PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Üniversiteden Sonra Hayat Bitiyo mu ?

Sasha
06-06-2013, 09:48 AM
Arkadaslar öncelikle başlıktan dolayı yanlıs anlasılma olmasın acıklama yapıyım.Burda üniversiteden sonra yapmak istediklerimiz,hayallerimiz,planlarımız vs vs. bitiyo mu demek istedim.Çünkü genelde herkes üniversite bittikten sonra gerçek hayat başlıyo diyor.İş kaygısı,belli sorumluluklar vs.vs..Peki ya hayallerimiz,yapmak istediklerimiz?Bu aralar cok kafama takılıyor.Sanki üniversitede ne yapmak istiyosam yapıcam ondan sonra hayatın akışında kaybolucam gibi hissediyorum.Örneğin keman çalmak istiyorum,yemek kursuna hatta dans kursuna gitmek istiyorum,paraşütle atlama tarzı delilikler yapmak istiyorum..Sizce bu tarz şeyler sadece üniversite hayatında mı yapılır?Yani gerçekten gerçek hayata atılınca istediklerimizi yapamıyor muyuz ?..Hayatın akışında kayboluyor muyuz ?

montevo
06-06-2013, 11:03 AM
bizim oralarda bi laf vardır yeğen baba parası tatlıdır.

Bülent
06-06-2013, 11:23 AM
hayır üniversiteden sonra hayat daha yeni başlıyor.

Bence

9 ŞUBAT
06-06-2013, 02:34 PM
Sevgili sasha ,kesinlikle böyle bir şey soz konusu değil .Ama tabi hiçbir şeyde öğrencilikteki gibi olmuyor .Ögrenciyken hemen hemen hiçbir sorumluluğumuz sorunumuz yok ,o yüzdende çok rahat bir hayat suruyoruz .

Okul bitince yaşam kavgası başlıyor (tabi maddi durumu iyi olanlar için bu kavga pek söz konusu değil ),askerlikti ,iş bulmaydı derken günler geçip gidiyor .

İster öğrenci ol ,ister okulu bitiren biri ol hayallerin var olduğu surece onları gerçekleştirmek tamamen senin elinde onları yaşama arzusunu hiçbir şey engellememeli .

Yeterki sen iste ve çaba göster ,gerisi boş .

protagonist
06-06-2013, 04:22 PM
Üniversiteden sonra hayaller bitiyor diye bir genelleme bence de yapamayız. Hayallerimiz bizim elimizde biz sürdürdükçe onlar olmaya devam edecek. Ama şu açıdan bakacak olursan; hayalleri ya da yapmak istenen eylemleri gerçekletirmek adına üniversite bizlere çok büyük imkanlar ve ortamlar sağlıyor. Üniversiteden ayrıldıktan sonra bunları gerçekleştirmek için ortam, imkan ve zaman arama konusunda biraz daha çaba gerekebilir.

melian
06-06-2013, 08:49 PM
ben o kadar sevmişim ki üniversiteyi, mezun oldum yine de ayrılamadım :)

Sasha
06-06-2013, 09:03 PM
Geçen bi akademisyenle konustum,maddi durumun çok iyi değilse ne istiyosan üniversitede yap tamam belki üniversite bittikten sonra maddi açıdan özgür oluyosun ama sorumlulukların oluyor dedi.Evlenmesen bile yinede ailen var.Bide evlenirsen üstüne dahada masraf çıkıcak ve sen zamanla kaybolup gidiceksin tarzında şeyler söyledi.(Ek olarak üni+yüksek lisans 28 de bitse bide askerlik var bide işini bulup oturma nerden baksan 30 olucaksın dedi.Sonra ailene yardım ediceksin veya evlilik için para biriktiriceksin.)