PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sorunum ne olabilir yardım edin...

nervous
03-08-2012, 02:49 PM
her şey yaklaşık 4 ay önce başladıı bi akşam mide bulantısı ve kusma... ardında doktora gittim yolda el ve ayaklarda uyuşma oldu doktor kan şekerin düşmüş dedi serum taktı eve yolkkadı ama o gün bu gündür kendime gelemedim sürekli kötü bi hastalığım varmı endişesine kapılmıştım halı saha maçlarım oluyodu maçta acaba ölürmüyüm diyee düşünüyodum sonra gene doktora gittim kan tahlili ve ekg istedi ekgde kalp çarpıntıısı çıktı kötü bi hastalığımolabilir hissinden kurtuldum ama ondan sonra aklıma daha farklı bişey takıldı 1 yıl içinde veya sonrasında ya ölürsem diye bişey takıldı aklıma ve yaklaşık bir buçuk aydır hayatımı mahvetti :( beni asıl tedirgin eden bunu nasıl aklıma soktuğum hatırlıyamıyrum bi yakınım bana insanlar ölümü 1 yıl önceden hisseder demişti mantıksız geliyoo aslında ama sonra düşünüyorum acaba bendemi hissediyorum diyee 18 uaşındayım ve bu sene üniversiteye gitmem gerekiyo ama bu düşünceler yüzünde üniversiteyede gidemiyorum bazen rahatlıyorum yok öyle bişey diyorum derin bi nefes alıyorum ama arada 10 dk geçince tekrarlıyo bu düşünce ve 2 aydırda aralıksız devam ediyoo....

SeLf_ConTRoL
03-08-2012, 03:13 PM
olum bir hakikat ve her canli olumu tadacaktir,bundan kacisin yok ki.olumun ne zaman gelecegi bilinmez kimse bilemez birakin su hurafeleri olumu bir yil onceden hisstemek falan Allah askina.yasin daha cok genc neden her gunun tadini cikarmaya bakmiyorsun.belki bugun oleceksin belki yarin belki ceyrek asir belkide yarim asir sonra boyle seyleri kafana takma.zaman zaman bende dusunuyorum olumu olur muyum bugun yarin diye ama bugun degil diye dusunuyorum daha yasayacak gorecek cok seyim varmis gibi hissediyorum.hem olum sadece hastalikla gelmez bunu sakin unutma.

nervous
03-08-2012, 03:39 PM
elbetteki ölümün ne zaman geleceği bilinmez ama bu konu hakkında insanlar çeşitli seneryolar yazmayı çok seviyolarr ve bende takıntılı bi insan olduğum için hemen aldanıyorum ama ben bunları isteyerek aklıma sokmuyorum dediğim gibi her şey 4 ay önce başladı ve hayatımı olumsuz etkiledi bende hayatımı doyasıya yaşamak istiyorum szin dediğiniz gibi ama elimde olmayan bu düşünceler yüzünden malesef bunu başaramıyorumdoktora gitmemi önerirmisinzi sizce gerek varmı ?

SeLf_ConTRoL
03-08-2012, 03:50 PM
Sadece ölüm korkusu mü takıntın? Başka takıntılarında var mı ?

nervous
03-08-2012, 04:47 PM
hayır sadece ölüm takıntısı yok bedensel takıntılarda var örneğin çok zayıf olduğumu düşünüp kendimi strese sokuyorum toplumda söz almaktan korkuyorum yolda yürürken biri bana bakıyomuş gibi geliyoo ama onlar fazla sıkıntı yaratmıyodu bu takıntım yüzünden onlarım bi çoğunu unttum zatenn

SeLf_ConTRoL
03-08-2012, 04:48 PM
ben uzman degilim ama maddi durumun musait ise bir psikologa gorunebilirsin hicbirsey kaybetmezsin.

nervous
03-08-2012, 04:51 PM
maddi durumum psikoloğa gidicek kadar iyi değil ancak benim gidebileceğim yer devlet hastanelerindeki psikiyatriler onlardan ne kadar faydalı olur bilemiyorum

sibel_87
03-08-2012, 05:11 PM
merhaba,herhangi bir konudaa uzun süre kaygılanır kafanda büyütürsen kaygı bozukluğuna dönüşür,düşünceler birbirini kovalar ve inanılmaz hızda çoğalırlar,birini düşünür içinden çıkmaya çalışırsın hemen yerini bir başka düşünce doldurur yani kafan hiç boş kalmaz,ve şuanda sende olduğu gibi kafandaki düşünceyle okuduğun,gördüğün,duyduğun şeylerii birbirine bağlarsınn,normal zamanda olsa güler geçersin hurafe dersiin ama şuan yoğun kaygı içinde olduğundan böyle şeylere açıksın,kaygı bozukluğu böyle bir hastalık,bu hastalığı beslemekte öldürmekte senin elinde,bu düşünceyi kafandan atmaya ve kaygıdan dolayı böyle büyüttüğünü düşün,eğer devam edersede doktora görün terapiyle kurtulmaya çalışş. geçmiş olsun.

sefaem
03-08-2012, 10:55 PM
öncelikle bir pis.uzm. gidip, hastalığına bir teşhis konuldumu. büyük bir ihtimalle anksiyete diyecekler. eyer anksiyete ise hangi anksiyete; fobi, panik atak, yaygın ank.bozuk, vb. eyer yaygın anksiyete bozukluğu ve sonrasındada majör depresyon var ise, size hastalığınız hakkında deneyimlerimden bahsedebilirim. sonuçta ben 12 yıldır bu hastalıkla mücadele ediyorum.

nervous
04-08-2012, 03:20 PM
bendede 2 aydır aralısız sürüyoo bu düşünce sizdede böylee ölümle ilgili düşünceler olmuşmuyduu ? korku ve endişeyle 1 yılı nasıl geçirceğmi düşünüyorum doktoroda gitmeyidüşnüyüroum devlet hastaneleri bu konuda yardımcı olurmu ??

Kimene
04-08-2012, 04:22 PM
bendede 2 aydır aralısız sürüyoo bu düşünce sizdede böylee ölümle ilgili düşünceler olmuşmuyduu ? korku ve endişeyle 1 yılı nasıl geçirceğmi düşünüyorum doktoroda gitmeyidüşnüyüroum devlet hastaneleri bu konuda yardımcı olurmu ??
Ebette yardimci olucaklardir.Vakit gecirmeden bir uzmanla goru$unuz,o sizi endogru $ekilde yonlendiricektir..
Sagliklar dilerim..

sefaem
04-08-2012, 04:30 PM
tavsiyem en kısa sürede yardım alın. anladığım kadarı ile sorununuz. yab. sosyal fobi. rahatsızlığınıza destek almaz iseniz, majör depresyona yakalanma riskiniz yüksek. o zaman bu halinizi arar olursunuz. devlet hast. doktorlarda iyidir. önemli olan doğru teşhis ve tedavi süreci. emin olun tedaviye ebaşladıktan 2 ay sonra kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. hayat kaliteniz artacak.

sefaem
04-08-2012, 04:34 PM
unutmayınki. toplumumuzun çok büyük bir yüzdesinde pisik. rahatzılık var. öyleki her 5 ergin kişiden 1 nin tedaviye ihtiyacı var. insanımız dertlerini belli etmeyip hep içlerine atıp, kan kusup kızılcık şerbeti içtim mantığı ile, tedaviden uzak duruyorlar. aman benim pisik. gittiğimi kimse bilmesin, sonra bana farklı gözle bakarlar gibi çok yanlış bir anlayışta cabası.

nervous
04-08-2012, 04:45 PM
tmm herkeze çok teşekkür ederim en kısa zamadnda doktora gidicem artık eski halime dönmek istiyorum :(

sibel_87
04-08-2012, 04:55 PM
bu tarz düşünceleri kaygı bozukluğu yaşamış kişilerin çoğu düşünmüştür şüphen olmasın,korkuyla 1 sene geçireceğinide kim söyledi devlet hastanelerindeki psikiyatr bölümünden tabiki fayda görürsün ama sana faydası olacağını düşündüğün bir doktor edin bu düşünceleri kafandan uzaklaştırman için ilaç yazar yavaş yavaş kaygıların azalır kaygılar azaldıkça düşünceler kaybolur,sabırlı ol zamanlaa daha iyi olursun merak etme.

sefaem
04-08-2012, 07:04 PM
bu rahatsızlıkta. sana kaygı veren düşüncelerini, anksiyeteni, bunaltını vb. paylaşabileceğin bir arkadaş bul kendine. arkadaşını psikoloğun olarak gör. içini, zihnini ona dök. rahatlamana çok yardımcı olur.

nervous
05-08-2012, 02:51 PM
tmm dediklerinizi dikkate alıcam zaten sayenizde biraz rahatladımm ....