PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Öfke nöbeti ve irade

Orokanaru
10-06-2012, 11:18 PM
Herkese merhaba,
Sorum; Öfkemizi, her hangi bir durum içinde yaşadığımız o öfke selini kendin irademiz ile bastırabilir miyiz ? Nörolojik bir etken var mıdır ? Yoksa irade ile halledilebilir mi ?

balık
11-06-2012, 01:42 AM
Öfkenin kaynağına göre değişir. Nörolojik kaynağı varsa yani bi rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa bunu kontrol etmen zor olabilir.
Psikolojik olarak öfke kontrolüyle ilgili sorunların varsa,aslında nöbetleri hafifletmek için bazı egzersizler var -gevşeme egzersizleri, nefes egzersizleri düzenli nefes alıp verme, yoga, meditasyon vb
seninkisi tam olarak nasıl bir şey...

Orokanaru
11-06-2012, 10:23 PM
Öfkenin kaynağına göre değişir. Nörolojik kaynağı varsa yani bi rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa bunu kontrol etmen zor olabilir.
Psikolojik olarak öfke kontrolüyle ilgili sorunların varsa,aslında nöbetleri hafifletmek için bazı egzersizler var -gevşeme egzersizleri, nefes egzersizleri düzenli nefes alıp verme, yoga, meditasyon vb
seninkisi tam olarak nasıl bir şey...
Ciddi bir öfke sorunum yok lakin bazı durumlarda sinirlenebiliyorum, o anki psikoloji ile bir şeyler kırasım geliyor tabi ki elimden geldiğince tutuyorum kendimi ve çoğu zaman bir şey yapmadan geçiriyorum o anı. Fakat o bir şey yapmadan geçirdiğim öfke anı içime dert oluyor sanki, bir şeyler kırınca daha çok rahatlıyorum, kırmasam bile duvara bir yumruk atmak içimdeki tüm öfkeyi alıyor. Ben bu öfkeyi hiçbir zarar vermeden kendi irademle vücudumdan uzaklaştırmak istiyorum.

balık
12-06-2012, 12:16 AM
Bence kendinle böyle bir güç savaşına girme, çünkü öfkenin kaynağı da onu yenmek isteyen de aynı kişi, yenemeyince daha fazla gerilime neden olmaz mıydı bu durum? Gevşeme egzersizlerine bi göz at istersen. Profesyonel yardım da alabilirsin bu konuda

Orokanaru
12-06-2012, 01:12 AM
Bence kendinle böyle bir güç savaşına girme, çünkü öfkenin kaynağı da onu yenmek isteyen de aynı kişi, yenemeyince daha fazla gerilime neden olmaz mıydı bu durum? Gevşeme egzersizlerine bi göz at istersen. Profesyonel yardım da alabilirsin bu konuda

Anlıyorum, gevşeme egzersizlerine göz atacağım. Fakat konuyu genel olarak ele alırsak öfke, sevinç, heyecan gibi dürtülerimi kendi iradem ile olabildiğince kontrol altında tutmak istiyorum, öfke sadece bir örnek.

9 ŞUBAT
12-06-2012, 07:38 PM
Tabiki iradeyle bir çok şeyi halletmek mumkun ,yeterki bu konuda beyin egzersizi yapmak çok işe yarar .

tamer8
12-06-2012, 09:20 PM
bana sıcak yaz günleri öfke konusunda çok iyi geliyor.

Orokanaru
13-06-2012, 01:17 AM
Tabiki iradeyle bir çok şeyi halletmek mumkun ,yeterki bu konuda beyin egzersizi yapmak çok işe yarar .

ne tarz bir beyin egzersizi önerebilirsin hocam ?

heyhat
13-06-2012, 01:51 AM
insan genellıkle stresını ve ofkesını(kotu enerjısını) hareketle atar, hareket etmek(hızlı bı sekılde) oksıjen alımını arttırır ve beden gevser, bır de farkındalık, sızı ofkelendıren seylere genel olarak bır bakın, bellı kılıt noktalar vardır mutlaka, bazı konularda katı ve esnek olmamak sızı kırar, ofkenızı torpulemek ıstıyorsanız daha esnek olmanız gerekıyor bazen, kı ofkeye yol acacak sebeplerı ortadan kaldırabılırsınız, kı sıcagı sıcagına ofke bıraz el yakar, esnek olmanız yasanan seylerı gercekten daha ıyı tolore etmek demektır, yanı daha esnek oldugunuz ıcın zaten sızı sınırlendırmez... Şu da var kı ofke tü, kaka bı sey degıl, zarar verıyorsa oturup dusunmelı ama sevınmek, mutlu olmak ne kadar dogalsa bu da oyle bır durtu bunu da unutmamak gerekır...