PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bipolar bozukluk

cellma
08-10-2013, 05:18 PM
arkadaşlar meraba bipolar bozukluk olan arkadaşlar çalışma hayatını nasıl sürdürüyorsunuz

cellma
09-10-2013, 12:47 PM
ewwet ilaç kullanıp çalışan kimse yok sanırım

umutturask
09-10-2013, 02:02 PM
Merhaba. öncelikle geçmiş olsun. benim nişanlım bipolar. 2 ay önce teşhis konuldu. böyle bir rahatsızlığı olduğunu bilmeden önce iş yaşamı çok karışıktı. sürekli iş değiştiriyordu tartışıp ayrılıyordu. teşhis konulduktan bu yana henüz işe başlamadı. hastanedende yeni çıktı sayılır. peki bana yardımcı olabilmen için biraz anlatır mısın hayatın nasıl seyir ediyor ?

paradox_3
09-10-2013, 02:46 PM
Merhaba umutturask.gecmis olsun.bana bir kac yil once bir psikiyatrist bibolar bozukluk teshisi koydu fakat ardindan 2 ayri psikiyatrist de bu teshisi dogrulamadi.su anda tekrar tedaviye basladim.su an gorustugum doktor boyle bir teshis koyabilmesi icin beni biraz daha tanimasi gerektigini soyledi.Her ne kadar teshisim tam konulmamis olsa da senin sordugun soruya cevap vermek istedim ayni zamanda gercekten bu teshis konulmus arkadaslarin hastalik belirtilerini ogrenmeyi cok istiyorum.herkez bana yazarsa sevinirim.mesela ben hayatimda surekli degisiklik yapiyorum.bir yerde fazla kalamiyorim.surekli tasiniyorum.uzun sure ayni isyerinde calisamiyorum.rutin once hosuma gidiyor sonar beni boguyor.dusunmeden tamamen durtusel olarak aldigim cok buyuk radikal kararlar aliyorum.bir seyler yolunda gittiginde de depresyona giriyorum.mesela cok istedigim bir sey gerceklesince depresyona giriyorum.hayatimda somut olarak bir problem oldugunda depresyona girmiyorum,tam tersi o sorunu cozmeye calismak depresyona girmemi engelliyor.yani mutsuzluk ve problemden besleniyorum.

paradox_3
09-10-2013, 02:49 PM
benim icin tam tersi.lityum kullandigim donemde calisiyordum ve genel olarak psikoljimde dalgalanma yasamadigim bir surecti.

cellma
09-10-2013, 03:43 PM
Merhaba. öncelikle geçmiş olsun. benim nişanlım bipolar. 2 ay önce teşhis konuldu. böyle bir rahatsızlığı olduğunu bilmeden önce iş yaşamı çok karışıktı. sürekli iş değiştiriyordu tartışıp ayrılıyordu. teşhis konulduktan bu yana henüz işe başlamadı. hastanedende yeni çıktı sayılır. peki bana yardımcı olabilmen için biraz anlatır mısın hayatın nasıl seyir ediyor ?
hastalığl ilk başladığında bir profösöre muayene olurdum ve ataklarıma çok iyi müdahale ederdi
boşandıktan sonra hastalığımın şiddeti bi nebze arttı
atak geçirmeden hastalığı anlıyosun doktor iğne yapıyo ve geçiyo nişanlın tedaviye devam etsin 5 yıl atak geçirmezse iyileşebiliniyomuş...

cellma
09-10-2013, 03:51 PM
önce herşey normal gibi
sonra ailemden yada çalışma arkadaşlarından birileri bana kötü görünüyo
alışveriş yapıyorum gerekli gereksiz
davranışlarım tuhaflaşıyor ve bana doğru olan gösterilsede değişmiyorum
sonra sinirlilik saldırganlık oluyo ve enerjim artıyo sürekli ayakta duruyorum oturamıyorum
insanlarla anlatmamam gereken şeyleri konuşmaya başlıyorum
ve en önemlisi uykusuzluk ve doktora gidip uyku düzenim bozuldu diyorum
iğne yapıyo 5 ,6 gün sonrada geçiyo atak

umut.inadina...
09-10-2013, 03:52 PM
Merhaba,

Aslinda ben de hastaligimi yeni yeni anlamaya basladim, bundan yillar oncesinde teshis konulmasina ragmen ilac tedavisini kabul etmedim ve bu konuyu da hayatima bir daha sokmadim, tabi yok saymakla yok olmuyor bu hastalik maalesef.

Gecmisime baliyorum da, aslinda bu hastaligin verdigi enerji benim is hayatimda hep basarili olmami sagladi, cunku normal bir personelden beklenenden cok daha hizli, aktif calisabiliyorum, yorulmadigim icin saatlerce mesai yapabiliyorum, enerjiden sebep etrafimi etkileyebiliyorum falan. Maalesef uzun surmuyor, hic bir is yerimden kovulmadim fakat bir isyerine 1 yildan fazla dayanamiyorum, her sey yolunda ve gulluk gulistanlik iken herhangi bir sebep sanki cookk buyuk bir sorunmus gibi anlik istifalarim oluyor. O da yetmiyor, bir yil icinde en az 1 is, 1 ev degistiriyorum, isin ilginci bir kac yilda bir de sehir degistiriyorum. Simdiye kadar bunlarin hepsi normal geliyordu bana, ta ki kendimi hasta kabul edip de kendi gecmisimi inceledigimde aslinda ne kadar ani kararlar verdigimi, kendi hayatima ve hayatimdaki insanlara ne kadar zarar verdigimi ve ne kadar zor bir kadin oldugumu farkettim.

Butun bu dezavantajlara ragmen bildigim bir sey var, o da aslinda kendini taniyan bir bipo nun cok daha avantajli olacagi is hayatinda, icimizde kontrol edilemez bir enerji avr kabul, ama biraz bilincli olursak ve biraz da asbirli biliyorum ki is hayatinda basarisizlik diye bir sey soz konusu bile olamaz bizim icin.

Sanirim bu konuda en buyuk gorev de etrafimizdaki insanlara dusuyor, Esimiz, sevgilimiz, anne, baba, arkadas. Her kim olursa olsun, eger sorunumuzu bilirlerse anlik reaksiyonlarda bizi yonlendirip kontrol edebilirlerse bu sorunun ustesinden cok daha kolay gelebiliriz diye dusunuyorum.

Gecmis olsun diymiyorum maalesef, cunku ben hastaligina ask seviyesinde bagli bir insanim, sanki gecerse ben ben olmaktan cikacakmisim gibi geliyor.

cellma
09-10-2013, 03:59 PM
en son atağım 2 ay sürdü gidiyorum iğneyi yiyiyorum geçmiyor
iğne iğne üstüne derken 2 ay çok kötügeçti
konsantrasyonum bozuk tv izleyemiyorum sürekli yat çok kötüydü hiç böyle olmamıştım
korktum hastalığımdan

carbon
09-10-2013, 06:30 PM
Bipolar hastalıkta genellikle ağızdan tedavi yapılır
Bu iğnelere bi anlam veremedim
Enjeksiyon şeklindeki tedaviden uzak durmanı öneririm

carbon
09-10-2013, 06:33 PM
<<Butun bu dezavantajlara ragmen bildigim bir sey var, o da aslinda kendini taniyan bir bipo nun cok daha avantajli olacagi is hayatinda.... >>
Demişsin ama, düzenli ilaç kullanımı olunca manik atak geçirilmiyor
Sen, ilaç kullanmadan, geçirilen manik atakların iş hayatı üzerindeki olumlu etkilerinden bahsediyorsun
İlaç kullanmamak en büyük yehlike bence
Sonuçta, ilaç kullanmayınca bir işte sabit kalamazsın

alevvela
09-10-2013, 07:22 PM
Cellma gecmis olsun ignelerden uzak durmalisin simdi bilmessin ama 2,3 yil sonra el ve ayak titremelerin olur hatta bas titremesiyle devam eder
Geri donusun olmaz bu titremelerin tedaviside yok malesef .sana igne yapan dr seni bilgilendirmedimi?
ilac olarak baska tedavi yollarini secmeni tavsiye ederim. Kac yasindasin bilmiyorum ama bazi hastalara EKK yapiyolar gencler icin sakincali tedavi turlerinden biriside bu .
Şifalar diliyorum geçmiş olsun.

cellma
09-10-2013, 08:16 PM
atak dönemi dışında iğne olmadım hiç hap kullanıyorum ve 32 yaşındayım
gözümü korkutmayın ya titreme falan

cellma
09-10-2013, 09:43 PM
ewet ilaç kullanıp çalışan var mı varsaaaaaaaaaaaaaaa
çalışma hayatınızı nasıl sürdürüyosunuz

umut.inadina...
09-10-2013, 11:17 PM
Haklisin Carbon...

Ben sadece kendi yasadiklarimdan ornekler verdim, uzman degilim. Umutsuz olmamak gerektigi uzerine benim yorumum. En dogrusu her zaman bir uzman ile gorusmek.

cellma
10-10-2013, 07:27 PM
ewwet neden se cevap alamıyorum
ilaç kullananlar çalışma hayatını nasıl sürdürüyorsunuz

Edebiyat26
10-10-2013, 09:53 PM
ewwet neden se cevap alamıyorum
ilaç kullananlar çalışma hayatını nasıl sürdürüyorsunuz

Ilaclar kisiyi durgunlastiriyor sakin oluyorsun isine devam ediyorsun yada okuluna.Senin duymak istedigin nedir ? bu soruyu birkac kere sordun yanit geldi ama ikna olmadin.

cellma
10-10-2013, 09:57 PM
ben part time çalışıyodum ama
full time bi işe giricem merak ettiğim f
ull time çalışma temposunu devam ettirebiliyormuyuz

Edebiyat26
10-10-2013, 10:03 PM
ben part time çalışıyodum ama
full time bi işe giricem merak ettiğim f
ull time çalışma temposunu devam ettirebiliyormuyuz

Calisma sistemini bilmen gerekiyor ,kendini taniyorsundur kac saat calisabilirsin.Bazi bipolar sabah cikiyor aksam gec saatte eve geliyor,bazilarida birkac saat ancak dayaniyor.Kisinin kendi yapisini tanimasiyla ,dayaniklilik sinirini, direncini bilmesiyle calisma hayati kolaylasir.

Kendine güven kaybedecegin birsey olmaz full olarak calismaya basla ,hic degilse yapmadim demezsin.

cellma
10-10-2013, 11:29 PM
Calisma sistemini bilmen gerekiyor ,kendini taniyorsundur kac saat calisabilirsin.Bazi bipolar sabah cikiyor aksam gec saatte eve geliyor,bazilarida birkac saat ancak dayaniyor.Kisinin kendi yapisini tanimasiyla ,dayaniklilik sinirini, direncini bilmesiyle calisma hayati kolaylasir.

Kendine güven kaybedecegin birsey olmaz full olarak calismaya basla ,hic degilse yapmadim demezsin.

teşekkürler nbu yeterli ve açıklayıcı oldu

bipolarTaha
15-10-2013, 11:54 PM
kısa süreli çalışıyorum çalışmayı bazen istiyor bazen izstemiyorum bipoların özelliiği bu
BİZLER DALDAN DALA SIÇRAYANLARIZ HAYATTA HER TELDEN ÇALARIZ CANIMIZ NE İSTERSE ONU YAPARIZ BİPOLARLAR FARKLIDIR

pi3,14
18-10-2013, 04:59 PM
bu videonun devamını bekliyorum ben http://www.youtube.com/watch?v=EL1OFElzTIQ