PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : çevre mi kalıtım mı?

drsnylmaz
26-12-2007, 05:12 PM
Kişinin gelişiminde çevre mi etkilidir? yoksa kalıtım mı?

başlayalım tartışmaya, buyrun efendim...:)

9 ŞUBAT
26-12-2007, 05:51 PM
kişinin gelişiminde % 75 0-7 yaş arası yetişme tarzı , % 25 çevre ve % 25 tum hayatı boyunca yaşadıkları etkiler ,

osmanlıdada çocuklar kuçuk yaşta toplanır ve osmanlı saray adetlerine gore yetiştirilirlerdi , bir atasozu var '' agaç yaşken egilir '' 0-7 yaş arası bir çocugu istediginiz gibi egitirsiniz ama ondan sonra yapabileceginiz pek bir şey kalmıyor ne yazıkki .

keşiş
26-12-2007, 06:54 PM
İkisi de etkiler. Bunun tartışılacak bi tarafı yok ki!

esin_29
26-12-2007, 07:00 PM
Keşiş;bazen kalıtım ağırlık basabiliyor..Belki tartışmaya açık olmasada yinede söylediğim gibi kalıtımın ağır bastığı kişilik özellikleri olabiliyor...
Yaşa yaşıyabildiğin kadar..Nede olsa İNSANSIN..:)

drsnylmaz
26-12-2007, 07:20 PM
İkisi de etkiler. Bunun tartışılacak bi tarafı yok ki!

kalıtımcı görüşte yer alan goddard, bir aileyi kuşaklar boyunca izlemiştir. bu ailedeki baba nın iki farklı nitelikteki kadınla kurmuş olduğu ilişkilerin sonucu iki farklı kuşağın oluşmasına yol açmıştır. ilk kuşak babanın akıllı, iyi yetişmiş bir kadınla olan evliliğinden olan toplam 446 torunluk bir kuşaktı. bu kuşakda çok sayıda doktor, avukat gibi saygın meslek lerden kişiler bulunmakta ve torunların hepsi toplumda iyi bir yere sahip olmuşlardır.
diğer pek akıllı olmayan ve düşük zekalı bir kadınla olan evliliğinden tam 480 torunu olmuştur. İkinci kuşakta birinci kuşaktakilerin tam tersi durum söz konusudur. bu kuşakta bol sayıda işsiz, alkolik,at hırsızı gibi toplumca kabul görmeyen kişiler yer almaktadır.
goddarda göre iyi anneden gelen çocukların olumlu, kötü anneden gelen çocukların ise olumsuz olduğunu yaptığı deneylerle ispatlayarak kalıtımın gelişimdeki rolünün % 99,00 olduğunu ortaya atmıştır.

şimdi buna ne diyeceksin?

drsnylmaz
26-12-2007, 07:22 PM
Keşiş;bazen kalıtım ağırlık basabiliyor..Belki tartışmaya açık olmasada yinede söylediğim gibi kalıtımın ağır bastığı kişilik özellikleri olabiliyor...
Yaşa yaşıyabildiğin kadar..Nede olsa İNSANSIN..:)

arkadaşlar gelişim psikolojisinin yıllarca bu konu hakkında savlar,tezler,ürettiğini biliyor musunuz? olayı biraz hafife alıyormuşsnuz gibi oysa prof.lar hala uğraşıyorlar!!!

mavigece
30-12-2007, 02:51 AM
kalıtımcı görüşte yer alan goddard, bir aileyi kuşaklar boyunca izlemiştir. bu ailedeki baba nın iki farklı nitelikteki kadınla kurmuş olduğu ilişkilerin sonucu iki farklı kuşağın oluşmasına yol açmıştır. ilk kuşak babanın akıllı, iyi yetişmiş bir kadınla olan evliliğinden olan toplam 446 torunluk bir kuşaktı. bu kuşakda çok sayıda doktor, avukat gibi saygın meslek lerden kişiler bulunmakta ve torunların hepsi toplumda iyi bir yere sahip olmuşlardır.
diğer pek akıllı olmayan ve düşük zekalı bir kadınla olan evliliğinden tam 480 torunu olmuştur. İkinci kuşakta birinci kuşaktakilerin tam tersi durum söz konusudur. bu kuşakta bol sayıda işsiz, alkolik,at hırsızı gibi toplumca kabul görmeyen kişiler yer almaktadır.
goddarda göre iyi anneden gelen çocukların olumlu, kötü anneden gelen çocukların ise olumsuz olduğunu yaptığı deneylerle ispatlayarak kalıtımın gelişimdeki rolünün % 99,00 olduğunu ortaya atmıştır.

şimdi buna ne diyeceksin?

iyi anne iyi eğitim vermiş olamaz mı...;)aldığı eğitim önemli çünkü...