PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bunlar ne anlama geliyor?

Jamstime
02-10-2013, 01:53 AM
Merhaba. Önce kendimle ilgili az biraz bilgi vereyim.

23 yaşında bir öğrenciyim. Daha önce psikoloğa gitmişliğim var. sırayla şizofreni/cüzzam/aids/şizofreni olma korkusu yaşadım ve doktora gittiğimde benim "obsesif kompulsif kişilik bozukluğuna" sahip olduğumu söyledi. Genel olarak asosyal değilimdir, çevrem vardır, hobilerim arasıra olur. mükemmeliyetçiyimdir. genellikle yüksek beklentiler içerisinde olduğumdan sık eleştiririm ve genellikle bir tatminsizlik yaşarım.

Sıkıntıma gelirsem;

son zamanlarda yolculuk ederken, yalnız kaldığımda vs. kafamdan diyaloglar ve olaylar kuruyorum istemsizce. bu olaylar ve diyaloglar nedir derseniz şöyle açıklayayım. son zamanlarda yakın bir arkadaşımdan hoşlanmaya başladım, daha doğrusu önceden hep kıskanıyordum zaten anladım ki ondan hoşlanıyorum. ama işte malum arkadaşız. kafamda şöyle hayaller kuruyorum bir anda; "bu kızla yolda gidiyorum biri rahatsız ediyor ben o kişiyi dövüp kahraman oluyorum" tarzında saçma kurgular. şimdi ben bunun zaten saçma bir şey olduğunu düşünüyorum ve bunun onun gözünde erkekliğimi kanıtlayacak bir şey olduğunu düşünüyor oluşumdan geldiğini farkediyorum. ne kadar doğru bilinmez.

bu tür kurguların farklı versiyonları da var; "otobüsde biri bayılıyor, ona insanlar yardım etmiyor ve ben yardım ediyorum bu sırada yardım etmeyenlere bağırıp insanlık dersi veriyorum" gibi. tamamen saçma saçma şeyler.

Bunların dışında bir de insanların beni izlediği ve yargıladığı düşüncesi var. bu düşünce genelde toplu taşımalarda ve kafelerde geliyor ve hal, hareketlerimde kasılmalar yaşıyorum. Paranoya şeklinde değil ama, "iyi görünmeliyim" gibi bir kaygı taşıyorum bu tür durumlarda.

peki bunlar neden aklıma geliyor? bunların obsesifliğimle veya mükemmeliyetçiliğimle alakası var mıdır? siz yaşıyor musunuz böyle kurgular?

not: ilaç tedavimi yarıda bıraktım, tekrar gitmeliyim psikoloğa ? İlaç tedavim Prozac 20 ml şurupdu.

Şimdiden teşekkür ederim.

Mo Cuishle
03-10-2013, 12:21 AM
şuan bende kendimden şüphelendim :)) söylediğiniz şeyler bendede var ama basit hayaller yani ? olmak istediğin kişiliği yaşamak istiyorsundur ama hayallerinde yaşıyorsundur bunu genelde.. bende mükemmelliyetçiyimdir. bunlar çok sıradan dertler bence tatminsizlikten gelen şeyler.. hayatını daha çok anlamlandırırsan bence bu sorunların .. sorun bile değil bence ama bu tür şeyleri atlatırsın Allah ın izniyle..