PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : koruyorum çok korkuyorum kimse yardım edemiyor

anksiyete
20-11-2011, 09:37 PM
deliriyorum sanki kimse yardım edemeyecek diye düşünüyorum, öleceğimi hissediyorum, doktorum bile beni ikna edemiyor, deliriyorum korkuyorum delirmek istemiyorum, ölmek istemiyorum, çok tuhaf hislerim oluyor ben ne yapacağım ne olur benim gibi olan varsa paylaşsın

anksiyete
20-11-2011, 09:42 PM
lütfen yardımcı olun, eğer benim gibi olan varsa lütfen bir şey söylesin, bu hastalık geçer mi

goffee
20-11-2011, 09:58 PM
Seni senden başkasının iknası bir yere kadar götürür ondan sonra yine yanlızsın.
Sürekli birilerinin seninle ilgilenebilmesini bekleyemezsin güçlü olmalısın.

sibel_87
20-11-2011, 10:11 PM
merhaba ne zamandır bu durumdasın eğer yeniysee geçecek merak etmee sadece ilaçlarını düzenli iç ve bu durumdan korkma ,kalıcı bi durum olsaydı şuan ben yaşıyo olmazdımm yaşanacak gibi degil ve çok şükür çareside varr ,daha detaylı anlatırsan yardımcı olmaya çalışırım geçmiş olsun.

Kimene
20-11-2011, 11:55 PM
deliriyorum sanki kimse yardım edemeyecek diye düşünüyorum, öleceğimi hissediyorum, doktorum bile beni ikna edemiyor, deliriyorum korkuyorum delirmek istemiyorum, ölmek istemiyorum, çok tuhaf hislerim oluyor ben ne yapacağım ne olur benim gibi olan varsa paylaşsın

Oncelikle sakin olun lutfen,
Rahatsizliginiz, nickten anladigim kadariyla kaygi bozuklugu (hataliysam duzeltin lutfen). Ilk olarak rahatsizliginizi, nelerin tetikledigini gozlemleyin.Daha sonra gevseme egzersizleri, ozellikle nefes egzersizleri yapin.Bunlari yapmaya basladiginiz zaman gevsediginizi hissediceksiniz.Sorun panik ataksa, bu egzersizler size cok yardimci olucaktir..

belgin
21-11-2011, 03:34 AM
arkadaşım selamlar.netten sana yardımcı olmak icin bakındım.bu rahatsızlık kaygılı titiz sorumluluk saibi herşeyi icine atan kontrollü işine düşkün kimselerde daha cok oluyor.sen ilaclarını zamanında kullan.terapini yaptır.kriz geldiğinde uzan ve rahatla.aşırı soluma egsersizleri yap.aklına mutlu olduğun veya sevdiin insanları getir.veya tv yi ac seyret.aklını başka şeylerle oyala.işinde kendini yorma. tatil yap.bol bol yürüyüş yap.sigara alkol kahve cay icme.üzülmek yok.ayrıca melisa cayı papatya cayı rahatsızlığa iyi geliyor.akşamları süt ve salep gibi yatıştırıcı ürünleri bol kullan.sen bu rahatsızlıkda ne kadar güclü olursan oda seni yenemez.takmassan oda sana zarar vermez.

belgin
21-11-2011, 03:36 AM
Uz.Dr.Nihat Kaya Panikatak da Beslenme Nasıl Olmalı? Gerek fiziksel gerekse ruhsal hastalıklarda vucut kimyası değişir. Metabolizma farklılaşabilir. İnsan biyolojik,psikolojik ve sosyal boyutları olan bir varlıktır. Kimya derslerindeki birleşik kaplar gibiyiz.Bir yerde sıvı azalınca diğer yerde çoğalır ama yok olmaz... Panik ataklar böbreküstü bezlerimizden yüksek miktarda “Adrenalin ve Kortizol” salgılatır...Ataklar sırasında oluşan çarpıntı,terleme,ateş basması, tansiyon yükselmesi, nefes darlığı, her şeyi sisli görme durumları bu hormonların yaptığı fizyolojik etkilerdir. Bu belirtilerin beyindeki algılamaları ise ; hep ciddi bir hastalık yaşanacağı şeklindedir... Panik ataklardaki belirtileri ortaya çıkaran her şey, panikatağın geldiği şeklinde değerlendirilir.. Yeme –içme davranışımızda panikataklarla yakından ilgilidir...Örneğin; uzun süre aç kalmak kan şekerini düşürür. Düşen şekeri normale çıkarmak için böbrek üstü bezlerimizden “Adrenalin,kortizol, büyüme hormonları” salgılanır...Bu hormonlar depolarımızdaki yağlardan,proteinlerden şeker üretmeye çalışır...Bu arada Çarpıntı, ağız kuruluğu, terleme, sinirlilik, ortaya çıkar. Panikli bir insan normal olan bu durumu hemen panikatak olarak değerlendirir ve korkuya kapılır. Korkuyla beraber adrenalin daha da yükselir ve gerçek panik başlar... Veya yemek sonrası alınan gıdaların hazmı için “mide fabrikası” nın daha çok enerjiye gereksinimi olur. Bu enerji kanla sağlanır.İstirahat durumundaki çalışmasını terk eden kalp, hızlanmaya ve mideye daha çok kan pompalamaya başlar. Panikataklı biri kalbine çok duyarlı ve odaklı olduğundan bunu hisseder.Çarpıntıyı panik başladı diye düşünür ve korkar...Oysa bu da fizyolojik, normal bir durumdur...Panikle tanışmamış olsa belki hiç dikkatini çekmeyecektir. Dolayısıyla açlık-tokluk durumumuz, ne yiyip-içtiğimiz panik ataklarımızla yakından ilişkilidir... Panikatağı tetikleyen yiyecek – içecekler ve durumlar nelerdir? -Koyu çay -Kahve -Kolalı içecekler -Alkol(Başlangıçta rahatlatır sonraları paniği artırır.) -Aşırı sigara içimi -Esrar,ektazi, kokain -Aşırı yemek yemek -Özellikle tatlı yiyecekler( bunlar kan şekerini birden yükseltir.Direkt glukoz içeren yiyecekler kan şekerini birden yükseltiğinden şekeri düşüren İnsülin hormonunu aşırı salgılatır ve kan şekerini birden düşürüp paniğe sebep olabilir) -Düzensiz ve tek yönlü beslenmeler -Uzun süre aç kalmak -Yemeklerden sonra hemen uyumak( özellikle ağır yemeklerden sonra...) -Vitaminden yoksun yiyecekle beslenmek -Aşırı ve hızlı kilo vermek-Rejim yapmak( bu durum vucut kimyasını bozarak paniğe depresyona yol açabilir. Ayda en fazla iki –üç kilo verecek şekilde diyet yapılmalı) -Rejim amaçlı iştah kesici ilaçlar da paniğe depresyona sebep olabilmektedir Panikatak da Beslenme Nasıl Olmalı? -En temek şey,panik atak tetikleyici yiyecek ve içeceklerden kaçınmak. -Günde toplam 8-10 su bardağı; su, soda, taze sıkılmış meyve suları içmek -Günde 5 adet değişik ve özellikle o mevsimde olan meyvelerden yemek( örneğin;yaz aylarında bir dilim karpuz, bir şeftali, bir armut, iki kayısı gibi...) -Mevsimsel beslenmek(kışın kış, yazın yaz sebze ve yiyeceklerini tercih etmek.) Özellikle sebze Yemeklerini az pişirip vitaminlerinin hasar görmesine engel olalım.Yemeklerde mutlaka sıvı yağ kullanılmalı. Yağı kesinlikle yakmamalıyız...Hatta sebzeleri buharda pişirip, üzerine zeytinyağı gezdirmek daha sağlıklıdır. -Mevsiminde ıspanak, pırasa, muz, brokoli, kereviz, enginar yemek. -Günde üç öğün yerine 5 öğün , ama az az yemek. -B vitaminlerinin sinir sistemini güçlendirdiği ve beyindeki serotonini artırdığı , adet öncesi gerilimi azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle kepekli buğday ekmeği yemek, mercimek, nohut, fasulye, bezelye, barbunya tüketmek faydalıdır. -Tatlılardan sütlü ve meyve tatlılarını tercih etmek doğru olur -Meyve ve tatlıların yemekten iki saat önce ya da sonra yenmesi daha doğru olur. -Çay tiryakileri günde 5-6 bardağı geçmemeli ve açık içmeliler. -Panik ataklar kontrol altına alındıktan sonra günde bir adet kahve içilebilir. -Her gün mutlaka bitkisel çay içilmelidir. Panikatak ve kaygı giderici özelliği olan Melisa, Papatya,değişik firmaların çıkardığı ve üzerinde ...Relax yazan bitki çaylarından günde toplam üç fincan içilmeli... -omega 3 ve omega 6 dan zengin olan Ton ve Somon balıklarından yiyelim.Bunlar sinir sistemi hücrelerinin zar yapısını güçlendirerek iletinin sağlıklı olmasını sağlar ve vucut direncini artırır... Balık sevmeyen veya bulamayanlar ise; her gün bir yemek kaşığı Keten Tohumu yiyebilirler. (sütle, yoğurtla ya da suyla yutulabilir...) -Evimizde işyerimizde Lavanta bulundurup, ondan yayılan rahatlatıcı kokuları içimize çekelim... Güzel kokulu duş jelleri kullanalım. Güzel Kokuların ve bazı müziklerin bizi gevşeten, huzur veren gücünü keşfedelim...

belgin
21-11-2011, 04:04 AM
ÖNERİLER

1- Hastalık hakkında doktorunuzdan ve yayınlardan çok iyi bilgi alın. Temel Kural:"Düşmanını Tanı"
Sana ne yapıp ne yapamayacağını bil!
2- Dahili,fiziksel muayeneler ve tahlillerde hiçbir şey yoksa;bir daha tahlil yaptırmayın ve dahili muayeneye gitmeyin.
3- Her hastanın tedavi süresi,onun kişiliğine durumuna bağlı olduğundan tedavi süresini bilin ve bu süreyi en verimli bir şekilde kullanın.
4- Yakınlarınızıda doktorla görüştürün.Hastalığın sizin elinizde ve iradenizde olmadığını öğrensinler ve size"yüklenmesinler"
5-Umudunuzu ve kendinize olan güveninizi hiçbir zaman yitirmeyin."Başaracağım,bu hastalığı yeneceğim ve yaşama sımsıkı sarılacağım. Kendime inanıyorum ve güveniyorum!" telkinini sık sık yenileyin.
6- Mümkünse her gün yarım saat yürüyüş yapın.
7- Her gün duş alın
8- Yüzme imkanınız varsa yüzün
9- Yılda iki kez tatil yapın.
10- Çözemediğiniz ve sizinle direkt ilişkisi olmayan sorunlarda üzülmeyin. "Kulak arkası edin."
11- Kahve ,koyu çay, kolalı içeceklerden uzak durun.
12- Midenizi tıka basa doldurmayın, uzun süre aç kalmayın.
13- Sizin gibi panik yaşayan insanlarla bir araya gelin.Sosyal-kültürel faaliyetlerde bulunun.
14- Panik krizini hissettiğiniz an dikkatinizi başka yere vermeye çalışın
15- Nefes egzersizleri yapın (Derin nefes alıp içinizde tutun ona kadar sayın ve ağzınızdan üfler gibi yavaş yavaş verin)
16- Her gün gevşeme ( relaksasyon ) egzersizleri yapın.Bütün vücut kaslarınızı kasıp sonra gevşetin.
17- Seks yaşamınızı canlandırın, fanteziler üretin
- PANİK BOZUKLUKTA, RİSK FAKTÖRLERİ (Kimler paniğe daha yatkın?)

- Birinci derece akrabalarında panik ya da başka anksiyete bozukluğu olanlar.
- Sıkıntılı, telaşlı, aceleci, mükemmeliyetçi, insanlar.
- Düşünce ve duyguların yeterince dışarıya yansıtamayan, "içsel insanlar."
- Alkol yada başka bağımlılık yapabilen maddelere yatkınlık ve bağımlılık
- Geçmişinde panik atak diğer anksiyete bozukluklarından bir rahatsızlık ya da depresyon geçirmiş olmak.
- Sürekli baskı altında olmak, engellenmek yada kendi kendini baskılamak.
- Sosyal fobik, kaçıngan kişilik yapıları
- Sürekli "verici" davranma "iyilik meleği"gibi davranma "hayır" diyememe.
- Öfkesini, kızgınlığı dışarıya yansıtamayan insanlar
- Dürtülerini sürekli bastıran insanlar.
- Cinselliği baskılamak, cinsel tatminsizlik ve yoğun bilinç dışı aldatma dürtüleri ve gizli homoseksüel eğilimleri olanlar.
- Aşırı hırslı,sürekli başarı ile beslenen,başarısızlıklarda kendisini suçlayan yapı..

anksiyete
21-11-2011, 02:25 PM
Çok teşekkür ederim benim için araştırmışsın okudum hepsini inşallah geçer, bu arada iş görüşmem güzel geçti yarın işe başlıyorum. Hastalık izin verirse İnşallah çalışacağım..

anksiyete
21-11-2011, 02:28 PM
Oncelikle sakin olun lutfen,
Rahatsizliginiz, nickten anladigim kadariyla kaygi bozuklugu (hataliysam duzeltin lutfen). Ilk olarak rahatsizliginizi, nelerin tetikledigini gozlemleyin.Daha sonra gevseme egzersizleri, ozellikle nefes egzersizleri yapin.Bunlari yapmaya basladiginiz zaman gevsediginizi hissediceksiniz.Sorun panik ataksa, bu egzersizler size cok yardimci olucaktir..

kaygı bozukluğu, düşünce bozukluğu her şey mevcut, aşırı korku oluyor,dünyadan kopma korkusu da yaşıyorum, öleceğim hissine kapılıp aşırı derecede korkuyorum, en çok da delirmekten korkuyorum..

prenseshelen
21-11-2011, 05:33 PM
çok geçmiş olsun ...ankisiyete rahatsızlığını bende yaşıyorum ,tedavi görüyorum ve ilaç kullanıyorum .benimde çok endişelerim oluyodu ama tedaviye başladıktan sonra endişelerim biraz azaldı ,tek başıma hastalığın üstesinden gelemedim çünkü endişelerim iyice büyüyodu hiç iyileşemiycem aklımı kaçırcam hissi oluodu .ama ilaçlarla biraz azaldı endişelerim .seni çok iyi anlıyorum ,inşallah kısa zamanda düzelirsin ...

anksiyete
21-11-2011, 05:39 PM
çok geçmiş olsun ...ankisiyete rahatsızlığını bende yaşıyorum ,tedavi görüyorum ve ilaç kullanıyorum .benimde çok endişelerim oluyodu ama tedaviye başladıktan sonra endişelerim biraz azaldı ,tek başıma hastalığın üstesinden gelemedim çünkü endişelerim iyice büyüyodu hiç iyileşemiycem aklımı kaçırcam hissi oluodu .ama ilaçlarla biraz azaldı endişelerim .seni çok iyi anlıyorum ,inşallah kısa zamanda düzelirsin ...

ah bilsen ne acılar çekiyorum, eminim anlıyorsundur beni, hastanın halinden aynı hastalığı yaşayan biri anlar,

Bluetsman
22-11-2011, 04:00 AM
Sana kolay ama etkili bi çözüm önereyim namaz kıl içini rahatlatır bu 1 . İkinci ise namaz kıldıktan sonra allah ' u tealanın sana ölüm anında ızdırap yaşatmayacağını ve cennete koyacağını öğreneceksin buda ölümden artık korkmana gerek kalmadığını belirtir . Sende bunu düşünmekten ve delirmekten kurtulursun

anksiyete
22-11-2011, 05:44 PM
Sana kolay ama etkili bi çözüm önereyim namaz kıl içini rahatlatır bu 1 . İkinci ise namaz kıldıktan sonra allah ' u tealanın sana ölüm anında ızdırap yaşatmayacağını ve cennete koyacağını öğreneceksin buda ölümden artık korkmana gerek kalmadığını belirtir . Sende bunu düşünmekten ve delirmekten kurtulursun

bu illet hastalık namaz kılmamı da etkiliyor, namazlarımı kılıyordum fakat bu hastalık yüzünden kılamıyorum, elimde değil, çok kötü biliyorum ama olmuyor işte,düzeldiğimde namaza sarılcam inşallah..