PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu fobi mi?

senoleker
10-09-2012, 11:47 AM
Sorun "fare" ile ilgili.
Fare görünce birçok insan ürker. Kimisi korkar, sandalye üstüne çıkar v.s.
Ama benim bahsettiğim sorun bırakın görmeyi, TV'de, resim olarak hatta sesli olarak adını söylemeyi, fare kelimesi geçmeyen ama fareyi çağrıştıracak bir konuşma geçtiğinde bile garip bir yutkunma / geğirme arası bir refleksle karşılık vermek ve bunun dakikalarca devam etmesi...
Buna fobi mi denir?
Yoksa fobi sayılması için başka kriterler mi var?

senoleker
10-09-2012, 12:56 PM
Benim başımda değil. Ama belli bir yaşın üstünde olan herkes fare ile ilgili bir şeyler yaşamıştır. Çünkü bundan örneğin 30 sene evvel birçok ev için evde fare olması sıradan bir durumdu.
Ayrıca bahsettiğim kişinin bu mesajı yazma ihtimali zaten yok. Fare kelimesini klavyeden bile yazabileceğini zannetmiyorum. Zaten bilgisayarın mouse'una da (Türkçesi fare olduğu için) yaklaşamaz.
Psikoloğa (psikiyatriste değil) gidildi birkaç seans ama bir faydası olmadı.
Ayrıca çok ağır değil ama, OKB belirtileri; özellikle emin olamamak (kapıyı kapadım mı cam açık mı) ve simetri düşkünlüğü de var. Fakat bunlar fare fobisinden daha hafif.
Hepsi birlikte mi değerlendirilir yoksa ayrı konular mıdır bilmiyorum.

shafak
10-09-2012, 04:47 PM
Fobi ile takıntının melezi olmalı... Ne olursa olsun önemli olan ortadan kaldırılması...

emrekose07
10-09-2012, 10:06 PM
dostum bizim evede girmiş 1 tane 4 gündür onu yakalmaya ugrasıyorum ya :S

kararsız
11-09-2012, 01:29 AM
fobi değil de takıntı olabilir

Delirium
26-09-2012, 11:38 AM
Merhaba,

Annem ve babam fareden çok korkardı. Kardeşimle hamster sahiplenmek istiyorduk -kardeşim de çekiniyordu gerçi - her ne kadar hamster ve fare tamamen aynı olmasa da uzun süre direçle karşı çıktılar. Bir gün emrivakiyle bir tane sahiplendik. Başta sevmek için çıkardığımızda oda değiştiriyorlardı ama şimdi babam kucağında gezdiriyor annem yakın ilişki kurmasa da yaklaşmaktan korkmuyor.