PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ben 3 yıldır tedavi görüyorum sigara bagımlısı oldum.

voliko
02-03-2014, 06:32 PM
Ben 3 yıldır psikiyatri tedavisi görüyorum bana abizol,prozac,rexapin,remeron,lithium gibi ilaçlar verdiler ama sigara içmeden duramoyorum acaba sigaradan nasıl kurtulabilirim.

Seçkin
02-03-2014, 07:42 PM
Sigara alışkanlığının ilaçla tedavisine kesinlikle inanmıorum,önce bunu söliim..

Bilinenin aksine;sigaranın ruhsal bağımlılığı,fiziksel bağımlılığından cok daha güçlü bi faktördür..yani "bu nikotin bağımlılığını ben nası yenicem" den ziyade; "hayatımda elimi meşgul tutacak daha sağlıklı alışkanlıklar bulabilir miyim?" die sormalıdır insan kendine..

Ben mesela yalnızlıktan,boşluktan,cok düşünmekten dolayı içiorum bu illeti ve nası kurtulacağımı da tam olarak biliorum..tek sorun;o yola başvuracak pozisyona gelemedim bi türlü..
Mesela bi iş yaparken...yoğun bi şekilde bişilerle meşgul olurken(hareket gerektiren şeyler) sigara aklıma bile gelmior ve saatlerce içmesem de sorun olmuor..
Yani öle "off krize girdim nikotin verin banaaaaaaaa!!" gibi bi durum olmuor hiç...ama ne zaman boş kalayım,kendi iç sesimle başbaşa kalayım...şak; yakıorum bi tane...

Kendi hayatında seni içmeye müsait pozisyona getiren koşulları bi gözden geçir...ve mümkünse buraya da yaz istersen...çünkü şu an durumunla ilgili net bi bilgi yok ortada...

elmaelma
02-03-2014, 08:02 PM
Dante çok güzel ve yeterli bir açıklama yapmış. Ben söyleyeceğim sigarayı zihninizde bitirin. Böyle yapmazsanız ister nikotin tablet, nikotin bant, elektronik sigara vs hiç biri işe yaramayacaktır. Bu konuda terapi alabilirsiniz ama terapinin amacı yine zihninizde sigarayı bitirmektir. Tıpkı diğer ruhsal hastalıklarla da olabileceği gibi..