PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Korkuyorum !!! ben şizofren miyim ????

acrostiche
19-03-2012, 03:56 PM
nerden başlasam bilmiyorum..ben şizofreni hastası olmaktan çok korkuyorum belirti mi var derseniz şunları sıralayabilirim ;

*ben sanki içimde başka biri varmışta onunla sohbet ediyor gibiyim..içimden bir soru geçirip içimden cevaplıyorum..birşey mi gördüm içimde paylaşıyorum bunu..yanlış da anlaşılmasın biriyle konmusmuyorum..sanki içimde biri daha var da onunla sohbet ediyo gibiyim..
herşeyi içimde tartışarak çözüyorum..bunu kimseye anlatamıyorum anlatamam...

*saçma sapan hayaller kuruyorum...örneğin;bir film aktörü tasarlamıştım kafamda benim düşüncelerime sahip biri..onu film çekimleri vs gibi her detayıyla ilgili hayalim vardı..evleniyordu mesela adını bile koymustum eşinin... o kadar kötüydü ki bu durumdan zevkte alıyordum benim hayalim değil nasıl olsa kurarım geçer gider diyordm..ama birgün abimin şizofreni ile ilgili bir araştırma mı diyeyim yazısını okudum bilgisayarından..ve çok korktum bende böyle olmak istemiyorum deyip bıraktım bu olmayan hayali kahramanı...allah'ıma şükür ki şuan için bunu kurmamaya çalısıyorum..arasıra kurmak istiyorum kendimi tutuyorum..

*müzik dinler hayaller kurarım ben..bunlar son 2-3 aydır bnmle alakalı hayallere dönüştü evleneceğim eşimi çocugumu düşünüyorum filan bunlar normaldir diyerek kendimle ilgili hayallerimi kurmaktan geri durmuyorum..öyleki eşimin ismi çocugumuza koyacağım isimleri de tasarlıyorum kafamda.... normal değilse tüm bunlar işte hep bu var aklımın bir köşesinde :(

*saçma cümleler kurabiliyorum..annemle sohbetlerimiz sırasında espri mahiyetinde saçma şeyler söyleyebiliyorum annemde şaşırıyor sonra gülücüklerle geçiştiriyorum .. annem bndeki değişimin farkında sürekli yaptıgım herşeyi sorguluyor..onun bana yaptıgı bu farkında olmayan yaklaşım içimi acıtıyor ben normal değil miyim diye düşünmkten yoruldum..anneme bu yuzden öfke duyuyorum arasıra...normal şeyler söylemek istesemde bazen ağzımdan kaçıyor saçmalıyorum..

*çocuk taklidi yapmaktan hoşlanıyorum .. davranışlarla değil sesimle çocuk sesi taklidi yapabiliyorum..gerçi ben bunu 5 yıl öncesinde yetenek olarak değerlendiriyordum ama şizofreni belirtilerini okuyunca artık korkuyorum acaba lar var hep kafamda

*en önemli sorunum bu..kendimi sanki üçüncü bi gözle izliyor gibi oluyorum..mesela birşey yapıyorum bunu neden yaptım ki ben ? diye geçiyor içimden... üçüncü bi gözle dediğim olay su sekilde sanki ben baska birisiyim ama bu bedendeyim..bazen diyorum ben niçin bu bedendeyim diye? sabah kalkıyorum mesela ellerime bakıp ben niye bu bedendeyim dediğim oluyor bu hep olmasa da sıksık başıma gelen bir durum artık bıktım

benim sorunum psikologa gitme gibi bir durumumuz yok küçük biryerde yaşıyorum..sanmayın ki kınayacaklar diye korkuyorum alakası yok imkanım yok böyle bir duruma yoksa anneme anlatıp bir psikologa görünmeyi çok istiyorum..ama imkan yok :( sizden birkaç birşeyler yazmanızı istiyorum sanırım istediğim şey şizofren değilsin demeniz ama bunu da sizler değil uzmanlar söylemeli farkındayım..sadece teselli bile olsanız mutlu olacagım..ilk defa biryerde paylaşıyorum bütün bunları en içten cevaplarınıza ihtiyacım var..allah kimseye bu korkuları belirtileri yaşatmasın inşaallah..
hepinize şimdiden teşekkürler...

Eloa
19-03-2012, 04:08 PM
Bir şizofren olarak senin yaşadıklarının şizofreniyle ilgisi olduğunu düşünmüyorum.Her insan kendisiyle konuşur,herkes hayal kurar,herkes taklit yapabilir vs.Bir uzmana gitme ihtimalinin düşük olması üzücü bir durum.Benim hayali arkadaşlarım vardır onlarla konuşurum,gaipten sesler duyarım,yolda yürürken bana seslenirler,bazen elime gitar alıp kendimi rock yıldızı zannederim tabii bunları o an hatırlamıyorum ama ailem anlatıyor.Kısacası bence senin yaşadıklarını çoğu insan yaşıyor zaten.Bu konularda tam net sonuç koyamayız biz ama bence korkmana gerek yok.Bazen kendinle konuşmak hayal kurmak iyidir.

acrostiche
19-03-2012, 04:22 PM
allah yardımcın olsun öncelikle ve cevabın içinde teşekkürler...ben zaten direk kendime şizofren demiyorum kabul de etmem ama acaba bunlar belirti olabilir mi diye korkuyorum..bu artık günlük sıradan bir korku gibi aklıma geldikçe korku duyuyorum sırf bu yüzden kendimi bilgisayar oyunlarına tv izlemeye vs.. gibi aktivitelere verdim..bir de ben asosyalim evet bunu kabul ediyorum..ben bir rahatsızlıgımdan dolayı çok kilo aldım ve içime kapandım..biri beni bu şişman halimle görürse diye diye kimseyle görüşmez oldum..buda asosyalliğe sürükledi..daha sonrasında yukarıdaki belirtiler filan..düşünün yaşadığım yer kasaba/köy diye nasıl adlandırırsanız artık o kadar küçük bir yer..arkadaşlarım 10 dk. mesafe uzagımda 1,5 yıldır yüzlerini doğru dürüst görmedim...önceden(zayıfken)düğünler olur bizim köyde/kasabada,onlara gider ark.larımla görüşürdüm ama onları da bıraktım artık sebebi beni böyle görmesinler filan diye..oyuzden kendimi hayallere vurdum.. bnm asıl sorunlarım yukarıdakiler bu kilo olayını--zayıflamaya çalısıyorum--çözebilirsem buradakiler sadece yazıda kalırlar ama ya yukarıdakiler onlar bni yiyip bitiriyor :(

güven01
19-03-2012, 04:50 PM
Arkadaşım yaşadığının aynısını ben yaşadım devamlı kendi içimden başka birisiyle konuşur gibi muhabbet ederdim ne hayaller kurardım bi bilsen şizofreniyle alakası yok şizofren olan şizofren olmaktan korkmaz.Bedenine yabancılaşmana gelince yaşadığın derealizasyon bende yaşıyorum şu an tedavi görüyorum atlattım sayılır.Uzmana görünsen iyi olurdu ama imkanın yoksa şunu söyliyim yaşadığın kendiliğinden geçen bi semptom.

mustafakartal
19-03-2012, 05:09 PM
şizofreni değil ama sosyal fobi veya şizoid kişilik olabilir.

acrostiche
19-03-2012, 05:31 PM
teşekkür ederim ,her ikinize de cevaplarınızdan dolayı...mustafakartal şizoid kişilik bozukluğunu ne yalan söyleyeyim ilk defa duydum hemen araştırdım ve belirtilerin büyük bir kısmı bana uyuyor ama tabii uyuyor diye de o olacak değil sorunum..ama ne yalan söyleyeyim cevaplarınız içimi rahatlattı..öyleki artık içimde büyük bir boşluk hissediyorum,bu mutlu etti beni sürekli bu yazdıklarımı düşünmekten yorulmustum..içim dolmuşta sanki yer yokmus gibiydi,şimdi her sorun uçup gitmiş gibi hissediyorum:)
güven01 allah yardımcın olsun umarım en yakın zamanda kurtulursun .. beni ençok bedenime yabancılaşma olayı korkutuyordu zaten umarım ve inşallah dediğin gibi geçer de kurtulurum inşallah ..:) ben birçok şey yaşadım ailevi olarak..beni şişmanlatan o rahatsızlık ve daha birçok kötü şeyler..ama moralim hep yüksektir allah'a şükür..moral her hastalıkta önemli birşey bunu biliyorum birgün moralim bozulsada yatıp uyuyunca ve sabah olunca geçecek der kendimi avuturum..hastalıklarımı böyle düşünerek yendiğimi düşünüyorum..yukarıdakiler hariç..onları yenmem için bir uzmana ihtiyacım var sanırım,ama işte imkanlar...ama şuan içim o kadar rahatladı ki siz bir uzman olmayabilirsiniz ama yazdıklarınız bile beni rahatlatmayı başardı..tekrar teşekkür ediyorum..allah hepimizin yardımcısı olsun :)

Eloa
19-03-2012, 10:08 PM
İyi dileklerin için çok teşekkür ederim dostum umarım sende en yakın zamanda tamamen bu düşüncelerden arınırsın.Benden sana bir ufak tavsiye;kendini oyunlara fazla kaptırma.Yapılan bir araştırmaya göre abartılmadığı sürece oyunlar insan hayalgücünün gelişmesine yardımcı ama aşırıya kaçıldığı zaman hayal-gerçeklik karmaşası yaratabiliyormuş.Yani bir anda kendini oyundaki elinde silah bulan bir adamın yerine koyabiliyor insan..

040147
20-03-2012, 12:27 AM
"┼ I Don't Believe God's Son ! People Die İn War,Hungry,Where İs Your Jesus !?"
Türkçe meali?

Eloa
20-03-2012, 10:59 AM
''Ben Tanrının Oğluna İnanmıyorum.İnsanlar savaştan ölüyor,açlıktan;Sizin İsanız Nerede ?''

acrostiche
20-03-2012, 11:08 AM
İyi dileklerin için çok teşekkür ederim dostum umarım sende en yakın zamanda tamamen bu düşüncelerden arınırsın.Benden sana bir ufak tavsiye;kendini oyunlara fazla kaptırma.Yapılan bir araştırmaya göre abartılmadığı sürece oyunlar insan hayalgücünün gelişmesine yardımcı ama aşırıya kaçıldığı zaman hayal-gerçeklik karmaşası yaratabiliyormuş.Yani bir anda kendini oyundaki elinde silah bulan bir adamın yerine koyabiliyor insan..

amin inşaallah arınırım..fakat kesin olmamakla birlikte arastırmalarıma göre sanırım bende panik atak var..ki dün gece de bunu fazlasıyla yasadım.depersonalizasyon da panik atağın bir parçasıymış ve bana ara ara oluyordu..önemsiz bişey zannediyordum..dün bikaç makale okudum ve gece panik ataktan uyuyamadım..diyceksiniz nerden biliyosun ? inanın belirtilerin %99 una sahibim şuan ve nasip kısmetse imkanları hiçe sayıp 2 haftaya doktora gitmeyi planlıyorum..allah kimsenin başına vermesin...benim gibi pskilojik olsun fiziksel zihinsel artık ne kadar hastalığı olan varsa acil şifalar diliyorum .. herkese de pozitif olmasını tavsiye ederim .. sağlıcakla kalın :)

misterioso
16-07-2012, 03:47 AM
*müzik dinler hayaller kurarım ben..bunlar son 2-3 aydır bnmle alakalı hayallere dönüştü evleneceğim eşimi çocugumu düşünüyorum filan bunlar normaldir diyerek kendimle ilgili hayallerimi kurmaktan geri durmuyorum..öyleki eşimin ismi çocugumuza koyacağım isimleri de tasarlıyorum kafamda.... normal değilse tüm bunlar işte hep bu var aklımın bir köşesinde "

Bir müzisyen olarak şunu diyebirilim ki , müzik dinlerken bunları hissetmeniz ve hayallerinizin bu olması sizin aslında ne kadar sağlıklı olduğunuzu gösterir,bunda korkulcak bir durum yok.

iLgiNc
16-07-2012, 04:42 PM
Kilolarinizdan dolayi ozguven sorunu yasiyorsunuz, dis cevrenizle irtibati kestiginiz icin dogal olarak konusma ihtiyaci duyuyorsunuz, kendinizi olmak istediginiz gibi hayal etmenizde ne sakinca olabilirki?

dr_umutsuz
13-02-2013, 05:28 PM
kardeşim bu depersonalizasyon denen mereti anksiyete bozukluğu ile birlikte 13 sene yaşadım ben..hep şizofreni mi diye korktum ..ama olmadı..sen der korkma..geçer inşallah..