PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Babam İçin Ne Yapabilirim ? Lütfen Yardım.

qulquzelii
18-07-2012, 11:00 PM
Öncelikle hepinize merhabalar arkadaşlar. Forumda yeniyim, bugün keşfettim burayı.

Sizleri de sıkmadan kısaca sıkıntımdan bahsetmek istiyorum.

Babam 58 yaşında, bu zamana kadar hastaneye çok az gitmiş bir insandır. Yaklaşık 4 ay önce kalp krizi geçirdi ameliyat oldu.

İşte o zamandan sonra benim neşeli hep gülen espriler yapan babam gitti, yerine hep somurtan hiç konuşmayan eve gelir gelmez yemeğini yiyip yatan biri geldi.

Babamı tanıyamıyorum. Dün aksam eve gelince annem sormus nasılsın iyimisin demiş babam da anneme ben hiç iyi değilim gidiciyim demiş. Ölüm korkusu var anlayacağınız ve bu durum psikolojisini oldukça etkilemiş durumda.

Sizce babamın eskisi gibi olması ve bu korkusunu yenmesi için neler yapabiliriz arkadaşlar ? Elimizden geldiğince ona yanında olduğumuzu ve sevgimizi hissettirmeye çalışıyoruz fakat bu durum bizleri çok üzüyor.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Deli Ruzgar
18-07-2012, 11:10 PM
babanla onc ebu konuyu konusmani tavsiye ederim.. onun icin endiselendigini ve bu tur dusuncelerde oldugunu ona soyle.. eminim anlayisla dinleyecektir.. birde uzmana gorunmeyi teklif et zorlamadan babacigim sana iyi gelicegindne eminim diyerek..
eger kabul etmezse kendin gide bilirsin bir uzmandan yarim isteye bilirsin o uzmanin sana soylediklerini uygularsin..
ve bol bol dua et dua silahtir..
Allah yardimcin olsun.. zor is..
Benimde annem daha yeni olumdne dondu..
Ve suan tek basina uyuyamiyor tek basina kalamiyor korkuyor.. yane seni cok iyi anliyorum. bu dediklerimi yaparsan bir ise yaricagindan eminim

qulquzelii
18-07-2012, 11:14 PM
babanla onc ebu konuyu konusmani tavsiye ederim.. onun icin endiselendigini ve bu tur dusuncelerde oldugunu ona soyle.. eminim anlayisla dinleyecektir.. birde uzmana gorunmeyi teklif et zorlamadan babacigim sana iyi gelicegindne eminim diyerek..
eger kabul etmezse kendin gide bilirsin bir uzmandan yarim isteye bilirsin o uzmanin sana soylediklerini uygularsin..
ve bol bol dua et dua silahtir..
Allah yardimcin olsun.. zor is..
Benimde annem daha yeni olumdne dondu..
Ve suan tek basina uyuyamiyor tek basina kalamiyor korkuyor.. yane seni cok iyi anliyorum. bu dediklerimi yaparsan bir ise yaricagindan eminim

Çok tşk ederim ilgilendiğin için, annen için geçmiş olsun diyorum umarım bir an önce eski sağlığına kavuşur. (AMİN)

Bir uzmandan yardım almayı teklif etsem bunu asla kabul etmez biliyorum, ancak kendim gidip yardım isteyebilirim bu konu hakkında, umarım faydalı olur. Bir de sürekli alkol kullanıyor sigara içiyor ahh babacığım ahh :(

Deli Ruzgar
18-07-2012, 11:18 PM
Çok tşk ederim ilgilendiğin için, annen için geçmiş olsun diyorum umarım bir an önce eski sağlığına kavuşur. (AMİN)

Bir uzmandan yardım almayı teklif etsem bunu asla kabul etmez biliyorum, ancak kendim gidip yardım isteyebilirim bu konu hakkında, umarım faydalı olur. Bir de sürekli alkol kullanıyor sigara içiyor ahh babacığım ahh :(

ayni annemin hali oda surekli sigara onceki ictigi sigarayi iki kati daha fazla iciyor.. ama once otur bu endiseni babana uygun bir dille anlatmaya calis onun icin endiselendigini ona soyle onun ile konus bunu yaptiktan sonra babanin tepkisine gore tek basina git gerekirse kesinlikle yardimci olucaktir emin ol..
Amin Allah cumlemizin ailesine saglik versin..

yorum
18-07-2012, 11:31 PM
Babanızın, ölüm korkusundan ziyade sizden dolayı sevgisizlik korkusu olabilir.Bir insan ölümden korkuyorsa aslında ölüm den değil, ölümün getireceği şeylerden korkar.Bir daha sizi görmeyeceği, ve sizsiz bir hayata inandığı içinde olabilir.Bu yüzden belkide sizin ona sevgi dolu yaklaşımınız ona ızdrabı daha yükseltir.Ve kaybını daha büyütür.Çünkü Allah korusun kendi ölümünü düşündüğünde sizsiz bir hayat hayal ediyor olabilir. Buna benzer bir durumu bizim kurum psikologuyla konuştum.Benimde ölüm korkusu vardı.Ve aslında derine indiğimde ölümden değil, ölümün vereceği şeylerden korkuyordum.Şimdi bunu aştım.İsterseniz bunu biizm kurum psikologuylada görüşebilirim.

qulquzelii
18-07-2012, 11:37 PM
Babanızın, ölüm korkusundan ziyade sizden dolayı sevgisizlik korkusu olabilir.Bir insan ölümden korkuyorsa aslında ölüm den değil, ölümün getireceği şeylerden korkar.Bir daha sizi görmeyeceği, ve sizsiz bir hayata inandığı içinde olabilir.Bu yüzden belkide sizin ona sevgi dolu yaklaşımınız ona ızdrabı daha yükseltir.Ve kaybını daha büyütür.Çünkü Allah korusun kendi ölümünü düşündüğünde sizsiz bir hayat hayal ediyor olabilir. Buna benzer bir durumu bizim kurum psikologuyla konuştum.Benimde ölüm korkusu vardı.Ve aslında derine indiğimde ölümden değil, ölümün vereceği şeylerden korkuyordum.Şimdi bunu aştım.İsterseniz bunu biizm kurum psikologuylada görüşebilirim.

cevbınız için tşk ederim. çok iyi olur. ben de gideceğim psikoloğa ama belki her ikisi de farklı şeyler önerebilir. Duacınız oluruz.

yorum
18-07-2012, 11:49 PM
cevbınız için tşk ederim. çok iyi olur. ben de gideceğim psikoloğa ama belki her ikisi de farklı şeyler önerebilir. Duacınız oluruz.

Rica ederim keşke daha fazla yardımımız dokunsa.Ben sorarım gene sizlere dönerim yarın herhalde burda olursunuz?

qulquzelii
19-07-2012, 12:04 AM
Rica ederim keşke daha fazla yardımımız dokunsa.Ben sorarım gene sizlere dönerim yarın herhalde burda olursunuz?

çok tşk ederim. işmden dolayı aksamları girebiliyorum ancak. aksama burda olurum.

yorum
19-07-2012, 12:43 AM
çok tşk ederim. işmden dolayı aksamları girebiliyorum ancak. aksama burda olurum.
tamam olur.

9 ŞUBAT
19-07-2012, 05:37 PM
Aramıza hoş geldiniz ,geçmiş olsun .

Babanızın yaşadıkları çok olagan insan 50 li yaşları geçince ,ister istemez olumu daha çok duşunur oluyor buda çok normal .Geçirdigi kalp krizi onu psikolojik olarak çok etkilemiş .

Ne kadar yaşayacagız onu ancak ALLAH bilir ,baban şunu kabul etmeli eger vakti gelmiş olsaydı şu anda bu satırları yazıyor olmayacaktık .

Onu sınava çekiyor ,yeniden dogmuş hayata adım atmış .Olumsuz duşunecegine hayatın anlamını daha çok farkederk yaptıgı eski hataları goz onune getirerek her gununu daha dolu dolu yaşamayı ögrenmeli .

Kendine bir şans verilmiş ,onu iyi kullanıp kullanmamak babanın elinde .

Eger arzu ederse aramıza katılıp ,bizlerle duşuncelerinin paylaşmasını oneririm .Sitede her yaştan arkadaşlarımız var ,hepimizin paylaşacagı bir çok tecrube var .

9 ŞUBAT
19-07-2012, 05:41 PM

Sevgili yorum ,sende farkına varmışsındır tahmin ediyorum .Son zamanlarda bu ölum takıntısıyla ilgili bir çok başlık açılıyor .Olum korkusunu yaşıyan ve aşan biri olarak tecrubelerinin çok faydası olacagına inanıyorum .

Gerek kendi ,gerekse psikologunun onerilerini buradan bizlerle paylaşırsan çok seviniriz .(Bu konuyu bir başlık açarak anlatırsan çok iyi olur ).

yorum
20-07-2012, 06:22 PM
Gülgüzeli, sordum ve dün yazacaktım ama sorunlar nedeniyle yazamadım.
Aslında uzaktan ne kadar bilebilirim diye söyledi ama tavsiyelerde de bulundu.İlk başta oranının ne olduğunu sordu.Yani günlük işlerini ne oranda yapıyor veya aksatıyor.Hani fatura ödeme işe gitme.herhangi bir pazara dışardaki herhangi bir işi aksattığı oluyor mu? yani odasına kapanmış bir vaziyette mi eyleme dünüşmüş mü yoksa sadece düşüncede mi değşiklik var.Eğer ki, bahsettiğiniz şekilde odasına kapanmış evden dışarı çıkmak isteyen yani fiziksel anlamda hayata bir nevi küsmüşse böyle bir durumda bir psikologla görüşmeniz en uygunu olur dedi.
Ama sadece moralen bozuk ve ölüm korkusu varsa sizde elinizden geleni yapabilirsiniz.Nasıl mu meşgul edecek bir şeyler bulmalısınız ona. Sizin onun için onun sizin için ne kadar önemli olduğunu hissettirin.Bu arada inanç değerleriniz nedir? yani ölümden sonraki yaşama inanıyormusunuz yoksa.Babanız tabi ki, çünkü bir kayıp olacağı düşüncesi sarmış olabilir.

9şubat:) malesef bir cok insanın ölüm korkusu sarıyor.Sarmış durumda da. Bende isterim bir konu açmayı bu konuda en azından derli toplu fikirlerimizi söyleyebiliriz.

qulquzelii
21-07-2012, 01:13 AM
Gülgüzeli, sordum ve dün yazacaktım ama sorunlar nedeniyle yazamadım.
Aslında uzaktan ne kadar bilebilirim diye söyledi ama tavsiyelerde de bulundu.İlk başta oranının ne olduğunu sordu.Yani günlük işlerini ne oranda yapıyor veya aksatıyor.Hani fatura ödeme işe gitme.herhangi bir pazara dışardaki herhangi bir işi aksattığı oluyor mu? yani odasına kapanmış bir vaziyette mi eyleme dünüşmüş mü yoksa sadece düşüncede mi değşiklik var.Eğer ki, bahsettiğiniz şekilde odasına kapanmış evden dışarı çıkmak isteyen yani fiziksel anlamda hayata bir nevi küsmüşse böyle bir durumda bir psikologla görüşmeniz en uygunu olur dedi.
Ama sadece moralen bozuk ve ölüm korkusu varsa sizde elinizden geleni yapabilirsiniz.Nasıl mu meşgul edecek bir şeyler bulmalısınız ona. Sizin onun için onun sizin için ne kadar önemli olduğunu hissettirin.Bu arada inanç değerleriniz nedir? yani ölümden sonraki yaşama inanıyormusunuz yoksa.Babanız tabi ki, çünkü bir kayıp olacağı düşüncesi sarmış olabilir.

9şubat:) malesef bir cok insanın ölüm korkusu sarıyor.Sarmış durumda da. Bende isterim bir konu açmayı bu konuda en azından derli toplu fikirlerimizi söyleyebiliriz.

ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

babam günlük yaşantısına devam ediyor, sabah çıkar aksam gelir arkadaslarının yanına gider işe gider yani aktif bir durumda. sadece moral ve düşünce acısından çökmüş durumda.

ve ailede hepimiz ahirete inanıyoruz allah korkusu olan insanlarız. gerçekten ilginiz için çok saolun.

yorum
21-07-2012, 06:46 PM
umarım bir an önce bir içindeki korkuyu atabilir.Ama bu yaşlarda bence bunların olması biraz doğal, ve biraz zaman geçsin bu aklından gider.

iLgiNc
21-07-2012, 07:53 PM
Olum riski her an vardir, kalp krizi gecirilmesine gerek yok, yasadigi anin tadini cikarmasini onerin.

Gulyabani
21-07-2012, 10:24 PM
Resim yapma, Enstürman çalma, Fotoğraf çekme vs. gibi bir hobi edinmesini sağlayın babanızın. İnsanlar ileri yaşlarda durağanlık dönemine girerler. Bu türden küçük uğraşlar ile uğraşıp küçük başarılar elde etmesi, insanlar tarafından takdir edilmesi onun için çok önemli olacaktır.