotik yani sanrılı ve halüsinasyonlu.
gün içinde değişiklikler daha çok borderline kişilikte görülür...

borderline da görülen etkenleri yaşamıyorum bipolar dakileri yaşıyorum ama bipolar duygu durum bozukluğu. bende sorun bunun da dışına çıkıyo şizofreninin açıklamasında da yer alıyo

cinis
14-02-2015, 05:26 PM
borderline da görülen etkenleri yaşamıyorum bipolar dakileri yaşıyorum ama bipolar duygu durum bozukluğu. bende sorun bunun da dışına çıkıyo şizofreninin açıklamasında da yer alıyo

şizofren olduğunu sanmıyorum. şizofreni bir düşünce dengesizliği değildir.
şizofreninin pozitif semptomları:
1- işitsel hlüsinasyon: yani rahatsız edici insan sesleri duymak
2- sanrı ya da hezeyan: en tipik sanrılardan biri takip edilme sanrısıdır. sanrılı insan odasında yalnızke bile takip edildiğini düşünebilir...
şiofreninin negatif semptomları:
sosyal hayattan çekilme, durgunluk ilgisizlik, hiç konuşmama , işi ya da okulu terk etme ve hatta ailesinin kendisini zehirleyeceğinden korkup evi terkederek evsiz yaşama..

sende sanırım bunlar yok...

Lily.
14-02-2015, 05:32 PM
şizofren olduğunu sanmıyorum. şizofreni bir düşünce dengesizliği değildir.
şizofreninin pozitif semptomları:
1- işitsel hlüsinasyon: yani rahatsız edici insan sesleri duymak
2- sanrı ya da hezeyan: en tipik sanrılardan biri takip edilme sanrısıdır. sanrılı insan odasında yalnızke bile takip edildiğini düşünebilir...
şiofreninin negatif semptomları:
sosyal hayattan çekilme, durgunluk ilgisizlik, hiç konuşmama , işi ya da okulu terk etme ve hatta ailesinin kendisini zehirleyeceğinden korkup evi terkederek evsiz yaşama..

sende sanırım bunlar yok...

yalnız ailemin zehirlemesinden korkmam dışında hepsi var. hatta artık 1tane arkadaşım bile yok. evi terk edip tek şehir dışına çıkıp orada yaşamımı sürdürmeye 2 kez karar verdim yaptım. mesela yemeğime zehir konması değil de büyü gibi şeyler geliyo aklıma. kafamı karıştıran şuan böyle saçma şeylerin bilincinde olarak bunları size başkasından bahsediyormuş gibi yazabiliyorum ama belki bundan bir iki saat sonra şuan konuştuğum insan dışına çıkarak bahsettiğimiz karaktere bürünüyorum :confused:

cinis
14-02-2015, 05:36 PM
yalnız ailemin zehirlemesinden korkmam dışında hepsi var. hatta artık 1tane arkadaşım bile yok. evi terk edip tek şehir dışına çıkıp orada yaşamımı sürdürmeye 2 kez karar verdim yaptım. mesela yemeğime zehir konması değil de büyü gibi şeyler geliyo aklıma. kafamı karıştıran şuan böyle saçma şeylerin bilincinde olarak bunları size başkasından bahsediyormuş gibi yazabiliyorum ama belki bundan bir iki saat sonra şuan konuştuğum insan dışına çıkarak bahsettiğimiz karaktere bürünüyorum :confused:

evet. bu durumda şizofreni olabilir. antipsikotik tedavisi gerekir. doktor ne ilaç verdi?

Lily.
14-02-2015, 05:39 PM
evet. bu durumda şizofreni olabilir. antipsikotik tedavisi gerekir. doktor ne ilaç verdi?

aslında çevremin yıllardır söylemesine rağmen tedavi için gitmedim. ama son zamanlarda artık kabullendim fakat doktora gidip bunlardan bahsetmek istemedim aşırı sinirimden zaman zaman geçirdiğim sinir krizlerinden dolayı gidip sinir ilacı almak istediğimi söyledim. fazla konuşmamız olmadan daha ilk görüşmede bipolar dedi. bildiğim kadaryla ilk görüşmede tanı koyulmaz. Abıfıly adında ilaç verdi

cinis
14-02-2015, 05:42 PM
abilify uygun. kaç mg?
abilify genelde şişmanlatmayan ve uyutmayan yani insanın işini gücünü aksatmayan yeni bir antipsikotiktir.
zamanında ve doğru müdahale edilmiş. geçmiş olsun...

cinis
14-02-2015, 05:47 PM
şizofreni teşhisi koymuş olsa bile seni üzmemek için bipolar demiş olabilir...
çünkü şizofreni teşhisi çoğu kişi için ürkütücü olabiliyor.
şizofreni ve bipolar birlikte seyrediyorsa bu hastalık şizoaffektif'tir.

Lily.
14-02-2015, 05:47 PM
abilify uygun. kaç mg?
abilify genelde şişmanlatmayan ve uyutmayan yani insanın işini gücünü aksatmayan yeni bir antipsikotiktir.
zamanında ve doğru müdahale edilmiş. geçmiş olsun...

hatırlamıyorum henüz dün aldım ama mg olarak düşük uyku yapmaması içinmiş. bir de convulex diye bir ilaç verdi tanıdık bir doktora göterdim epilepsi içinmiş kasları gevşetiyormuş. teşekkür ederim ..

Lily.
14-02-2015, 05:49 PM

şizoaffektif ikisinin özelliklerini mi bulunduruyor ?

cinis
14-02-2015, 05:49 PM
hatırlamıyorum henüz dün aldım ama mg olarak düşük uyku yapmaması içinmiş. bir de convulex diye bir ilaç verdi tanıdık bir doktora göterdim epilepsi içinmiş kasları gevşetiyormuş. teşekkür ederim ..

epilepsi ilaçları aynı zamanda bipolar ilaçlarıdır ama pek bilinmez. bu durumda teşhis bipolar! :)

cinis
14-02-2015, 05:50 PM
şizoaffektif ikisinin özelliklerini mi bulunduruyor ?

evet. yani hem şizofren hem bipolar...

Lily.
14-02-2015, 05:56 PM
evet. yani hem şizofren hem bipolar...

geçen yıl iş başvurusu için gittiğim psikolog tanı koyup 3tane ilaç yazmıştı kesin kullan demişti ve durumumdan tedirgin olup bir süre sonra aramıştı :) ilaçları kullanmadım. cevrede gördüğüm kadarıyla genelde yanlış teşhis koyulduğu için dün gittiğim doktora dapek birşey anlatmadım sadece sinirden dolayı ilaç istedim. herşeyi anlattığımda doğru teşhis koyabilecek bir doktor bulmak için cevreye sorusturuyorum sizin bildiğiniz iyi bir doktor var mı acaba ? ( sanırım paranoyalar yüzünden tedavi bile olamayacağım :) :)

cinis
14-02-2015, 06:01 PM
geçen yıl iş başvurusu için gittiğim psikolog tanı koyup 3tane ilaç yazmıştı kesin kullan demişti ve durumumdan tedirgin olup bir süre sonra aramıştı :) ilaçları kullanmadım. cevrede gördüğüm kadarıyla genelde yanlış teşhis koyulduğu için dün gittiğim doktora dapek birşey anlatmadım sadece sinirden dolayı ilaç istedim. herşeyi anlattığımda doğru teşhis koyabilecek bir doktor bulmak için cevreye sorusturuyorum sizin bildiğiniz iyi bir doktor var mı acaba ? ( sanırım paranoyalar yüzünden tedavi bile olamayacağım )

ama şu anki ilacın abilify hem şizofreni hem bipolar için çok uygun!
doz düşükse biraz artırmak gerekebilir! :)
abilify harici antispikotikler hem şişmanlatabilir hem fazla uyku yapabilir.
fakat abilify yan etkilerine katlanamayan çok kişi var.
eğer abilify sende rahatsız edici bir yan etki yapmıyorsa çok şanslısın çünkü iş okul yaşantısını aksatmayan bir ilaç ve bence aynı doktora devam et! :)

Lily.
14-02-2015, 06:04 PM
ama şu anki ilacın abilify hem şizofreni hem bipolar için çok uygun!
doz düşükse biraz artırmak gerekebilir! :)
abilify harici antispikotikler hem şişmanlatabilir hem fazla uyku yapabilir.
fakat abilify yan etkilerine katlanamayan çok kişi var.
eğer abilify sende rahatsız edici bir yan etki yapmıyorsa çok şanslısın çünkü iş okul yaşantısını aksatmayan bir ilaç ve bence aynı doktora devam et! :)

yan etkilerinde neler var ki uyku yapmıyo kilo aldırmıyosa sorun yok :) hiç bi etki kafamın içi kadar korkutucu olamazz :)

cinis
14-02-2015, 06:09 PM
yan etkilerinde neler var ki uyku yapmıyo kilo aldırmıyosa sorun yok :) hiç bi etki kafamın içi kadar korkutucu olamazz :)

ilaçların yan etkileri kişiden kişiye değişir.
abilify bazı insanda hiç rahatsızlık yapmaz, bazısı ise ilacın yan etkilerine katlanamaz! :)
abilify'ın en rahatsız edici yan etkisi akatazi olabilir: yani yerinde duramama, hiç yatamama, oturamama gibi.
bu akatazi kimyasal işkence gibi çok rahatsız edebilir ve kişi mecburen ilacı bırakır! :)

elapse
14-02-2015, 08:12 PM

şizoaffektif hangi semptomlara bakılarak teşhis edilir?

cinis
14-02-2015, 08:18 PM
şizoaffektif hangi semptomlara bakılarak teşhis edilir?

yani hem bipolar hem şizofreni semptomları varsa..
bipolar olması da şart değil sadece depresyon da olabilir.
yani ya da hem depresyon hem şizofreni semptomları varsa..

elapse
14-02-2015, 08:27 PM
yani hem bipolar hem şizofreni semptomları varsa..
bipolar olması da şart değil sadece depresyon da olabilir.
yani ya da hem depresyon hem şizofreni semptomları varsa..

manik tip şiziaffektif, depresif tip şiziaffektif gibi mi? doğru tanı olup olmadığını nasıl anlayabilirim, çözemedim.

cinis
14-02-2015, 10:12 PM
manik tip şiziaffektif, depresif tip şiziaffektif gibi mi? doğru tanı olup olmadığını nasıl anlayabilirim, çözemedim.

yani evet, bipolar tip ve depresif tip şizoaffektif denilebilir.
yani manik tip demiyoruz çünkü bipolarda da depresyon vardır.
ama mani psikozu çok daha fazla alevlendirir.
yani mesela şizofrensin ve bir de üstüne mani eklenirse hastaneye yatmaktan başka seçenek kalmayabilir ama tabi bu aynı zamanda hastanın ilaçlara verdiği cevaba bağlıdır..

elapse
14-02-2015, 10:38 PM
yani evet, bipolar tip ve depresif tip şizoaffektif denilebilir.
yani manik tip demiyoruz çünkü bipolarda da depresyon vardır.
ama mani psikozu çok daha fazla alevlendirir.
yani mesela şizofrensin ve bir de üstüne mani eklenirse hastaneye yatmaktan başka seçenek kalmayabilir ama tabi bu aynı zamanda hastanın ilaçlara verdiği cevaba bağlıdır..

bendeki seyir, depresyon, mani,psikoz şeklinde birbirni takip ediyor. uzun dönem depresyon oluyor sonrası.

Lily.
15-02-2015, 03:15 PM
ilaçların yan etkileri kişiden kişiye değişir.
abilify bazı insanda hiç rahatsızlık yapmaz, bazısı ise ilacın yan etkilerine katlanamaz! :)
abilify'ın en rahatsız edici yan etkisi akatazi olabilir: yani yerinde duramama, hiç yatamama, oturamama gibi.
bu akatazi kimyasal işkence gibi çok rahatsız edebilir ve kişi mecburen ilacı bırakır! :)

yani enerji mi veriyor ? ben zaten bazı dönem kimse dokunmazsa rahat 12 saat uyuyorum kalkamıyorum. bazen de hiç uyuyamıyorum :confused: :)

cinis
15-02-2015, 05:32 PM
yani enerji mi veriyor ? ben zaten bazı dönem kimse dokunmazsa rahat 12 saat uyuyorum kalkamıyorum. bazen de hiç uyuyamıyorum :confused: :)

sende nasıl etki yaptığını denemeden anlayamazsın..
kişiden kişiye çok farklı etkiler olabilir...

bolol
23-02-2015, 11:50 PM
bende gün içinde iniş çıkışlar oluyor demişsin. Bunun adı da bipolardır fakat farklı bir bipolardır. Sanırım sen de benim gibi siklotimik bozukluk var. Yani bipolar bozukluğun değişik bir formu.