PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mutlu ilişkinin sırları ?

yagmurr
23-09-2013, 05:34 PM
Nedir acaba mutlu ilişkinin sırları?:confused:
erkek arkadaşlarım oldu;ama evlilikle sonuçlanmadı.
Acaba çok mu seçiciyim diyorum,yok ama sanmıyorum,benim de olmasa olmazlarım var tabii
Sadakat,sevgi-saygı,hayat yapısı gibi..

İlişki konusunda başarılı olan,mutlu bir evliliği yakalamış olan arkadaşlar,azcık tüyo verebilirler mi ?:)

Ne yapmak neleri önemsemek/önemsememek lazım mesela ?

Jin K.
23-09-2013, 07:02 PM
Merhaba.

Bunlar kişisellik taşıyan konular. Eğer ilişkilerinizi neden beklentilerinize uygun bir sonuca ulaştıramadığınızı soruyor iseniz, bunun için ilişkilerinizi incelemek gerekir.
İnsanların beklentileri çoktur ve bu beklentileri tam anlamıyla karşılayacak kişiyi bulmak oldukça zordur. Bu zorluk üzerine, hayatımıza doğru kişi sandığımız birçok insan girebilir.

Mutlu bir evliliği yakalamış olan insanlar, sizin hiç onaylamayacağınız bir yolla da tanışmış veya ilişkilerini yürütmüş olabilirler. Bu tamamen içinde bulunan durumun sunduğu koşullara ve arzulara göre değişmektedir.
Sizin yapmanız gereken ise; karşınızdaki insanı düşünmek yerine, önce kendinizi anlamaya çalışmanız. Ne istediğinizi ve ne beklediğinizi, bunun karşılığında ne yapabileceğinizi iyice düşünürseniz, isteklerinize uygun biri ile karşılaşmanız zor olmayacaktır.

İlişkileri yıpratan en önemli şey, kontrolsüzlük. Kaybetme korkusu, sahiplenme içgüdüsü, empati yoksunluğu gibi sebeplerle ortaya çıkan bu kontrolsüzlük; karşımızdakini oldukça incitebiliyor. Söz konusu aşamada bunun farkına varamıyoruz, ancak geçmişe yönelik düşündüğümüzde hatalarımızı fark edebiliyoruz. Bu sebeple, ilişkilerde farkındalık ve empati oldukça önemli bir konu.
Başta da söylediğim gibi, ilişkiler kişiseldir. Benim veya bir başkasının söyleyeceği, ''x kere y yaparsan mutlu bir evliliğin olur!'' yöntemi; ancak beklentilerinizi yükseltir. İlişkilerinizi bu yapaylığa sokmak yerine, kendinizi tanımaya çalışıp nasıl birini istediğinizi öğrenebilirsiniz.

Bulunduğunuz veya vakit geçirdiğiniz mekanlar dışında, sosyalleşmek amacı ile yeni mekanlara da uğramanızı öneririm. Yeni insanlar tanımak, ne istediğinizi anlamanızda size yardımcı olacaktır.

Sevgilerimle.

ipek15
24-09-2013, 05:14 PM
kadın erkek ilişkisinde genel olarak iletişim çok önemlii. konuşmak ve karşındaki kişiyi anlamak..
ve Empati. karşındakinin yerine biraz olsun kendini koyma gibi..
Ben merkezci olmamak lazım. Ama kendinden çok ödün vermemek lazım ..
Her kesin kişilik yapısı farklıdır. Aşk farklıdır herkes aşık olduğu kişiyle evlenemez. çünkü dünya görüşleri zevkleri farklı olabilir. Sadece aşk değil annlaşmak zevk uyumu çok önemli.. Çok derin mevzudur bu kişiye göre değişir bana göre biraz anlayış hoşgörü. tartışmak bile keyif vermeli mesela. :)

zehrazeynep
03-10-2013, 01:37 PM
öncelikle konuyu başlatan arkadaştan özür diliyorum mobilden giriyorum yeni konu açamadım o yüzden bir sorunumu buraya yazmak zorunda kaldım. aslında biraz da sizin konunuzla da bağlantısı var o yüzden bu konuyu seçtim. benim görüştüğüm erkek arkadaşım var. bazı özel sebeplerden dolayı sevmeye sevilmeye hasret kalmış. başta beni sevdiğini söylemesi güzel sözler söylemesi çok hoşuma giderdi attığı mesajlari tekrar tekrar okurdum. ama zaman geçince fark ettim ki doğru düzgün muhabbetimiz yok. sürekli sevgiye dair sözler. biraz kırılsam ya da mesaja geç cevap versem hemen onu terk edeceğim diye korkuya kapılır yalvariyor beni terk etme diye. önemli bir sey olmasa bile özre değer olmasa bile sürekli özür diler. bir sorunumu anlatsam çözüm yerine sevgi mesajlari atıyor saçının tek teline bir sey olsun istemiyorum ve daha bir sürü şey. öyle büyük sevgisi var ki benim sevgim onun yanında sönük kaldı hatta artık sevmediğimi sanıyorum. sevgid

zehrazeynep
03-10-2013, 01:41 PM
mesajim eksik geldi sanırım. şimdi ben artık ondan sevgiye dair hiçbir şey duymak istemiyorum boğuyor beni. acaba artık onu sevmiyor muyum? 3 gün gorusmeme kararı aldık. biraz rahatlamak istiyorum

yorum
03-10-2013, 02:08 PM
mesajim eksik geldi sanırım. şimdi ben artık ondan sevgiye dair hiçbir şey duymak istemiyorum boğuyor beni. acaba artık onu sevmiyor muyum? 3 gün gorusmeme kararı aldık. biraz rahatlamak istiyorum

bence karşımdaki insan boş olduğunu gördün. hayatında birşey yok ki seninle paylaşıp sizi kendisinde tutacak. kendin de merak bıraktiracak. evlenince hayal etmesi bile kötü.

zehrazeynep
03-10-2013, 09:45 PM
bence karşımdaki insan boş olduğunu gördün. hayatında birşey yok ki seninle paylaşıp sizi kendisinde tutacak. kendin de merak bıraktiracak. evlenince hayal etmesi bile kötü.

yok hayır boş insan değil bilakis çok kültürlü öğretmen zaten okul müdürü aynı zamanda. gereginden fazla da iyi bir insan. sadece sevgi de çok aşırı. öyle ki artık sevgiye dair tek kelime bile duymak istemiyorum

yorum
03-10-2013, 11:14 PM
sevgili zeynep hanım boş derken o manada değil ortak paydada buluşmiyorsunuz. sizi kaybetme korkusu ve tutkusu yüzünden sorunlariniza dahi odaklanamiyor.siz annemle kavga ettim diye dert yanarken o ise üzme kendini birtanem çözülür sen dert etme gibi bir yaklaşım içindedir. ve üzülerek söylemeliyim ki onunkisi de sevgiden çok saplantı. buna benzer şekilde örnekle karşı karşıyayim. siz artık içinizde konusmaktan bile bıkmışsiniz. klasik sevgi sözcükleri. bu arada siz ne işle meşgulsunuz.

zehrazeynep
04-10-2013, 12:13 PM
sevgili zeynep hanım boş derken o manada değil ortak paydada buluşmiyorsunuz. sizi kaybetme korkusu ve tutkusu yüzünden sorunlariniza dahi odaklanamiyor.siz annemle kavga ettim diye dert yanarken o ise üzme kendini birtanem çözülür sen dert etme gibi bir yaklaşım içindedir. ve üzülerek söylemeliyim ki onunkisi de sevgiden çok saplantı. buna benzer şekilde örnekle karşı karşıyayim. siz artık içinizde konusmaktan bile bıkmışsiniz. klasik sevgi sözcükleri. bu arada siz ne işle meşgulsunuz.

sevgisi bir saplantı haline gelmesi için onun yalnız bir insan olması gerekirdi değil mi? yani yalnız insanların sevgisi mi saplantı olur? bilakis yalnız insan değil cevresi geniş çok iyi bir insan olduğu için ona değer veren insanlar çok. geçmişte evlilik yaşadı birinin zoru ile ismiyordu onunla evlenmek. evliligin ilk gecesi bile eve gitmemis. eşi ona çok eziyet ediyordu eşi ondan farklı kötü ahlâklı idi misafirleri gelir yemek yapma

zehrazeynep
04-10-2013, 12:16 PM
elbisesini bile doğru düzgün ütülemezdi. hep araları düzelir diye çaba sarf etti olmayinca boşandılar. ben kamu yönetimi mezunuyum atama bekliyorum.

zehrazeynep
04-10-2013, 12:24 PM
Zehra hanım erkek arkadaşınıza,onun sevgisinden boğulduğunuzu söylediniz mi?Erkek arkadaşınız bunun bir, orta yolunu bulmaya çalışamaz mı?
Erkek arkadaşınızın sevgiye hasret kaldığını söylemişsiniz,sanırım sizde sevgiyi bulmuş.Duygusal biri demekki.Görüşmüyeceğiniz bu üç günün,onun açısından zor olacağını tahmin ediyorum.Onu sevip sevmediğinizin cevabı sizde.

Hakkınızda hayırlısı olsun.

deniz mavisi çok güzel tespitte bulundunuz evet çok aşırı duygusal. benim hayal ettigim gibi çok merhametli yardımsever bir insan sürekli yetimler için mücadele eder yardım toplar. mazlumlarin yanında olur. tam istediğim gibi o açıdan. ben ondan önce sevgiye hasrettim şimdi bir ayrilik olsa herhalde uzun süre ne sevmek ne de sevilmek isterim. ben ona dedim sürekli sevgi konuşuyorsunuz baskı yapıyorsun bana sen böyle üzülürken ben sevip sevmediğimi anlamiyorum sadece sana acidigim ön plana çıkıyor. başka ac

zehrazeynep
04-10-2013, 12:31 PM
başta acidigim için çok üzüldü ayrılmak istediğimi söyledim. sonra bana geri döndü sen beni aşk derecesinde sev sonra istersen kapındaki köpek gibi acıyabilirsin. ama üzülüyorsan da ayrılırız ama ben gene beni birakma diyorum. kendisi de beni sevgisi ile boğduğunun farkında yanlış yaptım diyor sana karşı resmi olamıyorum gururum önemli değil diyor. 3 gün görüşmeme kararı aldık ama dedi ben korkuyorum 3 gün sonra olumsuz cevap verirsin diye

zehrazeynep
04-10-2013, 12:38 PM
ve benim hiçbir şeyime karışmıyor beni rahat bırakıyor. ben galiba güçlü otoriter bir erkek istiyorum acaba o böyle karşımda güçsüz duruma düştüğü için mi sevgim bitti ya da bitmedi de aşırı sevgi beni boğdu mu? onun üzülmesine de dayanamıyorum bu merhametten mi sevgiden mi anlamadim. daha önceki iliskilerimde hep terkedilen oldum yıllarca ayrılık acısı yaşamış insanım. böyle aşırı sevgi görmedim ki anlayayim sevip sevmediğimi

mevsimsel
04-10-2013, 05:24 PM
sevmiyorsunuz...sevgi sorgusuzdur,sınırsızdır,çıkarsızdır..sevdiğinin sevgisinden boğulmak,balığın suda boğulması gibi bir şey...ne kadar mümkün???

zehrazeynep
04-10-2013, 05:48 PM
sevmiyorsunuz...sevgi sorgusuzdur,sınırsızdır,çıkarsızdır..sevdiğinin sevgisinden boğulmak,balığın suda boğulması gibi bir şey...ne kadar mümkün???

ne yapayim ben şimdi ayrilip onu nasıl üzecegim. :(

Jin K.
04-10-2013, 07:47 PM
Merhaba zehrazeynep.

Erkek arkadaşınız, sizin de söylediğiniz gibi duygusal tatminsizlik yaşamış. Bunu telafi yolu olarak sizi seçmiş. Buna, sevgi veya aşk diyoruz.
Sizin duygusal içgüdüleriniz normal seyrinde olduğundan dolayı, onunla aynı şekilde düşünemiyorsunuz. Aynı kararlara varmakta zorluk çekiyorsunuz. Olayları aynı şekilde yorumlayamıyorsunuz.
Ancak o, tüm bunlara rağmen sizi bir ruh eşi olarak görüyor. Çünkü bu durumu böyle kabul etmeye ihtiyacı var.
Sizin bu durumda yapacağınız, ona önemsiz olduğunuzu hissettirmek. ''Soğutmak'' eylemini gerçekleştirmeniz gerek, aksi bir durumda karşınızdaki kişiyi oldukça incitebilirsiniz.

Sevgilerimle.

zehrazeynep
04-10-2013, 10:21 PM
Merhaba zehrazeynep.

Erkek arkadaşınız, sizin de söylediğiniz gibi duygusal tatminsizlik yaşamış. Bunu telafi yolu olarak sizi seçmiş. Buna, sevgi veya aşk diyoruz.
Sizin duygusal içgüdüleriniz normal seyrinde olduğundan dolayı, onunla aynı şekilde düşünemiyorsunuz. Aynı kararlara varmakta zorluk çekiyorsunuz. Olayları aynı şekilde yorumlayamıyorsunuz.
Ancak o, tüm bunlara rağmen sizi bir ruh eşi olarak görüyor. Çünkü bu durumu böyle kabul etmeye ihtiyacı var.
Sizin bu durumda yapacağınız, ona önemsiz olduğunuzu hissettirmek. ''Soğutmak'' eylemini gerçekleştirmeniz gerek, aksi bir durumda karşınızdaki kişiyi oldukça incitebilirsiniz.

Sevgilerimle.

aslında bırakıp bırakmamakta kararsızım. sevgimden de emin değilim sevmesem de böyle iyi bir insanı zamanla sever miyim?

zehrazeynep
05-10-2013, 10:48 AM
telefondan giriyorum diye yorumları tam göremiyorum

zehrazeynep
05-10-2013, 10:54 PM
''Eğer birini sevmek için nedeniniz yoksa,gerçekten seviyorsunuz demektir.''

Zehra hanım bu ayrı olduğunuz 3'gün, sizin açınızdan nasıl geçiyor?Bu 3'gün boyunca erkek arkadaşınız çok sık aklınıza geldi mi?

Erkek arkadaşınızın anlattığınız özellikleri çok güzel özellikler,merhamet,yardımseverlik,sizi sevmesi.Siz de onun için üzülüyorsunuz,siz de merhametli duygusal birisiniz anladığım kadarıyla.

İyilik ve merhametin azaldığı bir Dünya'da merhametli,yardımsever olmak, erkek arkadaşınızın güçlü bir karartere sahip olduğunu gösterir bence.

Kararınızı vermeden önce biraz daha düşünmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla.

deniz mavisi gerçekten çok güzel yorum yapiyorsunuz. bu 3 gün süre bugün bitti. ben onu bu süre zarfi içinde çok düşündüm aklımdan çıkmadı ama şöyle çıkmadı acaba seviyor muyum böyle bir insanı kaybetmek doğru mu bitirsem onu üzmeden nasıl yapacağım h

zehrazeynep
05-10-2013, 11:02 PM
şeklinde oldu. 3 gün sonunda biz onunla sevgi konuşmayacağız demiştik ama onun attığı ilk mesaj hep sevgi. sevgi konuşulmadan olur mu sevgisiz yapamam şeklinde mesaj atmisti. 3 gün boyunca aglamis ben de onu seveyim diye dua etmiş. ama ben onu özlemedim hatta bu süre daha da uzasin istedim belki onu özler severim diye. ama benim cevabım olumsuz oldu sen üzülüyorsun diye ben kendimi sevmek için zorluyorum olmuyor dedim. o da 3 gün sonunda beni özleyeceğini sandim ama ben sana eziyet edemem sen şimdiden üzülüyorsan ilerde evlenince pisman da olursun bu devam edemeyecek dedi. ve bitti. ama daha önce de ayriliklar yaşandı dayanamadi geri döndü.

zehrazeynep
05-10-2013, 11:07 PM
ama belki bu sefer dönmez seven biri için sevilen olarak çok kırdım onu belki üzmemeye çalıştım ama üzdüm ışte böyle değerli insanı üzdüm hiç hak etmiyordu. şimdi dönse sevmesem bile üzülmesin diye teklifini kabul edeceğim. Allah im ne büyük azap şimdi onun üzüldüğünü bilmek :'(

yorum
06-10-2013, 12:42 AM
siz onu seviyorsunuz ama galiba görüldüğü gibi bir arkadaş yakın bir dost ve iyi bir insan olarak seviyor ve sizin hayatınızın bir yerinde kalmasini içten istiyorsunuz. her halinizden belli ki size hitap eden biri değil bu arkadaŞ. hayalindeki yerleştirdigiz model bu değil, inanın ikiniz için en doğru karar bu olmuş. karaya oturmuş bir ilişkiyi hatır için yürütmek mantıksız. heyecan merak ilgi falan yok kalmamis ilişkide. sadece ikinizde birbirinize uygun insanlarla tanışmak için en doğru kararı vermişsiniz. hem siz yürütseniz bile siz mutlu olmadığınız için karşınızdaki insanı da üzmüş olaraksiniz.

bu arada bence arkadaşınız sadece sevgiye çok ihtiyacı var. bu siz değil bir başkası olsaydı o kişiye de aynı şekilde bağlanırdi çünkü şuan duygusal bir boşlukta.
fikrim bu yönde :)

zehrazeynep
06-10-2013, 12:15 PM
evet yorum gerçekten çok doğru tespitte bulundunuz. ben onu bir arkadaş dost olarak kaybetmek istemiyorum ve galiba bazı kriterlerden dolayı bana hitap etmiyor. dilerim iyi bir insanla karşılaşır. :(