PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaygı ve Takıntılar

özgürlükisteyen
11-09-2013, 11:14 PM
Merhabalar,

Aslında sorunum çeşitli başlıklar altına girebilir, özellikle de takıntılara ama bana göre hepsinin kaynağı kaygı olduğu için buraya yazmayı uygun gördüm.

28 yaşındayım, sorunlarımın 13-14 senelik bir geçmişi var. Ve dün kabul ettim ki, benim esas sorunum ciddi anlamda belirsizliğe tahammülsüzlük, anksiyete ve herşeyi kontrol etme arzusu.

Depresyon gelince kaygı azalıyor, depresyon gidince kaygı artıyor. Benim deneyimimde ortaya çıkan hepsinin üstteki cümlede belirttiğim şeye hizmet ettiği. Depresyonun da bir tür kontrol aracı olduğunu farkettim.

Tam 10 sene falan atipik depresyon hastasıydım. Yaşamım gelecek üzerine olumsuz senaryolar kurarak, bunların olacağına inanarak, inanınca da umutsuzlaşıp yaşamak istemeyerek geçti. "hiçbir zaman şu olmayacak" ile başlayan geleceğin olumsuzluğuna vurgulu bir şekilde...(bir sürü falcı da dolaşmışımdır)

Son 3 sene, seyir değiştirdi sorunum. Normalde dini takıntım var. Ama pek ilgili biri olmadığımdan üzerine düşmüyorum. Spiritüel konulara girince, bu takıntının sadece "dini" değil gayet de "büyüsel" olduğu ortaya çıktı. Daha doğrusu ben yeni yeni kabullenmeye başlıyorum. Spiritüel dediğim, aşina olduğunuz çok çeşitli yeni çağ çalışmaları. Günlük yaşamıma o kadar eklendi ki bu inançlar, şöyle bir durum yaşıyorum:

Bedensel sorunlarımı tedavi ettirmek istemiyorum, tekrar edeceğine, kökenindeki duygusal sebep çözülmezse tekrar edeceğine veya daha kötüsünün geleceğine inanıyorum. Sürekli ufak tefek bir sürü şeyi işaret ve mesaj olarak alıyorum. Eşzamanlı olaylar, bedenimdeki ağrı uyuşma vs. den tut, elimi koyduğum yere, zihnime düşen şarkının sözüne kadar herşey mesajmış gibi geliyor. Sürekli mesajları alıp, kökenindeki sorunları çözmezsem, ileride kötü şeyler yaşayacağıma inanıyorum. Ve olabilecek kötü şeylerin kapsamı da giderek büyüyor.

Çok detaya girmeyeceğim, psikotik görünümü olan birşey bu, gerçekten bir gerçeklik sıkıntısı yaşıyorum, mesaj var mı yok mu vs. Çok psişik deneyimim oldu çünkü, detaya giremeyeceğim. Artı bu tarz konularda çalışan insanlar gerçekten bunlara inanıp, huzur içinde yaşayabiliyorlar. Ancak benim gibi önceden kaygı problemi getiren birisi için gayet büyüsel obsesif kompulsife dönüşmüş bile.

İlk bahsettiğim senaryo kurma geçti 2012 sonunda. Yerine bu yerleşti yoğun olarak. Sonunda ben dün şunu farkettim. En üstte dediğim gibi bütün mesele, kaygı, gelecekte olabilecekler kaygısı. Son 13 yılda ne oldu? Hayatımda kötü hiçbir şey olmadı Allaha şükür. Kötü olan ilişkilerim, karşı cinsle veya arkadaşlıklarım. Onun için de terapi alıyorum, davranışlarımı düşüncelerimi inançlarımı değiştirmek için. Kötü olan bir bu. Yani bir yaşam var, ve enerjimi verdiğim bir yığın senaryo.

Bunu yazmaya ihtiyacım vardı, hala korkular içindeyim. Çünkü bir takım psişik kuvvetlerin mesaj gönderdiği duygusu yoğun, ama bu duygunun bu kadar güçlü olmasının esas sebebi bu inançtan ziyade gelecekle ilgili kontrol arzusu. Size soracağım şey, kontrol arzusunu aşama aşama nasıl rahatlatırız, ve nasıl güvende hissederiz. Ciddi güvensizlik hissediyorum çünkü. Ve kaygı duyarak güveni sağlamak aslında gerçekçi değil. Ama bir şekilde böyle yerleşmiş zihnimde. Ama aşmak huzur dolu ve özgür bir insan olmak istiyorum. Güven duymak istiyorum yaşama. Bunun testini yapabilirsiniz. Ben güvenli sınırlarını bildiğim bir ortamda gözümü kapayıp yürüyemiyorum mesela, birşey gelecek birşeye çarpacam gibi hissediyorum, önümdeki mesafeyi aklımla bildiğim halde. Durumun özeti budur.

faith111
12-09-2013, 10:03 PM
Merhaba Arkadasım oncelikle gecmis olsun.

Yazdıklarını dikkatlice okudum.Modern yeni cag calısmaları derken yasam kocları ,yok bilincaltı ,yok bilincustu , yok kendini huzurlu hissetmek icin son donemlerde ortaya cıkan bir takım zırvalık ve sacmalıklardan bahsediyorsun

Her aklına gelen fikri yeni bir mesaj ve sorun olarak algılıyorsun ,ve sorunun köklerine inmeye calısıyorsun.Her aklına gelen seyin köküne inip nasıl cozuceksin cözsende bu sana kendini iyi mi hissettirecek ,yada gelecekte olan olayları mı değiştiricek , ve her gelen fikrin köküne inmeye baslarsan bu sende saplantı olarak seyir ederse omrun boyunca sorunun kokune mi ineceksin???

Spritel deneyimler ,astral seyahetler , gibi bir takım seyler oluyor olabilir ama acaba bunlar nedir diye kendimize sordukmu.Yada kendimizi bir takım guclere sahip oldugumuzu inandırmak la elimize ne gecicegi...

Konuya soyle baslamak istiyorum.Allah c.c bir ayetinde insanları ve cinleri bana kulluk etsinler diye yarattım demistir.Bizim gorevimizi emirlere uymak ve iman etmektir , peygamber efendimiz s.a.v 'in bize soylediklerini yapmaktır.ve diğer varlıkların cinler olsun melekler olsun bu mahlukatın varlıgına inanmaktır.

Eger durum boyleyse madem bir kac kisinin soyle yaparsan bu olur bilincaltın soyle der vehayut gelecegın değişir , veyahut gelen her vesveseye kanıp ve her vesveseye kendimizi kaptırıp bu tarz sprituel yok dogaustu gucler gibi bizi yonlendirmeye calısan bu varlıklara karsı bizim rabbimizden yardım istememeye iten nedir.Bunlar kaygı takıntı ve bir takım psikolojik sıkıntılarla beraber gelen vesveselerdir ve giderek kafamızda bunları kurarak buyutmemizde etkili..

Allah c.c bize ne emrediyor biz ne yapıyoruz , bize verilen tum mesaj kur'an -ı Kerimde dir arkadaslar ve peygamber efendimiz bize ne yapmamız gerektigini gostermistir.

Bir makine bozuldugu zaman onu uretene gidersiniz değilmi,Biz neden bizi yaradana muracat etmiyoruz o bize sah damarımızdan bile yakınken?

avrupada gayri muslim lerin yaptıgı bu zırvalara inanıp kendi daha ne yaptıgını bilmeyen ve hayatını tum bu zırvalıklarıyla bosa tuketenlerin pesinden gidiyoruz ve huzuru boyle seylerde arıyoruz.insallah daha bilincli oluruz ve Yuce yaradanımıza daha cok dua edelim

Allah hepimize sifa versin