PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Derealizasyon......

GÜLAY
22-03-2011, 03:38 PM
Bu hastalığı yaşayanlar yazsın lütfen........ben bu hastalığı yaşıyorum yaşayan başkaları neler hissediyo merak ediyorum

GÜLAY
23-03-2011, 09:09 AM
Nerdesinizzzzzzz

IDDQD
23-03-2011, 10:24 AM
Bugün yine başladı. Sanırım moralim normalin üstünde iyi olduğunda yaşamıyorum. Bu arada derealizasyon çok sık olan bir şey değil sanırım. Bu yüzden bu konuyla ilgili açılmış bir başlığa birden onlarca mesaj beklemek anlamsız. Belki bir kaç ay sonra aynı sıkıntıyı yaşayan birisi mesajını görüp yazacak. :) Yada belki yarın belki yarından da yakın.

NAR_K
24-03-2011, 12:39 AM
eger mumkunse neler yasadiginizi anlatirmisiniz? :)

afrasiyap
04-05-2011, 10:43 PM
ben 2005 yılında bir yakınımın ölümünden birkaç ay sonra çok ağır bir panik nöbeti geçirdim ve yaklaşık 2 yıl cipram kullandım ve iyi geldi. daha sonra müthiş bir ölüm korkusu yaşadım, sokağa çıkamaz oldum. namaza başladım kendimi ibadete verdim doktorlara gitiim cipram kullandım bişekilde yine geçti. lakin ne zaman bir derdim olsa hemen bu kötü hisler, panik geri geliyor. Bu ara stresli bir dönemim ve panik atak döneminde yaşadığım gibi etrafıma bir yabancılaşma hissediyorum. Evde anne babamla konuşurken bile sanki konuşan ben değilim, sanki hayal aleminde içindeyim, gerçekliğinden emin olamıyorum. Bu yaşadığım derealizyon yada başka birşeymi bilmiyorum ama buraya ve başka forıumlara yazan arkadaşların yaşadığı o dehşeti çok iyi anlıyorum. ben en kısa zamnda yine doktora gidecem ve sanırım bu hastalıkla barışık olmaktan başka çare yok. panik atak berbat bir rahatsızlık, insanın elinden tüm yaşamını, sevdiklerini alıyor.

ecemhatice
05-05-2011, 08:04 AM
selam arkadaşım.Öncelikle çok geçmiş olsun.Öncelikle ilaca devam edip doktora tekrar gitsen de şunu bilki telkin yoluyla ben iyiyim demeye devam etmediğin sürece geçmiyor bu illet.Ancak sen kendini iyi hissettiğini ne kadar çok düşünürsen o kadar çok iyi oluyorsun.Ben de senin yaşadıklarının birebir aynısını yaşadım.Ama dediğim gibi ilaç bu hastalığın bir kısmını tedavi ediyor.Ve çoğunuluk olarak kişi kendisini tedavi ediyor.Bu yazdıklarım olumsuz düşünmene neden olmasın aksine iyi olduğunu ancak buna ne kadar fazla inanırsan o kadar çabuk ayağa kalkacağını söylemek istedim.
Tekrar geçmiş olsun dileklerimle.

afrasiyap;95280]ben 2005 yılında bir yakınımın ölümünden birkaç ay sonra çok ağır bir panik nöbeti geçirdim ve yaklaşık 2 yıl cipram kullandım ve iyi geldi. daha sonra müthiş bir ölüm korkusu yaşadım, sokağa çıkamaz oldum. namaza başladım kendimi ibadete verdim doktorlara gitiim cipram kullandım bişekilde yine geçti. lakin ne zaman bir derdim olsa hemen bu kötü hisler, panik geri geliyor. Bu ara stresli bir dönemim ve panik atak döneminde yaşadığım gibi etrafıma bir yabancılaşma hissediyorum. Evde anne babamla konuşurken bile sanki konuşan ben değilim, sanki hayal aleminde içindeyim, gerçekliğinden emin olamıyorum. Bu yaşadığım derealizyon yada başka birşeymi bilmiyorum ama buraya ve başka forıumlara yazan arkadaşların yaşadığı o dehşeti çok iyi anlıyorum. ben en kısa zamnda yine doktora gidecem ve sanırım bu hastalıkla barışık olmaktan başka çare yok. panik atak berbat bir rahatsızlık, insanın elinden tüm yaşamını, sevdiklerini alıyor.

SormaNeden
06-06-2011, 03:31 AM
1- Çarpıntı, kalp atımlarını duyumsama ya da kalp hızında artma olması
2- Terleme
3- Titreme ya da sarsılma
4- Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma duyumları
5- Soluğun kesilmesi
6- Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi
7- Bulantı ya da karın ağrısı
8- Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma
9- Derealizasyon (gerçek dışılık duygular) ya da deparsonalizasyon (benliğinden ayrılmış olma)
10- Kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu
11- Ölüm korkusu
12- Paresteziler (uyuşma ya da karıncalaşma duyumları)
13- Üşüme, ürperme ya da ateş basmaları

Panik atak ile ilgili bilinmesi gereken gerçekler nelerdir?

Panik bozukluğu bir kalp rahatsızlığı değildir.
Panik bozukluğu ölüme yol açan bir hastalık değildir.
Panik bozukluğu bir akıl hastalığı değildir.
Panik atağı sırasında insanların öldüklerine, delirdiklerine ya da kontrol dışı davranışlarda bulunduklarına ilişkin hiçbir tıbbi bilgi yoktur.
Panik atak insanı hem duygusal yönde hem de bedensel anlamda aşırı derecede zorlayan bir yaşantıdır fakat bunu yaşayan bilir ve dışarıdan anlaşılmaz.
Panik atak sırsında yaşanan nefes alma sorununu aşmak için yapılan en büyük hata hızlı nefes alıp vermektir. Oysa o daha yorucudur, yapılması gereken derin ve sakin nefes almaktır.
Atak geçireceğim diye dışarı çıkmaktan, kalabalık yerlere gitmekten korkmayınız. Bu konudaki temel davranışınız hastalıktan önce neleri yapabilmekteyseniz onları yapmayı sürdürmek olacaktır.
İlaç tedavisi panik atakları azaltmak için etkilidir ama sadece ilaç yeterli değildir. Bunun yanında eğer psikoterapi alırsanız sorunla başa çıkmayı öğrenmiş olursunuz.
Tedavi içerisinde bile atakları yaşamaya devam edebilirsiniz, ama nasıl engelleyebileceğinizi öğrenmiş olduğunuzdan daha hafif atlatacaksınızdır.
Atak başladığında belirtilerin en yoğun yaşandığı süre 10 dakikadır. Sağlık kuruluşlarına gitmeye çalışsanız bile vardığınızda geçmiş olacaktır. Unutmayın fizyolojik değil psikolojik bir rahatsızlıktır

onurcan
24-12-2011, 11:08 AM
17 Yaşındayım kaygı bozukluğu teşhisi konuldu. Çok şiddetli derealizasyon yaşıyorum .s Hiç geçmeyecek gibi hissediyorum, bundan kurtulan var mıdır ? İyileşmek için neler yapmak gerekir ? Ne olur yardım edin :(

Oğuzhan
25-03-2012, 02:31 PM
Neler yaşadığını biraz anlatırsan daha iyi olucak.Neler hissettiğini falan.

güven01
25-03-2012, 06:11 PM
bende yaşıyorum zamanla geçiyormuş tedavi görüyormusun?

Oğuzhan
26-03-2012, 02:48 PM
güven sen derealizasyonda neler yaşıyorsun?

güven01
26-03-2012, 05:08 PM
İnsanlar garip geliyor.Yaşamak boş geliyor, çevremi tanımıyorum sanki ilk defa görüyormuşum gibi

Oğuzhan
26-03-2012, 07:22 PM
tek gerçek benim diğer insanlar hayalmiş gibi geliyor.Aynen banada yaşamak boş geliyor ama yapacak bişey yok Allah ne kadar ömür verdiyse yaşamak zorundayız.Neden yaşadığımızı bile bilmiyoruz.Aslında okadar düşünüyoruz ama dünyadaki hiçbişeyi anlayamıyoruz.Oyüzden düşünme.İstesende çoğu şeyi anlayamazsın.

güven01
23-04-2012, 11:12 PM
Arkadaşlar 4 aydır anksiyeteye bağlı depersonalizasyon yaşıyorum.Çok değişik hisler içindeyim kendimi tam anlamıyla tanımıyorum, aynaya bakıyorum yüzüme ilk defa bakmış gibi yabancı birisine bakar gibi oluyorum.Ben diye bi şey var ben varım düşüncesi garip geliyor.Sanki başka bi alemdeyim.7/24 kendimi rüyada gibi hissediyorum.Yaşamak, insan olmak tuhaf geliyor, zaman kavramım kayboldu dün bile bana 1 sene öncesi gibi geliyor.Bu durumu yaşamış ve düzelmiş olan arkadaşlar var mı?Yardımınızza ihtiyacım var cevaplarınızı bekliyorum.,.

ismailo
24-04-2012, 09:18 AM
güven kardeş bende de böyle oluyor da sana bir zararı var mı ben 25 yıldır alıştım çok şükür zararı da yok ama bu durumun ne olduğunu çok merak ediyorum.aynaya baktığım zaman sanki dünyada bir ben mi varım veya senin anlattığın şekilde.sen biraz daha açarsan sevinirim ne rahatsızlık veriyor sana?

güven01
24-04-2012, 04:56 PM
güven kardeş bende de böyle oluyor da sana bir zararı var mı ben 25 yıldır alıştım çok şükür zararı da yok ama bu durumun ne olduğunu çok merak ediyorum.aynaya baktığım zaman sanki dünyada bir ben mi varım veya senin anlattığın şekilde.sen biraz daha açarsan sevinirim ne rahatsızlık veriyor sana?

rahatsızlık veren kendimi tanımamam, yaşayan bi ölü gibiyim.Dünyada olduğumu anlamıyorum, yaşadığımı hissetmiyorum.

mustafakartal
24-04-2012, 07:45 PM
bu teşhisi doktor mu koydu yoksa kendi kendine mi koydun.

güven01
25-04-2012, 03:33 PM
bu teşhisi doktor mu koydu yoksa kendi kendine mi koydun.

doktor koydu tabikide ben nasıl teşhis koyayım.

Kimene
25-04-2012, 03:38 PM
Sevgili Guven, siz tam olarak nasil bir tedavi goruyorsunuz? Bu 4 ay icerisinde bir iyilesme gostermeye baslamis olmaniz gerekiyordu..

güven01
26-04-2012, 10:23 AM
Sevgili Guven, siz tam olarak nasil bir tedavi goruyorsunuz? Bu 4 ay icerisinde bir iyilesme gostermeye baslamis olmaniz gerekiyordu..

ilaç tedavisi görüyorum ilk zamanlara göre biraz iyileşme var ama tam düzelemedim.

Kimene
27-04-2012, 03:10 PM
ilaç tedavisi görüyorum ilk zamanlara göre biraz iyileşme var ama tam düzelemedim.
Tam bir iyilesme icin, 4 ay kisa bir sure..Fakat iyilesme belirtileri var dediginize gore, tedaviniz iyi gidiyor demektir..Iyilesme surecini hizlandirmak icin,psikoterapide almayi dusunmedinizmi hic?

güven01
27-04-2012, 07:31 PM
[QUOTE=Kimene;109730]Tam bir iyilesme icin, 4 ay kisa bir sure..Fakat iyilesme belirtileri var dediginize gore, tedaviniz iyi gidiyor demektir..Iyilesme surecini hizlandirmak icin,psikoterapide almayi dusunmedinizmi hic?[/QUOT
düşündüm tabi ama alıcak imkanım yok

onur_3346
28-04-2012, 12:10 PM
merhaba. ilk önce teşekkür ederim güven bey. sıkıntınızı çok güzel açıklamışsınız çünkü aynı problem bende de var ve daha düne kadar bu bahsettiniz sorunu sadece ben yaşıyorum diye kendimi çok yanlız hissediyordum. insanlara anlatıyorsun anlamakta güçlük çekiyolar. hatta 3 tane psikiyatri doktoruna gittim sorunu anlattım yani sizin yukarda anlattıklarının aynısını, suratıma boş boş baktılar. biride anlamadı, daha doğrusu bir teşhis bile koyamadılar. benim senden ricam tedavinde nasıl bir yol izlediler, hanigi ilaçları verdiler ve teşhis olarak ne dediler. çünkü birdaha bir psikiyatriye gitmeyi düşünüyorum ve beceriksiz doktorların kendilerini fazla yormadan kendi teşhisimi koyup bu yönde bi tedavi uygulasınlar. çok rica ediyorum bu bilgilere çok ihdiyacım var msn adresimden bu konuda biraz yardım almak isterim senden msn adresim onur_cam33@hotmail.com lütfen bana ulaş. saygılarımla

güven01
28-04-2012, 12:55 PM
merhaba. ilk önce teşekkür ederim güven bey. sıkıntınızı çok güzel açıklamışsınız çünkü aynı problem bende de var ve daha düne kadar bu bahsettiniz sorunu sadece ben yaşıyorum diye kendimi çok yanlız hissediyordum. insanlara anlatıyorsun anlamakta güçlük çekiyolar. hatta 3 tane psikiyatri doktoruna gittim sorunu anlattım yani sizin yukarda anlattıklarının aynısını, suratıma boş boş baktılar. biride anlamadı, daha doğrusu bir teşhis bile koyamadılar. benim senden ricam tedavinde nasıl bir yol izlediler, hanigi ilaçları verdiler ve teşhis olarak ne dediler. çünkü birdaha bir psikiyatriye gitmeyi düşünüyorum ve beceriksiz doktorların kendilerini fazla yormadan kendi teşhisimi koyup bu yönde bi tedavi uygulasınlar. çok rica ediyorum bu bilgilere çok ihdiyacım var msn adresimden bu konuda biraz yardım almak isterim senden msn adresim onur_cam33@hotmail.com lütfen bana ulaş. saygılarımla
onur bey sizi faceden ekledim ordan konuşuruz.

deper
16-07-2012, 10:55 PM
ben bu durumu çok ağır yaşayanlardanım. evet ben neyim kimim, ismimi seslenenlere efendim diye cevap veriyorum ama o ben miyim, kendimi tam anlamıyla hissedemiyorum, tamam yaşıyorum vs ama ruhum bedenim apayrı gibi.. eski yaşantımı hatırlayıp kendimi bulmaya çalışıyorum tamam herşey aklımda ama onları ben mi yaşadım o ben miyim. gibi birçok şey.. korkular korkular korkular.. dışarıya çıkamamak.. çünkü ev güvenlidir, çünkü evde tanıdık şeyler vardır ve en azından o yabancılaşma sırasında belki birşeye bakıp kendimi bulabilirim düşüncesi vardır.. arkadaşlar ben ilaç tedavisi de gördüm terapi de aldım. seneler önce bunu bir kez yenmiş birisiyim. evet tek yolu başka işlerle meşgul olmak aklımızı kendi üzerimizden çekmek başka şeylere odaklanabilmek. sevdiğimiz şeyleri yapmak ve sayılarını artırmak. olduğunca boş vaktimizin olmaması.. kişiliğimizin güçlü yanlarını bilmek.. mutlu olduğumuz anlarımızı düşünmek.. biliyorum o esnada yine bir korku kaplıcak içinizi hayır ben kimim ben bu değilim galiba diye bir saçma düşünce daha belirecek. ama gün geçtikçe daha iyiye gittiğinizi farkedeceksiniz. daha az korkacak daha az kaygılanacaksınız. ve eğer ki düzeleceğinize inanırsanız ve Allah'a güvenip O'nun en çıkmazda yardımcımız olduğunu bilirseniz bunu yenmek hiç de zor olmayacak. belirsizliğin olduğu yerde telaş vardır çünkü. ya düzelemezsem ya Allah yardım etmezse gibi vesveselerden dolayı biz iyileşmeyi geciktirdik aslında demek istediğim. Allah'tan isteyin samimiyetle güvenin inşallah hepimiz bundan tamamen kurtulacağız. ben 4 aydır yeniden bununla baş etmeye uğraşıyorum. ilk 3 ay çok zor geçti ama şimdi daha iyi ve umutluyum. dediğim gibi herşeyi Allah'a bıraktım biliyorum ki hepimize yardım edecek. Allah kullarına eziyet etmez asla. bu durumdan bir sonuca varmamız gerekir. bu kimimizde hayatın kıymetini anlamaktır, kimimizde Allah'a daha yakınlaşmaktır. içimizdeki o vesveseyi de veren şeytandan başka birşey değil. biz hep o sese kulak verdik. onun etkisinde kalıp hayatımızı mahvettik. saçma olduğunu bildiğimiz halde malesef onun dediğinin etkisinde kaldık. sabretmeliyiz arkadaşlar. bunu dert ederek biryere varamıyorsak elimizden geleni yapıp sonrasını Allah'a bırakmamız gerekiyor. herkese acil şifalar Allah hepimizin yardımcısı olsun..

hekimdensorma
14-12-2013, 12:38 AM
merhabalar herkese ...
arkadaslar ben de maalesef depersonalizasyon-derealizasyon arası bisey yasıyorum yuksek doz ilac kullanımına baglı olark yasadım bu sorunu ,Allah o psikiyatristin belasını versin o tuccarın diyelim daha dogrusu yatacak yeri yok onun para icin bana yuksek doz yukledi o gun bugundur kendimi hissetmiyorum tam bir uyusturucu etkisi yani
ARKADASLAR HEPİNİZE TAVSİYEM HEKİMDEN SORMA CEKENDEN SOR DEMİSLER SU DİPLOMALI TORBACILARA LUTFEN PRİM VERMEYELİM

hekimdensorma
14-12-2013, 12:43 AM
hicbirseyin yok tatlım,28 yasındayım senin yasındayken ailem bana zorla ,ilac icirdi ilac yuzunden depersonalizasyon yasadım ilac kullanma yasın daha cok kucuk buyuk ihtimalle yuksek doz yuzunden bu sorunu yasıyorsun ilacı bırak hersey duzelecek doktorlar tam bir tuccar tamamen my cep diyorlar diplomalı tuccarlara prim verme

hekimdensorma
14-12-2013, 12:46 AM
merhabalar herkese ...
arkadaslar ben de maalesef depersonalizasyon-derealizasyon arası bisey yasıyorum yuksek doz ilac kullanımına baglı olark yasadım bu sorunu ,Allah o psikiyatristin belasını versin o tuccarın diyelim daha dogrusu yatacak yeri yok onun para icin bana yuksek doz yukledi o gun bugundur kendimi hissetmiyorum tam bir uyusturucu etkisi yani
ARKADASLAR HEPİNİZE TAVSİYEM HEKİMDEN SORMA CEKENDEN SOR DEMİSLER SU DİPLOMALI TORBACILARA LUTFEN PRİM VERMEYELİM

tolgakg
11-05-2014, 08:53 PM
Ben de ilac kullanimina baslayarak başladı bu yabancılaşma. Bana panik atak sin dedi şerefsiz. Bana psikolojik bu ağrıların spor yap devamli deseydi belki sporla beynimde yenecektim bu yalanci hastalığı.

nazzliyilmazz
11-06-2014, 01:08 PM
merhaba arkadaslar.benım yasadıgım derealızasyon mu bılemıyorum ama neler yasadıgımı anlatayım.ben 5.sınıftayken de sınav zamanında bı anda gelıyodu boyle etraf yabancılasıyo ben burda nasıl varım bu dunya nasıl var dıyodum ama 2 saate gecıyodu 2-3 yıla bır gelır basıma boyle bıseye daldıgım zaman baslar genelde.su an ben 17 yasındayım bundan 2 ay once ayakkabımı gıyıyodum bı anda basladı bır gun gectı ıkı gun gectı ama hastalık gecmedı durmadan konusulanlar yabancı gelıyo bu ınsanlar nasıl var bu hayat nasıl var dıyıp duruyodum delırıcem sanıyodum en sonunda psıkologa gıttım ama galıba o da benı anlamadı selectra dıye bı hap verdı 1 ay kullandım bır ıse yaraamdı hap daha kotu yaptı ama sonra baktım hastalık kendılıgınden bı anda gecıyo aklıma gelırse tekrardan baslıyo baslayınca da delırıyo gıbı hıssedıyorum bu yasam nasıl var ınsanlar nasıl var dıye kendımı yıyorum bazen dusunuyorum hersey aklımda mı dıye her seyı hatırlıyorum kendım bılıncımdeyım yanı.ama cok kotu olaylar yasadım amcamı kaybettım babam ölumden dondu cok fazla olumsuz sey var hayatımda kendı kendıme olursam ıcıme kapanırsam baslıyo bu hastalık ama bırılerıyle konusursam farklı ortamlara gırersem gecıyo bılmıyorum ergenlıkle ılgılı olabılır dıye dusunuyorum cunku emın olun gecıyo arkadaslar ben aklıma getırdıgım zaman baslıyo psıkologa da bır daha gıtmek ıstemıyorum kafamı dagıtmaya calısıyorum.ve sanırsam uzgun oldugum sıırlı oldugum zaman bu hastalık baslıyor kendınızı mutlu etmeye bakın derim :)

doğadaki insan
10-09-2014, 11:37 PM
ne çok insan varmış burdan bakınca...ama bizim hastalık ya da durum diyeyim tam çözülememiş..insan bir alemdir..tanımlayamadığımız bilemediğimiz ne çok yönümüz var..ne çok boyut var şu hayatta...