PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çok Takıntılı Bir İnsanım Hastalanmaktan Korkuyorum , Kurtulmak İstiyorum

buroodriver
05-07-2012, 03:18 PM
Arkadaşlar merhabalar.Foruma daha yeni üye oldum bu ilk konum ve mesajım olacak.Öncelikle hepinize merhabalar.

Arkadaşlar sorunum başlıkta da belirttiğim gibi , çok çok çok çok takıntılı bir insanım.Ama bu takıntım genelde sağlık konusunda.Yani diğer konularda pek hatta hiç takıntılı birisi değilim.Ayrıca başlıkta bile "takıntılı insan" izleri var dikkatlice okuyan anlar :)

Öncelikle yaşım 17.Benim bir problemim var.Bilmem belki çoğu kişi de vardır.Bu problem tamamen kişinin kendisine zarar veren bir problem.Sağlık konusunda inanılmaz takıntılı bir insanım.Artık ergenlik döneminin verdiği "can tatlılığı" ile alakalı mı bilemem.

Şimdi arkadaşlar o problemden bahsedeyim.Her bir kaç ayda bir başıma geliyor.Bir yerimde hafif bir rahatsızlık geçiriyorum.Hemen internete girip araştırma yapıyorum.Bu kötü bir şey değil araştırmak iyidir.Ama nedense kendimi bir az en kötü senaryoya hazırlıyorum.Gözüm ağrır " şaşı olacağım" , kulağımda çınlama başlar " giderek işitme kaybı yaşacağım+ömür boyu kalacak ve delireceğim" , kalbim 1-2 defa sıkışır " kalp hastası oldum" gibisinden olaylar .

Mesela en son 5 gün önce bir konsere gittim ve kulağım çınlamaya başladı.Halen geçmedi.Netten bir sürü insanın yorumunu okudum , hiç iyileşmeyen ve bununla yaşamak zorunda kalan.Ama ben 2 doktora gittim ve ikiside düzelir dedi.Etrafımda onlarca insan düzelir sakin ol dedi.Ama ben halen şu konuyu yazarken bile düzelmeyecek hissine kapılıyorum.Bu konuyu unutmak için şuan çok şey verirdim , bunu unutmak bende bitiyor ama bırakın unutmayı 5-10 dk unutsam şükrediyorum.Ayrıca sürekli şüpheci durumundayım."Doktor işitme testini yanlış yapmıştır " tarzında durumlar.

Arkadaşlar bu takıntılı halimden bir an önce kurtulmam gerek.Yoksa bu gidişle hasta olmadığım halde hasta olacağım.Lütfen yardım edin arkadaşlar . İyi forumlar.

safanayir
05-07-2012, 04:03 PM
kardeşim öncelikle ALLAh şifa versin.

5-Kendine veya yakın birine kötü bir sey gelecek düsüncesi:Arkadaşlar bundada dini bilgilerimiz öne cıkar.Herşey Allah'ın takdiridir.Ecelimiz bellidir.Su söle olacak bu böle olacakta bunlar olmuycak diye bir düsünce yoktur.Ecelimiz ne zaman gelirse ondan kacıs yoktur.Kendimizce bence böle yargılarda bulunmamız gerekir.Ölüm hastalık Yüce Allah'ın takdiridir.Bir hastalığı Allah vermizse gene Allah alır.Son zamanlarda sütlücede olan çevik kuvvet otobusune bombalı eylem gerçekleştirilecekti.Bir insaaat iscisi motosikleti farkında olmadan bir yerden baska bir yere koymus islerini eglelliyor diye felaketi önledi adam sagolsun.Bunlar Allah'ın takdiri.Biz kendimizce bence suraya vurup ya da sunu söle az yapıp 2 defa daha yapıp hadi 1 defa daha olsunda öle olmasın diye bir yargılamada bulunmamız bir şeyi değiştirmiyecektir.

zeratul
05-07-2012, 04:40 PM
kimin nezaman öleceği bilinmez bu sebepten bunu kabullenerek yaşamalısın. mesela kendine çok iyi bakan biri birgün alakasız bi kaza sonucu ölebilir bu şansla alakalı. o sebepten bunları düşünmeden yaşarsan mutlu olursun. ha dikkatli olmakta fayda vardır o ayrı. ama okadarda abartmaya gerek yok. yaşın itibariyle normaldir böyle şeyler geçer zamanla.

9 ŞUBAT
05-07-2012, 05:34 PM
Aramıza hoş geldin ,geçmiş olsun .Konsere gidipte o kadar yuksek sese maruz kaldıktan sonra kulagında çınlama olması çok normal .

Hastalıktan korkman gereksiz çunku yaşayacagın her hastalık vucudunun direncini arttırır ,bagışıklık sistemin guçlenir istesende kolay kolay hasta olamazsın .

Ama sen devamlı ya hasta olursam psikolojisine girersen işte o vakit kendine en buyuk kötulugu yaparsın çunku sterss bagışıklık sisteminin en buyuk duşmanıdır .

Birde her aklına estiginde nete girip araştırma yapma ne kadar çok araştırırsan o denli takıntılı olursun ,inceldigi yerden kopsun de .

Hayatının en guzel çagında gereksiz yere kendine zindan ediyorsun hayatı ,hiç merak etme kolay kolay olmezsin .Eger oyle olsaydı dunyada insanları koyacak mezar kalmazdı .

Eger iyi gelecegine inanıyorsan terapide almanı tavsiye ederim çok iyi gelir .ç

buroodriver
06-07-2012, 12:46 PM
Aramıza hoş geldin ,geçmiş olsun .Konsere gidipte o kadar yuksek sese maruz kaldıktan sonra kulagında çınlama olması çok normal .

Hastalıktan korkman gereksiz çunku yaşayacagın her hastalık vucudunun direncini arttırır ,bagışıklık sistemin guçlenir istesende kolay kolay hasta olamazsın .

Ama sen devamlı ya hasta olursam psikolojisine girersen işte o vakit kendine en buyuk kötulugu yaparsın çunku sterss bagışıklık sisteminin en buyuk duşmanıdır .

Birde her aklına estiginde nete girip araştırma yapma ne kadar çok araştırırsan o denli takıntılı olursun ,inceldigi yerden kopsun de .

Hayatının en guzel çagında gereksiz yere kendine zindan ediyorsun hayatı ,hiç merak etme kolay kolay olmezsin .Eger oyle olsaydı dunyada insanları koyacak mezar kalmazdı .

Eger iyi gelecegine inanıyorsan terapide almanı tavsiye ederim çok iyi gelir .ç
arkadaşlar cevaplarınız için hepinize teşekkürler cevap vermekte biraz geç kaldım kusura bakmayım.Dostum aklımda terafi almak var.Ancak öğrenci adamım.Bunu ücret ödemeden halledebilir miyim ? Yanlış anlama lütfen beleşçiliğe kaçmıyorum ama öğrenci adamın durumu bellidir.

secret_peace
07-07-2012, 11:17 PM
arkdaslar merhaba nasıslınız umarım hepiniz iysinizdir...
ben de bu konuda epey dertliyim arkdaslr yaa anlatmak istiyorum umarım yardım eden bulunur ne yapmalıyım bilmiyorum ....
erkek arkadasımdan ayrıldım ama ona ait esyaları kullanmak istemiyrum yani bana aldıklarını kulllanıınca yıkanmak istiyorum...:( yardım lütfen...:( gerçekten çok sorun oluyor..ney pacagım

secret_peace
07-07-2012, 11:20 PM
yani arkdaslar mesaj geliyor mu diye kontrol ettim de ....ne yapacagım bilmiyorum şimdi diyeceksiniz ki atın gitsin eşyaları ama mesela ben eşyalrı evde kullandım evi de bir şey yapamam ya çok hayatımı çok bunlatıyor ..yardım lütfen.... terapist de ilaç veriyor ancak prozac ben daha bu yaşta ilaç kulllanmaya başlamak istemiyorummm ...:(

onla yakınlaşmamız olmuştu biraz o yüzden oluyor yani bu :/ özellikle sınav çalışırken ve ya normalde de bazen ... ne yapmalıyım nasıl yenecegimm yardım lütdfen....:(:confused: