PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ergenlik Sorunu (Lütfen Yardım)

golge
16-08-2013, 11:33 AM
Bir bayan arkadaşım, 17 yaşındaki erkek kardeşiyle ilgili benden yardım istedi ama tabi bir yere kadar yardım edebiliyorum. İşin uzmanına danışmam gereken bir konu var. Siteye yeni üye oldum umarım doğru yere yazıyorumdur.

Kardeşinin facebook şifresini biliyor oraya bakarken kardeşinin bir erkek arkadaşıyla muhabbetleri dikkatini çekiyor. Sürekli eşcinsellik üzerine. Hiç kızlar bahsetmiyolar, birbirlerine sürekli sen gaysin diye laflar ediyolar bazen bunu kabul etmeler bazen reddetmeler oluyormuş. Alaycı bir tavırları varmış ama birkaç satırlık bir muhabbet değil. Sürekli sürüyor bu olay. Kardeşinin eşcinsel olmasından şüpheleniyor. Çocuk içine kapanık biriymiş onu da belirtti. Ergenlikte olur mu böyle şeyler dedi. O dönemi ben de yaşadım ama hiç öyle bir muhabbetlerim olmadı dedim, olmadı da yani. Ufak tefek olduysa da karşı tarafı kızdırmak için yapılır. Genelde o yaşlarda konumuz kızlar üzerine olurdu.

Şimdi bu çocukta eşcinsellik durumu olabilir mi? Veya bu durumda ne yapılması gerekiyor? Ergenlikte böyle hadiseler normal midir? Bu konuda bir uzmanın fikrini almam gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevnirim.

Cagla94
16-08-2013, 02:15 PM
Bu durumda ne yapılması gerekiyor derken, eşcinsellik de heteroseksüellik kadar doğal bir şey, dışardaki etkenlerle değil doğumdan başlanan bir olay, eğer eşcinselse yapmanız gereken onu bu konuda bilgilendirmek, destek olmak. Çünkü dünyadaki çoğu intihar sebebi eşcinselliğini kabullenemeyen aile ve arkadaşlar.

Ergenlik çağında kendini bulmaya çalışıyor bence şu an, bazıları belirgin yaşarken bazıları içinde tartar ama mutlaka yaşanır. Ama eşcinsel insanlar bunları çocukken, hatta bebekken fark ettiriyorlar, Cemil İpekçi' nin bir röportajına denk gelmiştim, "çocukken abim arabalarla oynarken benim hiç ilgim yoktu, hep bebeklerle oynar annemin makyaj malzemelerine özenirdim" demişti.

Eğer böyle bir şey hissetmediyse ablası, muhtemelen kimlik arayışındadır. Ama bence açık açık konuşulmalı.

yorum
16-08-2013, 02:23 PM
Ben çağlanın düşüncesinin tersini düşünüyorum.Geçmişinde yaşadığı bir travma olup olmadığını merak ediyorum.Eğer yakın bir arkadaşı tarafından
öğrenilmesi mümkün ise herhangib bir taciz durumu gibi bir şey yaşamış mı? forumda bile bu durumu yaşadıktan sonra bu düşüncelere kayan üyeler var.Tabi ki eşcinsel ise bunu bir sorun olarak değil, bir çeşit olarak bakmak gerekiyor.onu yargılamamak gerekiyor ama bana göre bu durum bazılarında bir genetik bazılarında ise tercih ve bazılarında travma sonrası oluşan duygu bozukluğu kardeşinin de hangisi olduğunu tespit etmek gerekiyor. Daha sonra neler yapılmalının üstünde durulmalı diye düşünüyorum.

Cagla94
16-08-2013, 03:04 PM
Yorum aslında tam tersi değil, ama benim bunu yazma sebebim şu; biliyorsundur belki, ikiz kardeşlerin sünneti sırasında bir hata olmuş, birinin penisini yakmışlar, anne babası ne yapalım diye düşündükten sonra onu kız gibi yetiştirmeye başlamışlar, kız kıyafetleri östrojen hapları falan. Ama çocuk hiçbir zaman kendini kız gibi hissetmemiş, hep erkek gibi giyinmiş erkek gibi davranmış. Eşcinsellikte çevre payı vardır elbet ama doğuştan gelen hissin yanında eminim ki çok azdır. Taciz gibi bir şey yaşasa bunu belli ederdi diye düşünüyorum, büyük travma sonuçta. Sonuç olarak konuşulması gerekiyor bence arkadaşının kardeşiyle, sen arkadaş mısın bilmiyorum ama bir arkadaş bir abi bir dost gibi davranıp bunu konuşabilirsin.

yorum
16-08-2013, 03:15 PM
Yorum aslında tam tersi değil, ama benim bunu yazma sebebim şu; biliyorsundur belki, ikiz kardeşlerin sünneti sırasında bir hata olmuş, birinin penisini yakmışlar, anne babası ne yapalım diye düşündükten sonra onu kız gibi yetiştirmeye başlamışlar, kız kıyafetleri östrojen hapları falan. Ama çocuk hiçbir zaman kendini kız gibi hissetmemiş, hep erkek gibi giyinmiş erkek gibi davranmış. Eşcinsellikte çevre payı vardır elbet ama doğuştan gelen hissin yanında eminim ki çok azdır. Taciz gibi bir şey yaşasa bunu belli ederdi diye düşünüyorum, büyük travma sonuçta. Sonuç olarak konuşulması gerekiyor bence arkadaşının kardeşiyle, sen arkadaş mısın bilmiyorum ama bir arkadaş bir abi bir dost gibi davranıp bunu konuşabilirsin.
sevgili çağla, şöyle tersi derken sizin yaptığınız cok doğallaştırmada iyi değil, öcüleştirme de:) symfonic die bir üye var. forumda onunla konşursanız da bu konuda güzel bir bilgiye sahip olunabilir.Ailesi bilmiyor ve cocuklukta tacize maruz kalmış.Bu tacizden ailesinin haberi yok. cocuk eşcinsel eğiliminde ama kendisi de tam olarak ne istediğini bilmiyor.Eşcinsel olduğunu belirtiyor ama net bir karara oda sahip değil, demek istediğim konu sahibinin kardeşi, mi kimse bu şekilde de bir durum söz konusu olabilir. bahsettiğiniz hikaye doğrudur. bu durumların cokça nedenleri vardır.kişikiden kişiye cok şey fark ediyor.Ama ilk tespit edilmesi gereken şey geçmişinde bir travma mevcut mu deil mi?

Cagla94
16-08-2013, 03:38 PM
Haklısınız taciz de olabilir, ama benim düşüncem yine de ergenlikteki kimlik karmaşasından yana. Ablasının şifresini bildiğini biliyorsa ona karşı da yapıyor olabilir, bu yaşlarda ailede çatışma fazla oluyor. Ama biz burda sadece golge'nin bize verdiği bilgilerle yorum yapıyoruz, sizin de dediğiniz gibi arkadaşlarıyla veya kendiyle konuşulması gerek. Ayrıca ilk cümlenizi anlayamadım maalesef :)

yorum
16-08-2013, 03:47 PM
Haklısınız taciz de olabilir, ama benim düşüncem yine de ergenlikteki kimlik karmaşasından yana. Ablasının şifresini bildiğini biliyorsa ona karşı da yapıyor olabilir, bu yaşlarda ailede çatışma fazla oluyor. Ama biz burda sadece golge'nin bize verdiği bilgilerle yorum yapıyoruz, sizin de dediğiniz gibi arkadaşlarıyla veya kendiyle konuşulması gerek. Ayrıca ilk cümlenizi anlayamadım maalesef :)

ablasının şifresini bilse de bu riske bence girmez, ki bu durum gördüğüm kadar ağır, bence konuşmalarda da cok şey vardır.Bize 3. elden geldiği için yumuşatılarak gelmiş...:)) Bu yaşlarda kimlik karmaşalığı yaşanır ama bu kadar eşcinsel sohbeti bu yaşta gene normal görmüyorum:) insanın içinden acaba bumuyum falan geçer de sohbeti günlerce tutmak veya kızlara ilginin azlığı biraz tereddütte bırakıyor.
ilk cümlemde şöyle bir şey, bende bu durumlara saygı gösteririm.Ama tercih meselesi yapanlara değil, hastalık olanlara....Mesela bazı insanlarda dediğiniz gibi bazı hormunların yetersizliği vardır ve bu hormunun takviyesi sonucu sorun çözülebiliyor iken bu durumdan hoşnutluk duyduğu için hormun takviyesini kabul etmez.Ben bu nokta da biraz yargılarım:) bu durum cok karışık, belki de yanlışda olabilirim ama bu konuda bilimsel olarak bilgi yetersizliğimden dolayı, sadece fikirlerim vardır. Eşcinselliğin hastalıık mı tercih meselesi mi travma sonrası oluşan bir şey mi gibi soruları tam netlik kazanmadan konuşmak biraz saçma olur...böle yanii: ))
eşcinselliği de güzel bir şey olarak gösterip tercih meselesi yapan insanların oranını artırmadan yana değilim üst cümlede bahsettiğm şey: ))

metinbozyen
16-08-2013, 03:48 PM
artmış cinsel dürtülerini bu şekilde savuşturuyor olabilir.müdahele edilmemesi gerekir kanatindeyim.