PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Obsesif-Kompulsif Bozukluğun her türlüsünün şifresini çözdüm.

big_bactery
07-12-2011, 08:16 PM
İlaç tedavisinde yapılması gereken bazı küçük eklemelerle daha hızlı düzelmek mümkün.Sıkıntısı olan arkadaşlara yardımcı olabilirim.

big_bactery
07-12-2011, 11:12 PM
Evet buraya yazarsan herkes öğrenir.

şu anki tedavin nedir goffee?? sıkıntılarından kısa ve öz varsa tabi bahsedebilirmisin? Çözdüğüm şifreyle,bu yoldan yardımcı olabilirim.

big_bactery
08-12-2011, 06:50 AM
OKB yi atlatmış insanlardan biriyim.
Şifrenizi paylaşmanızı bekliyorum diğer arkadaşlarımızda öğrensin.
Hangi ilaçları kullandın ve ne kadar sürede atlattın?
İlaç tedavisi görüp de yakınmaları bitmeyenler için önerilerim var.
Ben de atipik okb vakasıyım ve şu an 120 mg prozac ve 30 mg abilify ile beraber 1 mg rivotril kullanıyorum.Kendimi 10 numara hissediyorum.Yüksek doz seratonerjik ilaçlarla beraber uzun bir sürenin geçmesi gerekiyor okb de(24-30 hafta).Beyindeki bir takım reseptörlerin uyuşması için.Mezolimbik bölgedeki dopaminin azalmasını sağlayıcı ilaçlar olan abilify,risperdal dan da okb lilierin büyük bir kısmı yani tek bir SSRI ya dirençli olanları oldukça fayda görüyüor.Okb de çok çalışan 2 etkin kısım anterior cingulate gyrus/beynin vites kolu) ve basal gangliadır.Daha detaylı sayfalarca bilgi yazmak isterim ama üşeniyorum.Diğer arkadaşlar,okb li arkadaşlar sizler hangi ilaçları kullanıyorsunuz,ne kadar süredir kullanıyorsunuz ve ne kadar fayda gördünüz.Biribirmizi bilgilendirelim.Bilinçli hastalar olalım.

big_bactery
08-12-2011, 01:28 PM
"şifre" dediğim kelime,m bildiğim çok yararlı bilgileri kapsıyor. bu bilgilerin bir kısmını forumda paylaştım. bir kısmını da zamanla paylaşmya devam edeceğim. şifre şudur diye bir cevap veremem sana.bu çok uzun bir hikaye.

big_bactery
08-12-2011, 01:28 PM
Sanırım ne demek istediğimi anlatamadım.
Ben size bunları sormuyorum.
Ben çözdügünüzü söylediğiniz şifrenizi soruyorum.
"şifre" dediğim kelime,m bildiğim çok yararlı bilgileri kapsıyor. bu bilgilerin bir kısmını forumda paylaştım. bir kısmını da zamanla paylaşmya devam edeceğim. şifre şudur diye bir cevap veremem sana.bu çok uzun bir hikaye.

big_bactery
09-12-2011, 01:15 AM
Şuan saat 17:10
Birkaç saniye önce itibari ile bütün mesajlarınızı tek tek inceledim herhangi bir paylaşımda bulunmamışsınız.
Uzunda olsa dinlemek istiyorum.
şifre iki seratonerjik ilaç bir antipsikotikle kombine edildiğinde bitmeyen okb kalmaz.anlaştık mı goffee?

Kimene
09-12-2011, 01:49 AM
şifre iki seratonerjik ilaç bir antipsikotikle kombine edildiğinde bitmeyen okb kalmaz.anlaştık mı goffee?

Bumudur yanii:D Yaw sifre sifre diyip ilac kombinasyonumu oneriyorsun..Antipsikotik kombinasyonu birde oylemi:)
Boylesi bir oneride bulunma curretinde bulunduguna gore kesin uzman bir doktor olmalisin, aksi taktirde yaptigin cok riskli ve insanlarin sagligini tehlikeye soka bilicek bir davranis, umarim bunun bilincindesindir...

big_bactery
09-12-2011, 07:48 AM
Pek anlaştıgımız söylenemez bana uzun uzun dediğiniz şey iki satırı geçmiyor güven sarısıcı birşey.
Bundan sonrasında üyelerimiz; verdiğiniz bilgilerin doğrulugunu ve güvenilirliğini doktorlarına soracaklardır.
Bazı insanların ellerinde sanki sihirli formüller varmış gibi üyeleri kandırdıgınada daha önce şahit oldum.
Ayrıca bazı ilaç satıcılarının para için bazı şeyleri gizlice reklamlaştırdıklarını şahit oldugum için güvenemiyorum.
Kendimle ilgili bazı şeyleri yemiş gibi davransamda buraya can acısı ile gelmiş ve sadece canları yandıgı için gözlerinin önündeki çözüm yollarını bile göremeyen insanların kandırılmasını istemiyorum ve mümkünse önce ellerindeki güçleri göstermeye çalışıyorum.
Çünkü ilaçların önemi kesinlikle inkar edilemesede bazı ilaçların yaşanılan ortamdaki sorunlar düzeltilmediği sürece hastlıgın tekrarını engelleyemediğini biliyoruz.

goffee ben seni çözemedim. binlerce okb li insan tedaviye cevap vermiyor çünkü tek SSRI veya clomiipramine en yüksek dozda deneniyor olmadı başka ssrı ya geçiliyor.bu benim canımı sıktı..çünkü okb ile ilgili ona yakın kitap okudum ve yüzlerce makale okudum.neden iki tane seratonerjik ilaç maksimum dozda denenmiyor?örneğin cyyp450 enzimleriyle arasında sıkıntı bulunmayan essitalopram ve sertraline bir kişiye en yüksek dozda verilebilir.ben şu an kendi tedavimi kendim yapıyorum ne mi kullanıyorum 120 mg fluoxetine 30 mg aripiprazole 1 mg rivotril. kendini doktora teslim etmiceksin araştıracaksın öğreneceksin arasştıracaksın araştıracaksın araştıracaksın !

big_bactery
09-12-2011, 07:49 AM
Bumudur yanii:D Yaw sifre sifre diyip ilac kombinasyonumu oneriyorsun..Antipsikotik kombinasyonu birde oylemi:)
Boylesi bir oneride bulunma curretinde bulunduguna gore kesin uzman bir doktor olmalisin, aksi taktirde yaptigin cok riskli ve insanlarin sagligini tehlikeye soka bilicek bir davranis, umarim bunun bilincindesindir...

onu söylememize gerek yok.herkes doktor kontrolünde hareket etmesinin bilincinde değilse de forum kurallarında gerekn bilgi yazıyor.şifre budur evet beğenemedin mi?

edit: ayrıca ben ilaç ismi verip şu şu ilaçları kullanacaksın diyen bir tip değilim.benimle anlaşmanıza da ihtiyacım yok.benim amacım okb li arkadaşlarıma doktorları kontrolünde neler yapabileceklerini göstermek.

Kimene
09-12-2011, 03:17 PM
Hangi ilaçları kullandın ve ne kadar sürede atlattın?
İlaç tedavisi görüp de yakınmaları bitmeyenler için önerilerim var.
Ben de atipik okb vakasıyım ve şu an 120 mg prozac ve 30 mg abilify ile beraber 1 mg rivotril kullanıyorum.Kendimi 10 numara hissediyorum.Yüksek doz seratonerjik ilaçlarla beraber uzun bir sürenin geçmesi gerekiyor okb de(24-30 hafta).Beyindeki bir takım reseptörlerin uyuşması için.Mezolimbik bölgedeki dopaminin azalmasını sağlayıcı ilaçlar olan abilify,risperdal dan da okb lilierin büyük bir kısmı yani tek bir SSRI ya dirençli olanları oldukça fayda görüyüor.Okb de çok çalışan 2 etkin kısım anterior cingulate gyrus/beynin vites kolu) ve basal gangliadır.Daha detaylı sayfalarca bilgi yazmak isterim ama üşeniyorum.Diğer arkadaşlar,okb li arkadaşlar sizler hangi ilaçları kullanıyorsunuz,ne kadar süredir kullanıyorsunuz ve ne kadar fayda gördünüz.Biribirmizi bilgilendirelim.Bilinçli hastalar olalım.

Sizde hafiza kaybi filanda var sanirim..Bu mesaj size ait degilmi ki, kalkip ben ilac ismi veren bir tip degilim yaza biliyorsunuz?
Arkadasim, siz iyi niyetli ola bilirsiniz fakat, bu tip bir yazi yazip ilac isimleri, onlarin doz ve kulanim sekileri tavsiyesinde buluna bilmeniz icin bir uzman kimliginiz olmasi gerek..

yapayalnız değlsn
09-12-2011, 04:06 PM
MErhaba okb yi çözmüşsünüz.ne güzel o zaman İstanbul'daki buluşmamızda sizi mutlaka görmek isteriz.Bilgilerimizi paylaşalım yüzyüze çok güzel olacak.

belgin
09-12-2011, 04:40 PM
onu söylememize gerek yok.herkes doktor kontrolünde hareket etmesinin bilincinde değilse de forum kurallarında gerekn bilgi yazıyor.şifre budur evet beğenemedin mi?

edit: ayrıca ben ilaç ismi verip şu şu ilaçları kullanacaksın diyen bir tip değilim.benimle anlaşmanıza da ihtiyacım yok.benim amacım okb li arkadaşlarıma doktorları kontrolünde neler yapabileceklerini göstermek. sizin mesleğiniz nedir?söylermisiniz.ayrıca avatarınız çok ilginçmiş.

big_bactery
09-12-2011, 10:43 PM
ben ankarada yaşıyorum ama böyle bir buluşma olacaksa da gemeyi çok isterim:)

big_bactery
09-12-2011, 10:47 PM
Lorenzonun yağı filmini izleyenler insanların mecbur kaldıkları zaman neler başarabilecegini göreceklerdir.
Ben hiç kimseye güvenilemediği zamanlarda insanların en çok kendilerine güvenmeleri taraftarıyım ve araştırmanın önemi hakkında söylenilen şeylerin doğruluğunu biliyorum.

Lorenzonun Yağı filimi gerçek bir hayat hikayesinden alınmış olup tıp konusunda hiçbir eğitimi olmayan bir ailenin tıp profösörlerinin bulamadıgı sonucu bulabilmesini anlatır.
Arkadaşımızı tanımadıgım için verilen bilginin doğruluğundan emin olamasamda bu bilginin doğrulugunun araştırılması taraftarıyım.
Herkesin bu bilgiyi kendi doktoruna sormasında fayda görüyorum.
Doktorunuza sormadan uygulamayın diyorum.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Lorenzo%27nun_Ya%C4%9F%C4%B1_%28film%29

goffee eğer yanlış anlamadıysam insanların benim savunduğum hipotezin doktorlara sorulabileceğini söylüyorsun.teşekkür ederim. bu beni çok gururlandırdı.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2966609/pdf/IJPsy-40-304a.pdf

big_bactery
09-12-2011, 10:54 PM
Merhaba.odtü de havacılık ve uzay mühendisliğinde okuyorum.okb ile ilgili yüzlerce makale okudum,bir çok da kitap bitridim.inşallah okulu bitirdikten sonra psikiyatrist olmayı çok istiyorum.eğer bilmişlik taslamışsam bir yerde bunu hevesime bağışlayın.

big_bactery
09-12-2011, 10:55 PM
sizin mesleğiniz nedir?söylermisiniz.ayrıca avatarınız çok ilginçmiş.

Merhaba.odtü de havacılık ve uzay mühendisliğinde okuyorum.okb ile ilgili yüzlerce makale okudum,bir çok da kitap bitridim.inşallah okulu bitirdikten sonra psikiyatrist olmayı çok istiyorum.eğer bilmişlik taslamışsam bir yerde bunu hevesime bağışlayın.

plüton
10-12-2011, 09:43 AM
İsland haklı. Herkeste hastalığın sebepleri, seyiri, şiddeti farklı oluyor. Bende her renginden var ama ilaçsız aşabiliyorum. Bu yöntemlerim kadar takıntının az şiddetli olmasından da kaynaklanıyordur. Ani kriz gibi gelebiliyor. O zaman hiç bir taktik insanı iyi etmeye yetmiyor. Zamana ihtiyaç doğuyor. O zamanı da zarar geçirmeden atlatabilmek için ilaca.

Benim formulüm takıntının yarattığı "ben takıntılı olamam" dehşetini kabullenmek. Beynimdeki takıntı olan düşünceleri kendi irademle tanımlayıp "bu düşünceler beynimdeki anormal akıştan meydana geliyor" demek. Bu sayede takıntı olan düşünceler tesir edemiyorlar. Yine varlar ama etkileri yak ve zamanla azalıyorlar. Yeniden bir anda ortaya çıkmayacaklarının garantisi de yok. İlaç tavsiyesi ancak bir uzmanın verebileceği kadar risklidir. Okbden muzdarip olan insanlara da ilaç demeyiniz lütfen. Kimse psikolojik ilaç kullanıyor olmaktan mutlu olmaz. Umarım zamanla her hastalık terapiyle düzeltilebilir!

plüton
10-12-2011, 04:45 PM
takıntının altında korku olduğunu önce kabul etmek gerek aynı zamanda.
ve sonra o korkuyu kabul etmek.
o korkuyla yüzleşmeye açık olmayı kabul etmek.
aslında olay korkuyla yüzleşme sorunu aynı zamanda. gerçek şu ki hiçbir şey sırf korkulduğu için başa gelmez. bu sadece zihinde olan bir süreçtir. aslında korkulan şey geçmişte(bizim ya da bizden önce genetik yaşamda) zaten gerçekleşmiştir. yani korku zaten olmuş birşeyle alakalıdır. ve kişi tekrar olacak mı diye sürekli korkar. ve bu sürekli endişe bazı insanlarda takıntıya yol açar, bazısında başka anksiyete hastalıklarına.
takıntının altındaki korkunun zaten geçmişte olmuş olduğunu kabul etmek gerekir.(hiçbir şey temeli olmadan bu kadar güçlenmez)
ve zihni konuşma telkinleri ile rahatlatmak lazım.

Bu yöntem takıntıyla mücadele etmeyi mümkün kılıyor ama bazen insan kendini çok aciz hissedebiliyor. O anlarda ilaç kullanılmasının faydası olur mutlaka. Herkes kendi kendine mücadele edemeyebilir. Bazı insanlarda takıntı çok şiddetli olabiliyor.

rahata
13-12-2011, 09:04 PM
Merhaba herkese, ilk msjım olacak bu, daha iyi günlere diyelim. aslında forum kültürüm hiç yoktur diyebilirim fakat burada bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı bir ortam gördüm. internette denk geldi ve bir kaç ziyaretten sonra üye olayım dedim.
bu konu ilgimi çektiği için buraya hemen yazma gereği duyuyorum. ben de uzun zamandır okb yi ve sosyal fobi yi araştırıyorum, fakat normal bir araştırma süreci demiyicem benimki yerli ve yabancı tıbbi makalelerden tutunda klinik deney süreçlerinin dökümlerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. konuyu açan arkadaşım kadar olmasa da belki geniş bilgi birikimim var diyebilirim. aslında bu bilgileri toplamaya yine kompulsif olarak devam ettim bence, bu da bir rahatlama yöntemiydi çünkü. hep en doğru ve güçlü bir tedavi nedir sorusuyla devam ettim. ben 3-4 ayrı doktora göründüm 5 yıllık sürede ve yarısı okb yarısı sosyal fobi dedi doktorların. bana göre ikisi birliktelik gösteriyordu. şimdi sorum konu sahibi arkadaşa;
-paroksetin in okb ve sosyal fobi deki yeri ve hastalık derecesi ile ilaç dozu ayarı hakkında ne düşündüğünü sormak istiyorum. paroksetin okb de diğer ssri lerle karşılaştırılınca nasıl görünüyor
(tabi ki herkesin bildiği gibi doktor kontrolünde tedavi önemlidir. bizim kişisel bilgilerimiz ve deneyimlerimiz bizi ilgilendirir.)

anduril
14-12-2011, 12:15 AM
yahu ilaç ismi vermek istemiyorum ama sen verdin diye söylüyorum sen prozac'dan bahsediyorsun prozac'dan!!! o ilaç yüksek dozda alınırsa sanrı gösteren bir ilaç kullandım ben onu o yüzden biliyorum sen doktor musun da ilaç ismi veriyorsun????

big_bactery
14-12-2011, 03:41 AM
yahu ilaç ismi vermek istemiyorum ama sen verdin diye söylüyorum sen prozac'dan bahsediyorsun prozac'dan!!! o ilaç yüksek dozda alınırsa sanrı gösteren bir ilaç kullandım ben onu o yüzden biliyorum sen doktor musun da ilaç ismi veriyorsun????

kendi kullandığım tedaviden bahsediyorum,doktor kontrolünde kulanılması gerektiğinin herkes bilincinde değilse de forum kurallarını okursunlar.aşağıdaki linke bakmanı tavsiye ederim.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2966609/pdf/IJPsy-40-304a.pdf

anduril
14-12-2011, 04:04 AM
yahu tamam ben moderatör falan değilim de uyarmayada mı hakkım yok kurallar açık farkındayım kullandığın tedaviden bahsediyorsun tamam ne güzel ama bu siteye herkes üye olabilir küçücük çocuklar bile (meraklı oluyorlar doğal olarak) açar biri okur şifre falan demişsin inanır reçetesiz satılan ilaçlarda var yani bence sen oku ve isim vermemeye çalış sadece uyardım kişisel alma konuyu

anduril
14-12-2011, 04:21 AM
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...sy-40-304a.pdf
bende ocd yok sadece okumak istedim linki okudum ve sadece isim vermenizden rahatsızlık duydum uyardım

forest_gump
14-12-2011, 10:24 AM
burdan ilaç önermiyelim lütfen eğer ilaçsız bir şekilde çözdüysek okb yi paylaşalım bu kimseye zarar vermez ama ilaç herkeste farklı etki gösterir doktor kontrolünde kullanılmalıdır eğer sen dersen ki okb yi çözdüm bol bol spor yapın olumlu düşünün falan bu mantıklı ama ilaç ile okb yi çözmen bir başarı değildir

big_bactery
14-12-2011, 05:22 PM
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...sy-40-304a.pdf
bende ocd yok sadece okumak istedim linki okudum ve sadece isim vermenizden rahatsızlık duydum uyardım

anladım hocam daha dikkatli açacağım bundan sonraki başlıkları.

big_bactery
14-12-2011, 05:23 PM
forest_gump okb yi çözmek bir başarıdır,çünkü bu basal ganglia ve anterior cingulate gyrus bölümünün aşırı etkin çalışmasının bir sonucudur. türkçesimi ne? türkçesi şu.singulat bölümü çok çalışır.ilaç vermek doğru mu?yanlış ama benim niyetim faydalı olmak.napum kendimi başka türlü ifade edemiyorum.ama değişik yollar deniyorum.

evet beni ilaç kullandığım için ezik görüyor olsan da fikrine saygım vardır.ilaçsız çözersen bi ara bana da haber ver.

big_bactery
14-12-2011, 05:26 PM
burdan ilaç önermiyelim lütfen eğer ilaçsız bir şekilde çözdüysek okb yi paylaşalım bu kimseye zarar vermez ama ilaç herkeste farklı etki gösterir doktor kontrolünde kullanılmalıdır eğer sen dersen ki okb yi çözdüm bol bol spor yapın olumlu düşünün falan bu mantıklı ama ilaç ile okb yi çözmen bir başarı değildir

forest_gump okb yi çözmek bir başarıdır,çünkü bu basal ganglia ve anterior cingulate gyrus bölümünün aşırı etkin çalışmasının bir sonucudur. türkçesimi ne? türkçesi şu.singulat bölümü çok çalışır.ilaç ismi vermek doğru mu?yanlış ama benim niyetim faydalı olmak.bütün okb liler iyileşebilir kardeşim.napayım kendimi başka türlü ifade edemiyorum.ama değişik yollar deniyorum.

evet beni ilaç kullandığım için ezik görüyor olsan da fikrine saygım vardır.ilaçsız çözersen bi ara bana da haber ver.

Kimene
14-12-2011, 06:40 PM
forest_gump okb yi çözmek bir başarıdır,çünkü bu basal ganglia ve anterior cingulate gyrus bölümünün aşırı etkin çalışmasının bir sonucudur. türkçesimi ne? türkçesi şu.singulat bölümü çok çalışır.ilaç ismi vermek doğru mu?yanlış ama benim niyetim faydalı olmak.bütün okb liler iyileşebilir kardeşim.napayım kendimi başka türlü ifade edemiyorum.ama değişik yollar deniyorum.

Yorumlarin geneline goz attigimda, sizi ilac kulandiginiz icin ezik goren bir yorum okumadim.Sanirim siz biraz hassas bir yapiya sahipsiniz.Ayrica ilac kulaniyor olmak ne zayiflik, ne ezikligin gostergesidir..
Size yapilan yorumlarda ki ortak kani, ilac ismi verilmemesi gerektigi yonunde..Bunu lutfen farkli yorumlayip kendinizi uzmeyiniz..

big_bactery
14-12-2011, 11:04 PM
Yorumlarin geneline goz attigimda, sizi ilac kulandiginiz icin ezik goren bir yorum okumadim.Sanirim siz biraz hassas bir yapiya sahipsiniz.Ayrica ilac kulaniyor olmak ne zayiflik, ne ezikligin gostergesidir..
Size yapilan yorumlarda ki ortak kani, ilac ismi verilmemesi gerektigi yonunde..Bunu lutfen farkli yorumlayip kendinizi uzmeyiniz..

ilaç kullanmak zaten bir ezikliğin değil,bir kendini kabulun sonucudur. sen benden daha da hassas olabilirsin bunu bilemeyiz,üstelik yorumlarımın geneline bakıp bir sonuç çıkarmana da bir anlam veremedim??noluyoruz yani?ben bana yapılan yorumlardan çıkaracağım anlamı buldum,siz kendi sorunlarınızla ilgileniniz lütfen,benim için üzülmenize ihtiyacım yok.

Kimene
14-12-2011, 11:14 PM
ilaç kullanmak zaten bir ezikliğin değil,bir kendini kabulun sonucudur. sen benden daha da hassas olabilirsin bunu bilemeyiz,üstelik yorumlarımın geneline bakıp bir sonuç çıkarmana da bir anlam veremedim??noluyoruz yani?ben bana yapılan yorumlardan çıkaracağım anlamı buldum,siz kendi sorunlarınızla ilgileniniz lütfen,benim için üzülmenize ihtiyacım yok.
Iyi de sizin icin uzuldugum kanisina nasil vardiniz siz simdi?? Ben oyle bir sey yazmadim, sanirim siz tam olarak okumadiniz..
Sizden hassasmiyim bilemem, fakat daha duyarli oldugum kesin..
Sagliklar dilerim...

big_bactery
14-12-2011, 11:22 PM
Iyi de sizin icin uzuldugum kanisina nasil vardiniz siz simdi?? Ben oyle bir sey yazmadim, sanirim siz tam olarak okumadiniz..
Sizden hassasmiyim bilemem, fakat daha duyarli oldugum kesin..
Sagliklar dilerim...

genellemelerden hiç hoşlanmam genellenmekten de haz almam.lütfen mesajlarıma cevap yazmayınız.

Kimene
14-12-2011, 11:27 PM
genellemelerden hiç hoşlanmam genellenmekten de haz almam.lütfen mesajlarıma cevap yazmayınız.

Cok haklisin, senin mesajlarina cevap vermem buyuk hata...
Anladin sen onu:)

jalekaya
05-03-2012, 12:28 PM
güzel paylaşımlar...