PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Önemli bir sorun.

kelam
16-03-2014, 11:18 PM
Lütfen okuyun, 2 dakikanızı alır en fazla.

Bu sorunumun ergenlikle hiç alakası olmamasına rağmen ergenlik döneminde olduğum için(17) buraya açıyorum. Arkadaşlarımdan farklı düşünüyorum. Olaylara daha objektif yaklaşıyorum. Bazı felsefik kitapları okurken onlar bana bunumu okuyorsun diyerek dalga geçmesini saçma buluyorum. Çünkü onlar farklı bir kanaldalar hepte öyle kalacaklar. Bazı ünlü düşünür, iş adamları, sanatçılar daha küçük yaşta farklı olduklarını anlamışlar. Ve bazılarıda farklı olduklarını anlayıp hayatta pek birşey yapamamışlar. Kafam aslında çok karışık. Küçük yaşta arkadaşlarımın aklı fikri oyundayken o yaşlarda bile ben Allah'ın varlığını neden bizi yarattığını düşünüyordum. Onlardan farklı olmamamı istememe rağmen hep farklı oldum. Hayatı fazla inceliyorum. Mükemmelliyetçi olduğumu düşünüyorum. Örneğin bir resimde kimsenin görmeyeceği küçük bir hata bulsam bile o resimin benim için bir anlamı kalmıyor.(İlkokulda yanlış birşey yazdığımda ve sildiğimde o yazının izi kaldıysa sayfayı komple yırtıyordum.) Mükemmelliyetçilik hayatta başarılı olmak isteyen birisi için süper birşey. Ancak bir nokta var ki herşeyi silip süpürüyor! O da çalışma arzusu. Bu melet olmadan hiç birşey başarmak mümkün değil. Bu arzunun geri gelmesi için neler yapabilirim? Gerçekten zor durumdayım ailemede bişiler bahsetmek istemiyorum ama yaşadığım durum hedefleri olan bir insan için çok zor.

havfreca
17-03-2014, 12:00 PM
Bu kadar olur ya.. sırf o mükemmeliyetcilik yüzünden istifa ettim işimden. .size sizin akilli gördüğünuz biri yardım etmeli...ve bos kalmamalısiniz

osmangazi
17-03-2014, 01:16 PM
Mükemmelliyetçilik başarılı olmak için değil başarışız olmak için mükemmel birşey. Ya hep ya hiçtir. En iyisini yapamayacaksam hiç yapmayayım diye hiç birşey yapamamaktır. Planlayıp hesaplayıp uygulamaya gelince başladığın işi asla bitirememektir. Kendinden ve başkalarından yüksek beklentilerinin olması ve bu yüzden sürekli hayal kırıklarıyla yaşamaktır.

havfreca
17-03-2014, 03:14 PM
Mükemmelliyetçilik başarılı olmak için değil başarışız olmak için mükemmel birşey. Ya hep ya hiçtir. En iyisini yapamayacaksam hiç yapmayayım diye hiç birşey yapamamaktır. Planlayıp hesaplayıp uygulamaya gelince başladığın işi asla bitirememektir. Kendinden ve başkalarından yüksek beklentilerinin olması ve bu yüzden sürekli hayal kırıklarıyla yaşamaktır.
Çok doğru gerçekten ...

kelam
17-03-2014, 04:09 PM
Bu kadar olur ya.. sırf o mükemmeliyetcilik yüzünden istifa ettim işimden. .size sizin akilli gördüğünuz biri yardım etmeli...ve bos kalmamalısiniz

Evet, gerçekten biri bana yardım etmeli. Psikolog ortamı nasıl biryer bilen var mı? Bana yardımcı olabilirler mi? Hayatta başarılı olmak için neredeyse bütün vasıflara sahip bir insan olduğumu düşünüyorum ama çalışamıyorum. Mükemmelliyetçilik çok güzel birşey tarihte ki çoğu kişi sırf bu özellikleri sayesinde başarılı olmuşlar. Ben bu özelliğimin kaybolmasını önleyerek başarılı olmak istiyorum.

Dediklerinin hepsine katılıyorum ama başarısız olmak için değil başarılı olmak için muhteşem birşey. Ben şu çalışma arzusunu yenebilsem diğer kişilerden hep bir adım önde olacağımı düşünüyorum ama durum ortada işte anlattım. Hayatta çok iyi planlamalar yapabilen bir insanım, yaptığım planlamalar hayal değil hedef. Yani gerçeklik payı yüksek olan şeyler. Kendi hayatımı nereye sürükleyebileceğimi çok iyi bilerek hedefler koyuyorum kendime. Nasıl başarılı olabileceğimi biliyorum. Ama çalışamıyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum, sıkıntı.