PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : çekingenlik, yetersizlik, içine kapanıklık

asad1213
09-09-2011, 02:10 AM
EDIT: Düzelme var sanırım:mesaj 7. sayfada...

Merhaba...

Ben 17 yaşında,liseye giden bir gencim...Cinsiyet önemli olabilir diye söyleyim erkeğim...
Sosyal fobi mi,çekingenlik mi bilemiyorum ama sorunlarım olduğu kesin...

Öncelikle aklıma gelen özelliklerimden bahsedeyim...

İçime kapanık bir insanım,insanlar içinde rahat olamıyorum...

Arkadaşlarım yok...

Bazen rahat yürüyemiyorum,yürürken ellerimi nereye koyacağımı şaşırıyorum...

Bazen okul dışında,okulun çevresine gidersem tanıdık biriyle karşılaşmaktan çekiniyorum...

Genelde evde bilgisayar başında vakit geçiriyorum...

Eskiden de utangaç bir yapım vardı ama lise dönemlerinde iyice belirginleşti...

İnsanlarla konuşacak konu bulamıyorum...

Belirli bir yeteneğim yok,çaldığım müzik aleti yok,spor dallarında başarısızım...

Yani İstanbul gibi bir şehirde asosyal olmayı nasıl beceriyorum bilmiyorum...

Eğlenmeyi,sevinmeyi,üzülmeyi bilmeyen bir insanım,böyle bir insan düşündüğümde ben sevmezdim diyorum böyle bir insan sevilmemeli de ama işte o insan malesef kendimim...

Benim kendi içimde yaşadığım en belirgin korkularımdan bahsetmek istiyorum...
Birincisi zayıfım,hadi kilo alırım diyelim ama bileklerim çok ince...
Gerçekten ince,yani ben benden ince bileklere sahip hatırladığım kadarıyla bir kişiyi gördüm o da 3-4 sene önceydi...
Yani kızların bile bilekleri benden kalın...
Ayrıca çok güçsüzüm...ne biçim erkeksin sen diyorum bazen kendime...

İkincisi boş bir insan olduğumu düşünmek...
Bir ortamdayken söyleyecek bir şey bulamıyorum,bırakın konu açmayı açılan konular hakkında konuşamıyorum...
Bazen söyleyecek bir şeylerim oluyor,sonra da bunu söylesem mi, söylesem ne olur söylemesem ne olur derken zaman geçiyor...

Üçüncüsü sosyal tecrübesizlik...ben bu sorunlarımı aşıp özgüven kazansam bile(ki çok zor gözüküyor bu durumda),sosyal açıdan tecrübesiz olacağım...
Gençliğimin belki de en verimli dönemlerinde geriye dönüp baktığımda bir tane bile anım yok,bir kızın elini tutmadım,gurur duyulacak bir başarıya imza atmadım...

Dördüncüsü araba...araba sürmeye karşı hiç mi hiç hevesim yok ve sürememekten korkuyorum...çevremde araba süremeyen bir tane bile erkek görmedim,bu da korkumu artırıyor...
Herkesin çok rahatlıkla yapabildiği ve hemen öğrenebildiği bir işi ya beceremezsem?

Karşı cinsle iletişim kuramıyorum,konuşurken gözlerimi kaçırıyorum...

Karşı cinsle ilişkilere ayrı bir parantez açmak istiyorum,karşı cinsten biriyle sağlıklı bir ilişkiyi hak etmediğimi düşünüyorum ayrıca...
Çünkü kafamdaki ideal erkek portresine uygun değilim...mükemmel erkek demiyorum,yani bir erkeğin sahip olması gereken mnimum özelliklere de sahip değilim...
Ne fiziksel,ne diğer anlamlarda güçlü değilim,bir ortamda nasıl davranılması gerekir bilmiyorum,düşünün bir garsondan hesap istemeye utanan bir erkek olabilir mi?bu insan ne kadar sağlıklıdır?
Yani bir kızla ilişki sorumluluğunu alamam,karşı cinse layık değilim,kıza yazık diyorum...

Kendimi karşı cinsin yerine koyduğumda açıkça söyleyim,benle hiç işim olmaz...

Liseye başladığımdan beri bir kızda holanıyorum,aşk diyemem galiba çünkü kişisel özelliklerini aslında beğenmiyorum,ama işte kaç yıldır hoşlanıyorum nasıl hoşlantıysa bu...tabi kaç yıldır konuştuğum cümle sayısı 5 var mıdır bilemem...
Gıcık olduğum erkeklerin kızla sohbet etmesi,ona ilgi duymaları az da olsa sinirime dokunuyor...
Bunu da yazmak istedim...

Ayrıca kafamdaki baba modelinden de bahsetmek istiyorum...
Babam küçüklüğünden beri bir çok zorlukla karşılaşmasına rağmen ayağa kalkabilmiş bir insan...
Şimdi tanımadığım insanlara babamı övecek değilim,tanınmayı istemem zaten buradan,ama gerçekten onu nasıl gördüğümü anlatmak istiyorum,yanlış anlamayın...
Elinden bir çok iş gelebilecek,liderlik özelliklerine sahip,ağzı laf yapan vb. özelliklere sahip...
Yani bir nevi benim zıttım...ama onun gibi olmayı isterdim açıkçası...
Benim hedeflerimden biri,ilerde kendi paramı kazandığımda ondan bağımsız yaşayabildiğimi göstermek,onun böyle bir isteği olsun olmasın...

Şunu da belirteyim,ailem ne dersler konusunda olsun ne başka konuda bana pek fazla baskı uygulamamıştır...ama işte bunu düşündükçe daha çok üzülüyorum,insanlar kötü olaylar yaşıyor da senin durumuna geliyor ama sen hep böyle kalacaksın diyorum kendime...

Bu sitedeki ve başka sitelerdeki bazı yazıları okudum, bazı insanlar gerçekten bir eksiklikleri olmadığı halde sanırım bu durumdalar,ama bana göre ben gerçekten yetersizim sanırım...

Kısacası kendimi sevmiyorum,sevmeyeceğim de...

Son olarak hayatı benimseyemiyorum, hayat benimle birlikte akmıyor sanki,eskiden öyle değildi(ortaokulda ve daha öncesinde),her gün geleceği düşünüyorum,hayaller kuruyorum,bugünü yaşayamıyorum...

Şu anda hedeflerim tamamen derslere yüklenmek,çünkü ilerde kendi ayaklarımın üstünde durabilmek büyük isteklerimden birisi...okuduğum lise de fena değil,bazı amaçlarıma belki ulaşabilirim çalışarak...
Bu süreç içinde battı balık yan gider diyerek biraz da bilinçli olarak iyice içime kapanmaya başladım...

Konuyu açma sebebim artısıyla,eksisiyle yorumlamanız,tavsiyeler vermeniz,aklınıza geleni yazmanız...
İstediğiniz her şeyi yazabilirsiniz,şimdiden teşekkürler...
İyi günler...

SELMA***
09-09-2011, 03:08 AM
Arkadaşım yaşın çok genç korkmakda haklısın Bak ben kaç yaşındayım ben bile bazen korkuyorum.Bence kendini geliştir.positif ol.Elinden geleni yap.Yolda Yürürken arkadaş çevrende kendi kendine söylen ¨[BEN MÜKEMMEL BİR İNSANIM]Sen değil onlar senden korksunlar.Korkuların üstüne git onlar senden kaçsınlar.Bu hayatta ne kadar güçlüsen o kadar kazanıyorsun bu böyle

goffee
09-09-2011, 06:15 AM
Sorun değer yargılarında.
Nasıl bir değer yargısı geliştirmişsin ki illaki kendini birşeyler konuşmak zorunda hissediyorsun?
Konuşmak zorla olmaz.
Zamanı gelince rahatca konuşursun.

beyazpapatya09
09-09-2011, 08:51 AM
selam delikanlı, herkesin beden yapısı fiziği farklı farklıdır.
Sen bir spor klübüne üye olsan yani bazı topluluklara gruplara katılsan kendi kabuğunu kırabilsen hiç bir sorunun olmadığını göreceksin.
Kendi dünyanı kendin karartmışsın güven kendine, cesaret.

dogruluk
09-09-2011, 09:25 PM
ikinci problem bendede var ama çocukken olan bir olaydan kaynaklanıyor, benim yazılarımda bulabilirsin, sende de bir problem olmalı ya genetik yada ailenin yada çevrenin yaptığı birşey, o olayın ne olduğunu bulmalısın

golkal
10-09-2011, 10:19 PM
bende senin gibiydim ama ben çok şişmandım diğer bütün özellikler aynı eskiden çok konuşkandım komiktim insanlar bana değer veriyordu ama sonra bir şey oldu hayatım kötüye gitmeye başladı ne zaman biriyle konuşsam içime bir sıkıntı girmeye başladı aşırı derecede terlemeye başladım neden ve nasıl bilmiyorum ama kekelemeye hatta yürürken tökezlemeye başladım sanki hayatımı mahfeden bir görünmez yaratık vardı Aileme asla açıklıyamadım bir kaç gün odamdan çıkmaz oldum... Ama bir gün rüyamda uyandığımda yanım da bir ayna ve bir not buldum notta şöyle yazıyordu;gerçek seni görmek ister misin yazıyordu aynayı elime aldım ve aynada yakışıklı zayıf muhteşem bir erkek duruyordu gözlerime inanamadım ama bir tek sorun arkamdaki karartıydı korktum ve arkamı döner dönmez uyandım yine şişko bendim kendimden nefret ettim ama dayanamadım odamı baştan sona toparladım ne varsa temizledim ve kapıyı açtım gittim o günden sonra her şey değişmişti sanki ne sporlar ne diyetler anti sosyal hayatımda yapmadım herşeyi yaptım tam 5 spor dalında 1veya 2. lik ödülü aldım okul başkanı seçildim araba kullanması öğrendim uçakla paraşütten atladım hayatımı yeniden şekillendirdim ve ben değiştim...

Kim olusan ol ister çirkin ol ister şişman ol ister güçsüz zayıf ol ama kim olusan ol değişmiyecen diye bir şey yok bak ben şuanda çok güçlüyüm başarılıyım ve kendime güveniyorum. Şimdi bir daha düşün gerçek seni görmek istermisin?

yagmurr
10-09-2011, 10:31 PM
henüz çok gençsin zamanla bunların hepsini aşacaksın.

bazı şeylere yavaş yavaş başla...tanımadığın insanlara selam ver mesela...
okulda arkadaşlarınla havadan sudan konuşmalarla başla...
özgüven ve kişisel gelişimle ilgili kitaplar oku.

bende eskiden senin gibiydim...ama azmettikçe insan açılıyor hiç korkma yeter ki her gün küçükte olsa bir ilerleme kaydet...

nickimsigmiyo
10-09-2011, 10:54 PM
benim sosyal ilişkilerde kendini geliştirmen için tavsiyem insanları incelemen olacak. madem zaten konuşamıyorsun biraz daha zaman ver kendine ve insanları incele nasıl davranıyorlar ne konuşuyorlar ne yiyorlar ne giyorlar. aynı sorunlar bende de vardı ben biraz bu sayede aştım. insanları inceledikçe aslında onlarında çoğu zaman çok boş ve saçma konuştuklarını farkettim. onları gördkçe saçmalamaktan korkmamaya başladım.
senin yazından çıkardığım bi izlenim sıkıcı birine benzemediğin, bu senin bu konuda daha çabuk toparlamanı sağlar.

çekingenliğini atmak için bi tavisyede daha bulunacağım, seni kimsenin tanımadığı yerlerde bir daha görmeyeceğin insanların yanında sana zor gelen şeyleri yaparak başla. eğer gerçekten rezil olursan ble onları birdaha görmeyeceğini düşünerek içini rahatlat. bir süre sonra insanların seni yemediğini farkedecek ve rahatlayacaksın :)

asad1213
13-09-2011, 03:20 AM
Tavsiyeleriniz için teşekkürler,zamanla daha iyiye gideceğim umarım...

golkal
13-09-2011, 11:23 AM
kendini sev hayatı yaşa mutlu olmaya çalış daima...

asad1213
13-09-2011, 11:52 PM
Mesela bugün marketten tuz yerine toz şeker almışım...Kocaman yazıyor üstünde ama almışım işte...

Dikkat eksikliği mi vardır nedir bu tip basit hataları çok yapıyorum...Hiç bir zaman,hiç bir şeye tam konsantre olamıyorum...

Ne zaman değişmeye,pozitif bakmaya başlamaya çalışsam,bu tip bir olay oluyor ve yeniden kendime ve çevreme nefret etmemi sağlıyor...

Sevmediğim o kadar çok yönüm var ki,mutlu ol demek çok kolay...

golkal
14-09-2011, 12:04 AM
aynı şeyler her insanın başına gelir ben bazen çoraplarımı farklı giyerim ama sonra gider değiştirim yani bunun unutkanlıkla bir alakası yok sadece öz güvenle alakası bak sana bir sır vereyim öz güveni kazanmak istiyorsan baş ucuna bir ayna koy ve her sabah uyandığında ne kadar başarılı olduğunu söyle....

asad1213
16-09-2011, 10:44 PM
Başarılı olmadığımı kendim bildikten sonra kendime yalan söylesem ne olacak ki...

golkal
16-09-2011, 10:56 PM
bu yalan değil gerçek çünkü sen zaten bu sorununu buraya yazarak başarının ilk adımını atıyorsun..

Bunlar çokküçük sorunlar bunlarla kendini üzme hayat devam ediyor nolmuş bir iki hata yaptıysan aynı şeyleri bende yapıyorum bir şarkı sözü vardır bilirsin

HATASIZ KUL OLMAZ..

golkal
17-09-2011, 11:45 AM
Bunlar senin yaşlarında daima olur. Sadece pis egolarını tatmin etmekten vazgeç ve imkansızı başardığın güneri düşün, başarılarını düşün... çünkü bence o pisliklerin hiçbirisi foruma yazı yazacak kadar zeki bile değil :) hatta senden üstün olan herkese forum nedir diye sor? çünkü onlar bir foruma üye olmayı bile beceremezler... :)

Aynen öyle işte benim gibi düşenebilen bir insan bravo!!

asad1213
20-09-2011, 08:15 PM
Bunlar senin yaşlarında daima olur. Sadece pis egolarını tatmin etmekten vazgeç ve imkansızı başardığın güneri düşün, başarılarını düşün... çünkü bence o pisliklerin hiçbirisi foruma yazı yazacak kadar zeki bile değil :) hatta senden üstün olan herkese forum nedir diye sor? çünkü onlar bir foruma üye olmayı bile beceremezler... :)

Zeka her şey değil ayrıca ben de süper zeka falan değilim...

Ayrıca benim sorunum daha çok yazdıklarınızla alakalı değil...

Benim sıkıntılarım ot gibi yaşamam,kendime ve çevreme karşı etkisiz eleman konumunda olmam...

İlişkiler konusunda da bir erkeğin sahip olması gereken güç,koruyuculuk,girişkenlik,özgüven vb.vb. özelliklerin hiç birine sahip olmamam...(Bu yaşlarda illa ki sevgili olacak değil,bu yaşlar sorun değil zaten ama ben ileriyi düşünüyorum...)

Bir çok şey için yetersiz olmam...

Kendime sevgi ve saygımın olmaması...

Çekingenliği aşsam bile kendimi sevmediğim için kimseyi mutlu edemeyeceğim düşüncesi...

Bir örnekle bileğim hiç kalınlaşmayacak ve kızlardan bile daha ince ve güçsüzüm diyorum bunlar sorun gerçekten...

Yardımcı olmak istediğin için çok teşekkür ederim ama olay foruma üye olmak değil malesef...

Kızıl Kurt
20-09-2011, 11:13 PM
selam ben yeni katıldım.çekingenligin nedenlerini araştırıyordum ve bu güzel ortama rastladım.:)konuştuklarınız dikkatimi çekti vekendime şöyle dedim demek yalnız degilmişim.ben pes etmeyi sevmem ve bu sorun benim lise yıllarımda başladı ,sizde olanların aynısı bende de var.ama ben izledigim filimlerden hep şunu ögrendim ki pes etmeyen kazanıyor.azmeden,kendine güvenen ve sorun onların bize nasıl baktıkları ya da davrandıkları degil,bizim kedimize bakış açımız.kimimiz güvensiz kendini yetersiz hissediyor kimimiz insanlara düşman...,ama sonucta olan hep kendimize burda cok güzel bir ortam var ve ben birbirize yardım edebilecegimizi düşünüyorum.bence sadece kendi aramızda konuşmakla kalmayıp bu alanda araştırma yapmalı bizim gibileri ve bundan kurtulmanın yollarını birbirimizle paylaşmalıyız.burda biz bir gurubuz ve kimse yalnız ve tek degil hepinizle konuşmayı cok istiyorum.kişi kendi dışındakilerin sorunlarını daha iyi çözermiş.ve yaşdıgımız sürece olmaz diye bir şey yok.bakın hepiniz bir şeyler yazabilirsunuz yani konuşabilyoruz.bence bir liste yapmalıyız.erkeklerle ne konuşulur ,kızlarla ney,bir kızla bir erkek neler konuşa bilir.falan filan.birde farkettiyseniz çevremizdeki aktif vatandaşlarımız sürekli bir konu açmıyor sadece birbirlerine laf atarak atışarak zaman geçiriyorlar yani herke laf eesi degil.bizim bunu yapabilmemiz icin kendimize güve duymalıyız.direk konuya daldım ama sizlre birşeyler yazmayı bir haftadır bekliyordum.tümherkese selamlar daha içten sohbetler dilegiyle:o:):cool:

Kızıl Kurt
20-09-2011, 11:34 PM
selam herkeze ben yeni katıldım aranıza.:)benimde sizinle paylaşacak okadar cok konum varki ama ilk gün olunca boşver.Ama benim hayat felsefem şudur ki ASLA PESETME VE YOLUN SONONUNDAKİ CENNETE ULAŞ,çekingenlikten kurtulmak adına dolaşırken burda sizlere ulaştım.ben karamsar düşünmeyi hiç sevmem ve acı çekmektense hayal kumayı seven polyana olurum.ne de olsa mutlak bir yol var ve tüm hep sıkıntılar zamanla ,ögrenerek tecrübe kazanarak yok olur ve geriye baktıgımızda ben böylemiydim deriz.ama kötü oldugumuza inanırsak çaba göstermek için de bir sebeb bulamayız:(ve kendimize güvenmedigimiz için dünyayı cehenneme çeviririz.ki bu bizim için hiç iyi olmz diiii mi?ara ara sizlerle konuşmak istiyorum bana da bir yer ayırın nütfen :D

goffee
21-09-2011, 09:28 AM
@Kızıl Kurt
Çekingenliğin sebebi bilgisizliktir.
O bilgi "Hiçkimsenin hiçkimseden üstün olmadığıdır".

Benm inandığım bir söz vardır.
Eğer bir bilgiyi doğru buluyorsan ama hayatına geçirmemişsen o bilgiye sahibim sanma.

Araştırıyorum dediğin için bu yorumu yazdım.

asad1213
21-09-2011, 04:56 PM
@Kızıl Kurt
Çekingenliğin sebebi bilgisizliktir.
O bilgi "Hiçkimsenin hiçkimseden üstün olmadığıdır".

Benm inandığım bir söz vardır.
Eğer bir bilgiyi doğru buluyorsan ama hayatına geçirmemişsen o bilgiye sahibim sanma.

Araştırıyorum dediğin için bu yorumu yazdım.

Gerçekten buna inanıyor musun,yoksa kendine yalan mı söylüyorsun?

Hayat bir çok açıdan bir rekabet arenasıdır,insanlar bir çok şey hatta her şey için rekabet ederler,doğadaki kanunların hafifletilmiş şekli insanlar için de geçerlidir,güçlü olan,üstün olan ve ya çok çabalayan kazanır...

Hemen hemen her insan bazı konularda diğerlerinden üstündür,bazı konularda başkaları kendisinden üstündür...

Bazı konular diğerlerinden daha önemli olabiliyor,bunlrda güçlü olamayınca insanda sorun oluyor,gerçekten biraz fazla iyimsersiniz,herkes aynı deyince olmuyor işte öyle...

goffee
21-09-2011, 08:17 PM
Gerçekten buna inanıyor musun,yoksa kendine yalan mı söylüyorsun?

Hayat bir çok açıdan bir rekabet arenasıdır,insanlar bir çok şey hatta her şey için rekabet ederler,doğadaki kanunların hafifletilmiş şekli insanlar için de geçerlidir,güçlü olan,üstün olan ve ya çok çabalayan kazanır...

Hemen hemen her insan bazı konularda diğerlerinden üstündür,bazı konularda başkaları kendisinden üstündür...

Bazı konular diğerlerinden daha önemli olabiliyor,bunlrda güçlü olamayınca insanda sorun oluyor,gerçekten biraz fazla iyimsersiniz,herkes aynı deyince olmuyor işte öyle...

İnanmadıgım hiçbirşeyi söylemem.
Forumda beni biraz takip edersen farkedersin.
Yaşantımdan çok örnekler verdim burda.
İnandığım ve inanmadıgım değerler hakkında çok bilgi verdim.
Kendinde söylüyorsun her insan bazı konularda diğerlerinden üstündür,bazı konularda başkaları kendisinden üstündür.
Bu durumda hiçkimse hiçkimseden üstün değildir.
Kısacası bunun iyimserlikle kötümserlikle alakası yok.
Sadece kendinizde olanı görmek istemeniz lazım.

Kızıl Kurt
21-09-2011, 09:10 PM
GOFFEE evet adamım saten sahip olmadıgım şeylere ulaşmaya çalışıyorum ama benim sahip oldugum konu inatçılıktır .pes etmem dogru, teorik olarak uygulayamaya bilirim ama pes etmedigim bir işi 3 sene sonra başardım.ve sıra buna geldi.bana söylediklerin cok dogru ama ben yeni yeni başlıyorum ve sizden de devamını bekliyorum.Ve ilk araştırmalarım işte : kızlarla konuşulan KILASİK konular: bu gün ne yaptın,hangi takımı tutuyorsun,nerde oturuyorsun,hangi müzikten hoşlanırsın ,en sevdigin şarkı ne ,... bu şarkıyı sever misin,akşama dizi var yaprak dökümü izlermisin,hangi tür giysilerden hoşlanısın sipor mu yoksa çeket gömlek mi giyersin,kısa sac mı daha iyi olur uzun sac mı.sinemaya gidermisin bu ara cok güzel bir film var,okul ne alemde,www. ... .com da cok güzel ortam var eminim hoşuna gider,cok güzel ve manalı bakıyorsun... Tabikide hepsi direk ilk tanışmada yada samileşmeden kullanılacak sözler degil ama devam etmeliyim ve benim icin önemli olan bir konuda bunlar ve devamını ezilip büzülmeden tam bir erkek gibi söylemek .Ve tamamen bunlardanda önemlisi buün şunu gördüm ki insanlar birbirine yakınlaşmaktan çekiniyor cogunluk olarak ki çekinmeyenler ise aşırı dobra olanlar ki onları şu an ben de çekemez gibiyim.yani bende onlardan çekiniyorum ve zaten yılışabilen bir tip diyilim.bir de ilk izlenim cok önemli çünkü bugün sıtaja gittim ve arkadaşlarla yüzeysel bir selamlaşmadan sonra pek bir şey konuşamadım ,tamam budugum sorlar onları bir nebze konuşturuyor ama onların dikgatini cezbetmiyor yani havada kalıyor .bu konuda yardımlarınızı bekliyorum futbola ilgisizim ona mı yönelsem,basketbal falan arada bunlardan konuşuyorlar,ama şunu anladım ben bugün benim için konuşmaktan daha önemli birşey varmış o da ruhumu birleştirecegim tamamen bütün olacagım bir kişiymiş yani konuşmak buna aracımış ve onun gibi gözüküyormuş .ama benim aradıgım arkadaştan ötesiymiş.konuşma ihdiyacımı az çok gidermeyi başardım.toplum içinde görülebilen biri olmaya başladım ama bu bana yetmiyor benim istegime ulaşmam lazım kiii bu da iletişimden ,kaynaşmadan geçiyor.o güzel ve derin cevaplarını özlemle bekliyorum.:)

Kızıl Kurt
21-09-2011, 09:43 PM
ASAD1213 iyimser olmak yenilgiyi kabul etmekten iyidir.ve senin yol alman gerektigini çabalaya bilecegini gösterir.bizden ne kadar iyi ve üstün olursa olsunlar bizim irademiz ve sabrımız oldukca elbet onlara ulaşır ve geçeriz.ama şu an yeniliriz o ayrı...ROCKY izlemişsinizdir bu yaz rock balboayı ve çocuguna söyledigi bir söz aklıma kazınmıştır önemli olan tek sey sabrınının sonundaki en büyük darbeyi aldıktan sonra bile ayaga kalkma azmi göstere bilmendirve antiramanlarındaki söz :'acı yok' yani devam.eger bir rekabet varsa ve bu rekabet dogru bir sonuca hizmet ediyorsa asla pes etmemelisin.benim senden farkım yok şu 1 senedir konuşmaya çalışıyorum şimdi internete tekılıyorum ve inan balna büyük bir gelişme kateditrum.(dddüşünsene bir kızla aynı sıraya oturmak zorunda kalmıştım ve onun suratına bile bakamıyordum,allahtan anlayışlıydı,beni şirin buldu sessizligimi ve çekingenigimi 1 ay aynı sırada oturduk .ben sadece günaydın ve iyi akşamlar demeye çalışıyordum.o ise bana deger verdi ,benimle konuşmaya çalışıyor beni zorluyordu ama beni sanki biri tutuyor ve boguyor gibiydi.sürekli ellerim terliyor ki halen ara sıra olur ve kalabalıktan hala pek hoşlanmam .ve aşırı kaldıgımda cılgına dönerim cünkü benim konuşmadıgım bir ortamsa hele kendimi orayı dışarıdan seyreden biri gibi olmak ve kulagıma gelen milyonlarca ses kendimi boşlukta hissetmeme neden oluyor.önceden ayda bir patlamalar yaşardım .etrafa saldırırdım .ama şimdi bu yok ben bunu yendim.ve yenmelere devam edecegim.)benimlede konşmanı beklerim:)

asad1213
28-09-2011, 04:39 PM
ASAD1213 iyimser olmak yenilgiyi kabul etmekten iyidir.ve senin yol alman gerektigini çabalaya bilecegini gösterir.bizden ne kadar iyi ve üstün olursa olsunlar bizim irademiz ve sabrımız oldukca elbet onlara ulaşır ve geçeriz.ama şu an yeniliriz o ayrı...ROCKY izlemişsinizdir bu yaz rock balboayı ve çocuguna söyledigi bir söz aklıma kazınmıştır önemli olan tek sey sabrınının sonundaki en büyük darbeyi aldıktan sonra bile ayaga kalkma azmi göstere bilmendirve antiramanlarındaki söz :'acı yok' yani devam.eger bir rekabet varsa ve bu rekabet dogru bir sonuca hizmet ediyorsa asla pes etmemelisin.benim senden farkım yok şu 1 senedir konuşmaya çalışıyorum şimdi internete tekılıyorum ve inan balna büyük bir gelişme kateditrum.(dddüşünsene bir kızla aynı sıraya oturmak zorunda kalmıştım ve onun suratına bile bakamıyordum,allahtan anlayışlıydı,beni şirin buldu sessizligimi ve çekingenigimi 1 ay aynı sırada oturduk .ben sadece günaydın ve iyi akşamlar demeye çalışıyordum.o ise bana deger verdi ,benimle konuşmaya çalışıyor beni zorluyordu ama beni sanki biri tutuyor ve boguyor gibiydi.sürekli ellerim terliyor ki halen ara sıra olur ve kalabalıktan hala pek hoşlanmam .ve aşırı kaldıgımda cılgına dönerim cünkü benim konuşmadıgım bir ortamsa hele kendimi orayı dışarıdan seyreden biri gibi olmak ve kulagıma gelen milyonlarca ses kendimi boşlukta hissetmeme neden oluyor.önceden ayda bir patlamalar yaşardım .etrafa saldırırdım .ama şimdi bu yok ben bunu yendim.ve yenmelere devam edecegim.)benimlede konşmanı beklerim:)

Yenileceğini bile bile oynamak çok sıkıcı...Kenara çekilmek çok daha cazip geliyor artık...

Pes etmeyelim vb. laflar da çok basit,gerçeğe yansımayan laflar...

Bir defa ben kendimi sevmiyorum ki,insanların beni sevmesini nasıl bekleyebilirim?Bana da mantıksız geliyor...

melankolik_06
29-09-2011, 09:58 AM
merak etme usta bu sosyal fobi belli bir süre sonra çevrene zarar verme seviyesine gelecek.bu tamamen ölüm gibi kaçınılmaz bir şey.sana ne olacağını söyliyim usta.ilk başta yavaş yavaş tanrıya (veya neye inanıyorsan) olan inancını kaybetmeye başlarsın.daha sonra suç ve cezayı okur ve raskolnikovun düşüncelerini kendine uyarlamaya başlarsın.aslında cinayetin o kadar da kötü bir şey olmadığını dünyadaki hamam böceklerini yok ettiğimiz zaman dünyanın daha iyi olduğuna inanacaksın.ilerki yaşlarda belki seni hapisaneye tıkarlar cinayet işlediğin için.hee eğer onu yapabilecek cesaretin yoksa intiharda edebilirsin.tabii bunlar olmadan önce bir psikoloğa gitsen iyi edersin.

asad1213
29-09-2011, 05:16 PM
merak etme usta bu sosyal fobi belli bir süre sonra çevrene zarar verme seviyesine gelecek.bu tamamen ölüm gibi kaçınılmaz bir şey.sana ne olacağını söyliyim usta.ilk başta yavaş yavaş tanrıya (veya neye inanıyorsan) olan inancını kaybetmeye başlarsın.daha sonra suç ve cezayı okur ve raskolnikovun düşüncelerini kendine uyarlamaya başlarsın.aslında cinayetin o kadar da kötü bir şey olmadığını dünyadaki hamam böceklerini yok ettiğimiz zaman dünyanın daha iyi olduğuna inanacaksın.ilerki yaşlarda belki seni hapisaneye tıkarlar cinayet işlediğin için.hee eğer onu yapabilecek cesaretin yoksa intiharda edebilirsin.tabii bunlar olmadan önce bir psikoloğa gitsen iyi edersin.

Teşekkürler en gerçekçi mesajı sen yazdın galiba :)Durum o kadar ileri gitmez umarım :)

gpacs
29-09-2011, 05:54 PM
yukardaki mantık yanlış.
muhtemelen cinayet minayet işlemek istemezsini ,çinden istersin ama hayatı zaten sadece içinde yaşadığın bi insan olduğun için asla uygulamaya geçirmezsin.
geçirme de zaten.
sana tavsiyem, kafanda kurup kurup, insanalrı gözünde büyüteceğine, bi kendini resetle.
mesela kendinden yüksek gördüğün insanlara selam bile verme.
git birileriyle boş boş da olsa konuş.
somut planalr kararlar al, canın istemeye istemeye bile olsa uygula.
böyyleher şeyi psikoloji-sosyolojiye bağlamaktan da vazgeç.

asad1213
29-09-2011, 06:45 PM
yukardaki mantık yanlış.
muhtemelen cinayet minayet işlemek istemezsini ,çinden istersin ama hayatı zaten sadece içinde yaşadığın bi insan olduğun için asla uygulamaya geçirmezsin.
geçirme de zaten.
sana tavsiyem, kafanda kurup kurup, insanalrı gözünde büyüteceğine, bi kendini resetle.
mesela kendinden yüksek gördüğün insanlara selam bile verme.
git birileriyle boş boş da olsa konuş.
somut planalr kararlar al, canın istemeye istemeye bile olsa uygula.
böyyleher şeyi psikoloji-sosyolojiye bağlamaktan da vazgeç.

Zaten benden yüksek gördüğüm insanlara yaranmaya çalışmam fazla,kendini benden yüksek gören benim gözümde değersizdir ama zayıf bir kişiliğim var sanırım,bu tip şeylerin umursamaya değmediğini düşünüyorum ama olmuyor işte pratiğe geçmiyor bir türlü...

Kendini resetleme konusuna gelince,inan hiç içimden gelmiyor...Diğer mesajlarımda da dediğim gibi,yani çekingenliği atsam bile bir insanın yanında konu bile açamıyorsam,devamı kaliteli bir şekilde gelmeyecekse,hiç gelmesin,cehenneme kadar yolu var deyip oturuyorum oturduğum yere...

Yani sosyalleşmeye çabalasam yarım bir insan olacağım,sırıtacak benim üstümde bu durum...O yüzden benimseyemiyorum,böyle daha 'kendim'im sanki diyorum,ama kendimi sevmiyorum işte,fiziğimi,yeneteksizliklerimi,dikkatsizlikleri mi vb. vb. sevmiyorum kendimi...Bu halim daha iyi diyorum çünkü diğer türlü sosyal olmaya çalışsam olamayacağım,o zaman kabuğuna çekil diyorum kendime,ama yalnızlık çok sıkıcı bir hal alabiliyor,bazen diğer insanların nasıl mutlu olabildiklerini anlayamıyorum...

Kısacası,değişmeye çalışırsam.benden yüksek olan insanlarla yarışmaya çalışmış olacağım ve yenileceğim çünkü bu kulvar onların kulvarı bu kulvar bana deplasman gibi ben burda yapamam...O zaman kendi sahama çekileyim diyorum ama saham o kadar dandik ki,kimse benle yarışmak bile istemez...Ben de istemem...

Başka bir insan olsaydım,şu anki kendimle,asad1213le tanışsaydım,hiç sevmezdim bu adamı...Çünkü sevilecek bir şeyi yok,kaybetmek için doğmuş,kazanması gereken insanlara yem olmak için doğmuş bir insan bu...Anlatabiliyor muyum?

melankolik_06
29-09-2011, 08:30 PM
Teşekkürler en gerçekçi mesajı sen yazdın galiba :)Durum o kadar ileri gitmez umarım :) yorumumu beğendiğin için teşekkür ederim arkadaşım umarım yukardaki belirttiğim durumlara düşmeden hayatındaki olga sergeyevnayı bulup bir an önce mutlu olursun.

melankolik_06
29-09-2011, 09:18 PM
asd1213 ben bişeyi çok merak ediyorum hiç yanında seni değiştirecek bi kız falan olmadı mı?

asad1213
29-09-2011, 11:17 PM
asd1213 ben bişeyi çok merak ediyorum hiç yanında seni değiştirecek bi kız falan olmadı mı?

Hayır olmadı...Aslında birkaç yıl önce vardı bir kız,sanırım beni de seviyordu gerçekten ama farklı şehirlerdeydik ve bende bu yetersizlik vb. hisleri yeni yeni ön plana çıkıyordu,zaten farklı şehirlerdeydik ben umut bağlamak istemedim,ilerde isteklerini karşılayamamaktan,benden memnun olmamasından korktum,kendime güvenemedim ve bitirdim,yaşlar da küçüktü biraz...

Ayrıca bir kızın bana beni değiştirecek kadar yardımcı olması beni rahatsız eder,sonuçta erkek biraz daha ön planda olmalıdır,girişken,koruyucu kollayıcı olan,daha çok etken olan taraf erkek olmalıdır,kız değil...Eğer kız bana yardım ediyorsa,bu ilişkide ben pasif kalmış olurum zaten benim örtmek istediğim yönüm budur...Bir ilişkiye başlayacaksam bu negatif özelliklerimi gizlemeliyim...

Bir kızın beni değiştirebileceğini de düşünmüyorum,olay benim kafamda bitmeli ve bu da imkansız geliyor bana,kendimle ateşkes imzalasam bile tam anlamıyla kendimle barışamam sanırım :)

melankolik_06
30-09-2011, 08:06 PM
bence ivan gonçarovun oblomovunu okumalısın bi bence emin ol ki çok hoşuna gidecek :))

melankolik_06
30-09-2011, 09:08 PM
http://e-psikoloji.com/forum/showthread.php?11889-eşcinsellikle-ilgili buna bi cevap verir misin?

asad1213
30-09-2011, 10:53 PM
bence ivan gonçarovun oblomovunu okumalısın bi bence emin ol ki çok hoşuna gidecek :))

Umarım hayatındaki olga sergeyevnayı bulursun yazınca şöyle bir araştırdım kitabı zaten,ama malesef bir süredir kitap okumaya vakit ayıramıyorum,ayırdığımda okuyacağım,teşekkürler...

Kızıl Kurt
01-10-2011, 11:02 PM
asad1213 gerçekten öyle olmak istiyorsan veya nız bu size kalmış kenarda olmak demişken ben zaten kenardayım ki siz de öylesinizdir.benim yenmem gereken sadece içimdeki mantıksız ve sacma fenomenler ki rekabet demişsin rekabete bir kurt gibi çılgınca dalmayı,ürkek bir kedi olmaya tercih ederim.zaten de ürkek olsam bile biri beni en fazla üç kere sinir edebilir sonra bazı nedenlerden dolayı uzak duruverir.sizler cok karamsarsınız öyleyse neden aranıyorsunuz demek ki degişmek istiyor kenarda durmak istemiyorsun .bu gün benim de hatam oldu yine utandım .olsun dersanede sınıftaki tek erkek benim ama kimseyle fazla birşey konuşmuyorum.onlar bana tamamen uzak degil ama benden bir hareket bekliyorlar belkide bazıları benden hoşlanıyor ama tam anlamıyorum ne düşündüklerin çünkü bazen tamamen zıt davranıyorlar.yani ne tepki vereceklerini kestiremedigim için onlara yaklaşmaktan çekindim.ama yarın bir laf açmanın zamanı geldi onlarla konuşmadan nasıl olduklarını kestiremiyorum zaten bakalım ne tepki vereceker .sizleri selamlıyorum.kendi düyamızı kendimiz kuruyoruz bence onların bize yaptıklarından cok bizim onlar hakkında ne düşündügümüz önemli .kalıplaşmış sözler demişken herkesin ki aynı tüm bilimler ve sosyoloji tarihte yazıldı kii sizin sözlerinizi söyleyen ve de düşünen az kişi yok.tam tesine düzelebilecegine inana bilen çok az kişi var .bunu çevrenden de farkede bilirsin bence bizim düşüncelerimizi degiştirmemiz gerek.kiiii bizim diger insanlardan ne farkımız var bizim beynimiz yok mu ki konuşacak konu bulamıyoruz.bence onlarda anadan dogma konuşmadılar hepimiz beraber ögrendik knuşmayı.sonra biz onların bizi ezmesine engel olamadık daha dogrusu ben ve kactım insanlardan aşagılanmamak için cünkü katlanamıyordum ...sessizleştim ,dahada sessizleştim artık kendime güvenmiyor ve onlardan korkuyordum.zamanla düşüncelerim degişmişti çünkü kenara çekilip saklanmak bir işe yaramıyordu ne düşmanın azalıyordu ne de hakkımda igrenç aşagılayıcı laflar söyleyenler.ve ben aglıyordum giderek artan bir öfkeyle ,kinle,insanlardan nefret ediyordum çünkü beni duyan sözüme kulak veren yoktu sadece sesler milyonlarca milyarlarca sesler ,benle alakası olmayan ve beni çıldırtan milyonlarca gürültü,hayır susmanın hiçbir faydası yoktu bagırmalıydım avazım cıktıgı kadar bagırmalı ve o sesleri susturmalıydım ben budayım demeliydim ben burdayım millet beni seven birileri olsun istiyorum sahtede olur benimle konuşmak isteyen biriside isterim çıkarınada olur.bu tam bir çılgınlık safhaası böyle mi olmak istiyorsunuz .belki sessiz ama içinde cehenmi yaratan ve kendisini bir canavar gibi hisseden insanları öldürmek ve kanını kanakana içmek isteyen ,etlerini zevkle çignemek isteyen .söyleyin bunu muuu istiyorsun keşke benim için de içsel bir ölüm olsaydı ama ben vahşileştim ,hem korkak hem vahşi bazen bakışlarımdan korkanlar olurdu lise birde lakabım testere olmuştu.şimdi insanları seviyorum .insanlık olarak bizim enpati duygumuz hiç gelişmemiş.hep kendi bakış açımızdan bakıyoruz.mesala bir kızın beni dışardan bakarak konuşmak istemesi cok sacma .cünkü karanlık bakışlarıma aldanması çok normal.bakışlarımın düzelmesi zaman aldı tabiii.ben bir kız olsam benimle konuşmayan erkege bakmam bilr.. kii onlar da öyle bazıları cesaretli ve alışkan onlar ayrı,demek ki ben iç dünyamı (yen oluşumumu.benim cennetimi ,hayal dünyamı )onlara aralmalıyım ki beyenen benimle gelsin beyenmeyen kendi yoluna iyi günler herkesin sorunları işallah hallorur hadi görüşürüz.

asad1213
02-10-2011, 10:38 AM
asad1213 gerçekten öyle olmak istiyorsan veya nız bu size kalmış kenarda olmak demişken ben zaten kenardayım ki siz de öylesinizdir.benim yenmem gereken sadece içimdeki mantıksız ve sacma fenomenler ki rekabet demişsin rekabete bir kurt gibi çılgınca dalmayı,ürkek bir kedi olmaya tercih ederim.zaten de ürkek olsam bile biri beni en fazla üç kere sinir edebilir sonra bazı nedenlerden dolayı uzak duruverir.sizler cok karamsarsınız öyleyse neden aranıyorsunuz demek ki degişmek istiyor kenarda durmak istemiyorsun .bu gün benim de hatam oldu yine utandım .olsun dersanede sınıftaki tek erkek benim ama kimseyle fazla birşey konuşmuyorum.onlar bana tamamen uzak degil ama benden bir hareket bekliyorlar belkide bazıları benden hoşlanıyor ama tam anlamıyorum ne düşündüklerin çünkü bazen tamamen zıt davranıyorlar.yani ne tepki vereceklerini kestiremedigim için onlara yaklaşmaktan çekindim.ama yarın bir laf açmanın zamanı geldi onlarla konuşmadan nasıl olduklarını kestiremiyorum zaten bakalım ne tepki vereceker .sizleri selamlıyorum.kendi düyamızı kendimiz kuruyoruz bence onların bize yaptıklarından cok bizim onlar hakkında ne düşündügümüz önemli .kalıplaşmış sözler demişken herkesin ki aynı tüm bilimler ve sosyoloji tarihte yazıldı kii sizin sözlerinizi söyleyen ve de düşünen az kişi yok.tam tesine düzelebilecegine inana bilen çok az kişi var .bunu çevrenden de farkede bilirsin bence bizim düşüncelerimizi degiştirmemiz gerek.kiiii bizim diger insanlardan ne farkımız var bizim beynimiz yok mu ki konuşacak konu bulamıyoruz.bence onlarda anadan dogma konuşmadılar hepimiz beraber ögrendik knuşmayı.sonra biz onların bizi ezmesine engel olamadık daha dogrusu ben ve kactım insanlardan aşagılanmamak için cünkü katlanamıyordum ...sessizleştim ,dahada sessizleştim artık kendime güvenmiyor ve onlardan korkuyordum.zamanla düşüncelerim degişmişti çünkü kenara çekilip saklanmak bir işe yaramıyordu ne düşmanın azalıyordu ne de hakkımda igrenç aşagılayıcı laflar söyleyenler.ve ben aglıyordum giderek artan bir öfkeyle ,kinle,insanlardan nefret ediyordum çünkü beni duyan sözüme kulak veren yoktu sadece sesler milyonlarca milyarlarca sesler ,benle alakası olmayan ve beni çıldırtan milyonlarca gürültü,hayır susmanın hiçbir faydası yoktu bagırmalıydım avazım cıktıgı kadar bagırmalı ve o sesleri susturmalıydım ben budayım demeliydim ben burdayım millet beni seven birileri olsun istiyorum sahtede olur benimle konuşmak isteyen biriside isterim çıkarınada olur.bu tam bir çılgınlık safhaası böyle mi olmak istiyorsunuz .belki sessiz ama içinde cehenmi yaratan ve kendisini bir canavar gibi hisseden insanları öldürmek ve kanını kanakana içmek isteyen ,etlerini zevkle çignemek isteyen .söyleyin bunu muuu istiyorsun keşke benim için de içsel bir ölüm olsaydı ama ben vahşileştim ,hem korkak hem vahşi bazen bakışlarımdan korkanlar olurdu lise birde lakabım testere olmuştu.şimdi insanları seviyorum .insanlık olarak bizim enpati duygumuz hiç gelişmemiş.hep kendi bakış açımızdan bakıyoruz.mesala bir kızın beni dışardan bakarak konuşmak istemesi cok sacma .cünkü karanlık bakışlarıma aldanması çok normal.bakışlarımın düzelmesi zaman aldı tabiii.ben bir kız olsam benimle konuşmayan erkege bakmam bilr.. kii onlar da öyle bazıları cesaretli ve alışkan onlar ayrı,demek ki ben iç dünyamı (yen oluşumumu.benim cennetimi ,hayal dünyamı )onlara aralmalıyım ki beyenen benimle gelsin beyenmeyen kendi yoluna iyi günler herkesin sorunları işallah hallorur hadi görüşürüz.

İç dünyamda paylaşacak çok fazla değerli şeyin olduğunu düşünmüyorum,ayrıca ben kız olsam benimle konuşmayan erkekle konuşmam demişsin haklısın ben de öyle düşünüyorum,kendini sevmeyen,kendine güvenmeyen insanı kimse sevmez,kız erkek farketmez...

Hadi biraz gerçekçi olalım,biz ne kadar kendimizi aşabiliriz ki en fazla,ne kadar kabuğumuzu kırsak bile ne kadar dirençli bireyler olabiliriz ki,ilk fırtınada,hatta ilk rüzgarda yine savrulan biz oluruz...

Forum köşelerinde moral depolamak bana da kolay geliyor,ama dışarıya çıkınca hepsi bir anda sönüyor...Neden?Çünkü gerçeklerle karşılaşıyoruz,gerçek budur,hiç bir zaman istediklerimizi tam olarak elde edemeyeceğimizdir,hiç bir zaman kendimizden tam anlamıyla memnun olamayacağımızdır...

BoşverGitsin
02-10-2011, 05:22 PM
Selam bende senden bi yaş küçüğüm birbirimize benziyoruz.Bende senin gibi aşırı çekingenim sokakta yürürken nefesim kitleniyo insanların yüzüne bakamıyorum, elimi ayağım birbirine dolaşıyo bazen nasıl yüründüğünü bile unutyorum.İkinci olarak bende çok iri yapılı bir insanım gören beni böyle kaslı çok güçlü biri zanneder ama bende bir hastalık var heralde sen kendini güçsüz zannediyosun ama sen beni görsen kendini bruce lee zannedersin dış görüntümle tamamen zıtım.Kızlar konusunda hiç uğraşma boşvergitsin yok yalnızım öyleyim böyleyim diye kendini hırpalama insanın kendinden başka dostu yoktur ben hep okulda alay konusuyumdur insanlar bana bazı hayvan isimlerini yakıştırıp durur günlerce ağladım tanrıdan yardım istedim ama sonuç fossss tanrı ancak haketmeyenlere yardım eder neyse din konusuna girmeyelim.Bende senin gibi kendimi bomboş dünyadaki en aşağılık yaratık gibi hissediyorum.Bak sen ne güzel okuyup kendi ayakların üstünde durmak istiyosun bu olumlu bişey bende hiç birşey yok yani özünde özü yalnız değilsin :)

asad1213
02-10-2011, 09:02 PM
Selam bende senden bi yaş küçüğüm birbirimize benziyoruz.Bende senin gibi aşırı çekingenim sokakta yürürken nefesim kitleniyo insanların yüzüne bakamıyorum, elimi ayağım birbirine dolaşıyo bazen nasıl yüründüğünü bile unutyorum.İkinci olarak bende çok iri yapılı bir insanım gören beni böyle kaslı çok güçlü biri zanneder ama bende bir hastalık var heralde sen kendini güçsüz zannediyosun ama sen beni görsen kendini bruce lee zannedersin dış görüntümle tamamen zıtım.Kızlar konusunda hiç uğraşma boşvergitsin yok yalnızım öyleyim böyleyim diye kendini hırpalama insanın kendinden başka dostu yoktur ben hep okulda alay konusuyumdur insanlar bana bazı hayvan isimlerini yakıştırıp durur günlerce ağladım tanrıdan yardım istedim ama sonuç fossss tanrı ancak haketmeyenlere yardım eder neyse din konusuna girmeyelim.Bende senin gibi kendimi bomboş dünyadaki en aşağılık yaratık gibi hissediyorum.Bak sen ne güzel okuyup kendi ayakların üstünde durmak istiyosun bu olumlu bişey bende hiç birşey yok yani özünde özü yalnız değilsin :)

Nickin güzelmiş öncelikle :) Ayrıca benden güçlüsündür eminim buna...

Ben gelecekte yaşıyorum zaten bu aralar...Umarım kısmen de olsa mutluluktan,huzurdan tadarım(tadarız)...

Derslere önem veriyorum,bunun da kendimi kanıtlamaktan ileri geldiğini düşünüyorum,ama başaramama korkusu da var,artık tek gerçekliğin derslerim olmasına doğru ilerliyorum yavaş yavaş,çünkü ders konusunda gerçekten iyi olmak istiyorum,şu anda vasatım...

Kızıl Kurt
03-10-2011, 09:02 PM
ASAD1213galiba sözlerin dogru ama kabul edemem .kızlara gelince onlarla konuşmama gerek kalmadı onlar benimle konuştu yani dersane iyiydi ama bu gün okul çok kötüydü.bu gün gine içimde bir cılgınlık hissediyordum ve bu sabah yalnız degildim sanki herkez birbirine soguk bakıyordu ya da bana öyle geliyordu.ve bana söylenen küçük sözlere bile dayanamıyordum,noluyordu bana ;sanki ben ilerlemek istedikçe içimdeki bir şey de bana karşı koyuyordu.sana birşey daha söyliyeyim aslında sen ne kadar karamsar sözler söylesende senden besleniyorum .yani bana güç veriyorsun.çünkü bana hava atan yada sözümün tersini söyleyerek bana yapamazsın dediler mi bana muhteşem bir güç ve istek geliyor.kısacası bugün birileriyle sacma bir nedenden kavga edebilirdim ama aklıma sen geldin .ve kendime hayır dedim çünkü patlayamazdım çünkü pes edemezdim çünkü bu bedendeki anti ben ve beynimde bana aitti ve kazanan ben olmalıydım.neyse ögleden sonra açıldım çok şükür.ama benim bir kusurum daha var ben şaka yapmayı unutmuşum .asla şaka yapamıyorum yani hiç eylençeli degilim ve çok az konuşuyorum yinede.hani takılmak birşeyler yapmak için birbirlrine şaka yapar ya insanlar ,ben onu yapıyor ama devamını getirmiyorum .bana karşılık verdiginde pusuyorum ve o da bırakıyor .tabi yakın arkadaşlar arasında.degilse mahvolacam.aslında yakın dedigim arkadaşım bile bana o kadar uzak ki arkadaşlık diye bir şey var mı diye merak ediyorum,yoksa çıkar ilişkisi mi ,bunu söylüyorum çünkü okulda çogu kişiyle küs ve o da hafif debriyaj bizden bu yüzden digerleri pek bakmıyor yani bende olmasam yalnız kalacak.acaba bunun için mi beni seviyor gibi yapıyor çünkü bazen beni beklemeden birini bulursa çekip gidiyor ama kimse yoksa abicigi hıhıhı yanında ya zaten digerlerine ne gerek var ve söyle der buradaki en iyi kalpli olanlar sadece biziz.ama ben şahsen iyi olduguma emin degilim çünkü gerçek bir kalbim olsa asla kimseye alınmazdım.seni çok seviyorum arkadaş gönlüme girdin ama pes edemeyiz.pes edemem haaa bundan sonra fazla konuşma konusunu kafama takmıyacagım çünkü bu sene sınavlara girecegim ve kafam asla bulanık olmamalı.ders çalışırken kafam hep geride oluyor onu düşününce.bundan sonraki amacıma atlıyorum biz üniversiteyi inşaallah kazanalım ve tabi kpss yi.ben tekrar kendime hafifden bir dönüş yapacagım .çünkü aradıgım kalp ve samimiyeti kimsede bulamadım zaten. tanrıma yönelmek istiyorum çünkü onun beni işittigini biliyorum.yumuşak ama paslı bir kalbim var işallah beni kabul eder .ve saçma sapan dünyalık meseleri düşünmekten ve dert etmekten kurtulurum.ben her gün cennette oldugumu düşünüyorum çünkü hayatta her ne olursa olsun yaşamaktan zevk alıyorum.sabahları temiz havayı içime ekmekten ,istedigim giysileri giyebilmekten,...somaliyi düşününce ben cennetteyim.nerede hani cehennem diyorum.bakim baktım içimdeymiş.her neyse artık cehennemi atmalı ve cennetimin keyfini çıkararak güzelce dersimi çalışmalıyım.insanlar hani tek olamaz demişler yaa ben onu tersten anlamışım,megerse çıkarları açısından,ihtiyaç açısındanmış yani maneviyatı yokmuş.bende kandilimi söndürüp bu kalabalıgın içinde bir insan var mı diye aramaya son veriyorum.kimse tamamen bir bütün olamaz çünkü hepimizin farklı istek ve kişiliklere sahip. ve artık her kese güle güle,budan sonra aranan degil içinde kopan manevi fırtınaları anlatan biri olucam.ve konuşma konusu seneye o da arkadaşlık için degil artık .kendimi tatmin etmek için hadi görüşrüz:o

melankolik_06
04-10-2011, 09:08 PM
ya abi bi de bu kız arkadaş konusunu anlamıyorum ya.abi hayrola?kız arkadaşın olmadı diye bu kadar karalar bağlamınızın nedeni ne?ben 19 yaşındayım ve hiç kız arkadaşım olmadı.bundan sonradan olacağını zannetmiyorum.

goffee
08-10-2011, 02:55 PM
Ayrıca bir kızın bana beni değiştirecek kadar yardımcı olması beni rahatsız eder,sonuçta erkek biraz daha ön planda olmalıdır,girişken,koruyucu kollayıcı olan,daha çok etken olan taraf erkek olmalıdır,kız değil...Eğer kız bana yardım ediyorsa,bu ilişkide ben pasif kalmış olurum zaten benim örtmek istediğim yönüm budur...Bir ilişkiye başlayacaksam bu negatif özelliklerimi gizlemeliyim...

Aslında sana kızmıyorum biliyormusun bu şekilde düşünmeni sağlayanlara kızıyorum.
Ha sanada kızabilirim neden biliyormusun?
Bugün sana bunun yanlış oldugunu söyledim ve sen aynı cümleleri tekrarlarsan sanada kızacagım.

asad1213
08-10-2011, 03:59 PM
Aslında sana kızmıyorum biliyormusun bu şekilde düşünmeni sağlayanlara kızıyorum.
Ha sanada kızabilirim neden biliyormusun?
Bugün sana bunun yanlış oldugunu söyledim ve sen aynı cümleleri tekrarlarsan sanada kızacagım.

Yazdıklarımın ataerkil düzenle bir alakası yok...Erkeğin koruyucu,girişken olması,kadının köle olduğu anlamına gelmiyor...Erkek koruyucudur demişim,koruyan kişi mi değerlidir yoksa korunan mı?Asıl dediklerimden kadına değer verdiğimi bile çıkarabilirsin...

Erkeğin daha girişken olması gerektiği de hayatın,hatta doğanın bir şartıdır...Dışarıya çıkıp biraz etrafımıza göz gezdirmemiz,bunu anlamamıza yetecektir...

goffee
08-10-2011, 04:27 PM
Yazdıklarımın ataerkil düzenle bir alakası yok...Erkeğin koruyucu,girişken olması,kadının köle olduğu anlamına gelmiyor...Erkek koruyucudur demişim,koruyan kişi mi değerlidir yoksa korunan mı?Asıl dediklerimden kadına değer verdiğimi bile çıkarabilirsin...

Erkeğin daha girişken olması gerektiği de hayatın,hatta doğanın bir şartıdır...Dışarıya çıkıp biraz etrafımıza göz gezdirmemiz,bunu anlamamıza yetecektir...

Bu söylediklerin yukarıda söylediklerinden daha küçük düşürücü ve aşağılayıcıdır kadınlar için.
Sizden farklı bir korunmaya ihtiyacımız yok.
Elbette kadınlarında erkeklerinde bazı zamanlarda bazı konularda korunmaya ihtiyacı vardır.
Farkında değilsin ama hem erkekleri hemde kadınları zor durumda bırakıyorsun..
Senden birşey öğrenen aklım var diye gurur duymasın kendisi ile.

asad1213
08-10-2011, 04:54 PM
Bu söylediklerin yukarıda söylediklerinden daha küçük düşürücü ve aşağılayıcıdır kadınlar için.
Sizden farklı bir korunmaya ihtiyacımız yok.
Elbette kadınlarında erkeklerinde bazı zamanlarda bazı konularda korunmaya ihtiyacı vardır.
Farkında değilsin ama hem erkekleri hemde kadınları zor durumda bırakıyorsun..
Senden birşey öğrenen aklım var diye gurur duymasın kendisi ile.
Amacım kimseyi aşağılamak ve ya küçük düşürmek değil...

Her neyse,yaşım küçük zaten eminim benden daha fazla şey yaşayıp,görmüşsündür,benimkiler sadece pratiği denenmemiş basit tespitler...

Ancak yine de çekingen erkek tabiri,çekingen kız tabirinden daha berbat geliyor kulağıma...

goffee
08-10-2011, 05:05 PM
Amacım kimseyi aşağılamak ve ya küçük düşürmek değil...

Her neyse,yaşım küçük zaten eminim benden daha fazla şey yaşayıp,görmüşsündür,benimkiler sadece pratiği denenmemiş basit tespitler...

Ancak yine de çekingen erkek tabiri,çekingen kız tabirinden daha berbat geliyor kulağıma...

Peki.
Senden bir ricam var bu tabirleri unut ne çekingen kız nede çekingen erkek olmak insanlığa yakışır.
Elbette sizin bayanlara bayanlarında size ihtiyacı olacak ki birliktelik olsun eşitlik olsun iki tarafında konuşmaya kendini ifade etmeye hakkı olsun.
Olay gurur meselesi halini alırsa karşı taraf içinde çekilmez bir hal alır birliktelik.
Lütfen ne dediğimi anlamaya çalış ne erkeklerin nede bayanların üstüne olması gerektiginden fazla yük yüklenilmesi doğru bişey değil.
Anlatmak istediğim bundan ötesi değil.

asad1213
08-10-2011, 05:18 PM
Peki.
Senden bir ricam var bu tabirleri unut ne çekingen kız nede çekingen erkek olmak insanlığa yakışır.
Elbette sizin bayanlara bayanlarında size ihtiyacı olacak ki birliktelik olsun eşitlik olsun iki tarafında konuşmaya kendini ifade etmeye hakkı olsun.
Olay gurur meselesi halini alırsa karşı taraf içinde çekilmez bir hal alır birliktelik.
Lütfen ne dediğimi anlamaya çalış ne erkeklerin nede bayanların üstüne olması gerektiginden fazla yük yüklenilmesi doğru bişey değil.
Anlatmak istediğim bundan ötesi değil.
Umarım bu düşünceleri düşünmem gerekmeyen günler gelir ilerde :)

Teşekkürler...

Kızıl Kurt
09-10-2011, 04:25 PM
GOFFEEye ben de katılıyorum.yeni araştırma yaptıgım bir bölüm var .ortasındayım ama onu bulamıyorum diye yeni açılmış oraya gelin orda araştırmalarımızı birbirimize yazalım buldugum konuşma ile ilgili metinleri oraya kopyalıyorum.sözler bana ait degil haa argolar var.çok iyi bir arkadaşımız var

Kızıl Kurt
17-10-2011, 06:31 PM
hey niye kimse brşey yazmıyooo arkadaşlar

goffee
17-10-2011, 06:34 PM
Aklımıza geldikçe yazıyoruz.

Kızıl Kurt
22-10-2011, 07:55 PM
hadi ozaman devam o sorunuda çözmek üzereyüm az kaldı belki bir gün sana yetişirim goffe :)

goffee
22-10-2011, 08:03 PM
hadi ozaman devam o sorunuda çözmek üzereyüm az kaldı belki bir gün sana yetişirim goffe :)

Yetişeceğini biliyorum hatta geçme ihtimalin var benden daha olumlusun.

asad1213
26-10-2011, 05:51 PM
Yazımı şöyle bir tekrar okudum da...

Kısacası kendimi sevmiyorum,sevmeyeceğim de...

Çok güzel ifade etmişim kendimi...

Kızıl Kurt
26-10-2011, 10:37 PM
bu gün size içimi boşaltmak istiyorum.pes etmiyecegim hemde asla tüm bu olanlara ve kendi yaptıklarıma asla sinirlenmiyecegim.iyiye gittigimi görüyorum.ve şu an kendime baş kaldımamak için direniyorum.bu gün dersanede çig köfte partisi yaptık sınıfa özel.aslında şöyle başladı günüm ;normalde hiç böyle etkinliklere katılmam ama savolsun arkadaşım tugçe bu konuda bana ısrar etti.bir de etütüm olunca gidim nolucak bakalım dedim.gitik bizim etüt iptal oldu dediler bu yüzden şevkiyle tugçe erzak almaya gitmişler sınıf hocamızla birlikte derken etüt yapacak hoca etütü tekrar yapmaya karar verdi ve yaptık .yada tüm bunları boşverin insanların bazıları beni sevmeye konuşmaya başladı ama ben o partide yalnız gibiydim neden öyle davrandım ki ne güzel benimle kouşanlarda olmuştu.yoo bu gün sus pus degildim ama konuşacak konu bulamadım.ve çevreme bakındım bizim erkekler neler yapıyor diye kızlardan onlara hiç laf atan yoktu yada çok nadirdi yani benimkiyle aynıydı ama bizim erkekler birşeyler üretiveriyor konuşuyorlardı.bense saf bir bakışla onları süzmekle yetinmiş aralarına karışmamıştım yani kendimi tek hissetmeye başlamıştım.size socagım soru şu artık ben kendime daha çok güveniyorum ve onlardan çekinmiyorum ama neden konuşacak bir şeyler bulamıyorum anlamadım.yorumlarınızı bekliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum:o

goffee
27-10-2011, 02:51 AM
bu gün size içimi boşaltmak istiyorum.pes etmiyecegim hemde asla tüm bu olanlara ve kendi yaptıklarıma asla sinirlenmiyecegim.iyiye gittigimi görüyorum.ve şu an kendime baş kaldımamak için direniyorum.bu gün dersanede çig köfte partisi yaptık sınıfa özel.aslında şöyle başladı günüm ;normalde hiç böyle etkinliklere katılmam ama savolsun arkadaşım tugçe bu konuda bana ısrar etti.bir de etütüm olunca gidim nolucak bakalım dedim.gitik bizim etüt iptal oldu dediler bu yüzden şevkiyle tugçe erzak almaya gitmişler sınıf hocamızla birlikte derken etüt yapacak hoca etütü tekrar yapmaya karar verdi ve yaptık .yada tüm bunları boşverin insanların bazıları beni sevmeye konuşmaya başladı ama ben o partide yalnız gibiydim neden öyle davrandım ki ne güzel benimle kouşanlarda olmuştu.yoo bu gün sus pus degildim ama konuşacak konu bulamadım.ve çevreme bakındım bizim erkekler neler yapıyor diye kızlardan onlara hiç laf atan yoktu yada çok nadirdi yani benimkiyle aynıydı ama bizim erkekler birşeyler üretiveriyor konuşuyorlardı.bense saf bir bakışla onları süzmekle yetinmiş aralarına karışmamıştım yani kendimi tek hissetmeye başlamıştım.size socagım soru şu artık ben kendime daha çok güveniyorum ve onlardan çekinmiyorum ama neden konuşacak bir şeyler bulamıyorum anlamadım.yorumlarınızı bekliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum

mutluluk sarhoşluğu diye birşey duydun mu hiç?
başarmanın sakince tadını çıkarmışsın.
bırakta ruhun önce biraz tadını çıkarsın sonra kimse seni susturamayacak zaten :)

asad1213
27-10-2011, 09:08 PM
Sosyal olmaya çalışmak ezikliğimi hatırlatıyor bana...

Yani herkesin rahatlıkla yapabildiği bir şeyi benim zorlamama rağmen yapamamam gıcık ediyor beni...Sonra vazgeçiyorum ne olursa olsun diye...

Madem tam anlamıyla istediğim kişi olamıyorum,olamayacağım,o zaman içine kapanık biri olurum diyorum,insanlara gıcık olmaya başlıyorum zaten...

Sürekli gülümseyen insanlar itici gelmeye başlıyor,insanlarla diyalog kurmak istemiyorum...

Karanlıkta çıkamayacağımı farkettiğimden beri kendimi bıraktım,gittikçe daha koyu bir karanlığa doğru yuvarlıyorum kendimi...

goffee
27-10-2011, 10:23 PM
Sosyal olmaya çalışmak ezikliğimi hatırlatıyor bana...

Yani herkesin rahatlıkla yapabildiği bir şeyi benim zorlamama rağmen yapamamam gıcık ediyor beni...Sonra vazgeçiyorum ne olursa olsun diye...

Madem tam anlamıyla istediğim kişi olamıyorum,olamayacağım,o zaman içine kapanık biri olurum diyorum,insanlara gıcık olmaya başlıyorum zaten...

Sürekli gülümseyen insanlar itici gelmeye başlıyor,insanlarla diyalog kurmak istemiyorum...

Karanlıkta çıkamayacağımı farkettiğimden beri kendimi bıraktım,gittikçe daha koyu bir karanlığa doğru yuvarlıyorum kendimi...

O zaman sosyal olmaya çalışma.

asad1213
27-10-2011, 11:15 PM
O zaman sosyal olmaya çalışma.
Bir süre sonra bu durum daha kötü gelmeye başlıyor,insan sosyal bir varlıktır sonuçta...

goffee
27-10-2011, 11:37 PM
Bir süre sonra bu durum daha kötü gelmeye başlıyor,insan sosyal bir varlıktır sonuçta...

Evet insan istesede sürekli depresyonda kalamıyor kendini mutlu hissediyor.
Sen uyurken bile bedenin ve ruhun tedavi halinde.
Eninde sonunda sosyal olmak isteyecegin can atacagın ve can atmak isteyecegin günlerde gelecek.
Kendini çok ta kasma.

Kızıl Kurt
28-10-2011, 09:31 PM
eger sözlerime kulak verirsen asla pes etmeyi tekrarlıcam .biz konuşalım ya da konuşmayalım birilerinin bizi begenmesine muhtacuz galiba daha dogrusu ben öyleyim .bir bakış bile olsa insan arıyor.begenilmek kabullenilmek istiyor.bu yıl buna ara veriyorum çünkü sınavlarım var ben yapmicam ama sana desdek olmaya devam edicem.eger buna destek dersen tabi.ve benim bakış açımla bakmayı denersen olucak buna inan.bir kere yakınlaşmak için olmuyor birebir konuşmalarım benim .inanın sizleri sevdigim kadar yakın arkadaşlarımı sevmiyorumdur.onlarla sadece kendini tatmin etmek için konuş ve biri senin üzerine iiicene düşmediginde kimseye yakın ilgi gösterme bence.bu ilgi içsel bir ilgi.sen kendini tatmin etmek için konuşabildigin kadar kişiyle konuş .hadi bakalım:)istemiyorum,yapamıyorum yok .insanlarla ilişki içinde olmak zorunda oldugunu sen söyledin.ve bunu zorunlu oldugun için degil gerçekten istedigin için yap

asad1213
10-11-2011, 05:58 PM
Bir şeylerin iyiye gittiğini hissediyorum,özellikle bu gün itibariyle...

Somut bir değişim göremesem de,aslında bu değişime ihtiyaç duymadığımı hissediyorum...

Kendi değer yargılarımı oluşturmaya bir adım daha yaklaştım...Çevremi gözlemledim az da olsa...Sanki çevrede kabul gören herkes ideal insanmış gibi,herkes el üstündeymiş,herkes benim yazdığım özelliklere uyuyormuş zannetmişim...

Şunu farkettim ki,herkesin beğenisini kazanmak saçma,değer görmeyi hak eden,benim yanıma yakışacak insanlara önem verilmeli...Eğer bir insan beni beğenmiyorsa,ki doğaldır kimse herkesi beğenmez,uzak durur okadar,bu herkes için daha iyi olur,hem ben de oturduğum yerden kafayı sıyırmam :)

Ve bir de yaptığınız küçük şeyleri fazla düşünmeyin...Ben başardım demiyorum,bu yazdığım şeyi başarmaya bir adım daha yaklaştım diyorum...Umarım uzaklaşmam...Yani falancaya şöyle dedim şöyle mi deseydim yerine düşünmeyin çünkü o düşünmüyor,gerçekten düşünmüyor,çünkü düşünmesi gereksiz bu tip şeyleri...Dünyada düşünülecek daha önemli konular var,çoğumuz içinde potansiyel olan insanlarız,biraz bu konulara kafa yoralım ki ilerleyelim,yerimizde saymayalım,gerilemeyelim...Her konu için geçerli bu...

Kimseyi umursamamak da yanlış...Umursanacak kişi var,umursanacak konular var,umursanmayacaklar ise daha fazla...

Geçmişi kurcalamayın,hele ki önemsiz şeyleri anında silin hafızanızdan...Dediğim gibi az önce doğru şeyi mi söyledim fln boşverin bunları...Hayır yanlış şeyi söyledin!Saçmaladın,kimse senin kadar saçmalayamazdı!Ne önemi var ki...Kimse gerçekten önemsemiyor,sadece biz önemsiyoruz,yani önemsiyorduk :)

Bizim gibileri başarıya taşıyacak anahtar kelime yılmamaktır...Her insan hata yapar,rezil olur,utanır...bunlar olması gereken şeyler,asıl yoksa sorun var...Ama yılmayınca göreceksiniz ki aslında kafaya taktığımız şeylerin pek bir önemi yokmuş kimse için...

Hep yaşadığınız anı düşünün,bir sonraki anı düşünün...Anı yaşayın anlamında demiyorum -ki o da doğru bir sözdür eğer becerebiliyorsanız- o anı düşünün...Yani geçmişe takılacağınıza bu anı düşünün...Kafayı bu ana da takmayın tabi :)

Üzüntülerimiz mutlaka olacaktır,tökezlemelerimiz,hatta her şey bitti demelerimiz...Ama bunları hemen hemen her insan yaşamaz mı?Üzüntüler de aslında mutluluklar gibi insanı insan yapan özellikler değil midir?Hem üzüntüler olmasaydı mutluluğun bu kadar anlamı kalır mıydı ki?

Unutmayın bu sosyal fobiyi biraz olsun atlattığınızda bana göre diğer insanlardan farkınız da olacak!Mesela şiddetli bir hastalık geçirmiş birini düşünün,sağlığına kavuştuğunda ne kadar sevinecektir,anın kıymetini,sağlığı kıymetini nasıl da anlayacaktır,hatta unutmayacaktır...Böylece zamanını daha verimli kullanıp,daha çok mutlu olmaya çalışacaktır...Bunun gibi biz yalnızlığı,toplumdan izole olmayı bilen insanlarız,normalliğin kıymetini diğer insanlardan daha iyi anlayacağızdır,daha bilinçli bireyler olacağızdır...

Son olarak basitçe de olsa bilimle ve ya tarihle ve ya felsefeyle ne bileyim o tip bir şeyle meşgul olmanızı öneririm,ben de ilgi alanlarım doğrultusunda yeni başlıyorum...İlla ki bu uğraşla yatın,bunla kalkın demiyorum...Az da olsa vakit ayırmanız önemli bir konu hakkında 2 çift laf edebilmenizi sağlar,bu bir sosyal fobili için değil her insan için önemlidir...Bunu kabul görmek için,sözünüzün dinlenmesi için yapmayın kendinize saygınızdan yapın,bunlar insanları nitelikli yapan önemli konulardır bence...

Aslında bu kadar tavsiye verecek kadar değişim olmadı bende ama uygulamak istediklerimi,aklımdakileri de yazdım işte...

Ne oldu da böyle düşünüyorsun? derseniz,aslında bir şey olmadı, yani oldu da dışardan değil,olması gerektiği yerden,içerden oldu...Kimsenin bana bakışı değişmedi ama en önemli kişinin değişti,kendimin...

Zaten parti çocuğu olmak gibi bir hevesim asla olmamıştır,kendime güvenmem yeter bana,zaman da yardım ederse bunu gitgide sağlayabileceğimi düşünüyorum...

İlerde tökezleyeceğimi de biliyorum zaman zaman...Bunlar tabi ki olacaktır,bir anda değişmek mümkün değil...Ama sanırım yavaş yavaş bazı şeyler değişiyor...

Diyebilirsiniz ki daha düne kadar bir hiçtin,ne oldu da tavsiyeler veriyorsun ki diye...Haklı olabilirsiniz ama yazmak istedim,devamı geldi işte :)

Zamanınızı aldıysam ve ya sıktıysam özür dilerim,sanırım fazla uzattım ama aklımdakileri yazdım,içmde kalmasınlar diye,hem belki birisi bir yerden bir kıvılcım kapar da atlatmaya çalışır bu saçmalığı...

Bu yazdıklarımın kısa sürede sönecek bir balon mu,yoksa kalıcı bir şeyler mi olduğunu zaman gösterecektir...Buraya yine yazarım belki bazen...

haymatlos
10-11-2011, 06:18 PM
..Yani falancaya şöyle dedim şöyle mi deseydim yerine düşünmeyin çünkü o düşünmüyor,gerçekten düşünmüyor,çünkü düşünmesi gereksiz bu tip şeyleri...
bende bunu yapmaktan alıkoyamıyorum kendimi sürekli aynı şeyleri düşünüp duruyorum karşımdakine kendimi anlatırken zorlandıgımı düşünüyorum.

asad1213
10-11-2011, 06:23 PM
..Yani falancaya şöyle dedim şöyle mi deseydim yerine düşünmeyin çünkü o düşünmüyor,gerçekten düşünmüyor,çünkü düşünmesi gereksiz bu tip şeyleri...
bende bunu yapmaktan alıkoyamıyorum kendimi sürekli aynı şeyleri düşünüp duruyorum karşımdakine kendimi anlatırken zorlandıgımı düşünüyorum.
Boşver gitsin seni bu tip şeylerle değerlendirecek,yargılayacak insanı kaale bile alma...

melek*
10-11-2011, 06:44 PM
Bizim gibileri başarıya taşıyacak anahtar kelime yılmamaktır...Her insan hata yapar,rezil olur,utanır...bunlar olması gereken şeyler,asıl yoksa sorun var...Ama yılmayınca göreceksiniz ki aslında kafaya taktığımız şeylerin pek bir önemi yokmuş kimse için...

.

Anlattıklarının hepsine katılıyorum.Hani demişsin ya başarıya götürecek olan yılmamak diye evet yılmamak gerek.İnsan zaman zaman aynı tuzaklara tekrar tekrar düşüyor bunu engelleyebilsem herşey hallolmuş olacak aslında...Gelişmelerden bizi haberdar et:)

iradei
10-11-2011, 09:49 PM
henüz çok gençsin demiyorum sana çünkü insan ilişkileri konusunda merkezcil bir yaştasın ama anladığım kadarı ile kendini tanımıyorsun.öncelikli olarak bir şeyler yapman lazım,kendini keşfedip iyi yapabileceğin bir şeyi sonuna kadar yaparsan "ben de bir şeyler yapabiliyormuşum" diyeceksin ve bilinçaltının seni almış olduğu çadırdan çıkaracaksın.ilk adım önemlidir her zaman

goffee
11-11-2011, 03:33 PM
Gerçekten büyük bir ilerleme görüyorum sende.
Geçen ay ki yazılarından sonra bu değişime ne kadar mutlu oldugumu bilemezsin.
Yakında bunları bile düşünmeye gerek olmadıgını düşünmeye başlayacaksın.
Zihnini rahat bırakacaksın.

asad1213
13-11-2011, 12:40 AM
Gerçekten büyük bir ilerleme görüyorum sende.
Geçen ay ki yazılarından sonra bu değişime ne kadar mutlu oldugumu bilemezsin.
Yakında bunları bile düşünmeye gerek olmadıgını düşünmeye başlayacaksın.
Zihnini rahat bırakacaksın.
teşekkürler,umarım dediğiniz gibi olur...

dediğim gibi birilerine benzemeye çalışmaktan vazgeçtim,içimdeki cevheri keşfetmeye çalışıyorum :)

eğer ben kendimi tanıyabilirsem,zaten benimle birlikte yola yürümek isteyenler çıkacaktır,zaten en esaslı olanlar da onlar olacaktır...

asad1213
21-11-2011, 06:07 PM
bu güne kadar dışardan farkedilecek kadar bir değişim olmadı,dışarıdan hala çekingen biri gibi görülüyorum sanırım...ama bu benim için büyük bir sorun değil,konuşmak istediğimde konuşuyorum,istemedğimde konuşmuyorum...zaten pat diye değişmek gerekmiyor...uzun vadede de hala belki yine biraz sessiz biri olurum,fazla konuşmayan biri olurum ama kendime güvenim vs. yerinde olur diye umuyorum...bir de sesimi biraz daha iyi ayarlayabilirsem daha iyi olacak sanırım :)

asad1213
11-12-2011, 10:41 PM
kendimi hala yetersiz hissediyorum sanırım...ne bileyim günlerim hep boşa geçmiş ve geçiyor gibi...ben her insanın yaptığı basit sosyal aktiviteleri bile yapmadım hiç hayatımda...sıkıcı bir insanım nihayetinde...

ne istediğimi,nasıl elde edeceğimi bilemiyorum...

ağaç yaşken eğilir diye de düşünüyorum bazen,iş işten geçti diye...

asad1213
13-12-2011, 11:20 PM
Ne gibi şeylerden söz ediyorsun?
İlla birşeyler yapman gerektigini düşünmene sebeb olan şey nedir?
Bunu yetersiz olduguna nasıl karar verdin?
Birde.
Seni birşeyler yapmaktan alıkoyan şey yine bu üzüntülerin olsaydı yinede üzülmeye devam edermiydin?
ne bileyim okuldan sonra arkadaşlarla bir şeyler yapmak olsun filan,bu tip şeyler hiç yapmadım,yapsam bile sırıtacağını biliyorum,bu tip şeyler işte...
birşeyler yapmam gerektiğini düşünmemin sebebi,birşeyler yapmak istemem,bunu kendim istemem,ama ne istediğimi bilemiyorum...
yetersiz olduğum zaten çevremi gözlemleyince anlayabileceğim birşey,ders çalışmaktan başka yaptığım bir şey yok,nasıl genç bir insanım ben?

asad1213
17-12-2011, 03:15 PM
kendime güvenimde artış var diyebilirim ama hayatım aynı sıkıcılığıyla devam ediyor okul-ev-dershane arasında...

asad1213
21-01-2012, 05:19 PM
bugünlerde çok boş yaşadığımı hissediyorum...ne sevindiğim bir şey var ne üzüldüğüm,bir robota dönüştüm sanki,ev dershane okul başka bir şey yok,okul da tatile girdi zaten...resmen annem babam dışında tanıdığım bir insan yok,güya gencim bir de en aktif olmam gereken dönemimdeyim,hayatımın en güzel dönemindeyim...lise bitecek üniversiteye gideceğim ama ben bir çok şeyi yaşamadım,hergünün aynı geçtiği bir kaç yıl oldu benim için...yaşadığım şehire de ait hissetmiyorum kendimi ama üniversitede de burda olacağım...

lise bitecek bir anım bile yok...kaliteli bir lisede,kaliteli insanlar arasındayım diye düşünüyorum,buna rağmen insanlarla iletişime geçemiyorum,toplum içinde yer edinemiyorum,sosyal statüye sahip olamıyorum,lise yıllarım boşuna geçiyor...

yaşımın gereklerini yaşamadım hiç...

ne sevineceğim bir olay oluyor ne de üzüleceğim,ot gibi yaşıyorum,hayat tecrübem sıfır,kaç yaşına geldim ama sosyal hayatı daha çözemedim...

hayatla daha barışık olmak için,olumlu yönlerimi nasıl keşfedebilirim?

Kimene
21-01-2012, 08:15 PM
bugünlerde çok boş yaşadığımı hissediyorum...ne sevindiğim bir şey var ne üzüldüğüm,bir robota dönüştüm sanki,ev dershane okul başka bir şey yok,okul da tatile girdi zaten...resmen annem babam dışında tanıdığım bir insan yok,güya gencim bir de en aktif olmam gereken dönemimdeyim,hayatımın en güzel dönemindeyim...lise bitecek üniversiteye gideceğim ama ben bir çok şeyi yaşamadım,hergünün aynı geçtiği bir kaç yıl oldu benim için...yaşadığım şehire de ait hissetmiyorum kendimi ama üniversitede de burda olacağım...

lise bitecek bir anım bile yok...kaliteli bir lisede,kaliteli insanlar arasındayım diye düşünüyorum,buna rağmen insanlarla iletişime geçemiyorum,toplum içinde yer edinemiyorum,sosyal statüye sahip olamıyorum,lise yıllarım boşuna geçiyor...

yaşımın gereklerini yaşamadım hiç...

ne sevineceğim bir olay oluyor ne de üzüleceğim,ot gibi yaşıyorum,hayat tecrübem sıfır,kaç yaşına geldim ama sosyal hayatı daha çözemedim...

hayatla daha barışık olmak için,olumlu yönlerimi nasıl keşfedebilirim?

Eger ki bir lise ogrencisi oldugunu belirtmeseydin, bu yazinin 50 ya$ uzeri birine ait oldugunu dusunurdum:)
Bu ne karamsar bir baki$ acisidir boyle? Hayati tanimak,tecrube sahibi olmak,anilar biriktirmek icin onunde daha cok uzun yillarin var.Sen daha yolun cok ba$indasin..
Lise yillari zaten ergenlik sancilariyla gecer.Universiteye ba$ladiginda, hayatinda eminim ki daha renklenmis olucaktir.

asad1213
21-01-2012, 11:51 PM
Eger ki bir lise ogrencisi oldugunu belirtmeseydin, bu yazinin 50 ya$ uzeri birine ait oldugunu dusunurdum:)
Bu ne karamsar bir baki$ acisidir boyle? Hayati tanimak,tecrube sahibi olmak,anilar biriktirmek icin onunde daha cok uzun yillarin var.Sen daha yolun cok ba$indasin..
Lise yillari zaten ergenlik sancilariyla gecer.Universiteye ba$ladiginda, hayatinda eminim ki daha renklenmis olucaktir.

okuldan tanıdığım insanlar pek benim gibi değil ama...

ayrıca çevremde bir şeyler paylaştığım insan yok...annem babamla bile birkaç cümle birşeylerden sonra kalıyorum öyle...gerçekten birşeyler paylaşma,muhabbet etme yok...

okuldan veya dershaneden eve gelince yine aynı ev aynı monoton birkaç cümlelik diyaloglar,patlayacak gibi oluyorum...

zaten bir insanla konuşacak konu bulamıyorum,boş insan olduğumu düşündürüyor bu...yapım bu galiba ama ben bu olmak istemiyorum...

lise yılları böyle geçer diyorsun da neden bu siteye konu açan kişi benim de diğerleri değil?çünkü sorunlu olan benim,sorun yokmuş gibi davranınca sorun büyüyor malesef,başka da bir işe yaramıyor...

kendimi sevebilsem birçok şey yoluna girecek ama,beceremiyorum doğru düzgün...çevremde her gün benden her alanda üstün insanları görerek nasıl kendimi sevebilirim ki??

Kimene
22-01-2012, 03:28 PM
okuldan tanıdığım insanlar pek benim gibi değil ama...

ayrıca çevremde bir şeyler paylaştığım insan yok...annem babamla bile birkaç cümle birşeylerden sonra kalıyorum öyle...gerçekten birşeyler paylaşma,muhabbet etme yok...

okuldan veya dershaneden eve gelince yine aynı ev aynı monoton birkaç cümlelik diyaloglar,patlayacak gibi oluyorum...

zaten bir insanla konuşacak konu bulamıyorum,boş insan olduğumu düşündürüyor bu...yapım bu galiba ama ben bu olmak istemiyorum...

lise yılları böyle geçer diyorsun da neden bu siteye konu açan kişi benim de diğerleri değil?çünkü sorunlu olan benim,sorun yokmuş gibi davranınca sorun büyüyor malesef,başka da bir işe yaramıyor...

kendimi sevebilsem birçok şey yoluna girecek ama,beceremiyorum doğru düzgün...çevremde her gün benden her alanda üstün insanları görerek nasıl kendimi sevebilirim ki??

Forumu iyi takip etmemisin sanirim genc dostum.Senin ya$ gurubundan pek cok karde$imiz, buna yakin konular acip, yardim talebinde bulundular..
Sorun yokmu$ gibi davranmak istemedigi belirtmi$in ki dogru bir yakla$im.Fakat, sadece sorunluyum demekle de sorun cozumlenemez.Sorunu gorur, tesbitlerde bulunur ve cozum icin adimlar atarsak ancak ba$ariyi yakalariz.
Sende bir yerlerden ba$lamalisin bu cozum arayisina..
Ornegin;Sosyal aktivitelere katil,kendi ya$ gurubunda ki genclerle vakit gecir..
Kisisel geli$imin adina, kitaplar oku.
kendini sevmeyi$inin asil nedeni olan, ozguven sorununu da bu yontemlerle cozume kavustura bilirsin..

Senden ustun insanlar?? Buna kim, neye gore karar veriyor..Kendine kar$i bu denli acimasiz olma..
Henuz yolun cok ba$indasin,kendine i$kence etmeyi birak.Kendine bir yol ciz ve o yolda ilerle..

asad1213
22-01-2012, 10:47 PM
Forumu iyi takip etmemisin sanirim genc dostum.Senin ya$ gurubundan pek cok karde$imiz, buna yakin konular acip, yardim talebinde bulundular..
Sorun yokmu$ gibi davranmak istemedigi belirtmi$in ki dogru bir yakla$im.Fakat, sadece sorunluyum demekle de sorun cozumlenemez.Sorunu gorur, tesbitlerde bulunur ve cozum icin adimlar atarsak ancak ba$ariyi yakalariz.
Sende bir yerlerden ba$lamalisin bu cozum arayisina..
Ornegin;Sosyal aktivitelere katil,kendi ya$ gurubunda ki genclerle vakit gecir..
Kisisel geli$imin adina, kitaplar oku.
kendini sevmeyi$inin asil nedeni olan, ozguven sorununu da bu yontemlerle cozume kavustura bilirsin..

Senden ustun insanlar?? Buna kim, neye gore karar veriyor..Kendine kar$i bu denli acimasiz olma..
Henuz yolun cok ba$indasin,kendine i$kence etmeyi birak.Kendine bir yol ciz ve o yolda ilerle..
ne tür sosyal etkinliklere katılabileceğimi bilmiyorum,fazla arkadaşım yok,zaten okuldakiler de zamanında davet ettiklerinde gitmediğim için alışmış durumdalar,davet edilmiyorum pek...

ayrıca bir yol çiz demişsin hani konularda ne gibi bir yol çizmeliyim?

Kimene
23-01-2012, 02:10 PM
ne tür sosyal etkinliklere katılabileceğimi bilmiyorum,fazla arkadaşım yok,zaten okuldakiler de zamanında davet ettiklerinde gitmediğim için alışmış durumdalar,davet edilmiyorum pek...

ayrıca bir yol çiz demişsin hani konularda ne gibi bir yol çizmeliyim?

Davet edilmeyi bekleme,sen davette bulun.
Spor, muzik insanlari yakinlastirir,yeni dostluklar kurmak icin bulunmaz firsatlardir..
Kendine bir hedef belirle.Ileri de kendini hangi noktada, nerede gormek istedigi sapta.Buna ula$mak icin caba sarfet.Egitimini, onceliklerin arasinda ilk siraya koy..

asad1213
24-01-2012, 09:36 PM
Davet edilmeyi bekleme,sen davette bulun.
Spor, muzik insanlari yakinlastirir,yeni dostluklar kurmak icin bulunmaz firsatlardir..
Kendine bir hedef belirle.Ileri de kendini hangi noktada, nerede gormek istedigi sapta.Buna ula$mak icin caba sarfet.Egitimini, onceliklerin arasinda ilk siraya koy..
kimi nereye davet edeceğimi bilmiyorum,önceden gezmediğim için yaşadığım şehiri bile doğru düzgün tanımıyorum,insanlarla dışarda ne yapabilirim bilmiyorum,cafe ortamlarında bile nasıl davranılacağını bilmiyorum...

sanırım en büyük sorunum sohbetin devamını getirememe...2-3 cümleden sonra konuşacak konu bulamıyorum...birilerini bir yerlere davet etsem,kabul etseler bile rezil olmaktan başka bir şey yapamam...

insanların utangaç olarak gördüğü birinin bi organizasyon ayarlaması ne kadar gülünç olacak farkında mısın?kabul eden olsa bile acıdığından gelir heralde,ne kadar hoş vakit geçirebilir ki benle?ayrıca ben insanların arasına girmek için onlara yalvarır şekilde yaklaşamam,benim davette bulunmam bu şekilde olmasa bile,malesef dışardan öyle gözükecektir...çünkü sorun şu:beni yıllardır böyle gördüler kabul ettiler,ben bunu değiştiremem...

spora ve müziğe yeteneğim yok malesef...

eğitim açısından bir sıkıntım yok...

sadece eğitim açısından değilgeleceği sık sık düşünüyorum,bir insanın veya bir erkeğin nasıl olması gerektiği,ideal ailenin ne olduğu,nasıl çocuk yetiştirilmesi gibi yaşımı aşan konular yönünde fazla düşündüm,kafamda bu tip bir fikirler var,insanın karakterli olması gerektiğini düşünüyorum,ama bu düşüncelerim çabuk geçiyor malesef...mesela kadın-erkek ilişkilerini de düşünüyorum,insanın seçici olası gerektiğini düşündüm mesela kendi açımdan,sonra diyorum kendi kendime herhangi bir hafta içinde kızlarla konuştuğum cümle sayısı kaçtır diye...istersem sayabilirim o kadar kötü...sorun konuşmamam değil konuşamıyor olmam...benim gibi biri ilerde ne kadar başarılı olabilir ki?ikili ilişkilerde ne kadar başarı sağlayabilir ki hiç tecrübesi olmadan?sevgilisi/eşi tarafından ne kadar saygı görebilir ki?ilerde çocuklarım olursa hadi bize bir anını anlat dediklerinde mal gibi yüzlerine bakacaksam ne için nefes alıyorum ki şimdi ben?

güçlü olmaya,dik durmaya çalışıyorum ama kendimi kandırıyorum sanki...

insan hayatta gülmelidir,güldürmelidir çevresini moral vermelidir insanlara...içten bir şekilde beceremiyorum bunu...

fazlaca utangacım,bir kere komşu doğalı fazla olmayan bebeğini vermişti kucağıma nasıl seveceğimi bilemedim geri uzattım kadına bebeği...bunu niye yazdım bilmiyorum :)

Kimene
25-01-2012, 02:57 PM
Genc dostum, sen tum kapilari kapatiyorsun.Bu sekil de ne biz sana ulasa biliriz ne sen kendini a$abilirsin..
Organizasyondan kasit; maskeli balo, ev partileri filan degil ki..
Arkadaslarini arayip, bir cafede birseyler icmek, sinemaya gitmeyi teklif etmek gibi kucuk ama eglenceli aktiviteler organize etmeyi deneye bilirsin.Bu seni,onlarin gozunde kucultmez,aciz kilmaz...
Muzige yetenegin olmaya bilir ki benim de yoktur:).Fakat spora yetenegim yok demen ilginc.Spor cok genis kapsamli bir aktivitedir.En kotu ihtimal bir spor salonuna uye ol, orada yeni insanlarlada tanisma imkanin olucaktir..
Insanlarla diyaloga gectigin surece, senin en buyuk sorunun olan;ozguven eksikligide, pozitif yonde degi$icek ve guvenli bir genc olarak yoluna devam ediceksin..

asad1213
25-01-2012, 06:37 PM
Genc dostum, sen tum kapilari kapatiyorsun.Bu sekil de ne biz sana ulasa biliriz ne sen kendini a$abilirsin..
Organizasyondan kasit; maskeli balo, ev partileri filan degil ki..
Arkadaslarini arayip, bir cafede birseyler icmek, sinemaya gitmeyi teklif etmek gibi kucuk ama eglenceli aktiviteler organize etmeyi deneye bilirsin.Bu seni,onlarin gozunde kucultmez,aciz kilmaz...
Muzige yetenegin olmaya bilir ki benim de yoktur:).Fakat spora yetenegim yok demen ilginc.Spor cok genis kapsamli bir aktivitedir.En kotu ihtimal bir spor salonuna uye ol, orada yeni insanlarlada tanisma imkanin olucaktir..
Insanlarla diyaloga gectigin surece, senin en buyuk sorunun olan;ozguven eksikligide, pozitif yonde degi$icek ve guvenli bir genc olarak yoluna devam ediceksin..
hangi arkadaşlarımı nereye çağıracağım,ne çağıracak arkadaşlarım var,ne de gidecek bir yerler biliyorum doğru düzgün...

ayrıca sınıf arkadaşlarım artık birbirleriyle fazlaca kaynaşmış insanlar,benim onların aralarına kaynaşmam imkansız bu saatten sonra...

benim sanırım en büyük sorunum sohbetin devamını getirememem,haliyle sıkılıyor karşımdaki...

değişmeye çalışsam bile bir süre sonra bıkıyorum çünkü hiçbirşey değişmiyor.

akrabalarımdan görütüğümüz kimse yok,mahallede kimse yok,kardeşim yok,okuldan arkadaşlarım yok,dershaneden yok,iyice alışıyorsun artık bu duruma ailemle bile konuşasım gelmiyor...annem babamla günde 10-15 cümleden fazla konuşmuyorum zaten hep odamda oluyorum...bazen onlara yakın olmak istiyorum,özellikle babamla fazla diyaloğumuz yok,bir süre sonra bıkıyorum olmuyor çünkü nasıl konuşulur sohbet edilir bilmiyorum,konuşacak bir şeyim de yok,anlatacak,paylaşacak bir şeylerim yok...

cafeye gidiyim arkadaşlarımla,iyi gideyim ne konuşacağım tüm gün nasıl bilgisayar başında oturduğumu mu anlatıyım yoksa en son çözdüğüm testleri mi?

insan bu durumda çok sıkılıyor ve kimlik arayışına da giriyor,bir film izliyorsun o karaktere kanın ısınıyor,kitap okuyorsun etkisine çabuk giriyorsun,ama ne nasıl biri olduğum veya olmam gerektiği hakkında,ne hangi konularda nasıl davranmam gerektiği hakkında sağlam bir fikrim var...

tyggg
14-02-2012, 11:45 AM
Selam. Bende bu yaşıma gelene kadar bir sürü olumsuzluklarla karşılaştım. Bir insan her zaman kendine güvenmeli ve kendini sevmeli. Hayatın olumsuzluklarıyla ancak bu şekilde başa çıkabilirsin.Bu hayatta hiç kimsenin dört dörtlük yaşantısı yoktur ve asla da olmaz. Kitap okumanı tavsiye ediyorum. Konuş ve asla konuşmaktan çekinme. Gerekirse kendinle konuş gerekirse duvarla konuş. Olmadı okuğun kitabı sanki karşında biri varmış ve ona okuyormuş gibi sesli oku. Her insan bir cevher olduğunu asla unutma.Ve başına gelen olumsuzluklar kendini keşfetmeni daha da kolaylaştırır.

belgin
15-02-2012, 08:51 AM
slm asad1213 anlattıkları aynısı bende de var.. Ama küçükken çekiniyorum. Sokağa çıkıyorum ve oynuyorum. Ama konuşması çekiniyorum içine kapanık bir insanım ben. Benim cihazım var. Konuşsam içimde gelmiyor.ve anlatamıyorum sadece dinliyorum.dinlesemde anlatamıyorum. Konuşacak bulamadım düşünmedim.. Benim daha zor insanım.orta okul bitirdim. Ama çok pişmanım keşke okuysadım. Neden okumadım vakit geçmiyor.ders yapıyorum ama okumuyorum.okusam mı? Okumasam mı? Düşünüyorum düşünüyorum ama okumadım malesef pişmanım :( şu anda ev kızıyım bilgisayar başındayım.6 sene doktora gittim psikoloja gittim içine kapanı dedi. şimdi gene aynı 21 yaşındayım şu an.hep evde oturuyom geziyoz da arasına ama canım sıkılıyo.ne yapmam lazım.yardımcı olsun lütfen... :)nasıl yapıcam bilemem.kurSta gitsem o da korkuyorum çekiniyorum.hadi çekinmesem çekiniyorum.BENİM KULAKLARIM DUYUYORUM AMA ANLAMIYORUM.ŞU ANDA CİHAZ KULLANIYORUM. BENİM BİŞEYİM YOKTA.AMA KULLANIYORUM CİHAZ 6İNCİ SENE KULLANIYORUM.
merhabalar güzel kardeşim..insanları duyuyor olsanda anlamama sorunun var sanırım.bu toplumla iletişimini zorlaştıracak dır tabiki sonucda.ama sen bu yüzden ,insanlardan cekinirsen kendi icine kapanırsan, durum daha icinden cıkılmaz duruma girer.belkide cekingen olman ,sağlık durumunun iyiye gitmesini engelliyordur.sen ne kadar iletişimde olursan beynin anlama kapasiteni artırır.iletişim kurarsan onları anlamaya calışacaksın ,bazı şeyleri öğreneceksin ve sağlık durumun iyiye gidicek.kekeme rahatsızlığı olan bir arkadaşım, 2 sene boyunca o kadar cok uğraştı ki sonunda cok ilerleme kaydetti.sende sorunun üstüne git.ailenle arkadaşlarınla konuş.onları anlamaya calış.bol bol sesli kitap oku.kendini mutlu edecek neye gabileyetin varsa, hobiler edin.kurslara git.gitmekden korkma.ne kadar iletişimde olursan alıştırma yaparsın.özellikle sana ilk önerim.dışardan okuyarak liseyi biterebilirsin.evde derslerine calış.sınavlara girerek dışardan liseyi bitir.bunun icin halk eğitim merkezine git.onlar yardımcı olurlar.lise mezunu olmak istemez misin?sonrada üniversite sınavlarına girersin bir mesleğin olur.calışırsan ve gercekten istersen herşeyi başarabilirsin.mesleğin olursa kendi daha güvende olursun..buna emin ol.hayatda ne olcağı belli olmuyor.bunu özelikle sana ağırlıklı olarak tavsiye ederim..bunları dikkade al lütfen..toplumla ne kadar iletişimin olursa sorunların o kadar düzeleceğini söylemek istiyorum.doktorlarından bu sorunların hakkında bilgi al.toplumla ilişki kuramıyorum de.eğitici programlar varsa seni yönlendirirler.bu konu hakkında rehabilitasyon merkezleri mevcutdur.toplum icinde kendine güven...

Hatri
18-02-2012, 11:22 PM
Merhaba şuan bu yazımı okuyum bu başlık altında kendini aynı hissedenler benimle irtibata geçsinler beraber çok ilerlieyeceğimize inanıyorum hayatla ilgili tevrubelerimi hayat içinde nasıl ayakta kalabileceğimizi anlatıcaz birbirimize sizi bu durumdan kurtarıcağıma inanıyorum şahsen ben bunu yarım başarmış biriyim hemde çok kolay ercancelik2008@hotmail.com ekleyin konuşacağız unutmayın bir insanın derdine dermanı onun gibi olanıdır size bir psikolak kadar yardımım dokunacağınndan eminim ekleyin beni bgirl16 sende ekle korkularımızın üstüne gidersek düzeliyoruz ben bunu yaparak başardım önce düşündüm kas yapmak için acı çekmek gerekiyor ben öyle kasy aptım bunuda ona benzettim zorlandım bağırdım acı çekerekte olsa işte başardım gelin ekleyin dediğim msn yi benle konuşun !

Kimene
19-02-2012, 12:00 AM
Merhaba şuan bu yazımı okuyum bu başlık altında kendini aynı hissedenler benimle irtibata geçsinler beraber çok ilerlieyeceğimize inanıyorum hayatla ilgili tevrubelerimi hayat içinde nasıl ayakta kalabileceğimizi anlatıcaz birbirimize sizi bu durumdan kurtarıcağıma inanıyorum şahsen ben bunu yarım başarmış biriyim hemde çok kolay ercancelik2008@hotmail.com ekleyin konuşacağız unutmayın bir insanın derdine dermanı onun gibi olanıdır size bir psikolak kadar yardımım dokunacağınndan eminim ekleyin beni bgirl16 sende ekle korkularımızın üstüne gidersek düzeliyoruz ben bunu yaparak başardım önce düşündüm kas yapmak için acı çekmek gerekiyor ben öyle kasy aptım bunuda ona benzettim zorlandım bağırdım acı çekerekte olsa işte başardım gelin ekleyin dediğim msn yi benle konuşun !
Sizce bu forumum, chat bolumum amaci ne, neye, kime hizmet ediyor?

asad1213
19-02-2012, 12:32 AM
Selam. Bende bu yaşıma gelene kadar bir sürü olumsuzluklarla karşılaştım. Bir insan her zaman kendine güvenmeli ve kendini sevmeli. Hayatın olumsuzluklarıyla ancak bu şekilde başa çıkabilirsin.Bu hayatta hiç kimsenin dört dörtlük yaşantısı yoktur ve asla da olmaz. Kitap okumanı tavsiye ediyorum. Konuş ve asla konuşmaktan çekinme. Gerekirse kendinle konuş gerekirse duvarla konuş. Olmadı okuğun kitabı sanki karşında biri varmış ve ona okuyormuş gibi sesli oku. Her insan bir cevher olduğunu asla unutma.Ve başına gelen olumsuzluklar kendini keşfetmeni daha da kolaylaştırır.

güzel tavsiyeler,teşekkrler...

Hatri
19-02-2012, 10:16 AM

Evet Bu Görüşe Katılmıyorum Gerekirse Kendi Kendine konuş Demişsiniz Bir insan hayatı kendi kafasında büyütüp bunu irdelerse yaşayacaklarını önceden kendi kendine konuşup geçirirse ozaman kendi çevresini hayatı gerçek anlamıyla göremez , yaşayamaz aynı durumlarla karşılaşınca ezbere konuşur gibi olur tıkanır bu onu daha çok içe kapanık hale getirir mümkün olduğunca hayatı çevreni anı yaşa kendi kendine yaşama sakın sosyal fobiye sahip bir insan bu yönü nedeniyle hayatla bağlantısı kesik yaşıyor hep böyle yaparsan çevrendeki değişiklikleri farkedemezsin olayı anı anında yaşa ozaman gerçek hissettiklerini söyleyebilirsin öbür türlü hep eskiyi oynarsın

atacannn
19-02-2012, 02:55 PM
Yemek tarifleri almak :)

tarawera
24-02-2012, 10:32 AM
selamlar herkese
konuyu açan kardeşim...sana birkaç birşey de ben söylemek istiyorum baştan sona kadar okumuş olmasam da baya göz gezdirdim konuya ve yazılanlara.öncelikle şunu söylemek isterim ki senin kurduğun cümleler mükemmel derecede düzgün kuralına uygun ve bilgi gerektiren cümleler kısaca bu kadar güzel cümleler kurabiliyorsan konuşabilirsin de.konuşamamanın en büyük sorunlarından biri bilgisizliktir ve bunun getirdiği iletişimde yetersiz hissetme durumudur.ama sen ilk sorunu zaten aşmışsın. benim kanaatim sen bilgi dolu konuşmaya hazır biri olarak bekliyorsun.geriye tek kalan şey fitili ateşlemek ve patlatmayı gerçekleştirmek.ama sanma ki sana o fitili ateşleyebileceğin sırrı verebileceğimi yada başka birinin onu sana sunacağını..çünkü öyle bir sır yok.ama yardımı olursa ben kendimden bahsedeyim.ben 1 sene öncesine kadar 34 yaşında 107 kilo da şişko bir başarısı olmayan konuşamayan ya da ne konuşacağını bilmeyen hatta konuşmaya çalışırken sesi kısılacak dereceye gelen bu yüzden ortamlardan kaçan edindiğim her türlü hobiyi başladığım her bir sporu veya işi tamamlamadan bırakan kendini yetersiz ve değersiz hisseden biriydim.ama bunu değiştirmek için geç kalmadığımı farkettim.ve şunları yaptım...bol kitap okudum ne olursa olsun.sabahları cıkıp yürüyüs ve koşu yaptım...bos vakitlerimde cıktım dolastım.bir defterde not tutmya basladım okudugum kitapların isimlerini çevremde tanıdıgım insanların isimlerini ,gün içinde yaptıklarımı kısaca not ettim.kişisel gelişim kitapları okudum.kesin sen de okumussundur herkes gibi...yeni bir kaç hobi edindim.açıkögretime kayıt oldum.ingilizce öğrenmeye başladım.arkadaşlarımın davetlerini geri çevirmemeye çalıştım ki arkadas sayım 3-5 civarı..ve kendim etkinlikler olusturup davet etmeye basladım.yapamayacagım diye dusundugum seyleri kendimiz zorlayarak yapmaya basladım mesela bir bayan tezgahtara işin baya yorucu gibi diye konusma başlangıcı cümle kurup konusmaya başlamak gibi...kendimi sevmeye calıstım...sonuc 81 kg yum şu an.atletik bir vücudum var diyebilirim.okul yıllarımda almanca eğitimi almıs biri olarak ingilizcem ilk dereceyi gecti okuduklarımı genelde anlıyor derecesine geldim.ney üflüyorum kursada gitmedim.jönglör sayılırım şimdilik 3 toptayım :) .giyim zevkim gelişti.bilgim arttıgı için konusma oranımda arttı baskalrına havadan sudan konular acıp konusabiliyorum artık.açıköğretimde bu sene sınava girecegim ve deneme sınavlarım hep başarı hep başarı :)aslında ben sevilen biriymişim sadece bunu anlamam için kendimi sevmem gerekiyormuş...inanki zor değil en ufak değişimin sana verdiği gazla bir sonraki gün bir ilerleme daha kaydediyorsun...ben kendimi çok seviyorum ve ben güzel yaşamayı hak ediyorum...bence sende hakediyorsun.kısaca artık kendini sevmenin zamanı geldi.mutsuzsan yapmak zorundasın yoksa burada bir arkadasın dediği gibi herhangi bir suça doğru eğilimin başlar sen hayatta olmaz desen bile.seri katil,tecavüzcü psikopat,manyak bir suçlu olarak ilerde sadece sen yapamadığın başaramadığın için ,mutlu olan başka bir insanın karanlığı olursun.parmakla gösterilmek senin elinde ya bir katil olarak ya da kürsüde konuşmasını yapmakta olan x işyerinin genel müdürü olarak....saygılarımla...

Kimene
25-02-2012, 03:48 PM
vay vay sen bol bol kitap okumuş sonra aklına yazmışsın.. kafa da bulurmuşsun.. :) ben okusam ama içimden gelmiyo okumak istiyorum ama.. bu gün okucaktım okumadım..hikaye kitabım var okumuyorum.. içimden gelmiyoo.:(
Sizde de kisa surede cok buyuk gelismeler olmus sevgili bgril16.Baksaniza artik duzgun cumler kurup, espiriler yapiyorsunuz;)

tarawera
25-02-2012, 05:06 PM
seni anlayamadım arkadasım özellikle kafa da bulurmussun kısmını
vay vay sen bol bol kitap okumuş sonra aklına yazmışsın.. kafa da bulurmuşsun.. :) ben okusam ama içimden gelmiyo okumak istiyorum ama.. bu gün okucaktım okumadım..hikaye kitabım var okumuyorum.. içimden gelmiyoo.:(

tarawera
25-02-2012, 05:46 PM
peki neye kızdın kızılacak birşey söylediğimi düşünmüyorum eğer bana yanlışımı söylersen bende yanlışımı görür ve düzeltirim
kusura bakma kızdım yani özür.

tarawera
26-02-2012, 01:12 PM
ama mesele uzun :) sadece yaşadıklarımı paylaştım o kadar neyse iyi forumlar
beni anlayamadın için kızdım.. ben ne diyorum sana çok uzun yazmışsın diyorum.. sende bi anlamsızz. vay vay bol bol kitap okumuş ve aklına gelmiş yazmışsın diyorum.. anladın mı? yoksa tekrar söylemem.. bu konusu yazdın ya sen ben okudum. onun alıntı cevaplıyorum..anlamadınsa nyse.. :(

asad1213
28-03-2012, 08:59 PM
bu aralar kendimi çok iyi hissediyorum...paylaşmak istedim sadece...

sadece sosyal fobililer için değil herkes için söylüyorum,insan zor bir duruma düştüğünde sızlanmayı kesip mantıklı düşünmeye çalışmalı,ve elinde olanları gözden geçirerek elinden geldiğince çözüm yolu üretmeli iyi ya da kötü...

başkaları gibi olmam gerekmiyor,hatta olmamam daha güzel değil mi?başkalarıyla kıyaslamayın kendinizi...örneğin elimizde 50 liramız varsa,başkasının 500 lirası var diye üzülmemeliyiz ve ya başka birinin 5 lirası var diye de sevinmemeliyiz...bizim elimizde ne var ne yapabiliriz buna bakmalıyız...bu sadece bir örnekti bunu fiziki görünüşe,sosyal beceriye vb. uyarlayabiliriz...

hala çevremde benden çok daha sosyal insanlar var,fazla sosyal biri olarak görmüyorum kendimi hala,ama görmem gerekmediğini biliyorum...arkadaşlarım var çok sıkı fıkı olmasam da ama ben çok samimi olma derdinde de değilim böyle iyiyim,daha bağımsız hissediyorum kendimi...

bizim gibi çekinden insanlar bazen abartıyorlar,mesela futbol oynayamam hiç,dert ederdim bazen kötü oynuyorum beden dersinde rezil oluyorum diye...artık ne oldu futbolu daha mı iyi oynuyorum,hayır...ama canım oynamak istemediğinde izliyorum bazen ve ya başka bir şeyle meşgul oluyorum...okulun en popüler çocuklarından birisinin de futbolu berbat oynadığını farkettim,geçen arkadaşlarıyla dalga geçiyorlardı beden dersinde bir şeylerle uğraşmamasıyla,kendisi de dalga geçiyordu,bu kadar basit işte...bu tip şeyler hayati derecede önemli mi sanki,tabi ki hayır,o zaman salla gitsin,ileriye bakmak lazım,ne yapabiliriz neyde iyiyiz,ne yapmak istiyoruz bunlar önemlidir...

insanların üzerimizdeki olumlu fikirlerine ihtiyacımız yok (bizim için önemli olan insanlar aile vb. dışında), bizim kendi üzerimizdeki olumlu fikirlere ihtiyacımız var...

hala biraz çekingen ve içine kapanığım ama eskisi gibi değil...belki yeni bir ortama anında adapte olamam ama bu benim karakterimdir, ne var yani bunda,kimseye kendimi beğendirmek zorunda değilim ki...bu arada garip bir şey keşfettim kimseye kendimi beğendirmem gerekmiyor dedikçe sizi beğenen sayısı artacaktır,çünkü düşündüm de ben de böyle bir insanla arkadaşlık yapmak isterim...

tekrar söylüyorum,arkadaşınızın olması zorunlu değil,ortam çocuğu olmanız zorunlu değil,canınız isterse konuşun,canınız istemezse susun,sizin keyfiniz önemli sadece!dünyanın merkezi sizsiniz sizin için,bu potansiyeli göz ardı etmeyin...

diğerleri gibi değilim diyorsunuz belki,insanlar farklı olmaya çalışıyor zaten kaldırın kafanızı hey! :) bu durumu pozitife çevirmeye çalışmak lazım...pozitiften kastım insanları etkilemek değil,kendi sevgi ve saygınızı kazanmaktır...

benim de isteklerim ve zevklerim var,yeter milletin beğenisini kafama taktığım demeliyiz,hadi biraz da kendi keyfimize önem verelim...

bir de itiraf edeyim,bazen diyorum ki iyici ki bu çekingen durumları yaşadım ve gerekli ölçüde üstesinden geldim,az da olsa olgunlaştığımı düşünüyorum...daha sağlam bir karakterle buradayım artık sanırım...
hala karakterimde biraz içine kapanıklık var ama rahatsızlık verecek şekilde değil...hala kalabalık ortamlardan fazla hoşlanmıyorum,sessizliği seviyorum biraz bazen kafa dinlemeyi seviyorum,bu da benim zevkim,kimene!

tabi ki can sıkan durumlar oluyor,olacaktır,önemli olan üstesinden gelmeye çalışmak,denemek,hayat bundan ibaret değil mi zaten?geçen benim de canım sıkılmıştı dershanede fazla arkadaşım yok fazla durgun geçti o gün, olur bu tip şeyler,onemli olan koyvermemek...

kendinize kişilik aramakta kasmayın,siz isteklerinize göre içten davranın kişiliğiniz kendi yolunu bulur zaten,siz de farkedersiniz...

ben bu konuyu açtığım dönemlerde hayata karşı tavır almıştım,hayatın çok da umrundaymış gibi,annemi filan terslerdim,odama kapanır konuşmazdım kimseyle filan...
ne gerek var?benden bir tavsiye,hemen annenizin yanına doğru gidin,yanağından öpüp hal hatır sorun,iki el tavla oynayınibilmiyorsa öğretin :)

canınız mı sıkıldı,takın kulağınıza kulaklıkları,biraz çekirdek alın,park vb. bir yere gidin kafa dinleyin biraz temiz havada...bu kadar basit,fazla düşünmeye gerek yok :)

melankoli tatlı bir halmiş gibi geliyor bazen,ama hayat enerjisinin yerini tutamaz söyleyim :)

sizi beğenmeyen insanlar olacaktır,normal şeyler bunlar beğenen de olacaktır bu da normal...beğenemseler ne olur ki önemli olan sizin kendinizi beğenmeniz...

arkadaşlar hepimizin potansiyeli içinde saklı,bu durumdan kurtulmak için yardım da alsanız unutmayın,herkesin kurtuluş yolunu kendi içinde,herkes kendi için iyi olanı kendi belirler,ne kadar profesyonel yardım da alsanız son vuruşu siz yapacaksınız,golü sizin atmanız gerekiyor...çünkü insan bir makine değildir,şöyle yaparsa şu sorun giderilir diyemeyiz,sorunlar aynı gibi gözükse de herkesin çözüm için ilham aldığı şeyler,çözüm yolu,istekleri,hedefleri,yapısı farklıdır,siz inşa edeceksiniz bu yolu,biraz gayret...

yine kafanızı ütüledim biraz...

ulver
12-06-2012, 08:16 PM
Zeka her şey değil ayrıca ben de süper zeka falan değilim...

Ayrıca benim sorunum daha çok yazdıklarınızla alakalı değil...

Benim sıkıntılarım ot gibi yaşamam,kendime ve çevreme karşı etkisiz eleman konumunda olmam...

İlişkiler konusunda da bir erkeğin sahip olması gereken güç,koruyuculuk,girişkenlik,özgüven vb.vb. özelliklerin hiç birine sahip olmamam...(Bu yaşlarda illa ki sevgili olacak değil,bu yaşlar sorun değil zaten ama ben ileriyi düşünüyorum...)

Bir çok şey için yetersiz olmam...

Kendime sevgi ve saygımın olmaması...

Çekingenliği aşsam bile kendimi sevmediğim için kimseyi mutlu edemeyeceğim düşüncesi...

Bir örnekle bileğim hiç kalınlaşmayacak ve kızlardan bile daha ince ve güçsüzüm diyorum bunlar sorun gerçekten...

Yardımcı olmak istediğin için çok teşekkür ederim ama olay foruma üye olmak değil malesef...

Aynı sorunları yaşıyoruz ve gerçekten ne yapacağımı bende bilmiyorum .. Sanki hayatın iplerini ellerimde tutamıyorum gibi geliyor.. Dışarı çıktığımda o içimde çektiğim eksiklikleri daha fazla hissediyorum . Çünki sokakta gördüğüm insanlar çok normal görünüyorlar ve bu durum beni çok üzüyor.. rahatça dışarıda dolaşamıyorum..

asad1213
13-06-2012, 03:48 AM
Aynı sorunları yaşıyoruz ve gerçekten ne yapacağımı bende bilmiyorum .. Sanki hayatın iplerini ellerimde tutamıyorum gibi geliyor.. Dışarı çıktığımda o içimde çektiğim eksiklikleri daha fazla hissediyorum . Çünki sokakta gördüğüm insanlar çok normal görünüyorlar ve bu durum beni çok üzüyor.. rahatça dışarıda dolaşamıyorum..

yetersizlik, sosyal tecrübesizliği getiriyor bu kötü işte.

çocuklarıma anlatacak bir anım bile yok.

devrimyener
08-07-2012, 02:13 AM
hata yapmaktan korkma önce küçük şeyleri başarmaya çalış bu sana özgüven verdikce daha büyük işlere kendini hazır hissedersin ve başarırsın konuşacak konu bulamıyorsan bol bol kitap oku felsefe öğren dünyada neler olup bitiyor araştır anlatacak bir iki tane fıkran olsun ve hiç vazgeçme hafızanı geliştir Zamana göre değişir değişmeyeceğini sandığın kardeşim konuşurken net konuş ham hum kem küm etme Sorunun neyse ona yoğunlaşmalısın ve nasıl çözerim zihniyetinde olmalısın