PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : çocuklarda eşcinsel eğilimler

kadıoglu
12-12-2011, 07:13 PM
merhabalar. kırsal bir bölgede ilköğretim öğretmeniyim. salt kızlarla oyun oynayan ve sürekli onlarla beraber olan 10 yaşında erkek bir öğrencim var. zihinsel kapasite olarak çok başarılı ve çalışkan olan bu öğrencimin tavırlarında ciddi eğilimler sezmekteyim. son olarak tırnaklarında oje farkettim. çok nazik ve samimi bir şekilde kimin bunu yaptığını sorduğumda titreyerek tırnaklarının zaten öyle olduğunu söyledi ve ojeli olduklarını inkar etti. elini tutup yeniden sorduğumda ablasının yaptığını itiraf etti zira bu hareketi davranışın kötü olduğunun kendisinin de farkında olduğunu gösterdi. sizden ricam bu hafta içinde ailesiyle yapacağım görüşmede ailesine öğrencimin cinsel kimliğini evde nasıl farkettireceklerini anlatmam için gerekli bilgileri vermeniz. çocuğa nasıl davranırlarsa ilerideki muhtemel bir nahoş durumun önüne geçebiliriz? lütfen bu bilgilerde ailenin kırsal kesim için varolan algı kapasitesini de göz önünde bulundurun. konunun ehemmiyeti benim için çok fazla. göstereceğiniz ilgi için şimdiden teşekkürler.
iyi çalışmalar...

kadıoglu
12-12-2011, 07:36 PM
şu an için yapabileceğim en makul şey ailesinin farkındalığını arttırmak olacak zannedersem. haklısınız, çocuğa ters tepki oluşturabilecek tüm durumlardan kaçınmak en doğru olanı. cevaplarınızla yarıdumcı olduğunuz için teşekkür ediyorum.

balık
12-12-2011, 07:53 PM
Goffeeye bi noktada katılıyorum bence de önce bu durumun varlığından emin olmanız daha iyi olur.
Çocuğun ailesiyle kuracağınız diyalog çok önemli, aile yapısı gelenek görenekler vb durumlardan dolayı ailenin tepkisi bu olaya beklediğinizden çok farklı olabilir ve çocuğa zarar verici nitelikte olabilir.
Okulda rehber öğretmen yok mu onunla görüşmeyi düşündünüz mü? O yoksa Ram'dan yardım almayı? Çünkü böyle bir durumun varlığı bana kalırsa sınıf öğretmeninin sınırlarını aşar ve profesyonel yardım edenler olursa siz de daha etkili yardımcı olabilirsiniz.

yorum
12-12-2011, 07:55 PM
Bence şuanki elinizdeki sanılara bakarak bu yargıyı koymanız uygun değil, biraz daha incelemeniz gerek.Hadi böyle bir durum söz konusu olsa bile aileyi bilinçlendirmeniz cok zor.Siz ne anlatırsanız anlatın daha başka anlayacaklar.Ve çocuğa başka bir gözle bakacaklar.Psikolojisini asıl ozaman bazarlar...
İyilik yapayım derken çocuğun hayatını zindana çevirirseniz ozaman daha kötü olursunuz.Biraz daha zamana bırakmalısınız.Bu süreç içerisinde çocuğu daha iyi gözlemlemelisiniz.Bu arada bunu kötü bişey olarak algılamayın.Bu doğal birşeydir...

yorum
12-12-2011, 08:00 PM
Rehberlik araştırmaya götürüp ne yapabilir ki balık...Bu tedavi edilir bir şey değil...

yorum
12-12-2011, 08:04 PM
Ram nedir?
Köy yeri küçük olur rehber öğretmenin yemini varmıdır özelleri yaymayacagına dair?
neden yaysın ki goffe, yayan bir insan birde yemini mi takar...Bence en uygun insan rehber öğretmenidir.Aileyi kesinlikle karıştırmasınlar...

yorum
12-12-2011, 08:12 PM
Bence biraz daha zaman bekleyin. olağan haline bırakmalı bu gibi durumlar...Fikrim bu.

balık
12-12-2011, 08:13 PM
Tedavi edilmesinden önce çocuğun durumu daha iyi değerlendirilebilir eğer önlem alınması gereken durumlar varsa(eğilimleriyle ilgili olmasından çok bu durumda çocuk ve aileyle kurulacak diyalog konusunda) uzmanlar yyardımıyla daha kolay bişeyler yapılabilir. Çünkü böyle bi durum varsa burada çocuğun eğilimleri üzerinde çalışmak kadar bence aile ve çocuğun psikolojik durumu da önemli. Ayrıca durumu doğuştan olmayabilir yanlış model alma gibi bir durum olabilir ve ojeyi gerçekten ablası sürmüş olabilir. Ayrıca sürekli kız çocuklarıyla oynamasında bana kalırsa da anormal bir durum yok ama kadıoglu arkadaşımız direkt olarak gözlemleyebiliyor durumu bu nedenle onun uzmanlardan yardım alması daha sağlıklı.

balık
12-12-2011, 08:16 PM
Ram nedir?
Köy yeri küçük olur rehber öğretmenin yemini varmıdır özelleri yaymayacagına dair?
Rehberlik araştırma merkezi
Etik kurallarında gizlilik var ama uyup uymamak yorum'un ddiği gibi kendisine kalmış, insanların güvenini sarsar ve mesleğine ters şeyler yapmış olur uymazsa.

kadıoglu
12-12-2011, 08:21 PM
galiba son konuları fiziksel ortamım hakkında bilgi vererek açığa kavuşturabilirim. bulunduğum köy il merkezine 105 km. uzaklıkta ve kolaylıkla vesait bulunamıyor. bırakın aileyi ram a göndermek gibi bir alternatif olsun, çocuklar şimdiye dek bir rehber öğretmen yüzü görmemiş. ben sınıf öğretmenleri değilim, sınıf öğretmenleri "ücretli öğretmen" adı altında çalışan, pedagojik formasyonun varlığından bile bihaber bir iki senelik işletme fakültesi arkadaşımız. ojelerin ve tavırların farkında olduğunu bile zannetmiyorum. branş derslerine giriyorum ancak gözlemlerim branş öğretmeni olmakla yetinmekten çok farklı. bu arada konuyu buraya taşımam bile onlar için gereken her şeyi yapabilme içigüdümden kaynaklanıyor. bu konular yemin etmekle, and içmekle, sağa sola hoş görünmekle alakalı değil. herkese öğretmenliğin "kutsal" ve "vicdani" bir görev olduğu noktasını tekrardan hatırlatmakta fayda olacağını düşünüyorum. amacım ortalığı velveleye vermek değiil, bilakis bir yavru için doğru tarzda davranabilmek...

balık
12-12-2011, 08:27 PM
Bunun için dikkatli olmanız gerekir kadıoglu iyi niyetinizi anladım da... Çocuğa ve psikolojisine gelecek tepki ve yaklaşımlar noktasında yani..
Yani benim ekleyebileceğim şu var, eğer ailede çocuğun cinsel kimliğine ters roller yükleniyorsa bunun önüne geçilebilir (kız kardeşinin tırnağına oje sürmesi, kız kardeşinin kendi oyunlarında oynaması için onu zorlaması, çocuğa kız çocuğu gibi davranılması, kız çocuklarına özgü şeyler yakıştırılması, ve hatta etek giydirilmesi toka takılması.. var bunu yapan aileler.. ) Tabi bunların tespit edilmesi gerk önce.
Bi de erkek çocuk babayla özdeşleşir onu model olarak alır, babasını model alma noktasında bi sorun bulunabilir, babayla ilişkilerinde bazı olumsuzluklar yada uygunsuzluklar olabilir.. Genel olarak ailenin çocuğa yaklaşımı normal olmayabilir ama işte bunların tespit edilmesi ve ailenin uyarılması noktasında hassas olmanız gerktiğini düsünüyorum, kolay gelsin...

kadıoglu
12-12-2011, 08:28 PM
bu arada öğrencime "hasta" veya "eşcinsel" yaftası yapıştırmadım. sadece eğerki konu aile içinden kaynaklı yanlış bir cinsel rol model seçimiyse, ailenin tavrı nasıl olamlı noktasında sorularım oluştu. öğrencimin karşı cinse ait davranış eğilimleri çok yüksek. gelişim aşamasında olan bu öğrencim için gerekenin çok geç olmadan yapılmsaı dileğim.

balık
12-12-2011, 08:29 PM
İlk olarak bana kalırsa direkt bu konuyu aileye açmayın. Çocuğun ailesiyle ilişkilerini gözlemlemeye çalışın. Bunun için aileden de yardım almaya çalışın. Sorular yöneltin.
Kişisel fikrim

kadıoglu
12-12-2011, 08:34 PM
ilgimi aile ortamı hakkında bilgi edinmeye yönelticem. aileyi direkt olarak durumdan haberdar etmekten ziyade, elimizde kayda değer veriler bulunması daha makul. ben de bilgi edinme sonrası daha net bir tutum elde edebileceğimizi düşünüyorum.

yorum
12-12-2011, 08:36 PM
ilgimi aile ortamı hakkında bilgi edinmeye yönelticem. aileyi direkt olarak durumdan haberdar etmekten ziyade, elimizde kayda değer veriler bulunması daha makul. ben de bilgi edinme sonrası daha net bir tutum elde edebileceğimizi düşünüyorum.
Kesinlikle...

belgin
12-12-2011, 08:54 PM
ilgimi aile ortamı hakkında bilgi edinmeye yönelticem. aileyi direkt olarak durumdan haberdar etmekten ziyade, elimizde kayda değer veriler bulunması daha makul. ben de bilgi edinme sonrası daha net bir tutum elde edebileceğimizi düşünüyorum.merhabalar.düşüncenize katılıyorum.erkek çocuğunun kız çocuklarla vakit geçirmesi pek alışılmış değil.tırnaklarındaki ojeyi de ablasından özenerek sürdürmüş olabilir.çocuk hakkında kayda değer veriler için gözlem yapmak gerekiyor.okulda rehberlik olsaydı.daha kolay olurdu.net de araştırma yapmak işinizi daha kolaylaştırır.sanıyorum.

Arnej
12-12-2011, 09:37 PM
Çocuğa bu eğilimin sapkınlık olduğuna dair eğitimler verirseniz eğitebilirsiniz .

plüton
13-12-2011, 10:15 AM
Çocuğun hareketkerini bir uzmana anlatsanız daha net kanıya varabilirsiniz. Aksi takdirde yanılma olasılığınız var. Ailesini haberdar etseniz ailesi anlayışla karşılasa (bu çok zayıf bir ihtimal ne yazık ki) bile kendisini öğretmenin şikayet ettiğini düşünüp okula karşı soğukluk hissedecek.
Kızlarla birlikte oynaması cinsellik sorunu anlamına gelmeyebilir. Boyayı da kızlardan görüp sebepsizce sürmüş olabilir.
Cinsel kimlik o yaşlarda kesinliğe kavuşmaz tam olarak. Eğilimleri olsa bile ergenlikte gerçek cinsiyetini sahiplenebilir. Şimdi yapılan yanlış bir hareket çocuğu gerçekten cinsel kararsızlıklara sürükler. Çok hassas bir durum. Uzmana başvurulmadan yapılabilecek hatalı bir ifşa hayatını karartabilir.