PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çok Karaktelilik Mi?

Elliout
08-11-2013, 03:25 AM
Cocuklugumdan beri şiddet eğilimli bir insanım(bayanım bu arada) insanlarla ilişkilerime fazlasıyla yansıdı bu hatta. Pek insanlarla anlasamam. Kolay biri değilim kısacası. Konuya nasıl girmem gerektiğinin bilmiyorum ama bir çok insanda vardır herhalde aklınızdan sacma sapan seyler gecer ya hani misal arkadas ortamımdayım birden elimdeki catalla karsımdakinin bogazını deştiğimi hayal ediyorum anlık bişey oluyor daha sonrasında bana noluyor ya diyip eski psikolojime geri dönen bir insanım. Yolda arkadasımla yürürken sürekli onu yola atasım geliyor. Kalabalık bir ortamda bulunurken orayı birden dagıttımı düşünüyorum o şekilde anlık oluyor bir gün kendimi kontrol edemeyip böyle bişey yapacagım diye korkuyorum. Kendime bu durumun mantıklı acıklamasını yapamıyorum. Sonra kendime kızıyorum böyle bişey düşündüğüm için. Ama 2 dakika sonra tekrar bu tip düşüncelere dalıyorum. İçimde bişey var gibi hissediyorum hep. Kendimi bildim bileli böyle hissettim hatta. Değişken ruh halinde biriyim. Bu dengesiz denilecek türden bişey hatta. Asırı sinirli biriyim ve bu halimin bana zarar vermesinden koruyorum acıkcası. Bu durumu samimi bir arkadasıma acıkladım. Bende de aynı sey var ve bu çok karakterli kişilik bozuklugu dedi. Ben sadece bende olan seyin ne olup olmadıgını merak ediyorum. Psikolog veya psikiyatriye gitmeyi cok düşündüm ama elime bir anti-depresan tutusturulup bunu kullan demelerini istemiyorum acıkcası.

elmaelma
09-11-2013, 12:57 AM
"Pek insanlarla anlasamam. Kolay biri değilim kısacası." Başka yönden bakınca kolay ve basit duruyorsunuz. Konuşmaz, bakmaz, gülmez, üzülmez.. Diğer insanlarla anlaşamıyorsanız, o diğer insanlar sizi böyle tarif ediyor olmalı. Aksi halde bu eylemler kendi başınıza yapılır cinsten değil (kendi kendine gülünmez misal). Biraz kuralcı ve bu kuralları uygulatıcı bir kimliğiniz var gibi. Bu yönden karakterli kişilik bozukluğuyla ilgili bir bilgim olmamakla birlikte söyledikleriniz bana narsist kişilik bozukluğunu çağrıştırdı. Gerçek bir teşhis için mutlaka bir uzmana gitmeniz gerekir. Gitmekle birlikte aradığınız cevap, hastalığınızın ne olduğundan çok çözümün ne olduğudur.

Cevabım için bana ufakta olsa bir kızgınlık hissetiniz mi ? Evet i duyar gibiyim :), benimde bahsettiğiniz şiddet görüntüleri zihnime arada gelir; fakat o kişiyi unutmamakla birlikte bana yapmış olduğu olumsuz harekti ona bir şekilde ödetmek için fırsat kollar halde bulurum kendimi. Sonuç genelde bir iki küçük ödetme yapsamda en zararlı çıkan bu işten yine ben oluyorum.

arka plan
09-11-2013, 08:41 PM
"arkadas ortamımdayım birden elimdeki catalla karsımdakinin bogazını deştiğimi hayal ediyorum"

"yolda arkadasımla yürürken sürekli onu yola atasım geliyor"

"kalabalık bir ortamda bulunurken orayı birden dagıttımı düşünüyorum"

Aman Allah'ım! Aklınızdan geçen bunlar ve şu ifadenizle de bu durumu meşrulaştırmak istemiş olamazsınız... "Ama bir çok insanda vardır herhalde".

Bir kimsenin içine doğan veya aklına gelen hiç bir şey yoktur ki, onu dili ile telaffuz etmedikçe veya eyleme dönüştürmedikçe ondan sorulmu veya mesul olsun. Ne insanlar katında, ne de Allah katında. Yaşadığınız bu olaylar akabinde kendinizi bir suçlu gibi yargılamanız, yapmış olduğunuz büyük bir adaletsizlik olur. Buna fırsat vermeyin.

Unutmayın, kötü olmadığınız sürece, iyisinizdir.

Birkaç sefer de, merhamet ve şefkat yönünüzü ön plana çıkartarak, şimdiye kadar olanların aksi cihetinde düşünceler ve hayaller kurmayı denemelisiniz. Öyle gözüküyor ki, bu işi iyi beceriyorsunuz. Sonrasında isterseniz bir mukayesede bulunun, hangisinin sizi daha çok heyecanlandırdığı ve hangisinin size daha çok mutluluk katacağı yönünde.

montevo
10-11-2013, 11:00 AM
"arkadas ortamımdayım birden elimdeki catalla karsımdakinin bogazını deştiğimi hayal ediyorum"

"yolda arkadasımla yürürken sürekli onu yola atasım geliyor"

"kalabalık bir ortamda bulunurken orayı birden dagıttımı düşünüyorum"

Aman Allah'ım! Aklınızdan geçen bunlar ve şu ifadenizle de bu durumu meşrulaştırmak istemiş olamazsınız... "Ama bir çok insanda vardır herhalde".

Bir kimsenin içine doğan veya aklına gelen hiç bir şey yoktur ki, onu dili ile telaffuz etmedikçe veya eyleme dönüştürmedikçe ondan sorulmu veya mesul olsun. Ne insanlar katında, ne de Allah katında. Yaşadığınız bu olaylar akabinde kendinizi bir suçlu gibi yargılamanız, yapmış olduğunuz büyük bir adaletsizlik olur. Buna fırsat vermeyin.

Unutmayın, kötü olmadığınız sürece, iyisinizdir.

Birkaç sefer de, merhamet ve şefkat yönünüzü ön plana çıkartarak, şimdiye kadar olanların aksi cihetinde düşünceler ve hayaller kurmayı denemelisiniz. Öyle gözüküyor ki, bu işi iyi beceriyorsunuz. Sonrasında isterseniz bir mukayesede bulunun, hangisinin sizi daha çok heyecanlandırdığı ve hangisinin size daha çok mutluluk katacağı yönünde.

bu kadar korkmana gherek yok.bana çok uzak gelemdi çünkü bende zaman zaman böyle şeyler düşünüyorum.mesela ben elektrikli testere ile mişlliet öldürdüümü düşünüyorum arasıra.tabi bu benim sadistliğimden daha çok izlediğimiz tv filmlerinin birer etkisi.memati diye bişey vardı tv de.benzinle 20 çocuğu yaktı adam.burdaki en korkunç noktayı kaçırıyorsunuz.bu şiddeti söyleyen kişi bunu söyleyerek kendisini tatmin ediyor ve yapmasına ne gerek var nede yapabilir.ancak karşısındaki duygusuz bir biçimde katliam düşünüyor.

@elliout sinir için doktora başvurup ilaç alaiblirsin.hoş bana pek yaramadı.ancak zamanla sinirim aşağı indi.bi hobin var mı bilmiyorum ama ben pc manyağıydım.pcyi bıraktım şimdi sporla uğraşıyorum.tavsiye ederim.gidersin bi salona.kas yığını olmucam ama biraz toparlayım dersin.sana program verirler yada burdan ben sana veririm.zamanla yumuşarsın.salona verecek paran yoksa iki tane dambıl alırsın.ede yapabileceğin hareketleri gönderiirm.evde takılırsın.sorna daha da gelişmek istersen salona gidersin.bak ben kollarımı yüzümü yolardım.artık neden olmadığı halde yoluyordum.üniversitede yüüzmü bıraktım.kollarım halen devame diyordu.öyleki tüm kolu yara idi,her ikiside.sonra bi gün güneşte yandım.deri kalktı.altındna tertemiz deri çıktı.ben yine yara yaptım ancak spora başlayalı yolmayı hatırlamıyorum bile.özellikle terleyince yaralar yumuşuyor ediyor.geçiyor.ayrıca kitap okumanı yada popüler tv kanalları dışındaki kanalalrda yayınlanan tartışma programlarını izlemeni çneriirm.

iLgiNc
11-11-2013, 07:37 AM
. . Psikolog veya psikiyatriye gitmeyi cok düşündüm ama elime bir anti-depresan tutusturulup bunu kullan demelerini istemiyorum acıkcası.

Siz ne olduğunu öğrenin, ilaci reddetme hakkına sahipsiniz, alternatif cozumler bulabilirsiniz cogu zaman.

aLoneaqLe
11-11-2013, 04:29 PM
Öfkeli bir karaktere sahip olduğunuzu kabullenmek, bunun farkında olmak size bu durumu kontrol edebilme gücünü verir. Ben bir uzman olmamakla beraber bu durumun sandığınız kadar vahim olmadığını düşünüyorum.

Arkadaş ortamınızda veya sokakta gördüğünüz herhangi birisi hakkında bu tür düşüncelere kapılmanız o kişide, sizin onaylamadığınız bir takım davranışlar gözlemlemenizden kaynaklanıyor. Siz belki gerçek anlamda farkında olmadığınız halde bile, küçük bir detay sebebiyle o kişiyi zihninizde cezalandırıyorsunuz. Aslında beyin, bunu öfkenin dışa vurumunu engellemek amacıyla kurguluyor. Bunun sebebi başta söylediğim gibi karakterinizi tanımanız, öz farkındalığınız. Bir nevi otokontrol diyebiliriz buna..

Yakın arkadaşlarınız hakkında bu tür düşüncelere daha nadir kapılmanız gerektiğini düşünebilirsiniz belki ama aslında tam tersi.. Karşınızdakini iyi tanıyor ve daha fazla vakit geçiriyorsanız sıradan birine göre daha fazla onaylamadığınız davranışını gözlemlersiniz. Dolayısıyla daha sık bu durumla karşılaşabilirsiniz. En aza indirgemek için yapabileceğiniz şey, rahatsız olduğunuz anda karşınızdakine bunu uygun bir dille söylemek olacaktır. Karşımızdakinin bize olan etkisine karşı gelen tepkimizi dışa vuramadığımız her durumda buna benzer şeyler yaşamak gayet normal hepimiz için. İçinden küfretmek, söylenmek veya sizinki gibi bir anlık kurgulamalar...

Tekrar belirteyim ben bir uzman değilim, sadece yardımcı olmak maksadıyla kendi görüşlerimi belirtmek istedim.

Geçmiş olsun, sağlıcakla.

Elliout
11-11-2013, 09:39 PM
Vizelerimden dolayı pek girme vaktim olmadıgı için şimdi cevap veriyorum.

Hepinizin cevaplarını okudum ve bana mantıklı gelen elmaelma arkadasımın yazıdıgı narsist kişilik bozuklugu oldu. Kuralları olan ve kuralları uygulatıcı bir tipim. Bu yüzden benden fazlasıyla cekiniyorlar. Bişey yapmadan önce arkadaslarım benden izin alır hatta. Bu durumdan şikayetciyim çünkü insanların hayatlarını kısıtlamak istemiyorum.

arka plan'ın yazdıklarını okuyunca da birilerini öldürmüşüm ve karsı tarafın beni sucladıgını hissettim nedense. olumlu olumsuz cok hayal kurarım hangisi seni heyecanlandırıyor diye soracak olursan iyi olanlar heyecanlandırıyor. Cevremde genel olarak iyi bilinirim zaten. Ama dediğim gibi olumsuzluklarıma engel olamıyorum.

montevo'nun yazdıklarına gelecek olursak spora baslamayı düşünüyorum zaten senin yazmanla daha cok istemeye basladım. Aynı zamanda dehset filmleri/dizileri cok izlerim ama onlardan etkilenipte böyle bir düşünceye kapılmadım hiç. Kitap okumaya cok calıstım ama maalesef asırı derecede odaklanma sorunu cekiyorum o yüzden fazla uzun sürmüyor kitap okuma eğilimimlerim. Ama tavsiyen üzerine yeniden başlayacagım.

aloneaqle dehset içerikli sahnelerim hep tanıdıgım insanlar üzerine oluyor. senin yazdıklarını okuduktan sonra farkettim şimdi. Öfkeli biri oldugumun hep farkındaydım ama hiç kontrol edemedim. Ayrıca beynim öfkemi her zaman dısa vurmustur. Bunu engelleyemiyorum. O an cıkması gerekiyor ve cıkıyor.

Ayrıca cevaplar için tek tek hepinize teşekkür ederim (: