PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : huzursuzluk

zahixde
11-08-2013, 02:09 PM
sürekli düşündüğüm şeyler var.ve sürekli hissettiklerim.en çok düşündüğüm şeylerden biride gelecek konusundaki kaygılarım.herşey şuan o kadar anlamsız geliyorki anlatamam. hiçbişi yapamıyorum-yapmak istemiyorum.bu yüzdende çok suçluluk duyuyorum.yaptıklarım için değil yapamadıklarım için. şu dünyada kim birbirini gerçekten umursuyor olabilir ki zaten? yani korkuyorum.herşey bnde bitiyor ve tek dostumda benim.kendimi yanlızlaştırıyorum sürekli.kendime kötü davranıyorum ve kendimide sevemiyorum artık.sessizleştim durgunlaştım.dalıp dalıp gidiyorum hep ve çok huzursuzum.motive olamıyorum.insanlar bana motivasyon kazandırmaya çalışırken hep sakatlığı veya daha farklı engelleri aşabilen insanları örnek gösteriyorlar.daha çok üzülüyorum.yani hiç bir sakatlığım yok.sağlıklıyım.ama o lanet beynim o kadar tembelki,bıkkınlaşmışki. önümdeki tek engel bnim.kendimi aşmak istiyorum.ama hep umutsuzum. hiç bişeyi başaramıyorum gibi geliyor. sanki bir hiç olarak yaşayıp ölecekmişim gibi.değersiz hissediyorum.ve gerçekten mutsuz ve huzursuzum. ne zaman hayal kurmaya başlasam hemen vazgeçiyorum ve aptal hissediyorum. ne yapacağımı inanın hiç bilmiyorum.

Mo Cuishle
11-08-2013, 02:12 PM
bi inancınız yokmu ?

zahixde
11-08-2013, 02:12 PM
evet bi inancım yok. yani kuvvetli bi inancım yok

Mo Cuishle
11-08-2013, 02:15 PM
ateist veya agnostikmisiniz ?

zahixde
11-08-2013, 03:04 PM
agnostik sayılabilirim ama değilim.dedim ya kuvvetli bi inancım yok.yani Müslümanım.allahın var olduğuna inanırım.ama hiç dindar değilim.16 yaşında olmasam agnostik olduğumu söyleyebilirdim

Mo Cuishle
11-08-2013, 03:20 PM
bu çok normal ama . tüm ergenlerde durum aynıdır bu bir dert değil çocukluktan sıyrılış bunları atlatmak senin elinde çok eğitici kitaplar okumalısın. büyüdükçe daha çok olgunlaşıcaksın. ideallerin oluşacak acı çektikçe güçlü durmayı öğreneceksin hayata adapte olacaksın vs vs . senin yaşındaki herkeste olur bu :)

zahixde
11-08-2013, 03:22 PM
sorunda bu .dediklerini yapmaya calışıorum ama hep hayatın olumsuz tarafındayım :( ve hevesim kaçtı.

Mo Cuishle
11-08-2013, 03:24 PM
senin ideallerin yok :) kısa vadeli orta vadeli ve uzun vadeli ideallerin olmalı

yorum
11-08-2013, 03:26 PM
yazını okuyunca acaba hiç mi anlamamısaymışım dedim.zahide bu yaşantını yada ruh halini bir cok insanda mevcut ben dahil bu dönemde tam olarak yaşadığın şeyleri yaşadım.Ama halen taşların tam olarak nereye oturacağı bilgisi sende yok. sorgulama dönemi, ne yapıyorum ne yapmalıyım, ilerde tatmin edecek bir şeyim olur mu? akıllımıyım değilmiyim. neden sorguluyorum olabildiğince sorular beynine dolacak.ama şu taraftan bak eğer sorular olmassa bir ölüden ne farkın kalırdı ki, düşünüyorsun sorguluyorsun. sende bu durumunu avantaj haline çevirmen gerek. Bu yaşlarda normal ergen davranışları sergilemek daha mı güzel. Biz sana seni farkettirme çabası içerisindeyiz hiç bir şekilde sen içnde harekete geçmediğin sürece bir etkisi olmaz.Sende az mücadele et. dertlerinden yakınma ve bu benim gelişimim için şart de..
camus der ya ne öğrendiysem aldığım eğitimden değil, çektiğim acılardan.

zahixde
11-08-2013, 04:39 PM
ideallerde ,çektiğim acılarda artık saçma ve anlamsız geliyor ama .neden yani?hep nedeni ve sonuçu düşünüyorum.gercekten anlamsız geliyor.

Mo Cuishle
11-08-2013, 05:13 PM
Yaratıcı bunu istiyor çünkü fani olan şeylerin hepsi saçma baki olana yönelmeni istiyor . tek neden bu .

zahixde
11-08-2013, 05:17 PM
bnm sorunumda yaratıcıya kızıyor,sitem ediyor olmam.bi kesinlk bile sezemediğim seyleri yapamam ki

yorum
11-08-2013, 05:43 PM
ideallerde ,çektiğim acılarda artık saçma ve anlamsız geliyor ama .neden yani?hep nedeni ve sonuçu düşünüyorum.gercekten anlamsız geliyor.

Hiç neden nedeni sorduğun oldu mu? neden bu kadar nedeni arıyorsun? niçin bir edim ve edilgeni arıyorsun. Aslında hepsi gene ideallerde buluşuyor.
senin yapının tamamlanması için bunların gerekli olduğunu düşünüyorum.Keşke acı çekmeden bazı şeyler öğrenilse, ama malesef ben acının savunucusu değilim ama oda cok gerekli bazen diyorum. duyarlılık hissiyat, bazı şeyleri acı olmadan sorgulayamıyoruz. belki mutlu ve acı çekmiyor olsaydın bu forumda olmayacaktın. eğlenceye okadar dalmış ve dünyadan okadar soyutlamıştın ki kendini sorgulama diye bir şey asla olmayacaktı hayatında.Ama şimdi nie acı çekiyorum diyorsun.Bunların hepsi bana ne kazandıracak ? bunlar gereklimiydi bunlar olmadan olamazmıydı. Dini inancının pek olduğunu düşünmediğim için şunları söylemeliyim.Eğer hayatın anlamı olursa inan hayat biter. bir arayış hep olmalı, hayallerine kavuştuğun an başka hayallerin olucak eğer olmassa boşluğa düşersin anlamsızlığa düşersin ve sonucu ya intihar olur yada bir hastahane köşesinde uyuşturucu ilaçlarla canlı kalıyor olucaksın.Ama idealler hayaller hep değişiyor ve hep şekil alır. ve asla tatmin olmamalıyız ki, hep sürsün hep yetişecek bir şey olsun.Sen "anlam"ı sorguluyorsun ama anlamın kendinisini hiç sorguladın mı? bir anlam arayışıda anlamdır.
aslında anlamsız derken gerçekten anlamsız mı? yada anlamsız derken anlamın kendisi mi oluşuyor.
suan yolun ortalardasın ve sonucu olmadan giriş gelişme kısmı anlamsız kalabilir ama daha dur biraz daha yaşa gör ve analizler yap, daha sonra sana zevkli gelebilir öyle deil mi? bir kitap gibi halen ortasındasın, giderek zevk alırsın ilk sayfalar hep sıkıcı olur. elinden kitapı bırakmak istersin.

tabi ki sana tatmin edecek cevabı belki veremem sorduğun bazı soruları bende halen sormaya devam ediyorum ama günün birinde kendinden çözüleceğini umut ediyorum. coğu sorularım zaman içerisinde cevaplarını buldum çünkü.

Mo Cuishle
11-08-2013, 06:21 PM
kömürle elmasın ayrılması için yanması gerekir yanmadan elmas olamazsın. istediğin kadar farklı şeylere yönel hep yaratıcı arayışı içine defalarca girdiğini göreceksin.

ozkan.akyurek
11-08-2013, 06:55 PM
arkadaşlar yaşadığınız sıkıntı ve kötü olaylardan haşa Allah'ı sorumlu tutmayın.Çünkü Allah zulmetmez, sadece imtihan eder ve o imtihandan da bizim bilmediğimiz nice hayırlar vardır @Mo Cuishle'nin de dediği gibi kömürle elmasın ayrılması için yanması lazım ayrıca, balkonda halı döven bir kadın halıyı niye döver? Ona eziyet olsun diye mi yoksa tozları/kirleri çıksın diye mi?
Dediğim gibi içinizdeki sıkıntıyı Allah'a atfetmek (haşa) içinizdeki sıkıntıyı almaz sadece bir neden aradığınız için otomatik olarak böyle düşünüyorsunuz.Ama mesele hormonlar.Hormonlar düzeldimi düşüncelerinizde değişir bu yüzden tedavilerinize tam gaz devam edin Allah'a dua edin zamanı gelince elbette herşey geçici olduğu için bu hastalıklardan da kurtulacağız inşallah

Mo Cuishle
11-08-2013, 07:56 PM
bu söylediklerinizin zahide için geçerli olduğunu düşünmüyorum. olaya düzgün bakabilen bi insan olduğunu düşünüyorum. sadece zaman zaman insan ın kafası karışabilir öyle bişey bu

zahixde
11-08-2013, 08:21 PM
sorun dinle inançla bu kadar alakalımı gerçekten ?

yorum
11-08-2013, 08:48 PM
sorun dinle inançla bu kadar alakalımı gerçekten ?

insanlar dini vaaz verince rahatlar...yaw he he diyip geçicen:p

zahixde
11-08-2013, 08:54 PM
anlıyorum :)

Mo Cuishle
11-08-2013, 09:02 PM
dünyada Allah ile olan alakasız güzel birşey gösterin bana bende size dinle alakasız olan birşey göstereyim.biz ego tatmini yapmıyoruz birine laf atmanın peşinde değiliz. eskiden neden bu tür psikolojik sorunlar olmuyordu diye konuyu uzatmayacağım çünkü maneviyat denilen birşey vardı. o sıkıntıyı senin kalbinden alabilecek olan tek varlık Allah olduğu gibi .o sıkıntıyı senin kalbine verende odur. madem sıkıntıyı veren odur ,o boş bir iş yapmayacağına göre senden istediği yapman gereken birşeyde elbette vardır. benim görüşüm bu saygı duyarsın duymazsın :) ama mantıksız hiç bir nokta getiremezsin çünkü mantık benim değil efendimizin mantığı.. bide vaaz vermek kim biz kim.

ozkan.akyurek
11-08-2013, 09:06 PM
biz sadece istişare ederiz, faydalanmak isteyen varsa buyursun gelsin, faydalanmak istemeyen olursada ona da saygımız var

Mo Cuishle
11-08-2013, 09:06 PM
hayatını sürekli olarak keyflerin ve zevklerine zaman ayırarak geçirirsen psikolojik sorunların olur. mesela ben . hayatımı güzelce maneviyatla doldursam neden psikolojik bir yıpranma sonucu geçireyim. neden mevlana gibi insanlar hiç bir dünyevi dertleri olmayan mükemmel insanlardı ? ve yahutta şemsi tebrizi. Allah ım ben sana aşığım bir canım var o canımıda sana hediye getiriyorum diyerek ölüme gülümseyen insanlarda neden bu tür sorunlar yoktu ? sizin yaşınızı da bilmiyorum yaşlada alakalı bu dedikleriniz. bende ergenken saygı ve anlayış kavramlarında yoksun yaşardım ama açıkça ifade etmezdim genelde...

Mo Cuishle
11-08-2013, 09:09 PM
birine laf atmak istişare değildir. dini vaaz gibi yakıştırmalar hiç doğru değil . sonuçta ben bu yazıyı paylaşanın iyiliğini düşündüğüm için yazıyorum.

zahixde
11-08-2013, 09:42 PM
hyr laf atma gibi bi durum yok.üzgünüm.yanlış anlama yinede fakat şu da bi gerçekki daha önce dediklerini uygulamaya çalıştım.hatta sırf kuran mealini okumaya çalışı gerçek arayışına giriştim.dua ettim.sonra daha cok soğudum.

zahixde
11-08-2013, 09:43 PM
ve hayatımı hiçbi zaman zevk ve eğlenceyle geçirmeye calışmadım

Mo Cuishle
11-08-2013, 09:48 PM
bakın neyin nasıl söylediğini ne için söylediğini anlayabilecek yaştayım . neyse benim niyetim tartışmak değil unuttum gitti. ama sizin söylediğinize gelirsek zaten mealler çok tasvip edilmez çünkü onlar insan yorumudur. tefsir okunması gerekir mealdense mealde öyle bişey söylerki gerçek ilmi olan bi insan bile rahatsız olur. ayrıca dua edip soğumanızın bi nedeni olmalı. ama siz sadece mutlu olmak m istiyorrsunuz anlamadım sadece mutluluğu isterseniz istediğiniz kadar dua edin. Allah dua ettiğinizde hemen kabul edecek değil ya .dinimizde yanlışlıklar olduğunu söyleyen insanlar genelde hiç araştırmaz ve gerçekten dinini yaşamayan insanlardır ne yazıkki. hayattan soğuma sebebinizi afrikadak çocukların açlıklar içinde kıvrandığını düşünerek bi daha düşünün sizinki gerçek bi sorun değil malesef. herhangi bir ihtiyacı olan insana yardım edin aradığınızı bulursunuz merak etmeyin. ergenlik işte...

zahixde
11-08-2013, 09:53 PM
empati yeteneğim yok.fakat amacım sadece mutlu olmak değil. bnm için doğru ve gerçek olanı bulup.daha sıkı adımlarla hayata devamm edebilmek ve huzurla birlikte kalıcı mutluluklar edinebilmek. sorunum zaten bu.başta dedim bna daha kötü durumdaki insanlar bişi çağrıştırmıyor.acıma hissi tamam ama empati yapamam.daha kötülere bakarak daha iyi olmazsın.olmayı haketmezsin.ilerleyemezsin. yinede teşekkür ederim yardımınız için.

zahixde
11-08-2013, 09:55 PM
ve yaşımdan dolayı çok küçümsenirim genellikle.ergenlik problemi diyip herkes geçiştiriyor.bn geleceğimi düşünürken siz ergenlikten bahsetmeyin lütfen

ozkan.akyurek
11-08-2013, 09:59 PM
ve yaşımdan dolayı çok küçümsenirim genellikle.ergenlik problemi diyip herkes geçiştiriyor.bn geleceğimi düşünürken siz ergenlikten bahsetmeyin lütfen

sorunları illa manevi yönden çözücem diye uğraşmayın ve başarısız olunca da dinden vazgeçiyosunuz.Ortada hormonal veya algısal problem var.Bu sorun halledilirse problem kalmaz

Mo Cuishle
11-08-2013, 09:59 PM
size biraz kızdım açıkçası. ulaştığınız şeye çabalayarak ulaşırsınız . kötü durumdaki insanlar size bişey çağrıştırmıyor dedinizz ya burda kötü durum yaşayan bi çok üye bunun ne olduğunu bilmez çünkü onlara bi şeyler çağrıştırıyor onlar yardım etmeyi seviyorlar..acı çekmenin ne demek olduğunu biliyorlar o yüzden size kızıyorum ve ergenlik diyorum hakediyorsunuz bence.. kimsenin acıları size bişey çağrıştırmıyorsa kimse de sizin dertlerinizi umursamaz ozaman daha iyi anlarsınız.

Mo Cuishle
11-08-2013, 10:02 PM
sorunları illa manevi yönden çözücem diye uğraşmayın ve başarısız olunca da dinden vazgeçiyosunuz.Ortada hormonal veya algısal problem var.Bu sorun halledilirse problem kalmaz

zaten şuan dinen sarsıntıda . sorunlar bu yüzden oluşuyor insan boşlukta kalıyor. neyse siz var bildiğiniz gibi söyleyin..

zahixde
11-08-2013, 10:03 PM
kim gerçekten birbirini umursuyorki.tamam gencim.belki sizin kadar tecrübe ve acı çekmişliğim yok.saygı duyuyorum hakta veriyorum ama.işte sorun bu diyorum.manevi yönüm zayıf.bu benim suçumsa tekrar anlamamı sağladığınız için teşekkür ederim.en iyisi ben yine gidip kendimi suçlayarak kendime kızarak kendimi daha iyi bir duruma gireyim. tamam hemen şuan kendimide umursamaktan vazgeçeyim.neden yaşamalıyım öyleyse?

Mo Cuishle
11-08-2013, 10:25 PM
okadar varki birbirini umursayan bakmak yeterli deği görmeye çalışmalısınız. ben mesela sizi umursadığım için yazdım. hatta herkese yardım etmeye çalışıyorum.patch adams filmini izleyin diyeyim..ayrıca biz ne yaptıkki daha sıkılıyoruz diyebilirsiniz. umudunu kaybetme filmini izleyin tavsiyelerden pekte hoşlanmıyorsanız sanırım ...

zahixde
11-08-2013, 10:31 PM
yoo tavsiyeleri önemserim.ama umursadığınız için teşekkür ederim.herneyse ben daha fazla uzatmak greksiz diye düşünüyorum.teşekkürler

gloxinia
12-08-2013, 02:01 AM
bunu yazarak ne kadar faydalı olucam bilmiyorum ama şansımı denicem
öncelikle olaya din diyerek girmiyorum kavramların algıların ve kişilerin birbirine girdiği bir dünyada yaşıyoruz kimin ne, neyin ne olduğu belirsiz..ama hayatınızdaki sorunlara bakın kim olduğunuzu kendinizi ne istediğinizi neden istediğinizi tanıyın.hayatta her sıkıntı sıkıntı değildir insanlar var yaşamak için her türlü eziyeti çeken insanlar var hayatı parası sosyal statüsü sağlığı herşeyi yerinde olduğu halde mutsuz olup intihar eden.insanlar var bir sakatlıkla hayata tutunan insanlar var hayattan vazgeçen.insanlar var teknolojisi gelişmemiş hayat kalitesinin düşük hastalıkları çok olan parasız sömürge ülkelerinde yaşayan karnını zor doyuran fakat mutlu olan, insanlar var kaliteli yaşayıp sağlıklı olup şehirlerde bunalan.insanlar var birşey için hayatını verebilen, insanlar var sırf yaşamak için yaşayan.daha burası yazıla yazıla yazıla uzatılabilir.sonuca gelirsek herşey insanın içinde biter.belkide ne istediğinizi ne için yaşamanız gerektiğini bilmiyorsunuz.yorum senin ilk yaptığın yorum çok güzel ve aslında aradığın şey (neden) kendi yazdığın cevabında saklı.sen de biliyorsun amaçsız olmadığını, olmaması gerektiğini.amaçsızlığında; düştüğün boşlukta saklı amaç.ve gerçekten ne kadar daha bilinecek sonsuz şeyler olsa da çok şeyi biliyosun.evet dediğin gibi insan acı çekince anlıyo anca.bu dünyada adalet aranmaz ama yine de etme bulma dünyası burası.biz ediyoruz ve yine biz buluyoruz.çektiğimiz acıların da hepsi yine bizim eksikliklerimiz yüzünden.neyin peşinden koştuğumuzun farkında mıyız?belki de olmamız gereken yolda koşmadığımız için bazı şeyler bu kadar acı geliyo

mesela günlük basit bi sorunu ele alıyım; evlilik.her insan güya aşık olur.hayatında en az 1 kez.biçok insanda evlenmeyi ister.ama niye evlenince huzur bulamıyo insanlar? niye artık ev zindan gibi gelecek kadar dar olabiliyor?çünkü ruhundaki o boşluğun, amaçsızlığın içini dolduracak olan şeylerden mahrum olduğu için bi insanı gerektiği gibi, yeterince sevmeyi beceremiyo.bi insanı sevmeyi bilmeyincede her vurgunu aşk zannedipde evleniyo ama bakıyo ki bi espirisi yokmuş

daha yazacak çok şey verecek çok örnek var da mesele zihniyet olunca insanın dili tutuluyo bi noktada.ne diyim günlük hayattan örnek..tıp doktorunun 1. sınıf öğrencisine fizyoloji anlatması gibi işte..çok iyi bi örnek olmadı ama yani bazı şeyleri yaşayarak hissederek anlıyo insan

zahixde
12-08-2013, 10:25 AM
teşekkür ederim.içimden geçenlerin çoğu için tatmin edici cümleler bulabildim cevabınızda.tabiiki amaçlarım var fakat bnm istediğim ve benim için en doğrusu olduğuna inanmıyorum.yeni bi sayfa açıp kendimi daha çok tanıyarak değerlendirmeler yapmaya başlayacağım.