PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 22.Haftanın Konuğu : misterioso

Selina
11-02-2011, 12:00 PM
22.Haftanın Konuğu : misterioso

oylamaya açmış olduğumuz

anket sonucunda 21. hafta.. sorular soracağımız

üye :misterioso

olmuştur...

soracagimiz sorular Cuma dan Pazar günü bitiyor

Hadi gelsin sorular... zor sorular ;)

misterioso
11-02-2011, 12:33 PM
Teşekkür ederim :) Soruların etkisine , samimi bir tepkiyim :)

Selina
11-02-2011, 12:40 PM
okuyormusun ..okudunmu ? ve ne üzerine ?

omlett i cok güzel yaparmissin ..dogrumu ;)

misterioso
11-02-2011, 12:46 PM
okuyormusun ..okudunmu ? ve ne üzerine ?

omlett i cok güzel yaparmissin ..dogrumu ;)

1 sene hazırlık fakültesinde yabancı dil üzerine okudum
4 sene lisans olarak Matematik müh. ve bölümünü bitirdim
Şuan da İnovasyon yönetimi üzerine yüksek lisans (master) yapıyorum.

Çok nadir olsa da Omlet yapmayı severim :D

masiyas
11-02-2011, 01:06 PM
öncelikle haftanın konuğu olduğun için kutlarım:)

sence mutlu olmak nedir ve neler gerektirir...

misterioso
11-02-2011, 01:15 PM
öncelikle haftanın konuğu olduğun için kutlarım:)

sence mutlu olmak nedir ve neler gerektirir...

Teşekkür ederim masiyas.

Bir önceki konuda yazdığımı paylaşmak istiyorum seninle masiyas.

Hayat , A'dan Z'ye olan tüm alfabelerden oluşan anlamlı kelimeler topluluğu .Ve kelimelerin oluşturduğu anlamlı cümleler olur bana göre .

Kendimizi hayatta ifade edebilmemiz için de cümlelerdeki harfler ve kelimeler eksik olmaması gerekiyor değil mi ? Eksik olmayınca da mutluluk her daim bizimle olur.

İçlerinde bir harf eksik olsa , hayat denen cümle eksik olur haliyle de anlam kayması olur yani mutluluğa gölge düşebilir.

Herkesin kendisine göre alfabeleri vardır anlamları yansıtacak kelimeler,cümleler için.

Örnek vermek gerekirse : O halde benim alfabelerim .

ALLAH (Evrenin yüce yaratıcısı)
BARIŞ (Kendimle attığım antlaşmA)
CAZİP ( Bize çekici cazibeli,ilginç,ilgi çekici gelen her şey)
ÇAĞRI (Güzel bir telefon çağrısı. Sevdiğimiz birinden gelirse ne güzel değil mi? )
DESTEKLEYENLER (Emeklere saygı duyan herkes. İster yanı başında isterse daha Amerika’dan isterse Japonya’dan. Duyulan samimi tek sözün bile yaptıklarınızın ne kadar kaliteli olduğunu hatırlatır)
EMEK (Emek,hayat işcisinin alın teridir)
FEDAKARLIK (Fedakarlık .Neden mi? Zor olduğundan.Zoru severim beybi )
HUZUR (Huzur olmadan ilham perisi barışık olamaz o zaman da ilham olmaz. ilham olmazsa çekilmez hal alır gider.
İLHAM (İlham perimin bana göz kırpıp kur yapması)
KIZ KARDEŞİM (Tek)
LOOP (Terimsel kelime olduğundan Türkçesini kullanmıyorum hiç . Loop – Döngü anlamında kullanılan ve aynı zamanda müzik terimi . Mesela bir müzik parçası hazırlarken bir ana melodi olur belirli aralıklarda tekrarlanır .Onu oluşturmak , evliliğe zemini hazırlayan bir aşk gibidir)
MÜZİK ( Kendimi kendiliğinden kendimce kendi kendime sunmamı sağlayan)
NASİP ( Nasip yani sahip olunabilen ve elde edilenebilen)
OLUMLU (Güzel bir kelime değil mi ? Olumlu olan her şey )
ÖĞRETMEK ÖĞRENMEK (İlimden hayati değerlere kadar.Bilmek ve paylaşmak)
PEYGAMBERİM (Elçi)
RAKIM ( En sevdiğim rakım sıfırdır . Yani deniz kenarı yani Deniz .Deniz olmadan asla)
SAĞLIK (Onsuz 100 milyar param olsa neye yarar)
ŞARKILARIM (ilham perisinden doğan bebeklerim)
TRANCE HALİ (En sevdiğim haldir hayatta.Bir seyahet Bir uçuş Bağımsız Ama bir o kadar da içimde sımsıkı sıkışık halde olan.bazen çoşturur bazen hüzünlendirir bazen ise güldürür ama hep duygulandırır)
UBUDİYET (Aşk )
ÜRETMEK daima üretmek (Üretmezsem huzurlu olamam)
VELİLER (Anne ve baba)
YETENEK (onsuz ne ilham perisi olurdu ne de ilham)
ZEVK ( Beğeni haz lezzet onlarsız olmaz)

tened
11-02-2011, 01:27 PM
İlerde müzik konusunda kariyer düşünebilir misin mesela?

Her şeyi bırakıp müziğe yönelmeyi...

misterioso
11-02-2011, 01:35 PM
İlerde müzik konusunda kariyer düşünebilir misin mesela?

Her şeyi bırakıp müziğe yönelmeyi...

Aslında yıllardan beri işin içindeyim , birçok proje gerçekleştirdim ve yenilerini de gerçekleştirmek için de çalışmalara devam ediyorum durmaksızın . Kariyer basamakları için adımlara evvel önceden başladım . Herşeyi bırakıp sadece müziğe yönelmek tek isteğim aslında :) Bunun için de önce eğitimi başarıyla bitirmeyi istiyorum.

9 ŞUBAT
11-02-2011, 03:05 PM
1 sene hazırlık fakültesinde yabancı dil üzerine okudum
4 sene lisans olarak Matematik müh. ve bölümünü bitirdim
Şuan da İnovasyon yönetimi üzerine yüksek lisans (master) yapıyorum.

Çok nadir olsa da Omlet yapmayı severim :D

Bize çok kısa da olsa biraz innovasyon hakkında bilgi verebilirmisin ,genel olarak bunu hayatımıza nasıl uyarlayabiliriz .

Malesef toplum olarak bu konuya gereken onemi vermemekteyiz .

misterioso
11-02-2011, 03:15 PM
Bize çok kısa da olsa biraz innovasyon hakkında bilgi verebilirmisin ,genel olarak bunu hayatımıza nasıl uyarlayabiliriz .

Malesef toplum olarak bu konuya gereken onemi vermemekteyiz .

Sorununuzu Ekonomi ve Yönetim dalları baz altında olarak Genel olarak cevaplamak istiyorum . İnovasyon kelimesi olarak .

İnovasyon bildiğimiz gibi yenileşim anlamına gelmektedir .Tamamen yeni ve yahut büyük ölçüde değiştirilecek olan ürün veya sürecin; yeni bir pazarlama yönteminin; iş alanlarında , işe ait kurumların organizasyonunda ,iç ve dış ilişkilerle beraber yenileşen bir organizasyonel yöntemin gerçekleşmesidir .Bunun içinde pazarlamadan yöneticiliğe kadar kısıtlanmadan bir alana yayılır

İnovasyon için en önemli nokta ise : değerli kılacak tüm çıkışları uygulama sürecidir ve bu süreçte en başarılı çekilde ticarete dökülmesidir.Ardından hizmete sunulmasıdır.

Ama en sağlıklı inovasyon için öncelikle şu soruları yöneltmeliyiz :
Fikirleri nasıl toplayabiliriz? En iyi faydalı ve tutarlı olanı nasıl seçebiliriz ? Nasıl uygulayabiliriz?
Kendimize ortak öneriler Sunarız. Fikirleri birçok kaynaktan derleyebiliriz.
En önemlisi ise kendinizi özgür bırakarak karar vermek . Bu iyi fikirler nasıl bir anlam katar?
Ticaret olarak şu soru sorulur önemli olan : " İHtiyaçları nasıl karşılarız özellikle müşteriler için? "
En önemlisi ise bunun bir mücadele olduğunu ve kazanmak için durmadan progresif davranmak
Hedefi aşama aşama vurmak için Değişken grafik çizmek
Değişim rüzgarını hissetmeden inovasyonu farkedemeyiz.
Bu gelişimleri sağlarken masrafdan çok tasarrufa önem vermek.

Aslında sadece ekonomi ve yöneticilik dalları olarak da bakmıyorum bu terime . Hayatımızda da geçerli inovasyon kelimesi . Her zaman yenilikler ve bu yenilikleri süreçlerle beraber uygulamamız gerekiyor,bir nevi kendimizi adım adım daha sağlıklı ve başarılı sunmak için . Kendimizi farklı yeniliklerle sunma çok heyecan verici olduğunu düşünmekteyim. Bu yüzden bu kelimeye sadece ticaret ve kapitalist olarak bakmıyorum.

İnovasyon , progresif bir adımdır

9 ŞUBAT
11-02-2011, 03:31 PM
Aslında sadece ekonomi ve yöneticilik dalları olarak da bakmıyorum bu terime . Hayatımızda da geçerli inovasyon kelimesi . Her zaman yenilikler ve bu yenilikleri süreçlerle beraber uygulamamız gerekiyor,bir nevi kendimizi adım adım daha sağlıklı ve başarılı sunmak için . Kendimizi farklı yeniliklerle sunma çok heyecan verici olduğunu düşünmekteyim. Bu yüzden bu kelimeye sadece ticaret ve kapitalist olarak bakmıyorum.

Benimde esas sormak istedigim bu noktaydı ,ekonomik yonden baktıgımızda yeni yeni hayatımıza giren bir kavram ve kaçınılması imkansız bir gelecek .

Oysa innovasyonun temel göruşunu destek alarak bunu kişisel hayatımıza uygulayabilirsek ,tahmin ediyorumki başta ikili ilişkiler olmak uzere ,hayatımızda çok olumlu degişimler olacagı muhakkak ,en basit faydası daha mutlu bir yaşam surmemize neden olacaktır büyük ihtimalle .

okur-yazar
11-02-2011, 04:07 PM
Sorununuzu Ekonomi ve Yönetim dalları baz altında olarak Genel olarak cevaplamak istiyorum . İnovasyon kelimesi olarak .

İnovasyon bildiğimiz gibi yenileşim anlamına gelmektedir .Tamamen yeni ve yahut büyük ölçüde değiştirilecek olan ürün veya sürecin; yeni bir pazarlama yönteminin; iş alanlarında , işe ait kurumların organizasyonunda ,iç ve dış ilişkilerle beraber yenileşen bir organizasyonel yöntemin gerçekleşmesidir .Bunun içinde pazarlamadan yöneticiliğe kadar kısıtlanmadan bir alana yayılır

İnovasyon için en önemli nokta ise : değerli kılacak tüm çıkışları uygulama sürecidir ve bu süreçte en başarılı çekilde ticarete dökülmesidir.Ardından hizmete sunulmasıdır.

Ama en sağlıklı inovasyon için öncelikle şu soruları yöneltmeliyiz :
Fikirleri nasıl toplayabiliriz? En iyi faydalı ve tutarlı olanı nasıl seçebiliriz ? Nasıl uygulayabiliriz?
Kendimize ortak öneriler Sunarız. Fikirleri birçok kaynaktan derleyebiliriz.
En önemlisi ise kendinizi özgür bırakarak karar vermek . Bu iyi fikirler nasıl bir anlam katar?
Ticaret olarak şu soru sorulur önemli olan : " İHtiyaçları nasıl karşılarız özellikle müşteriler için? "
En önemlisi ise bunun bir mücadele olduğunu ve kazanmak için durmadan progresif davranmak
Hedefi aşama aşama vurmak için Değişken grafik çizmek
Değişim rüzgarını hissetmeden inovasyonu farkedemeyiz.
Bu gelişimleri sağlarken masrafdan çok tasarrufa önem vermek.

yaşantımızda ve sosyal hizmet alanlarında innovasyon uygulamasına ilişkin neler söylemek istersiniz.

(isim olarak adlandıramamış olsam da mesleki çalışma alanımda yaznızın içeriğine uygun olacak şekilde çalışma performansı gösterme gayretindeyim.)

misterioso
11-02-2011, 11:31 PM
Benimde esas sormak istedigim bu noktaydı ,ekonomik yonden baktıgımızda yeni yeni hayatımıza giren bir kavram ve kaçınılması imkansız bir gelecek .

Oysa innovasyonun temel göruşunu destek alarak bunu kişisel hayatımıza uygulayabilirsek ,tahmin ediyorumki başta ikili ilişkiler olmak uzere ,hayatımızda çok olumlu degişimler olacagı muhakkak ,en basit faydası daha mutlu bir yaşam surmemize neden olacaktır büyük ihtimalle .

Sadece değişimi, yenilik olarak görülmesinden kaynaklanıyor. Oysaki inovasyonun temelinde , hem değişim hem de progresif yani ilericilik barındırır,temel aşama ise kalıcılık. İnovasyon ile değişim arasındaki asıl fark da budur .

misterioso
11-02-2011, 11:33 PM
selamm ..........
küçük bi soru ........çok ciddi geldin bana ..:)

hayata nasıl bakıyorsun yada hayatın sana nasıl görünmesini isterdin ......
kendine iyi bak ..:D

Hayata ilham perisi getireceklerini de ilham olarak , görünmesini istediğim ise ilhamdan doğan başarı,mutluluk,gelişim,ilerilik. Hayattan kastım sadece nefes alıp vermek değil , bunlar barındırdığı her yollar ve özel hisler de olabilir.

Hayat bir transdır . Trans ise dalınç, ; kendinden geçme; ruhun yücelmesi; ; teshir etmek, büyülenme. Bu trans kimi zaman duygulandırır kimi zaman ağlatır kimi zaman hüzünlendirir kimi zaman çoşturur :) Hem eğlendiren ,Hem hüzünlendiren ,Hem Aşık eden olarak. Mümkün olduğunca Geçmişten değil Gelecekten esinlenerek.

Sen de kendine iyi bak :)

misterioso
11-02-2011, 11:36 PM
yaşantımızda ve sosyal hizmet alanlarında innovasyon uygulamasına ilişkin neler söylemek istersiniz.

(isim olarak adlandıramamış olsam da mesleki çalışma alanımda yaznızın içeriğine uygun olacak şekilde çalışma performansı gösterme gayretindeyim.)

Özel hayatımızda değişimlere çok önem veririz,bir üstte söylediğim gibi inovasyon fikirleriyle sadece değişim değil aynı zamanda ilericilik,kalıcılık ve kendi isteklerimize kararlı fikirler edinebilirz . Sosyal hizmet alanlarında ise insanların ihtiyaçları ele alınıyor değişikler uygulanır ama malesef her sosyal hizmet alanında ilericilik yok, temel prensip ilericilik olmalı kanımca.

Selina
12-02-2011, 06:15 PM
nerde sorular sorular...

okur-yazar
12-02-2011, 06:30 PM
hayatın anlamı nedir sence?

ULKER
12-02-2011, 07:23 PM
sence gurur nedir?

misterioso
12-02-2011, 10:54 PM
hayatın anlamı nedir sence?

Kişisel anlamım . Masiyasın sorusunda da dediğim gibi

Hayat , A'dan Z'ye olan tüm alfabelerden oluşan anlamlı kelimeler topluluğu .Ve kelimelerin oluşturduğu anlamlı cümleler olur bana göre .

Kendimizi hayatta ifade edebilmemiz için de cümlelerdeki harfler ve kelimeler eksik olmaması gerekiyor değil mi ? Eksik olmayınca da mutluluk her daim bizimle olur.

İçlerinde bir harf eksik olsa , hayat denen cümle eksik olur haliyle de anlam kayması olur yani mutluluğa gölge düşebilir.

Herkesin kendisine göre alfabeleri vardır anlamları yansıtacak kelimeler,cümleler için.

Örnek vermek gerekirse : O halde benim alfabelerim .

ALLAH (Evrenin yüce yaratıcısı)
BARIŞ (Kendimle attığım antlaşmA)
CAZİP ( Bize çekici cazibeli,ilginç,ilgi çekici gelen her şey)
ÇAĞRI (Güzel bir telefon çağrısı. Sevdiğimiz birinden gelirse ne güzel değil mi? )
DESTEKLEYENLER (Emeklere saygı duyan herkes. İster yanı başında isterse daha Amerika’dan isterse Japonya’dan. Duyulan samimi tek sözün bile yaptıklarınızın ne kadar kaliteli olduğunu hatırlatır)
EMEK (Emek,hayat işcisinin alın teridir)
FEDAKARLIK (Fedakarlık .Neden mi? Zor olduğundan.Zoru severim beybi )
HUZUR (Huzur olmadan ilham perisi barışık olamaz o zaman da ilham olmaz. ilham olmazsa çekilmez hal alır gider.
İLHAM (İlham perimin bana göz kırpıp kur yapması)
KIZ KARDEŞİM (Tek)
LOOP (Terimsel kelime olduğundan Türkçesini kullanmıyorum hiç . Loop – Döngü anlamında kullanılan ve aynı zamanda müzik terimi . Mesela bir müzik parçası hazırlarken bir ana melodi olur belirli aralıklarda tekrarlanır .Onu oluşturmak , evliliğe zemini hazırlayan bir aşk gibidir)
MÜZİK ( Kendimi kendiliğinden kendimce kendi kendime sunmamı sağlayan)
NASİP ( Nasip yani sahip olunabilen ve elde edilenebilen)
OLUMLU (Güzel bir kelime değil mi ? Olumlu olan her şey )
ÖĞRETMEK ÖĞRENMEK (İlimden hayati değerlere kadar.Bilmek ve paylaşmak)
PEYGAMBERİM (Elçi)
RAKIM ( En sevdiğim rakım sıfırdır . Yani deniz kenarı yani Deniz .Deniz olmadan asla)
SAĞLIK (Onsuz 100 milyar param olsa neye yarar)
ŞARKILARIM (ilham perisinden doğan bebeklerim)
TRANCE HALİ (En sevdiğim haldir hayatta.Bir seyahet Bir uçuş Bağımsız Ama bir o kadar da içimde sımsıkı sıkışık halde olan.bazen çoşturur bazen hüzünlendirir bazen ise güldürür ama hep duygulandırır)
UBUDİYET (Aşk )
ÜRETMEK daima üretmek (Üretmezsem huzurlu olamam)
VELİLER (Anne ve baba)
YETENEK (onsuz ne ilham perisi olurdu ne de ilham)
ZEVK ( Beğeni haz lezzet onlarsız olmaz)

misterioso
12-02-2011, 10:55 PM
sence gurur nedir?

İnsanın kendinden ödün vermemesi

ULKER
12-02-2011, 11:02 PM
İnsanın kendinden ödün vermemesi

peki istisnalar varmi

misterioso
12-02-2011, 11:04 PM
peki istisnalar varmi

Kendine olan saygıyı yetirmemek söz konusu ise istisna olamaz bence.

ULKER
12-02-2011, 11:07 PM
askta gurur olmaz derler bununla ilgili dusuncelerin neler?

misterioso
12-02-2011, 11:17 PM
askta gurur olmaz derler bununla ilgili dusuncelerin neler?

Olur . Sevdiğin insan zaten senin kendinden ödün vermene sebebiyet verirse ,kendinize olan saygıyı yitirmenize sebebiyet verirse , o zaman o insanı sevmenin anlamı nedir ? Ben zamanında çok sevmiş olduğum insanı da hayatımdan göz göre çıkardım zamanında bu yüzden.

İnsanlar , aşk konusunda gurur ile inadı birbirine çok karıştırdığını düşünmekteyim .

Mesela sevgilisiyle günlük bir hayat konusunda tartışmışdır ve "onu aramayı gururuma yediremem" der. Orada gurur yoktur inat vardır.

Birisi size ihanet eder ve sizde sevseniz de hayatınızdan çıkarırsınızdır çünkü gurur devreye girer araya yani kendinizden ödün vermezsiniz dersiniz bana ihanet edenin ben yüzüne bakmam .Bu da başka örnek.

ULKER
12-02-2011, 11:42 PM
dogru.beim sorularim bu kadar.cvpladigin icin tesekkurler

misterioso
13-02-2011, 12:03 AM
dogru.beim sorularim bu kadar.cvpladigin icin tesekkurler

Ben de bu denli güzel soruları yönelttiğin için teşekkür ederim.

ULKER
13-02-2011, 09:06 AM
rica ederim mister.

Hydra
14-02-2011, 12:06 AM
Ciddi bir konu anlattığın ortamda konunun değiştirilme çabası ve çok dikkate alınmadığın zaman ne düşünürsün?
Bir de eğitim ne kadar önemlidir?

:)

Minnie
14-02-2011, 12:17 AM
bir soruda benden mantıklı tarafın doğru, duygusal tarafın hayır değil diyorsa hangisini dinlersin?

misterioso
15-02-2011, 01:06 AM
Ciddi bir konu anlattığın ortamda konunun değiştirilme çabası ve çok dikkate alınmadığın zaman ne düşünürsün?
Bir de eğitim ne kadar önemlidir? :)

Herşeyi herkes anlamak ve hissetmek zorunda değil diye düşünür geçerim fazla da umursamam açıkcası.

Eğitim araçtır , amaç ise kendimizin progresif hali . Eğitim bu kadar önemlidir.

misterioso
15-02-2011, 01:09 AM
bir soruda benden mantıklı tarafın doğru, duygusal tarafın hayır değil diyorsa hangisini dinlersin?

Mantık ile duygusallık birbiriyle keşisen iki ayrık kümeler gibidir . Ortak noktada keşismeleri benim için çok önemlidir . Bunun örneğini yaşamıştım ve mantıklı tarafı dinlemiştim duygusal tarafıma saygı duymak için.

Bu insan hayatımdan çıkmalı

Mantıklı tarafım : Doğru - çünkü sana ihanet etti.
Duygusal tarafım : Hayır - çünkü seviyorsun

devhis
15-02-2011, 05:14 AM
yeni gördüm hemen bir soru sormam lazım:) hayatta zaaflarını insanlardan saklar mısın?

misterioso
15-02-2011, 01:39 PM
yeni gördüm hemen bir soru sormam lazım:) hayatta zaaflarını insanlardan saklar mısın?

Hayatımdaki yer alan insanların yerine konumuna göre değişiyor ya da muhabbetimin nasıl olduğuna göre . SAnırım saklayamadığım zamanlar oluyor çünkü farkettim çoğu kez sanırım bu da içimdeki samimiyetten kaynaklandı hep :)

Selina
15-02-2011, 01:45 PM
haftanin Konugu pazar günü bitmis , ben uyumusum ;)

sormak isteyen tabi devam edebilir

misterioso
15-02-2011, 02:10 PM
Herkesin sorularına teşekkür ederim, hepsi birbirinden anlamlı ve güzeldi ..

devhis
15-02-2011, 09:00 PM
Hayatımdaki yer alan insanların yerine konumuna göre değişiyor ya da muhabbetimin nasıl olduğuna göre . SAnırım saklayamadığım zamanlar oluyor çünkü farkettim çoğu kez sanırım bu da içimdeki samimiyetten kaynaklandı hep :)
güzel cevap teşekkürler :)

misterioso
17-02-2011, 05:53 PM
güzel cevap teşekkürler :)

Rica ederim, yetenekli meslektaş :)